Gala-première van Monteverdi's „Ulisse" en Dallapiccola's „Prigioniero" IffllÊn QD !l m I v Het Nederlands Kamerorkest I* Bartókdag in Beverzvijk EEN ANTIEKE PASTORALE... I... EN EEN MODERNE ANGSTKREET ,ov-A- rv Leerlingenavond van Kennemer Balletstudio Concert in het Openluchttheater Teresa Berganza - een stem die zingt uit de bronnen der muziek v* a a nnoriDiGihGEn ^beschouw/hgeh MAANDAG 18 JUNI 1962 Operazanger Gee Smith overleden Sas Bunge Mariene Dietrich zong in Den Haag Internationaal jaar van de rustige zon 1963/64 WEEKABONNEMENTEN Laatste toebereidselen voor het Concilie P. Zwaanswijk Sis Bunge Examens De radio geeft dinsdag 7 elevisiefirogramma Sas Bunge IN DE STADSSCHOUWBURG te Amsterdam had zaterdagavond de pre mière voor Nederland plaats van twee opera's op één programma: De Terug keer van Ulysses, door Claudio Monte verdi 1641 en „II Prigioniero" (De Gevangene) van Luigi Dallapiccola 1950. Deze laatste was echter tevens ten nauwste bij het werk van zijn confrater uit het verleden betrokken. VAN „IL RITORNO di Ulisse in Patria" had Dallapiccola namelijk de reconstructie gemaakt die de opera voor een moderne schouwburguitvoering pasklaar moest ma ken. Hij heeft de oorspronkelijke partituur die een speeltijd van meer dan vier uur vergt, tot ongeveer de helft teruggebracht. In een toelichting schrijft de bewerker uitdrukke lijk dat zijn ingreep ge zien moet worden als een poging tot „ver taling" van het origineel /oor het huidige medium van een groot symfonie orkest. Hij is zich ervan betvust dat een derge lijke overbrenging een kortstondig leven be schoren is omdat ze zélf gebonden is aan de tijdgeest, in casu onze kijk op de mu ziek van Monteverdi weerspiegelt. Ze is van dezelfde orde als iedere muzikale ver tolking die ernaar streeft om in de oude code een nieuwe mededeling te ontcijferen. De bewerking is vergankelijk, het werk leeft. Het is een standpunt dat getuigt van bescheidenheid en verantwoordelijkheids gevoel. HET WAS DAN OOK in zekere zin een tegenvaller dat het resultaat niet geheel aan de verwachtingen beantwoordde. Door de toepassing van een tamelijk uitgebreid orkest-apparaat, met inbegrip van derne" instrumenten als de kjarinet en de ventielhoorn, is een klankbeeld ontstaan dat te weinig beantwoord aan dat van Monteverdi's dagen en om die beant woording ging het nu juist. Met een bezet ting van alleen strijkorkest, hobo's, trom petten, bazuinen en clavecimbel was mijns inziens de kans op een benadering van het origineel groter geweest. In de uitwerking van de harmonisatie die eveneens, naar het gebruik van die tijd, grotendeels slechts in stenogram, volgens de zoge naamde „becijferde bas" is aangegeven toonde Dallapiccola ongetwijfeld een fijne tastzin. Instrumentaal gezien is het door de bewerker geboden klankbeeld ech ter te verbrokkeld geworden om een equi valent op grote schaal te kunnen zijn van de in de partituur vermelde samenstelling van enkele strijkers, bas-luit en clavecim bel. OOK KREEG MEN de indruk dat de klank soms wat zwaar was tegenover de stemmen op het toneel. Vooral de in laag register geschreven bas-partijen, kwamen niet steeds goed door. Maar dit gold niet voor de titelrol zelf, die door Franco Ghit- ti met marmeren sonoriteit over het voet licht gebracht werd. Over het algemeen troffen de zangers wel het juiste timbre, waarin het theatrale van een andere orde is dan in de Italiaanse opera zoals hen die vertrouwd is. Belangrijke rollen had den Peter van der Bilt (Nettuno), Conchi- ta Gaston (Minerva), Frances de Bossy (Penelope) en Wim Koopman (Telemaco). Opmerkelijk was de regie van Göran Gen- tele die er in geslaagd was de bewegingen op het toneel geheel in te passen in het ka der van een soort rituele gestiek. Magni fiek waren de decors en costuums van Scipic Colombo en Anny Delorie in „II Prigioniero". DEZE FEESTELIJKE PRESENTATIE vormde wel een contrast met wat men na de pauze te verwerken kreeg. „II Prigio niero" behandelt het thema van een door de Spaanse