Akkoord tussen OAS lijkt niet FLN en ver af Communist praeses van studentenbond Cambridge 4 Vader op een voetstuk Nieuwe koers doorstond de krachtproef glansrijk Spanjaard beweert dat Martin Bormann nog in leven is Van dag tot dag Jmg Gomulka prijst paus Joannes Achttiende kernproef in de Stille Oceaan Terreur is op een laag pitje gezet Drie bankrovers uit Alcatraz ontsnapt Het is goed om een paar sombere gezichten te zien Hamsterwoede in Polen scherp veroordeeld Italiaanse raadsverkiezingen België bereid tot militaire steun na 1 juli Kroesjtsjev ontving Avery Brundage PINDAKAAS ZO ZACHT EN ZUIVER 0p de WOENSDAG 13 JUNI 1962 OVER DE. GOEDE TOON EN GLADSTONE Men fluistert dat Vaderdag een uitvinding is van Amerikaanse winkeliers. Maar is dat belangrijk? Het is een goede uitvinding: Vader verdient dat hij zo ééns in het jaar op een voetstuk gezet wordt! Hij is de koning die dag! Uitslapen tot tien uur? Hij mag! Ontbijt op bed? Hij krijgt het! Diner met forel, en griesmeel pudding toe? Wel vreemd, maar hij vindt het geweldig, dus het komt op tafel! Cadeautje? Dat hoeft niet kostbaar te zijn. Die zorgeloze dag is al véél waard. Sigaretten zijn natuurlijk altijd welkom. Vooral Gladstone, want Gladstone is - met of zonder filter - de sigaret die iedereen voldoening schenkt. In Roeanda Oeroendi Hij heeft hem zelf naar Argentinië vergezeld Ontsnappingroute Mijlpalen M. Mok tto&i oni van mcmillan De Tweede Kamer heeft zich, deels enigs zins onwillig, akkoord verklaard met een nieuwe huurverhoging, die op 1 september zal ingaan en die volgens de minister be doeld is om de afstand tussen het huur- peil en het bouwkostenpeil te verkleinen. De ervaring van vorige huurverhogingen is echter, dat de bouwkosten automatisch stijgen en dat het effect van de huurver hogingen dus gedeeltelijk teniet wordt ge daan, met het resultaat dat het leven weer wat duurder is geworden en verder alles nagenoeg onveranderd blijft. Thans komt de last van de huurcom- pensatie te rusten op de werkgevers, die hebben toegezegd deze uit de winsten te zullen betalen, en op de overheid, die de sociale uitkeringen moet verhogen. De werknemers ondervinden geen nadeel, al thans in die zalige overtuiging zouden zij moeten verkeren, ware het niet dat onge twijfeld de nieuwe huurverhoging tot een duurder levensonderhoud zal leiden, dat speciaal merkbaar zal zijn in de tarieven van de vrije beroepen, die immers buiten de compensatie vallen. Maar ook de toe zegging van de werkgevers dat zij de com pensatie niet zullen doorberekenen, moet met een korreltje zout worden genomen. Hun winst wordt immers niet alleen be snoeid door deze looncompensaties, doch eveneens door de kostenstijging die zij van de hogere huren en bouwkosten ondervin den. Directe slachtoffers van dit soort beleid worden bevolkingsgroepen die geen gele genheid hebben hun hogere huren en le- venskosten op anderen te verhalen: pen sioentrekkers, kleine renteniers, nering doenden die aan vaste verkoopprijzen ge bonden zijn, zelfstandigen met kleine be drijfjes die zware concurrentie ondervin den en in het algemeen allen, die buiten de compensatieregeling vallen. Een drastische verlaging der bouw kosten schijnt niet tot de mogelijkheden te behoren. De regering heeft er althans nog steeds geen ernstige pogingen toe ge daan, ofschoon de overtuiging dat die kos ten niet in redelijke verhouding tot de kwa liteit van de nieuwbouw staan, gemeen goed is. Of do nieuwe huurverhoging zal leiden tot een afdoende verbetering in de oude woningen, moet ook nog maar wor den afgewacht. De klachten over de ver waarlozing van oude woningen, ook door gemeenten, zijn legio. Al met al lijkt het effect van deze nieuwe verhoging niet glo rieus, doch die verwachting heeft de mi nister zelf blijkens zijn voorzichtige mo tivering niet eens gehad. WARSCHAU (Reuter) De