r Franco verbant weer een zestal „München-gangers" India overweegt licentie- bouw Mig-straaljagers Historie J Wereldnieuws Van dag tot dag Gevaar ie Eeropa Gil Robles verwacht geen snelle politieke evolutie in Spanje Onenigheid in Westduitse FIBAG-commissie Tsjombe vreest geweld van centrale regering Recordbegroting V.S. bewapening Westen informeert Befehl ist Befehl ging niet altijd op Kennedy antwoordt Kroesjtsjev over Laos raatótoel Vlido beschermt uw garderobe SERVICE VOOR EEN GEBRUIKTE AUTO? Alle vakkennis, alle service. 0p de DONDERDAG 14 JUNI 1962 'n Erdal produkt, dus goed! Socialisten klagen dat men poogt Strauss te redden SS-officier weigerde mee te doen aan moorden A Cri Stellweg Gruisweg 47-49 haarlem Ofschoon ook in Nederlandse parlemen taire kring in de loop der jaren stevige critiek is uitgeoefend op de uiterst voor zichtige, trage bewegingen der regering in de richting van een Europese eenheid, zal de volksvertegenwoordiging thans ver heugd zijn dat op dit gebied nog geen overijlde, onherroepelijke dingen zijn ge schied. Vooral de vasthoudendheid van Nederland aan het zogenaamde „idee fi xe" van een Engelse deelneming in de Europese gemeenschappen blijkt thans een daad van wijs beleid te zijn geweest. Want het Engelse tegenwicht zullen de Benelux-landen harder nodig hebben dan ooit, nu duidelijke strevingen aan den dag zijn getreden om het Europese con tinent onder de heerschappij van een nieuw soort „as" te stellen: Duitsland, Frankrijk en Italië verbeelden zich blijk baar op inspiratie van de twee dictato riaal aangelegde heren De Gaulle en Ade nauer dat zij Europa de politieke wet kunnen stellen onder economische machts concentratie. Italië hoort er als vanouds een beetje bij, wanneer in Europa machts kernen ontstaan. Als dan later de illusies vergaan eri de Bismarckiaanse ideeën op een of andere manier schipbreuk lijden, draait Italië zijn jasje om en fungeert als lijdend voorwerp naar twee kanten. Zo is althans de ervaring en het lijkt erop, alsof de Engelse traditionele po litiek van achterdochtig afstand bewaren en dreigend overwicht op het juiste mo ment verstoren ook in de nieuwe situatie niet onbruikbaar zal zijn. De Engelse ge bondenheid aan het Gemenebest, door ve len als een voorwendsel gezien, is mis schien niet zozeer een onoverkomelijke hindernis dan wel een tactische, strate gische positiekeuze. De Frans-Duitse plan nen met Europa hebben in onze Tweede Kamer tijdens het gisteren gehouden de bat over Europese zaken gelukkig méér dan één gezaghebbende stem losgemaakt, om te waarschuwen en te protesteren. De houding van Frankrijk heeft in de geschiedenis der na-oorlogse Europese toe nadering vaak een spaak in het wiel ge stoken. En merkwaardig genoeg altijd op momenten, dat de Engelse geneigdheid tot deelneming in een nauwere economische gemeenschap naar beslissende effecten leek te groeien. Frankrijk en Engeland zijn economisch nauwelijks als partners te denken, zonder dat zij aanzienlijke of fers aan de supra-nationale idee zouden moeten brengen. Voor die offers heeft Engeland altijd weinig gevoeld, maar dat was tenminste openlijk en duidelijk be kend. Wat Frankrijk betreft, blijkt steeds meer dat het al evenmin tot die offers bereid is, doch daarentegen de Europese eenheid als een verbond van heersers en onderdanen ziet. De kleinere Europese landen zouden met Duitsland en Frankrijk in een gevaarlijk schuitje komen te zitten. Het is een bemoedigend teken dat de Nationale Vergadering te Parijs de stre- verij van De Gaulle en Adenauer heeft doorzien en deze weg naar Europese con centratie niet