Franco: „Persvrijheid is geschiedenis geworden" neem geen Nationalisatie elektrische centrales in Italië Britse anti-kernbombeweging propageert politieke stakingen WERELDNIEUWS r Van dag tot dag Traagheid Nieuwe arrestaties Opstand van 1100 gevangenen in Montreal rolt beter, plakt beter, brandt beter Rover oorzaak van vliegramp Gevaar voor schildklier van de kinderen stijgt Kernproeflanden uit UNO zetten Regering en Nenni akkoord Amerikaanse kunstmaan CPraatótoel Vijf misvormde kinderen in Turijn geboren Stakingen in Frankrijk bij openbare bedrijven M&l 0p de MAANDAG 18 JUNI 1962 o o Ruiz Garcia A siel Door F.iS. kernproeven Volgeling van Ghandi Macmillan gehinderd 3* Vier moeders gebruikten kalmerende middelen Elias Let bij aankoop van Uw LADDERVRIJE naadloze nylons op dit herkenningsembleem. U loopt dan geen enkel risico! Openbare demonstratie O O O O O O 0,5 O 2 O 0,3 0,1 O O 7 O 6 10 O 0,1 O 0 1 O O O 10 O O O O O O Het is met het Nederlands regeringsbe leid inzake het conflict met Indonesië over Nieuw-Guinea nog altijd droef gesteld. Met name vallen wij erover, dat er een al te grote traagheid in acht genomen wordt om wanneer het steeds duidelijker wordt, dat er iets moet gebeuren, daartoe ronduit en zonder omhaal over te gaan. Op 26 mei eindigde het Tweede Kamere debat hiermee, dat de regering, daarin ge steund boor de regeringspartijen, niet be reid was de motie de Kadt te doen aan vaarden, die inhield, dat de Nederlandse regering onverwijld zou mededelen dat zij bereid is in beginsel het plan-Bunker te aanvaarden. Thans krijgen we, en dit nog na heel wat moeite, te horen, dat op 12 juni de Ne derlandse permanente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, ambassadeur Schürmann, door minister Luns gemach tigd is om aan secretaris-generaal Oe Thant te doen weten, dat ook in de ogen van de Nederlandse regering er geen ver schil bestaat tussen wat de Indonesiërs verklaard hebben, namelijk, bereidheid tot aanvaarding in beginsel van het plan- Bunker, en anderzijds het Nederlandse standpunt, dat Nederland bereid was om aan de hand van dat plan besprekingen met Indonesië te voeren. Vandaag schrijven we 18 juni. Duidelijk is inmiddels gebleken, dat er ook na net zoeven vermelde telegram van 12 juni nóg weer iets gebeurd is. Te weten, dat ii middels ambassadeur Schürmann aan se cretaris-generaal Oe Thant inderdaad ver klaard heeft, dat zijn regering in beginsel de voorstellen van ambassadeur Bunker aanvaardt. De vraag komt ons gerechtvaardigd voor, waarom het, zelfs nu nog, Den Haag niet mogelijk is geweest om dit ronduit te openbaren en men zich weer blijft ver schuilen achter nodeloze, min of meer .n- gewikkelde, opmerkingen. Op die manier is het alleen maar moge lijk Indonesië in staat te stellen op helaas goede gronden te beweren, dat er reden is om de bedoelingen van Nederland nog steeds te wantrouwen. Het is nu werkelijk de hoogste tijd, dat men met dit gedraal in Den Haag ophoudt en dat men eerlijk erkent de noodzaak in te zien van royale vernieuwing inplaats van langs allerlei kronkelwegen slechts over te gaan tot trage en dan nog liefst zoveel mogelijk verhulde vernieuwing. VALENCIA (AFP-Reuter) Generaal Franco heeft zaterdagavond in een rede tot een menigte van naar schatting 200.000 mensen in Valencia een aanval ge daan op de internationale pers. Volgens hem is het geval Spanje er een duidelijk voorbeeld van, hoe mensen kunnen wor den bedrogen. Als er een vrije pers be stond, zou zjj in handen zjjn van een min derheid van miljonairs. De persvrijheid is geschiedenis geworden. In zijn kritiek