Branden en explosies teisteren de hoofdstad van Algerije Stadhuis en markt verwoest; ziekenhuis zwaar gehavend ttamot weer HET WEER De Gaulle zet zijn tocht onverstoorbaar voort Frans Halsexpositie en Holland Festival geopend Nieuw onderzoek geopend tegen ex-generaal Salan KEUR-MEUBELEN v. Duivenboden AUTO UNION - DKW COUPONS J VAN LOON'S I Vier doden in het verkeer DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMU1DEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMCEVING ZATERDAG 16 JUNI 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 et Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmtridem J. Kosak Uitgavee Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peerebooam en Mr. H. C. van dei Mije Zonnige perioden Aan het strand: Bidault In de krant van heden: Nog 21 gevaarlijke OAS-'ers in de buurt Prijzen vanaf ƒ5595. AUTOMOBIELBEDRIJF Het woord is aan W Stijlvolle plechtigheid en groot feest in Haarlem KENNEMERLAAN 55 Maandag, dinsdag en woensdag COIFFURES DE VRIES 47e JAARGANG NUMMER 187 Kantoor: Lange Nieuwstra&t 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant ALGIERS (Reuter, AFP en AP) In Algiers zijn vrijdag verscheidene gebou wen in brand gestoken. Vrijdagavond heeft een zware explosie het stadhuis verwoest. Na de explosie brak brand uit. Bij de ontploffing zijn vier soldaten omgékomen en 35 gewond. In en om het gebouw bevonden zich zeventig sol daten toen naar schatting negentig kilo gram ontplofbare stof in de kelderruimte ontplofte. De aanslagplegers zouden het op verkiezingsregisters gemunt hebben. De ontploffing veroorzaakte ook schade aan belendende gebouwen, in het bij zonder één van de grootste hotels van Algiers. Het grote Moestapha-ziekenhuis werd geteisterd door een zevental krachtige ont ploffingen. Drie afdelingen voor chirurgie, het laboratorium en de kraaminrichting werden vernield. De schade bedraagt vol gens de directeur ongeveer een miljoen nieuwe francs. Van doden of gewonden is geen melding gemaakt. De mohamme daanse patiënten zyn door hun landge noten naar elders overgebracht. De O.A.S. heeft vrijdagmorgen in de Europese wijk Bab-El-Oued de beroemde markt in brand gestoken en een aanslag gepleegd op de arbeidsbeurs. Ook het Bar- bier-Hugg-ziekenhuis werd door een ont ploffing beschadigd. Een middelbare school in Constantine werd ernstig beschadigd door twee ont ploffingen, waarna brand uitbrak. Het fysica-lokaal en drie klassen werden ver nield. In Sidi-Bel-Abbes zijn in de loop van de nacht negen scholen in brand ge stoken. Functionarissen van de Algerijnse gas- en elektriciteitsmaatschappij hebben ver klaard dat de bedieningsinstallatie van de Draguina Dam, ten oosten van Algiers, op geblazen is door een commando van de O.A.S. De elektriciteitsvoorziening van Algiers wordt voor een groot gedeelte verzorgd uit Darguina. Het herstel van de installatie zal zeker acht tot tien maanden vergen. De winkels in de binnenstad waren druk doende hun voorraden uit te verkopen. Tot dusver is niets gebleken van eniger- Advertentie die de meest verwende cliënten doen slagen worden geëxposeerd op de SPAARNE 11 t/o Damstraat Dagelijks geopend van 9—6 (maandags van 1—6) Compl. interieurverzorging Ged. Oude Gracht 108-110 Kruisstraat 22 Tel. 13608 - 18657 - 17165 - 17206 Verwachting tot morgenavond: Morgen op de meeste plaatsen droog en zonnige perioden. Voornamelijk in het binnenland lagere temperaturen. