Misverstand tussen de prins en H.A. Lunshof opgehelderd De huurverhoging kan pas op 1 september ingaan HET WEER Dr. Adenauer zinspeelt op politiek Europa van drie Ramerlid Th. Koersen plotseling overleden Italiaanse metaal staakt 24 uur Nog een „München"- ganger uit Spanje verbannen Aardappelschaarste doet toekomstig verbruik geen goed FrankrijkItalië en West-Duitsland Tweede Kamer nam het voorstel met 72 tegen 46 stemmen aan Staking op Parijse Gare du Nord Kroesjtsjev voldaan over akkoord in Laos ejore you üuy! 47e JAARGANG NUMMER 184 WOENSDAG 13 JUNI 1962 SUÉDE DAMES- EN HERENJASJES Nieuw aspect Gisting Veranderlijke bewolking Aan het strand: In de krant van heden: Het woord is aan Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. 8 I T V* "I" Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. 1 I TVV 1 T 1 ff Lrf |J T f| T| Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. J XX III VjL X \_A_ X VA X vA XXI» franco per post 8,15. Lxwse nummers 12 ct. Telef redactie 5339 na kantnnnmn 5030 Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. L529& DAGBLAD VOOB VELS EN IJM UIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Ad.^»d«L«v„ op u.™, v^ba». Hoofdredacteuri Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgavee Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije In de loop van het debat had minister Van Aartsen enige tegemoetkomendheid betoond. Hij kondigde een studie aan over de vraag, hoe de stijging van de stichtings- kosten van nieuwe huizen zou kunnen wor den tegengegaan. Dit probleem had de Ka mer sterk beziggehouden. De K.V.P.'er dr. Van H e 1 vo or t en de heer Van de P e ij 1 (C.H.), die vorige week enig voorbehoud inzake het wetsontwerp had den gemaakt, waren nu betrekkelijk vol daan. Verder was de bewindsman bereid de bepalingen over het onderhoud van oude (vooroorlogse) woningwetwoningen iets te verruimen. Ook wordt de complex- gewijze beoordeling door huuradviescom missies in de wet opgenomen. In verband met de compensatie voor de huurverhoging zeide mr. Van Aartsen dat een wetsontwerp inzake de personele be- (Van onze parlementaire redacteur) Vrü plotseling Is gistermiddag overleden de heer Th. D. J. M. Koersen, lid van de Tweede Kamer, waar hjj sedert juni 1946 deel uitmaakte van de fractie van de K.V.P. Hjj is 61 jaar geworden. De heer Koersen bevond zich gistermid dag in de leeszaal van het Kamergebouw toen hij plotseling onwel werd. Na te zijn onderzocht door zijn medelid dr. J. H. Lamberts, de enige arts in de Kamer, werd het overgebracht naar het r.-k. ziekenhuis aan het Westeinde in Den Haag. Korte tijd later is hij daar overleden. Bij de stemming over het ontwerp-huur- wet werd de naam van de heer Koersen, die bij het begin van de middagvergade ring de presentielijst had getekend, nog af geroepen. Nadat dr. De Kort, de fractie voorzitter van de K.V.P.op de hoogte was gesteld, ver. spreidde het bericht zich snel door het Kamergebouw, waar de openbare vergade ring juist was geslo ten. De ontsteltenis was uiteraard groot. De heer Koersen 'was een man die zich niet op de voorgrond stelde, maar zijn ka- raktereigenschappen, zijn capaciteiten en zijn nauwgezette parlementaire arbeid de den hem een belangrijke plaats onder zijn medeleden innemen. Zijn naam is zelfs ge noemd als mogelijke opvolger van de te genwoordige Kamervoorzitter. Moedig was de houding van de heer Koersen tijdens de Duitse bezetting. Zijn drukkerijbedrijf in Amsterdam was een centrum voor de ver vaardiging van illegale bladen. Niet alleen n de Tweede Kamer, ook in het r.-k. maat schappelijke leven vervulde de heer Koer sen een belangrijke rol. De heer Koersen werd 13 januari 1901 te Amsterdam geboren. Hij bezocht een han delsschool, de rijksschool voor kunstnijver heid en ontving een grafische opleiding, 'lij was drukker-uitgever te Amsterdam, lid van de Defensiecommissie en lid van de Raad van Toezicht en advies voor het Staatsdrukkerij- en Uitgeversbedrijf. Ook had hij zitting in de Raad van Toezicht op het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie. Hij is voorziter geweest van de Parlementaire Enquête-commissie en voor zitter van de commissie tot onderzoek van het militaire aankoopbeleid. De verdiensten van de heer Koersen werden erkend door zijn benoeming tot commandeur in de orde van Oranje-Nas sau en tot ridder in de orde van de Neder landse Leeuw. lasting in voorbereiding is, waarbij wordt afgezien van een verhoging van dit tarief. Critisch tegenover het wetsontwerp