Pittige forumdiscussies over hulp aan ontwikkelingslanden Vacantie 'ASPRO' Natuurbeschermers gaan de alarmklok luiden KINDERAFTREK EN BUITENGEWONE LASTEN BRflun Maatschappij voor Nijverheid en Handel Rotterdams industriële expansie bedreigt uniek natuurgebied Er liepen bijna 2500 hardrijders in de radarfuik Voor veelschrij vende vaders I angschr ij ven- de Jotters Amerikaanse piloot zag zijn redders na 18 jaar terug Italiaan over de grens gezet DONDERDAG 14 JUNI 1962 V - S - Kamerlid Blaise vond weinig weerklank bij vertegenwoordigers bedrijfsleven zonder hoofdpijn neem 'ASPRO' mee. Met een Braun shaver is scheren een genoegen. Vijfdaagse schoolweek in Den Haag In Amsterdam Kort nieuws in Uw huishouding Leider van het Belgische verzet overleden Van onze belasting, medewerker In Leeuwarden w f 'A f* ff J& P j r »y wMM mf'4ite* 4U. JsCS. J> H (Van onze reportageredacteur) „Ik zie met grote ongerustheid dat het Nederlandse bedrijfsleven veel te weinig commercieel, te weinig creatief en onge ïnspireerd de kansen benut welke zich op de verder van huis liggende markten voordoen. Dat geldt vooral voor het mid den- en het kleinbedrijf. Wanneer men in het Midden-oosten reist, struikelt men over de Duitse middenstanders, die het risico echt niet uit eigen zak betalen en voor de Italianen geldt hetzelfde. Alleen een paar Nederlandse grote bedrijven bag geren in het zand, waarvan de lusten de lasten lang niet compenseren. De agressie om tot positieverbetering te komen be perkt zich tot de markten die vlak naast dè deur liggen". Deze hartekreet van drs. J. de Vries, directeur van Eredero's bouwbedrijf te Utrecht, hoorden de deelnemers aan de jaar vergadering van de Maatschappij voor Nij verheid en Handel woensdagmiddag in hel Haarlemse Concertgebouw tijdens de fo rumdiscussie welke op de behandeling van de pre-adviezen over de taak van Neder land ten aanzien van de ontwikkelings landen volgde. De vier pre-adviseurs ,het Kamerlid mr. P. A.' Blaisse, dr. J. C. Ramaer, eco noom van Philips, prof. dr. Joh. J. Han rath van de Rijksuniversiteit te Utrecht, ir. H. J. A. Hendrikx, president-directeur van de Nederlandse Heidemaatschappij en de reeds genoemde drs. De Vries, alsmede diens naamgenoot prof. dr. E. de Vries, de rector van het Institute of social studies, en de directeur van de Ne derlandse Overzeese Financieringsmaat schappij, de heer H. de Waal, beantwoord den onder voorzitterschap van prof. dr. J. Tinbergen een veertigtal naar aanlei ding van de pre-adviezen gestelde vragen. Forum verdeeld Het forum was over sommige punten allerminst homogeen en er was vooral een grote afstand tussen de standpunten van mr. Blaisse en van prof. Hanrath over de multilaterale en de bilaterale hulpver lening aan de ontwikkelingslanden. In ge woon Nederlands: verdient het de voor keur de onderontwikkelde landen uit een internationale, anonieme pot te steunen of moet dat gebeuren in de vorm van overeenkomsten tussen de afzonderlijke westerse landen met één enkele partner in de tot ontwikkeling te brengen gebie den? Het was duidelijk dat mr. Blaisse's voorkeur voor multilaterale overeenkom sten in dit gezelschap veel minder bij val vond dan dat van prof. Hanrath, die het argument dat door geïdentificeerd ge geven hulp bij het gesteunde land onlust gevoelens zouden worden gewekt, ver wierp. Die onlustgevoelens bestaan alleen bij de concurrenten die het nakijken heb ben. Mr. Blaisse daarentegen wees erop, dat bepaalde garanties welke door het be drijfsleven geëist werden slechts multila teraal verwezenlijkt kunnen worden, bij voorbeeld verzekeringen tegen politieke risico's, zoals nationalisaties. Mr. Blaisse voelde echter niets