Bouwprogramma blijft voor een kwart miljard achter op schema vandaag- HET WEER m Groot aantal parachutisten heeft zich overgegeven Lekker eten en slank blijven I FOTO PA PA VADERDAG? VADER'S DAG! Afgifte van rijksgoedkeuringen zal nog sterker beperkt worden yrijeiijdsverf kwaliteitsverf Officiële melding uit Hollandia: Den Haag verbaasd over Adenauers verklaring Lage lonen groot voordeel voor EEG Negen deelnemers verdelen toto-prijs wttpma VEE NO/' dehnoUWts-fj a r t i s I i e K Oost-Berlijners versterken grens DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DONDERDAG 14 JUNI 196 Verschijnt dagelijks bek zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteurs Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave» Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. IL G van^dei^Mije Spreken voor zichzelf 47 kleurstalen 10 ct in de winkel REGEN- EN TWEEDJASSEN Zonnige perioden Aan het strand: Het woord is aan Conclusie van Soekarno In strijd met de vroegere gedachte over Europa Prins onthulde embleem In de krant van heden: F.S. bank meent voordelig O t O Kennemerlaan 5 (bij de brug) Problemen rond écht 47e JAARGANG NUMMER 185 Kantoor. Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Van onze parlementaire redacteur) Volgens recente ramingen zal de bouwproduktie dit jaar 250 miljoen gulden achter blijven op de ramingen van het bouwprogramma. Dit sombere perspectief hield minister Van Aartsen gisteren de Eerste Kamer voor, die de begroting van het depar tement van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft behandeld. Er is op het ogen blik een wanverhouding tussen de hoeveelheid werk-in-uitvoering en de beschikbare bouwcapaciteit. De oorzaken hiervan zijn de uitzonderlijk slechte weersomstandig heden en de werktijdverkorting. Nu dus door deze oorzaken het reeds op de markt zijnde werk een zekere vertraging ondervindt in de afwerking, zal het nieuw op de markt te brengen werk moeten worden beperkt, om ontwrichting van de bouwmarkt te voorkomen. De woningbouw zal echter normaal voortgang vinden. Deze omvat meer dan de helft van het bouwprogramma. Overigens zal de afgifte van rijksgoed keuringen in 1962 aanzienlijk sterker moeten worden beperkt dan voorheen. Dit betekent, dat slechts in die gevallen rijksgoedkeuringen zullen worden verleend, waarin dit met het oog op de continuïteit vande plaatselijke bouwactiviteit onver mijdelijk is. Het woningtekort had uiteraard de grootste belangstelling van de senatoren. Dit schrijnende probleem heeft, zeventien jaar na de oorlog, nog weinig aan bete- „Iedere afgevaardigde van de K.V.P. spreekt voor zichzelf en behoeft niet per se de mening van zijn fractie weer te geven", zei ir. Kraayvanger (K.V.P.) gisteravond in de Eerste Kamer, toen de heer Broeksz (P.v.d.A.) hem vroeg of de denkbeelden die hij verkondigd had over het woningbouwbeleid, ook die van zijn fractie waren. „Dit onder scheidt ons juist van de afgevaardigden van de Partij van de Arbeid, die alleen maar de opinie van de partij mogen spuien", zei de heer Kraayvanger. „Dit is dan prettig voor de kiezers van de K.V.P.", merkte prof. Mazure (P.v.d.A.) op, „die weten dan tenminste nooit waar ze aan toe zjjn". „Iedere K.V.P.-afgevaardigde is vrij", vulde de heer Kraayvanger aan. Waar op de communist Haken inhaakte: „Ook bij het aanvaarden van een Tweede- Kamerzetel, als hij met voorkeurstem men is gekozen?", hierbij zinspelend op een conclusie van het r.-k. Centrum voor Staatkundige Vorming, dat een lid van de K.V.P. geen Kamerzetel mag aanvaarden als hij met voorkeurstem men is gekozen, tenzij het partijbestuur hem toestemming daartoe verleent. De heer Kraayvanger ging toen maar op een ander onderwerp over. Advertentie Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL.-*223596 Advertentie Verwachting tot morgenavond: Perioden met zonneschijn en later een kleine kans op onweer. Warm met een zwakke tot ma tige zuidelijke wind, maar aan de kust zeewind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Ook morgen zomers strandweer met een zwakke wind tussen zuid en zuidwest. Middagtemperatuur 20 tot 22 graden. Zeewater 12 graden. Vooruitzichten: Ondanks een grotere kans op onweer behoudt het weer een zomers karakter. kenis ingeboet. Als het statistische wo ningtekort is opgeheven, zal het woning probleem als zodanig nog in het geheel niet zijn opgelost. Van deze klemmende realiteit bleek ook minister Van Aartsen volkomen doordrongen. Krotopruiming en sanering zullen de aandacht geheel blij ven opeisen. Tegen het verwijt van de heer Broeksz (P.v.d.A.) dat het woningbouwbeleid geen sociaal beleid zou zijn, kwam de bewinds man in het geweer. Dit mag hem en de regering niet verweten worden, zei hij. Dit kabinet heeft getracht boven het aantal woningwetwoningen een kwantum premie woningen te bouwen van nagenoeg gelijk huurniveau. Het verwijt van de heer Broeksz dat het beleid van de minister een liberaal tintje zou hebben werd ontkracht door de libe rale afgevaardigde mr. dr. baron de Vos van Steenwijk, die dit beleid lang niet li beraal genoeg vond. Volgens hem mocht in de woningbouwsector de ongesubsidieerde bouw niet méér belemmerd worden dan nodig is. In het totale bouwprogramma kan aan de woningbouw bezwaarlijk een belangrijker plaats worden toegekend dan deze thans inneemt. Het woningbouwpro gramma voor 1962 90.000 huizen - vindt minister Van Aartsen toch al ambi tieus van opzet. Ir. Kraayvanger (K.V.P.) had twijfel geuit over de mogelijkheid, de huren bin nen vier jaar op te trekken tot het kost prijspeil en dan de subsidies te laten val len. Met dit alles zou volgens hem zeker tien jaar gemoeid zijn. De stichtingskosten van huizen, welke zijn samengesteld uit de bouwkosten en de grondkosten, stijgen snel. De kosten van de bouw gaan o.a. omhoog door de stij gende materiaalprijzen. Voor bouwterrei nen worden hoge bedragen gevraagd, al ligt dat (volgens de minister) hoofdzake lijk in het bouwrijp maken. Het optrekken van het huurpeil tot het kostprijspeil vol gens het huidige systeem veroorzaakt vol gens de heer Kraayvanger steeds grotere moeilijkheden en gaat onsociale trekken vertonen. Zo worden bijvoorbeeld vele ge subsidieerde woningen bewoond door per sonen, die best in de vrije sector terecht zouden kunnen. Voor de middengroepen daarentegen is de vrije sector zoiets als een fata-morgana: mooi, maar ongrijp baar. Gemeenten moeten noodgedwongen allerlei manupulaties (onder andere met grondprijzen) plegen om de financiering van woningwetwoningen rond te krijgen. Een en ander bracht de heer Kraayvan ger tot de vraag of het misschien geen overweging zou verdienen in plaats van het bouwen het wonen te gaan subsidië ren, een systeem dat in andere landen reeds wordt gevolgd. Komt men hier niet toe, dan moet het bestaande systeem in elk geval worden gesaneerd. De K.V.P.-se- nator deed ook een suggestie: 50.000 wo ningwetwoningen voor de inkomensgroep beneden de weistandsgrens 8.000); 15.000 huur(premie)woningen en 15.000 eigen (premie)woningen voor de middengroepen met inkomens tussen f 8.000 en 15.000, en 10.000 woningen in de vrije sector voor personen met inkomens boven 15.000. De minister beloofde deze denkbeelden van de heer Kraayvanger te zullen bestu deren. Voor het subsidiëren van het wo nen bleek hij niet veel te voelen. Dit zou een te ver gaande bemoeiing van de over heid met de individuele bestedingspatro nen met zich brengen en een grote ad ministratieve rompslomp. De begroting kon gisteravond laat nog niet worden aangenomen. De heer Haken (C.P.N.) had hoofdelijke stemming ge vraagd, maar het quorum was op het ge vorderde uur niet aanwezig. De stemming zal nu volgende week dinsdag worden ge houden. Op uitnodiging van de Stoomvaart maatschappij Nederland heeft een groep van 25 bejaarde zeelieden, die allen Kaap Hoorn nog met een zeil schip hebben gerond, een bezoek ge bracht aan het m.s. „Kaap Hoorn". De heer H. van der Horst, bestuurslid van de vereniging van Kaap Hoornvaar- ders, bood de kapitein van de „Kaap Hoorn", de heer A. de Graad, een vlag aan. Deze vlag wordt internationaal door Kaap Hoorn-vaarders gebruikt. Wynandts Francken Ons oordeel over anderen tekent veelal meer onszelve dan de be oordeelden. HOLLANDIA (van een speciale ANP- verslaggever). In de nacht van woens dag op donderdag heeft zich een groot aantal Indonesische parachutisten over gegeven, zo staat in een te Hollandia uitgegeven communiqué. Dit is