Het verdwenen manuscript Plan voor een gigantisch pretpark in Noordhollands polderland Amsterdam stelt zich achter oud initiatief van Purmerend Kannibalisme is zeer gezond", zegt zoöloog TANTE PATENT EN DE SOF PANDA EN DE PECHVOGEL Fa. B. ENGELENBERG EEN NEDERLANDS Carel van der Wal Duur uitje Ons vervolgverhaal DONDERDAG 14 JUNI 1962 19 door H. Wolfram Geizsler Amerikaanse opzet Volendam afgedaan Disney wil meewerken Overheidssteun nodig OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN „FESTO" Schuurmachines Koningstr. 46, Haarlem - Tel. 20719 ZUNDAPP - N.S.U. BROMFIETSEN Chinezen beledigd door hertog van Edinburg S OOOOCÖOOOCOOOOCCCOCCOÖ6& 5 „Als U Conan Doyle las, zou U er 3 meer van weten," antwoordde Fox. 1 „Maar tegenwoordig is men van me- 1 ning, dat die parels, welke noch bij- li zonder mooi, noch bijzonder kostbaar I zijn, hun waarde eigenlijk slechts ont- 1 lenen aan het feit, dat zij eens door S Lucretia Borgia werden gedragen en 3 derhalve waarschijnlijk maar van de 3 duistere geheimen van die gifmeng- ster weten dan wie ook E Helaas kunnen parels echter niet spreken." „En jij had dus de opdracht 3 Fox knikte. I „En?" 3 „Alles is in orde gekomen", ant- I woordde hij. Hij scheen niet geneigd te zijn verder op zijn avontuur in te 3 gaan. De volgende dag kwam Fox, zo als H afgesproken, tijdig in Helfering's ho- E tel, om met de professor het ontbijt 3 te gebruiken. 1 „Mijn beste vriend", zei Helfering, 1 terwijl hij in een liefdevol gebaar zijn g handen op de schouders van zijn jon- 3 ge vriend legde, „ik ben 't weliswaar 1 helemaal niet eens met jouw manier 3 van leven en sterven, maar hoe dan E ook, je schijnt er wèl bij te varen." E „Dat is inderdaad waar! Maar wat 1 weet U eigenlijk van mijn manier s van leven?" „Die parels van Lucretia Bor- I gia 1 „Vond U dat geen mooie vondst?" I onderbrak Fox hem lachend. „Men mag op zo'n moment als gisteravond 3 de spanning van zijn toehoorders niet 3 te niet doen. Ik weet eigenlijk niet, hoe ik juist daarop kwam." 3 „Waarop?" 1 „Op die parels van Lucretia! U hebt toch niet in ernst gedacht, dat ikNee heus, ik zou nooit zo in- 1 discreet zijn, als dit werkelijk een 1 zaak was, waarmee ik me had belast. 3 't Was echter het eerste wat me n- 3 viel. Of die parels werkelijk bestaan 3 hebben, weet ik niet. Waarschijnlijk 5 bestonden ze alleen in de verbeelding van Conan Doyle Helfering schudde zijn hoofd. „Wat 3 een komedie", zei hij op afkeurende 3 toon, maar er was een glimlach in zijn ogen. 3 Fox lachte. „Vergeet U niet. dat 5 ik juist uit de opera kwam. Toen ik U juist met Uw gezelschap daar s in die Etruskische heksen-keuken zag 3 zitten het geheel zag er echt 3 spookachtig uit moest ik wel een g entree bedenken, welke in die sfeer 1 paste. U zult moeten toegeven, dat ik 3 daarin aardig slaagde, nietwaar?" De professor antwoordde niet. Na g enkele ogenblikken vroeg hij: „Woon g jé tegenwoordig eigenlijk in Rome?" 5 „Slechts tijdelijk", antwoordde Fox. E „Ik bedenk daar opeens iets: was g U 't niet, die vorig jaar de villa 3 Trefonjtane, in de buurt van Tivoli 3 wilde bezichtigen? Deze was toen ga- 3 sloten, maar sedert enkele dagen is g ze weer toegankelijk. Een waar ge- g not voor iemand, die van de Re- 3 naissance houdt! Alles wat zich daar E bevindt is écht, er is geen stuk na- g maak!" 3 „Woon jij daar soms?" „Nee, maar de eigenares, de gra- vin Respiani of liever haar echtge- g noot heeft aan de andere kant van het grote park een modern landhuis 3 laten bouwen en daar logeer ik. Ik 3 had het genoegen kort geleden de gravin een dienst te kunnen bewij- 5 zen". H „Kun je daar bezoek ontvangen?" g ,Ik begrijp waarom U dat vraagt' g U wilt met me komen praten over 3 mijn leven", antwoordde Fox. ,Ik 3 ben U dankbaar voor Uw belangstel- g ling, maar komt U liever om het g huis te bekijken. Dat is veel interes- sant er!" g „Hoe kan ik belangstelling hebber g voor je leven, als je me verder niets 3 wilt vertellen", zei Helfering. 