Schaduw van De Europees debat Gaulle viel op de Kamer m Frans parlement komt in verzet tegen „Europa der vaderlanden" Cals stuurt de Kamer een herziene mammoetwet Toeristische belangstelling voor Rusland is aan het toenemen Het Nederlandse en het Franse standpunt lopen ver uiteen Vijf doden in het verkeer Opdracht voor Verolme Ir. G. Hofstede overleden Daar is vader blij mee! DONDERDAG 14 JUNI 1962 111111 I Inconsequent Gaat u met vakantie? Twee mensen verdronken Vernuftig Ex-directeur Openbare Werken Heemstede geschorst Oud-directeur van de M.T.S. in Haarlem Met Fant haarcrème! Die geeft vlug keurig verzorgd haar. Fant is niet vet. Fant voorkomt en be strijdt roos. Fant is 'n welkom geschenk op Vaderdag Forse tube Tijdens het Europese debat in de Tweede Kamer had minister Luns een onderonsje met oud-minister F. J. F. M. van Thiel (K.V.P.), die o.m. het be noemen van een minister voor Euro pese Zaken had bepleit. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer is gisteren begonnen met een breedvoerig debat over de problemen die samenhangen met het streven naar een Europese eenwording. Twaalf afgevaardigden voerden het woord. De onderwerpen liepen nogal uiteen. Er werd niet alleen gesproken over de mogelijke aansluiting van Engeland bij de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.), over de vraag of het ondemocra tische Spanje tot de E.E.G. zou kunnen worden toegelaten, over een politieke unie en over de houding van De Gaulle, maar ook over de moeilijkheden van de Nederlandse pluimveeteelt in Europees verband. Het debat, 's middags onder matige belangstelling begonnen met een rede van dr. Schuijt (K.V.P.), werd pas diep in de nacht onderbroken. De belangstelling op de tribunes en in de Kamer was toen vrijwel tot het nulpunt gedaald. Achter de regeringstafel zaten de mi nisters Luns (Buitenlandse Zaken), De Pous (Economische Zaken) en Marijnen (Landbouw), alsmede de staatssecretaris sen Gijzeis en Stijkel. Het debat werd vrij sterk beïnvloed door de opvattingen van de Franse president De Gaulle, op vattingen over Europa die lang niet ieder een sympathiek zijn, zeker niet in het Ne derlandse parlement. Dat bleek ook giste ren weer. De Gaulle heeft de vorige maand nog gezegd dat de Europese Eco nomische Gemeenschap zich op den duur niet zal kunnen handhaven zonder het po litieke Europa zoals hij dat ziet. Dr. Schuijt, (K..VP.) de heer Van Dijk (V.V.D.) en de heer Van der Mei (C.H.) waren hierover nogal slecht te spreken. Dr. Schuijt zag donkere wolken aan de Europese horizon. De uitlating van De Gaulle was er een van een krijgsman die bezeten is door herleving van Frankrijks oude glorie, zei hij. Het Nederlandse en het Franse stand punt lopen ver uiteen. De kloof tussen de landen van de E.E.G. gaat dieper worden. Minister Luns kreeg van zijn geestverwant Schuijt een pluim omdat hij voor de gemeenschappelijke opbouw van Europa steeds in de bres heeft ge staan. Dr. Schuijt dacht aan een nood brug om de kloof te overbruggen, al zou bij het maken van zo'n noodbrug (een voorlopig politieke unie) moeten worden afgesproken dat de bovennationale be voegdheden van de E.E.G. worden geres pecteerd. Mr. Van Dijk (V.V.D.) sprak er zijn onbehagen over uit, dat er in Europees verband steeds meer tweezijdige gesprek ken tussen politici van grote landen plaatshebben, waaraan kleine landen nau welijks te pas komen. Hij wilde weten wat het standpunt is van minister Luns (en van diens Belgische collega Spaak). De heer Van der Mei (C.H.) voelde niets voor een Europese „derde macht" volgens het recept van De Gaulle. Hij zei dat Engeland niet gemist kan worden bij het overleg over een politieke unie. (Dit is een van de punten waarbij Luns en Spaak tegenover De Gaulle staan. De kleine landen willen Engeland in het over leg betrekken). Minder „anti-Frans" was de heer Goed hart (P.v.d.A.) Volgens hem waren de geruchten dat Frankrijk Engelands toe treding tot de