Poolse com munistische leider Gomulka heeft in een toespraak op het Poolse vredescongres in Warschau waarderend gesproken over de anti-oorlogshouding van paus Joannes XXIII, zoals deze in verklaringen van de Paus in september en december vorig jaar tot uiting was gekomen. De Paus had on der meer de regeerders gevraagd de we reldvrede niet in gevaar te brengen. Gomulka zei: „Deze anti-oorloghouding van het hoofd van de r.k. kerk stemt over een met de vredelievende politiek van de socialistische landen, niettegenstaande al le verschillen tussen Marxisme-Leninisme en de filosofie van de kerk De strijd voor de vrede moet alle mensen van goe de wil, ongeacht hun filosofie, tezamen- binden." Het vredescongres in Warschau, waar ip ruim zeshonderd afgevaardigden uit heel Polen aanwezig zijn, vormt een voorbe reiding van het internationale vredescon gres adt volgende maand in Moskou ge houden zal worden. WASHINGTON (Reuter) De Verenig de Staten hebben dinsdag hun achttiende proef met een kernwapen in de omgeving van het eiland Christmas in de Stille Oceaan genomen, de Amerikaanse com missie voor kernenergie heeft bekendge (Van onze correspondent) PARIJS De premier der voorlopige regering der Algerijnse republiek, Ben Khedda, heeft gisteren niet de redevoe ring gehouden, die in Frankrijk en in Algerije met zoveel spanning werd ver beid. Men had van Khedda het verlos sende woord verwacht over de nog altijd mysterieuze vraag of O.A.S. en F.L.N. nu al of niet een akkoord had den bereikt. Vanmorgen werd voor van daag over dit onderwerp echter wel een officiële verklaring in uitzicht gesteld van wege de F.U-N.-regering in Tunis. Ben Khedda is gisteren daarentegen naar Ro me en Cairo vertrokken, een reis die veronderstellen doet dat het F.L.N. ook zijn buitenlandse bondgenoten eerst nog eens polsen wil. Zeker lijkt intussen wel, dat de geheime betrekkingen tussen de Franse activisten en de Algerijnse natio nalisten, na eerst te zijn afgebroken, la ter werden hervat. In Rocher Noir, het voorlopige rege ringscentrum bij Algiers, heerste gisteren een ongewone drukte, ofschoon men reden heeft aan te nemen dat de voornaamste besprekingen tussen beide partijen wel el ders worden gevoerd. Geheimzinnig is ook het bezoek, dat de voornaamste Alge rijnse onderhandelaar met de Franse re gering in Evian, Belkacem Krim, zondag plotseling aan Algerije bracht, ondanks een vroeger besluit van het F.L.N., dat voor 1 juli, de dag van het referendum, geen enkele minister de vaderlandse grond betreden mocht. De komst van Krim wordt in Parijs beschouwd als een teken van het officiële fiat, dat het F.L.N. dat de afgelopen dagen ook nog een zitting van het „parlement" bijeenriep gegeven heeft aan de bemoeiingen van de president van het voorlopige executieve orgaan, Farès, die op persoonlijk gezag het initiatief tot de contacten met de O.A.S. indertijd genomen had. Een derde reis, die de aandacht trekt, is die, welke de Franse oud-ministers en huidige O.A.S.-leiders Georges Bidault en Jacques Soustelle naar Zwitserland onder namen. Geruchten willen dat beide po litici, die een persoonlijke rekening met president De Gaulle willen vereffenen, wel ke zij gaarne door middel van een bur geroorlog zouden betalen, tijdens de pink sterdagen in Brussel zouden zijn geweest. Uit het feit dat de terreur in Algerije gisteren op een wat lager pitje was ge zet ofschoon er toch weer twee mos lims door Fransen werden vermoord en enkele scholen en kazernes in vlammen opgingen meent men in Parijs de slot som te kunnen trekken, dat ook de ex- kolonels van de O.A.S. zich beginnen neer te leggen bij de inzichten van de civiele „zwartvoeten" als Susini en dr. Perez, die van oordeel zijn dat het „Kriegsspiel" wel lang genoeg geduurd heeft en dat het hoogste tijd is geworden te pogen de po sitie van de Fransen in een onafhanke