de eerste keer dat melding wordt gemaakt van een overgave van parachutisten op grote schaal. In het communiqué wordt geen aantal genoemd, evenmin als de plaats waar dit gebeurde. Ook militaire woord voerders weigerden verdere bijzonder heden mee te delen. In de officiële mededeling wordt slechts gezegd dat de parachutisten zich overgaven in „een van de vier infiltratiegebieden". De parachutisten die zich overgaven hadden de pamfletten bij zich waarin zij worden opgeroepen de strijd te staken en zich over te geven. Deze pamfletten waren in de afgelopen dagen uit Nederlandse vliegtuigen boven de infiltratiegebieden afgeworpen. De Indonesiërs hadden bij de nadering van een Nederlandse militaire patrouille witte parachutes getoond als teken van overgave. Uit een voorlopig verhoor is vol gens het communiqué gebleken dat zich onder de gevangenen onder meer de com mandant van een parachutistencompagnie, kapitein Kartawi, bevindt. De parachutis ten leverden bij de overgave hun volledige bewapening in. Het bericht over deze overgave bereikte Hollandia per telegram nadat het gewone dagelijkse communiqué al was uitgegeven. In dit communiqué werd gezegd dat de militaire acties tegen de parachutisten in het afgelopen etmaal zijn voortgezet. Daar bij waren enkele Indonesiërs gedood en een aantal gevangen genomen. Aan Nederland se zijde waren geen verliezen. Men vraagt zich in officiële kringen in Den Haag af, hoe de verklaring van bonds kanselier Adenauer over het tot stand ko men van een politieke unie van drie staten van de zes van de Europese gemeenschap pen te rijmen valt met de sinds jaren door de bondskanselier voorgestane Euro pese gedachte. Adenauer heeft voor het bestuur van de Westduitse christendemocratische parle- mentsfractie voor het eerst gezinspeeld op de mogelijkheid van een politieke unie van de drie grote landen van de zes Frank rijk, Italië en West-Duitsland als eerste stap naar een Europese unie. BONN (DPA) De plaatsvervangende voorzitter van de Westduitse sociaal-demo cratische oppositiepartij Herbert Wehner heeft in Bonn de verklaring van Adenauer inzake een eventuele „kleine Europese po litieke unie" een „politieke dwaasheid" genoemd. ROME Politieke kringen in Italië welk land met Frankrijk en West-Duits- land de kleine unie zou moeten vormen hebben het plan als „onrealistisch" geken schetst, zo wordt gezegd in een verklaring van het officieuze Italiaanse persbureau ANSA. De door Adenauer genoemde moge lijkheid zou niet te rijmen zijn met de op vattingen van de Italiaanse regering over de opbouw van de Europese eenheid. (Voor de Europese debatten in de Tweede Kamer en in de Franse Nationale Vergadering zie pag. 5.) Tijdens een ontmoetingsdag voor oud patiënten, medewerkers en belangstel lenden ter gelegenheid van het eerste lus trum van 't protestants christelijke streek- zieknhuis in Bennekom, heeft Prins Bern- hard gistermiddag het Joahnniter-embleem onthuld, dat bestemd -is -om te worden aangebracht in de gevel van het zieken huis. De prins deed dat in zijn kwaliteit van landscommandeur van de Johanniter Orde. Weerrapporten 12 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 5, 7 Buitenlands nieuws2, 5, 15 Beeldverhalen .2, 19 De Kleine Wereld 3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Horen en Zien 4 Kunst 4, 17 W. L. Brugsma-rcportage over Cuba 9 Uit stad en omgeving9, 11, 13 Topsy v19 In de Vishal en op zee13 Feuilleton 19 Economisch nieuws21 Beurs 21 Scheepsberichten 21 Sport 23 Luidsprekers10 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's In Algiers werd een aanslag gepleegd op een kinderkermis. Een overzicht van de ravage op het terrein. Uit Djakarta meldt AFP, dat de Indo nesische minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, heeft verklaard dat president Soekarno tot de slotsom gekomen is dat de kwestie Nieuw-Guinea moeilijk zal zijn op te iossen, tenzij Indonesië de Neder landse militaire macht in dat gebied ver nietigt. Soebandrio zei dit na een bijeen komst van twee uur van de Indonesische operationele staf ter bevrijding van Nieuw Guinea. Soebandrio zei voorts dat Soekarno van mening is, dat de gedurige stroom van Nederlandse militaire versterkingen naar westelijk