wenst te volgen. Al heeft zij onder het straffe bewind van De Gaulle weinig effectieve macht overgehouden, toch kan haar demonstra tie tegen zijn politiek als een nederlaag van de Franse regering worden gezien. Deze, voor landen als Nederland critie- ke episode in de Europese samenwerking vereist uiteraard een uiterste behoedzaam heid en nationale krachtenbundeling, waar bij „nationaal" desnoods mag worden ge lezen als „Benelux-nationaal". De beëin diging van ons overzeese conflict, dat in tussen steeds meer tot een onzekere mi- litairë krachtmeting op Nieuwguinees ge bied uitgroeit, is nu meer dan ooit nood zakelijk. De aandacht voor onze Europese positie en onze Europese bestaansmoge lijkheden mag niet worden doorkruist door de gecompliceerde „geven-en-nemen-poli- tiek" die wij thans omwille van de sym pathie onzer naburen en verre vrienden hebben te voeren. Een krachtig beleid in Europa is de eis van de dag, en de Tweede Kamer heeft die gisteren tamelijk duidelijk on derstreept. 'Advertentie MOTTEN bus voor heel seizoen slechts -~7\ Advertentie Om'een gebruikte auto te inspecteren én-te kunnen garanderen, moet men deze door en door kennen. Elke Volkswagendealer kent de Volkswagen als zijn broekzak. Hij zal zich in zijn expertise en waardering nóóit vergissen. Daarom kunt u vol vertrouwen bij hem een gebruikte Volkswagen kopen. Want de be roemde Volkswagen-service staat óók ach ter zo'n gebruikte Volkswagen. Bovendien ontvangt u. bij-aankoop een gewaarmerkt rapport, waarop voluit de toestand van de wagen omschreven staat. U koopt dus nim mer een kat in de zak. Het teken dat hier- naast staat afgebeeld geeft u op alle punten zekerheid. Koop daarom bij een Volkswagendealer uw gebruikte Volkswagen. MADRID (AFP) Naar van welinge lichte zijde in Madrid wordt vernomen, is aan nog zes leden van de oppositie in Spanje het eiland Fuerteventura in de Ca- narische Archipel als gedwongen verblijf plaats aangewezen. Het gaat om Ramon Gaspar, Mateo Poveda, Plaza, Jaime Mo reno, Antonio Garrido en Gregorio Garcia, die vorige week hebben deelgenomen aan het congres van de Europese beweging in München. Het aantal oppositieleden dat naar Fuerteventura is verbannen, is nu tot twaalf gestegen. José-Maria Gil Robles, de leider van de (Van onze correspondent) BONN Er is openlijke ruzie ontstaan tussen de socialisten enerzijds en de chris tendemocraten en liberalen anderzijds in de FIBAG-commissie. Deze, door de bondsdag ingestelde, commissie heeft tot taak te onderzoeken of minister van De fensie Strauss zich correct heeft gedragen ten aanzien van de firma FIBAG, die erop uit was de opdracht voor de verwezen lijking van een Amerikaans huizenproject van driehonderd miljoen mark, los te krij gen. Daarbij poogden twijfelachtige figu ren, die in de FIBAG de leiding hadden, gebruik te maken van hun privé-relaties met minister Strauss. De socialist Jahn klaagde gisteren voor de pers irWBonn dat het onderzoek in de FIBAG-kwestie opzettelijk wordt opgehou den door de christendemocraten en het li berale lid van de commissie, die een op dracht tot het opstellen van een conclusie niet na is gekomen. Volgens Jahn pogen de regeringspartijen het onderzoek te sa boteren om het gezicht van minister Strauss te redden. De socialisten vinden het echter nodig dat het onderzoek in de kwestie wordt voortgezet en dat vooral wordt nagegaan hoe, door wie en waarom enige getuigen, die in eerste instantie voor de commissie optraden, werden bewerkt om valse verklaringen af te leggen. Als wij geen medewerking bij het onder zoek krijgen, aldus Jahn, zullen wij dat op eigen