Ballonvaarder Boesman winnaar in Brabant AGE J Zandvoort's 1 april-beeld door Mies Bouwman onthuld f Polle Pellï en Kort en bondig n Man overleden na vechtpartij Surinaamse politici naar Nederland Prof. dr. D. K. de Jongh overleden In 1963 jeugdkampen van de KNAC Bredase scholieren als straatvegers Beverwijkse jongen in zee verdronken Lagere temperatuur i A AN DAG 18 JUNI 1962 SURINAME-EEG Slachtoffer van explosie in Gouda overleden -f- GEZOND GLANZEND HAAR HAARCREME mmÊ BLIND MEISJE HAALT EXAMEN HBS-A Kerkelijk nieuws Eerste Kamer verdedigt haar rechten n.a.v. de kwestie-archiefwet Haarlem Velsen-IJmuiden Beverwijk Autobus gestolen 18. „Maar Klots", zegt Polle, „je gaat achteruit.Nee, het is niets gedaan met dat sap drinken!" „Hallo!", zegt Polle, „neem me niet kwalijk dat ik zo raar kom aangesuisd, ik heb wel een gekke buiteling gemaakt!" „Goeden dag, Polle, hartelijk welkom, dat is een verrassing! Blijf waar je bent, en probeer maar eens hoe mijn nieuwe auto rijdt!" Buurmeisje nagevolgd en van huis weggelopen? s$ ÊLS n Tengevolge van een vechtpartij is za terdagnacht een 41-jarige loswerkman uit Den Haag overleden. Na het gevecht, waarbij hij deerlijk aan zijn hoofd werd gewond, is het slachtoffer aan de arm van zijn vrouw naar huis gestrompeld. Bij het ontwaken de volgende morgen, vond de vrouw haar man dood naast zich liggen. Verdacht van zware mishandeling heeft de recherche zondag twee broers van 19 en 21 jaar, winkelbedienden in de café- taria van hun vader, gearresteerd. De loswerkman had de zaterdagavond met zijn vrouw doorgebracht in een café. Danig onder invloed ging hij om half twaalf naar buiten. Op weg naar huis deed het echtpaar een cafetaria aan, waar de man met enkele jongelieden een spelletje met lucifers speelde. De man verloor een rondje bier. Toen hij niet direct wilde be talen werd hij gesard en dreigde een vecht partij te ontstaan. Het gezelschap werd door de cafetariahouder buiten de deur ge zet, waar een hevige vechtpartij ontstond. De werkman zou het eerst met een lege bierfles hebben geslagen. Terwijl hij op de grond lag werd hij nog tegen het hoofd getrapt. Aan foto's uit het politiearchief zijn de volgende dag degenenen herkend die het hardst hadden geslagen. De Staten van Suriname zjjn ingegaan op een suggestie uit de Tweede Kamer om afgevaardigden naar Nederland te zc len met het oog op de behandelingen in de Kamer van de associatie van Suriname met de E.E.G. De Surinaamse regering kan zich, zoals bekend, niet verenigen met het standpunt van de Nederlandse regering om de Nieuw-Guinearaad advies te vragen in deze aangelegenheid. De fractieleiders van de in de Staten van Suriname vertegenwoordigde partijen komen nu naar Nederland. Het zijn de heren J. A. Pengel (Nationale Partij Suri name), J. Lachmon (Verenigde Hindostaan- se Partij), mr. C. Ooft (Progressieve Suri naamse Volkspartij), D. Poetoe (Niecke- riaanse Onafhankelijke Partij) en I. Soe- mita (Kaum Tani Persatuan Indonesia). Ook de Surinaamse minister-president, mr. S. D. Emanuels, zal in verband met de associatie van Suriname met de E.E.G. naar Nederland komen. Hij vertrekt op 24 juni voor een bezoek van ongeveer een week. De 33-jarige J. Blind uit Gouda die vrijdagavond bij de explosie in de kaarsen fabriek in Gouda ernstig werd gewond, is zaterdagavond aan zijn verwondingen bezweken. Advertentie v-:;; v.-.