E.E.G. zou trachten te be letten „boosaardige verzinsels". Spaak en Luns hebben verzuimd een eigen plan te genover dat van De Gaulle te stellen. De heer Goedhart toonde zich voldaan over de ontwikkeling van de E.E.G., hetgeen een vrij uniek geluid in dit debat was. Mr. Biesheuvel (A.R.) achtte toetreding van Engeland wel wenselijk maar niet tot iedere prijs. De politieke noodzaak moeten we niet overschatten. Het Nederlandse economische belang mag er niet door wor den geschaad, zei hij. Spanje De kwestie van een toelating tot de E.E.G. van landen als Spanje en Portu gal, die geen democratische regeringsvorm hebben, vormde ook een uitgebreid punt van bespreking. Met de idealen die ten grondslag liggen aan de oprichting van de Europese Economische Gemeenschap komt een toetreding van Spanje niet over een, aldus mr. Van Dijk. Vele bezwaren werden ook ontwikkeld door mr. Biesheu vel en de heer Goedhart. Deze laatste acht te het gewenst dat een afwijzing van Span je met redenen zou zijn omkleed. Er werden voorts tal van vragen ge steld. Mr. Van Thiel (K.V.P.): „Is het niet gewenst dat er een Nederlandse minister van Europese Zaken wordt benoemd? Prof. Vondeling (P.v.d.A.): „Hoe wordt de Nederlandse aardappelellende in E.E.G.-kringen beoordeeld?" De heer Nederhorst (P.v.d.A.): „Zitten er op het departement van Economische Zaken nog ambtenaren die met de schroot- fraude te maken hebben gehad?" „De minister kijkt nu wel alsof hij door een wesp is gestoken," aldus de heer Ne derhorst. „maar opheldering zou toch wel gewenst zijn." De heer Nederhorst was verontrust over de traagheid bij de totstandkoming van een gemeenschappelijke Europese energiepoli- tiek. Wanneer bijvoorbeeld het Groningse aardgas eerst wordt ingepast in het Ne derlandse energiebeleid moet het later nog eens worden ingepast in Europees ver band. De heer Nederhorst waarschuwde tegen het ontstaan van aparte Nederlandse „energiepolitieken". De heer Mellema (C.H.) was dermate verontrust over de positie van de Neder landse pluimvee- en eierhandel, dat hij een motie in het vooruitzicht stelde, wan neer minister Marijnen niet met een be vredigend antwoord zou komen. Dit waren enige flitsen uit het Euro pese debat in de Tweede Kamer, die lang zaamaan moegepraat raakte. Het was al kwart over één in de nacht toen de pre sidente, mevrouw Stof fels-Van Haaf ten, verklaarde dat de sprekerslijst van de zij de van de Kamer was uitgeput. Zij deed de suggestie dat de regering vanmiddag om één uur met de beantwoording zou be ginnen. Dit ontlokte minister Luns de op merking dat hij nog breedvoerig had wil len antwoordenDesondanks sloot de voorzitster de vergadering. m In het mondelinge overleg met de bijzon dere commissie voor het onderwijs uit de Tweede Kamer heeft minister Cals de vele amendementen op zijn ontworpen regeling van het voortgezet onderwijs besproken. De minister bleef, volgens het thans ver schenen verslag van dit overleg, een groot aantal amendementen ontraden, maar aanvaardde andere geheel of ten dele. Hierna heeft hij een nota van wijzigingen en een tweede nader gewijzigd ontwerp van de mammoetwet aan de Kamer ge zonden. Op grond van amendementen van de he ren Albering (K.V.P.) en Van Bennekom (A.R.) is een nieuw artikel (3) over het adviseren door representatieve organen (maatschappelijke organen) ingevoegd. Deze organen bestaap tenminste uit ver tegenwoordigers van ouders, leraren en bevoegd gezag bij de scholen betrokken. De amendementen van Someren-Downer (V.V.D.) en Tans (P.v.d.A.) om het bestaan van zelfstandige Havo-scholen onmogelijk te maken (thans v.g.l.o.) riepen bij de mi nister ernstige bezwaren op, evenals het amendement-Nolte (K.V.P.) inzake het vervallen van de 3-jarige mavo-school. De minister verklaarde zich bereid de mogelijkheid open te laten om Frans in de eerste klassen van gymnasia, athenea en lycea te geven met beperkte mogelijkhe den van een proef in andere richtingen. De