Dean Rusk maakt reis langs zijn politieke vrienden in Europa Heemsteeds zakenman terug uit Oostduitse gevangenis Adenauer herdacht de opstand van 17 juni 1953 in West-Berlijn viiinori u n a n ii Hardste noot zal met De Gautle gekraakt moeten worden Mysterieuze diefstal uit staatsietrein van Segni Spanning aan de grens van Thailand en Cambodja Scheuring in geheel- onthoudersbond Geharrewar om het presidentschap Kroesjtsjev in Roemenië Belgische taalstrijd voor Europees Hof V erdrinkingsgevalten II II I I U U b II MAANDAG 18 JUNI 1962 Makkelijk Azoren Rede McNamara Schots bloed voor Brits- Westduitse verzoening Vermist meisje zat thuis Streven naar Duitse hereniging zonder geweld Int. Gerechtshof stelde Cambodja in het gelijk Peru Prinses Beatrix was bij wandelmars in Breda Nieuwe spoorbruggen 4 (Van onze correspondent) Amerika's minister van buitenlandse ra- en, Dean Rusk, vertrekt vanavond uit Vashington voor een bijzonder belangrijk :ezoek aan de Europese hoofdsteden. Lon- !en, Bonn, Berlijn, Parijs en Lissabon taan op zijn programma. Een ontmoeting net zijn Nederlandse collega Luns is niet opgenomen in de plannen, maar in goed ■ïgelichte Amerikaanse kringen sluit men ■ulk een ontmoeting toch niet uit. Hoewel men in Washington niet is geneigd aan te duiden, wat het belangrijkste probleem s dat tijdens deze reis aan de orde zal 'somen, moet men toch wel concluderen, dat de Gaulle's demonstratie van betrek elij ke doch eigengereide zelfstandigheid -en uiterst belangrijk gespreksthema zal ijn, niet alleen te Parijs maar ook in Lon den en Bonn. In de Amerikaanse hoofdstad geeft men zich veel moeite om te accentueren, dat het fundament van het westerse bondge nootschap geen scheuren vertoont. Men be oogt dat er grote, interessante ontwikke 'ingen aan de gang zijn in de westerse gemeenschap, en dat Rusk naar Europa gaat niet om de kelder te repareren, doch om te helpen bij het maken van de plan nen voor de eerste verdieping. De waar heid gebiedt echter erop te wijzen, dat er over die opbouwplannen nogal wat onenig heid aan het licht is gekomen de laatste ijd en dat zelfs de structuur op de be- lane grond wat minder solide is gebleken ian men had gehoopt. Minister Rusk is van plan, niet teveel uchtbaarheid aan z'n reis te geven Pers onferenties in de te bezoeken hoofdste en staan bijvoorbeeld niet op 't program- ia. Te Washington stelt men het voor, ilsof Rusk voornamelijk de gesprekken aat voortzetten waarvoor hij in Athene ijdens de Navo-bij eenkomst niet voldoen- ie tijd heeft gehad. Men spreekt bij voor laat de geruchten tegen als zou minister 'usk de ene bondgenoot tegen de andere iroberen op te zetten. Het bezoek aan Londen zal waarschijn lijk het gemakkelijkst voor de Amerikaan se minister zijn. Mét Engeland bestaan op dit moment geen meningsverschillen van grote betekenis. Tussen Bonn en Washing ton heeft het enige weken geleden echter nogal gespannen. Als gevolg van die wrij ving zal de Westduitse ambassadeur Gre- we aan het eind van deze zomer zijn post in Washington zelfs verlaten. De laatste tijd echter is die spanning stellig vermin derd. De Duitsers hadden bezwaar tegen de overigens zeer beperkte toeschietelijk heid, die Washington over Berlijn wilde tonen. Thans echter is het wel duidelijk geworden dat de Russen niet serieus wil len ingaan op de Amerikaanse suggesties en daarom zou het onzin zijn, als Duitsers en Amerikanen ruzie gingen maken over een regeling, waarvan in de praktijk voor lopig toch niets schijnt te komen. Rusk zal in Bonn daarom voort kunnen gaan met het gieten van olie op de Rijn. In Lissabon zal de Amerikaanse minis ter het moeilijker krijgen. De Portugezen zijn niet over Amerika te spreken, omdat Washington een liberaler houding aan neemt tegenover de ontwikkelingen in de Portugese koloniën, dan