Tweede man van Australische Labour-partij naar Nederland Oriëntatiebezoek van een twee meter lange jurist Loonderving voor deelnemers aan de Olympische Spelen Bertus Pruis 100% service Zatopek iBBWWÈUili La Mode Du Monde! ZOMERMANTELS 3950 4950 5950 TELEVISIE aanschaffen Zondag 18 juni Vaderdag Geef een nuttig geschenk! 'o,e. 1 Dagblad abonnees «00R AUTO-RIJLES FORD Taunus Tornese in Grote Prijs der Lage Landen Grote sprintersprijs van Amsterdam Herenploeg op 17 juni tegen de Belgen Zweden niet naar Wimbledon-toernooi Manager van Paret moet boeken tonen Rod Laver speelt in Hilversum SERIE I SERIE II SERIE III NETTE JONGEN en MEISJE WERKSTER én DONDERDAG 14 JUNI 1962 Doorbraak Innemend Op de wip PHILIPS 43 cmv.a. 645.— 2e kanaalkiezeroZb*— 59 cm met UHF945. Tel. 5726 ELEKTRISCHE SCHEERAPPARATEN BANDRECORDERS TRANSISTORS SPECIALE VERKOOP FLINKE SCHOONMAKERS TABERNAL ZN. (Van onze correspondent) SYDNEYEen der belangrijkste poli tieke figuren in Australië, Gough Whitlam, komt op 21 juni een bezoek brengen aan Nederland. De heer Whitlam is plaatsver vangend leider van de oppositie (Labour partij) in de Australische Tweede Kamer, Hij hoopt de problemen van de Europese Economische Gemeenschap en Groot-Brit- tanië's voorgenomen toetreding (met al de gevolgen ervan voor Australië) met rege ringspersonen in Nederland te bespreken. Groen van Prinsterer's adagium „in ons isolement ligt onze kracht" heeft wan neer we het woord kracht vervangen door veiligheid het grootste deel van Austra- lië's jonge geschiedenis gekenmerkt,maar tegenwoordig is er onder Australische po litieke leiders grote drang om uit te vlie gen naar de rest van de wereld in de overtuiging, dat „isolement" zwakheid inplaats van kracht(en veiligheid) betekent. In de wintermaanden, juni tot septem ber, wanneer het Australische parlement op reces is, vliegen inderdaad zowel re- gerings- als parlementsleden de hele of halve wereld rond. Zelfs de gouverneur- generaal, Lord de l'Isle, vertoeft ditmaal, zij het om persoonlijke redenen, voor en kele maanden in Groot-Brittannië terwijl minister-president Menzies in Londen zit op de hete vuren van de E.E.G., en de Australische minister van Immigratie Alexander Downer, zijn eigen strijd voert tot verovering van emigranten, reist hun collega, Sir Garfield Barwick, minister van Buitenlandse Zaken, naar Aziatische lan den en bezoekt collega Alexander Townley, de minister van defensie, eveneens Indo nesië. De leus is: het isolement moet verder worden doorbroken. Geïnspireerd door de ze opvatting, maakt ook de plaatsvervan gende leider van de Labour-oppositie, mr. E. G. Whitlam, een reis naar Europa. Deze „glamour boy" van de Labourpartij en lid van de Tweede Kamer, zal op 21 en 22 juni een bezoek brengen aan Neder land, samen met de leider van de Labour- oppositie in de Eerste Kamer, senator N. E. McKenna. Toen ik mr. Whitlam, meester in de rech ten en een van de weinige intellectuele leiders in de Labourpartij tijdens een pau ze in het jaarlijkse driedaagse partijcon gres van Nieuw-Zuid-Wales, vroeg of hij zich verheugde over zijn voorgenomen reis naar Nederland, zei hij: „natuurlijk, want ik kom van Nieuw-Holland". Whitlam, knap van hoofd en knap van uiterlijk, is 43 jaar oud. Hij is de jongste plaatsvervangende leider die de federale Australische Labourpartij ooit heeft ge had. Hij vertegenwoordigt de jonge gene ratie van na de oorlog. Tijdens de. oorlog diende hij bij de