- -v f, mm IK Door met zijn ballon een afstand af te leggen van 70 kilometer heeft drs. Jan Boesman zaterdagmiddag een ballonnen wedstrijd gewonnen, waarvoor vijf deel nemers uit Dongen waren opgestegen. Boesman landde in Deurne, het was zijn 175ste vaart. Tweede werd de Brit Anthony Smith, die 68 kilometer aflegde en bij Asten terecht kwam. De burgemeester van Dongen reikte de winnaar de zilveren bal lon uit, een wisselprijs destijds beschik baar gesteld door prins Hendrik. In Heemstede is op 53-jarige leeftijd overleden prof. dr. D. K. de Jongh, hoog leraar aan de Gemeente-Universiteit te Amsterdam. De thans overledene is in 1909 in En schede geboren en studeerde van 1927 tot 1934 medicijnen aan de Leidse Universi teit. Daarna begon hij een artsenpraktijk in Enschede. In 1943 promoveerde de heer De Jongh aan de Gemeente Universiteit in Amsterdam op een proefschrift, getiteld „Critische beschouwingen over de homeo pathie". Tot 1948 bleef hij praktijk uitoefenen in Enschede en hij vertrok daarna naar Haarlem door zijn benoeming tot farmaco- loog op het laboratorium van de Amster damse Kininefabriek. Daardoor kreeg hij gelegenheid zich in ruimere mate te wij den aan wetenschappelijke arbeid. Óp 6 februari 1956 aanvaardde dr. De Jongh zijn ambt van buitengewoon hoogleraar in de farmacologie van de faculteit der vee artsenijkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. De gemeenteraad van Amsterdam benoemde hem op 25 mei 1960 tot hoog leraar in de geneeskunde aan de Gemeente Universiteit aldaar. De crematie is in stilte geschied. Aan de Rijks-H.B.S. in Venlo is zaterdag het einddiploma H.B.S.-A uitgereikt aan Marietje Caps, een blind meisje, dat de cursus met succes heeft doorlopen dank zjj de bijzondere medewerking van leraren en klasgenoten, die haar op veie manieren hebben bijgestaan. Bij de diploma-uitreiking werd een tele gram met gelukwensen voorgelezen van de staatssecretaris van O., K. en W., dr. H. Janssen. De burgemeester van Venlo, dr. L. de Gou, woonde de uitreiking bij. De directeur van de H.B.S. benadrukte dat aan de blinde leerlinge dezelfde nor men en eisen zijn gesteld als aan de overi ge leerlingen. Mej. Caps gaat in Nijmegen sociologie studeren. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Hilvarenbeek I. J. Walpot, kand. te Amsterdam. Bedankt voor 's-Grevelduin-Capelle Jac. Jongerden te Bruchem en Kerkwijk. „Geen primaat van 2e Kamer" Blijkens het voorlopig verslag is de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer wel tevreden met een nieuwe ont werp archiefwet, dat door de Tweede Kamer is aanvaard, nadat een eerder ont werp door de Eerste Kamer werd ver worpen. In het voorlopig verslag wordt nog in gegaan op de in de Tweede Kamer ge opperde 'gedachte een gewoonteregel te doen ontstaan, volgens welke de Eerste Kamer een wetsontwerp, dat de Tweede Kamer ten tweede male heeft aanvaard, ook harerzijds aanneemt. Vele leden merkten hierover op, dat elk ontwerp op zijn eigen merites moet worden beoor deeld en dat zij zich konden voorstellen, dat de Eerste Kamer zich verplicht zou gevoelen te volharden bij een ingenomen standpunt. Enige leden voegden daaraan toe, dat er geen enkele reden is voor het aanvaar den van een primaat van de Tweede boven de Eerste Kamer. Het voorlopig verslag kondigt an, dat de Eerste Kamerleden bij de mondelinge behandeling van de archiefwet zullen terugkomen op de staatkundige opmer kingen, die aan de overzijde van het Bin nenhof naar aanleiding van deze kwestie zijn gemaakt. c BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u., „125 Rue Montmartre", 14 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u., dinsdag 14 en 20 u.: „Rencontres", 18 j. Lido, 14 en 20 u.: „El Cid", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Nacht der ge wetenlozen", 18 j. Minerva, vandaag en dinsdag geen film voorstellingen. Rembrandt. 14, 19 en 21.15 u.: „Dyna mite Jack", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „De spel brekers", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Vijf dagen van liefde", 18 j. Monopole (Zandvoort), vandaag en dins dag 20 u.: „Some like it hot", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62): Frans Halstentoonstelling: 10-17 u„ zondag 13-17 u., woensdag ook 20-22 u. Tot 30 sept. Teylers Museum (Spaarne 16): Tentoon stelling van Italiaanse tekeningen, 10-17, zondag 13-17 u. Tot 22 juli. Vishal (Grote markt): Expositie van een keuze uit het moderne kunstbezit van de gemeente Haarlem, 10-17 u.; zondag 13-17 u. Tot 29 juli. Museum „Het Huis Van Looy" (Kleine Houtweg): Expositie van een keuze uit het oude bezit van het Frans Halsmuseum, 10-17 u.; zondag 13-17 u. Tot 30 sept. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van Gerard van Hulst: 9-17 u. Tot 24 juni. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerkplein): Gedurende de maand juni expositie van grafiek van J. Mensinga, 10-22 u. DIVERSEN Waaggebouw (hoek Spaame-Damstraat): Taveerne, met zang door Cobi Schreyer en poppenspel door „Merlijn". Iedere avcfhd geopend vanaf 8 u. „Adam en Eva" (Raamvest 5): Iedere avond van 8 u. af café-chantant. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van 15 juni). MAANDAG 18 JUNI City Theater, 20 u.: „Salomo en de Ko ningin van Sheba". Rex Theater, 20 u.: „Afspraakje in sep tember". DINSDAG 19 JUNI City Theater, 20 u.: .Salomo en de Ko ningin van Sheba". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. MAANDAG 18 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Mees ter Vlubber, de vliegende schoolmeester". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Van de brug af gezien". W.B. Theater, 20 u.: „De man in de scha duw". j DINSDAG 19 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Mees ter Vlubber, de vliegende schoolmeester". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Van de brug af gezien". W.B. Theater, géén voorstelling. „Het lijkt me, omdat het morgen vaderdag is, een goed idee om de burgemeester het beeld voor vaderdag te geven," zei zaterdagmorgen beeldhouwer Edo van Tetterode uit Zandvoort. Hij stond, aan het einde van Boulevard Paulus Loot, naast een door hem gehakt stenen beeld, dat enkele malen in het nieuws kwam: De eerste maal, toen het eind maart aanspoelde op het Zandvoortse strand nabij paviljoen „Zuid". Op 1 april bleek toen, dat het beeld een 1 aprilgrap was. De maker had het met enkele vrienden 's nachts op het strand gedeponeerd waar het de volgende morgen werd „gevonden". Nadat het beeld onlangs door de Zand voortse raad als geschenk was aanvaard werd het zaterdagmorgen onthuld door televisie-omroepster Mies Bouwman. Die onthulling was een vrolijke plechtig heid daar op de zeereep aan het einde van de boulevard. Het beeld kreeg daar uit eindelijk een plaats, nadat het eerst was „opgeslagen" op een opslagplaats van de gemeente Zandvoort en daarna weer naar zijn schepper was teruggekeerd. Die wil de het echter weer kwijt omdat zijn vrouw het, nadat er zoveel rumoer om was ge weest, niet meer in de tuin wilde hebben. Edo van Tetterode kwam toen op het idee om het als geschenk aan de gemeente Zandvoort aan te bieden. Op raadagenda Dat had tot gevolg, dat het beeld, dat ook betiteld werd als „Paaseiland-beeld" omdat het geïnspireerd was door de beel den die ontdekkingsreizigers in de vorige eeuw op het Paaseiland in de Stille Zuid zee aantroffen, later op de agenda van de Zandvoortse gemeenteraad prijkte. Al te serieuze raadsleden wilde het niet zo maar aanvaarden, doch het eerst op zijn artistieke kwaliteiten laten beoordelen door een commissie van kunst-deskundigen. „Ik ben blij, dat de rest van de raad er an ders over dacht, want anders had het nog wel vijftig jaar kunnen duren voordat een beslissing was genomen," zei Edo van Tet terode. Ernst doorbreken Nadat mevrouw M. Timp-Bcuwman een geel dundoek van het beeld had getrokken duidde de burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, op de moeilijke positie waarin de raad en hij waren ge raakt toen een als grap bedoeld beeld werd aangeboden als geschenk. „Ik geloof ech ter, dat het heel nuttig is <jm van tijd tot tijd de ernst van de tijd, waarin wij le ven, eens *te doorbreken," aldus de bur gemeester. Hij gaf vervolgens een hele ver handeling ten beste over het Paaseiland, zijn vroegere bewoners en het ontstaan van de meer dan 3 meter hoge beelden van het Paaseiland en wist zowaar ook nog een verklaring te