Inquisitie gevangen genomen en gefolterd man die nu als hoogste ver fijning van het menselijk kwellingsvermo gen door zijn beulen tot de vrijheid ver- vermomd als oude bedelaar) in het kleu rengamma van de Venetiaanse schilders - school, DE PASSACAGLIAwaarmede het Nederlands Kamerorkest het concert begon, dat zaterdagavond in het Holland Festi val in de Kurzaal te Scheveningen werd gegeven, is van origine een orgelwerk van de componist Frank Martin. Tien jaar geleden bewerkte hij dit variatie werk voor strijorkest en vertrouwde het daarmede toe aan de karakteristieke gevoelige klank van strijkinstrumenten Of Frank Martin zijn compositie daar mede een dienst bewezen heeft is een vraag, die verschillende beantwoord zal worden, al naar de persoonlijke apprecia tie der toehoorders. IK GELOOF, dat de positieve en zeker voor een passacaglia constructieve klank van het orgel doeltreffender aan Martins muziek dienstbaar gemaakt zal kunnen worden dan de weifelende, vervagende klank, die de dirigent Szymon Goldberg van zijn orkest verlangde. Er kwam op deze avond nog een bewer king tot uitvoering namelijk „Drie Stücke aus der lyrischen Suite' van Alban Berg, die oor spronkelijk voor strijk kwartet werden ge schreven. De zetting voor strijkorkest beant woordde waarschijnlijk meer aan de intentie, die de componist aan zijn muziek als uit drukkingsmedium wilde verbinden. Hoe relatief de betekenis van bena mingen bij nieuwere muziek, die nog aan leunt tegen de romantiek, geworden is, be wezen de aanduidingen Andante amoroso, Allegro misterioso en Allegro appassio nato voor de drie „Stücke", waarvan de muzikale inhoud te veel van karakter wisselt om een uitdrukkingseenheid door de naam te gaan suggereren. Het is overigens muziek, die nog zeer behoudend een b;'zondere melodische waarde bezit, die uitstijgt boven de zoge naamde „mysterieuze" effecten van het tweede deel. Men kon zich verder afvra gen of een interpretatie met meer werke lijke muzikale spanning dan die van zaterdagavond de betekenis van Alban Bengs muziek niet positiever zal kunnen belichten. IN HET HETEROGENE programma voor dit concert was ook het Concert in Es (K.V. 365) voor twee piano's van W.A. Mozart genomen, dat door het echtpaar GabyRobert Casadesus in een aantrekke lijke verfijnde uitvoering werd gespeeld. Maar het volstrekte hoogtepunt van de avond kwam met de meesterlijke, aangrij pend schone, onvergetelijke vertolking van Mozart Pianoconcert in Bes (K.V. 595) door Robert Casadesus, een vertolking, die ook de dirigent en het orkest inspireerde tot een uitnemende begeleiding. P. Zwaanswijk In zijn woning te Scheveningen is na een langdurige ziekte op 53-jarige leeftijd over leden de operazanger (bas) Gee Smith. Sedert 1950 was hij verbonden aan de Nederlandse Opera te Amsterdam. Hij vertolkte talloze rollen, waarvan de opera liefhebbers zich zeker die zullen herinne ren in La Bohème en „Katja Kavanova" tijdens het Holland Festival 1959. In 1961 zong hij in het Holland Festival zijn laatste rol in „Le Nozze di Figaro" onder Giulini. De heer Smith begon zijn artiestenloop baan bij de operette. Daarna trad hij een reeks van jaren op in de kleinkunst bij de Song Singers. De crematie van het stoffelijk overschot is vastgesteld op dinsdag 19 juni op Wes- terveld. D'OPRECHTE AMATEUR Suus en Emma Francke van de afdeling Zeeland van de Stichting d'Oprechte Ama teur zijn zaterdagavond als eerste geëin digd in de landelijke finale van deze stich ting, die in de feestelijk aangeklede Prins Bernhardhoeve te Zuidlaren (Drente) werd gehouden. Van de 20 deelnemende solisten en ensembles kwam dit zangduo met gi taarbegeleiding als beste uit do bus en verwierf de AVRO-wisselbeker „voor de beste allround prestatie". Erik Skawonius, bewonderenswaardig van 'e'd wordt. Die vrijheid is een opzettelijk harmonie, geïnspireerd soms op de motie- geschapen drogbeeld. Dwalend door de ven van antiek vazen, dan weer (Ulisse eindeloze gangen van zijn gevangenis, de j ...j. i--. 