Australische luchtmacht en nam deel aan gevechtsvluchten in de Stille Zuidzee. Hij is getrouwd met de dochter van een rechter en zijn gezin telt drie jongens van achttien, zestien en twaalf en een dochter van acht jaar. Na de oorlog zette hij zijn onderbroken studie in de rechten voort en studeerde af in 1946, waarna hij zich vestigde als ad vocaat. Zijn vader was twaalf jaar lang procureur-generaal tot 1948. Gough zelf was als jong advocaat onder andere toegevoegd aan de „koninklijke commissie tot onder zoek van drankvergunningen". In 1952 werd Gough Whitlam gekozen als lid van de Tweede Kamer. Sindsdien is zijn populariteit als politicus als een raket omhoog geschoten. Zijn vlotte om gangsvormen en beminnelijkheid hebben daartoe meegewerkt. Ondanks zijn in drukwekkende gestalte hij is ruim twee meter lang gaat er niets hooghartigs van hem uit. Zijn baardeloos jongensgezicht neemt integendeel een ieder voor hem in. Heeft u plan om ook andere problemen van de E.E.G in Nederland te bespreken? vroeg ik. „Elk onderwerp, dat me in ge dachten komt en elke gelegenheid, die me geboden wordt, zal ik aangrijpen om me te oriënteren", was zijn wederwoord. Het jeugdige enthousiasme, dat zijn hele we zen doorstraalt, lag op zijn gelaat te lezen. Als voormalig advocaat heeft de juridische kant van een vraagstuk zijn bijzondere be langstelling,maar zij laat hem zijn poli tieke inzicht geen parten spelen. Als par lementslid maakte hij deel uit van de „Commissie tot herziening van de grond wet". Hij is een bekwaam en vlot spreker en in de immigrantenwereld een geziene persoonlijkheid, die op vrijwel el ke naturalisatie-plechtigheid in zijn kies district tegenwoordig-is en zich daar vaar dig toorlt met het woord en amicaal ïn de omgang. Als jong politicus heeft hij de strijd aanvaard met de moeilijkste problemen van het land: de ontwikkeling van het lege, woeste gebied in het noorden van Austra lië. Hij heeft een plan voor de ontwikke ling van dit gebied ontworpen. Dit plan- Gough heeft de goedkeuring van zijn par tij verworven. Gough Whitlam's reis naar Europa zal hem helpen nieuwe gezichtspunten te ont wikkelen. meer kennis te vergaren om trent problemen, die direct en indirect Australië beroeren en waarvan de E.E.G. op het ogenblik het belangrijkste is. Iso latie betekent gebrek aan kennis. Whitlam breekt bewust door die isolatie heen. Zijn reis brengt hem naar Malaya, India, Grie kenland, Groot-Brittannië en Ierland voor hij het Kanaal oversteekt naar Frankrijk en vandaar via België naar Nederland zal reijen. Wanneer hij op 21 juni in Den Haag aankomt, heeft hij ruimschoots ge legenheid gehad zich vertrouwd te maken met problemen, die hij in Nederland hoopt te bespreken.Daarna zal hij West-Duits land en Italië bezoeken, vervolgens naar Canada vliegen en via de Verenigde Staten huiswaarts keren. Zijn bezoek aan Nederland betekent voor Australië een mijlpaal in 's lands politie ke ontwikkeling, want het staat wel vast, dat deze onvervaarde ridder van het po litieke woord die reeds een invloedrijke rol speelt in 's lands grootste politieke par tij binnen afzienbare tijd een domine rende figuur wordt in het lot van Australië in de wereld. Als de balans der politieke partijen slechts even doorslaat, zit Gough Whitlam als plaatsvervangend minister president van Nieuw Holland op het fluwe len kussen in Canberra. Op het congres van het Internationaal Olympisch Comité in Moskou zijn de nieu we