voor het dekken van investeringsrisico's of het verlenen van rendementsgaranties: dan gaat het immers óm normale gevolgen van het onderne mersschap. Eerst voor zichzelf Drs. J. de Vries beantwoordde de vraag wat het bedrijfsleven kan doen voor de Advertentie ontwikkelingslanden bondig met: „Begin nen met voor zichzelf te zorgen!" Maar ook hij gaf zich er wel rekenschap van dat de tijd voorbij is, dat de onderne mer de winst mee naar huis kan nemen. Er zal gewerkt moeten worden op ba sis van produktie en instructie, met dien verstande dat de kosten van de laatste uit de produktie zullen moeten komen. Deze spreker verklaarde zich een voor stander van het opleiden van het plaat selijke stafpersoneel in Nederland, maar prof. Hanrath vond het nadeel, dat de terugkeer naar het eigen land steeds moei lijk blijkt, veel zwaarder wegen. Mr. Blaisse maakte eveneens maar wei nigen warm met zijn industrieprojec ten als onderdeel van een breed ontwikke lingsprogramma. „Een prachtige uitspraak, maar hoe moet je dat doen?" vroeg drs. De Vries ironisch en mr. Blaisse reageer de prompt: „Dat kan je natuurlijk nooit bilateraal doen!" Ook prof. Hanrath her innerde aan de teleurstellingen welke de ze „community development" had opgele verd, waarbij hij achteloos de naam Nieuw Guinea liet vallen. Dezelfde spreker was evenmin onverdeeld geestdriftig over de zogenoemde „Joint ventures", waarbij het risico van de onderneming door het be trokken Europese bedrijf gedeeld wordt met het ontwikkelingsland waar het pro ject wordt uitgevoerd. De kans is groot dat het betrokken bedrijf zich zo hecht verbindt met een of andere kapitaalkrach tige groep in het onderontwikkelde land, dat de kloof tussen de inkomensklassen nog verder wordt verbreed en het bedrijf wordt gecompromitteerd. Prof. dr. E. de Vries merkte op, dat alle garanties van een jonge staat waar deloos blijken wanneer de regering ver andert. Een notarieel contract voldoet veel beter. Dr. J. C. Ramaer vertelde dat men in Tangajika een proef heeft geno men met de uitgifte van kleine aande len op naam, hetgeen drs. De Vries de interruptie: ..Dan moeten ze daar wel een goede burgerlijke stand hebben" ontlokte. Te veel of te weinig Een felle woordenstrijd ontstond ook over de vraag hoeveel de overheid voor het ontwikkelingswerk moet en kan over hebben. Mr. Blaisse vond de ruim drie honderd miljoen gulden die thans beschik baar zijn driekwart percent van het nationale inkomen aan de schriele kant, maar prof. Hanrath verweet hem dat hij de zevenhonderd miljoen die het bedrijfs leven voor projecten buiten Nederland be- De Koningin luisterde tijdens de och tendvergadering aandachtig naar de pre-adviseurs. Aan de rechterzijde van de vorstin zitten de vice-voorzitter van de Maatschappij, drs. A. C. J. Rottier, de vice-ministerpresident, drs. H. A. Korthals, de vice-president van de Raad van Staten, prof. dr. L. J. M. Beel, en de burgemeester van Haar lem, mr. O. P. F. M. Cremer; aan haar linkerzijde de Belgische ambassadeur, de heer F. X. baron van der Straten Waillet, de gevolmachtigd minister van Suriname, dr. R. H. Pos, en de Commissaris der Koningin in Noord- Holland, dr. M. J. Prinsen. steedt ten onrechte buiten beschouwing liet: dat geld wordt ook aan de Nederland se volkshuishouding onttrokken. Op dit punt viel de voorzitter van het forum, prof. dr. Tinbergen, het Kamer lid bij: Wanneer we de kloof tussen <le bezittende en de bezitloze landen willen dempen zullen we in de toekomst meer moeten offeren dan één percent van het nationale inkomen. Drs. De Vries viel met een in: „Maar dan moeten we ook een evenredige stem hebben in de verdeling van de gelden". Mr. Blaisse