lijk Algerije veilig te stellen. Dat er een bc(sls voorr een overleg' tussen Algerijnen en „zwartvoeten", die wederzijds weten elkander voorlopig nodig te zullen hebben, bestéat, is wel duidèlfjk géwordén. De vraag blijft niettemin of de „zwartvoe ten" hun reactionair koloniale mentaliteit plotseling weten af te zweren en bij hun eisen voor speciale garanties hun toekom stige positie als Europese minderheid niet uit het oog zullen verliezen. In Tunis heeft het Algerijnse officiële persbureau melding gemaakt van de ont dekking van een massagraf met ongeveer 412 lijken in het gebied van Constantine. Hetzelfde persbureau zegt in een bericht SAN FRANCISCO (Reuter) Drie bankrovers zijn ontsnapt uit de Ameri kaanse gevangenis Alcatraz. Deze gevan genis ligt in de baai van San Francisco en geldt als de meest beveiligde en be waakte gevangenis van de Verenigde Sta ten. In de geschiedenis van Alcatraz zijn sinds 1934 twintig ontvluchtingspogingen opgetekend. Twaalf der ontsnapten werden gepakt en vijf doodgeschoten. Een vluch teling verdronk in 1958 en nog twee on dergingen in 1937 waarschijnlijk hetzelfde lot. Enkele uren na de ontsnapping van de drie bankrovers ontdekten militairen een uit wrakhout vervaardigd vlot op het strand van het eiland Angel, dat eveneens in de baai van San Francisco ligt. De ontsnapten hebben met behulp van scherp geslepen lepels een gat gemaakt achter in hun ceL Door dat gat hadden zij toegang maakt, dat de ontploffing van middelgrote tot een luchtkoker, die naar het dak voert, kracht was (tussen 20.000 en een miljoen Van het dak zijn zij langs een pijp naar ton TNT). De bom werd weer door een j beneden gegleden. vliegtuig afgeworpen. (Van onze correspondent) LONDEN Brian Pollitt, de zoon van de vroegere Britse communistische leider Harry Pollitt, is gisteren geïnstalleerd als president van de Cambridge Union, de stu dentenbond van Cambridge, die min of leer volgens het parlementaire systeem :s georganiseerd. In de regering en in het 'agerhuis zitten velen, die vroeger leiden- 'e figuren geweest zijn in de Oxford of ambridge Union. Pollitt's voorganger crwelkomde hem in enkele Russische zin- -en en Pollitt bedankte hem eveneens ten :ele in het Russisch. „Het is goed om een paar sombere ge- ■htcn te zien", zei hij. Pollitt is de eerste communist in deze nctie. Acht dagen geleden, juist toen hij or een belangrijk examen zat, werd hij s gemeld 's nachts door onbekenden em 's mishandeld. Hij kon daardoor niet 'irijven en het examen werd hem mon- ling afgenomen. Kort na dat incident -rd Pollitt, die vice-president van de mon was, met een flinke meerderheid tot president gekozen in een sterk links-ge oriënteerd bestuur. Het is moeilijk te zeggen of Pollitt ge kozen is op grond van zijn politieke in zichten of wegens zijn persoonlijkheid en of het incident invloed op de uitslag heeft gehad. Zelf verklaarde hij in een radio interview dat het feit, dat hij partij-man is, waarschijnlijk minder zwaar heeft ge wogen, hoewel zulks moeilijk is na te gaan. „Iedereen weet dat ik communist ben", zei hij. Ook een ander lid van het bestuur is communist, een derde lid is Marxist en er is verder een eenzijdige kernontwapenaar in het bestuur. Het staat wel vast dat de Cambridge Union in de toekomst een radicaler vorm zal krijgen en het karakter van de tradi tionele herenclub zal verliezen, omdat de tweederde meerderheid, vereist voor toe lating van vrouwen, thans aanwezig is. Dit zal in de herfst gebeuren. Pollitt's verkie zing is een symptoom van de herleving van links op de universiteit van Cam bridge. uit Biskra (Algerije), dat verscheidene Algerijnse kinderen in het ziekenhuis zijn opgenomen na het eten van snoepgoed, dat zij op straat hadden gekregen. De plaatselijke bevolking vreest dat het snoepgoed vergiftigd is en verdenkt de O.A.S. ervan het