houtje voortzetten. De drie socialis tische leden van de commissie zullen thans in het openbaar eigen getuigen horen en een minderheidsrapport opstellen. Spaanse christen-democraten, heeft tijdens een interview voor het Franse dagblad „Figaro" gezegd, dat „de beste oplossing voor Spanje een monarchie zou zijn, die met de regels van de democratie rekening houdt". Robles heeft als bekend de ver banning verkozen boven een gedwongen verblijf op de Canarische eilanden. Voor deze keus werd hij door de regering te Madrid gesteld na zijn deelneming aan het congres van de Europese beweging te München. Als essentieel zag hij, dat „de geëmi greerde Spanjaarden hebben begrepen, dat de grondslagen voor een discussie, die door de binnenlandse oppositie waren voor bereid, aanvaardbaar zijn". De gezichts punten bleken overeen te stemmen voor wat betreft een geleidelijke en geweldloze politieke evolutie. De ontwikkeling in Spanje hangt volgens Robles af van de houding van het leger. „Dit staat nog altijd aan de zijde van generaal Franco". „Het is niet mogelijk zich een beeld te vormen van de werkelijke kracht van de verschillende oppositionele stromingen in Spanje". Gil Robles gelooft echter, dat de christen-democraten op de steun van velen kunnen rekenen. „Helaas is iedere politie ke beweging in Spanje op het ogenblik ondergronds. Dit is een voordeel voor uiterst links, de meer gematigde politieke elementen worden hierdoor echter bena deeld". Gevraagd naar de houding van de Spaanse clerus, zegt Robles, dat volgens hem deze en in het bijzonder de jonge priesters sympathie heeft voor een poli tiek, die door de leerstellingen van de kerk is geïnspireerd en die zich er op toe legt Vrede ën rechtvaardigheid in de toe komst te verzekeren. Tenslotte merkt Robles nog op, dat hij geen snelle 'evolutie in de politieke toe stand in Spanje verwacht. Advertentie houtslr. 137 LEOPOLDSTAD (AP) De Katangese president Tsjombe heeft gewaarschuwd dat er nog zeer veel moet gebeuren om een einde te maken aan de afscheiding van Katanga. De president die voor het eerst sinds de besprekingen met de Kongolese pre mier Adoela vorige maand werden her vat, een persconferentie hield verklaarde, dat zijn regering vreest dat het regime- Adoela Katanga met geweld bij de rest van Kongo zal voegen. Ook het hoofd van de UNO in Kongo, Robert Gardiner, liet zich pessimistisch uit over de besprekingen tussen Adoela en Tsjombe. Gardiner nodigde beide staats lieden uit voor de lunch, maar Adoela liet zich vertegenwoordigen door zijn vice- premier en zijn minister van Binnenland se Zaken. WASHINGTON (AP) De Amerikaanse senaat heeft de defensiebegroting goed gekeurd. Voor het komende belastingjaar, dat op 1 juli begint, is een bedrag ge voteerd van bijna 48'/2 miljard dollar, dit is meer dan ooit in vredestijd voor de fensie is uitgetrokken. De begroting werd goedgekeurd met 88 stemmen voor, geen tegen. Zij gaat nu terug naar het Huis van Afgevaardigden, dat een bedrag heeft gevoteerd, dat bij na 590 miljoen dollar lager lag dan de som, die nu is goedgekeurd door de se naat. De senaat heeft 19,6 miljard dollar uit getrokken voor de luchtmacht, 15,2 mil jard voor de marine, 11,6 miljard voor de landmacht en 2 miljard voor de talrijke bureaus van het ministerie van defen- NIEUW DELHI (Reuter) Engeland en de Verenigde Staten hebben geïnfor meerd of India van plan is Russische Mig straaljagers te kopen, aldus heeft premier Nehroe in het parlement in antwoord op daaromtrent gestelde vragen gezegd. BERLIJN (DPA,Reuter) Albert Har- tel, een voormalige SS-officier, heelt woensdag als getuige