Akkoord tussen FLN en OAS in Algiers: verwoesting afgelast Amnestie voor Europeanen en aandeel in ordedienst pas en kies Geen verschil van opvatting rol van plan-Bunker over Twee dienstplichtige militairen gesneuveld HET WEER ttentie ctie Vakantie Salon Alb. vanPel uit vele, die „lekker zitten' Bijna 2000 bezoekers van Frans Halsexpositie Nederland geeft Thant nu verduidelijking: Thant doet hierna opnienzvheroep op Soekarno mm Bus met Hindoe pelgrims verongelukt Hildebrandmonument weer open voor het publiek Dodencijfer tot vijf gestegen Onder infiltranten talrijke doden Huizing DAGBLAD VOOR V ELS EN - IJ M ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 1 MAANDAG 18 JUNI 1962 Fiat van De Gaulle o in de enige speciaalzaak voor sportieve en comforta bele schoenen. Ook Forma Natura. Speciaalzaak. Kruisweg 42, Haarlem Koeler Aan het strand Wat doet Bidault? Wat krijgt Salan Het woord is aan Macmillan als machinist In de krant van heden: SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES LIGHTWEIGHT colbertcostuums v-a. 109.- tot 179.- 47e JAARGANG NUMMER 188 Kantoor: Lange Nieuwstiaat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgavw Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 9.1 Hannem Directie. P. VS^Peereboomen^Mnl^^^^^^^^^ (Van onze correspondent) PARIJS. De geheime onderhande lingen die zeventien dagen geleden tus sen F.L.N, en O.A.S. begonnen en sedertdien twee maal werden afgebro ken, hebben gisteren in Algiers uiteinde lijk tot een akkoord geleid. Het akkoord dat niet openbaar is gemaakt en dat door de F.L.N.-vertegenwoordiger in het voorlopige executieve orgaan van Rocher Noir, dr. Mostefai, door de radio werd aangekondigd, moet twee voor name punten behelzen: a. De beslissing dat Europeanen zullen worden opgenomen in de lokale orde troepen, die volgens de Evian-akkoor- den, met ingapg van 1 juli zullen worden opgericht. b. Een algehele amnestie voor de Franse moordenaars en andere terroristen van de O.A.S. Het akkoord blijft, zoals dr. Mostefai uitdrukkelijk onderstreepte, echter afhan kelijk van een staakt het vuren en het moorden en vernielen door de O.A.S. Die voorwaarde werd, tenminste in theorie, gisteren evenwel reeds vervuld toen een omroeper tijdens een piratenuitzending van de O.A.S. uit Algiers uit naam van het „opperbevel" van het geheime leger de dagorder voorlas, dat vanaf middernacht de activiteiten der verbrande aardepolitiek zouden worden gestaakt. Of de order al gemeen zal worden opgevolgd dient men intussen met enig sceptisisme af te wach ten. Frankrijk heeft aan de overeenkomst part noch deel gehad, aldus de O.A.S. Een piratenzender uit Oran liet gister avond tenminste al weten, dat men zich in die stad, in afwachting van nadere in lichtingen, zou blijven houden aan de plan nen, waarvan de uitvoering enkele dagen eerder al was ingezet. De O.A.S.-leiders in Oran waren bezig de toebereidselen te treffen voor een onafhankelijk Frans deel staatje, dat het gebied rond die stad zou omvatten. In zijn laatste redevoering, die het Fran se staatshoofd gisteren gedurende zijn zeventiende propagandareis door de pro vincie hield, had generaal De Gaulle al door laten schemeren, dat het akkoord F.L.N.