moest voorts heel wat weer werk incasseren na zijn aanval op het door de Werkgeversbonden voorgestelde Nederlandse Ontwikkelingsfonds voor de voor de onderontwikkelde landen. Hij vond voor een klein land geen haalbare kaart: organisatie en research van zo'n fonds zouden alle beschikbare kapitalen opslokken. En verder zou dat weer een duidelijk bilaterale affaire worden. Achterhaalde tegenstelling Op dit punt kwam er een interessante interventie van de heer J. Meyer, des kundige op het gebied van de internatio nale organisaties van het departement van Buitenlandse Zaken. Deze vond eigenlijk de gehele tegenstelling tussen bilaterale en multilaterale hulp overdreven, omdat de bilaterale hulp van karakter is ver anderd. Een mengvorm van beide mo gelijkheden vindt men in het consortium, een soort entreekaartje voor de ontwik kelingsprojecten in een land. Nadat dr. W. H. K. Feilletau de Bruyn als „oud-koloniaal" nog een duit in het zakje had gedaan door zijn ervaringen uit vroeger jaren op te halen, wees de heer E. H. van Eeghen op de E.E.G.- problematiek in Afrika. Deze spreker sloeg alarm omdat de associatie van de vroegere Franse gebieden volgens hem de schijn wekt dat de Zes verdeeldheid onder de jonge Afrikaanse landen willen zaaien. De heer Blaisse repliceerde dat zulks oud zeer wordt op het ogenblik dat Engeland tot de E.E.G. toetreedt. Prof. Tinbergen vond met enige moeite een paar conclusies waarop alle forum leden zich konden verenigen. De belang rijkste en voor de praktijk waardevolste was wellicht de door de heer De Waal bepleite grotere coördinatie in de hulp aan de ontwikkelingslanden. In West-Duitsland heeft men daar zelfs een speciaal minis terie voor. De natuurbeschermingsorganisaties in Nederland keren zich scherp tegen de plan nen tot het uitbreiden van het Rotterdam se zeehaven- en industriecomplex tot op de Maasvlakte, waardoor het Brielse Gat zal worden afgesloten en het natuur- en recreatiegebied op Voorne zal worden aan getast. De aanleg van het Oostvoornse Meer, voorgesteld door de Rotterdamse Dienst van Stadsontwikkeling, pm een bar rière te vormen tussen de geïndustriali seerde Maasvlakte en het landelijke Voor ne, wordt als onaanvaardbaar van de hand gewezen. Ter wille van het natuurschoon in en om het Brielse Gat en een goede ontwikkeling van de strandrecreatie bij Oostvoorne achten de natuurbeschermings organisaties het nodig, dat het Brielse Gat in open verbinding met de zee blijft en dat de zuidelijke begrenzing van de in te polderen Maasvlakte wordt gevormd door een dijk. In een bijeenkomst, die was belegd door het Zuidhollands Landschap en die werd bijgewoond door vertegenwoordigers van de Contactcommissie voor Natuur- en land schapbescherming en van de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten, is ge wezen op de unieke betekenis die de natuur gebieden van Voorne en het Brielse Gat hebben voor de wetenschap en voor de re creatie. De Rotterdamse plannen tot in dijking van de Maasvlakte hebben grote ongerustheid gewekt in natuurbescher- mings- en recreatiekringen. Men is van mening dat de ondergang van De Beer en de amputatie van gedeelten van het re creatieplan Brielse Maas de laatste ver liezen zijn, die de natuurbescherming en de recreatie mogen lijden. Het Zuidhollands Landschap luidt daarom samen met an dere organisaties de alarmklok. De natuur bescherming heeft begrip voor de nood zaak om de industriële expansie in het ge bied van de Nieuwe Waterweg voortgang te doen vinden, maar ook aan het welzijn van de bevolking in dit gebied en aan de belangen van de natuurwetenschap moet Advertentie Adressen van handelaren voor 1 week gratis proef en interessante