in het proces tegen zes voormalige SS-officieren in Berlijn verklaard dat hij geweigerd had mee te doen aan de „definitieve oplossing van het Joodse probleem" en dat zijn afde ling toen was overgenomen door Adolf Eichmann, die vorige maand in Israël is terecht gesteld. Hartel zei dat het mogelijk was de be velen van de hoogste SS-man, Reinhardt Heydrich, niet op te volgen indien men een voldoende hoge post had Hij weer sprak hiermee beweringen der verdach ten die terecht staan op beschuldiging van het vermoorden van of medeplichtig heid aan de moord op 11.000 Joden en Russen tijdens de tweede wereldoorlog. De getuige verklaarde dat hij, nadat hij in Berlijn geweigerd had Heydrichs bevelen uit te voeren, met speciale taken naar de Sovjet-Unie was gestuurd. Naar verluidt zou de Britse regering kortelings Nehroe in een nota hebben ge waarschuwd dat, aangezien de Indische strijdkrachten in aanzienlijke mate met Britse wapens en vliegtuigen zijn uitge rust, eventuele aankoop van Migs zou kun nen leiden tot het uitlekken van geheime bijzonderheden omtrent de Britse uitrus ting naar de Sovjets. Nehroe zei thans dat het niet ging om aankoop van moderne vliegtuigen, maar om het produceren daarvan in India. Om trent de Russische Migs was nog geen be sluit genomen. Deze Migs leken echter wel aantrekkelijk gezien' de lage prijs en de mogelijkheid van produktie ervan in In dia. Zij waren betrekkelijk eenvoudig van constructie en geschikt voor gebruik in sjechte weersomstandigheden. WASHINGTON (QP) De vorming van een coalitieregering in Laos is „zeer be moedigend". zo heeft president Kennedy gezegd in antwoord op een boodschap van premier Kroesjtsjev, waarin deze zei, dat Laos een voorbeeld kan worden hoe andere problemen tussen oost en west opgelost moeten worden. Laos dat onafhankelijk en neutraal blijft „zal zeker een veelbe tekende en positieve invloed ver buiten de grenzen van Laos hebben", aldus Ken nedy. Premier Boun Oum is naar de konink lijke residentie Loeang Prabang gevlogen om voorbereidingen te treffen voor het af treden van zijn pro-westerse regering ten behoeve van de pas gevormde neutralis- tische regering. ft?' Kassie uit Nu Vaderdag met rasse schreden nadert, willen wij ons verdiepen in het ontstaan dezer schone traditie en in de gebruiken, die rondom deze gewijde dag in de loop der tijden zijn ontstaan. Om de oorsprong van de vaderdagviering te benaderen, dienen wij ons te begeven in de oudste geschiedenis. Voor het eerst wordt van een va derdag melding gemaakt in de Phoenicische geschriften die in 1533 werden ontdekt in een Griekse grot aan de rot sige kust van de Ionische Zee en die later onder de verza meltitel „Vader Weet het Be ter" in moderne talen werden overgebracht. Uit deze geschriften bleek overduidelijk, dat de oor spronkelijke vaderdag werd uitgedacht door de Phoenici sche koning Pseudom, die be zorgd was over de steeds te ruglopende bevolkingsgetallen in zijn rijk en daartegen een aantal ingenieuze en handige instellingen in het. leven riep. Zo liet hij op één dag in de zomer aan alle vaders in zijn koninkrijk een klompje goud ten geschenke geven, dat gra tis werd thuisbezorgd en het levensonderhoud van de be giftigden niet weinig verge makkelijkte. Het spreekt vanzelf, dat in het rijk van koning Pseudom veel mannen, die tot voordien afzijdig waren gebleven, zich beijverden om vóór de betref fende zomerdag in aanmerking te komen voor het kostbare overheidscadeau. Deze vader dag later, waarschijnlijk automatisch, gevolgd door de instelling van een moederdag, waarbij echter opmerkelijk was dat aan de moeders