men in Lissabon juist acht. Amerika wenst echter haar ba sis op de Azoren te behouden, daar men deze van groot belang acht voor de NAVO en de Portugezen beschikken daarom over een zeker pressiemiddel. De moeilijkste taak wacht minister Rusk echter in Parijs. Hij kan natuurlijk zijn vertrouwen tonen in De Gaulle, omdat de ze de principes onderschrijft van een ge meenschappelijk westers verzet tegen het communisme, doch over de methoden om die principes te verwerkelijken, bestaat een belangrijk meningsverschil. De Ame rikanen hebben over de politieke en eco nomische integratie van West-Europea an dere gedachten dan de Franse president en in Washington voelt men niets voor De Gaulle's streven om Frankrijk tot 's we relds vierde kernmacht te maken. In deze tijd van het jaar worden in Amerika ongewoon veel redevoeringen ge houden omdat alle universiteiten van be lang hoog geplaatste figuren uitnodigen om de afgestudeerden toe te spreken. Za terdag sprak de Amerikaanse minister van defensie, McNamara, in de universiteit van Michigan. Zijn rede had grote bete kenis, ook in verband met de reis die Dean Rusk gaat ondernemen. De tekst van de speech had tevoren het fiat ont vangen van het Witte Huis en het State Department en daarom kan men McNa- mara's woorden als representatief beschou wen voor de officiële opvatting der Ameri kaanse regering. McNamara noemde Frankrijk of De Gaul le niet met name, maar Frankrijks presi dent kan zich de conlcusie van McNama- ra's rede voor gezegd houden: „beperkte kernmachten die onafhankelijk opereren, zijn gevaarlijk, kostbaar en snel verouderd en zij zijn niet overtuigend als een af schrikwekkende bewapening". Het westen aldus minister McNamara, moet het eens wordeft over haar strategie en haar doe len bij het uitbreken van een eventuele atoomoorlog. Minister Rusk zal dan ook zeker niet bevorderen, dat Frankrijk ge makkelijk tot een onafhankelijke kern macht uitgroeit al sluit dat niet uit dat hij Frankrijk steun kan toezeggen bij de ontwikkeling van atoomkracht voor vre desdoeleinden. President de Gaulle zal echter doorgaan met zijn ambitieuze plannen voor Frank rijk en wellicht zal Amerika nu reeds of op den duur genoodzaakt zijn niet alleen met Engeland maar ook met Frankrijk de strategie te coördineren van een eventuele atoomoorlog. Op die manier zou de Gaulle althans een deel van zijn verlangen ver vuld zien om aan Amerika, Frankrijk en Engeland een soort directoraat in de Navo te geven. Als men op het punt van een kernmacht waarlijk bindende afspraken met Frankrijk zou kunnen maken, zou het gevaar waarop McNamara wees, bezwo ren zijn. Het zal voor minister Rusk echter niet eenvoudig zijn een werkelijke garantie te verkrijgen voor een correct gedrag van Marianne, die in haar nucleaire vlegel jaren verkeert. LONDEN 150 man van de Camero- nians, het in West-Duitsland gelegerde Schotse regiment dat in opspraak is ge bracht als gevolg van enige als geisoleerd beschouwde incidenten in Minden, hebben besloten bloed aan het Duitse Rode Kruis te geven. Deze vrijwillige verzoeningsdaad wordt algemeen toegejuicht als het beste antwoord op een tegen de Schotten ge richte verwijten. ROME Er is in Rome een eigen aardige diefstal gepleegd, waarover men eigenlijk het ware niet te weten kan ko men, omdat de politie er nogal geheim zinnig over doet. Een avondblad, de Paese Sera van communistische richting, wist te melden dat dieven uit (Je staat sietrein van de president der republiek, Segni, tafelzilver hadden gestolen, dat, als we het blad mogen geloven, van buiten gewone waarde zou zijn. Er was sprake van zilveren bekers en drinkschalen, van gouden borden en zilversmeedwerk van de allergrootste waarde. Het bericht leek ons vreemd, ook om dat de Paesa Sera een blad is, waarin wel vaker opzienbarende