1 „Er valt niet veel te vertellen", g antwoordde Fox. „Ik laat me liefst g door het leven verrassen. Ik heb ge- leerd geen plannen meer te maken. 3 Herinnert U zich het toverbos Bre- g zeliand uit de sagen van Koning \r- g thur en de Heilige Graal? Alleen de- 3 gene, die 't niet zocht, vond dat won- derlijke toverbos. Ik moet zeggen, dat fj 't mij precies zo gaat. Ik zoek de 5 bijzondere dingen niet speciaal op, maar misschien juist daarom kom ik telkens weer met de meest won- derlijke dingen in aanraking. Even- wel. „Evenwel wat?" Fox glimlachte. „Als ik me goed herinner, woonde in dat toverbos de fee Morgana. Ik geloof, dat ik haar al verscheidene keren ben tegenge- komen! Bovendien zit 't vol mon- sters, die men moet bestrijden, en vol verrassingen, waardoor men zich niet uit het veld mag laten slaan. Alles bij elkaar is het heel opwin- dend en avontuurlijk!" „Je vecht dus tegen het kwaad, als j ik het goed begrijp?" „Men doet wat men kan. Zo nu en dan krijgt de tegenstander mij er bijna onder en dat zijn dan de ver- rassingen, waarover ik sprak. Alles bij elkaar is dat mijn leven. Hoe lang denkt U nog in Rome te blii- ven?" Fox stond op om afscheid van zijn oude leermeester te nemen. Helfering, die een afspraak met zijn j studenten had, liep met hem mee j naar beneden. Voor de ingang van j het hotel stond niet het strijdros van j een dolende ridder te wachten, maar j een grote zwarte auto, met een chauf- j feur in livrei, die het portier open- j hield. i De dolende ridder heeft zich aan j het moderne leven aangepastI peinsde Helfering. Eén ding schijnt I wel vast te staan: het toverbos vol j avonturen, heeft hem in zijn ban, j daar komt hij niet meer uit. I De professor, die van plan was geweest de tram te nemen, gaf er j thans de voorkeur aan te voet te j gaan. De studenten konden wel op j hem wachten, hij móest even alleen j zijn met zijn gedachten Was het j leven van avontuur, dat Fox had j gekozen, misschien meer de moeite waard dan dat van studie en weten- schap? Hij kon er geen antwoord op geven. De grote zwarte auto liet Rome achter zich en reed langs de Via Ti- burtina in de richting van de Sa- bijnse bergen, welker hellingen in het morgenzonlicht glansden. „Niet te hard", zei Fox tegen de chauf feur. Hij wilde de dertig a veertig kilometer van de terugweg in alle rust genieten. Ook hij was in een peinzende stemming geraakt na zijn bezoek aan prof. Helfering, wiens vragende blik hij als 't ware nog steeds op zich gevestigd voelde. Maar het was onmogelijk geweest om de professor alles te vertellen, ook nu die hele aangelegenheid met succes was afgehandeld. Twee jaar geleden was graaf Res piani, een diplomaa* in actieve dienst, voor zijn land naar het Verre Oosten gezonden, maar hij was nooit op de plaats van bestemming aangekomen. Destijds had drt geval veel beroering teweeggebracht, vooral toen alle po gingen om hem terug te vinden, vruchteloos bleven. Hij was spoorloos verdwenen, doch zijn naaste bloedver wanten verzetten zich tegen een ver klaring van overlijden. Respiani had namelijk een testa ment gemaakt, waarin hij zijn vrouw tot universeel erfgename benoemde, en hierdoor voelde zijn verdere fami lie zich ernstig benadeeld Het erfgoed bestond uit een klein, historisch landgoed met park, en een daarin gebouwd modern woonhuis. Om dit moderne woonhuis en het park ging de strijd