-O.A.S. in de lucht hing en dat het zijn fiat zou hebben. De samenwerking tussen Fransen en Algerijnen gaat zich voltrekken en het gezonde verstand zal zegevieren, zo zei de president der repu bliek, nadat hij even tevoren met de Franse hoge vertegenwoordiger in Algiers, Chris tian Fouchet, had getelefoneerd. Bij zijn terugkeer in Parijs werd de generaal door de minister voor Algerijnse Zaken, Louis Joxe, opgewacht. Hoge amb tenaren uit de omgeving van de minister verklapten dat Joxe vorige week donder dag op Franse bodem met zijn Algerijnse ambtgenoot van Buitenlandse Zaken, Daa- leb, had geconfereerd om de consequenties van de geheime onderhandelingen vast onder ogen te zien. Uit Tunis verluidde gisteravond ten slotte nog, dat een viertal F.L.N.-ministers, onder wie Ben Bella, zich tegen de con tacten met de O.A.S. zou hebben uitge sproken. Ook van die kant bleek dus nog geen algehele zekerheid te bestaan over de vraag of de overeenkomsten metter daad gehonoreerd zullen kunnen worden. Men mag echter wel aannemen, dat het .L.N. zich ernstig zal inspannen althans op 1 juli de schijn van eensgezindheid op te houden. Daarna zijn de Algerijnen baas eigen huis en zullen ze de politieke gangsters van de O.A.S. zonder veel om haal wel tot reden weten te brengen. Advertentie O O 2 Verwachting tot morgenavond: Zonnige perioden en plaatselijk enkele buien. Koeler. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Oceaanfront met een plaatselijke bui, morgen gevolgd door wat fris ser strandweer. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind, m,et opklarin gen. Overdag ongeveer 18 graden, zeewater 13 graden. Vooruitzichten: Frisse zee wind, zonnige perioden, weinig buien. Dat de Franse regering, en generaal De Gaulle in het bijzonder, tenslotte wel over een aantal formele bezwaren wensten heen te stappen valt ook te begrijpen. Parijs had immers altijd geweigerd de O.A.S. als ge sprekspartner te erkennen. Nu het F.L.N. met diezelfde O.A.S. wel in zee is gegaan heeft De Gaulle zich blijkbaar niet plus royaliste que le roi willen tonen, ofschoon Frankrijk op dit ogenblik officieel nog al tijd verantwoordelijk is voor de hand having van de orde in Algerije. Een andere vraag, die te stellen valt, is of de O.A.S. haar activiteit ook op Franse bodem zal stopzetten. Men mag vrezen dat voor de kolonels in de O.A.S. en voor figuren als Bidault en Soustelle de kous met het bestand met het F.L.N. nog wel niet af zal zijn en dat zij hun ginge» willen voortzetten en hun pogingen zullen willen voortzetten en teren. Bidault heeft juist vorige week in een interview met een Belgische krant nog maals verklaard dat de strijd om de macht in Frankrijk na 1 juli pas goed zou ont branden. De Franse minister van Justitie heeft zaterdag een gerechtelijk verzoek tot opheffing van de parlementaire onschend baarheid van oud-premier Bidault inge diend bij de voorzitter van de Nationale Vergadering. Een laatste punt dat men zich in Parijs afvraagt is of de verzoening tussen O.A.S. en F.L.N. in Algerije ook weerslag zou hebben op het gerechtelijke plan, en spe ciaal ten aanzien van een eventueel nieuw proces tegen ex-generaal Salan, waartoe De Gaulle vorige week het besluit had ge nomen. Vooral in rechtse kringen merkt men al op dat de Franse regering zich moeilijk meedogenlozer kan tonen dan het F.L.N. dat de O.A.S. voor een algehele amnestie in aanmerking laat komen. On danks de vele juridische reserves waarmee het besluit van de regering, Salan opnieuw te berechten, in Parijs algemeen ontvangen is. hebben officiële kringen toch nog geen aanwijzingen gegeven dat van dit voor nemen zou \yorden afgezien. De advocaat Tixier-Vignancour, de ver dediger van Salan, heeft verklaard „ver bijsterd" te zijn. Volgens hem wordt het onderzoek ingesteld naar aanleiding van Een beeld van de enorme ravage lielke door de O.A.S. is aangericht bij een aanval op het stadhuis van Algiers. (Telefoto) een brief met instructies aan de O.A.S., die al in het bezit van het militaire tribunaal, dat de voormalige generaal vorige maand tot levenslange gevangenisstraf veroordeel de. De rechters hadden van het stuk in het proces echter geen gebruik gemaakt. In de bewuste brief, die gevonden werd op André Canal, een vooraanstaand O.A.S.