berichten staan, de later niet helemaal juist blijken te zijn. Bovendien is het vreemd dat, war neer in een trein werkzaamheden moe ten worden verricht, men het kostbare tafelzilver daar eenvoudig in zou laten, temeer daar op het remise-emplacement daklozen in de treinen plegen te slapen Later kwamen er ook in andere bladen berichten dat er toch wel iets gestolen was. Wij zijn naar dat emplacement toe gegaan, maar journalisten werden niet toegelaten. Het gehele gebied was door een sterke politiemacht afgezet. De dienst doende commissaris verklaarde, dat er niet anders gestolen was dan een paar stalen vorken en messen. Dat lijkt heel logisch, maar anderzijds is er die grote politiemacht. Een verdere opheldering over dit geval is nog niet gegeven. De Velser politie heeft zondagmiddag enige uren gezocht naar een 9-jarig meis je, nadat op het IJmuidense strand een onbeheerd stapeltje kleren was aangetrof fen. Het bleek dat het meisje in badpak naar huis in IJmuiden-oost was gegaan en haar kleren had laten liggen. Met zijn jasje in de ene en een papieren draagtas met een Duits opschrift in de andere hand liep zondagmiddag de 56-jarige heer H. Pierrot van zijn auto naar zijn woning in de Paulus Potterlaan in Heemstede. Zaterdag werd hij uit een Oostberlijnse gevangenis ontslagen op grond van een gratiebesluit van het hoofd van de Oostduitse staatsraad. In september 1961 werd hij tot drieëneenhalf jaar gevangenisstraf ver oordeeld op beschuldiging van het op het paspoort van zijn vrouw naar het westen smokkelen van een 27-jarige Oostduitse vrouw. (Van onze correspondent) BONN Gisteren is in West-Duitsland van Flensburg tot Konstanz, van Helm- stedt tot Aken, de vruchteloze opstand her- kwestie-Berlijn, aldus Brandt, die ver klaarde dat het regime van Ulbricht over duidelijk een mislukking is geworden. In de Bondsdag in Bonn werd een spe ciale herdenkingsbijeenkomst gehouden, dacht, die op 17 juni 1953 in Oost-Berlijn waarop professor Tielecke uit Hamburg de tegen de communistische heerschappij uit- grote rede uitsprak. Ook voerde de minis- n J11.1 _1. „l-nnm I UnwrtnirTmrf T DmmPr brak. Overal in de Bondsrepubliek stroom den duizenden samen om de „Dag der Duitse eenheid", zoals deze datum is ge doopt, te gedenken. Bondskanselier Adenauer bracht de dag door in Berlijn, waar hij samen met bur- ter voor de Duitse hereniging, Lemmer, het woord. Ook hij legde nadruk op de vredelievendheid van de Bondsrepubliek in het streven naar een oplossing van de Duitse kwestie. Communisten hadden duizenden pamflet ten met opschriften als „Wij willen vrede, gemeester Willy Brandt de 569 slachtoffers I baarom weg met Adenauer," en dergelijke van de opstand herdacht bij het gedenk- uit auto-s in West-Berlijn gestrooid. Drie teken, dat voor hen in West-Berlijn is op- I mannen zjjn jn verband hiermee gearres- gericht. Zaterdagavond deed Adenauer teer(j voor de radio een beroep op de Sovjet- jn Qost-Berlijn is gedurende het week- Unie de zeventien miljoen Oostduitsers zelf ejncje een nationaal congres van 2.300 af- te laten beslissen hoe zij willen leven. In gevaarcjigden met redevoeringen en koor de Duitse kwestie laten wij ons minder zgng gehouden. De duizenden die vorige door nationale als wel door menselijke ge- jaren ujt Oost-Duitsland naar West-Ber- voelens leiden, aldus de bondskanselier^ jyn piacbten te komen om de „dag der „Geef onze broeders aan de andere kant van het ijzeren gordijn toch meer vrijheid, geeft hun een menswaardig bestaan". Adenauer noemde de onderdrukking van de opstand in 1953 met Russische tanks een fout van de communisten. Ook nu nog maakt de Sovjet-Unie dezelfde fout als zij probeert zeventien miljoen mensen het recht te onthouden, zo te leven als zij zelf willen, aldus de bondskanselier, die toegaf dat de Duitse hereniging nog