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk tus sen zuidwest en noordwest, later uit uiteenlopende richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Tijdelijk m"i bewolking met een kans op buien. Matige wind, rui mend van zuidwest naar noordwest. Iets koeler: 17 tot 19 graden. Zee water 13 graden. Vooruitzichten: Achter een oceaanfront, dat zondag passeert, ligt een nieuw hogedrukgebied, dat voor j zonniger strandweer zal zorgen. lei poging der Franse autoriteiten om tegen het vernietigende werk van de O.A.S. op te treden. Er zijn de laatste weken 195 schoolgebouwen en openbare bouwwerken beschadigd of vernield. Naar de steden In westelijk Algerije komen de Euro peanen in groten getale van het platteland naar de steden, gevolg gevend aan een oproep van de O.A.S., die gezegd heeft een aantal steden militair te zullen ver dedigen. De O.A.S. heeft de verantwoordelijkheid voor de aanslag, waarbij een Franse leger arts werd gedood en generaal Ginestet ernstig gewond, afgewezen. In een radio uitzending zegt het geheime leger, dat het de daders zal straffen als zij gevonden worden. De O.A.S. heeft in een klandestiene radio-uitzending verklaard, bereid te zijn terug te komen van haar bevel aan de Europeanen Algerije te Verlaten. Volgens de O.A.S.-uitzending is er een glimp van hoop, dat de waarborgen die de O.A.S. van de mohammedanen wil loskrijgen, ge geven zullen worden. Algerijns bezoek Een vice-premier van de Algerijnse voorlopige regering, Mohammed Boudiaf, is per vliegtuig uit Tunis in Rocher Noir, het bestuurscentrum bij Algiers, aange komen. Hij begaf zich naar de woning van het hoofd van het voorlopige uitvoerende bewind, Abderrahman Farès. De centrale controlecommissie voor het referendum over zelfbeschikking heeft het verzoek van de partij van Messali Hadj om deelneming aan het referendum van 1 juli onder de naam: „Partij van het Algerijnse Volk" (P.P.A.) verworpen. De commissie verwierp het verzoek omdat een andere politieke partij, de voorloopster van het Nationale Bevrijdingsfront, reeds de ini tialen P.P.A. heeft. De verzoeken van de Algerijnse afdeling van de Franse socialistische partij en van het Comité voor een nieuw Algerije (een Europese groepering op liberale grondslag) zijn ingewilligd. (AFP) Naar in gezaghebbende krin gen te Parijs verluidt, zal van Justitiële zijde bij de voorzitter van de Nationale Vergadering een verzoek worden inge diend om de parlementaire onschendbaar heid van oud-premier Georges Bidault op te heffen. Het verzoek houdt verband met het on derzoek naar het optreden van de O.A.S. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 6 Beeldverhalen 2, 11 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel 3 Horen en Zien 4 Kunst 4 Op en om het Binnenhof6 T aal-lana 6 Kerkdiensten7 Films 7 Uit stad en omgeving7, .9 In de Vishal en op zee9 Onder Ons9 Topsy 12 Scheepsberichten 12 Erbij13 tot 16 Economisch nieuws17 Feuilleton 11 Beurs 17 Effecten en Geldmarkt 17 Sport 19 Luidsprekers12 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" PARIJS Het komplot ten spijt heeft president De Gauiie zijn rondreis langs de tevoren vastgestelde route voortgezet, maar het parcours wordt buitengewoon streng bewaakt. Ongeveer zesduizend man politietroepen zijn op de been om te waken over de officiële soet. Langs de weg, in de bossen en weiden, stonden gendarmes met het geweer aan de schouder. Een deel van de O.A.S.