niet, deze betrof vooral de beroemde Villa Trefontane, welke wer kelijk museum-waarde had. In het bijzonder waren de schilderijen zeer kostbaar. Er waren enkele wereldbe roemde doeken bij, welke in elk boek over de kunst der Renaissance gere produceerd stonden, en deze had Res piani uit veiligheidsoverwegingen dan ook reeds lang in bruikleen afgestaan aan verschillende musea. Deze schil derijen vertegenwoordigden een mil- joenenwaarde. Geen wonder dus, dat de familieleden zich niet zonder meer bij het testament wilden neerleggen. Dit was echter onaanvechtbaar, en derhalve klampte men zich vast aan het feit, dat het nog niet vaststond, e dat Respiani werkelijk dood was. Op E deze manier kon het testament niet 3 ten uitvoer gelegd worden. e (Wordt vervolgdE (Van onze Amsterdamse redacteur) OVER VIER a VIJF WEKEN zullen het ministerie van Economische Zaken, het provinciale bestuur van Noord- Holland en enige gemeentebesturen een tot in alle details omschreven plan voorgelegd krijgen van een gigantisch amusementspark dat als het in deze vorm tot stand komt niet zal onderdoen voor het befaamde „Disneyland" in Cali- fomië. Als alle instanties akkoord gaan en het kapitaal er is, kan eind 1963 het werk beginnen. HET ZAL DAN nog wel enkele jaren duren voordat de eerste bezoekers de poort kun nen binnengaan van dit park, dat zich over een oppervlakte van niet minder dan 30 hectare zal uitstrekken langs de west zijde van de polder De Purmer bij Pur merend. Zij zullen kunnen plaatsnemen in dubbeldeks-rondvaartboten en gedurende een urenlange vaartocht getuige kunnen zijn van het ontstaan van Nederland van de komst der Batavieren af tot aan de Deltawerken toe. Het project zal voor de toeristen die ons land bezoeken stellig een bijzondere trekpleister worden, die wat het bezoek betreft kan worden vergeleken met Schiphol of Artis in Amsterdam. Dat bete kent dat er een miljoen bezoekers per jaar kan worden verwacht. Het Nederlandse „Disneyland" zal nog een naam moeten krijgen, een pakkende naam die volledig weergeeft wat er te zien zal zijn, name lijk de strijd van Nederland tegen het water. Een openluchtmuseum? Geen sprake van. Daar op het uitgestrekte ter rein bij Purmerend zal men een Neder land in het klein vinden met al zijn dyna miek. Onder de vaardige handen van be kende technische tekenaars en ontwerpers de gebroeders Das in Haarlem groeit een prachtige maquette, die straks het papie ren plan moet illustreren. Men maakt een dankbaar gebruik van het feit dat de pol der als typisch-Nederlands element al aan wezig is de westelijke ringdijk van de Purmer is maar liefst vijf en een halve meter hoog. Achter die dijk zal zich het park uitstrekken, dat de bezoeker niet al leen ontspanning zai bieden, maar ook veel leerzaams. De rondvaartboten zullen evenals die in het Amerikaanse „Disney land" onder water verbonden zijn met een kabel. Wanneer een boot b.v. een water molen nadert, wordt onder water een con tact tot stand gebracht waardoor de mo len begint te draaien. Via een koptele foon kunnen de passagiers in de taal hun ner keuze een uitleg volgen. Zo zal alles „bewegend" worden gemaakt: de Batavie Twee jonge eekhoorntjes, die in Ber gen (Noord-Holland) uit hun nest ge vallen waren, hébben nu een liefde rijk tehuis gevonden bij het gezin Nibbelink aan de Stadhouderskade in Amsterdam. De diertjes moeten met de fles gevoed worden een tijd rovend karwei, dat door hun pleeg moeder met toewijding wordt verricht. ren die hun onderkomens bouwen, de boe ren die het land bewerken, de polderbewo ners die met zandzakken een dijkdoorbraak redden, de zandgrijpers die dijken aanleg gen enz. enz. In het centrum