IH DE VISHAL+EN OP ZEE Junkermann won twee ritten in Ronde van Zwitserland Tuintje Toegezegde woonvergunning geeft geen volkomen garantie W eekoverzicht 'brieven aan de redactie Havenberichten Politieke spanning in Brits Guyana Generaal verdedigt zijn mannen Interessante juridische uitspraken MAANDAG 18 JUNI 1962 Brommers maakten brokken Brand in vuilnisbelt Bart L. Joris Sport in de IJmond Voetbal In Zandvoort Vreemd beleid Mr. C. A baron Bentinck In het begin van de afgelopen week heeft de handel het moeten stellen met vis die reeds grotendeels zaterdag in de haven was, in het gunstigste geval van schepen, die zondagmorgen (eerste pinksterdag) waren binnengekomen. Bovendien was er dinsdag te verhandelen de vis, die afkomstig was van de Rijnmond, KW 15, die in de wate ren rond IJsland had gevist, en van de KW. 171, Jan Maria. Het laatstgenoemde schip heeft enige weken bij Newfound land gevist en daar ook meerdere malen gemarkt. Op de reis naar huis was gevan gen vis mee naar IJmuiden genomen. Van beide schepen kan vermeld worden dat de vis niet al te best was. Van de Newfound lander heeft men nog niet veel ervaring opgedaan; van de Rijnmond I, KW 15, zijn er van voorafgaande reizen heel wat betere en mooiere kwaliteiten in de markt geweest. Ook deze week warende ver wachtingen dienaangaande weer hoog ge spannen. Voor het grootste deel is dit bit ter tegengevallen. Ook van de overige vis kon men meer dere malen de opmerking horen maken: „Er is niet veel fraais te koop". De ge middelde prijzen konden dan ook niet tot grote hoogte komen. Slechts voor de aller beste soorten werden wel zeer behoorlijke prijzen gemaakt. Kortom, men kon voor alle prijzen en kwaliteiten kopen wat men maar wilde. Dit werd donderdag echter al anders, toen men door de grote voorraad heen geworsteld was. De tongetjes gingen al meteen een halve gulden per kg. om hoog. De kabeljauw en gullen hebben hier niet zo erg van kunnen profiteren, omdat er donderdag een Deense kotter een paar honderd kisten kabeljauw en gul in de markt deponeerde, die de prijzen wel even gedrukt hebben wat deze soorten be treft. Ook de schelvis heeft geen stijging kunnen ondergaan, omdat de kwaliteit de gehele week door hetzelfde beeld te zien heeft gegeven. De betere soorten brach ten steeds 5 a 6,- per kist meer op dan de mindere soorten. Schol was er donderdag niet al te veel te koop, en de kwaliteit was prachtig, zodat deze visjes zich behoorlijk omhoog hebben gewerkt. Verder is dit zo gebleven. De kleine tongen zijn echter doordat er vrijdag niet te veel was, en ze allemaal van prima kwaliteit waren, met guldens omhoog gegaan. Ton gen I zijn zelfs boven de 4,- verkocht, terwijl tongen II stegen tot boven 3,- per kg. Met de verse haring blijft het een zui nige geschiedenis; slechts enkele mooie partijtjes zijn er aan de markt geweest. Een bijzonder mooie partij haring is vrij dag verkocht, die door de IJm. 82. Rotter dam, in één dag was gevangen. De han del en de conserven-industrie hebben deze haring vlot opgenomen voor prijzen, va riërend van 42,- 34 per kist. Ook is er een einde gekomen aan de grote stroom van makrelen, waardoor ook de prijs van deze vissoort weer flink omhoog gegaan is; zelfs is er voor bepaald geen grote makreel f 30 per kist betaald. Alles tezamen in ogenschouw genomen is deze week voor de handel een niet al te prettige geweest. Ook voor de rederijen was het niet zo rooskleurig door de schraal te van de vangsten en doordat er niet be paald duur ingekocht werd. Aanvoer van maandag Voor de eerste losbeurt losten vanmor gen 30 schepen 1430 kisten schelvis, 660 wijting, 280 gul en kabeljauw, 20 koolvis, 100 haring, 120 toters, 360 makreel, 400 schol, 45 tarbot, 315 varia, 1235 stuks ka beljauw en 20.000 kilogram tong. Voor de tweede beurt losten 57 schepen 215 wijting, 65 gul en kdbeljauw, 700 schol, 80 tarbot, 245 varia, 1060 stuks kabeljauw en 28.500 kilogram tong. Totaal 6000 kisten. Prjjzen van maandag In guldens. Per kilo: zalm 4,805,50, heilbot 2,30—2,20, tarbot 3—2,20, grote tong 3,902,70, grootmiddel tong 32,70, kleinmiddel tong 3,102,70, tong I 3,10 2,80, tong II 2,40—1,96. Per 50 kilo: grote gul 41—31, middel gul 36—29, kleine gul 28—18, koolvis I en II 37—35, leng en