en tegenover het hele woningbouwbeleid bleef de heer B o m m e r (P.v.d.A.). Hij kon een huurverhoging aanvaarden als sluit stuk van een serie maatregelen, waaroij ook iets tegen de stijgende bouwprijzen zou worden gedaan, maar van de nu voor gestelde huurverhoging voorzag hij dat de ze toch niets zou uithalen: „Deze eenzijdige verhoging wordt toch binnen korte tijd weggespoeld", meende hij. Volgens de heer Bommer was het de regering er wel de gelijk om te doen de subsidiëring zoveel mogelijk af te kappen, hoewel minister Van Aartsen had verzekerd dat dit niet de bedoeling was. De bedoeling is, de afstand tussen de feitelijke huren en de zo genoemde even- wichtshuren te overbruggen, al vond ook de bewindsman het verdrietig dat ten ge volge van de stijging der bouwkosten huur verhogingen slechts voor de helft resultaat hebben. De overheid zal een beperking van de bouwkosten zeker bevorderen, al zijn er enige omstandigheden waar zij niets aan kan doen. De heer Bommer diende een amende ment en een motie in. Met het amende ment beoogde hij de huurverhoging van de in de laatste jaren gebouwde woningwet woningen buiten de wet te houden en 1e laten bepalen bij ministeriële beschikking. Minister Aartsen ontraadde het amen dement, dat daarna werd verworpen met alleen de P.v.d.A., P.S.P., én C.P.N., voor. De motie-Bommer ging van de baan met 73 tegen 44 stemmen (voor P.v.d.A., P.S.P., C.P.N., en de K.V.P.'er Bogaers). Hij had de Kamer willen laten uitspreken dat het subsidie voor woningwet-en pre- miebouw zodanig diende te worden ge re geld, dat de huren van na 1961 gereedko mende woningen het huurniveau van in 1961 gegunde woningwetwoningen niet te boven zouden gaan. Van de zijde der K.V.P. werd bezwaar tegen deze motie ge maakt, omdat niet alleen deze minister maar ook zijn opvolgers er al te zeer door zouden worden gebonden. Minister Veldkamp (Sociale Zaken) heeft nog enige mededelingen gedaan over c'e compensatiezijde" van de voorgestelde huurverhoging. Wat de ouden van dagen betreft is het de bedoeling, het compensatiebedrag zo te kiezen dat 2/3 a -Kt van deze groep mensen een volledige uitkering krijgen. Voor ie actief dienende ambtenaren beoogt de re gering een overeenkomstige maatregel els voor de werknemers in het bedrijfsleven, met dien verstande dat geen loongrens 13.000) wordt toegepast. Voor gepensio neerden beneden 65 jaar stelt de regering zich voor een zodanige compensatiemaat regel te treffen dat voor hen een situatie ontstaat overeenkomstig die voor de ge pensioneerden die een compensatie bij hun A.O.W. of A.W.W. krijgen. Deze kwestie zal echter eerst in het Georganiseerd Over leg voor Ambtenarenzaken worden bespro ken. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, verdedigt in de Tweede Kamer het voorstel tot huurverhoging. Naast hem zijn ambtgenoot van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp. BONN (DPA) Voor het bestuur van de Westduitse christen-democratische par- lementsfractie heeft bondskanselier Aden auer dinsdag voor het eerst op de moge lijkheid gezinspeeld van de vorming van een „politiek Europa van drie" dat wordt gevormd door Frankrijk, Italië en West- Duitsland, als eerste stap naar een Euro pese unie. De bondskanselier legde de nadruk op de betekenis van zijn aanstaande bespre kingen met president De Gaulle van Frankrijk. (Adenauer brengt begin juli een officieel bezoek aan Frankrijk). Hij vestigde verder de aandacht op de nauwe vriendschap van West-Duitsland met Frankrijk, die niet tegen de Verenigde Staten en het Noordatlantisch bondgenoot schap gericht was, integendeel. zei hij dat het bondgenootschap tussen Frankrijk en West-Duitsland een van de grote na-oorlogse politieke gebeurtenissen is en dat een werkelijk Europa zonder dat niet kan worden opgebouwd. Eerder hadden senatoren van linkse, rechtse en centrumfracties critiek geuit op het beleid van president De Gaulle ten aanzien van de E.E.G. en de Atlantische defensie. De Senaat is dinsdag begonnen met een debat van drie dagen over de buitenlandse politiek. PARIJS (Reuter) De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Mur- ville, heeft in antwoord op critiek van se natoren gezegd dat welke meningsverschil len er ook tussen Frankrijk en de Ver enigde Staten bestaan, er geen gevaar is voor de NAVO. De vraag of Groot-Brittannië al of niet tot de Europese Economische Gemeen schap toetreedt, geeft de Europese zaak een geheel nieuw aspéet. Als de Britten toetreden, zullen andere landen