minister bleef, evenals een deel van de commissie, bezwaar houden tegen het opnemen van de ipleiding van kleuterleid sters bij het beroepsonderwijs. De minister nam een amendement-Ver steeg (A.R.) inzake mogelijke wijziging van de cursusduur bij avond- en dag avondscholen over. Tegen een amendement - Kleijwegt (P.v.d.A.) inzake een vergaande regeling van vakantiespreiding, hadden minister Cals zowel als vele leden van de commis sie bezwaren. De spreiding zal bij aparte wet geregeld moeten worden. De minister wilde de beslissing over een amendement- Kleijwegt, dat experimenten bij examens over de gehele linie mogelijk wil maken, aan de Kamer overlaten. Een amendement-Vermeer (P.v.d.A.) in- (Van onze correspondent) PARIJS. Een ruime meerderheid van 280 leden van de Nationale Ver gadering heeft gisteren ondubbelzinnig en opzienbarend te kennen gegeven de buitenlandse politiek in het algemeen en de Europese plannen in het bijzonder van het staatshoofd, generaal Charles de Gaulle, niet te kunnen en te willen aan vaarden. Die manifestatie voltrok zich in twee etappes. De debatten over de buitenland se politiek, die dinsdag in de Senaat al een voorspel hadden gehad, werden giste ren, na een proloog van minister Couve de Murville, geopend door de rooms-ka- tholiek Simonnet (M.R.P.), die uit naam van 280 aanhangers van de Europese in tegratie uit de centrumpartijen een motie voorlas, waarin het „Europa der vader landen" van De Gaulle krachtig werd af gewezen. Na die proclamatie verlieten, en dat was dan de tweede etappe, de onder tekenaars in gesloten gelederen, onder ka baal, de zittingszaal om te protesteren tegen de weigering van de regering de debatten door een stemming te doen be sluiten. Minister-president Pompidou kon na die parlementaire kortsluiting de debatten bij gebrek aan sprekers alleen nog maar be sluiten. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens drie dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam uw vaste adres, uw vakantie-adres, de daturr waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTR ATI F Bij het spelen aan boord van het schip van haar vader is het 5-jarig meisje Deur waarder overboord gevallen en verdron ken. Het ongeluk gebeurde in de haven van het Twentekanaal in Lochem. Uit de Dintel heeft de rijkspolitie te wa ter de stoffelijke resten van de 20-jarige bakkersknecht C. P. Meeuwissen uit Boe- rendijk opgedregd, die zondag tijdens het zwemmen was verdronken. Voor het feit dat de oppositie niet de weg had gevolgd die door de grondwet wordt gewezen, namelijk de regering door middel van een motie van censuur haar ontevredenheid te betuigen, zijn verschil lende verklaringen te geven. De volksre publikeinen (M.R.P.) en de socialisten, als mede een deel der conservatieven, hebben zeker de aanhangers van de O.A.S. niet in de kaart willen spelen. De extremisten speculeren op een regeringscrisis, de on vermijdelijke consequentie van een aan vaarde motie van wantrouwen, in de hoop nog wat extra roet in het Algerijnse eten te kunnen gooien. Doch vele andere Ka merleden, die de proclamatie wel onder tekenden, zouden anderzijds stellig geaar zeld hebben ook een motie van censuur met hun handtekening te bekrachtigen, uit de niet ongerechtvaardigde vrees hun ze tel te verliezen. Het wordt inderdaad wel als zeker be schouwd, dat de president der republiek de Kamer onmiddellijk zal ontbinden in dien zij de euvele moed mocht hebben de regering de laan uit te sturen. Op deze inconsequentie in de houding der oppositie, die dus weigerde zich van de wapens uit het constitutionele arsenaal te bedienen, heeft Georges Pompidou bij de kortstondige replieken met enige nadruk ook wel de vinger gelegd. Niettemin kon ook hij moeilijk het feit wegpraten, dat de buitenlandse politiek, die het staats hoofd als zijn particuliere domein be schouwt, door de meerderheid der volks vertegenwoordiging ondubbelzinnig wordt afgewezen. Voor de zitting