van het park is een ver diept meer gedacht met kleine scheeps werven en een jachthaven. Hier kan men zien hoe de aanwezigheid van het water de Nederlanders heeft geïnspireerd tot het bouwen van schepen in steeds nieuwe en verbeterde uitvoeringen. Natuurlijk zullen er een groot restaurant met terassen, speeltuinen, misschien een zwembad en tal loze andere attracties komen. HET PLAN voor dit „Disneyland" is vrijwel gelijktijdig in Amsterdam en Pur merend geboren. In de hoofdstad werd door een aantal mensen reeds lang uitgezien naar een of meer belangrijke attracties voor de toeristen. Een van die mensen was de directeur van de hoofdstedelijke V.V.V., de heer J. N. Strijkers. In zijn achterhoofd speelde daarbij de gedachte mee dat Volendam en Marken op dit ogen blik weliswaar nog bijna een miljoen be zoekers per jaar trekken, maar dat steeds meer toeristen gaan weigeren te geloven, dat deze schilderachtige plaatsjes „typisch Hollands" zijn. Over 20 a 30 jaar zullen Volendam en Marken weieens een belang rijk deel van hun aantrekkingskracht heb ben verloren. Er moeten dus nieuwe at tracties worden gecreëerd. De heer Strij kers voelde iets voor een soort openlucht museum in de geest van het Nederlandse paviljoen op de Expo te Brussel, waar zo treffend de strijd van ons land tegen het water werd uitgebeeld. Hij was niet de enige. Ook een aantal mensen in Purmer end was zo door het Expo-paviljoen ge troffen dat men besloot dit project naar Purmerend over te plaatsen en permanent te maken. Na afloop van de wereldten toonstelling toog de burgemeester van Pur merend naar Brussel en kocht een groot deel van de inventaris van het Nederland se paviljoen. IN 1960, tijdens stadsfeesten in Purmer end, kon men op daar tentoongestelde te keningen van de gebroeders Das zien, hoe de inmiddels opgerichte stichting „Natio naai Poldermuseum" de plannen wilde uit werken. Sindsdien heeft de buitenwerld niets meer vernomen van dit Purmerend- se plan. Wie het marktstadje via de pro vinciale weg uit Amsterdam nadert kan op het terrein van de firma De Boer en Sloten de grote vijzel zien liggen, die eens deel uitmaakte van het gemaal op de Expo. Hier en op andere terreinen zijn de at tributen opgeslagen, die straks een plaats zullen krijgen in het grootse project. De tekeningen van twee jaar geleden, die me nigeen reeds fantastisch noemde, zijn in middels uitgegroeid tot het gigantische plan dat wij gemakshalve maar „Disney land" zullen noemen. Dit is mede gebeurd doordat de Purmerenders steun kregen van elders zoals b.v. van Amsterdam. Tot dusver was het slechts morele steun. Bin nenkort hoopt men op financiële hulp te kunnen rekenen. TWEE JAAR geleden kreeg Walt Disney in zijn pretpark bezoek van de heer Strijkers, die aan een van zijn Amerikaanse kruistochten bezig was. De Amsterdamse V.V.V.-directeur was te we ten gekomen dat Disney gelden in Europa had staan, waarvoor hij een belegging zocht. De heer Strijkers maakte hem dui delijk dat die gelden nergens zo goed kon den worden besteed als in een soort Dis neyland in of bij Amsterdam. Walt Disney heeft het na enige maanden wikken en wegen echter laten afweten. Niettemin is er een zekere band blijven bestaan tus sen Disneyland en Amsterdam. Het lag voor de hand dat toén de directeur van de Amsterdamse dienst van havens en handelsinrichtingen, ir. N. Snijders, en kele weken geleden een bezoek bracht aan de VS, hem door de heer Strijkers werd gevraagd, een bezoek te brengen aan Dis neyland om te zien in hoever de rijke ervaring van deze organisatie eventueel zou kunnen worden gebruikt bij de aan leg van het project in De Purmer. Toen ir. Snijders zaterdag j.l. uit