volgen. Alles zal dan veranderen. De E.E.G. zal dan geen regionale organisatie blijven, maar zij zal een wereldorganisatie wor den. „Ik zeg niet dat dit minder goed is, ik zeg alleen maar dat het anders zal worden". Wanneer Groot-Brittaanië tot de Europese gemeenschappelijke markt toe treedt zal er geen supra-nationaal Europa zijn. Groot-Brittannië moet de essentiële punten van het verdrag van Rome aan nemen wanneer het door „de zes" als een gelijkwaardige deelgenoot wil worden be schouwd", aldus Couve de Murville. Over de vrees voor een as Parijs-Bonn In Algiers staan Europeanen in de rij om naar Frankrijk te worden terug gevlogen (boven). In Parijs staat een rij Algerijnen om ingeschreven te worden voor het komende referendum. WASHINGTON De Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk, die binnenkort een bezoek aan Europa zal brengen, heeft gezegd dat er tussen de NAVO-landen onderling „een aanzienlijk element van discussie bestaat". „Het is zeer belangrijk voor ons om te weten wat deze gisting betekent en wat zij niet be tekent", aldus de minister. De minister zei in een vraaggesprek met The Voice of America te geloven dat Groot-Brittannië in de E.E.G. een zeer belangrijke rol in Europa zal gaan spelen. Hij zei te geloven dat de neutrale landen in West-Europa tiaar zijn mening economische en politieke banden kunnen aanknopen zonder dat hun neutrale status geschaad wordt. RÖME (AFP) Ongeveer één en een kwart miljoen metaalbewerkers in Italië zijn vandaag de door de katholieke, de so cialistische en de communistische bon den gelaste 24-uurstaking begonnen. De bonden willen een nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst waarin een algemene 40-urige werkweek, verhoging van de lo nen en enkele andere voorwaarden worden aangenomen. Volgens het communistische blad „Unita" zijn de lonen in de Itali aanse metaalindustrie de laagste in de Europese gemeenschap. De hoofdredacteur van „Elseviers Week blad", de heer H. A. Lunshof is gisteren door prins Bernhard ontvangen in pa leis Soestdijk. Tijdens het gesprek tussen de prins en de heer Lunshof is gebleken, dat. zoals de prins de heer Lunshof heeft gemachtigd mee te delen, de aanvanke lijke indruk, die prins Bernhard had over een door hem gewraakte passage in een artikel in Elseviers Weekblad van 26 mei, onjuist was. MADRID (AFP/Reuter) Nog een Spaan se oppositieleider is bij zijn terugkeer uit München waar hij had deelgenomen aan het congres van de Europese beweging, naar de Canarische eilanden verbannen. Het is J. Barros de Lis, een linkse chris ten-democraat. In Guadalajara, een stad in midden- Spanje werd dinsdag een betoging gehou den tegen „de verraders van München" waaraan enkele duizenden hebben deelge nomen. De betoging gold als protest te gen de bijeenkomst van vorige week in München van Spaanse groeperingen, die gekant zijn tegen het huidige bewind in Spanje. De heer Lunshof zei dit gisteren in het N.T.S. televisiejournaal. De heer Lunshof, die verklaarde, dat het onderhoud met prins Bernhard bijzonder aangenaam wts geweest, heeft de prins ervan kunnen overtuigen, dat hij er in de verste verte niet aan heeft gedacht deze in het ge ding te brengen in het bewuste artikel. Overigens kon de heer Lunshof de aanvan kelijke misvatting van prins Bernhard wel begrijpen. Het secretariaat van Prins Bernhard heeft medegedeeld dat na het onderhoud dat de prins met de heer Lunshof over de strekking van een door deze geschreven artikel heeft gehad, prins Bernhard van mening is dat de heer Lunshof het be treffende artikel in diens blad ten opzich te van hem te goeder trouw heeft ge schreven. De prins heeft de verklaring van de heer Lunshof, dat hij de prins noch de Bilderberg-groep in een verkeerd daglicht heeft willen stellen, aanvaard. De heer Lunshof heeft toegegeven dat hij zich in dit artikel uitgaande van ten dele onjuiste informaties minder ge lukkig heeft uitgedrukt, waardoor een ver keerde indruk bij de prins is gevestigd, hetgeen door de heer Lunshof bijzonder wordt betreurd. De prins heeft zijn zaterdag op Schip hol gemaakte opmerkingen ingetrokken en zijn verontschuldigingen aan de heer Lunshof aangeboden. Charmante begroeting in de hal van het Haarlemse Concertgebouw. Anne- miene van Lanschot Hubrecht. de 18- jarige dochter van de algemene secre taris van de Maatschappij van Nijver heid en Handel, bood, de Koningin bloemen aan. In het midden de voor zitter der Maatschappij, ir. H. Vis. Zie voor het verslag pag. 2 C onsum ent