lom 28—26, witte koolvis 41, haring 5528, kleine haring 19—11, makreel 4015,40, radia 8, schar 3022, poon 1714, heek 9236, Schol III 12 18, schol II 39—24, schol I 28—23, zetschol 2518, grootmiddel schol 2013, grote schol 2523, grote schelvis 3023, groot middel schelvis 2824, kleinmiddel schel vis 25—17, schelvis I 23—19, schelvis II 21—12, wijting gestript 2011, wijting dicht 138, griet 4452, tongschar 5477, (Verkort weergegeven) Geen fusie. Gaarne zou ik nog even terugkomen op de mislukte fusiepogingen StormvogelsVSV. De argumentatie dat men, dank zij het bedrijfsleven, goede spe lers zou kunnen aantrekken, omdat de be drijven voor woningen zouden kunnen zorgen, ondervindt veel tegenstand, ook van mij: Waarom wel huizen voor goede spelers en niet voor goede werkkrachten? Of zijn die niet zo belangrijk in het be drijfsleven? Ik sta zelf zeven jaar inge schreven en heb ook nog geen zelfstandige woning. Waarom is er van het bedrijfs leven zo'n grote interesse voor een fusie? Of heeft dit maar alleen als lokaas ge diend om beide verenigingen samen te krijgen? En nu beide verenigingen niet tot een overeenkomst zijn gekomen, wat krij gen ze nu? Gaat men nu elkaar verwijten maken omdat er bij de ene partij meer clubliefde bestaat dan bij de andere? Ik kan me wel voorstellen dat als je club al vijftig jaar bestaat je die niet zo gauw laat verkopen. Misschien is het nog niet te laat. Laten dê geldschieters nu eens hun goede ma nieren tonen en hun bijdragen aan de clubs storten. Wij willen natuurlijk goed voetbal zien en dat kan gerust als u helpt. Wat voor één ploeg kan, kan ook voor twee Dan hebben we elke zondag weer voetbal en niet om de veertien dagen. J. W. F. KOK schartong 61, tarbot II 150140, tarbot III 118—94, tarbot IV 79—68, wolf 37—34, rode poon I 3733, poon II 1814, mullets 65—55. Per 125 kilo: grote, kabeljauw 9880, middel kabeljauw 9275, grote en middel koolvis 9286, leng 7369, wolf 65, witte koolvis 136116. Regels kabeljauw: groot 7269, kleine 42—25. Scheveningen In Scheveningen bedroeg de aanvoer van vis vanmorgen 300 schelvis, 350 wijting, 100 gul en kabeljauw, 30 haring, 400 toters, 120 makreel, 200 schol, 100 diversen, 250 stuks stijve kabeljauw, 4000 kg. tong en 1500 kantjes maatjesharing. Op zee De „Thorina" IJM 35 meldde zaterdag avond uit de noord een trekje van een goede 100 manden, hoofdzakelijk schelvis. De „Gerardina" deed een trekje van 35 kantjes haring. De „Arie" gaf door dat er zaterdagavond bij de laatste twee trek ken nog geen mand scheep gezet kon wor den. De „Dirkje" KW 54, die onder de En gelse westkust viste, meldde dat de laatste twee trekjes beide 7 kantjes hadden opge leverd. Brandstofpomp kapot Zaterdagamorgen liet de brandstofpomp van de IJM 26 ,,'s-Gravenhage" het afwe ten. De wal liet de schipper weten dat men hem een reservepomp zou sturen. Er werd besloten de pomp mee te geven aan de IJmuidense loodsafhaler, die op zijn beurt de pomp aan de voor de pieren kruisende loodsboot zou afgeven. De SCH 24 „Arie van der Zwan" werd verzocht bij de loods boot langs te stomen en de pomp over te nemen om die naar zijn hulpeloze collega te brengen. Men werd echter gewaar dat de VL 153 „Liesje en Rutger" nog diezelf de avond uit IJmuiden ter visserij zou vertrekken. Men gaf toen dit schip de pomp mee. De „Arie van der Zwan" ver nam dit eerst bij het praaien van de loods boot. Er was geen, hulp meer nodig. De „Liesje en Rutger" had buiten de pieren al spoedig radiocontact met de ,,'s-Graven hage". Men kreeg de positie van laatstge noemd schip op (het schip lag op ongeveer 150 mijl van IJmuiden te drijven) en zette snel koers naar de opgegeven plaats. Zon dagmorgen omstreeks zeven uur werd de pomp overgezet en konden de machinisten van de ,,'s-Gravenhage" aan de slag gaan. De bemanning van de IJM 26 had door een en ander een vrij weekeinde. Warmloper De KW 99 Maria Theresia" meldde aan de KW 54 „Dirkje" dat men reeds ander half uur lag te drijven om de schroefas, die veel te warm was geworden, af te laten koelen. Het schip had op de vorige reis last gehad van dit zelfde euvel. Tijdens het binnenliggen had men de zaak onder zocht', maai- zaterdagavond was de as warmer dan hij ooit was geweest. Haringvangsten KW 40—20, KW 110—1, KW 9—1. KW 95—32, KW 175—10, KW 163—25. KW 22— 40. Gemiddelde vangsten: Katwijk 14, Scheveningen 14 en Vlaardingen 14 kant jes. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Geertje Buisman van Fowey: Skaugum, Monrovia, erts lossen Buitenhaven IJmuiden; Weser, Skoghall; Castellamare, Baie Como; Militence, Antwerpen; Heluan, Jössingfjord; Elisabeth Roorda, Par; Tjo- ba, Londen; Hinde, Londen; Sylt, Hamburg; Her- rinstorff, Wismar; Roelof Holwerda, Par; Zuider zee, Waterford; Arkadia, Tilbury; Confid. Lon den, laden Zaandam; Elfriede, Barrow in Fur- ness, blokvormen lossen Hoogovens IJmiuiden; Njord. Rotterdam, bijladen Binnenhaven IJmui den; Daniël M.. Norwich; Conbrio, Duisburg: Martini, Rotterdam. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Yewmouth van Swansea; Vijgendam, Workington, blokvor men lossen Binnenhaven IJmuiden; Rijnstroom, Londen; Julia Mary, Londen; Koserow, Wismar; Heros, Kotka; Stad Maastricht, Pepel, erts lossen Buitenhaven IJmuiden; Nordhval, Le Havre; Grebbestroomi, Huil; Wolanda, Londen: Dido, Aarhus; Harrogate, Goole; Amyntas, Hamburg; Yelkonei, Antwerpen; Neth. Coast, Newcastle; Franka 2, Swinouscjie, kalk lossen Haringhaven bunker; Waverstroom, Poole; Oranje Nassau. Southampton; Energie. Par: Unitas H., Hudiks- vall; Darmstad, Antwerpen; Ronan, Sunderland: Inge, Narvik; Heriot. Leith; Philetas, Kopenha gen. Patria, Kemi. cellulose lossen Velsen pa pierfabriek: Riff, Stade. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Catharina Oldendorff naar U.S. Gulfsports F.O.; Lifana. Rotterdam, walsmateriaal bijgeladen IJmuiden; Yewdale, Londen, walsmateriaal geladen IJmui den: Rolf, Hull; Henny J.. Rotterdam; Imke, Go thenburg; Baarn, New York; Ritornel, Boston, erwten geladen Vijfhuizen; Joseph Cameret, Duinkerken: Flevo, Odense; Jans, Londen; Im- manuël, Hamburg, veevoeder geladen te Wor- merveer; Vale Narvik, ledig van Buitenhaven IJmuiden; Jean E.. Londen; Alwaki, Londen; Berkhout, Calais; Libertas, Tripolis; Hannes, Hel- singborg. Neder-Ebro, Antwerpen; Mynias, Ham burg: Ciudad de Cucuta, Le Havre; Sleipner 1, Stockholm; Cuxhafen, Bremen; Eemstroom, Grangemouth; Poseidon, BremenRavenstein, Antwerpen; Viris, Narvik; World Seafarer, U.S. Gulfports. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Arkadia naar Bremerhaven; Lingestroom, Londen; Honte- stroom, Hull; Zaanstroom, Hull; Aegis, Funchal; Theron, Willemstad; Sylt, Hamburg; Rorichmohr, Kopenhagen. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Roelof Buisman van Hamburg, laden te Koog aan de Zaan; Wanda. Kotka, cellulose lossen papierfa briek Velsen; Jens Toft, Bases Indre, walsmate riaal leden Binnenhaven IJmuiden; Egret, Liver pool; Oriënt, Swansea. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Op de Grote Hout of Koningsweg in Velsen-noord reed een bromfietser zater dagavond om zes uur tegen een loslopen de hond. Hij kwam ten val en werd ge wond aan zijn rechterelleboog. Zijn kleding en brommer werden beschadigd. Een 49-jarige vrouw uit Amsterdam slip te zondagmorgen om half twaalf met haar bromfiets op het landgoed Duin en Kruidberg in Santpoort. De ongevallen- dienst vervoerde haar met een rechteron- derbeenbreuk naar het Antoniusziekenhuis in IJmuiden. Een 26-jarige arbeider, wonend aan boord van de „Arosa Sun", werd zondag middag om half zes naar het hoofdbureau van politie in IJmuiden-oost gebracht om dat hij onder invloed van alcohol met zijn bromfiets tegen een hek aan de Hoflaan in Velsen-noord was gereden. Dit was ge zien door de bemanning van een politie auto die de man volgde aangezien hij nog al vreemde capriolen met zijn voertuigje had uitgehaald. GEORGETOWN (AFP) In Brits Guyana is de politie in staat van alarm om voorbereid te zijn op alle mogelijkhe den in verband met de politieke spanning in het land, die ontstaan is door het ont slag van de minister van binnenlandse za ken, Balrim Singh Rai, door premier Sheddi Jagan. Jagan heeft de uiterst link se senator Claude Christian als opvolger van Singh Rai benoemd. In het gehele land zijn talrijke politieke leiders een campagne tegen de afgezette minister begonnen. Er zijn vele beschuldi gingen tegen de voormalige minister ge richt. Hij zou te veel naar rechts neigen