uitgedeeld te hebben. In Algiers is nog geen enkel verkie zingsbiljet opgeplakt hoewel op 1 juli het aangekondigde referendum zal wor den gehouden. Ook heeft geen van de ingeschreven partijen al een openbare bij eenkomst aangekondigd. Volgens een correspondent van Reuter doet de uittocht van Europeanen in Alge rije langzamerhand zijn invloed gelden in het economische leven van Algerije. Bij drie overvallen is dinsdag in Algiers 183.000 frank buitgemaakt. In de afgelopen maand zijn uit Marokko 27.500 vluchtelingen in Algerije terugge keerd. WARSCHAU (AP) Generaal Marian Spychalksi, de Poolse minister van Defen sie, heeft de huisvrouwen berispt wegens haar hamsterwoede van de laatste dagen. Op 5 juni begonnen de Poolse vrouwen be angst geworden door het slechte weer en de prijsverhogingen van levensmiddelen in de Sovjet-Unie grote hoeveelheden suiker, meel, spek en aardappelen te hamsteren. Deze run op de winkels die twee dagen duurde werd gestuit door maatregelen van de regering en de communistische partij. De winkels werden in hun verkopen aan de klanten beperkt. De minister zei dat zij die bezwijken voor een ongerechtvaar digde paniek en daardoor chaos teweeg brengen in de nationale economie, hande len tegen eigen belang en het belang van de natie. De algemene voorraadsituatie, noch het slechte weer, noch enig andere omstandigheid konden een paniek recht vaardigen. In elk opzicht is de Poolse si tuatie goed en stabiel, aldus de minister. Op het ogenblik is de toestand normaal en de eerste drie dagen zon sinds zes weken hebben er veel toe bijgedragen de stemming van de Polen op te vrolijken. Advertentie (Van onze correspondent) ROME De gemeenteraadsverkiezin gen in sommige Italiaanse steden hebben in zoverre een gunstig resultaat opgele verd, dat het mogelijk zal blijken in Ro me, Bari, Pisa en waarschijnlijk ook in Foggia, een college van burgemeester en wethouders te vormen uit christen-demo craten, sociaal-democraten en republikei nen, met de steun hetzij direkt het zij indirekt van de socialisten. In het al gemeen kan men zeggen dat zij, die voor spelden dat bij deze verkiezingen de nieuwe koers in de Italiaanse politiek zou worden veroordeeld, ongelijk hebben ge kregen. De sociaal-democraten, die met de re publikeinen het meest hebben bijgedra gen tot deze vernieuwing in de Italiaanse politiek, zagen overal hun stemmenaantal sterk toenemen. In Bari zelfs meer dan verdubbelen. De christen-democraten le den in de meeste steden verliezen, die worden goedgemaakt door de winst van de sociaal-democraten. Alleen in Bari gin gen ook de christen-democraten vooruit en in die stad waren het vooral de fas cisten die de kosten van het gelag heb ben moeten betalen. Van 22,6 percent der stemmen, die zij in 1959 behaalden, daalden zij tot 16,9 percent. De communisten leden percents gewijze overal verliezen behalve in Pisa. In Napels verloren zij 2 van hun 19 ze tels. In Rome kregen zij wel 18.000 stemmen meer, maar, daar het aantal stemgerechtigden groter is geworden, ging hun percentage achteruit van 23,1 tot 22,8. De fascisten, die ongehoorde bedragen aan propaganda hebben uitgegeven, meer dan alle andere partijen tezamen, hebben alleen in Rome een kleine vooruitgang kunnen boeken van 15,2 tot 15,8 percent. Als men bedenkt dat hiervoor tientallen miljarden lire zijn uitgegeven door de grondspeculanten en bepaalde industriëlen, dan is het resultaat niet erg bemoedigend voor de aanhangers van deze geweldda dige groep. Men bedenke wel dat in ge heel Italië de fascisten slechts een totaal hebben van iets meer dan 4 percent. Zeer sterke winst boekten vrijwel over al de liberalen die te Rome van 47.000 stegen tot 105.000 en percentsgewijze van 4.1 tot 8.3 pet. Dat zijn dus kennelijk de stemmen die de christen-democraten hebben verloren. Het gaat hier dus om personen die tot