voorlichtingsfolder 1472 en 1261 bij Braun N.V., Amsterdam-C., tel. 63957. Den Haag volgt het voorbeeld van Am sterdam en Rotterdam en zal begin juli voorlopig als proef voor het open baar lager onderwijs de vijfdaagse school week invoeren. Er zal geen compensatie regeling worden toegepast, zodat de leer lingen de vrije zaterdagmorgen niet behoe ven in te halen. aandacht worden geschonken. De natuur terreinen van Voorne en het Brielse Gat zijn van grote natuurwetenschappelijke betekenis en kunnen niet vervangen worden Het Zuidhollands Landschap heeft een ont wikkelingsplan laten ontwerpen voor een badplaats Voorne aan Zee. Daarbij zou een aan te leggen dijk de functie van prome nade kunnen vervullen. Gedacht is aan diverse recreatiecentra met restaurants, winkeltjes, terrassen en dergelijke. Aan de noordzijde zijn een pier en een groot hotel ontworpen. Het was de bedoeling dit plan voorlopig nog binnenskamers te houden, temeer daar allerlei instanties nog geraad pleegd moesten worden. Maar Zuidhollands Landschap heeft er thans reeds ruchtbaar heid aan gegeven teneinde een bijdrage te leveren voor de discussie over de haven plannen voor de Maasvlakte. Verwezenlij king van die plannen zou tot gevolg heb ben dat van dit gehele recreatieproject niets zou komen. Door de zuidelijke grens van het Maasvlakteplan in noordelijke richting te verschuiven is een compromis denkbaar, waarmee het duingebied en het zeestrand van Voorne onaangetast blijven. De Amsterdamse verkeerspolitie heeft van oktober tot eind mei de snelheid van ruim 166.000 voertuigen met behulp van radar gecontroleerd. Er werden bijna 2500 processen verbaal wegens overschrij- dig van de maximum snelheid opgemaakt. Onlangs zijn op het circuit van Zand- voort alle in Nederland toegepaste contro controlesystemen gedemonstreerd. Het con trolesysteem met radar bleek het nauw keurigst. Er zijn in ons land thans twee radar auto's in gebruik. De rijkspolitie heeft er ook een. Een aantal gemeentebesturen over weegt ook tot de aanschaffing van deze vrij dure auto over te gaan. Zij zijn in dit voornemen gesterkt door een recent nauwkeurig onderzoek in Duitsland naar aanleiding van critiek op de metingen met radar in het verkeer. Uit dit nauwgezette onderzoek onder leiding van de Duitse jus titie is gebleken dat het in 1958 bij onze oosterburen ingevoerde radarsysteem een zeer hoge technische nauwkeu righeid bereikt. De Duitse justitie heeft bij de radarcontrole een tolerantiegrens gesteld van 3 kilometer. De Amsterdamse verkeerspolitie verbaliseert pas wanneer het radarapparaat een snelheid van 55 kilometer registreert. Van de ruim 2500 geverbaliseerde automobilisten heeft er slechts één geen genoegen genomen met een schikking. Wie de zaak laat voorko men riskeert een boete die veel hoger dan het bedrag van de schikking kan zijn. Geen paarden meer. Voor het eerst in 250 jaar zijn er gisteren op de jaarlijkse paardenmarkt in Numansdorp geen paar den aangevoerd. Vorig jaar waren er nog vijf Advertentie wereldconcern fabrieken werknemers BRUSSEL (Reuter) Kolonel Georges Allaert, die van februari 1944 tot de be vrijding leider was van de Belgische ver zetsbeweging, is woensdag in de ouder dom van 67 jaar te Brussel overleden. Hij volgde destijds de oprichter van de ver zetsbeweging, Deneef, op toen deze door de Duitsers was aangehouden. In een artikel in ons blad van 23 mei j.l. hebben we het gehad over het ver band tussen kinderaftrek en buitengewone lasten. Het ging speciaal over het zoge naamde Lucas-kind en we vestigden er de aandacht op, dat kinderaftrek niet sa men kan gaan met aftrek wegens buiten gewone lasten voor levensonderhoud, maar dat het