Voorbereidingen voor een diepzeeduik IN DE VISHAL+EN OP ZEE Weekoverzicht „Zwerver" won North Sea race mmm IEDERE STAND KOLEN CONTANT Nieuwe smaakiEXTRA IJmondverenigingen vandaag en morgen HAVENBERICHTKN Grote prijsverlaging SNELKOOKPANNEN LOENDERSLOOT 7 DINSDAG 12 JUNI 1962 mm m 'Km. vm* is toch goedkoper CENTRIFUGES LOENDERSLOOT Vrij grote aanvoer voor veiling Beverwijk Weinig overnachtingen mmwmmmmMm I H i- mm I Wr V |1§É >1 Drukte in Velser tunnel Gemeente Velsen koopt pand voor één der diensten Jongens staken over zonder uit te kijken DE GEZAMENLIJKE BRANDSTOFFENHANDEL Automaten vernield Coaster bracht lijk mee Wasmachines - Centrifuges Brug ging niet dicht Dameskapsalon JAN SUYK Hotel ROYAL Man viel van pier In de Japanse vissersplaats Onagawa is de Franse onderzeeboot „Archi- mede" aangekomen voor het doen van duikproeven. Deze proeven zijn een voorbereiding voor een duik naar het wereldrecord tot op tien kilometer diepte, welke poging in juni zal wor den ondernomen. Op de foto's zien we de „Archimede" en zien we kapitein Georges Houot (links) en de geleerde Henri Delauze met in de handen een glazen buis waarmee proeven in ver band met de diepe afdaling worden genomen. De onderzeeboot is 21 meter lang, 4 meter breed en heeft een ge wicht van 63 ton. Hij wordt gesleept door een sleepboot van de Franse marine. Tijdens het duiken wordt hij in evenwicht gehouden door gemag netiseerde stalen ballen. Advertentie van de grootste Engelse fabriek Prestige. U behoeft er geen bon netjes of zegels voor te sparen. Royale snelkookpan voor 4 a 6 personen voor 32. Lange Nleuwstr. - IJmuiden - Tel. 4654 DINSDAG 12 JUNI Openbare leeszaal, filiaal Wijkerstraat- weg 77, Velsen-Noord, 19-21 uur. Duinpan, Santpoort-Zuid, 16-18, 19-21 uur. WOENSDAG 13 JUNI Openbare leeszaal, Plein 1945, IJmuiden- Oost, 10-12.30, 14.30-17.30 en 19-21.30 uur. Filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord, 14-17 uur. R.k. leeszaal. Willemsbeekweg 96, IJmui- den-Oost, 14.30-17.30 uur. Petruszaal, Ve- nusstraat, IJmuiden, 18.30-19.30 uur. Jozef huis, Velsen-Noord, 10-12, 14-17 uur. Gemeentehuis Velsen, 14-16 uur spreek uur wethouder van onderwijs. Meidoornstraat 1, Beverwijk, 14-15 uur spreekuur wethouder van onderwijs. Advertentie Miele, AEG, Edy, Bico, DRU. Erres Scharpf. Electrolux. Sema. Principal Hoover, Zanker. Reeds vanaf 1 149.50 met garantie. Gem betaling en 100»/. service Lange Nieuwstraat 433 435 De op tweede pinksterdag gehouden bloe menveiling in Beverwijk had een vrij gro te aanvoer te verwerken, waarbij de prij zen hoger lagen dan tijdens de veiling vcor pinksteren Het waren vooral de iris sen, die de meeste kopers trokken. De meeste soorten brachten meer dan een gulden per bos op. Naast deze bolgewas sen waren er ook volop rozen, anjers en violieren, die alle vlot verkocht werden. De veiling trok als vanouds veel belang stelling, zowel van kopers als kijkers. Het nogal koude pinksterweer heeft het aantal overnachtingen in Beverwijk klein gehouden. Bij het V.V.V.-kantoor kwam slechts één autobus met Duitse gasten, terwijl er ook enkele informaties binnen kwamen om overnachtingen. Dat Pinkste ren laat viel en de vakanties al begonnen zijn maakte het bezoek van gasten dit iaar heel wat kleiner dan vorig jaar. Lis W i 1 i v rv T tv.-. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Rozenburg van Rotterdam; Stad Breda, Dakar; Irene, Im- mingham; Ellen M., Rochester; Vera, Rotterdam, ledig voor IJmuiden; Hinde, Londen; Ragni Pau- lin, Natobal; Sevenaya Dvina, Archangel; Pru- dentia, Abö; Alpha, Landen, schroot; Metropole, Portsmouth; Netherl. Coast, Newcastle; August Thyssen, Lulea; Hada 2, Rotterdam, ledig voor IJmuiden; Elsa Essberger, Aruba, Zondag kwamen in IJmuiden aan: Irazu van Antwerpen; Rorich Mohr, Merkavia; Grebbe- stroom, Londen; Nick S., Le Havre; Brinda, Da- geniham; Stentor, Bremen; Bromalm, Bremen; Waverstroom, Londen; Bina, Kotka; Rijnstroom, Londen; A. Jungerhans, Mantyluoto; Julia Mary, Londen; Vechtstroom, Grangemouth; Lady Sonia, Great Yarmouth; Wolanda, Londen; Manto, Ko penhagen; Twee Gebroeders, Kopenhagen; Ga- vietta 4, Rouen; Odin, Lulea; Esso Hambug, Aru ba; Favoriet, Mantyluoto; Anchises, Antwerpen; Liebrtas, Kopenhagen; Catharina Oldendorff, Bahia Blanca; Tilly, Karlstad; Stad Kampen, Newport News, kolen voor IJmuiden; Stella H., Nopeburnn; Heriot, Grangemouth; Vliestroom, Liverpool. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Peter van Rouen, bijlegger IJmuiden; Pernillo Maersk, Kil- lingholmen; Que Vadis, Barry; Theron, Antwer pen; Berwick, Vedestrand; Greifswald, Wismar; Blitar, Antwerpen; Zaanborg, Mantyluoto; Bom- ma, Drammen; Raknes, Finnaid; Geert Howaldt, Poti; Eminence, Swansea; Herm Kiepe, Manty luoto; Ubbergen, Klaipeda; Rote, Stockholm; Warma, Kemi; cellulose lossen Velsen; Olivier van Noort, Newhaven, laden Binnenhaven IJmui den; Reed Wabler, Swansea; Fran ka 2, Swine- münde, kalk lossen IJmuiden; Harrogate, Goole; Angus, Riga; Rigel, Kotka. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Oranyan van Dakar; Spirality, Great Yarmouth; Clangiila, Liverpool; Ragnhild K., Karlstad. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Fehmarn naar Lisboa; Draco, Sta vanger; Bothniaborg, Delfzijl; Bartenstein, Bremen; Togokust, Bor deaux; Dinkel, Goole, kunstmest van IJmuiden; Hoocreek, Erith, kunstmest van IJmuiden; Yew- dale, Londen, walsmateriaal van IJmuiden; Jans, Londen; Rozenburgh, Karlshamn; Finnmaster, Londen; Luise Emilie, Karlstad, zout van IJmui den; Zaanstroom, Leith; Berkelstroom, Swansea, walsmateriaal bijgeladen te IJmuiden; Patria, Gothenburg; Geestemünde, Curacao; Ulysses, buizen bijgeladen te IJmuiden; Dortmund, Ge nua; Dido, Koge; Sylvia, Tonsberg, walsmateri aal van IJmuiden; Steinhoeft, Zeebrugge; Chris tel, Norstoft; Philetas, Kopenhagen; Herman Langreeder, Esbjerg; Klaus Leonhardt, Rouaan; Trompenburg, Londen, walsmat. van IJmuiden, Zondag vertrokken uit IJmuiden: Jean E. naar Londen; Amingo. Ertith, kunstmest van IJmui den; Hontestroom, Huil; Lingestroom, Londen. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Neder-We- ser naar Antwerpen; Solon, La Guaira; Peter, Karlshamn, bijlegger IJmuiden; Gruno. Londen; Neth. Coast, Rotterdam; Luctor, Ipswich: Metro pole, Norwich; Lady Sonia, Londen; Ceres. Wil lemstad. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Elsa Essber- ger naar Hamburg; Pernille Maersk, Vancouver. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Het is met de pinksterdagen zeer druk geweest in de Velser tunnel. Zondag pas seerden 27800 voertuigen de tunnel en maandag 32500. Naar wij vernemen, is de gemeente Vel sen, na goedkeuring door de raad en na toestemming te hebben ontvangen van G.S., overgegaan tot aankoop van het pand Lange Nieuwstraat 775, alwaar een der gemeentelijke diensten zal worden over gebracht. Van gemeentezijde verzekerde men ons, dat bedoeld pand thans eigen dom is van de gemeente en dat met be- trokkene(n) regelingen zullen worden ge troffen met betrekking tot de voorgenomen publieke verkoop, wegens executie, die op 29 juni aanstaande was vastgesteld. Op het fietspad van de Parkweg in Vel- sen-Z liep een 6-jarige jongen maandag middag om vijf uur bij het oversteken tegen een bromfietser aan. Hij werd ge wond aan de rechterknie, de bromfietser aan de linkerenkel. Op hetzelfde tijdstip stak een 5-jarige knaap op de Zeestraat