verklaarde Franco, dat het was voorgekomen dat buitenlandse correspondenten het tegengestelde hadden gemeld van hetgeen Spaanse functionaris sen hun hadden gezegd. De Spaanse lei der betoogde dat zijn bewind het land na een eeuw van wanbeleid uit puinhopen had opgebouwd. „Onze prestaties hebben de haat opgeroepen van onze tegenstan ders. Zij trachten ons in het buitenland in diskrediet te brengen door de midde len, die de communistische partij en haar meelopers hun ter beschiking stellen, te MONTREAL (AP) Manschappen van politie en leger hebben zondagavond een opstand van 1.100 gevangenen in de St. Vincent de Paul strafgevangenis in Mont real weten te onderdrukken nadat het grootste gedeelte van dit sterk beveiligde strafgesticht door brandstichting in vlam men opgegaan was. Door de autoriteiten van de gevangenis is meegedeeld dat het oproer geen doden heeft gevergd. 27 gevangenen en drie ci piers werden gewond. De toestand van drie der gewonden gevangenen is ernstig. De schade wordt geraamd op 2 a 3 min. dollar. Militairen staan vandaag op wacht bij de rokende puinhopen van de gevangenis. Géén van de 1100 gevangenen slaagde er in te ontkomen, maar verscheidene men sen werden neergeschoten toen zij tracht ten over de muren te klimmen. De opstand, die 6 uur duurde, werd neer geslagen nadat meer dan 200 man troepen de politie en de nationale garde hadden versterkt. Met de bajonet op het geweer dreven de militairen de opstandige gevan genen ten slotte in een groep bijeen. De brandweer, die te kampen had met ge brek aan water, was vanmorgen vroeg nog bezig met het bestrijden van het vuur in het hoofdgebouw, dat celblokken en kan toren herbergt. Gevangenisautoriteiten hebben verklaard dat zij niet in staat zijn een verklaring te geven voor de opstand die in de loop van de middag oplaaide tijdens de sportoefe- ningen. bundelen." Spanje stond niet alleen. „Onze Iberische broeder (Portugal) staat aan dergelijke aanvallen bloot," aldus Franco. De 38-jarige liberale Spaanse schrijver Ruiz Garcia is door de politie in Madrid aangehouden, omdat hij als journalist de te München gehouden bijeenkomst van leden van de Spaanse oppositie heeft bij gewoond, aldus is van betrouwbare zijde vernomen. Verder zouden twee andere leden van de oppositie, José Luis Ruiz Navarro en Inigo Cavero, leden van de Spaanse afdeling van de vereniging voor Europese samenwerking, naar een van de Canarische eilanden zijn overgebracht. Het preciese aantal van naar de Ca narische eilanden verbannen Spanjaarden is niet bekend. Een aantal personen heef,t verder asiel gezocht in Zuidamerikaanse ambassades. Onder hen is de rechtsgeleerde Ignacio Fernandez de Castro, die doorgaat voor de theoreticus van het volksbevrijdings front, een uiterst linkse beweging. Een advocaat uit Bilbao, Isidro Infantes, die liberale opvattingen heeft en ook deel nam aan de bijeenkomst in München, is even eens vrijdagavond gearresteerd. Zeven studenten zijn in Barcelona tot gevangenisstraffen variërend van zes maanden tot drie jaar veroordeeld, om dat zij in mei hadden betoogd ten gunste van de stakers. Onder hen bevond zich een vrouw die zes maanden kreeg. Een Advertentie 2782 WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse Federale Recherche (F.B.I.) heeft bekendgemaakt, dat het ongeluk met een Boeing 707 van de Continental Airlines, die in mei boven de staat Montana in de lucht ontplofte, vrijwel zeker veroorzaakt werd door een man tegen wie een aan klacht wegens een roofoverval was inge diend. Het vliegtuigongeluk kostte 45 men sen het leven. Volgens de F.B.I. had de man, de 14- jarige Thomas Doty uit Kansas City, voordat hij aan boord van de Boeing ging dynamiet gekocht en een levensverzeke ring van 300.000 dollar ten gunste van rijn vrouw afgesloten. Tegen vrienden had bij gezegd liever zelfmoord te zullen plegen dan te moeten terechtstaan. Het labora torium van de F.B.I. heeft op een stuk van de staart van de Bpeing sporen van dynamiet gevonden. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse dienst voor de volksgezondheid ~~eft meegedeeld, dat de hoeveelheid ra dio-actief jodium in melk in enkele delen •an het midden-westen van de Verenigde Staten hoog blijft. De radio-activiteit is het gevolg van de Amerikaanse proeven in de dampkring. Ambtenaren van deze dienst deelden mee dat er geen onmiddellijk ge vaar is. Echter in het gebied van Des Moines en Minneapolis, dat vorig jaar reeds grote doses jodium 131 kreeg, is de straling waar aan de schildklier van kinderen blootstaat tot vier vijfde van de toelaatbaar geach te hoeveelheid gestegen. De Amerikanen hebben gisteren boven Christmas Island weer een kernbom een middelzware uit een vliegtuig ge worpen. Het was de 20e proef van de lo pende reeks. NEW DELHI (AP) De 84 jaar oude Indiase staatsman Chak Ravarti Rajago- palachari heeft bij de opening van een driedaags congres tegen kernbewape ning voorgesteld de landen die kernproe ven nemen te bestraffen door royement I uit de Verenigde Naties. Het congres J wordt georganiseerd door volgelingen van wijlen Mahatma Gandhi. Het nemen van kernproeven was vol gens hem gelijk aan inmenging in de in- I terne aangelegenheden van een ander 'and. Geen enkele natie, zo zei hij, heeft '■"ït recht om ten behoeve van zijn eigen ''efensie de lucht boven andere landen te esmetten. irdevlees Uit het Zuiditaliaanse dorp Dan Ferdinando Di Puglia worden meer dan 150 gevallen van paardevlees-vergif- tiging gemeld. Ongeveer 75 mensen moesten hiervoor in ziekenhuizen wor den opgenomen. Niemand verkeert in levensgevaar d"- autoriteiten hebben ver schillende paarde-slagerijen doen sluiten. (Van onze correspondent) ROME Degenen, die dachten dat de ombuiging naar links in de Italiaanse po litiek wel bij woorden zou blijven, en dat de sedert vele jaren bestaande toestand van regeren zonder iets te veranderen zou voortduren, schijnen ongelijk te krijgen. Wij zijn nog in afwachting van de officiële mededeling die eerst komen zal nadat de ministerraad heeft vergaderd, maar het is thans een voldongen feit dat de drie rege ringspartijen en de Nenni-socialisten het eens zijn geworden over een plan om over te gaan tot nationalisering van -alle elek trische centrales. Men moet niet denken, dat dit gemakke lijk zal gaan. Er zal stellig in en buiten (Van onze correspondent) LONDEN De beweging voor ontwape ning heeft, tegen het aanvankelijk voor nemen in, besloten niet uit te komen met eigen Lagerhuiskandidaten, omdat het doel van de beweging is, vooral de Labourpar- tij van binnenuit tot eenzijdige kernont wapening te bekeren en niet de partij te gen zich in het harnas te jagen. Boven dien zouden kandidaten voor de campagne weinig uithalen in een land, waar kleine partijen niet de minste kans maken, om tot het Lagerhuis door te dringen. De beweging heeft echter, tegen het ad vies van haar leiders in, het bedenkelijke besluit genomen, ten behoeve van de pro paganda onder de vakbonden, politieke stakingen te bevorderen en bepaalde ar beid, welke verband houdt met de bewape ningsindustrie, besmet te verklaren. Dit zal waarschijnlijk tot een nieuw con flict leiden met de Labourpartij en de Brit se vakbeweging. Ook velen