geen klompje goucl werd geschon ken, doch slechts een bronzen legpenning met het rand schrift: „Als er vaders zijn, komen de moeders vanzelf" Waaruit men mag concluderen dat koning Pseudom niet al leen een wijs, doch ook een opportunistisch man was. De viering van vaderdag is na de Ineenstorting van het Phoenicische rijk lange tijd in het duister der eeuwen ver borgen gebleven. In de Ro meinse tijd was uiteraard van een traditionele feestdag ter ere van de vaders geen spra ke, omdat het moreel dier da gen geen ruimte liet voor een onweerlegbare identificatie dezer functionarissen. Toch werd er op een bepaal de dag in het zomerse hoog seizoen te Rome een zeer bij zonder feest gegeven, waarbij aan grote gezinnen vrij entree in het Colosseum was toege staan. Men zou daarin een enigszins verhuld eerbetoon aan de vaders kunnen zien doch eerder moet men deze in stelling vergelijken met onze huidige kinderbijslag en het dus zoeken op het sociale vlak Ten tijde der eerste christe nen echter werd wel degelijk een vaderdag gevierd, en wel op de christelijke feestdag van Sint Petrus op 22 februari. In de Bijbel kan men lezen dat de schoonmoeder van Petrus op zeker moment zwaar ziek te bed lag, waaruit men mag concluderen dat Petrus ge huwd was. Of tiij kinderen had, is niet met vaststaande zekerheid te zeggen, doch men neemt aan dat hij inderdaad met enige zoons was gezegend Als dit waar is, moet men in de heilige Petrus een van de weinige aardbewoners zien die erin geslaagd zijn zowel vader als heilig te worden. Deze eerste heilige vader een eretitel die nog steeds in zijn opvolgers voortleeft had het geluk vader te zijn voordat hij heilig werd. In omgekeer de volgorde is het, naar beste weten der geschiedvorsers, nooit voorgekomen. Zo werd het heidense feest van de vader gekerstend, doch als zodanig niet algemeen in zwang gehoüden. Slechts hier en daar treft men nog over blijfselen van het februari- feest aan, speciaal in kleine dorpen in Beieren, Italië, Spanje en Limburg. In het Zuidduitse plaatsje Würst'l- heim gaan op 22 februari de dorpskinderen in alle vroegte door de straten met grote man den, onder het zingen van een lied dat in vertaling ongeveer luidt: „Vaders liggen nog in bed, Moeders roeren de bezem, Lui en vlug verstaat zich wel, Kinderen komt en zingt." Bij elke huisdeur ontvangen zij uit handen van de heer des huizes drie bruine eieren, een takje uit de bezem en een halve appel. Zij zijn voor het overige van de dag de haas in huis en mogen de plaats van de huisvaders innemen, wat in de oude tijd een heel evene ment moet zijn geweest doch in onze tijd niet eens meer zou opvallen. In het Belgische plaatsje Mon-de-cent-et-un-églises is op 22 februari een groot dorpsfeest, waarbij de huisva ders hun schutterskunsten met de handboog tonen en de moe ders de ganse dag op een stoel voor het huis moeten zitten. De kinderen dansen heen en weer onder het slaken van de uitroep „Mille-de tonnère Je serai père J'espère!" Wat een eentonig doch cu rieus gehoor moet wezen. Langzamerhand is de viering van de vaderdag uit de verge telheid opgediept, toen de middenstand tot bloei kwam en kleine bedrijven begon te stichten, waarbij het erop aankwam grote omzetten te bereiken buiten de traditionele drukke seizoenen van Kerst mis en Sinterklaas. Deze nood zaak leidde tot een grotere er kenning van de waarde van net vaderschap, zodat men in onze huidige dagen een opge wekte, drukke viering van de vaderdag kan aanschouwen, die ongetwijfeld veel heeft bijgedragen tot de bemoedi ging van de hoofden der huis gezinnen. Tenslotte is het altijd