geven voor de lange oren, die deze mysterieuze beelden ken merken. Doedelzakblazers van het muziekkorps „Excelsior" uit Amsterdam, in het geweer geroepen door de maker van het beeld, pijpten daarna voor het beeld een serena de. Dat was, met het blonde strand er, de grijsblauwe zee op de achtergrond, een schoon schouwspel. In paviljoen „Zuid" gingen <|le genodigden nadien aan de. kof fie, waarbij'' Édo van Tetterode aan men sen, die hem bij zijn grap geholpen had den, miniatuurtjes van het grote beeld als aandenken aanbood. De Koninklijke Nederlandse Automobiel Club is voornemens om met ingang van 1963 kampen te organiseren voor jongens en meisjes tussen 18 en 25 jaar, al dan niet in het bezit van een rijbewijs, waar theoretisch en praktisch onderricht zal worden gegeven in de kunst van het chauf feren en in motortechniek. Ook onderwer pen als toerisme en verkeer zullen be handeld worden. Dit deelde de voorzitter van de K.N.A C mr. A. W. baron van Imhoff, mee in de in Arnhem gehouden jaarvergadering In zijn jaarverslag zegt de secretaris mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten, dat er nog ruimte is voor detail verbeteringen in de tot stand gekomen voetgangersregeling, met name wat be treft de aanduidingen. Voorts merkt nij op 'dat ondanks hetgeen gereed kwam op het gebied van nieuwe wegverbindingen n op het terrein van de verkeérswetgeving de K. N. A. C. niet voldaan kan zijn over de bereikte resultaten. In het bijzonder voor het automobielverkeer zijn vele wen sen nog niet vervuld, aldus het jaarver slag, waarin de vraag wordt gesteld of het wetgevende apparaat niet van een te grote afstand de verkeersontwikkeling volgt. Nog steeds is het wachten op een wettelijke regeling, die scheiding tussen kort- en lang-parkeerders mogelijk maakt en ook is het wachten op een nieuw voor schrift voor de verplichte ontstoring. Ook ten aanzien van de modernisering van het wegennet bestaan bij de K. N. A. C. nog vele wensen. Aangedrongen wordt op net openleggen van nieuwe recreatiegebieden Gehoopt wordt dat bij de toeristische ont sluiting van het Deltagebied en van de randmeren langs de IJselmeerpolders zeer in het bijzonder zal worden gedacht aan de belangen van de autotoeristen, Naar aanleiding van de Pinksterproef met een tijdelijke snelheidsbeperking op twee zeer druk bereden hoofdroutes, wordt ge pleit voor een proef met een minimum snelheid. Ernstige klachten over de vervuiling van de stad Breda en een nijpend perso neelstekort hebben het gemeentelijk ver voerbedrijf van Breda gebracht tot een actie om scholieren als straatvegers te laten optreden.\ De eerste groep, bestaan' de uit middelbare scholieren, die speciale overalls dragen, is al met het werk be tonnen. Vijfentwintig hebben er zich tot dusver gemeld voor deze bijverdienste. De jongelui kunnen in een vijfdaagse werk week loon verdienen vraiërend van 45 tot 60. Bij een autobusonderneming in Roer' mond is zaterdagmorgen in alle vroegte een autobus gestolen. De chauffeur van het bedrijf reed om vijf uur de garage uit om er zijn dagelijkse rit naar de Staats mijnen mee te maken. Terwijl de man nog even de garage inging werd de auto bus gestolen. Mies Bouwman heeft het beeld ont huld. Aan de andere kant van het beeld de maker Edo van Tetterode. .VAWW. v. Ziy/£& *fc v. - '8-2,3 Copyright P. I. B. Boi 6 Grootmeester. De orde van Vrijmet selaren onder het Grootoosten der Neder landen heeft zaterdag in Den Haag prof. dr. J. Kok, rector-magnificus van de uni versiteit van Amsterdam, gekozen tot grootmeester. Prof. ir. Van Wijngaarden. Wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd zal de Delftse hoogleraar prof. ir. C. M. van Wijn gaarden donderdag zijn afscheidscollege geven. Prof. Van Wijngaarden is 40 jaar hoogleraar aan de technische hoge school te Delft. Vijfdaagse schoolweek. In Groningen wordt bij het openbaar lager- en kleuter onderwijs tot de grote vakantie bij wijze van