'dood in het lijf maar de hoop in het hart, wacht hem aan het einde van de laatste deur een in scharlakenrood geklede figuur die hem de hand reikt: zijn inquisiteur. Het libretto is ontleend aan een novelle „Torture par l'espérance" van Villiers de l'Isle Adam, en aan een fragment uit Charles de Coster's „Legende van Uilen spiegel en Lamme Goedzak TOEN HET DOEK zakte duurde het tien Evenals bij de meeste der voorgaande seconden voor het applaus begon, aarze gelegenheden werd ook de zaterdagavond lend eerst, toen tot een ovatie uitgroeiend in de Haarlemse Schouwburg voor fami- 1 n:" 11 lie en kennissen gegeven „voorstelling" door leerlingen van de Kennemer Ballet studio gekenmerkt door aantrekkelijke op bouw en goede smaak. De oefenstof voor beginnelingen (waarvan vele nog nauwe lijks de kleuterschoenen ontwassen) en amateurs was naar verschillende graden van moeilijkheid verweven tot elemen taire bewegingstableaus, waarvan geen andere dan een bekoorlijk demonstratieve werking behoefde uit te gaan. Bij de veel kleurige apotheose van de suite op muziek van Johannes Brahms, door Liliane Le- piet aan een concertvleugel in de orkest bak ontlokt, kon men zich ten aanzien van enkele eeyallen^fvragen of het niet ver standiger ware geweest het 'dansen op de pointes nog tot de lesruimte te beperken Die seconden logen er niet om. Men was geconfronteerd met een werk dat dermate aan de meest kwetsbare zenuw van het bestaan raakte dat iedere opgetogenheid wel als enigszins paradoxaal moest wor den aangevoeld. Het lijdt geen twijfel of Dallapiccola heeft hier een muziek gecre- eerd van een ondoorgrondelijke beklem ming. De dodekafonie heeft hij naar zijn hand gezet op een wijze die haar. meest immanente eigenschap, de volkomen kringloop van de reeks zonder „functio nele" in- en uitgangen, tot symboolwaar de verheft: evenmin als de muziek uit de door het (twaalftoons-) systeem aangeleg de boeien kan breken, evenmin kan de ge vangene, gedreven en geteisterd door de drang naar een oplossing van zijn eindelo ze dwaalgang, ooit ergens anders aanko men dan waar hij vertrokken was voor het oog van zijn kwelgeest die hem eens met temende vriendelijkheid „Fratello" (broertje) noemde. Die tocht door de gangen van het ca chot is door Dallapiccola gerealiseerd met groot raffinement, vol trage obsessie als het voortstrompelen van de man, aanzwel lend en verdwijnend als zijn verwachtin gen totdat de klankmassa's zich weer opstapelen als de muren waar hij niet doorheen kan breken. Om de chaos te be dwingen is de reeksenbouw nog overkoe peld door een aantal strenge, grotendeels contrapuntische vormen. De behandeling van het orkest getuigt van een subtiel oor voor suggestieve vermengingen. HET IS DE VRAAG of een partituur die zo sterk een situatie wist te dramati seren met de „abstracte" middelen der muziek, nog de aanvulling van het toneel beeld van node had. Persoonlijk ondervond ik wat op de scène zichtbaar was als iets overbodigs, als een inbreuk bijna op de enige vrijheid die gedurende dit benauw de eindeloze uur nog overgebleven was: het recht van de bezoeker op zijnxeigen voorstellingswereld. Er zijn boeken die geen illustraties verdragen. De vertolking van de titelrol door Scipio Colombo was vocaal en qua uitbeelding grandioos, aangrijpend. Ook Gian Paolo Corradi als de cipier (tevens als de Groot- Inquisiteur) en Anny Delorie als de. moe der gaven hun rol een indringende kracht. Regie en decors, van dezelfde twee Zweed se kunstenaars die ook aan Monteverdi's „Ulisse" hadden meegewerkt, verhevig den de indruk. Het Utrechts Stedelijk Or kest speelde onder leiding van Antal Do- rati met grote concentratie hetgeen mede bijdroeg tot de onontkoombare werking die van deze opvoering uitging. Mariene Dietrich heeft zondagavond in het Kurhaus te Scheveningen gedurende een uur oude en nieuwe liedjes uit haar repertoire gezongen. Zij trad op in goud lamé avondjapon, vrijwel zonder zich te bewegen, vaak zelfs met de handen cp de rug. Het