-lid dat op 8 mei werd aangehouden, gaf Salan op dracht een miljoen franc over te maken aan Bidault, die Salan tot zijn opvolger als hoofd van de O.A.S. had benoemd. De Franse winkelier Jacques Gueritot, die ervan wordt verdacht de organisator te zijn van de jongste poging Dë Gaulle te vermoorden, is waarschijnlijk naar Luxem burg ontkomen. Gueritot heeft, zo ver moedt de politie, in Metz zijn baard laten afscheren en is toen in zijn auto de Luxem burgse grens overgestoken. Zaterdagavond zijn twee Algerijnse mo hammedanen gedood en negen anderen ge wond bij een beschieting van twee cafés in Parijs. Men heeft te Rocher Noir gezegd dat Mostefai's toezeggingen niet in strijd zjjn met de overeenkomsten van Evian. Men is verder van mening dat de grootste voldoe ning van de leiders van de Europese ultra s de erkenning is dat zij namens de Euro peanen hebben kunnen onderhandelen op dezelfde wijze als het F.L.N. namens de opstandelingen met de Franse regering heeft onderhandeld. Otto Weiss: Twee mensen die hetzelfde willen worden vaak juist daarom rivalen. De Frans Halsexpositie is zaterdag door 800 personen en zondag (alleen 's middags was de tentoonstelling geopend) door 1100 personen bezocht. In anderhalve dag dus bijna 2000 bezoekers: dat is aldus de heer Baard een prachtig begin. „Het was een plezierige drukte, iedereen kon op zijn gemak de expositie bezichtigen en iedereen was enthousiast." Ook in de foyer kon „Wouter", die nu dus ook buiten Haarlem een begrip zal worden, zijn koffieklanten goed bedienen. De drukte zal echter groter worden. Bin nenkort komen ook de groepsbezoeken en op 14 juli beginnen de. tot 18 september durende, avondopenstellingen. Het totale bezoekersaantal over de periode 15 juni tot 30 september wordt geschat op 300.000. Hieraan ligt niet een berekening van 3000 bezoekers per dag aan ten grondslag, om dat in juli en augustus topdagen zullen voorkomen van méér dan 3000 bezoekers, onder andere door de groepsbezoeken en de avondopenstellingen. Secretaris-generaal Thant van de Y er- enigde Naties heeft zondag meegedeeld, dat de Nederlandse permanente ver tegenwoordiger bij de V.N., mr. Schiir- mann, hem heeft laten weten dat Neder land het plan-Bunker aanvaardt als basis voor een regeling van het geschil om Nieuw-Guinea en dat Nederland geen verschil ziet tussen het Nederlandse en het Indonesische standpunt inzake de rol die het plan-Bunker bij de voortzet ting van het destijds afgebroken overleg zon moeten spelen. Eerder in de week had de permanente Indonesische afgevaardigde bij de V.N., Soekardjo Wirjopranoto. in gesprekken met Thant gevraagd, of deze van Neder land een bevestiging wilde krijgen, dat Ne derland het plan-Bunker inderdaad aan vaardt. Vanuit Indonesië is vorige week eveneens bij herhaling aangedrongen 'P een verduidelijking van het Nederlandse standpunt. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft vanmorgen bevestigd, dat mr. Schürmann secretaris-generaal Thant heeft laten we- ten dat de Nederlandse regering geen ver schil ziet tussen de verschillende formu leringen die door Nederland en Indonesië worden gebruikt ter voorbereiding van oe beslJPSkingen van het plan-Bunker. Oe Thant heeft president Soekarno zon dag telegrafisch op de hoogte gebracht van het Nederlandse standpunt en hem ver zocht de in maart afgebroken besprekingen nu zonder uitstel te hervatten. In het tele gram spreekt Thant de hoop uit, dat de vijandelijkheden worden gestaakt zodra de besprekingen zijn hervat. Op 6 juni had Thant een telegram van dezelfde strekking aan de Indonesische president verzonden. Uit de omgeving van de Verenigde Na ties wordt vernomen dat mr. Schürmann de verduidelijking van het Nederlandse standpunt zaterdag ter kennis van Oe Thant heeft gebracht, nadat de secretaris generaal op verzoek van de Indonesische delegatie om precisering had gevraagd, omdat deze delegatie de aanvankelijke Ne derlandse formulering, dat het plan-Bun ker werd aanvaard „als basis voor nieuwe onderhandelingen" te vaag had gevonden. De volgende dag (zondag) zou Thant daar op zijn hernieuwde beroep op president Soekarno hebben gedaan. De woordvoerder van het ministerie van B.Z. in Den Haag heeft echtei verklaard, dat mr. Schürmann zijn mededeling reeds op 12 juni aan de secretaris-generaal heeft gedaan. Ambassadeur Van Roijen vertoef de toen nog in Den Haag voor overleg met de regering. Over een mededeling van de Rijksvoor lichtingsdienst van gisteravond, verklaar de de woordvoerder vanmorgen, dat deze ten onrechte de vorm heeft aangenomen van een geautoriseerde verklaring. In de ze R.V.D.-mededeling werd gezegd, dat er sedert het jongste Kamerdebat geen verandering is gekomen in het Nederland se standpunt, hetgeen inhoudt dat Neder land onverkort bereid is zo spoedig moge lijk aan de hand van het plan-Bunker met de Indonesiërs te gaan praten. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio, heeft van morgen tegen journalisten gezegd, dat de regering „zeer zorgvuldig" de nieuwe situatie moest bestuderen alvorens een antwoord aan Oe Thant te zenden op diens telegram. De minister had zojuist een bijeen komst van het „operationele commando" onder voorzitterschap van president Soe karno bijgewoond. Op deze bijeenkomst was de boodschap van Thant bestu deerd. Premier Macmillan van Groot-Brittan- nië heeft zaterdag te Bromley in het graafschap Kent de jaarlijkse landdag van zijn conservatieve partij geopend. Hij maakte een tochtje over het feest terrein van het Holy Trinity Convent in een modeltreintje en sprak daarna een rede uit. Het festijn van de Con servative Association werd door 2.500 aanhangers bezocht. JAMNUMU (Reuter) 23 mensen zijn om het leven gekomen en 47 gewond toen een bus met Hindoe-pelgrims vanmorgen vroeg op rond 100 km van Jnmmu in Kasj mir in een ravijn stortte. Het publiek kan weer langs het Hilde brandmonument wandelen. Zaterdag zijn de hekken weggenomen. Zoals men weet was de Doorkijk rond het monument af gesloten, nadat de grasmat rond de fon teinbak platgelopen was, kinderen op en in de bak speelden en het gevaar voor beschadiging van de beelden zeer acuut bleek. In overleg tussen prof. Bronner, wethouder W. F. Happé en de directeur van Hout en Plantsoenen, de heer J. A. Dorresteijn, zijn nu de volgende maatre gelen genomen. Langs de stervormige pa den zijn touwen gespannen. De grasmat rondom de fontëinbak is vernieuwd, het monument is gereinigd van de modder spatten die door de kinderhanden en -voe ten erop zijn gekomen en er zijn vele bordjes geplaatst met duidelijke aanwij zingen dat men zich niet op het gras mag bevinden. Er is voor gezorgd dat er zoveel mogelijk geregelde bewaking is, Deze maatregelen zijn uiteraard niet „waterdicht". Zij zijn erop berekend dat het echec van de eerste dagen het pu bliek voldoende besef heeft gegeven van de kwetsbaarheid van het monument en in de eerste plaats het respect dat men er jegens verschuldigd is. Vooral ouders moeten hun kinderen ervan doordringen dat het monument voor hen geen speel plaats is. Als de huidige maatregelen door deze medewerking van het publiek het ge wenste resultaat hebben, dan kunnen la ter ook de touwen weggenomen worden. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 8 Uit het binnenland 2, 5 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws ...S, 5 Kunst 4 Horen en Zien4 In de Vishal en op zee7 Onder Ons7 Uit stad en omgeving7, 10 Feuilleton 3 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 10, 11, 12, 13 Topsy 14 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 HOLLANDIA (ANP en AP) - Bij een vuurgevecht met Indonesische parachu tisten zijn zaterdag in de omgeving van Klamono op het Vogelkopschiereiland ten zuiden van Sorong twee dienstplich tige Nederlandse militairen gesneuveld. Het zijn de 20-jarige korporaal L. F. Phijl uit Vaals en de 20-jarige soldaat lste klasse V. A. Pouw uit Utrecht, bei den ongehuwd. Het Nederlandse doden cijfer op Nieuw-Guinea is hiermee tot vijf gestegen. Zjj werden door vijandelijk vuur zwaar gewond. Tijdens het vervoer naar het zie kenhuis zjjn zij overleden. Aan Indonesi sche zijde vielen „enige doden", aldus de bekendmaking van het voorlichtingsbu reau van het gouvernement op Nieuw- Guinea. De Indonesiërs namen de vlucht onder achterlating van hun uitrusting. De twee gesneuvelde Nederlanders zjjn zon dag in Sorong begraven. In Hollandia is meegedeeld, dat de om geving van Teminaboean op de Vogelkop, één van de vier gebieden op Nieuw-Guinea waar in april en mei Indonesische para chutisten zijn geland, nu vrijwel geheel van infiltranten is gezuiverd. Negen Indo nesiërs werden gedood en een groot aantal werd gevangen genomen. Door Indonesië is herhaaldelijk beweerd dat Teminaboean door parachutisten was bezet. Op het schiereiland Onin is een aantal parachutisten gedood door een Nederlandse patrouille, die aanwijzingen had gekregen van een Papoea-politieagent. Hierbij wer den lichte mitrailleurs, geweren en pistool mitrailleurs buitgemaakt. Op het eiland Woendi bevinden zich nu ongeveer 175 Indonesische gevangenen na dat dezer dagen 25 para's van Biak naar Woendi zijn gebracht. Onder de gevange nen bevinden zich 20 man van de Indone sische staatspolitie die een fanatieke in druk maken en weigeren te antwoorden op vragen van journalisten. De meeste gevangenen dragen nu blauwe gevangeniskleding in plaats van het eigen camouflage-tenue. Zij zijn o.a. werkzaam bjj de verbetering van de weg over het eiland. Vijftien kilometer ten noordwesten van het vliegveld van Kaimana (aan de zuid kust) hebben vijf Indonesische parachu tisten geprobeerd een prauw van vier Pa poea's afhandig te maken. Er ontstond een schermutseling waarbij schoten vielen, maar waarbij niemand werd gewond. De Papoea's wisten er met him vaartuig van door te gaan. Eén hunner werd echter door de parachutisten ontvoerd. Een patrouille van politie, mariniers en bevolking is uit getrokken om de infiltranten met hun gijzelaar op te sporen. De para's moeten, gezien de plaats waar zij vroeger zijn waargenomen, in korte tijd 40 km hebben gelopen. Advertentie Deze week In moderne TREVIRA- en MOHAIRSTOFFEN Voor een modern en goed houdbaar kapsel uw speciaal adres KENNEMERLAAN 126 TEL. 4426 j

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1