richtlijnen bekend gemaakt voor de Olympische amateurbepalingen. Deze co de, die twaalf punten omvat, werd met grote meerderheid door het congres aan genomen. Slechts zes Oosteuropese landen stemden tegen. Het IOC is er weliswaar tegen aan sportlieden vergoedingen te ver lenen voor loonderving tijdens de voor bereidingen op wedstrijden, doch wil een uitzondering maken voor de voorbereiding op de Olympische Spelen. De maximum termijn die hiervoor gesteld wordt, be draagt dertig dagen. Uitgesloten voor deelneming aan de Olym pische Spelen zijn volgens de nieuwe for mule alle atleten, die in welke tak van sport ook voor geld strijden. Dat geldt ook voor sportbeoefenaars, die prij zen van meer dan 170 in ontvangst ne men. Trainingskampen zullen in de toe komst niet langer dan drie weken in stand mogen blijven. Sportleraren kunnen alleen als amateur worden beschouwd, wanneer zij kinderen en beginnelingen opleiden. Wel aan de Olympische Spelen mogen deelnemen journalisten, alsmede radio- en televisie-reporters. Uitgesloten worden voorts zij, die betaling ontvangen voor pu- blikatie van hun naam of foto in verband met commerciële radio- en televisie uit zendingen. Op het programma van de Olympische Spelen 1968 zullen nog slechts maximaal 18 sporten voorkomen in tegenstelling tot de huidige 22. Minimaal zullen de Spelen 15 takken van sport omvatten. Otto Mayer, kanselier van het IOC zei Voor de Grote Prijs der Lage Landen, die op zondag 24 juni op Duindigt wordt gehouden, is alsnog ingeschreven de tien jarige Italiaanse hengst Tornese, reeds vijf jaar achtereen de koning onder de Italiaanse dravers. Zijn kilometer-record is 1 min. 15,7 sec., waarmee hij op de derde plaats staat op de Europese elite- lijst. Evenals de Franse merrie Masina won hij in zijn carrière ruim een miljoen gulden voor zijn eigenaar. Voor de op 8 juli op de renbaan Duindigt te houden klassieke draverij om de Gou den Zweep, die de traditie getrouw door Prins Bernhard zal worden uitgereikt, zijn 33 paarden ingeschreven. Door dit grote aantal inschrijvingen is het noodzakelijk geworden twee verplichte selectie-drave rijen te houden, waarvan zijn vrijgesteld de winnaar van 1961, Ybe van Papenhoef, en de klassepaarden Theo Messidor, Quick silver S, Tabor, Typhoon en Vrijdag. De beide voorwedstrijden zijn vastgesteld op woensdagavond 27 juni op Duindigt. een HOGE SERVICE. is zeker niet in de eerste plaats een kwestie van een zgn. LAGE PRIJS, maar veel meer een kwestie van De service is nl. niet in geld uit te drukken. EN U WEET HET 48 cm 745.™et ingebouwde Vakkundige aanleg - 100% service KENNEMERLAAN 76 hoek Moerbergplantsoen Betaling in overleg dat deze beslissing was genomen met 28 tegen 8 stemmen. Welke sporten zullen af vallen, zal op het congres van 1963 in Nai robi worden beslist. Volgens Otto Mayer komen o.a. voetbal, wielrennen, ijshockey en basketbal in aanmerking om geschrapt te worden van het programma. Het bestuur van het IOC onderging slechts één wijziging. De Zweed Bo Ekelund, niet herkiesbaar, werd vervangen door Konstan- tin Andrianov, de voorzitter van het Rus sische Olympische Comité. Wat betreft de Winterspelen werd besloten om het ijs- dansen van het programma af te voeren. Behalve de grote stayersprijs van Am sterdam wordt op vrijdagavond 22 juni in het Olympisch stadion ook om de grote sprintersprijs gereden, die het vorige jaar is gewonnen door de Belg Jos Debakker. De Belg, die al wekenlang