wel lang op zich zal laten wachten. West-Duits land zal evenwel geen geweld gebruiken om zijn doel te bereiken. Wij zullen de tijd voor ons laten werken, aldus Aden eenheid" mee te vieren, waren ditmaal afwezig opgesoten achter de muur langs de sectorgrens. Gevlucht HOF (Beieren) (AP) Een Oostduitse vrachtwagen met vijf vluchtelingen is zon dag door de prikkeldraadversperring tus sen Oost- en West-Duitsland gereden en daarop door de ondiepe Saaie om het Wes ten te bereiken. De politie vertelde dat de wagen er niet in slaagde, tegen de steile westelijke over van de rivier op te rijden. De vluchtelingen sprongen uit de wagen en kwamen in veiligheid. Tot het vijftal auer, die opsomde hoe in 1953 behalve de beboor(je een echtpaar met een klein kind. 569 doden nog 1744 mensen gewond raak ten en hoe 5133 demonstranten en 1756 op standige Volkspolitiemannen werden ge- arresteerd. Burgemeester Willy Brandt van West- Berlijn zei met nadruk dat het Duitse volk en vooral de Westberlijners zich niet te vreden zullen stellen met een blijvende splitsing van Duitsland. Wij zijn echter vóór onderhandelingen met de Russen en voor elke redelijke tussenoplossing voor de Dat is tenminste de lezing, die algemeen wordt gegeven. De heer Pierrot, die gis termiddag ondanks een vermoeiende auto rit hij kreeg zijn kleine Franse auto terug en reed zelf naar Nederland be reid was persvertegenwoordigers te woord te staan, ontkent dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan mensensmokkel. Waar voor hij dan wel veroordeeld werd liet hij in het midden; het had volgens zijn zeg gen iets te maken met het niet inorde zijn van bepaalde documenten. In januari diende mevrouw Pierrot een verzoek tot gratie in, dat werd onder steund door de voorzitter van de Duits- Nederlandse Kamer van Koophandel in Berlijn, de heer Fruitema. De laatste ont moette de heer Perrot zaterdagmorgen in het bureau van de Oostduitse openbare aanklager. Nadat hij al zijn bezittingen had teruggekregen en ook zijn auto, die Keurig was opgepoetst en van benzine was voor zien, passeerde hij om 12.10 uur zaterdag middag het controlepunt in de beruchte muur in de Friedrichstrasse, de enige doorgang die buitenlanders kunnen ge bruiken. Goed behandeld Over zijn behandeling hoorde men uit de mond van de heer Pierrot geen enkel slecht woord. Hij had een goede behande ling genoten en de indruk gekregen, dat de Oostduitsers met buitenlandse gevange nen eigenlijk niet goed raad wisten. Zij hoefden niet te werken zoals Oostduitse gevangenen. De heer Pierrot, die een pot loodtekening van het interieur van zijn cel liet zien, vertelde dat die cel een vlot tende bevolking had, Amerikanen, Engel sen, Fransen en ook Egyptenaren en Sy- riërs. Overigens sprak de heer Pierrot, die zaken doet met Oost-Duitsland van dat land steeds als de D.D.R., de Deutsche Demó- kratische Republik. Zijn spoedige vrijlating als gevolg van een gratiebesluit is niet zo erg bijzonder. Het komt dikwijls voor dat de Oost-Duitsers buitenlanders, die tot vrijheidsstraffen van enkele jaren veroordeeld zijn, na enkele maanden op vrije voeten stellen. De heer Pierrot vertelt, teruggekeerd in Heemstede, van zijn belevenissen. Naast hem zijn echtgenote, wie de blijdschap over de terugkeer van haar man op het gezicht te lezen staat. Deze tekening maakte de heer Pierrot van de cel, waarin hij ongeveer 9 maanden doorbracht. TSJIENGMAÏ (Reuter) De premier van Thailand, maarschalk Thanarat, heeft tegenover persvertegenwoordigers ver klaard, dat er versterkingen worden ge zonden naar de tempel van Preah Vinear, die volgens een uitspraak van het Inter nationale Gerechtshof in Den Haag aan de Cambodjaanse zijde van de grens met Thailand ligt. De Thailandse minister van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat Cambodjaan