Duitse regering in een netelig parket Bankaire samenwerking had stabiliserende invloed De beurs Belastingen moeten hoger worden Van der WERPF I HUBRECHI Exportquotering aardappelen Geringe winst bij Van Wijk en Heringa T extielcon j unctuur trekt weer aan De Waerdije groeit gestaag Onderminister Heath spreekt met Luns Hoogoven no. 5 weer in produktie Fusie van Figee met NSI Bedrijfschap verbaasd over prijsstop IVVV: „Portugal niet in de EEG" recordhoogte TWA mecano's gaan morgen in staking Pan American Oil gaat op Sumatra werken SCHEEPVAARTBERICHTEN Topconferentie van de Casablanca-landen I MAANDAG 18 JUNI 1962 9 LOONEISEN OVERAL Beroep is niet ontvankelijk Oliemijen in Sahara trekken personeel terug Kort economisch nieuws JAARVERSAG IMF Hooimeyer sluit zwakke periode af De Horeca-prijzen VN-hulp in '61 op SER wil onderscheid sociale verzekeringen handhaven WASHINGTON (AP) Morgenavond kgrd In dg wachtgeldverzekering, waar- Pijpleiding Nabije Oosten-Europa tra. tanamakanaal (Van onze correspondent) BONN. De Duitse Bondsregering zit in een netelig parket. Eerst heeft zij van de daken geroepen, dat matiging moet worden betracht om te voorkomen dat de spiraal van lonen en prijzen nog meer omhoog wordt gestuwd. Daarna poogde zij dè weerbarstige automobiel- fabrikanten, die hun verkoopsprijzen verhoogden, een tik op de vingers te geven, door de invoerrechten op buiten landse auto's te verlagen. Maar nu ten slotte geeft de Bondsregering zelf het slechte voorbeeld door in te gaan op allerlei looneisen. Het begon met de mijnwerkers in Saar land, die na een korte staking hun eisen tot loonsverhoging wisten door te drijven. Verder ging het met de employés der openbare diensten, die een zes percents loonsverhoging wisten af te dwingen, met de stakingsstok achter de deur. En nu, begrijpelijkerwijs, is de dag niet ver meer dat ook de ambtenaren in dienst van de Bondsregering en deelstaten hun zes per centjes krijgen. In principe is dat al toe gezegd. De datum van ingang is waar schijnlijk I juli. Maar daarmee is de zaak niet ten einde. De werknemers van de posterijen en openbaar vervoer staan ook met looneisen voor het loketje en ten slotte besloten de mijnwerkers van het Ruhrgebied bij stem ming, dat zij het uiterste middel een rtaking zullen aanwenden om de door hen geëiste tien percent meer loon uit het vuur te slepen. Een staking van deze mijn werkers zou minder prettige gevolgen heb ben. Waarschijnlijk zeventig percent van de gasvoorziening in de Bondsrepubliek zou uitvallen als een dergelijke staking lan ger ging duren. Het elektriciteitsnet zou in dat geval tijdelijk moeten worden omge schakeld op buitenlandse stroomvoorzie ning. Tegenstelling DE AFGLIJDENDE loonpolitiek van de regering heeft overigens wel tot interne tegenstellingen geleid. De vijf liberale mi nisters in het kabinet bleven, onder leiding van minister van Financiën Starke, hals starrig in hun weigering de zes percents loonsverhoging voor de employés van openbare diensten goed te keuren. Starke dreigde zelfs zijn portefeuille ter beschik king te stellen, een dreigement dat hij la ter op verzoek van zijn eigen liberale par tij weer inslikte. De christen-democraten stemden echter voor de verhoging, niet in de laatste plaats omdat verkiezingen in de grootste deelstaat, Noordrijnland-West- talen, voor de deur staan en de partij van Adenauer er weinig voor voelt wind in de socialistische zeilen te blazen door een loonsverhoging te weigeren aan zo'n grote groep kiezers. Advertentie Opgericht 1899 Beursbericht no 307 is verschenen •PHILIPS In een van de zes zaken betreffende de exportquotering voor consumptieaardappe len. die op 18 mei behandeld zijn, heeft het College van Beroep voor het Bedrijfs leven gisteren uitspraak gedaan. Een ex porteursfirma uit Breskens, gebrs. A. en P. de Feijter, was in beroep gekomen te gen de aanwijzing van de minister van Landbouw aan het Produktschap voor Aardappelen en het daarop gevolgde be sluit van dit produktschap betreffende de exportquotering, eh verder tegen het be