soms wel eens voordelig kan zijn, de kinderaftrek prijs te geven om daarvoor aftrek wegens buitengewone las ten te ontvangen. Naar het ons toeschijnt zijn hier drie vragen van belang. Ten eer ste hoe kan een aftrek wegens buitenge wone lasten voordeliger zijn dan kinder aftrek? In de tweede plaats: in welke ge vallen is het mogelijk tussen beide te kie zen en ten slotte hoe moeten buitengewo ne lasten worden berekend? Op alle drie vragen willen we proberen een naar we hopen duidelijk antwoord te geven. Het antwoord op de eerste vraag is dan nogal eenvoudig. In normale gevallen is de kinderaftrek in de tabel voor de inkom stenbelasting verwerkt. We zeggen „in nor male gevallen" want het gaat niet hele maal altijd op. Er zijn namelijk gevallen, waarin de kinderaftrek min of meer bui ten de belastingtabel om verrekend wordt. Maar we kunnen daar voor het ogenblik gerust van af zien. Voor ons betoog is het zonder belang en het is nu eenmaal zo, dat er in het belastingrecht maar weinig dingen zijn, die altijd helemaal op gaan. Dat moeten we voor lief nemen. Boven dien heeft, naar onze mening, de jurispru dentie, zoals zij de laatste jaren door de gerechtshoven is ontwikkeld, daargelaten welke verdiensten zij voor het overige mo ge hebben, de overzichtelijkheid en de eenvoud van het belastingrecht bepaalde lijk niet bevorderd. De kinderaftrek, hoe zij ook moge wor den berekend, staat in zijn hoegrootheid voor een bepaald inkomen vast. Hij ligt immers in de wettelijke voorschriften ver ankerd. Men zou kunnen zeggen, dat de kosten, die het onderhoud en de opvoe ding van een kind meebrengen, als het wa re in de kinderaftrek zijn gestandaardi seerd. Of aan de opvoeding van een kind in een bepaald geval veel of weinig wordt ten koste gelegd, doet niet ter zake. De kinderaftrek verandert et niet door. Maar wanneer geen aanspraak op kinderaftrek bestaat en de belastingbetaler een aftrek wegens buitengewone lasten kan krijgen, doet het wel ter zake. Als de kosten aan een kind besteed, in een bepaald geval hoog zijn kan het gebeuren, dat een af trek wegens buitengewone lasten een ver der strekkende vermindering van belasting geeft, dan een enkele kinderaftrek. Daarenboven mag niet vergeten worden, dat buitengewone lasten pas in rekening kunnen worden gebracht, als zij een be paald minimum te boven gaan. Dat mi nimum is 6 percent van het inkomen; dit percentage verminderd met Vz percent voor ieder kind, waarvoor aanspraak be staat op kinderaftrek. Het kan nu gemak kelijk voorkomen, dat er buitengewone lasten bestaan, die beneden het minimum blijven, maar samengevoegd met de kos ten van opvoeding van een kind, voor wie geen kinderaftrek wordt verkregen, het minimum wel overschrijden. In het ver volg gaan we hier nog iets nader op in. Is het nu werkelijk mogelijk te kiezen, of men kinderaftrek voor een kind wil hebben of niet? In theorie is die keuze beperkt tot het Lucas-kind, waarover we het de vorige keer zo breedvoerig hebben gehad. We kunnen alles, wat we toen schre ven, niet herhalen. We brengen alleen in herinnering, dat een Lucas-kind minderja rig moet zijn en dat er niet uit anderen hoofde recht op kinderaftrek voor moet bestaan. Het is duidelijk, dat er in een gezin meer van zulke kinderen kunnen zijn, die om maar eens een voorbeeld te noemen een betrekking hebben en toch minderjarig zijn, of die studerend zijn, maar geen kinderaftrek opleveren, omdat ze een beurs hebben. En nu is het een vreemde geschiedenis, dat er maar 1 voor kinderaftrek als Lu cas-kind in aanmerking komt. De belasting plichtige mag, als hij er meer heeft, kie zen. De inspecteur kan daar niets aan doen. Dat dit een heel vreemde