se troepen naar de grens zijn opgerukt. Hij voegde er aan toe: „Wat wij ook mogen doen, doen wij uit zelfverdediging". De minister sprak tegenover journalisten na afloop van een speciale kabinetsvergade ring van vijf uur. De betwiste tempel is op het ogenblik bezet door Thailandse politie. In een ver klaring zegt de Thailandse regering dat zij de uitspraak van het hof in Den Haag be treurt. Het Internationale Gerechtshof in Den Haag heeft bepaald dat Cambodja de soe vereiniteit over de ruïnes van het tempel complex Preah Vihear In het Dong-Rekge- bergte heeft. Cambodja had het hof ver zocht te verklaren dat Thailand zijn troe len uit de Preah Vihear moet terugtrek ken en dat Cambodja de soevei einiteit over de tempel heeft. De uitspraak van het hof kwam met negen tegen drie stemmen tot stand. Met gelijke stemverdeling bepaalde het hof -dat Thailand verplicht is zijn strijdkrachten uit het gebied terug te trekken. Met zeven tegen vijf stemmen bepaalde het hof dat Thailand verplicht is aan Cam od.ja alle eventueel uit de tempel weg gehaalde voorwerpen terug te geven. Drie raadsheren van het hof, Moreno Quintana (Argentinië), Wellington Koo (Nationalistisch Chirej «n Sir Ferny "en- der (Australië) hebben "-ik aan be* a-rest een afwijkende mer ine toegevoegd. De vergadering van de Algemene Neder landse Geheelonthoudersbond, die zondag in Amersfoort is gehouden, is de meest emotionele bijeenkomst geweest uit de ge schiedenis van deze 65 jaar oude organi- De oorzaken hiervan waren de plannen tot fusie van de neutrale drankbestrijders organisaties, die hun beslag zullen krij gen met de oprichting van een algemene Nederlandse drankbestrijdersorganisatie. De stemming over de fusieplannen was schriftelijk vóór de algemene vergadering per afdeling geschied. Het resultaat was dat 58 pet zich vóór en 38 pet zich tegen fusie heeft uitgesproken, terwijl 4 pet blanco stemde. Deze percentages waren echter onvoldoende om de organisatie in de nieuw op te richten organisatie te doen overgaan. Het hoofdbestuur trok daaruit de consequentie de functies neer te leggen en uit de A.N.G.O.B. te treden. Twaalf afdelingen deden hetzelfde. Onder de afdelingen, die vóór de fusie stemden en uittraden, waren Rotterdam en Leeuwaren. Tegen waren Amsterdam, Utrecht en Den Haag. Morgen zal de Tweede Kamer stemmen over de twee moties welke afgelopen don derdag in de Tweede Kamer werden inge diend over de toetreding van Spanje tot de Europese Economische Gemeenschap. Het wordt een interessante zaak, want de mo tie van de socialist Goedhart, die door li beralen en protestants-christelijken werd gesteund, is door minister Luns ontraden, die van de k.v.p.'er Schuyt is voor de be windsman aanvaardbaar. Het verschil tus sen beide stukken is, dat de motie-Goed hart man en paard noemt dat wil zeg gen Spanje en een paar concrete voor waarden waaraan dat land moet voldoen wil het voor de democratieën van de E.E.G. acceptabel zijn terwijl de motie-Schuyt slechts in algemene formuleringen is ver vat. HET PAROOL vraagt zich af: „Vond men echte vrijheid in Spanje wat ie veel gevraagdHad men geen behoejte aan solidariteit met de flinke en fatsoen lijke Spanjaarden van München? Speelde een verholen sympathie voor de „anti communistische" dictator Franco en voor diens bindingen met de katholieke hiërar- i chie een rol? Volgens de Volkskrant bespeurde de K.V.P. in de motie-Goedhart een anti katholieke rel. Dat is inderdaad boeiend: een motie die de eisen overneemt, die o.a. door Spaanse katholieken zijn geformu leerd, is plotseling anti-katholiek, wanneer zij door een „linkse" afgevaardigde in het Nederlandse parlement wordt gebracht!" Het weekblad BURGERRECHT vindt Spanje maar betrekkelijk een dictatuur: In Spanje is men namelijk zo vrij als een vogel in de lucht, zolang men