en-Stichting „Het huidige hoge prijsniveau op di binnenlandse markt zal het aardappelver bruik. dat als gevolg van een toenemen; gebruik van andere voedingsmiddelen voor de hoofdmaaltijd toch reeds op zijn re tour is, op langere termijn gezien stellig geen goed doen". Aldus het hoofdartike In het zojuist verschenen mei-nummer van het informatiebulletin van de Stichting Consumenten Contact Orgaan. Het nuttig effect van de inspanning, die men zich getroost om via de Stichting Propaganda Consumptie-aardappelen de aardappelen-consumptie te stimuleren reeds jaren wordt een intensieve propa ganda gevoerd waarmee belangrijke be dragen zijn gemoeid zal hierdoor voor een groot deel te niet worden gedaan, aldus deze stichting. „Voor het betrokken deel van het bedrijfsleven zou dit een belangrijke overweging kunnen zijn om tij- diger respectievelijk doeltreffender ingrij pen te bevorderen, indien in de toekomst een herhaling van de gebeurtenissen van dit voorjaar dreigt". Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwak ke tot matige wind tussen zuid oost en zuidwest. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iéts hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Ondanks de vochtige oceaanlucht met vrij veel bewolking ook mor gen overwegend droog strandweer en een zwakke, meest zuidelijke wind. Temperatuur 18 tot 20 graden. Zeewater 12 graden. Vooruitzichten: Veel bewolking en matig strandweer. PARIJS (Reuter) Arbeiders op het Parijse spoorwegstation Gare du Nord zijn vanmorgen vroeg in staking gegaan. De staking is uitgeroepen door het communis tisch georiënteerde vakverbond, dat een veertig-urige werkweek eist. Volgens de Franse spoorwegen functioneren de voor naamste diensten naar het noorden, met inbegrip van de aansluitingen op de ka naalboten, normaal. De treinen in Zuid- Frankrijk rijden weer een normale dienst na een regionale staking van spoorwegem- ployé's. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 9 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Kunst 4 Horen en Zien 4 Langs sluizen en havens5 Onder Ons5 Uit stad en omgeving 5, 7 Topsy 6 In de Vishal en op zee7 Feuilleton 9 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Economisch nieuws11 Sport 13 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Holmes: Zelfverloochening wordt door mannen gepredikt en door vrouwen toegepast. LONDEN (REUTER/AFP) Premier Kroesjtjev van de Sovjet-Unie hééft in een telegram aan president Kennedy gezegd, dat het tot stand komen van een coalitie regering in Laos een keerpunt zou kunnen worden in het leven van het volk van Laos. Het zou ook de vrede in Zuidoost-Azië ver sterken. Ook in een boodschap aan de Britse pre mier Macmillan heeft Kroesjtsjev zijn vol doening erover geuit, dat de samenwer king van de Sovjet-Unie en Engeland als voorzitters van de Geneefse conferentie over Laos een nuttige rol heeft gespeeld bij het effenen van de weg naar een vreed zame regeling. De bereikte resultaten bij het oplossen van het Laotiaanse vraagstuk zou ook het vertrouwen versterken, dat deze manier van samenwerken ook succesvol zal blijken bij het oplossen van andere internationale kwesties, die spanningen veroorzaken. De drie Laotiaanse prinsen de neutra- listische prins Soevanna Phoema, de recht se prins Boen Oem en de linkse prins Soephanoevong hebben inmiddels in de Vlakte van de Kruiken het akkoord gete kend ovèr de vorming van een coalitie regering, dat zij maandag sloten. De Amerikaanse troepen zullen voorlo pig in Thailand blijven om te waken te gen mogelijke communistische infiltratie uit het naburige Laos. Dit hebben hoge Amerikaanse ambtenaren meegedeeld. Zij vrezen dat de nieuwe Laotiaanse coalitie regering voorlopig te zwak zal zijn om de toevloed van communistische infiltranten uit Noord-Vietnam in Laos te stuiten. (Vart onze parlementaire redacteur) Met 72 tegen 46 stemmen heeft de Tweede Kamer gisteren het wetsontwerp tot wijziging van de Huurwet aanvaard. Het is hierbij te doen om een huur verhoging van 10 tot 12 percent al naar gelang van de gemeenteklasse met ingang van 1 september. Minister Van Aartsen heeft de oorspronkelijk voor gestelde datum van 1 juli laten vallen, omdat daarvoor het wetsontwerp toch niet meer tijdig de Eerste Kamer had kunnen passeren. De 46 tegenstemmen werden geleverd door de fracties van de P.v.d.A., P.S.P., C.P.N. en drie K.V.P.'ers, de heren Bogaers en Roolvink alsmede mejuffrouw Knol. i

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1