onder de leden daarvan, die sympathiseren met het doel van de campagne voor kernontwapening, zullen zo goed als zeker de stakingsmetho de, die tot industriële anarchie kan leiden, scherp afkeuren. De beweging wil uitsluitend wettige we gen bewandelen, maar zij zoekt thans blijkbaar naar radicaler middelen onder invloed van het „Comité van Honderd", dat wordt geleid door de 89-jarige geleerde Bertrand Russell en dat ongehoorzaam heid tegen het wettig gezag predikt. LONDEN (AP) De auto waarmee pre mier Macmillan en zijn echtgenote zater dag in Bromley, in het graafschap Kent, na een politieke vergadering naar Londen zouden terugkeren, heeft tien minuten niet verder kunnen rijden omdat anti-kernbom- betogers voor en achter de wagen op straat gingen zitten Zodra de politie de jongelui voor de auto wegtrok, kwamen de eersten terug. De Britse premier had in zijn toespraak voor de plaatselijke afdeling van de Con servatieve partij met grote nadruk ver klaard dat een bewind der liberalen of een bewind van Labour met steun der libera len catastrofaal zou zijn. Macmillan oe- pleitte voorts algemene en volledige ont wapening. Hij zei geen bewondering te hebben voor het standpunt der Britse socialisten en li beralen die „de Britse kernafweer eenzijdig willen afschaffen en de Verenigde Staten alle kastanjes uit het vuur willen laten halen." het parlement 'n harde strijd moeten wor den gevoerd, daar alle rechtse groepen en ook de rechtervleugel van de christen-de mocraten, zelfs de iberalen tot de fascis ten toe, deze maatregel voorstellen als een der grootste rampen,die Italië ooit zou hebben kunnen treffen. Dat is trouwens geen wonder. De elektrische centrales zijn objecten, waarin zeer grote kapi- len zijn belegd en natuurlijk vinden de personen, die aandelen in deze maatschap pijen bezitten, het niet prettig dat hun aan delen nu tot obligaties zullen worden ge maakt. Bovendien is in Italië het kapitaal krachtig deel der burgerij uiterst conser vatief en steeds gekant tegen alles wat re- geringsbemoeiïng heeft. Toen in de jaren 1905-1906 de Italaan- se spoorwegen aan het rijk kwamen ging dat op precies dezelfde wijze, gepaard met zeer sterke tegenkanting van conservatieve zijde. Wat de elektrische centrales betreft: in de meeste landen zijn deze genationali seerd. In Engeland gebeurde dat in 1946, in Frankrijk een jaar later. Natuurlijk heeft dit enige invloed gehad op de kapi taalmarkt, maar nu het eenmaal een vol dongen feit is, zou niemand mee'- anders willen en noch in Londen noch in Parijs is de nationalisering een zaak geweest, waardoor de toenmalige regering kans liep ten val te worden gebracht. Dat nu is in Italië wel degelijk het ge val. Het is één van de belangrijkste pun ten van het nieuwe regeringsprogramma. Een ieder die tegen het huidige bewind is, zet zich schrap om Fanfani ten val te brengen en terug te keren tot de oude sleur. Men moet niet denken dat het hier om een Marxistische maatregel gaat. Daarvoor zouden noch de christen-demo craten noch de republikeinen te vinden zijn. POINT ARGUELLO (Californië) (AFP) De Amerikaanse luchtmacht heeft zondig een kunstmaan gelanceerd, die in een baan om de aarde draait Verdere bijzonderhe den zijn niet bekend gemaakt. De „gehei me" satellieten zijn merendeels bestemd voor verkenningsdoeleinden. Volgens dr. Theodore B. Taylor, de technische directeur van het ,.Orion"-pro ject van de luchtmacht, zullen er in 1980 fabrieken op de maan in werking zijn. die uit op de maan gewonnen grondstoffen brandstof voor ruimteschepen produceren jgygjggls ROME (AFP) Italiaanse bladen heb