in Beverwijk on voorzichtig over. Hij werd door een per sonenauto aangereden en met een hoofd wond naar het Rode Kruisziekenhuis ver voerd. Advertentie In de nacht van zaterdag op zondag, om halfeen, wilde een inwoner van Sant poort een pakje sigaretten uit een auto maat aan de Wustelaan halen. Hij wierp er een gulden in, maar het apparaat wei gerde, ook nadat hij er nogmaals een gulden aan had opgeofferd. Toen gaf hij een trap tegen de automaat waardoor het glas brak. Hij is bereid de schade te vergoeden. Uit een snoepautomaat in de Burger hartstraat te Beverwijk werden door kwa jongens, die het gebrekkige slot hadden geforceerd, acht en twintig dubbeltjes ont vreemd. Zondagmiddag is door de bemanning van een kustvaarder in de Middensluis te IJmuiden het lijk van een 17-jarige ma troos uit Alkmaar aan wal gebracht. De matroos was een week geleden in Finland verongelukt. Zijn stoffelijk overschot werd overgebracht naar het Centraal Zieken huis in Alkmaar. De zaak is in onderzoek bij de politie. Advertentie VERKOOP - REPARATIE De grootste keuze en de beste service Het aloude en bekende adres I Advertentie Uitsluitend verkrijgbaar bij H.H. apothekers, drogisten, kappers en de speciaaibranche De afgelopen week Zijn in IJmuiden 263 vaartuigen aan de markt geweest. Hierbij zijn niet geteld de vaartuigen, die na vijf uur aan de markt afgemeerd zijn, en ook niet de schepen, die per „as" uit de di verse aanvoerplaatsen naar IJmuiden zijn gekomen. Vooral dit laatste neemt steeds grotere vormen aan door de nog steeds beperkte kaderuimte en lossingsmogelijk heden, of, zoals er deze week ook opge merkt werd, onmogelijkheden. Meerdere dagen van de week kon men tegen twaalf uur 's middags nog de fluit toon horen, gevolgd door de stem van de omroeper die aankondigde dat er op die en die plaats in de vishallen verkocht zou worden. Deze late verkopingen hebben na tuurlijk invloed gehad op de prijsvorming van de vis, welke dan ook de gehele week voor alle prijzen en kwaliteiten te koop is geweest. De haringen, die nog zeer beperkt aan de markt kwamen, zijn voor fantastische prijzen verkocht. Dinsdag moest voor een partij haring (in tonnen aangevoerd) maar liefst 50 per kist neergeteld worden. Voor de 42 kisten besomde de rederij 2100. Zelfs voor de toters werd deze week f 20- 15 betaald. Dit visje werd ook in tonnen aangevoerd, en was dan ook van een pri ma kwaliteit. Verschillende werkers in de vishallen hebben zich, zonder zich te be kommeren om de zo veel besproken ha ringworm, tegoed gedaan aan dit visje, als aanvulling op hun maaltijd. Wat overbleef w^rd verkocht op de haringinleggerijen. Deze tak van het bedrijf heeft een ernstig tekort aan haring, ook al omdat de oude haring op is en de prijs van de nieuwe veel te hoog ligt voor deze mensen. De meeste grote trawlers zijn deze week aan de markt geweest met de hun toege stane hoeveelheid gezouten haring. De prijs van de gezouten haring is hiervan wel de grootste oorzaak, want de basis voor een geslaagde reis wordt gevormd doo*- de toegestane 100 kantjes. De rest wordt dan wel als een extraatje beschouwd maar toch kan men dit niet helemaal ver waarlozen, want het maakt de reis tot een groot of matig succes. Zelfs de IJrpuiden- se trawlers, die nog over- zijn, hebben- zich onder de zg. „kantjesmakers" gevoegd. Deze week waren de Emma, IJm. 15, en de Maria Elizabeth, IJm. 5, met dit kos telijke produkt van de zee aan de markt. De Emma IJm. 15, heeft zelfs een ver bouwing ondergaan: de bak is verlengd en het voorste deel van het visruim zodanig veranderd, dat de tonnen er een goed plaatsje gegeven kan worden. De haring van de IJm. 5 werd vervoerd naar Sche- veningen om daar verkocht