Amerika terugkeerde, verklaarde hij op Schiphol dat de directie van Disneyland bereid was deskundige adviezen te verstrekken. Ook zou men de naam van Walt Disney of van Disneyland aan de Purmerender attrac tie willen „lenen", zij het dan, dat er in dit geval aan bepaalde voorwaarden bij opzet en beheer moet worden voldaan. Het ligt bepaald niet in de bedoeling van de Amerikanen, financieel aan het project bij te dragen. Het geld zal dus door Neder land zelf moeten worden opgebracht. Uiter aard zijn met de aanleg miljoenen ge moeid. HET BENODIGDE kapitaal is zo gróót dat financiële steun van de overheid niet zal kunnen worden gemist. Vandaar dat thans in alle stilte wordt gewerkt aan het gedétailleerde plan, dat alleen bestekklaar aan de overheid moet worden voorgelegd, voorzien van complete exploi tatierekeningen en van een rapport van een accountantskantoor. De daarop volgende stap moet worden genomen door het ge meentebestuur van Purmerend. Aanvan kelijk was de polder Overwhere voor het nationaal poldermuseum aangewezen. Toen echter bleek dat de grond hier zo slecht was dat gebouwen er moeten rusten op palen van 25 meter lengte, is omgezien naar een ander terrein. Toen de plannen werden uitgebreid tot het grootse project, waaraan thans wordt gewerkt, is het oog gevallen op de 30 hectaren in De Purmer: een weidegebied dat grotendeels eigendom is van de gemeente Purmerend, maar waar ook een aantal onteigeningen zal moeten plaatsvinden. Een en ander zal spoedig in de gemeenteraad van Purmer end aan de orde komen. De ligging van het terrein is bijzonder gunstig. Langs het gebied wordt in de naaste toekomst de belangrijke rijksweg Amsterdam - Afsluit dijk aangelegd, die hier de toekomstige rijksweg van Alkmaar via de Markerwaard naar Oost-Nederland zal kruisen. Het ter rein ligt op slechts enkele minuten gaans van het station van Purmerend. Heerlijk voor echt-zomerse dagen, maar wel een tikje luguber (omdat hij herinneringen opwekt aan de gelijk vormige hoofddeksels der „tricoteu- ses", de bloeddorstige breiende vrouw tjes bij de guillotine ten tijde van het Franse Schrikbewind) is deze bonnet van Britse makelij, die dezer dagen als het laatste snufje te bewonderen was bij de paardenrennen in Engeland. EEN AMERIKAANSE PROFESSOR in ruste heeft in een interview met As sociated Press betoogd, dat het eten van mensenvlees voor de mens „iets heel na tuurlijks" is en dat „de mens gezonder zou zijn, als hij kannibaal was". Uit oudheid kundige bewijsmatereel blijkt volgens deze hoogleraar ook, dat de mens vroeger kani- baal is geweest. „De mensen zijn als kanni balen begonnen er er is geen enkele reden, waarom ze zo niet zouden eindigen", ver klaarde hij. De geleerde, een gepensioneerd professor in de zoölogie van de universiteit van Ma nitoba, in Winnipeg (Canada) is uit zijn welverdiende rust te voorschijn getreden om de vernieuwde zoölogische faculteit van zijn universiteit, United College te openen. „De afkeer van het eten van men senvlees is ontstaan door de beschaving en de godsdienst", zegt de hooggeleerde „Bovendien" zo vervolgde hij, „zijn kanni balistische dieren altijd gezonder dan an dere soorten. Het is voor hun spijsverte ringsapparaat veel gemakkelijker, voedsel te assimileren als dit van een verwante of dezelfde soort wezens afkomstig is". (Ass. Press.). Advertentie Advertentie Doclstraat J> - Haarlem - Tel. 15252 K". De „Tiger Standard" een in de Engelse taal te Hongkong verschijnend blad, heeft de hertog van Edinburg gelaakt omdat hij gezegd heeft, dat de Chinezen gemalen hoorns van rhinocerossen gebruiken „als een middel om liefde op te wekken". Het blad noemt dit „een dwaze en be