aanvankelijk kritisch gestem de publiek in de niet geheel bezette zaal beloonde haar optreden met een langdu rig applaus. Mariene liet als toegift „Ich bin von Kopf bis Fusz auf Liebe einge stellt" horen. Toen na vele open doekjes, het applaus nog niet verminderde, scheen het haar even te machtig te worden. Zij verzocht stilte: „Liedjes heb ik niet meer, maar ik wil u iets zeggen: ik heb altijd veel van uw land gehouden". GENèVE (AP) De UNO-conferentie over ruimteonderzoek is het eens gewor den over een wereldomvattend technisch programma voor het vreedzame onder zoek van de ruimte onder auspiciën van de UNO. Het programma voorziet niet in onderzoek op militair gebied. De conferentie, waarop 28 landen ver tegenwoordigd waren, heeft twee weken over dit programma onderhandeld. De plannen, die zonder technische bijzonder heden gepubliceerd werden, betreffen on der meer een serie internationale oplei- dings- en researchprojecten en de ves tiging van internationale lanceerbases voor raketten bij de evenaar. De we tenschappelijke en technische subcommis sie van de UNO beveelt verder aan alle gegevens die vrijwillig worden verstrekt, te doen registreren door de UNO en vrijelijk aan alle UNO-leden te verstrek ken. De plannen voorzien voorts in een onderzoek van het magnetisch veld van de aarde, internationale samenwerking op het gebied van de ruimtecommunicatie, wetenschappelijke hulp, onderricht en trai ning op het gebied van het ruimte-onder- zoek. Er zijn speciale plannen voor „het internationale jaar van de rustige zon in 1963/1964, wanneer een minimum aan zonne-activiteit nauwkeuriger metingen in de ruimte mogelijk zal maken. ooOMrmrmtinnnoiniTinfminnnrniiiwrYYy»» dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE oxxxxmioüooonotiooocpwx De muziek wordt op de scholen in de Verenigde Staten, vanaf de lagere scho len tot op de universiteiten zowel vocaal als instrumentaal zeer intensief beoefend Reeds vaak hebben koren van studenten met voortreffelijke uitvoeringen overtui gende bewijzen gegeven. Zondagmiddag hebben wederom Amerikaanse studenten maar tegelijkertijd beseft men hoe I me' een concert, dat zij in bet Openlucht weinig strikt pedagogische óverwegingen theater te Bloemendaal gaveh, opnieuw zich kunnen handhaven tegenover de ont- neren zolang de krachten daarvoor ontbre luikende verlangens en romantische gel dingsdrang. Zinrijker lijkt een waarschu wing tegen het al te voorbarig laten part neren zolang de krachten daarvoor ont breken. Dankzij een voortreffelijke organisatie kon deze speelse parade in een verrassend vlot tempo tot veelsoortig genoegen der toe schouwers verlopen. Een afdeling apart in een dergelijk pro- getuigd van het hoge niveau, dat de mu ziekbeoefening op de scholen in hun va derland heeft bereikt. Het waren studenten, die, geformeerd tot een koor: het „Rutgers University Male Chorus" en tot een orkest, de „Yale University Wind Symphony", deze maand een tournee door Europa maken en die na een bezoek aan Noorwegen een rondreis door ons land ondernemen. In Bloemendaal gaven zij hun eerste concert voor zeer talrijke toehoorders, die in het gramma vormen de gevorderden en daar- stralende schijnsel van een heerlijke zo- - I rvn üfznn nrnd«-»»» 4innLl„ii van in het bijzonder de beroepsleerlingen. De waarde van een opleidingsinstituut gaat eigenlijk pas blijken doör de later in prak tijk van het theaterleven behaalde resul taten. Wat dat betreft geniet de Kenne mer Balletstudio een zeer goede reputatie. In diverse gelederen van het Nationale Ballet weten verscheidenen door G. en M. Tschernoff en J. L. Zielstra opgeleide krachten zich te handhaven of te onder scheiden, hetgeen pleit voor de deugdelijk heid der methodiek. Nu is het Marijke Bakker men heeft het groeiproces van haar talent ook tijdens het Interscholaire Jeugdtoernooi van de laatste jaren kunnen volgen die als aspirante in Amsterdam een verhoopte carrière gaat beginnen. Een der mannelijke pupillen, Hans in der Riemen, neemt reeds