te worden, om dat men er in IJmuiden nog niet in ge slaagd is een geregelde afzet van zoute haring op te bouwen. Tot nu toe zijn er slechts 2'/a kantje verkocht in de IJmui- de*- vishallen. Dat men het zonder kantjes ook tot een goed einde kan brengen hebben verschil lende schepen, die geen kantjes aanbrach ten, bewezen. De besommingen van deze schepen lagen tussen de 21.000 en 27.000. Dit is op zichzelf zeer verheugend want anders zouden de zwartkijkers gelijk krijgen, die beweren, dat de grote visserij alleen kan blijven drijven op de kurk, die „kantje" heet. Als dit waar was, zou het er voor de grote visserij slecht uitzien. Daarom kan de handel niet genoeg waar dering opbrengen voor de reders, die steeds weer op eigen risico de IJsland- visserij ter hand genomen hebben. Hope lijk komt nog eens de tijd, dat de daar toe bevoegde instanties hiervoor oog krij gen, en hun daadwerkelijke steun aan dit ondernemen niet langer onthouden. Dis is de droom van elke visserman: Driehonderd manden haring in een trek van een half uur. Dergelijke resul taten hebben de trawlers tot nu toe niet bereikt. Velserduinweg 173 - Telefoon 4442 KOOPT BIJ DE VAKMAN 1 Van halfvijf tot kwart over vijf zon dagmiddag heeft de brug over Zijkanaal C. in Velsen opengestaan doordat hij wei gerde dicht te gaan. Dit gaf aanleiding tot een belangrijke filevorming. De Vel ser politie zag zich genoodzaakt enkele verkeersmaatregelen te nemen. Ruim 90 schepen, een drietal meer dan verleden jaar, zjjn vrijdagmiddag, verdeeld over drie klassen, in Harwich gestart voor de North Sea race. Al direkt nadat de boten Harwich had den verlaten liet de wind het geleidelijk afweten, zodat het 's nachts en de hele za terdag een drjjfpartij op het rak naar het Westhinder vuurschip werd. Zondag kwam de wind gelukkig uit het noorden weer op zetten en wakkerde aan tot windkracht 6 waardoor het geen eenvoudig karwei werd om naar het Smith's Knoll-vuurschip op ie kruisen, zeker niet voor de kleine jach ten. Pas laat in de avond arriveerde het eerste jacht bij de finish voor Hoek van Holland. Het was het Nederlandse schip „Zwerver". Tijdens de tweede pinksterdag nam de wind opnieuw af, zodat 's middags om 6 uur enkele jachten de finish nog steeds niet hadden bereikt. Voordien hadden 19 deelnemers de strijd al gestaakt. Na om rekening der gemaakte tijden bleek het jacht „Zwerver" met stuurman O. J. van der Vorm, niet alleen als eerste de finish te zijn gepasseerd doch ook de zege in de klasse I te hebben behaald, daarmee re vanche nemend op de Engelse Myth of Malham, die vorig jaar deze klasse won en nu derde werd. Een dubbel Nederlands succes werd in de klasse 3, waarin de kleinste boten wa ren ondergebracht, geboekt.Evenals vorig jaar ging de overwinning naar de Neder lander H. A. van Beuningen met Hestia. Ook nummer twee was een Nederlands jacht en wel de Pionier van E. G. van der Stadt. De uitslag, na omrekening der ge maakte tijden, luidt: Klasse 1 (jachten vap 30 tot 70 voet ra ting): 1. Zwerver (Ned.) O. J. v. d. Vorm 43.01.12, 2. Striniana (Frans), J. Auclair 47.56.27, 3. Myth of Malham (Eng.), Peter Green 48.33.38. Klasse 2 (jachten van 24 tot 30 voet ra ting): 1. Guiver 3 (Eng.), S. H. R. Clarke 45.31.25, 2. Thom-Thom (Eng.), A. T. Evers 45.58.30, 3. Matambu (Eng.), D. E. P. Nor ton 46.19.23. Klasse 3 (jachten van 19 tot 24 voet ra ting): 1. Hestia (Ned.), H. A. v. Beuningen 43.20.23, 2. Pionier (Ned.), E. J. v. d. Stadt 44.03.47, 3. Maica (Frans), H. Roualt 44.14.03. Aanvoer van maandag Honderd en een vaartuigen verzorgden vanmorgen in IJmuiden een aanvoer van 1675 kisten schelvis, 460 wijting, 575 kabel jauw en gul, 275 koolvis, 30 roodbaars, 30 wolf, 500 hading, 600 