en de leiding van de partij hebben willen veroveren. Hij zou de regering verraden hebben door geheimen aan de vijanden van de partij te verstrekken. Tenslotte zou hij dr. Jagan beschuldigd hebben van het onderhouden van te vriendschappelijke be trekkingen met de Sovjet-Unie, Cuba en nog andere communistische landen. In Brits-Guyana zijn zaterdag twee Rus sische geologen, dr. Fedynsky en dr. Si- makov, aangekomen die zullen optreden als adviseurs van de regering-Jagan bij de olie-exploratie. Morgen wordt een Tsje- choslowaakse handelsmissie in George town verwacht. Deze missie zal met de regering plannen bestuderen voor de bouw van verscheidene fabrieken. LONDEN Generaal Sir James Cassels de bevelhebber van het Britse Rijnleger heeft op een persconferentie in Londen zijn manschappen verdedigd, die door overdreven berichten inzake relletjes op straat en in café' in West-Duitsland een slechte naam dreigen te krijgen. De inci denten in kwestie hebben zich in april voorgedaan in een café in Minden, waar jeugdige Schotse militairen nozems in uniform werden ze genoemd de boel kort en klein sloegen. Woensdag heeft zich in hetzelfde café, dat thans voor Britse troepen verboden is, opnieuw een incident voorgedaan toen een Brits T.V.-team daar opnamen wilde ma ken. Een deel van hun filmmateriaal werd door woedende militairen stuk gesmeten. De caféeigenaar heeft verklaard niets te gen Britse soldaten te hebben. Hij wilde dat alleen tegen dit bepaalde Schotse regi ment wordt opgetreden. De generaal zei, dat het verkeerd is zijn eigen troepen alle blaam te geven. Er zijn ook „zwarte schapen" onder de plaatselijke Duitsers, die vaak provoce rend optreden. Hij gaf echter toe dat de betrekkingen tussen het regiment der Ca- meronians en de Duitsers slecht zijn. Men zal zijn best doen de dingen in het goede spoor te brengen. Een speciale moeilijk heid is de taalbarrière. Doordat de Schotten geen Duits spre ken zijn ze verstoken van contact met burgers, speciaal met meisjes. Voor taal cursussen bestaat slechts geringe belang stelling. Er is kritiek op de zelfgenoeg zame verdediging door de generaal, om dat hij de kwestie niet ernstig genoeg zou nemen en, naar hij zelf zeide, de din gen aan zijn ondergeschikten overlaat. Het dagblad „Daily Mirror" suggereer de vanochtend dat de generaal besprekin gen behoort te houden met autoriteiten in alle steden waar Britse troepen zijn gelegerd, zodat de grieven openlijk kun nen worden opgelost en dat lessen in de Duitse taal verplicht dienen te worden gesteld als onderdeel van de militaire training. De Velsense brandweer is zaterdagmid dag enige uren in de weer geweest met het blussen van een brand in de vuilnis belt aan de Dokweg in IJmuiden. Het vuur dat zich ondergronds verspreidde, is ver moedelijk door jongens aangestoken. De Duitser Hans Junkermann heeft een succesvol weekeinde in de Ronde van Zwit serland achter zich. Zgn overwinning in de derde etappe van zaterdag liet hij zon dag volgen door een triomf in de zware bergrit, waarbij over een afstand van 9.1 km een hoogteverschil van 513 meter moest worden overwonnen. Junkermann ging als laatste van de 55 renners van start, begon zeer snel en slaagde erin de voorsprong, die hg reeds in de eerste kilometers nam, vast te houden. De uitslag van de derde etappe was: 1. Junkermann (Did.) 23 min. 26 sec. (gem. 23.2 km per uur); 2. Moresi (Zwits.) 23.33, 3. Balmanion (It.) 23.58, 4. Campillo (Sp.) 24.21, 5. Moser (It.) 24.30, 6. Maurer (Zwits.) 25.03, 7. Rolf Graf (Zwitserland) 25.12, 8. Gimmi (Zwitserland) 25.22, 9. Lutz (Zwits.), 10. Victor Desmet (Belg.) 25.37, 15. Hugens (Ned.) 25.52, 20. Van der Borgh (Ned.) 26.30, 23. Kersten (Ned.) 26,39, 43. Westdorp (Ned.) 28.48, 55. Van dtr Klun- dert (Ned.) 33.13. Het algemeen klassement na de vierde etappe luidt: 1. Junkermann (Did.) 19 uur 15 min. 33 sec., 2. Moresi (Zwits.) 19.16.10, 3. Balmanion (It.) 19.16.35, 4. Campillo (It.) 19.18.24, 5. Moser (It.) 19.18.44, 8. Hugens (Ned.) 19.22.52, 16. Van der Borgh (Ned.) 19.33.26, 29. Kersten (Ned.) 19.51.18, 38. Van der Klundert (Ned.) 19.58.56, 46. Westdorp (Ned.) 20.12.34. De uitslag van de derde etappe van Biel naar Thun over 248 km was: 1. Hans Jun kermann (W.