sluit, dat het bestuur van het Produkt schap op 10 mei nam om houders van lo pende exportcontracten alsnog tegemoet te komen en tegen het contingent, dat haar ingevolge dat besluit was toegewezen. Het College verklaarde de firma niet ontvankelijk in haar beroep tegen de aan wijzing van de minister en de ingevolge die aanwijzing door het Produktschap in gevoerde exportquotering. Het verwierp het beroep tegen de contingenteringsrege ling voor lopende contracten van 10 mei en tegen het ingevolge die regeling toege wezen contingént. Het College overwoog daarbij dat het produktschap bevoegd is tot zulke ingrij pende maatregelen als de exportquotering; dat deze maatregelen altijd tot gevolg hebben dat de een voordeel heeft, de ander schade, lijdt; dat het Produktschap aan nemelijk heeft gemaakt dat rekening hou den met lopende contracten op grote moei lijkheden stuit; dat niet gezegd kan wor- dan dat het Produktschap niet in redelijk heid heeft kunnen komen tot het besluit van 10 mei inzake de overgangsregeling voor lopende contracten. Twee grote oliemaatschappijen in Al- gerië, S.N. Repal en La Compagnie Fran- gaise de Pétrole Algerië, treken hun niet absoluut nodige personeel uit de Sahara en hun kantoren in Algiers terug, aldus is van gezaghebbende zijde in Parijs vernomen. Als reden hiervoor wordt opgegeven, dat de vakantie van deze personeelsleden is vervroegd tot 20 juni om eventuele moei lijkheden tijdens het referendum op 1 jul' te vermijden. Maar volgens genoemd" bren hebben de betrokkenen om over- piaaintn naar Frankrijk veérocht en heb- oen ie directies ermee ingestemd Waar het geld vandaan moet komen om alle hogere uitgaven te betalen is overigens nog een raadsel. Een verhoging van de inkomstenbelasting schijnt men dit jaar nog niet door te willen voeren, maar nie mand ontveinst zich dat het daar in 1963 toch wel van zal moeten komen. Om de begroting van 1962, die toch al met veel moeite en met de hulp van de deelstaten enigszins kloppend was gemaakt, nog te laten sluiten, zal men zijn toevlucht ne men tot besnoeiingen op allerlei begrotings posten, zo heeft minister Starke meege deeld. Op de ontwikkelingshulp waarop ve len willen beknibbelen, lijkt echter wei nig te bezuinigen als men eraan denkt, dat de Amerikanen met argus-ogen erop toe zien dat de Westduitsers daar genoeg aan uitgeven. Men zal het wel gaan zoeken in verho ging van de belasting op tabak en alcohol, goederen die toch al gebukt gaan onder druk van de staat. Daarmee is de cirkel dan rond: de Bondsregering zorgt dan niet alleen voor hogere lonen, maar ook voor hogere prijzen. Zoals in het verslag over 1960 werd ge meld, zijn de omzetten in het eerste half jaar 1961 bij „Van Wijk en Heringa n.v.' (wollen textiel) achtergebleven bij de ver wachtingen. In het tweede halfjaar is de situatie verbeterd, waardoor een beschei den winst werd geboekt. Het voordelig saldo exploitatierekening geeft een lichte daling te zien tot 1,04 miljoen (v.j. 1,07 miljoen). Afschrijvingen vergden 664.000 663.000), terwijl de renterekening een na delig saldo opleverde van 352.000 408.000). Hierna bedraagt de brutowinst 19.000 (nihil). Voorgesteld wordt dit be drag toe te voegen aan de algemene re serve. Er wordt wederom geen dividend- voorstel gedaan. De directe verliezen ten gevolge van de revaluatie bedroegen circa 80.000 De verbetering in de verkoop, die in het tweede halfjaar 1961 is begonnen, heeft zich voortgezet, aldus het verslag. De ma chines staan te boek voor 3,52 miljoen. In de jaarvergadering van de Koninklij ke Textielfabrieken Gebroeders Van Heek n.v. (Schuttersveld) is gisteren namens de directie meegedeeld, dat de conjunctuur in de textielindustrie op een keerpunt schijnt te zijn gekomen. De orders begin nen weer aan te trekken en er zijn be paalde aanwijzingen, dat men de toekomst weer met optimisme tegemoet kan zien De heer N. H. van Heek hoopte dat het geen loos optimisme zal zijn. De directie is vol goede moed, dat het tweede deel van 1962 een gunstiger ont wikkeling te zien zal geven. Op