ben zondag gemeld dat in veertig dagen tijds te Turijn vijf kinderen zonder armen zijn geboren en dat ten minste drie van de moeders kalmerende middelen op basis van Thalidenide hadden gebruikt. Profes sor Guassardo van het kinderziekenhuis van Turijn heeft meegedeeld dat de ver klaring van dit verschijnsel zou kunnen zijn dat die stof een tekort aan vitamine B veroorzaakt. Twee Milanese farmaceutische fabrieken hebben de verkoop van dergelijke midde len gestaakt, aldus het blad „II Giorno". De Turijnse dagbladen zien overeen komst tussen soortgelijke gevallen in Bel gië en West-Duitsland en de kinderen met lichamelijke afwijkingen, die geboren zijn in een kliniek te Turijn. De vijf misvormde babies zijn geboren in een kliniek, waar tot dusverre slechts één misvormd kind per twee jaar op de wereld kwamr De babies hebben geen onder armen, maar slechts stompjes die veel weg hebben van de vinnen van zeehonden. Twee van de vijf kinderen hadden een darmafsluiting. Allen hadden rode geboor- tevlekken op neus, voorhoofd en bovenlip. Vier van de moeders hebben verklaard tijdens hun zwangerschap een kalmerend middel gebruikt te hebben. PARIJS (Reuter en AFP) Socialis tische en rooms-katholieke vakbonden hebben besloten het personeel in de Franse gas- en elektriciteitsbedrijven op te roepen dinsdag en woensdag van 6 uur 's ochtends tot 6 uur 's avonds te staken, ter onder steuning van looneisen. Het personeel van de inrichting voor ge neeskrachtige baden in Aix-les-Bains een staatsonderneming heeft laten weten dat het donderdag voor onbepaalde tijd in staking zal gaan om loonsverhogingen af te dwingen. Men verwacht dat ongeveer vierduizend gasten van de badplaats van de actie te lijden zullen hebben. PARIJS (AP) Verwacht wordt dat volgende week woensdag en donderdag op verschillende lijnen van de Franse spoor wegen twee-uursstakingen gehouden zullen worden. Vier vakverenigingen van spoor wegpersoneel hebben hun leden bevel ge geven op die dagen twee uur later dan normaal hun diensten te beginnen. De treinenloop kan door deze stakingen aanzienlijk vertraagd worden, maar zal niet komen stil te liggen. Verplichte vakantie Nu gebleken is dat de pogingen tot va kantiespreiding in 't geheel geen resultaat hebbendat alle vakantiehouders in een korte periode samenklonteren tot een iet- ivat kleverige massa levend mensenvlees en dat de ruimte (of: engte) van optrek jes tot bungalowtjes tot hotelkamers in steeds kostbaarder kubieke millimeters wordt berekend tu l'as voulu, good old Dandin zal het niet zo heel lang meer duren, dat de overheid de vrije wil tot vrije tijdbesteding ver van huis in haar ijzeren greep zal nemen. Zij zal dan niet alleen zoals nu reeds t.a:v. de handel bepalen dat en wanneer gij vakantie moet nemen, doch ook: waar een verplich te vakantie moet worden doorgebracht. Voor u een fantastische dwaasheid. Voor uw kleinkinderen echter zal het een dood gewone zaak zijn. De geest des tijds zal het dan tevens daarheen leiden dat alles andersom wordt dan wij het uit zinloze traditie gewend zijn. Waarom de bouwvakkers niet naar de palace-hotels, en de prinses, de managers, de captains, de playboys niet naar de hospitalen en herbergen met honderd man op de slaapzaal? Er is geen redelijk argument te verzin nen om het niet eris andersom te doen. Ten slotte zullen over nog eens vijf tig jaar alle hotels en andere vakantie verblijven staatseigendom zijn, die net als de Hiltons waar ter wereld die zich ook bevinden uniform gebouwd, gemeu beld en geëxploiteerd zullen worden. En nu moet u vooral niet denken dat u zult kunnen zeggen: Mij niet gezien; ik blijf liever lekker thuis, want in de eerste plaats is dat lekker thuis er in de staatswoonkazernes niet meer bij en in de tweede plaats zijt gij immers Troetelkind van de Staat? De Staat eist van zijn kin deren dat zij vakantie zullen nemen en als zij dat niet vrijwillig doen, dan krijgen ze die dwingend opgelegd met het waar heen. Het klinkt allemaal wel onplezierig, maar u moet maar eens in juli of augustus in sommige van onze favoriete vakantieoor den gaan kijken; naar de tentenkampen, de caravanserails, de hotels, waar u echtpaar met de kinderen op één kamer uw bakkie voer aan de deur gezet krijgt en of u het zelf dan maar weer schoongewassen terug wilt zetten. Ik geloof niet dat de gedwongen staats- vakantie erger kan zijn. Op het ogenblik is er door mensen met eigen initiatief nog wel een plekje te vin den dat het begrip vakantie niet uitsluit maar het aantal van die plekjes wordt steeds geringer. Het kan nog net. Laten wij daar dan ook van profiteren. En u moogt nog thuis blijven ook. Denkt u daar maar eens ernstig over na. Advertentie Scheermesje. De Israëlische procureur-ge neraal, Gideon Hausner, heeft meege deeld dat onbekende vrienden van Eich- mann uit Australië de voormalige over ste van de SS een scheermesje hadden gestuurd met het advies zijn „Grote voorgangers" te volgen. Het mesje was verborgen onder de postzegels van een briefkaart. De kaart was nooit in han den van Eichmann gekomen, aldus Hausner. Korea. De Zuidkoreaanse opperste raad heeft bekendgemaakt dat hij het ontslag aanvaard heeft van premier Jo Tsjan Song en minister van financiën Bjoeng Kjoe Tsjoen. Het is nog niet bekend wie de beide ministers zullen opvolgen. In de bekendmaking werd voorts gezegd, dat de raad de ontslagaanvragen van twaalf andere leden van het kabinet heeft geweigerd. Meer dan honderd leden van de Britse beweging tegen de kernbewapening uit Westminster in Londen, hebben een realistische demonstratie gegeven van de gevolgen van een aanval met een kernwapen, door aan de oever van de Theems te Westminster als slachtoffer van een kernaanval te poseren. Een half uur hielden zij hun stille demonstratie vol, toen sloeg de Big Ben acht uur in de morgen en „herrezen zy uit de dood". Alan Paton. In Zuid-Afrika is geprotes teerd tegen het aannemen door het par lement van de zogenaamde „antisabota- gewet" die volgens de liberalen de bur gerlijke vrijheden aantast. Een groep zwijgende demonstranten, waaronder de antisegregationistische schrijver Alan Paton, stond bij het gerechtsgebouw te Durban, terwijl een blanke vrouwelijke politicus een krans met zwart lint neer legde „als teken van rouw om de dood van de heerschappij van het recht" in Zuid-Afrika. Sandwiches. Graaf Sandwich is zaterdag ochtend vroeg in zijn huis in Hertford shire overleden. Hij was 87 jaar. Zijn zoon, burggraaf Hinchingsbrooke, die conservatief lid van het Lagerhuis is zal nu zijn zetel moeten opgeven om de titel van zijn vader op te volgen. Een van de voorvaderen van graaf Sandwich had de gewoonte om aan speeltafels stukjes brood met vlees ertussen te nuttigen, waardoor de naam sandwiches is ont staan. Verraad. Dr Telo de Mascarenhas, een 64-jarige advocaat uit Mormugao (voor malig Portugees Indië), is zaterdag in Lissabon tot 24 jaar gevangenisstraf ver oordeeld nadat hij schuldig was bevon den aan verraad. Hij zou hebben ge tracht Goa, Damao en Diu van Portugal te scheiden en opneming in India heb ben bepleit. Hij had daartoe in Bombay een krant en voorts een beweging ge sticht.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3