makreel, 1525 schol, 160 tarbot, 700 diversen, 1850 stuks kabel jauw en 137.000 kilogram tong. Onder an dere was aan de afslag de KW 15 Rijn mond van IJsland met 575 kisten schelvis, 180 kabeljauw en gul, 230 koolvis, 30 rood baars, 35 diversen en 120 stijve kabeljau wen. Ook was aan de markt de KW 171 Jan Maria, die enige maanden bij New Foundland heeft gevist en daar ook heeft gemarkt. Op de thuisreis nam men de laatstgevangen vis mee naar IJmuiden. De lading, bestaande uit 300 kisten schelvis, 250 kabeljauw en gul, 25 koolvis en 60 di versen, was niet bepaald van eerste kwa liteit. Het zomerse weer tijdens de thuis vaart zal hier wel debet aan zijn. De Thorina IJM 33 voerde vanaf de Noordzee aan 550 kisten schelvis, 110 ma kreel, 140 wijting, 60 kabeljauw en gul, 20 koolvis, 40 diversen, 150 stijve kabeljauwen en tien kleine kistjes haring. Prijzen van maandag In guldens, per kg: heilbot 3-1,80; tarbot 3-2,40; grote tong 3,70-3,30; grootmiddel tong 2,80-2,40; kleinmiddel tong 2,10-1,70; tong 1 1,80-1,36; tong 2 1,14-0,82. Per 50 kg: grote gul 37-20; middel gul 33-18; kleine gul 31-12,50; koolvis 1 37-33; koolvis 2 26-22; leng en lom 28-24; haring 36-27; makreel 26.20-9; schar 22-18; schol 18-8; schol 2 32-15; schol 1 27-18; zetschol 23-15; grootmiddel schol 32-25: grote schol 34-28; jumbo's 31-30; grote schelvis 24-21; grootmiddel schelvis 26-18: kleinmiddel schelvis 26-12; schelvis 1 28-10; schelvis 2 26-22; wijting 23-22; griet 47-55; tongschar 67-58; tarbot 140-55. Per 125 kg: grote kabeljauw 92-67; mid del kabeljauw 88-65; grote koolvis 92-68; middel koolvis 88-78; leng 74-72: regels kabeljauw: grote 96-58; middel 49-28. Op zee De KW 8 Albertha Hendrika deed gister avond een trekje voor weinig. Bij het scheepshalen bleken er een paar grote ste nen in de last te liggen alsmede enige manden met toters. Men had niet veel kunnen uitrichten omdat er reeds drie maal een kapot net was bovengekomen, waardoor veel tijd door herstelwerkzaa-m- De KW 159 Marian Ellen heeft gisteren slecht gevist. De avondtrek leverde 10 kan tjes haring op. Als dagvangst meldde het schip 25 kantjes haring, enige mandjes De VL 142 Voorwaarts haalde eveneens 10 kantjes uit zijn laatste trek. nadat m een eerders trek had gedaan waarbij de buik uit het net was gescheurd. De eerste trek leverde gistermorgen 70 manden hoops op. waaruit 12 kantjes haring kon den worden gekaakt. Als dagvangst meld de men ruim 100 kantjes haring. 150 kis ten makreel en ook nog wat stripvis. Dit was blijkbaar voldoende om de thuisreis te beginnen. Hedenmiddag zal het schip in IJmuiden of Vlaardingen aankomen. Ook zijn gisteravond thuis gaan stomen de VL 131 Petronelle en de 's Gravenhage IJM 26, beide met onbekende vangst. H" -'"'vangsten KW 41-14, KW 40-12, KW 147-5, KW 9-12. KW 37-9, KW 130—50, KW 95-5, KW 22-5. Scheveningen In Scheveningen bedroeg de aanvoer van vis 110 kisten schelvis, 150 wijting, 80 gul en kabeljauw, 150 schol, 500 makreel. 550 haring, 100 diversen, 700 stuks kabeljauw, 4400 kilogram tong en 1200 haring. Advertentie Heeft u ook al zo'n prettige moderne NATTJURPERMANENT gehad Of indien u geen permanent wilt, neemt u dan eens een Teenager-Wave. Wijkerstraatweg 259 - Velsen-N. - Tel. 3585 Advertentie KENNEMERLAAN - IJMUIDEN Sfeer en gezelligheid Twee dingen één begrip Voor uw recepties en partijen. TELEFOON 7452 Een 33-jarige Heemskerker viel zondag morgen om kwart over negen bij het hen gelen van de Noorderpier in IJmuiden. Hij werd door zijn broer weer op de pier ge holpen, maar toch naar het Rode Kruis ziekenhuis in Beverwijk vervoerd omdat hij vermoedelijk een hersenschudding had opgelopen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7