het ogen blik zit men nog in het golfdal en het is ook mogelijk dat de textielindustrie daar in nog enige tijd zal moeten vertoeven maar de aanwezige voorraden en orders zijn elkaar weer vrij dicht genaderd. Dit is vooral het geval, wanneer de industrie met lange levertijden zit en de handel niet afwacht, maar zich wendt tot het buitenland. Het ziet er niet naar uit, dat voorra den met verlies zullen worden verkocht, of schoon het uiteraard mogelijk is, dat er een prijsschommeling plaats heeft. Het di jend werd vastgesteld op tien percent Het boekjaar 1961 van „De Wacrdye" (maatschappij van levensverzekering op basis van belegging in aandelen) heeft, blijkens het verslag, wederom een zeer bevredigende toeneming van het bedrag aan nieuw gesloten verzekeringfen te zien gegeven. Het verzekerd bestand op basis van de guldenswaarde van De „Waerdye- fractie" steeg met 13 min tot 67,6 min. De guldenswaarde van de „Waerdye- fractie" steeg van 1,51 tot 1,66. Om gerekend tegen deze laatste guldenswaar de vermeerderde het totaal verzekerd be drag van 82,4 min. tot 111 min. Dit cijfer is zeer bevredigend, doch verdient wel een nadere beschouwing, aldus de di- recite. In de groei tot 111 min verzekerd bestand zit namelijk een verborgen ont wikkeling, niet voortvloeiende uit een toe neming van het aantal gesloten verzeke ringen, doch uit de omrekeningen tegen een andere guldenswaarde van de „Waer- dyefractie". Ook wat de financiële resultaten betreft kan met bijzondere tevredenheid op 1961 worden teruggezien. Het winstsaldo be droeg f 138.000 (v.j. 39.000). Dit bedrag is evenals in 1960 op het waarborgfonds bijgeboekt, waardoor dit fonds aangroeide tot 479.000. „De Waerdye" belegt uitslui tend in aandelen „Robeco". De Britse onderminister van Buitenland se Zaken Edward Heath is in ons land aan gekomen voor besprekingen met mr. Luns over Europese kwesties. Heath heeft de vorige week soortgelijke gesprekken ge voerd in Parijs en Bonn. de dotatie aan de algemene reserve be draagt; 1.657.000. De reparatie aan hoogoven nummer vijf van de Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken n.v. in IJmuiden is voltooid. Vanmorgen is de oven weer aangeblazen. Zoals bekend, geschiedde het aansteken van deze hoogoven voor de eer ste maal op 12 december van het vorige jaar. Een storing had echter tot gevolg dat hoogoven nummer vijf op 25 maart van dit jaar buiten werking moest worden gesteld De haard en een gedeelte van de zoge naamde „rust" van de oven zijn thans voorzien van een nieuwe bemetseling De besturen van de N.V. Machinefabriek Figee in Haarlem en de N.V. Nederlandse Staalindustrie in Rotterdam zjjn tot het in zicht gekomen, dat intensieve samenwer king van hun bedrijven in het belang van beide vennootschappen moet worden ge acht. Over de voorwaarden, waarop deze samenwerking verwezenlijkt kan worden, is thans overeenstemming bereikt. Alle aandeelhouders „N.S.I." hebben zich be reid verklaard gebruik te maken van het door „Figee" gedane aanbod tot overne ming van hun aandelen. Antwerpse diamantairs kochten mijn in Zuid-Afrika Een Antwerpse onderneming in ruwe diamant heeft in combinatie met twee Antwerpse dia mantairs een diamantmijn gekocht op de zuid- oostpunt van de Kaapkolonie. De mijn wordt reeds geëxploiteerd. De produktie wordt geschat op 5000 karaat per week, in hoofdzaak zogenaam de rnelée, dus geen kleine diamantjes. De dia mant zal worden verkocht op de Antwerpse dia mantbeurs. Rijke Amerikaanse vakbeweging De Amerikaanse minister van Arbeid, Arthur J. Goldberg, heeft gezegd dat het vermogen van de Amerikaanse vakbeweging in I960 meer dan 1.5 miljard dollar bedroeg en dat hier financiële verplichtingen van ruim 200 miljoen dollar te genover stonden. De inkomsten van bijna tien percent van de 260 landelijke bonden bedroegen meer dan vijf miljoen. Westelijke hulpverlening aan Griekenland De Griekse minister van Economische Coördi natie, Panayotis PapaligouraS. is op hoog niveau besprekingen begonnen over een westelijk plan tot het verstrekken van hulp aan