figuur is, dat „keuze"-kind, zal welhaast niemand ontkennen. Het is niet bepaald een succes bloempje in de tuin van de fiscale wetge ving. We willen dan ook wel vertellen dat, als de thans hoe lang al? op stapel staande herziening van de inkomstenbe lasting wet zou worden, het Lucas-kind gaat verdwijnen en zulks vrijwel onbe- weend, ondanks de fiscale verlichting, die het sommigen inderdaad biedt. Maar zover is het nu nog niet. Het Lu cas-kind is nog in volle kracht en daarmee inderdaad een mogelijkheid om door aan- wijzing van het meest geschikte kind de inkomstenbelasting ten voordele van de belastingbetaler te beïnvloeden. Het meest geschikte kind is dus het kind, voor wiens levensonderhoud niet op andere wij ze vermindering van belasting kan worden verkregen. Andere kansen om te kiezen zijn er niet, maar er zijn nog wel kansen om niet door een minder juiste aangifte eigen nadeel te bewerken. Het is algemeen be kend dat hopen we ten minste dat voor studerende kinderen boven de 16 en beneden de 27 jaar dubbele kinderaftrek kan worden verkregen, als zij bij de ouders inwonen en 3-voudige als zij op kamers zijn. Daarvoor is echter voor wat de eerste categorie betreft nodig, dat het kind grotendeels en voor wat de op ka mers wonende, dat het kind nagenoeg geheel door de ouders wordt onderhouden. Vooral wanneer de kinderen bijverdien sten of een beurs hebben, wil het nog wel eens moeilijk zijn om uit te maken of inderdaad een kind grotendeels door de ouders wordt onderhouden, omdat nu eenmaal allerlei zaken, zoals het mee- eten thuis geschat moeten worden. Het wil daarbij nog wel eens voorkomen, dat de ouders volhouden, dat zij hun kind grotendeels onderhouden en de waarheid enig geweld aandoen, terwijl zij beter en dan in waarheid van kinderaftrek konden afzien en aftrek wegens buiten gewone lasten vragen. En hiermee komen we vanzelf aan het laatste punt: hoe moeten die buitenge wone lasten worden berekend? Het blijkt in de praktijk telkens weer, dat de mo gelijkheid om van aftrek wegens buiten gewone lasten te profiteren, nog niet over al is doorgedrongen, hoeveel gerechtelijke uitspraken er ook al over geweest mogen zijn. Niet vergeten mag worden, dat buiten gewone lasten in hun totaliteit bezien moe ten worden. Wanneer er dus aanspraak bestaat op aftrek voor buitengewone las ten, omdat een kind, waarvoor geen kin deraftrek geldt, gedeeltelijk wordt onder houden, is het zaak, na te gaan of er an dere kosten zijn, die op zichzelf wel te gering zijn, maar samen met de onderhouds kosten van het kind voldoende zijn om het beoogde doel te bereiken of de aftrek te verhogen. Daarbij kunnen soms betrekke lijk kleine bedragen, uitgegeven aan dok ter, tandarts, apotheker, opticiën van be lang zijn. Ook voor reizen, gemaakt om vrouw of kind of vader of moeder in een ziekenhuis te bezoeken, pleegt aftrek te worden toegestaan en niet zelden ook-voor de versnapering, die voor de zieken wordt meegebracht. Ten slotte moge eraan her innerd worden, dat wanneer er dokters kosten zijn, ook de kosten van ziekenfonds of ziekteverzekering onder de kosten kun nen worden opgenomen. We zouden graag alle mogelijkheden uit putten, maar dat is ondoenlijk. Er kunnen zich van allerlei combinaties voordoen. De kinderaftrek en de aftrek wegens buiten gewone lasten hebben bepaalde raakvlak ken en juist deze vlakken vormen een terrein met voetangels en klemmen, waar veel mogelijkheden zijn, maar waar beslist niet altijd de waarheid, naast de verdien ste dat ze de waarheid is, beslist het on voordeligst behoeft te zijn. 