samen met Jan Derksen en de tot de wielersport terugge keerde Joop Captein in het Amsterdamse stadion traint, krijgt het ditmaal echter niet gemakkelijk. Want behalve deze twee Nederlanders krijgt hij als tegenstanders de Italiaanse wereldkampioen Antonio Maspes, diens landgenoten Ogna en Mo- rettini, de Fransman Gaignard, de Zwit ser Plattner en de Belg Lambrechts. Twee namen van teleprinters ontbreken in dit veld: de oud-olympische kampioen Santé Gaiardoni en oud-wereldkampioen tegenwoordig ook de programma's votor het stadion in elkaar zet, heeft Gaiardoni willen „bewaren" voor het grote pro programma, dat als voorbereiding voor de wereldkampioenschapper. medio augustus wordt gehouden. Rousseau is gewoon niet gecontracteerd, omdat de Fransman de gehele winter slecht heeft gereden. De negen deelne mers aan de Grote Prijs van Amsterdam worden ingedeeld in drie series. De eer sten gaan direct over naar de halve fi nales. De overige zes rijden een herkan sing van drie ritten van twee. De win naars komen ook in de halve finales, die uit twee ritten van drie bestaan. De win naars van deze ritten komen in de finale, waarin een derde man geplaatst zal wor den, die zich wederom via herkansings- ritten kan klassificeren. In het bijprogramma van de Grote Prij zen van Amsterdam zullen leden van de trainingsploeg van Arie van Vliet uitko men in wedstrijden voor tandems en ploegachtervolging. De amateurspringers verblijven dan in Denemarken voor de Grote Prijs van Aarhus. Sinds hij vier jaar geleden zijn spikes aan de muur van zijn flat in Praag hing, heeft Emil Zatopek, de „Tsjechische loco motief" zich zo mogelijk nog meer met atletiek bezig gshouden dan in de tijd dat hij iedereen op de baan achter zich liet. De 40-jarige loper met zijn ongewone stijl besteedt nu zijn tijd aan het trainen van lopers-met-toekomst in eigen land en in het buitenland. In een interview zei Zatopek: „De men sen denken dat als iemand het wereldre cord heeft verbeterd en op de Olympische Spelen gewonnen heeft, hij alles moet we ten van atletiek en de beste coach is' Zatopek geeft met een handgebaar te ken nen dat hij verre van alles weet. Maar de sportwereld wil dit eenvoudig niet ge loven. Tot nu toe is hij in Communistisch Chi na, Roemenië, Egypte, India, Cuba, Tunis, Marokko en in heel West-Europa geweest Geldwisselaar. Winkeliers worden door de politie gewaarschuwd tegen een 33-jarige man, die per auto, meestal in gezelschap van een Duitse vrouw, het land afreist en bij winkeliers reeds lang ongel dige Deutsche Reichsbanknoten van 1.000 en 2.000 Mark probeert te wisselen. In Den Haag bestelde hij bij een winkelier een cassette tafelzilver van 430 gulden. De winkelier waardeerde het ongeldige bank biljet van duizend Mark op 900 gulden en betaalde de man 470 gulden terug. De cas sette moest worden bezorgd op een adres dat niet bleek te bestaan. om les te geven. En de vraag naar zijn talenten houdt an. Hoewel hij ook nog trainer is in het Tsjechische leger met de rang van luitenant-kolonel heeft hij aan de meeste aanvragen kunnen voldoen. De man die op de Olympische Spelen van 1952 in Helsinki drie gouden medailles heeft gewonnen, geeft grif toe, dat het hem tijd en moeite heeft gekost om an deren te coachen. „Ik was gewend allerlei nieuwigheden op me zelf te pro beren", aldus Zatopek. ,,en toen werd ik plotseling geplaatst tegenover enige tien tallen beginnelingen die allen zo snel mo gelijk de top wilden