-Dld.) 6.33.51, 2. Balmanion (Italië), 3. Campillo (Spanje), 4. Moresi (Zwitserl.), 5. Graf (Zwits). De Nederlan ders kwamen op de volgende plaatsen: 16. Martin van der Bargh z.t., 21. Jan Hugens z.t., 33. Kersten z.t., 38. Van der Klundert 7.42.23, 48. Westdorp 7.51.52. Onze landgenoot Peter Post is winnaar geworden van een wedstrijd achter derny- motoren, die in Bree (België) werd gehou den en werd verreden in drie series. Post zegevierde in de derde serie, na in de eer ste als derde (winnaar Wouters) en in de tweede serie (winnaar Van Looy) als twee de te zijn geëindigd. Het eindklassement luidt: 1. Peter Post (Ned.) 6 pnt„ 2. Rik van Looy (Belg.) 7 pnt„ 3. Jos Wouters (Belg.) 8 pnt., 4. Rik van Steenbergen (Belg.) 10 pnt., 5. Jos Verachtert (Belg.) 22 pnt., 6. Ronde van Frans Vlaanderen De Nederlander Gerard Wesseling is za terdag in de derde etappe van de Ronde van Frans Vlaanderen zjjn leiderstrui kwijtgeraakt aan de Belg Vandenberghe. Vandenberghe zegevierde in de eindsprint van de 184 kilometer lange rit rond Duin kerken over een groep van zeven renners. Van dér Ven, die als tiende eindigde, was de bestgeplaatste Nederlander. De overige renners eindigden ex aequo in het grote pelotor. op de elfde plaats. De vierde etappe, een tijdrit over 36 km van Coudekerque naar Watten, is gewon nen door de Nederlander Wesseling met een tijd van 49 min. 14 sec., een gemiddel de snelheid van 43.550 km per uur. Op de tweede plaats eindigde de Belg Vandenberghe, met een tijd van 49.35, waarmee hij de Fransman Bachelot vier seconden achter lich liet. De Nederlander De Wit klasseerde zich met 50.35 als vijfde. Na deze etappe is dé" stand aan de kop van het algemeen klassement: 1. Vanden- Berghe 11.10.56, 2. Lefranc (Fr.) 11.12.34. 3. Wesseling 11.12.54, 4. Bachelot (Fr.) 11.13.41, 5. Laversin (Fr.) 11.14.21. De Wit staat ze vende met 11.14.59. Ronde van België Henk Nijdam heeft zondag de eerste hal ve etappe van de laatste rit van de Ronde van België voor onafhankelijken op zijn naam gebracht. In het tweede gedeelte een tijdrit over 7200 meter kwam hij echter niet verder dan een achtste plaats. Juist in dit gedeelte viel de beslissing voor de eindzege, want de Belg Sylvain Henck- Het is een goede ge woonte om jaarlijks in Haarlem, Heemstede en Bloemendaal een tuinen- schouw te houden. Want behalve dat iedereen- met-tuin een mooi fis caal aftrekpostje kan hebben, zijn er lieden die op hun lapje grond wonderen verrichten. We kennen allemaal in onze buur wel zo'n tuin, waar het de schepper en dat bedoel ik dan zonder hoofdletters elk jaar weer gelukt om er een bloemig lustoord van te maken. Goed, het wordt misschien gedaan uit puur eigenbelang, omdat men na zijn kan toor een uurtje wil af reageren, of omdat men een mooie uitkijk wil hebben, of zo maar een goedkoop snijbloemetje, maar de gemeenschap kan ér van mee genieten. Als deze gemeenschap er tenminste oog voor heeft. Het is dus goed om aan de topprestaties een prijs te verbinden. Nu heb ik wel iets tegen prijzen, omdat het re sultaat niet altijd de moeite en de kosten zal weergeven. Ik bedoel hiermee: iemand met een goede grond of met geld voor mest en duur zaad zal meer resultaat hebben dan zijn collega - tuinier die met een plat te portemonnee uit ba salt boterbloemen laat ontspringen. Een prijs hoeft dus niet helemaal een beloning te zijn voor alle factoren, die mee- of tegenzitten, maar wel aan, laten we onvoor waardelijk geloven in de inzichten van de des kundige jury. Wat wel eens aandacht verdient, is het volgende. De prijzen worden gege ven aan mensen die iets aan hun tuinen doen en eigenlijk is dat water naar de zee dragen, want al of niet beloond, het volgend jaar zullen deze tuinders er wéér aan doen. Maar er zijn zoveel mensen, die niets aan hun tuinen doen, of la ten doen. Wat doen we met hen? Ik ken er zo een paar. waar de tuin een smet is voor de straat: het gaas is ver roest, het hout (van het hek) is verrot en wat er tussen de brandnetels opbloeit, mag geen naam hebben. Goed, niet ie dereen voelt voor een weekje spit na een avondje spitten en niet iedereen heeft er geld voor een tuinman voor over. Toch zou het wen selijk zijn deze onkruid planters zachtjes te wij zen op hun gemeen schapsplicht. Men zou dus, naast