aan dansfigura- ties bij de Nederlandse opera deel. Al heeft men wel eens sterkere uitvoeringen meegemaakt, het is toch verheugend te kunnen vaststellen dat er met name in de „Twee sonates" (muziek van Scarlatti) en de reeds eerder vertoonde „Dansstu- dies" op de Vijf Orkeststukken van ScRön- berg ook door anderen opmerkelijke be wijzen van in eerste instantie geschoolde begaafdheid werden geleverd. Veelbelovend wist een „soliste" zich door een Pizzicato van Gounod heen te draaien. Een Mazur ka van Johann Straus vormde een karak teristiek sluitstuk van een beurtelings ple zier en voldoening schenkende avond. merzon, onder een diepblauw uitspansel temidden van het weelderige groen van het prachtige theater met stille aan dacht genojen hebben van voortreffe lijke koorzang en van even voor treffelijk orkestspel. Het koor van de Rutgers Universiteit vertolkte onder lei ding van zijn dirigent F. Austin Walter een zeer afwisselend programma van fraaie koormuziek uit verschillende tijden en landen, waarbij ook bewerkingen van negrospirituals, een zeemans liedje, Ame rikaanse volksballaden en studentenliede ren waren opgenomen. De jeugdige zangers zongen al deze muziek met fraaie, uitnemend doorklin kende klank van opvallende continuïteit en draagkracht, doeltreffend genuanceerd met voortreffelijke dictie, gezond van uitdrukking en met een juist begrip voor de krakteristieke stijl van elk lied Evenals het koor manifesteerde ook het orkest zich als een uitstekend ensemble De studenten, die hierin verenigd zijn. hebben de beschikking over een waarlijk benijdenswaardige collectie van schitte rende instrumenten. Hun ambitie, muzika liteit en hun technische bedrevenheid en vooral ook de voortreffelijke „team"-geest rechtvaardigen echter dit rijke instrumen tale bezit volkomen. Onder directie van Keith Wilson is deze „Yale University Wind Symphony" gegroeid tot een prach tig harmonie-orkest met een hechte samen speleenheid, zowel voor de instrumenten nmnrf Kmiina I groepen afzonderlijk als voor het gehele en I semble. Als typerend voorbeeld hiervan zot VATICAANSTAD (AFP) In een bulletin van de persdienst van het Vaticaans Con cilie over de werkzaamheden van de cen trale voorbereidingscommissie, die met een beschouwing over het rooms katho lieke onderwijs vrijwel beëindigd zijn, wordt gezegd dat de kerk niet alleen het recht heeft haar eigen scholen te hebben, maar ook alles in het werk dient te stel len om de christelijke geest in de open bare scholen te laten doordringen. De waarheid moet door de opvoeders in de eerste plaats uiteengezet worden, vervol gens de leerstellingen van de kerk en daarna de dwalingen, die met deze leer stellingen in strijd zijn. De centrale commissie is voor haar ze vende en laatste zitting bijeengekomen in het Vaticaan. Verwacht wordt dat de zitting tot 20 .luni zal duren en dat voor die tijd alle belangrijke kwesties, welke nog voor de opening van het Concilie op 11 okto ber geregeld moeten worden, van de baan zullen zijn. De zitting wordt bijge woond door 62 leden van de commissie, onder wie 35 kardinalen. Ze staat onder leiding van kardinaal Tisserant, de deken van het <-o)lege van kardinalen. ik de klarinetten-sectie of de koper-sectie kunnen noemen, zonder aan de andere groepen ook maar iets te kort te doen. Naast enkele ongecompliceerde marsen en nummers van amusements-karakter, die overigens met smaak werden gespeeld gaf het korps ook uitvoeringen van muziek van hoger niveau, zoals een deel uit een symfonie van Hindemith. Verrassend werd hierbij de sonore, „volle" orkestklank en het uitnemende spel dat enkele „solisten" lieten horen. Ook bij het begeleiden van het koor bij enkele werken heeft het or kest zich bijzonder onderscheiden. Met dit concert is het zomerprogramma van het Openlucht-theater wel zeer geluk kig begonnen. DRIE FILMS VAN JOOP GEESINK Joop Geesink telegrafeert uit Venetië dat hij op de slotavond van het negende reclamefilmfestival, aldaar driemaal een prijs in ontvangst