nu toe in de christen democratische partij de bescherming za gen tegen het communisme en die nu meer vertrouwen stellen in de liberalen. NEW YORK (Reuter) De Belgische minister van buitenlandse zaken, Spaak, heeft in de beheerschapscommissie van de algemene vergadering van de Verenigde Naties voorgesteld dat Belgische troepen voor de tijd van drie maanden ter beschik king worden gesteld van de regering van Roeanda en van Oeroendi als deze twee gebieden op 1 juli onafhankelijk worden. België is bereid de twee nieuwe staten de middelen tot handhaving van de orde te verstrekken met het oog op het feit, dat leger en politie van Roeanda en Oeroendi nog niet voor hun taak berekend zijn. De Belgische minister sprak zich er voor uit dat de algemene vergadering zich uit spreekt voor onafhankelijkheid van de twee gebieden op 1 juli. Die liberalen zullen in de nieuwe ge meenteraad wel de democratische oppo sitie vormen, hetgeen echter betekent dat zij doorgaans precies zo zullen moeten stemmen als de communisten en fascis ten, die elk ruim dubbel zoveel zetels hebben, als de liberalen. Waarschijnlijk komen er zes liberalen in de nieuwe gemeenteraad en 13 com munisten en eveneens 12 of 13 fascis ten. De enige stad, waar het ook dit maal onmogelijk zal blijken een college van B. en W. te vormen, is Napels. Men krijgt daar 23 christen-democraten, twee sociaal-democraten en zeven socia listen. Dat zijn er tezamen dus 32 tegen over 25 royalisten en vier fascisten, die overigens niet willen samenwerken, ter wijl er dan nog 17 communisten en twee Premier Nikita Kroesjtsjev heeft de Amerikaan Avery Brundage, president van het Internationaal Olympisch Comité in Moskou, waar het IOC-congres wordt ge houden, op het Kremlin ontvangen. Kroesjtsjev en Brundage hebben een lang, geanimeerd gesprek gevoerd. liberalen zijn die van géén der beide even tuele coalities gediend zjjn. Dat is precies dezelfde toestand waaronder Napels al ja renlang heeft te lijden. De royalisten hebben weliswaar vijf ze tels verloren maar dit is nog lang niet genoeg. De meerderheid in Napels is 41, daar er 80 gemeenteraadsleden zijn. Zulk een meerderheid kunnen de partijen van centrum-links met hun zetels nog lang niet halen. Napels is dus opnieuw aangewezen op een bestuur door middel van een re geringscommissaris, hetgeen neerkomt op een soort gemeentelijke dictatuur. PARIJS (Reuter) De 52-jarige Angel Alcazar de Velasco heeft op een perscon ferentie in Parijs verklaard dat hij Hitiers plaatsvervanger Martin Bormann in mei 1946 per onderzeeboot van Noordwest- Spanje naar het zuiden van Argentinië heeft helpen ontvluchten. De Velasco is van mening dat Bormann nog steeds in le ven is. Hij zei de nazileider voor het laatst in 1958 in Ecuador te hebben gezien. Bor mann zag er toen oud uit voor zijn leef tijd en was helemaal kaal. Volgens De Velasco heeft Bormann drie plastische operaties ondergaan, waardoor hij een an der soort neus en ingevallen wangen had gekregen. De Velasco, die van januari 1941 tot fe bruari 1942 attaché van de Spaanse am bassade in Londen is geweest, zei niet te weten waar Bormann zich bevindt. „En als ik het wel wist zou ik het u toch niet zeggen, maar de laatste keer dat ik met Bormann heb gesproken, vertelde hij mij dat hij eens per jaar naar Europa ging," zo verklaarde hij. De Valesco vertelde dat hij in 1944 naar Duitsland was ontboden en van ja nuari tot 21 april 1945 in Hitiers bunker te Berlijn had vertoefd. Daarna was hij naar Spanje teruggekeerd, waar hij ge werkt had aan het uitstippelen van een „ontsnappingsroute" voor de nazi's. In 1947 had hij een zekere „kolonel Eich- mann" aan een Argentijns paspoort ge holpen dat hij in Madrid bemachtigd had. Toen hij in 1945 in Marid was, was hij benaderd door een nazi, die de schuil naam „Felipi" droeg. Deze Felipi had hem verzocht