gistermiddag begon, heerste er in de wandelgangen van het Palais Bourbon een samenzweerderig kli maat. Overal stonden groepjes Kamerle den tezamen en verschillende ontwerpen voor een resolutie tegen de regeringspoli tiek gingen van hand tot hand. De definitieve lezing van de proclama tie werd ten slotte door drie oud-premiers van de vierde republiek opgesteld: de so cialist Mollet, de radicaal Gaillard en de centrum-democraat Plevin. Ook de ex-pre mier Pflimlin, die na de jongste perscon ferentie van De Gaulle met vier andere volksrepublikeinen zijn ministersporte feuille ter beschikking stelde uit protest te gen de schampere uitlatingen van het staatshoofd over het Europese federalisme, had zijn steun aan het manifest gegeven. De strekking van de resolutie is, dat de politiek der Europese integratie onverwijld moet worden hervat. Als etappes naar de den aangewezen: een fusie der drie ge meenschappen voor economie, kolen en staal en voor kernenergie en de instel ling van meerderheidsbesluiten in de ra den der ministers uit de zes landen van de Europese gemeenschappen. Tegenover deze verlangens had de mi nister van Buitenlandse Zaken. Couve de Murville, nogmaals de denkbeelden ont vouwd, die het staatshoofd, De Gaulle, koestert. De minister goot zijn betoog in de vorm van een meetkundige demonstra tie. Er zijn drie cirkels die in elkaar pas sen, doch die verschillende stralen heb ben, zo deelde hij de vergadering mede. In de kleinste cirkel bevindt zich Frank rijk. in de middelste ligt Europa en de grootste cirkel omsluit de Atlantische Ge meenschap. Wij voelen ons zowel voor Europa als voor het Atlantisch bondgenoot schap aansprakelijk. Onze inspanningen een kernzwaard te smeden zijn dus, even als de voorstellen ter bevordering van een Europese politieke unie, in het belang van Europa en van de Europese samen werking. De demonstratie van Couve de Murville was niettemin eerder vernuftig dan over tuigend. Men mocht zelfs betwijfelen of de ze bekwame diplomaat, wiens rol zeker niet benijdenswaardig is, zelf nu wel zo bijzonder overtuigd was van de gelukkige inspiratie van een politiek, die de rege ring zowel op het buitenlandse als op het binnenlandse plan in een isolement had gedreven Het is echter niet minder twij felachtig of ook de verantwoordelijke in spirator van het buitenlandse beleid, ge neraal De Gaulle, in het licht van deze parlementaire afwijzing bereid zal zijn ook maar een voet van zijn uitgezette koers af te wijken. De president der republiek is vandaag voor een nieuwe propaganda-tournee de boer op gegaan. Dit keer zal hij Zuid- Frankrijk bezoeken. Men kan zonder veel gevaar voorspellen dat hij zijn talrijke spreekbeurten vooral wel gebruiken zal om de parlementariërs en andere „bemid delaars" de les te lezen vanwege hun on trouw en hun ontoelaatbare pogingen in troebel water te vissen en wiggen te drij ven tussen het Franse volk en zijn feil loze kapitein. (Reuter-AP) De leden van de Unie voor een Nieuwe Republiek (U.N.R.) slo ten zich niet aan bij de demonstratie. Ook enkele leden van partijen die zich bij de uittocht voegden bleven zitten, onder meer ex-premier Paul Reynaud (onafhankelijk), ex-premier Pierre Pflimlin en ex-minister van staat Maurice Schumann (beiden lid van de M.R.P.). Schumann en Pflimlin waren twee van de vijf M.R.P.-ministers die onlangs hun ontslag indienden uit pro test tegen de Europese politiek van De Gaulle. Tot dusver hebben 293 weggelopen leden en ook enkele anderen die gebleven zijn, onder wie Reynaud en Pflimlin, een pro test getekend. Dit aantal, waarbij negen weggelopen communisten niet begrepen zijn, is meer dan de helft van het ledental van de Kamer. Gaat het toerisme naar Rusland allu res aannemen, zo vroegen we ons af, toen we hoorden, dat 10.000 Belgen en Nederlanders sinds 1958 naar de U.S.S.R. zijn geweest om daar een vakantie van tenminste veertien dagen door te brengen. Bij informatie bleek, dat