Nieuw-Guinea aantoont dat Ne derland niet bereid is de kwestie vreed zaam te regelen. Onze politiek ten aanzien van dit gebied zal worden gebaseerd op dit standpunt, zei hij. Generaal-majoor Achmed Jani, comman dant van de operaties voor Nieuw-Guinea voegde hieraan toe dat de strijdkrachten bevel zullen krijgen de noodzakelijke voorbereidingen te maken voor de werke lijke uitvoering van het bevel van het volk, westelijk Nieuw-Guinea te bevrij den. Jani lichtte dit niet nader toe, maar men meent dat hij hiermee de noodzake lijke opbouw van de strijdkrachten voor militaire operaties op grote schaal be doelde. Hij gaf te verstaan dat de deur voor vreedzame onderhandelingen snel toevalt. „Er is nog slechts een kleine opening", zei hij. „Wij zijn klaar om te beginnen". Volgens een bericht van het Indonesische persbureau Pia hebben Indonesische gue- rillastrijders in de bossen bij Fakfak de stoffelijke overschotten van twee Neder landse militairen aangetroffen. Het minis terie van Defensie in Den Haag heeft naar aanleiding hiervan verklaard, dat er geen enkqle mededeling is ontvangen over een vermissing van Nederlandse militairen op Nieuw-Guinea. NEW YORK (Reuter) In een „rap port over West-Europa" heeft de Chase Manhattan Bank als haar mening te ken nen gegeven dat de Amerikaanse indus trie in staat zal zijn zich te handha ven in de verscherpte concurrentie, die waarschijnlijk het gevolg zal zijn van la gere tariefmuren, „Europa's grootste voordeel zijn de loonkosten", zo wordt in het rapport opgemerkt. De uurlonen zijn (met inbegrip van de bijkomende arbeidsvoorwaarden) ongeveer een derde van die in de Verenigde Staten. De verhouding op zichzelf tussen de Amerikaanse en de Europese lonen hoe lang het zal duren voordat de lonen in de gemeenschappelijke markt over ere komen met de Amerikaanse is min der belangrijk dan in hoeverre de loc verhogingen in elke economie worden goedgemaakt door stijgingen van de pro- duktiviteit, aldus de Chase Manhattan Bank. Sedert 1958 zijn bijvoorbeeld de lonen en de produktiviteit in de Verenigde Sta ten ongeveer in gelijke mate gestegen, terwijl in Europa de loonsverhogingen de produktiviteits-stijgingen overtroffen. Als voorbeeld noemt de Chase Manhattan Bank de Westduitse lonen, die verleden jaar met 10 percent stegen, terwijl de produktiviteit met slechts 5 percent toe nam. Er zijn bij het bureau van de sporttota- lisator geen meldingen binnengekomen van de deelnemers aan de sporttoto die alle uitslagen goed hadden. De eerste prijs groot 87.379.80 wordt dus toegevoegd aan die van de tweede prijs 58.253.20, zodat een totaal van 145.633,wordt verdeeld over 39 deelnemers. Zij krijgen ieder een bedrag van 3173.90. Advertentie in de maag). Gevo g. Fümbrod zwaar gewicht e. krokant0j voedzame ondervangt dit. D van de rogge brood bevat all ig voed- Advertentie zaam, korrel en ontvet a;ln Daarom is zaam, maar het ontbijt, zo Finnbrod zo hee^lu Qf brüilli met Ctefen nomS beleg. Koop een pakl Het blijft kersvers. EEN GELUKKIGE is een met foto-artikelen van BERLIJN (AP) De Oostduitsers heb ben zes grote betonnen bunkers toege voegd aan hun versterkingen rondom West-Berlijn. Dit werd vandaag medege deeld door de politie van het westen. In deze ondergrondse bunkers kunnen drie of vier man worden geposteerd. Zij zijn gebouwd op tactische punten. Vier bevinden zich in vlak. iandelijk ge bied aan de grens tussen de Britse sec tor en Oost-Duitsland. De Vopo's hebben hier het struikgewas weggeruimd om een schootsveld te krij gen en een loopgraaf aangelegd. Op dit punt bevindt zich geen muur, maar alleen een zware prikkeldraadversperring. Nijmegen bouwt. De gemeenteraad van Nijmegen is akkoord gegaan met het reconstructieplan „Marienburg". Hierdoor is vastgesteld dat het nieuwe hoofdbureau van politie en het gebouw voor sociale zaken op dit plein in het centrum van de stad zullen komen. Colberts 39.00 t/m f 79.00 Pantalons f 24.50 t/m f 57.00 Overhemden 6.90 t/m 22.50 Dassen 2.95 t/m f 9.75 Hoeden, petten, sokken, manchet knopen, enz. Dank zij onze enorme keuze in EURO-mode wordt 17 juni Kloosterstraat 33 - 35 - Beverwijk Voor de fijnere Heren- en Juniorenkleding I

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1