de prijs voor de beste en mooiste tuin, ook een poedelprijs kun nen instellen voor de „verschrikkelijkste". Die prijs en als u nu goed luistert, dan weet u dat er in mij een bekwaam opvoeder verloren is ge gaan zou kunnen be staan uit het zenden van een erkend tuinman, die met een bescheiden bedrag aan planten en zaad een half jaar de kans krijgt om van het oerwoud weer een tuin te maken. Ik geloof na melijk dat zo'n goed voorbeeld niet alleen in spirerend werkt op de bezitter zelf, maar ook op de omgeving. Ja, zult u zeggen, dan zijn er vast heel wat mensen die met opzet hun tuintje verwaarlo zen, in de hoop dat ze de poedelprijs krijgen, zo dat een ander de rommel kan opknappen. Ik ge loof niet dat we zo ver moeten doordenken. Want de poedelprijs die je vooral niet open baar zou moeten maken moet toch wel gezien worden als een soort motie van afkeuring. Al zou ik blij zijn misschien, dat een ander mijn tuin tje opknapte, ik zou me toch ook weer niet lek ker voelen, dat juist ik in de poedelklasse viel. Misschien voelt men voor het idee. In elk ge val is het wel goed, dat bepaalde tuinbezitters wordt gewezen op de overlast die hun noncha lance de medeburgers aandoet: het naar buiten gekrulde gaas, de laag overhangende heesters. Er bestaan, weet ik, fraaie politieverordenin gen. Ik zou niet willen, dat nu maar direct de bonnen worden uitge schreven. Maar mogelijk kan er „zo maar eens" op gewezen worden. Ook daarmee heeft de ge meenschap baat. Overigens met enig leedvermaak heb ik natuurlijk goed praten. Want vierhoog tuinier je niet zo hard. En het zat mij ook eigenlijk een zorg zijn aerts was hierin juist zoveel sneller, dat hij met een verschil van twee seconden zijn landgenoot René Thijssen van de eerste plaats kon verdringen. Het eindklassement luidt: 1. Henckaerts (B.) 26.06.31, 2. Thijssen (B.), 26.06.33, 3. De Breucker (B.) 26.06.59, 4. Leenaerts (B.) 26.07.08, 5. Bloklandt (B.) 26.07.23, 7. Henk Nijdam (N.) 26.08.38, 12. Janssen (N.) 26.11.10, 27. Van Kreuningen (N.) 26.23,52, 19. Verstraete (N.) 26.24,54, 52. Sebregts (N.) 27.17,01, 53. De Waard (N.) 27.33,39. Ronde van Oostenrgk De Oostenrijkse renners hebben in de Ronde van Oostenrgk voor amateurs hun stempel gedrukt op de eerste etappe van Wenen naar Graz over een afstand van 223 km. Miiller, Heeb, Christian en Prachsberger legden beslag op de eerste vier plaatsen. De beste Nederlander was Den Hartog, die tiende werd. De tweede etappe van Graz naaar Vil lach (187 km) is gewonnen door de Oos tenrijker Daimbleck. Hij versloeg in de sprint de Luxemburger Schlek, de Neder lander Snepvangers en de Oostduitser Weissleder, allen in 5.15.48, de tijd van de winnaar. Vijfde ex aequo plaatste zich een groepje met o.a. de Nederlanders Den Har tog, Solaro en Visser in 5.19.06. In het algemeen klassement na twee ritten leidt de Oostenrijker Müller met 11.11.34, 2. Heeb (Oost) 11.13.12, 3. Chris tian (Oost) 11.13.12, 4. Praschberger (Oost) z.t., 5. Schur (O.-Did) z.t., 9. Snepvangers (Ned.) 11.20.48, 12. Den Hartog (Ned.) 11.22.08, 13 ex aequo Solaro en Visser (Ned.) 11.24.06. Oost-Duitsland leidt in het ploegenklas- sement met een totaaltijd van 33.58.06 voor Oostenrijk (34.04.06) en Nederland 34.07.22. Willebroek De Brabander Huub Zilverberg is tijdens Onder zeer grote belangstellin; heeft Beverwijk 2 zondagavond de eerste thuis wedstrijd gespeeld voor de promotiecom- petitia Het ging tegen NFC 2 uit Amstel veen. Zaterdagavond speelde men tegen deze club op het NFC-veld, waarbij de Beverwijk-reserve's met 74 verloren. Het werd nu een kleine maar kostbare over winning, die in een zeer spannende wed strijd werd behaald. Voor rust wogen de partijen goed tegen elkaar op en doelpun ten kwamen er dan ook niet. Kort voor het einde scoorde Waanders met een onver wacht en hard schot het enige doelpunt in deze promotiewedstrijd. een wegwedstrijd voor professionals in het Belgische plaatsje Willebroek op de derde plaats geëindigd. De 195 kilometer lange rit werd in 4 uur 57 minuten gewonnen door de Belg Aerenhouts; een andere Belg, Dekkers, ging 20 secondent later als tweede over de eindstreep. Van de overige Neder landers plaatste Piet Damen zich achtste, terwijl Piet van Est als elfde finishte. Wim