ledigende opmerking". Volgens de „Tiger Standard" heeft de hertog onlangs aan een diner te New York een philippica gehouden tegen Afrikaanse stropers, die neushorens doden om hun hoorns naar China te exporteren „waar de Chinezen om onbegrijpelijke redenen schij nen te denken, dat die hoorns liefde kun nen opwekken." Het blad houdt de hertog voor, dat men in Engeland algemeen gelooft dat oesters en donker bier liefde opwekkende krachten bezitten. „Is er zovfeel verschil tussen deze even onwetenschappelijke bijgelovigheden?" vraagt de „Tiger Standard". Jess Stewart en zijn vrouw waren aan genaam verrast toen zij een brief ontvin gen van de volgende inhoud: „Beste Jess, ingesloten stuur ik je twee plaatsbe wijzen voor een voorstelling. Ik ben je namelijk nog iets schuldig. Kom na de voorstelling met je vrouw naar restau rant Staler Holton, een vriend". De Stewarts gingen naar de voorstelling en wachtten daarna een uur in het res taurant, maar niemand vertoonde zich. Toen zij thuiskwamen constateerden zij dat zij duur uit waren geweest. Hun woning was grondig overhoop gehaald en een be drag van tweeduizend dollar in contanten was verdwenen. Een oorspronkelijk stripverhaal door Annie M. G. Schmidt en Fiep Westendorp 34. „Een wildeman bent u.snikte tante Pa tent. Welnu, daar kon de grote Sof niets tegen in brengen. Hij keek haar verheugd aan wees naar het vuur en zei: „Vlees, lekker vlees. Njef, njef!" „Vlees!" huilde tante Patent verontwaardigd. „Wat voor vlees. Van wat? Van wie? Maar het kan me ook niet schelen. We moeten eerst blussen". En ze begon de'vlammen te doven met een oude deken. Toen ging de telefoon. „O bent u daar, tante Patent", zei de stem van mevrouw de Vries. „Moet u eens ho ren: iemand in uw tuin heeft MIJN haan doodge schoten, met pijl en boog. Hebt u ooit zoiets ge hoord? Ik heb niet gezien WIE dat schandelijke feit heeft gepleegd. Hebt u er ook enig idee van?" „O, mevrouw de Vries," stamelde tante Patent, „ge loof me, IK heb het niet gedaan." „Nee, dat begrijp ik", zei mevrouw de Vries. „Maar hebt u iets ge zien?" ,Eh.nee", zei tante Patent. „Ik was even boodschappen doen. Ik weet van niets". „Wel", zei mevrouw de Vries, „ik laat het er niet bij zitten. Ik waarschuw de politie". COP. MAHTfN TOONDE* 36. Toen meneer Pech en Panda de volgende dag van een morgenwandeling naar hun hut terugkeerden, wer den zij daar opgewacht door een ambtelijk uitziende per soon. „De belastingambtenaar," fluisterde meneer Pech verschrikt, zodra hij deze bezoeker in het oog kreeg. „Wat hindert dat?" vroeg Panda. ,U hebt toch geld ge noeg om Uw belasting te betalen?" „Daar gaat het niet om," antwoordde meneer Pech bedrukt, „maar ik ben bang, dat zijn komst hier betekent, dat ik nog rijker ge worden ben. En je weet hoeveel last ik krijg met al dat geld." Het was, zoals meneer Pech had gevreesd. „Ik kom een nieuwe aanslag voorbereiden," sprak de be ambte „want naar ik uit een landelijk persorgaan heb vernomen, is Uw vermogen verdubbeld." „Verdub beld?" herhaalde meneer Pech met overslaande stem, „en dat is bekend geworden?!" Wat een pech!" „Kom aan, ik hoop niet, dat het in Uw bedoeling heeft ge legen, deze aanzienlijke vermogensaanwas voor de be lastingen geheim te houden," sprak de beambte streng. Bovendien houdt u ook na de aanslag nog een groot fortuin over." „Dat is nu juist de pech!" jammerde de ongelukkige totowinnaar, „vooral omdat het in de krant heeft gestaan!" „Kom, kom, de belasting eist niet alles op," sprak de beambte opbeurend, „ook na dat u de verschuldigde rechten hebt voldaan zult u nog een aan zienlijk fortuin overhouden."

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 19