bereiken. Dat is veel zwaarder dan zelf lopen en ik moest dus veel leren en nog snel ook. Ik merkte dat een ieder zijn eigen wensen heeft en dat een ieder verschillend moet worden be handeld". Of er verschil is' tussen de lopers nu en in de tijd dat hij in Finland de gouden medailles veroverde op de 5000 meter, 10.000 meter en de marathon? Zatopek meent dat de beste lopers van tegenwoor dig ook nog beschikken over een grote finish en goed op de mijl zijn. En dat wa ren wij destijds niet, aldus Zatopek. Hij beweert verder, dat records alleen maar worden gemaakt om verbeterd te worden en dat hij het nog zal beleven dat er tij den worden gemaakt, waarvan hij zich destijds in zijn wildste dromen geen voor stelling had kunnen maken. Voor ik grijs ben, zo zei Zatopek, zal ik nog een tijd van 13.20 beleven voor de 5000 meter, be neden de 28 minuten voor de 10 kilometer en rond 2.10 voor de marathon. Zatopek gaat naar alle wedstrijden met zijn vrouw Dana, die in Helsinki het goud won met speerwerpen. Hij geeft toe dat het hem als toeschouwer moeite kost stil te zitten. „Ik ben nu 40 en ik troost me maar met de gedachte dat ik nog kan meehelpen bij de ontwikkeling van de at letiek en dat dit dus geen verloren jaren zijn". De Nederlandse heren atletiekploeg, die zondag 17 juni in Antwerpen tegen Bel gië uitkomt, is als volgt samengesteld: 100 m: F. Boss en Hans Smit. 200 m: Noordenbos en Van Herpen 400 m: Ko- nings en Beelen. 800 m: Steylen en H. Janssen; 1500 m: Snepvangers en Wurster. 5000 m: Delnoye en Piet de Haas. 10.000 m: Veldhuizen en Kufen. 3000 m: Steeple chase: Cujé en Verkade. 110 m horden: Kamerbeek en Nederhand; 400 m horden: Stevens en Van de Zandt; Vèrspringen Weisscher en De Winter. Hoogspringen: Hans de Haas en Van Yperen. Polshoog springen: Wijsen en C. Gelens. Hinkstap- springen: Evers en Hofstede. Kogelslin geren: Romani en Hamer. Dicuswerpen: Koch en Schrieken (of Kamerbeek). Ko gelstoten: Koch en Van Wees. Speerwer pen: Van de Heijden en Kamerbeek. 4 x 100 m: Smit. Boss, Vlam en Noordenbos. 4 x 400 m: Moerman, Konings, Beelen en Gras. Zweden is het enige toptennisland dat niet zal zijn vertegenwoordigd op de Wimbledonkampioenschappen, die van 25 juni tot en met 7 juni worden gehouden. Ulf Schmidt en Jan Erik Lundquist zijn voor dit toernooi, dat zoals bekend op grasbanen wordt gespeeld, niet ingeschre ven omdat Zweden erop rekent in de kwartfinales van de Davis Cup van Tsje- choslowakije te zullen winnen en dus een week na Wimbledon op harde banen in de halve eindstrijden te moeten uitkomen. Zweden heeft tegelijkertijd aan de Da- vis-Cupcommissie voorgesteld de halve fi nales van de Europese zone voortaan twee weken na Wimbledon te laten beginnen. Fredy Marinkelle uit Den Haag heeft dinsdag in de eerste ronde van de West engelse tenniskampioenschappen in Bris tol een overwinning behaald op de Brit se mej. M. Govett. De cijfers waren 6-1, 6-4, In de tweede ronde werden mevrouw De Jong-Duldig, de vroegere Australische speelster die nu voor Nederland op Wim bledon zal uitkomen, en mevrouw Jenny Ridderhof-Seven uitgeschakeld. Mevrouw De Jong verloor met 6-3, 6-1 van de sterke Zuidafrikaanse speelster Sandra Rey nolds. Ook mevrouw Ridderhof had geen geluk, zij kreeg de befaamde Austra lische Margaret Smith tegen zich en ver loor kansloos met 6-2, 6-0. Manuel Alfredo, de manager van de in de ring omgekomen Benny Paret, moet rekening en verantwoording afleggen