voorbereidingen te treffen voor de ontvangst van een „zeer belang rijk" persoon, die over een maand naar Spanje zou komen. Deze „zeer belangrij ke" persoon Bormann volgens De Ve^ lasco kwam later met Felipi naar Spanje. Bormann werd drie maanden lang verborgen in een kasteel aan de kust van de Middellandse Zee. Toen Bor mann in mei 1946 aan boord van de on derzeeboot ging had hij gezegd: „Europa zal mij terugzien als leider van een nieuw en sterker Duitsland". Tijdens de reis naar Zuid-Amerika had Bormann gespro ken over zijn plannen en onder meer de hoop uitgesproken dat Duitsland over zes jaar weer in staat zou zijn een oorlog te beginnen. De reis naar het Argentijnse deel van Patagonië had drie weken geduurd. De onderzeeduikboot had nog een haven in Noord-Argentinië moeten binnenlopen om zijn accu's te laten repareren. De persconferentie was door De Velasco belegd om de publikatie van een door hem geschreven boek aan te kondigen. De Ve- lesco vertelde dat hij stierenvechter was geweest en daarna, in 1940, leider van de contra-spionagedienst van de nazi's in Spanje was geworden. De Nederlandse examineerwoede had in de tijd waarin ik mij voor diploma's rijp liet maken reeds zulk een intensiteit be reikt dat men van de ontluikende zomer sprak als van het seizoen waarin de ene helft van Nederland de andere helft exa mineert. Me dunkt dat deze uitspraak, hoe royaal ook, te beperkt is geworden voor de werkelijkheid van het huidige uur. Mo gen we ervan maken: iedereen examineert iedereen Overdreven, zegt u wellicht. Inderdaad, maar niet iedere overdrijving is schade lijk. En het is dan toch maar een feit dat we het in ons goedgeorganiseerde land zo ver gebracht hebebn dat men geen am bacht meer ter hand kan nemen of een verkoopslokaliteit ontsluiten zonder zijn deskundigheid in diploma's te hebben doen uitdrukken. Diploma's bezitten de eigen schap, de mensen niet als gebraden dui ven in de mond te vliegen. Men moet er voor ploeteren en er op de examendag voor beven. Ze bezitten, figuurlijk gespro ken, dan ook veel meer dan hun gewicht aan papier. Ze zijn zo zwaar als mijl palen en staan als zodanig in ons leven. Het zij mij vergund hierop te laten vol gen dat ik de diploma's die ik ooit heb mogen behalen, zo grondig heb verslin gerd dat ik ze onmogelijk meer zou kun nen opdelven. Ik heb me er nooit, bij een sollicitatie of anderszins, op hoeven be roepen, laat staan dat mij gevraagd zou zijn, ze te vertonen. De zuchten en zweet druppels die ik er indertijd aan ten koste heb gelegd, hebben mij ongetwijfeld enige kennis opgeleverd, maar die kennis is, mét de diploma's, naar een onbekende windstreek weggestoven. Verpulverde mijl palen dus. Het komt niet zelden voor dat een nog kneedbare jongeling zich laat aanzetten tot studies die evenzeer bij hem passen als slagtanden bij een giraffe. Hij zet ech ter door, want hij is gehoorzaam en leer gierig en merkt dan op een dag dat hij toch iets wijzer is geworden. Hij weet nu immers dat hij dingen geleerd heeft die hij niet had moeten leren. En aangezien de tijd alle wonden heelt ook die welke door examens geslagen zijn kan hij later, wanneer het zo uitkomt, aan zijn vergeefse pijnen met een glimlach terug denken. Laatstgenoemd voorrecht viel mij dezer dagen te beurt, toen een van mijn kin deren naar een toelatingsexamen werd ge leid. Mijn gedachten gleden terug naar soortgelijke voorvallen in mijn eigen leven en bleven stilstaan bij een dag, op de kop af veertig jaar geleden, toen ik mij als eindexaminandus in een grote zaal neer zette. Ik dacht dat mijn aards bestaan op ingrijpende wijze door de uitslag van dat examen zou worden bepaald. Nu het tot een nietig en bijna vergeten incident is verbleekt, heb ik alle reden om de span ningen van mijn jonge nazaat te beschou wen met een blik die de betrekkelijkheid der aardse zaken