het merendeel, en misschien wel alle vakantiegangers, naar Rusland gaat uit belangstelling voor de mensen, de bouwwerken, kulturele eve nementen, kortom het dagelijks doen en laten van de Russen. Eigenlijk weten we daar ook nog maar heel weinig van. En de vakantiegangers naar Rusland, voornamelijk artsen, archi tecten, letterkundigen en hotelexploitanten, gaan feitelijk uit nieuwsgierigheid. De reiskosten zijn laag. De ervaringen van hen, die het uitstapje ondernamen, goed. De meeste reizen naar Rusland worden in groepsverband gemaakt wegens de taal moeilijkheden. Natuurlijk heeft Rusland zijn tolken, meest studenten die een zakcent willen verdienen. Maar in de ho tels wordt ook Frans, Duits en Engels gesproken. Landen als Oostenrijk en Zwit serland zijn bezig hun reputatie als va kantie „mode"-land langzaamaan te verlie zen. Spanje is zeer in trek en Rusland in opkomst. Onderstreept mag misschien worden, dat de meeste aspirant-toeristen naar Rus land niet van pro-Russische instelling zijn. Ze gaan louter uit nieuwsgierigheid. Weliswaar organiseert de afdeling Toe risme van de vereniging Nederland-U.S.S.R de meeste reizen naar Rusland, waarbij de propagandistische inslag wel een woord je zal meespreken. De reizen worden overigens zwaar gesubsidieerd waardoor de kosten belachelijk laag zijn. Een Haarlems echtpaar, dat via deze reisinstelling vertrekt voor een zeventien- daagse reis, verzekerde ons echter, dat het reisprogramma volkomen „neutraal" is. Voor een reis naar Rusland zijn drie visa nodig: voor Oost-Duitsland (ƒ1), Polen 6) en Rusland (kosteloos). Het verkrijgen van visa levert geen pro- politieke eenheid van ons continent wor- blemen op. Het reisbureau neemt alle „reiszorgen" op zich. Een reis naar Mos kou van Nederland uit gaat per trein (vanaf Amersfoort). Het programma om vat nog een vliegtocht naar de Krim (waar het mooiste klimaat van Europa heerst). En dat allemaal voor nauwelijks duizend gulden per echtpaar.De Rus sen hebben erwel wat voor over om „ken nis te maken". Tegen fotograferen is geen enkel bezwaar, wordt nog uitdrukkelijk meegedeeld. Een frontale botsing tussen twee auto's op de weg UtrechtArnhem heeft het leven gekost aan de 76-jarige J. W. Teil- Iers uit Den Haag. De bestuurder van de auto waarin hij zat werd zwaar gewond. Het ongeluk ontstond door een inhaal manoeuvre van twee achter elkaar rijden de auto's. Zij probeerden een vrachtwagen te passeren. Toen de vrachtwagen naar links uithaalde was de eerste inhalende wagen gedwongen krachtig te remmen. De auto die er achter reed remde eveneens, maar belandde door de middenberm op de andere rijbaan. Hier volgde de botsing. De twee inzittenden van de auto die door de middenberm ieëd werden licht gewond. In Heeze is het 8-jarig jongetje J. v. d. Velden door een langzaam achteruit rij dende vuilniswagen overreden en op slag gedood. In Mlerlo is het 6-jarig zoontje van de familie Stiphout bij het oversteken van de weg door een vrachtwagen overreden en direct overleden. In Achterveld is de 16-jarige landbou wersknecht T. van Mispelaar met zijn bromfiets tegen een tegemoetkomende veeauto gereden en een uur later in het ziekenhuis overleden. In Arnhem is de 67-jarige mevrouw A. W. J. de Roos uit Arnhem overleden aan de verwondingen die zij twee v, V'-n geleden opliep bij een aanrijding met een trolleybus. Zij botste met haar bromfiets tegen de bus. De South African Marine Corporation, de grootste Zuidafrikaanse lijnrederij met diensten op Europa en Amerika, heeft Verolme de bouw van een tienduizend ton metend koelschip opgedragen. Het schip, dat op Verolme's werf in Heusden zal wor den gebouwd en tot de grootste koelsche- pen ter wereld gaat behoren, zal een be langrijk deel van de sterk toenemende Zuid-Afrikaanse zuidvruchtenexport gaan verzorgen Verolme kreeg deze belangrijke opdracht uit een internationaal veld van achttien concurrenten. zake rechtsongelijkheid bij het oprichten van