van Est (Ned.) 23 pnt. Ronde van Midden-België Onze landgenoot Piet Damen is zondag derde geworden in de Ronde van Midden- België, die werd gehouden over 201 km. Winnaar werd de Belg Jos Hoevenaers voor diens landgenoot De Keyser. Met een achterstand van twintig seconden eindigde Damen als derde. Ronde van Limburg De veertiende Ronde van Limburg, een wedstrijd voor amateurs over 174 km, met start te Stein en finish op het Adsteeg- corcuit bij Beek, is in een zege geëindigd voor Karsten (Leiden) 4.06,17. De uitslag was verder: 2. Haast (Rijsbergen) op 15 sec., 3. Schroeder (Koningsbosch) z.t., 4. Van Dorst (Rotterdam) op 18 sec., 5. Lin- ders (Roosendaal) z.t., 6. Fransen (Halfweg) op 22 sec., Alvorens een huis voor zelfbewoning te kopen is het altijd verstandig aan het gemeentebestuur te vragen, of men dat huis ook zal mogen betrekken. Met een gunstig antwoord heeft de koper 99 pet kans op een vestigingsvergunning. 100 pet kans heeft hij niet, omdat het gemeente bestuur juridisch niet gebonden is aan zijn toezegging. De Hoge Raad heeft namelijk beslist, dat een toezegging om geen gebruik te maken van een publiekrechtelijk bevoegd heid in het algemeen niet uitsluit, dat die bevoegdheid toch wordt uitgeoefend, zodra een juist overheidsbeleid ten aan zien van het betreffende belang geen ver dere inachtneming van de toezegging ver draagt. In het onderhavige geval waren Burgemeester en Wethouders van Roer mond met een ingezetene overeengekomen dat deze tijdelijk een gezin in zijn wo ning zou opnemen. Bij wijze van tegen prestatie hadden B. en YV. de schrifte lijke toezegging gedaan, dat na beëindi ging van deze inwoning geen verplichte samenwoning met een ander gezin zou worden verlangd. Later gingen B. en W in strijd met de gedane toezegging toch tot vordering van inwoning over. De beslissing van de Hoge Raad leerl ons, dat wij geen staat kunnen maken op toezeggingen voor zover deze liggen op het terrein van het publiekrecht, dat de rechtsverhoudingen regelt tussen de overheid en haar onderdanen. Dit be vredigt ons allerminst. Het is een eerste eis van moraal en fatsoen, dat men zich houdt aan het eenmaal gegeven woord en zich daaraan gebonden voelt. Wij heb ben de indruk, daf ook de meeste ge meentebesturen er zo over denken. Maar dit neemt niet weg, dat ook wel eens op een toezegging wordt teruggekomen. En als de gedupeerde dan vol verontwaar diging zijn heil zoekt bij de rechter, krijgt hij de kous op de kop. Ter illustra tie laten wij enkele voorbeelden volgen B. en W. van Zandvoort hadden de benedenverdieping van een pand gevor derd. Hierop wendde de eigenares van het pand zich tot de president van de rechtbank te Haarlem met het verzoek de vordering te schorsen. Zij betoogde dat B. en W. in flagrante strijd hadden gehandeld met een kort te voren door het Huisvestingsbureau aan haar gedane toezegging, dat zij het huis mocht ver kopen aan een Zandvoortse ingezetene, waarmede kennelijk bedoeld was. dat aan de koper van het huis een vestigingsver gunning zou worden verstrekt. Maar de president besliste, dat deze toezegging B. en W. bij de uitoefening van hun taak geenszins bond. Zelfs al zou het college van B. en W. zelf de ge stelde toezegging hebben gedaan, dan nog zou deze het college niet binden, indien een goed gevoerd beleid met betrekking tot een rechtvaardige en billijke verde ling van woonruimte zou medebrengen de toezegging niet gestand te doen, aldus de president. Geen vakantiebewoning In het volgende geval had een bouwer van de gemeente Alkmaar grond gekocht ten einde daarop een aantal bungalows te bouwen voor de verkoop. Van de ge meente had hij de toezegging gekregen, dat de door hem te bouwen woningen vrij verkocht zouden mogen worden, zo dat voor deze woningen de bekende „vrije vestiging" zou gelden. Aan de koper van één der bungalows werd evenwel een vestigingsvergunning ge weigerd, omdat hij de bungalow slechts gedurende de vakantie, althans slechts gedurende een of meer delen van het jaar en dus niet blijvend wilde betrekken en bewonen. Voor de rechtbank te Alkmaar betoogde de bouwer, dat de weigering van het gemeentebestuur onrechtmatig was. De rechtbank overwoog evenwel, dat het spraakgebruik onder vestiging iets anders verstaat