zich niet daadwerkelijk verzet tegen het huidige po litieke systeem. Er is geen sprake van een dictatoriale inmenging in het privé- leven van het individu, zoals men dat bij voorbeeld in de communistische landen vindt. Men kan op straat openlijk over politiek spreken en daarbij de kritiek laten meespreken". DE WAARHEID vindt het wonderlijk bases op Spaans gebied in overeenstem ming zou zijn met de richting van de poli tieke ontwikkeling binnen de NAVO" Dus: toen was Goedhart voor het vesti gen van NAVO-atoombases in Franco Spanje. Waarschijnlijk is hij dat nog en daarom werd de parlementaire vertoning er nog curieuzer door! Wanneer het ALGEMEEN DAGBLAD meent:,,Een land als Nederland dient vierkant stelling te nemen tegen een ver zoek van Spanje en Portugal als dicta turen! in de Europese organen te wor den opgenomen" en deswege „de directe onverbloemde motie-Goedhart de juiste noemt, vindt het de schrijver Cees Noote boom in DE VOLKSKRANT aan zijn zijde „Het zou onvergefelijk zijn als Spanje nu toch nog in de E.E.G. kwam, hoe mini maal geassocieerd dan ook. De Madariaga dat juist de heer Goedhart een motie in- heeft in München gezegd dat de burger diende. Het communistische dagblad her- oorlog nu afgelopen is. Het is duidelijk innert zich: „Op 1 december 1960 diende wat hij bedoelde, en het is een mooie uit Frans Goedhart bij het zogenaamde par- spraak voor het Spaanse geschiedenis lement van de Westeuropese Unie een rapport in, waarin gezegd wordt, dat „de vestiging van gemeenschappelijke NAVO- boek Maar al is het waar, het is niet waar. In München is het niet waar. Het is pas waar als het gezegd wordt in Madrid1 LIMA, (Reuter) De presidentsverkie zingen in Peru hebben geen beslissing ge bracht, zodat het nieuwe staatshoofd zal moeten worden aangewezen door het con gres, dat op 27 juli bijeenkomst, zo heeft de Peruviaanse minister van volksgezond heid, Eduardo Watson Cisneros, zaterdag verklaard. Volgens hem heeft geen van de kandidaten bij de vorige week zondag gehouden verkiezingen het vereiste een derde deel van het totale aantal uitge brachte geldige stemmen op zich verenigd. De minister noemde geen bron voor dit bericht. Vrijdagavond was pas ruim een kwart van de stemmen geteld. De kandidaat van de Volksunie, Fernando Belaunde Terry, en de leider van de revolutionaire Ameri kaanse volksalliantie, Victor Haya de la Torre, hadden toen vrijwel evenveel stem- Generaal Manuel Odria bezette de derde plaats. Volgens diplomatieke krin gen in Lima zullen bij een stemming in het congres de aanhangers van Generaal Odria hun steun aan Belaunde Terry ge ven. Volgens de volksunie heeft Fernando Belaunde Terry, 593.472 stemmen gekre gen, 29.000 meer dan Haya de la Torre, die 564.472 stemmen behaald zou hebben. Manuel Odria had 496.019 stemmen óp zich verenigd. BOEKAREST (AP) De Russische pre mier Kroesjtsjev is per trein in Roemenië aangekomen voor een bezoek van een week waarbij hij internationale en binnen landse aangelegenheden met de commu nistische leiders van de Balkanlanden ter sprake zal brengen. Kroesjtsjev is vandaag in Boekarest offi cieel ontvangen door Gheorgioe Dej, de communistische leider van Roemenië. Dit bezoek is het tweede staatsbezoek van Kroesjtsjev in de laatste weken aan een van de Russische satellieten. De vori ge maand heeft hij Bulgarije bezocht. Hongarije en Tsjechoslowakijke staan voor deze zomer nog op het programma. Kroesjtsjev's bezoek aan de Oosteurope- se landen wordt gezien als een poging om de economische inspanning tegenover de gemeenschappelijke markt van West- Europa te verstevigen. Bij de Bulgaren heeft Kroesjtsjev zijn verlangen naar voren gebracht, in econo misch opzicht nauwer samen te werken met Joegoslavië. Hij zal vermoedelijk met hetzelfde voorstel bij de Roemenen ko men. BRUSSEL (ANP) De