over de financiële betrekkingen, die er beston den tussen hem en zijn pupil. Het op perste gerechtshof van de staat New York heeft een verzoek afgewezen van de ma nager om diens boekhouding buiten het onderzoek naar de dood van Paret te houden. De commissie van onderzoek had Rod Laver, de winnaar van Parijs ert Rome, de favoriet voor de titel in Wimble don, zal in de week van 23 tot en met 29 juli uitkomen in de internationale tennis kampioenschappen van Nederland in Hil versum. Dat hiermede deze kampioen schappen een zeer bijzonder accent krij gen behoeft nauwelijks te worden gezegd. Hij zal niet de enige speler zijn uit Je internationale topklasse. De winnaar van vorig jaar, de Indiase kampioen Krishnan, no. 7 van de wereldranglijst, zal zijn Ne derlandse titel komen verdedigen. Voorts komt Ge Australiër Bob Mulligan, die in Rome op matchpoint kwam tegen Laver. Verder, evenals vorig jaar (toen Mulligan in de finale kwam tegen Krishnan) enkele jonge Australiërs, de Venezolaanse no. 1 Pimentel vorig jaar bij de laatste acht te Wimbledon en de jonge Ecuadoriaan Olvera, die verrast heeft met overwinnin gen op Reed (VS), Billy Knight (GB) en de Spanjaard Santana. Bij de dames is de finaliste van Parijs, die zo dicht bij een overwinning op Mar garet Smith kwam, Lesie Turner (Austr.) van de partij. Een zeer aantrekkelijk en veelzijdig speelster. Haar voornaamste ri vale is de Zuidafrikaanse mevr. Price- Reynolds die twee jaren geleden finaliste in Wimbledon was en dit jaar in Parijs het kampioenschap dames dubbelspel won. Er zijn ook toezeggingen van andere bui tenlandse speelsters van naam. Alfaro verzocht inzage te verschaffen in diens bankrekeningen en bescheiden ten einde vast te stellen wat er is gebeurd met de beurs van de oud-wereldkam- P'0611- Deze moet, zo stelt de commis sie tijdens zijn boksloopbaan aan beur zen ongeveer 250.000 dollar hebben ont vangen, terwijl hij op het moment van zijn dood vrijwel zonder geldmiddelen was. De weduwe van de bokser heeft laten weten, dat Alfredo een te groot percen tage voor zich zelf hield en zijn onkos ten veel te hoog opschroefde. BRAUN v.a. 37.50 - PHILIPS v.a. 39.50 - REMINGTON PHILIPS en ERRES Platenspelers en -wisselaars Radio en Televisie Grote voorraad onderdelen en accessoires voor bromfiets en rijwiel zoals duo s, km-tellers, gereedschappen, tassen enz U slaagt altijd bij KENNEMERLAAN 76 - TELEFOON 5726 hoek Moerbergplantsoen willen weten wat er te koop k la dl wereld. In bet land ln de omgeving In uw winkel I Gen. Cronjéstraat 59 - Haarlem - hoek Kloosterstraat Wij kochten voor u heel voordelig in van zeer mooie kwaliteiten en modellen, b.v. Wollen Mantel, linnen ef fect. Kraagloos model. Normaal 69.50 Wollen Shetland-mantels in lichte tinten en diverse modellen. Normaal 89.50 Wollen fantasie stoffen jeugdige elegante mantel, met chanel plooien. Div. tinten. Normaal 98.00 in een nieuwe Opel naar S. DIEPENDAAL, Esdoornstraat 2 - Tel. 8108 TE KOOP van 1e eigenaar: in onberispelijke" staat. 48.000 km ge lopen. Uiterste prijs 3200.—. Telefoon 4272 - IJmuiden Wij kunnen voor direct plaatsen voor een object te Velsen-Noord. Goede soc. voorzieningen. Goed loon. Werkkleding vrij. Aanmelden vrijdag 15 juni 's avonds tussen 7 en 8 uur Willemsbeekweg 60. IJmuiden-Oost. GEVRAAGD: om opgeleid te worden als verkoper(ster). voor één of twee halve dagen. HAGELINGERWEG 30 SANTPOORT

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 6