mocht nemen voor zijn films, die samen met ongeveer duizend andere reclamefilms door een internatio nale jury waren beoordeeld. Joop Geesink won een eerste prijs met een voor Amerika geproduceerde televisie spot in de „model animation"-techniek. De twee andere prijzen waren voor een pop- penfilm, bestemd voor de lokale bioscopen in West-Afrika, en een „poppentelevisie- spot" voor Amerika. DAT DE LIEDERENAVOND die Teresa Berganza zondagavond in de Kleine Zaal van het Amsterdams Concertgebouw gaf, uitverkocht zou zijn, stond wel vast na het succes en de grote sympathie die zij met haar optreden tijdens het vorige Hol land Festival had geoogst. Deze zangeres bezit een geheim dat weinigen weten te behoeden temidden van het gepolijste kunst-en-vliegwerk van ons concertbedrijf. ■Haar intenties én haar middelen zijn van een volkomen zuiverheid, en aan haar optreden is niet meer gestileerd dan nodig is om contact met het publiek te schep pen. Luisterend naar haar beseft men de diepe zin van het feit dat ons woord „charme", betovering, afstamt van het Latijnse „carmen" dat lied betekent; en de verbinding van het Franse „chanter" en „enchantement" w'ant dit zingen is inder daad verrukking. Daarbij bezit zij in haar echtgenoot Felix Lavilla een volmaakt begeleider die in de fijnste nuances nog een achtergrond weet te vormen die in een heid opgaat in de vocale partij. OVER HET WAARLIJK waardevolle kan men kort zijn of niet uitgepraat raken. Ik noem slechts enkele hoogtepun ten en verwijs verder naar de vrij talrijke platenopnamen (op Decca) die van Teresa Berganza in omloop zijn. Al moet men bij het beluisteren daarvan Je sobere, eveneens zo natuurlijke mimiek mis sen waarmee zij aan haar voordracht een Klein visueel accent kan verlenen. Die verstilde degie van Handel „Las- :ia ch'io pianga" (uit .Rinaldo") zal men zei len zo gehoord hebben en schalksheid is helaas een wat stoffig begrip voor de echt vrouwelijke humor waarmee zij daarna van deze com ponist „II mio tesoro" zong. Dezelfde kwali teit was daarvóór al opgevallen in een Canzonetta van Ale ssandrio Scarlatti. In vijf liederen uit het „Spanisches Lieder- buch" van Hugo Wolf werd de kringloop vanaf het uitgangspunt: Spaanse volksly riek, in het Duits vertaald, door het genie van Wolf tot hoge kunst omgesmeed, via het temperament van de voordracht, ge sloten. In de gratie waarmee zij argeloos heid met raffinement verbond toonde zij de schoonste eigenschap van haar volk té bezitten. Het pleit voor haar ongewone mu zikaliteit dat haar voordracht geen moment ontsierd werd door de talloze manierismen waar juist de liederen van Wolf (door hun sterker „litteraire" karakter) zo vaak aan leiding toe geven. Het was alles doorleefd met de wijsheid van het hart! MET VIJF LIEDEREN („Tonadillas") van Granados, vol van een melancholieke hartstocht, kwam de zangeres vrijwel let terlijk op eigen terrein. Lavilla, die zich hierin als begeleider zeer onderscheidde, toonde zich vervolgens ook als componist begaafd met vier smaakvolle bewerkingen van Baskische liederen. Deze konden zich zelfs handhaven naast de bekende zeven Spaanse liederen (Siete Canciones Popu- lares) van Manuel de Falla die volgens het programma het recital besloten. Maar het opgetogen publiek liet de zangeres en haar begeleider niet gaan voordat zij nog drie toegiften gegeven hadden. Hierbij was het ontroerende Cubaanse „slaaplied voor een negerkindje" dat de zaal tot muisstille aandacht bracht. En dat terwijl men vóór de pauze zelfs een enkele maal tussen de liederen van één groep spontaan ge- appuadisseerd had. hetgeen op de heilige grond van de Kleine Zaal vrijwel een doodzonde is. Maar wat wil men? Deze zangeres kent een geheimeen geheim dat ieder jaar miljoenen mensen naar duizenden concertzalen trekt. Een enkele maal krijgt men dat waarvoor men komt. Om het met de parafrase van een slagzin te zeggen: met muziek meer mens. Amsterdam. Geslaagd voor het, kandidaats examen theologie aan de Vrije Universiteit M Hiensch te Haarlem Utrecht. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten mej. S. A. Kemper, Heemstede. Teresa Berganza HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Ochtendvaria (gr.) VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.i5 Rechtdoor naar school en kantoor (gr.) 9-00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Klassieke grammofoon- muziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.) 10.M Voor de kleuters. 11.00 Radio-Volksuniver- siteit: Voordragen als litteratuurbeoefe- ningVloor Albert Vogel. 11.30 Voor de zie ken. 12.00 Hammondorgelspel en zang. 12.20 Regeringsuitzënding: Voor de land bouw. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Lichte orkestmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, actualiteiten of grammofoonmuziek. 13.25 Beursberich ten. 13.30 Nederlands koperorkest: populai re blaasmuziek. 14.00 Klassieke kamermu ziek. 14.40 Schoolradio. 15.00 Pianorecital: klassieke en moderne muziek. 15.30 De vrouw in het wit, hoorspel (dl. 1). 16.10 Hammondorgelspel met ritmische begelei ding (Gr.). 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Dans- orkest en zangsolisten. 17.55 New York cal ling. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Pianospel: lichte muziek. 18.30 Radio- Volksuniversiteit: Hedendaagse letterkun de V, door Jacques den Haan. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Zwerftochten door Operaland (gr.). 19.50 Pianorecital (gr.). 20.00 Nieuws. 20.05 Opklaringen, licht pro gramma. 20.50 Het ABC van het Heelal: II. De geboorte, het leven en de dood van een ster, lezing. 21.10 Snip en Snap-sou- venirs. 22.00 Alt en piano: Spaanse liede ren. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Pizzicato: Nieuwsflitsen en actualiteiten uit de wereld van de lichte muziek. 23.55- 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00- 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Pianomuziek (gr.). 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Morgenge bed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lich te grammofoonmuziek. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor le kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Moderne kamermuziek(gr.). 11,00 Voor oe vrouw. 11.30 Lichte grammofoonmuziek. 11.50 Volaan.. vooruit. 12.00 Middagklor- noodklok. 12.04 Dansorkest en zangsolist. 12.30 Mededelingen ten behoeve van land en tuinbouw. 12.33 Koorzang (gr.). 12.50 Actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen- nieuws. 13.30 Metropoleorkest en zangso liste. 14.10 Cello en piano (gr.): moderne muziek. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Paris et ses vedettes. 15.10 Utrechts stedelijk orkest. 15.35 Lichte grammofoon muziek. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zie- kenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beurs berichten. 17.45 Regeringsuitzending: Cul turele uitwisseling Nederland-Nederlandse Antillen, door drs. M. D. Thijs. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Kaarten op tafel, gesprek ken over aktuele problemen. 18.30 Licht orkest met solisten. 19.00 Nieuws. 19.10 Ac tualiteiten. 19.25 Lichte grammofoonmu ziek. 20.30 Promenade-orkest en solisten: klassieke en moderne muziek. 21.20 Klas sieke pianomuziek (gr.). 21.30 Koorzang. 21.55 De halve maan(d), cabaret. 22.15 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nws. 22.40 Volksmuziek. 23.10 Promenade-orkest koor en solisten. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.35 Amusementsmuziek. 12.50 Beurskroniek. 13.00 Nieuws. 13.15 Ka mermuziek. 14.00 Opera. 15.15 Pianoreci tal. 15.30 Kamermuziek. 16.00 Beursberich ten. 16.06 Duitse les. 16.21 Vlaamse sym fonische muziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Lich te grammofoonmuziek. 17.40 Boekbespre king. 17.50 V. d. jeugd. 18.20 Voor de sol daten. 18.50 Sportprogramma. 19.00 Nws. 19.40 Filmmuziek. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Hoorspel. 