leiding van net Verdedigingsfront van Brussel heeft op een bijeenkomst bekendgemaakt dat een aan tal inwoners van Alsemberg en Beersel (bij Brussel) een klacht tegen de Belgi sche regering hebben ingediend bij het Europese Hof voor de Rechten van de Mens te Straatsburg. De organisatie kon digde tevens aan dat meer van dit soort klachten uit nog twee gemeenten zullen volgen. De klagers menen dat de Belgische re gering in deze gemeenten de Europese Conventie op de Rechten van de Mens ge schonden heeft door niet voldoende onder wijsfaciliteiten in de Franse taal beschik baar te stellen. Volgens hen hadden in Alsemberg overgangsklassen moeten wor den ingericht wegens de opening van een rijksmiddelbare school. Doch na persoon lijk ingrijpen van de Vlaamse minister van Onderwijs, Van Elslande, zou daar niets van gekomen zijn. In Wijk aan Zee is zondagmiddag het stoffelijk overschot gevonden van de 11- jarige Peter Lodewijks uit Beverwijk, die met zakkend water met vrienden aan het spelen was geweest en onopgemerkt met een bal is afgedreven. Toepassing van kunstmatige ademhaling mocht niet meer helpen. Het tweeeneenhalf-jarig dochterje van de familie Pries uit Kampen is zaterdag middag onder Elburg verdronken in het Veluwemeer. Het meisje was met haar ouders aan het baden. De moeder van het meisje raakte het eerst in de vaargeul. Toen de vader haar wilde helpen verdween ook het kind onder water. De moeder werd gered door een voorbijkomend zeilbootje. Het kind werd na twee uur levenloos op- gedregd. Gistermiddag is het zesjarig zoontje uit het gezin Sunder te Schipluiden (onder Delft) verdronken. Het kind was in een onbewaakt ogenblik te water geraakt in een langs de weg lopende sloot bij de ouderlijke woning. Onder Wassenaar is het lijkje aange spoeld van de 8-jarige W. G. M. Raap horst uit Den Haag. Het jongetje is tege lijk met een makkertje van een wijkclub op 9 juni voor de Scheveningse kust ver dronken. De 21-jarige mejuffrouw Mia Pieters uit Maastricht is zondagavond in de Maas on der Richelle, België, verdronken. Zij zat met vier anderen in een bootje met bui tenboordmotor, dat kapseisde toen het in het kielzog kwam van een plezierboot. Geen van de inzittenden kon zwemmen, doch de vier anderen konden zich aan de omgeslagen boot vastklemmen. Ter gelegenheid van het eerste lustrum van de Bredase poliomars heeft prinses Beatrix zaterdagmiddag in Breda een dé filé afgenomen van de deelnemers aan de ze mars. De belangstelling voor de wan deltocht was dubbel zo groot als vorig jaar. Er waren 2.300 wandelaars uit ge heel Nederland, meestal in groepsverband lopend. Minister Toxopeus was onder de eregasten. 's Middags vertrok prinses Beatrix naar de atletiekbanen in Breda, waar Westeuro pese cadetten-atletiekwedstrijden gehou den worden, om daar de Prins Bernhard- beker uit te reiken. De uitslag van deze wedstrijden was als volgt: 1. Sandhurst (Engeland, 289 punten) 2. Kon. Militaire School (België, 179 pun ten), 3 Kon. Militaire Academie (Breda, 178 punten) 4. en 5. Politechnische School (Parijs en Rennes, beide 133 punten). In 's-Hertogenbosch hebben ongeveer 150 man N.S.-personeel zaterdagnacht en zondagochtend een van de twee nieuwe spoorbruggen, die de Dieze gaan over spannen, op haar plaats gebracht. De andere brug wordt volgende week ge ïnstalleerd. Deze twee enkelsporige bruggen over de Dieze vormen een belangrijke schakel in het spoorwegverkeer tussen het zuiden en morden van ons land. Zij vervangen de in 1945 gelegde noodbruggen. Volgend jaar zullen de N.S. beginnen met de bouw van een nieuwe spoorbrug over het Amsterdam-Rijnkanaal in de stad Utrecht, in de lijn Utrécht-Amster dam. Deze brug wordt van pijler tot pijler 172 meter lang, een recordlengte voor Nederland.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5