heeft leren taxeren. Ik geef aan deze drang echter niet te veel toe. Het zou wreed, moorddadig zelfs, Zijn, mijlpaal te willen verpulveren ter-r* wijl hij nog wordt opgericht. Hij verheft zich zo indrukwekkend in dat uitbotten de leven. En het is in wezen dezelfde zin voor betrekkelijkheid die mij doet zeg gen dat het altijd nog vroeg genoeg is om tot het inzicht te komen dat ook op het stuk van belangrijkheid de schijn menig maal bedriegt. Advertentie nut/man, PINDA KAtó Concessie. De Portugese autoriteiten heb ben bekend gemaakt dat het buitenland se toeristen voortaan is toegestaan op de stranden van Portugal bikini's te dra gen. „Dit is een speciale concessie die met tegenzin gedaan wordt terwille van het toerisme," aldus de bekendmaking. Portugese vrouwen worden vriendelijk verzocht geen bikini te dragen. Fantastisch. Vanaf het begin van de strijd in Angola in februari 1961 hebban de Portugese strijdkarachten daar 289 man verloren aldus een in Lissabon uit gegeven communiqué. Het ministerie van defensie verklaarde dat het communiqué was uitgegeven in verband met de „fan tastische berichten" in de buitenlandse pers over de verliezen van het Portuge se leger in Angola. Aardschokken. Van de 22.000 bewoners van het eiland Lemnos in de Aegeische zee hebben velen de nacht buitenshuis doorgebracht omdat er zich sinds zater dag een achttal aardschokken heeft voorgedaan. Van 29 mei af zijn op het eiland 86 aardschokken geregistreerd. Vele huizen vertonen scheuren. De Griekse regering heeft reeds tenten, voedsel en medicamenten gezonden. Hitler-museum. In het Duitse museum te München zal een afdeling voor ruimte vaart en raketten geopend worden. Het is de bedoeling dat ook de V-l en V-2 raketten, de geheime wapens van Hitler, getoond zullen worden. Ontslag. Vier kinderen zijn onlangs ver dronken toen een „verrotte" landings steiger aan de rivier de Wolga bij Koei- bisjef, ongeveer 1200 km ten oosten van Moskou, instortte. Volgens het Russische jeugdpartijblad zijn verscheidene func tionarissen naar aanleiding hiervan ont slagen en van hun partijlidmaatschap vervallen verklaard en sommigen zullen worden berecht. Goudgeld. Voor de vierde maal in een tijd van vier dagen is in de Sovjet-Unie een doodvonnis uitgevoerd wegens ongeoor loofde handel in levensmiddelen. Het be trof nu de hoofdboekhouder van een gro te combinatie in de vleesconservenin- dustrie in Litouwen. Hij was het hoofd van een groep, die er in slaagde meer dan 150.000 roebel te verduisteren. De man bleek onder meer 16 kilo goudgeld uit de Tsaristische tijd in zijn bezit te hebben. De andere leden van de groep zijn tot langdurige vrijheidsstraffen ver oordeeld. Opzet. De Belgische politie maakt jacht op een bende, die in het afgelopen week einde heeft gepoogd een landhuis van koning Boudewijn in brand te steken. Dit landhuis heeft de koning zijn ge malin, koningin Fabiola, als huwelijks geschenk gegeven. Het werd zaterdag door een bosbrand bedreigd maar op het laatste nippertje gered doordat de wind draaide. Het landhuis, dat gele gen is in een dicht bebost gebied te Wanders, is onlangs gereed gekomen. De brand, heeft minstens 200 ha in de as gelegd. Een onderzoek heeft uitgewe zen, dat de brand op twee verschillende plaatsen is uitgebroken én dat opzet m het spel is geweest. Ongelukkig. In het plaatsje Bury in Lan cashire heeft een inbreker zich genood zaakt gezien zelf de politie te waarschu wen toen hij een bankgebouw te zijn ingeklommen zo ongelukkig neerkwam bij een sprong uit een hooggelegen raam dat hij niet meer in staat was zich van het daar aanwezige geld meester te ma ken of te vluchten. Hij wist echter wel een telefoon te bereiken en reeds enkele ogenblikken later kw de politie om hem ditmaal op een meer geëigende plaats in te siuiten.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3