21.15 Jazzmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Grammofoonmuziek. 22.55- 23.00 Nieuws. VOOR MAANDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. AVRO: 20.20 Nieuwe oogst, gevarieerd programma. 21.05 Portret van Spanje 21.50 Jazz '62. NTS' 22.15-23.45 Eurovisie: Wereldkampioenschappen voetbal in Chili. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journaal. 20.20 Zendtijd po litieke partijen: Anti Revolutionaire Par tij. 20.30 Documentaire film. 21.00-22 43 Eurovisie: Wereldkampioenschappen voet bal in Chili. ONDER AUSPICIëN van de Maatschap pij ter Bevordering der Toonkunst en het Nederlands Bartók Genootschap had zon dag een Bartókdag plaats in het Kenne mer Theater te Beverwijk. Nadat de bur gemeester van Beverwijk, de heer J. G S. Bruinsma de aanwezigen ongeveer honderd in getal welkom had geheten werd het programma geopend met de .Contrasten" voor klarinet, viool en piano Dit werk dateert uit de periode tussen de twee wereldoorlogen toen de componisten zochten naar een meer heterogeen klank beeld in tegenstelling tot de schilderachti ge vermengingen van de impressionistische muziek. De drie instrumenten die aan dit kamermuziekwerk deelnemen zijn als zelfstandige eenheden tegen elkaar gezet en toch is het effect bij Bartok van een betrekkelijke mildheid. Dat komt vermoe delijk omdat hij zijn Contrasten uitspeelt tegen de achtergrond van een gepoëtiseer de folklore. Door het samenspel van Nap de Klijn (viool), Jolle Huckriede (klarinet) en Geza Frid (piano) kreeg men een zeer goede indruk van dit zelden gehoor de werk. EEN SONATE voor viool en piano van Wolfgang Wijdeveld was in dit milieu sty listisch niet misplaatst. De componist be dient zich van een ritmische articulatie die aan Bartók verwant is. Alleen is het resultaat een wat vriendelijker lyriek, wat Hollands-beschouwelijker ook. De uitvoe ring was bij Nap de Klijn, die het werk eertijds talloze malen met de pianiste Alice Hecks gespeeld heeft, in vertrouwde han den. Geza Frid was thans de pianist. Laatstgenoemde gaf tezamen met Luc- tor Ponse vervolgens een pittige voordracht van zeven deeltjes uit Bartók's Mikrokis- mos. Deze serie omvat in de oorspronke lijke zetting 163 kleine pianostukken, pro gressief geordend voor het piano-onder- richt. De 7 bewerkingen hieruit voor 2 klavieren geven een beknopt overzicht van Bartók's stijl-eigenaardigheden: de be dwongen motoriek van het ostinato, ge- puncteerd door half-chromatische figuren, waar opeens de vonk van een dissonerend accent uit opflitst. NA DE PAUZE gaven beide pianisten een uitvoering van de Sonate voor twee piano's en slagwerk, één van het half do zijn meesterwerken die de Hongaarse com ponist aan het muzikaal bezit van onze tijd heeft toegevoegd. Frid en Ponse heb ben dit werk al sinds meer dan tien jaar op hun repertoire en hun beheerste, virtu oze uitvoering gaf dan ook een voortref felijk beeld van de gecompliceerde parti tuur. Aan het succes hadden ook de slag werkers Louis Brandon Bravo, Jan de Gelder en Niels le Large een belangrijk aandeel door hun zowel figuurlijk als let terlijk slagvaardig spel. Het tweede deel van deze Bartókdag kon ik niet bijwonen wegens verplichtingen el ders. Het bestond uit een avondconcert van het Noordhollands Philharmonisch Or kest dat onder leiding van Henri Arends een programma bracht met het „Diverti mento" voor strijkers, het Concert voor Orkest, en de Hary Janos Suite van Bar tók's landgenoot Zoltan Kodaly. OF NFOFN MUT> Opdracht aan grafici. De staatssecre taris van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mr. Y. Scholten, heeft wederom aan een aantal grafici opdracht verleend tot het vervaardigen van een decoratieve choolprent. Het zijn de kunstenaars Ruth Fischer, Nico Bakker, Herman Berserik. Daniel den Dikkenboer, H. P. Doebele. Kees Franse. Henk Huig. Ton Klement' Lex Metz, Wiily den Ouden M Ov—mans. J. i'locs van Amstel, Hannes I\, m K Timrnt r. Ab Sok. r

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 4