'Advertentie O» CÖ Ph o< *c3 Parker's roterende reuzen-vul ling die tot 5 x langer schrijft. Bij elke druk-op-de-knop draait de vulling een kwartslag om. Ge volg? Het drukpunt van de kogel wisselt telkens. Dus: géén slijtplek, geen iriktverlies,'géén hapering! Vanaf 11.- Alleenvert. voor Nederland: Parker Service N.V-- Beurs - Damrak - Amsterdam-C. Produkten van the Q Parker Pen Company. Makers of the World's Most-Wanted Pens. Achttien jaar geleden, in augustus 1944, stortte bij Zuidwolde een Amerikaanse kapitein-vlieger met zijn vliegtuig neer. Een 10-jarige jongen sprong in het water en kroop op zijn buik naar de piloot toe om hem te helpen. Deze piloot was de nu 42-jarige kolonel H. G. Turner, verbon den aan de NAVO-staf in Fontainebleau. De jongen heet Harm Dragt en is nu vertegenwoordiger. Op de vliegbasis in Leeuwarden hebben zij elkaar weergezien. De kolonel ontmoette daar ook het echt paar Schrotenboer, bij wie hij destijds werd binnengebracht. Kolonel Turner was naar Leeuwarden gekomen als jurylid bij vliegwedstrijden op de vliegbasis. Daar was ook de dokter die het gebroken been van Turner spalkte, dr. S. G. Vegter uit Lexmond. „Als ik heel goed kijk kan ik hem wel een beetje herkennen", zei Harm Dragt toen hij oog in oog stond met de kolonel. „Ik ging weg om hulp te halen. Toen ik na een paar minuten terugkwam, ston den er een heleboel mensen om hem heen. Terwijl de dokter nog bezig was het been te spalken, kwamen er ook twee Duitsers, die de Amerikaan gevangen namen. Onder toezicht van de beide Duitsers kreeg hij van mevrouw Schrotenboer het laatste beetje „echte" thee te drinken, dat zij nog had". „Het was de heerlijkste thee die ik ooit gedronken heb", zei kolonel Turner. „Nooit in mijn leven heeft mij iets zó lekker ge smaakt". Het was een genoeglijk weerzien. Na het ophalen en uitwisselen van herinnerin gen deelde kolonel Turner cadeautjes uit. „Allereerst wil ik u de thee teruggeven", zei hij tegen mevrouw Schrotenboer, en hij overhandigde haar een pak thee, een prachtige handbeschilderde theedoos en een boeket gele rozen en irissen. De heer Schrotenboer kreeg een fles cognac. Harm Dragt werd bedacht met sigaren, sigaretten en een zilveren aansteker. De Amsterdamse vreemdelingenpolitie heeft de 29-jarige Pasquale Cucciari uit Rome, die getuige was van de dodelijke steekpartij in de Leidsestraat in Amster dam, als ongewenst vreemdeling over de grens gezet. Drie weken na deze steekpartij, waar van de 27-jarige Amsterdamse chauffeur R. de Cocq van Delwijnen in de nacht van 20 op 21 april het slachtoffer werd, werden drie in Amsterdam werkende Ita lianen aangehouden. Da 21-jarige Guerino uit Bari, die getuige bleek te zijn ge weest, werd reeds over de grens gezet. De twee anderen, de 23-jarige Dominico C. uit Turijn en de 29-jarige Pasquale Cuc- cuari uit Rome, bleven elkaar beschul digen. Uit het onderzoek door de rechter commissaris is gebleken, dat de dodelijke stilettosteken door Dominico C. zijn toe gebracht. Cucciari bleef ter beschikking van de justitie om als getuige te wor den verhoord. De justitie achtte thans zijn aanwezigheid niet langer nodig. Zij had echter redenen om de Italiaanse ar beider, die slechts korte tijd in Amster dam heeft gewerkt, niet in vrijheid te stellen, omdat hij zijn plicht als getuige heeft verzuimd door het ware verhaal over de steekpartij pas te vertellen na dat de politie hem had gearresteerd. De politie had de verdachten na drie weken speurwerk aangehouden, nadat de alibi's van alle 1700 in Amsterdam ver blijvende Italianen waren onderzocht. Pasquale Cucciari heeft zijn paspoort bij het Italiaanse consulaat moeten inleve ren. Daarvoor in de plaats kreeg hij een kaartje voor een enkele reis naar Italië.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7