leuk, wanneer men eens gevierd wordt, ook al is men een be scheiden man. Ik wil niet be weren dat het vaderschap zo'n enorme prestatie is, maar aan de andere kant zitten er toch haken en ogen aan die niet- vaders allerminst vermoeden. Het is goed wanneer eens openlijk wordt getoond dat men, ondanks verkeersdrukte en gebrek aan recreatie-oor den, de vader nog steeds op prijs Stelt. De cadeautjes zijn natuurlijk bijzaak. Een aardigheidje in de vorm van een bandrecorder of een bromfiets met drie ver snellingen maakt het geheel natuurlijk iets charmanter, maar hoofdzaak is dat de kin deren tonen hoe ze hun vader eren en eerbiedigen. Een ken nis van me kreeg vorig jaar van zijn zoontje van zes een ijskast, die heel goed van pas kwam want de goede man had er al jaren naar verlangd een ijskast te hebben om aan zijn vrouw cadeau te kunnen doen. Het was een geschenk dat natuurlijk een beetje boven de draagkracht van het jongetje lag, doch zijn moeder had hem met de portemonnaie van zijn vader een beetje geholpen. Een paar jaar geleden kreeg ik een slagroomklopper. Vreemd cadeau voor een man maar zelfs voor een man is slagroomkloppen met twee vorken een heidens werk en ik heb er dus veel plezier van. En wat zal het dit jaar zijn? Als ik mijn wensen en verlan gens overzie, kom ik langza merhand tot de conclusie dat het toch niet zo'n vreemd idee is, dat vaders achteraf nog heilig worden. Men zou zelfs kunnen zeggen dat het heilig worden een logisch uitvloeisel zou kunnen zijn van de tocht door het dal van het vader schap, het dal dat vol zonne schijn en onverwachte buien, vol liefelijke bloemen en ver raderlijke doornen is. Het dal dat naar de berg der grootvaders voert, die vergeten en zonder eigen dag op de top van hun leven zitten en mij meren over de tijd, toen ze geen zin en geen gelegenheid hadden om heilig te zijn De televisie is langzaam, zeker en on stuitbaar de zomerslaap ingegaan. De uit zendingen schuifelen onwillig, kleurloos en met hangende kop achter elkaar over het beeldvenstertje. Opgewarmde kliekjes, do cumentair etjes, tweede keus filmpjes, slechts licht beschadigd, alles te kort om als hoofdschotel, te klein om als voorge rechtje te dienen, tesamen een menu van belegen liflafjes vormend. Af en toe komen juffrouwen die men den volke tijdens pe rioden van kijkersdichtheid niet durfde voorzetten, een jongetje zingen. Af en toe mogen we toezien hoe een naamloos pia nist uit het glanzend woud van klaviertoet- sen alle door Schubert verstopte nootjes netjes tevoorschijn tovert en er niet eentje vergeet, kortom er flikkert nog wel een enkel lichtje dat ons zegt dat de familie Televisie niet en bloc vertrokken is, dat er wel degelijk nog iemand thuis is om, zij het slaperig en lusteloos, de wacht te houden maar de lichten van de echte grote programma's zijn toch gedoofd Enkele dingen echter blijven, ongeacht de wisselingen der seizoenen, gehandhaafd Bij voorbeeld het programma van de sport: hoe de voetbal rolde, het wiel ren de, de roeiers roeien en in de overdekte en openluchtbaden omstrengelen gespierde tenen de startblokken, springt het water verschrikt tegen de betonnen ommuring als weleer en altijd. Ook de door de regering gevorderde zendtijd ten behoeve van de politieke par tijen-programma's kuieren door of er geen zomer in het land, geen N.T.S.