-terroristenbende is helaas nog in vrijheid. De politie veronderstelt dat speciaal voor de aanslag naar Algerije overgekomen O.A.S.'ers nog in de buurt rondzwerven. Het staat vrijwel vast, dat men een auto met ontplofbare stof bij een overweg in de lucht wilde laten vliegen en, ingeval van mislukking, afgerichte honden met een plasticlading. De generaal loopt groot ge vaar, daar hij zich nog steeds zijn ge woonte getrouw onder de menigte be geeft, handen drukt en alle raadgevingen om voorzichtig te zijn in de wind slaat. In zijn redevoering in Dole in de Jura roerde hij de verhouding tussen Frankrijk en West-Duitsland aan, de twee nabuur landen, die lang als vijanden tegenover elkaar stonden, maar nu hand in hand gaan in het nieuwe Europa. Een belang rijke opmerking met het oog op het aan staande bezoek van bondskanselier Aden auer aan Parijs. (Reuter) De Gaulle zei te Lons-le- Saulnier dat wanneer de toekomst van Al gerije over achttien dagen is geregeld, het land een politiek van samenwerking en vriendschap met Frankrijk zal voeren. Hij zei er ook zeker van te zijn dat de Fran sen in Algerije verstandig zullen worden. (Reuter-AFP) De Franse politie heeft vrijdag gezocht naar een groene auto, waarvan de eigenaar wordt beschouwd als de leider van de nieuwe samenzwering te gen het leven van president De Gaulle. De politie noemt de veertigjarige boekverko per Jacques Gueritot de leider van de groep van het geheime leger die de prési dent vóór 1 juli, de dag van het referen dum in Algerije, wil vermoorden. De politie neemt aan dat 21 leden van de groep nog in het gebied in het oosten Advertentie EuH incl. verwarming Hoofdagent voor Haarlem en Omstr.: Rloemendaal Korte Kleverlaan 30-40 Telefoon 02500 - 51301 van Frankrijk dat president De Gaulle be zoekt, op vrije voeten zijn. Vier van hen zijn Duitse oud-soldaten van het vreemde lingenlegioen. Vrijdag zijn in het gebied van de Moezel dertien personen gearresteerd, van wie de namen in de wagen van Bourgary, een van de O.A.S.-leiders, bij diens arrestatie gevonden waren. In Thionville wefden vrij dag drie mensen aangehouden. Bij deze arrestaties is een lijst van twaalf perso nen, die vermoord moesten worden, ge vonden, alsmede een belangrijke hoeveel heid documentatiepapieren. Voordien wa ren negentien personen aangehouden, die te Nancy in voorarrest zitten. Een mohammedaans café in Noord-Pa rijs is vrijdagavond uit een auto met ma chinegeweervuur beschoten. Tien klanten werden gewond. Het was de vierde aan slag van deze soort in deze week. De Franse president, generaal De Gaulle, staat hier tijdens zijn tocht door Oost-Frankrijk, in een open wagen om de groet van de menigte langs de route te beantwoorden. Strenge veiligheidsmaatregelen zijn genomen om het leven van de presi dent op deze tocht te verzekeren. Dat deze maatregelen nodig zijn, blijkt uit de berichten van de laatste dagen, waarin werd gemeld, dat de politie talrijke leden van de O.A.S., die de opdracht hadden de president te ver moorden, heeft gearresteerd. (T elefoto) Een indrukwekkend mooi bloemstuk op het graf van Frans Hals, en daar vóór in stil eerbetoon de vertegen woordigers van land- en stadsbestuur, Frans Halsexpositie en Haarlemse kunstenaars: dit was het slot van de waardige manifestatie waarmee in de Bavo Holland Festival en Frans Hals expositie geopend werden. Van links naar rechts: de heren Leen Spieren burg, mr. Y. Scholten, D. J. A. Geluk, mr. Cremers en H. P. Baard. Anonymus: Haarlem reikhalst in het Halsenrijk. Advertentie Spaarne 65, (t/o de Ged. Oude Gracht) Haarlem, Tel. 02500-14850, 14560 Met een bijzonder stijlvolle plechtig heid in de Grote- of St. Bavokerk te Haarlem zijn gisteren de Frans Hals expositie en het Holland Festival ge opend. Meer dan duizend genodigden woonden het concert in de Bavo bij, dat gevolgd werd door de openingstoespraak van staatssecretaris mr. Y. Scholten, die van de kansel meedeelde dat de direc teur van het Frans Halsmuseum, de heer H. P. Baard, en prof. Seymour Slive, door de koningin zijn benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. De plechtigheid in de kerk werd be sloten met een bloemenhulde. De voorzit ters van de Haarlemse schildersgroeperin gen „Kunst Zij Ons Doel" en „De Groep" droegen een twee meter hoog bloemstuk naar het graf van Frans Hals, waar het door staatssecretaris Scholten werd ge plaatst in aanwezigheid van burgemeester Cremers, mr. Reinink van het Holland Festival, en de heren Baard en D. J. A. Ge luk namens de Frans Halsexpositie (zie foto). Daarna begaven de ruim duizend genodigden zich naar het Frans Halsmu seum, waar de burgemeester en mevrouw Cremers recipieerden. De doorstroming der gasten was snel en door het prachtige zomerweer konden velen op de binnenhof van het museum verpozen. Daarna heeft het feest tot vier uur in de morgen ge duurd in de tot Festivalelub herschapen Vleeshal, Teisterbant en De Waag. Voor een verslag van de stijlvolle plechtigheid en de uitbundige feestvreugde zie pagina 4. Advertentie PARUS (Reuter-AFP) Er is een nieuw gerechtelijk onderzoek geopend te gen de voormalige leider van de O.A.S., ex-generaal Salan, die vorige maand tot levenslange gevangenisstraf werd veroor deeld, zo is in justitiële kringen te Parijs vernomen. Het nieuwe onderzoek zou wor den ingesteld naar aanleiding van hetgeen de ex-generaal heeft gedaan buiten de feiten, waarvan het militaire tribunaal kennis droeg toen Salan werd berecht. In gezaghebbende kringen werd ver klaard dat het nieuwe onderzoek gelast is naar aanleiding van het vinden van een brief bij de arrestatie van Canal, de „zwar te monocle", een van de O.A.S.-leiders in de hoofdstad. Deze brief was afkomstig van Salan en bevatte nieuwe bevelen voor de O.A.S. Aangezien deze brief na de ar restatie van Salan werd verzonden vormt dit een nieuw wettelijk feit. Sinds de verrassende uitspraak van vo rige maand deden geruchten de ronde, dat president De Gaulle een nieuw proces te gen Salan wenste. Om uiting te geven aan zijn misnoegen stuurde de president het tribunaal, dat speciaal met het oog op de berechting van O.A.S.-leiders was gevormd naar huis. Men had algemeen verwacht dat het tribunaal de ex-generaal ter dood zou ver oordelen, te meer daar het kort tevoren over ex-generaal Jouhaud, de tweede man na Salan in de O.A.S., het doodvonnis had geveld. Het tribunaal achtte echter „ver zachtende omstandigheden" aanwezig en veroordeelde de gevangen leider van de O.A.S. tot levenslange gevangenisstraf. In juli van het vorige jaar was Salan bij verstek tot de doodstraf veroordeeld wegens zijn aandeel in de militaire putsch van april 1961. In Haaksbergen is de 69-jarige bromfiet ser J. V. uit Rotterdam door een vracht auto overreden, toen hij op een kruispunt geen voorrang verleende. In Nijverdal wilde het 14-jarige meisje G. J. P. om een geparkeerde auto heen- fietsen op het moment dat een militaire vrachtauto passeerde. Deze wagen raakte haar waardoor zij viel en overreden werd. In Amsterdam raakte de 49-jarige mo torrijder D. Molema op een kruispunt on der een truck met oplegger. In Apeldoorn overleed de 18-jarige H. J. Hartgers, die enige dagen geleden met zijn motorfiets frontaal tegen een vracht auto was gebotst en daarbij zeer ernstig letsel opliep. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 REGEN- EN TWEEDJASSEN - ,/r- overgebleven van onze Franse, Zwitserse en Ploeg stoffen MARKTPLEIN 7 In onze ETALAGE WIJK AAN ZEEËRWEG 4 Complete keukens Granieten douche-bakken DOT ZIE DE PRIJZEN Tpg Zaanlandsche Houthandel Kalverstraat - IJmuiden - Tel. 7543 Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling I

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1