proef de vijfdaagse schoolweek inge voerd. Wereldgezondheidszorg. In Leiden heeft prof. dr. J. H. de Haas het ambt aan vaard van bijzonder hoogleraar in de leer van de wereldgezondheidszorg vanwege het Leids Universiteitsfonds. Dit is de eer ste leerstoel van deze aard in Europa. Prof. De Haas wees er op dat de internationale afspraken op medisch-hygiënisch terrein pas omstreeks 1850 begonnen zijn. De na oorlogse wereldgezondheidsorganisatie heeft deze ontwikkeling versterkt. Dit komt het duidelijkst tot uitdrukking in het wereldomvattende uitroeiingsprogramma van framboesia, malaria en pokken. Vergiftigd. De 22-jarige H. Begeman in Haren (Gr.) is na het bespuiten van landbouwgewassen met een insectenbe strijdingsmiddel overleden. Hij gebruikte geen masker en heeft teveel van het be strijdingsmiddel ingeademd. Zondagmiddag tegen zes uur is bij het zuiderbad in Wijk aan Zee het stoffelijk overschot gevonden van de elfjarige Peter Lodewijks uit Beverwijk. De jongen was met zakkend water met vrienden aan het spelen geweest en is onopgemerkt met een bal afgedreven. Toepassing van kunstma tige ademhaling mocht niet meer baten. Uit dezelfde Sasboutstraat in Delft, waar de vorige week een 16-jarig meisje van huis wegliep dat inmiddels in Rot terdam is gevonden, is thans de 14-jarige scholier Robert Frens verdwenen. Sinds woensdag is hij spoorloos. De jon gen was toen hij het ouderlijk huis ver- Tet in het bezit van 285 en een fiets. Men heeft hem vermoedelijk donderdag avond in Arnhem gezien. Zijn signalement luidt: 1.76 meter lang, mager, blond achterovergekamd haar, blauwe ogen en een lang mager gezicht. Bij Ierland was vanmorgen een actieve depressie aangekomen, die in noordooste lijke richting koerste. Aan de voorkant van de depressie drong warmere lucht uit Frankrijk naar het noordert op. Aan de achterkant van de storing stroomt even wel weer koelere lucht in de richting van het vaste land. De temperaturen in ons land zullen dan ook morgen lager zijn dan vandaag. Het binnenstromen van de koelere lucht zal aanleiding geven tot veel bewolking en enige regen. Een randstoring aan de ach terzijde van de depressie zal later een krachtige zuidwestelijke wind veroorzaken, waarmede onstabiele lucht wordt aange voerd, waarin enkele opklaringen maar waarschijnlijk ook enkele buien zullen voorkomen. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen tt S S P binnen- en buitenland. X3 d ■5 C Neerslag: laatste 24 uur. B <u G K Si Den Helder licht bew. z 18 0 Ypenburg licht bew. O 19 0 Vlissingen licht bew. ozo 19 0 Eelde zwaar bew. ozo 18 0 De Bilt licht bew. zo 20 0 Twente onbewolkt zo 19 0 Eindhoven licht bew. ozo 20 0 Zd-Limburg licht bew. z 21 0 Helsinki onbewolkt zzw 18 0,5 Stockholm half bew. w 21 0 Oslo zwaar bew. zzo 15 2 Kopenhagen onbewolkt windst. 19 0 Aberdeen regen zzo 0,3 Londen regen z 25 0,1 Amsterdam licht bew. zo 19 0 Brussel licht bew. windst. 21 0 Luxemburg licht bew. windst. 27 7 Parijs licht bew. windst. Bordeaux zwaar bew. wzw 28 Grenoble onbewolkt windst. 29 6 Nice onbewolkt n 24 10 Berlijn half bew. O 21 0 Frankfort regenbui ono 27 0,1 München licht bew. zo 26 0 Zürich zwaar bew zzo 27 0 Genève onbewolkt windst. 27 1 Locarno zwaar bew zzo 27 0 Wenen half bew. n 27 0 Innsbruck zwaar bew. verand. 30 0 Belgrado zwaar bew windst. 26 10 Rome onbewolkt windst. 27 0 Athene onbewolkt n 31 0 Ajaccio licht bew. no 22 0 Madrid licht bew. verand. 30 0 Mallorca licht bew. windst. 26 0 Lissabon licht bew. wnw 26 0 Dinsdag 19 juni Zon op 4.19 uur, onder 21.03 uur. Maan op 22.13 uur, onder 5.46 uur. Maanstanden 18 juni 3.03 uur volle maan. 25 juni 0.43 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 18 juni Hoog water 3.45 en 16.10 uur. Laag water 11.47 en uur. Dinsdag 19 juni Hoog water 4.21 en 16.50 uur. Laag water 0.05 en 12.24 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort it 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2