openbare en bijzondere scholen kon minister Cals niet aanvaarden, omdat de verschillen een noodzakelijk gevolg zijn van de grondwettelijke vrijheid tot school stichting voor het bijzonder onderwijs. Tegen een amendement-Engelbertink (K.V.P.), beogende verfijning en verlaging van getalsnormen voor het opnemen van scholen in het scholenplan had de minister ernstige bezwaren. De directeur van Openbare Werken in Deventer, ir. E. A. Bierdrager is door B. en W. aldaar geschorst uit zijn functie. Het college van B. en W. wenst geen com mentaar te geven bij deze schorsing die schriftelijk aan de heer Bierdrager be kend werd gemaakt. Verwacht mag worden dat in de eerst komende gemeenteraadsvergadering op 25 juni het college een voorstel tot ontslag van de functionaris zal doen. Ir. Bierdrager kwam in 1956 in Deven ter in functie. Daarvóór was hij vier jaar adjunct-directeur en drie jaar directeur van Openbare Werken in Heemstede. In Den Haag is overleden ir. G. Hof stede, die o.m. directeur van de Middel bare Technische School in Haarlem en inspecteur-generaal van het nijverheids onderwijs is geweest. Ir. Hofstede was 77 jaar. Gerrit Hofstede werd op 30 december 1884 in Sluis geboren. Hij bezocht de mid delbare school te Hengelo en Enschede en behaalde de ingenieursdiploma's in de werktuigkunde aan de Technische Hoge scholen in Zürich en in Delft. Na enkele jaren bij de machinefabriek Gebr. Stork Co. n.v. in Hengelo als constructeur te hebben gewerkt, begon ir. Hofstede zijn onderwijsloopbaan in 1911 als leraar aan de middelbare technische school in Dordrecht. In 1919 werd hij directeur van de toen pas opgerichte middelbare technische school in Haarlem, welke taak hem zozeer ter harte ging, dat zijn benoeming in 1920 tot 'gewoon hoogleraar in de werktuigbouw kunde te Delft op zijn verzoek werd in getrokken. In 1930 volgde zijn benoeming tot inspecteur-generaal van het nijver- heidsonderwij s. Mede door zijn stimulerende invloed maakte het nijverheidsonderwijs in Neder land in de jaren vóór en na de tweede wereldoorlog een spectaculaire ontwikke ling door. In het bijzonder had het wette lijke leerlingstelsel in de bedrijven zijn aandacht; hij wist dit nog in de kinder schoenen staande systeem tot grote bloei te brengen. Tevens legde hij de basis voor de opleiding van technisch midden-kader door de ontwikkeling van de U.T.S. de Uitgebreide Technische School, als een nieuw schooltype, dat met de toenemende industrialisatie van ons land in een sterke behoefte bleek te voorzien. Hij was voor zitter vaft een groot aantal ministeriële commissies en hoofd van Nederlandse de legaties naar verscheidene internationale congressen voor het technisch onderwijs, alsmede vertegenwoordiger van de Neder landse regering bij het Bureau internatio nal de l'Enseignement technique te Parijs. Na in 1949 afscheid van het ministerie te hebben genomen, bleef ir. Hofstede nog lange tijd actief in verschillende neven functies, o.m. als lid van het dagelijks bestuur en voorzitter van de Technische Raad van de Hoofdcommissie voor de Nor malisatie in Nederland, als ondervoorzit ter van de Generale Commissie Zuiderzee- steunwet en lid van het Algemeen College van Toezicht, Bijstand en Advies voor het Rijkstucht- en Opvoedingswezen. Op het vakgebied der werktuigkunde ge noot Ir. Hofstede bekendheid als auteur van een handboek over machineonderde len, dat in 1913 van zijn hand verscheen en dat, naderhand met medewerking van anderen geredigeerd, nog steeds als een standaardwerk op dit gebied wordt be schouwd. Ir. Hofstede was ridder in de orde van de Nederlandsche Leeuw en ere lid van het Nederlands Normalisatie-Insti tuut. Zijn verdiensten op internationaal terrein werden onder meer erkend met het Officierskruis van het Legioen van Eer en het Grootmeesterskruis van de Kroonorde van Italië. Advertentie IMOOiA Uitsluitend n produkt van INDOLA i

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5