-er met va kantie, geen vuiltje aan de lucht is. Het merkwaardige van deze door de verschil lende partijen verzorgde programma's is, dat ze zo sprekend op elkaar lijken. Stuk voor stuk bedreigen ze de schaarse kijkers met verschrikkelijke beelden van een mo gelijke toekomst. Allemaal werken ze met de muren van Berlijn, Chinese hongersno den, met sociale wantoestanden in kan niet schelen welk onderontwikkeld gebied, schrikbeelden die, zo wordt ons te ver staan gegeven, gruwelijke werkelijkheid zullen worden wanneer wij niet ogenblik kelijk onze stem gaan geven aan de partij die op dat moment aan het woord is. Partij 136 toont ons verjaagde stakkers achter karretjes met wat huisraad en schaarse bezittingen, verpakt in kussen slopen, en doet ons begrijpen: dat zijn wij.mits we zo verstandig worden om Partij 136 aan te hangen. Partij 137 komt met magere kindergezichtjes, vreugdeloos en zielig boven een tinnen napje Vluchte- lingenhulpvoedsel uit en maakt ons duide lijk dat het aldus onze kinderen zal ver gaan. althans als we niet ogenblikkelijk zorgen voor een meerderheid van stem men voor Partij 137. We zien puin, prik keldraadversperringen, krotwoningen, af getobde vrouwen, verbeten mannen, kille militairen, een grijsaard tastend in een vuilnisbak en we begrijpen dat al deze ellende weldra over onze hoofden los zal barsten mits.tenzij.als.En daar na komt de functionaris. Hij komt met zorgvuldig getimede opgewektheid zeggen? 'dat Ere Partij een goede partij is, ze wil geen huurverhoging, wel loonsverhoging, ze is tegen terreur en willekeur en voor vrede en welvaart, ze strijdt tegen lelijke misstanden en vecht voor een schone toe komst en wij, de nablijvers in het nage noeg verlaten kijkerskastje draaien veron gelijkt de knop om, daarmee de laatste pitjes in het eens zo weelderig verlichte televisiehuis dovend. Advertentie Mark-miljonairs. West-Duitsland telt thans 8.795 (mark) miljonairs, twee maal zoveel als vijf jaar geleden. Dit heeft de staats secretaris van Economische Zaken, dr. Hettlage, gisteren in het parlement te Bonn verklaard. Stemming. De wetgevende raad van Au stralisch Nieuw-Guinea heeft een tien jaar geleden ingestelde verordening in getrokken, volgens welke geslachtsge meenschap tussen blanken en inheemse vrouwen werd verboden. De intrekking werd zonder stemming aangenomen. Tij dens het debat verzetten Anglicaanse en r.-k. missionarissen zich heftig tegen het voorstel, omdat volgens hen de in heemsen door de intrekking zouden wor den beroofd van een bescherming. De regeringswoordvoerder, de heer Wat- kins, zei dat het de politiek van de re gering is, onnodig discriminerende wet ten tegen te gaan. Tornado. Door een tornado die met een zwaar onweer gepaard ging, zijn in het Senegalese binnenland 38 personen om het leven gekomen en 20 gewond. De storm trof het dorp Koungane, ongeveer 800 km ten oosten van Dakar. Circa 90 percent van de grashutten en de hui zen in dit dorp van 800 inwoners gingen in vlammen op. Taalprobleem. Sir James Cassels, de com mandant van het Britse Rijnleger, heeft op een persconferentie gesproken over de klacht en in West-Duitsland over het gedrag van Britse militairen. Hij gaf toe dat de betrekkingen tussen enige van zijn regimenten en de Duitse bevolking slecht zijn. Hij zei dat speciaal iets ge daan moet worden aan de verhouding tussen de burgerbevolking en het eerste bataljon Cameronians te Minden. Sir James weet de moeilijkheden hoofdzake lijk aan het taalprobleem. Doodstraf. In Moskou zijn vier deviezen- handelaars ter dood veroordeeld, zo meldt het jongste nummer van het blad „Sovjet-Rusland". Het klandestien ver handelde bedrag beliep ruim tien mil joen oude roebels (ongeveer 3,75 miljoen gulden). De voornaamste beklaagde was een bouwkundig ingenieur. Andere be klaagden in dit nroces werden tot ge- r, '-"ld.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3