dan vakantiebewoning of tijdelijke bewoning van een huis. De bou wer kon dus uit de hem gedane toe zegging omtrent vrije verkoop niet af leiden, dat aan vakantiebewoners een woonvergunning niet zou worden gewei gerd, aldus de rechtbank. Een inwoner van Langbroek, die wij verder X zullen noemen, wilde een wo ning kopen te Leersum met het oog op de gezondheidstoestand van zijn kinderen. Alvorens tot aankoop over te gaan in formeerde hij te bevoegder plaatse bij de gemeente Leersum naar de mogelijk heid van het verkrijgen van een vesti gingsvergunning. Hem werd medegedeeld, dat deze vergunning in allen gevalle ver zekerd was, wanneer hij een woningruil kon aanbieden. Daarna diende X een schrif telijke aanvrage in ter verkrijging van de vestigingsvergunning. B. en W. van Leersum antwoordden, dat zij X zonder woningruil geen vestigingsvergunning kon den verlenen. „Wij adviseren U een wo ningruil tot stand te brengen. Volledig heidshalve delen wij U nog mede, dat deze woningruil dan vooraf onze toestem ming behoeft", zo schreven B. en W. van Leersum. X nam het advies ter harte. Hij be reikte, dat er voor Y zo noemen wij de bewoner van het betreffende huis in Leersum een nieuwe woning te Lang broek beschikbaar kwam. Y was bereid de hem aangeboden woning te Langbroek met zijn gezin te betrekken. B. en W. van Langbroek hadden aan B. en W. van Leersum laten weten, dat zij bereid wa ren aan Y een vestigingsvergunning te ver lenen. Vol goede moed vroeg X opnieuw een woonvergunning aan voor het inmiddels door hem gekochte huis in Leersum. Groot was zijn ontgoocheling, toen hij vernam, dat B. en W. van Leersum besloten had den de vergunning niet te verlenen, om dat het huis te klein was voor het uit acht personen bestaande gezin van X. Vol verontwaardiging wendde X zich tot de president van de rechtbank te Utrecht Hij achtte het weigeren van de vergun ning onrechtmatig, in strijd met de goede trouw, willekeurig en een misbruik van bevoegdheid, zulks te meer waar hij nog had voorgesteld het benodigde aantal slaap kamers te zullen laten bijmaken. De president veroordeelde B. en W. van Leersum de gevraagde vergunning binnen 8 dagen aan X af te geven op verbeurte van een dwangsom van 150 voor elke dag, dat B. en W. hiermede in gebreke mochten blijven. Het gemeentebestuur voerde in hoger beroep voor het gerechtshof te Amster dam aan. dat volgens de in de gemeen te Leersum geldende normen een woning voor een gezin van acht personen een in houd moet hebben van tenminste 300 m3. De inhoud'van de onderhavige woning be droeg echter slechts 166,01 M3. Hieruit trok het gerechtshof de conclu sie, dat B. en W. zich niet aan een daad van willekeur hadden schuldig gemaakt, daar zij zich gebaseerd hadden op de in het algemeen door hen toegepaste normen. X wees er nog op, dat hij zich tegenover B. en W. bereid had verklaard op de zol der van de woning nog enkele slaapka mers te laten aanbrengen. Maar het ge rechtshof overwoog, dat daardoor de to tale inhoud van de woning niet groter zou worden, weshalve dit niet van invloed be hoefde te zijn. Wel gaf het gerechtshof toe, dat het niet gelukkig geweest was, dat B. en W. niet terstond na de eerste aanvrage van X een onderzoek naar de woning hadden inge steld en niet aanstonds hadden geschreven, dat zij de woning voor X en zijn gezin te klein achtten. Maar toen zij later op grond van deze omstandigheid de vergunning weigerden, handelden zij niet in strijd met de goede trouw of met de normen van een doelmatige verdeling van woonruimte dan wel onredelijk. X beriep er zich nog op, dat een ambte naar der gemeente Leersum hem, voordat hij de woning kocht, de vergunning als zeker in het uitzicht had gesteld, indien hij een woningruil kon aanbieden. Maar het gerechtshof was van oordeel, dat de bevoegdheid om over aanvragen van vesti gingsvergunningen te beslissen alleen aan B. en W. en niet aan een willekeurige ge meente-ambtenaar toekomt, zodat X niet op een toezegging van zulk een ambtenaar kon afgaan. Met deze motivering werd het vonnis van de president van de rechtbank ver nietigd en werd X veroordeeld de proces kosten van de gemeente te betalen tot een totaal bedrag van ƒ630,-.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7