Griekenland tot een bedrag van 200 miljoen dollar gedurende de komende twee jaar, De hulp is in de eerste plaats bedoeld als een bijdrage aan het lopende Grièkse vijfjarenplan. Het Bedrijfschap Horeca deelt naar aan leiding van de „prijzenbeschikking ver strekking dranken" het volgende mede. ter beschikking hebben gesteld. Dit is 7,7 In de afgelopen periode hebben regelma- miljoen dollaar meer dan in het afgelopen tig prijsbesprekingen plaatsgevonden tus- jaar, sen het ministerie van Economische Za ken en vertegenwoordigers van de werk geversorganisaties in de Horecabedrijfs- tak. Tijdens deze besprekingen is van de zijde van het georganiseerde bedrijfsleven voortdurend naar voren gebracht, dat vol ledige medewerking zou worden gegeven aan het door de regering te voeren loon- en prijsbeleid. In 1961 en de eerste drie maanden van 1962 zijn de wijzigingen in de wisselstel sels en de valutabeperkingen een voort zetting geweest van het verloop in de voor afgaande jaren, zo wordt in het 13de jaar verslag van het Internationale Monetaire Fonds inzake valutabeperkingen, dat he den is gepubliceerd, opgemerkt. Volgens het verslag zijn in de afgelopen twaalf maanden de twee voornaamste va luta's die in het internationale betalings verkeer worden gebruikt (de Amerikaanse dollar en het Engelse pond) op de wissel markten onderhevig geweest aan diverse spanningen, die het gehele internationale betalingssysteem onder druk zetten we gens de tamelijk scherpe bewegingen van kortlopend kapitaal. Deze bewegingen wer den volgens het I.M.F. grotendeels moge lijk gemaakt door de vrijheid die thans in de meeste landen voor niet-ingezetenen be- De directie van A. Hooimeijer en Zonen n.v. (beschuitfabriek) deelt mede, dat de voor verkoop in aanmerking komende ge deelten van de Zaanse eigendommen thans van de hand zijn gedaan. De opbrengst is in overeenstemming met de taxatie n stemt tot tevredenheid. De vennootschap zal overgaan tot het aflossen van de helft van de nog uitstaande onderhandse lening. Voorts is met de trustee van de conver teerbare obligatielening overeengekomen dat de helft van de nog uitstaande obli gaties zal worden afgelost, waarover nog nadere publikaties volgen. Na afwikkeling van bovengenoemde verkopen zal het res terend verlies van bescheiden omvang zijn, terwijl naast de eerder genoemde bedrijfs middelen, nog aktiva resteren in de vorm van een produktie- en een verkoopappa raat te Amsterdam. Voor 1962 mag, gezien de cijfers van het eerste kwartaal, gesteld worden dat ce verliesperiode teneinde loopt. Voor 1962 is de directie dan ook gematigd optimistisch. De grondstoffenprijzen en lonen zijn een ter nog factoren, die positievere uitspra ken onmogelijk maken. De directie stelt zich voor, om over het al of niet uitkeren van dividend over het jaar 1961, op d komende algemene vergadering van aan deelhouders gezamenlijk te beslissen. (Over 1960 werd het dividend gepasseerd, over 1959 bedroeg dit tien percent). staat om de ene valuta in te wisselen te. gen een andere. De betreffende landen hebben echter de invoering van valutabe perkingen op dergelijke kapitaalbewegin gen vermeden. Er is krachtige internatio nale samenwerking geweest tussen de cen trale banken van de leidende industriële landen om aan de gevolgen van deze be wegingen het hoofd te bieden en ze tegen te gaan door het geven van officiële steun aan eikaars valuta. Bovendien ontving het Verenigde Koninkrijk op grote schaal hulp van het Internationale Monetaire Fonds. De kapitaalbewegingen die na de reva luatie van de Duitse mark en de Neder landse gulden in maart 1961 volgden wa ren buitengewoon groot en hun invloed bleef niet beperkt tot de locowisselmark ten. Vooral het agio van de Duitse mark op de termijnwisselmarkt en dat van som mige andere Westeuropese valuta's steeg onmiddellijk na de revaluatie aanzienlijk Dit leidde tot regelingen tussen de Ver enigde Staten en West-Duitsland om het grote verschil tussen de loco- en termijn noteringen te verminderen en daarmee de stroom kortlopende middelen te beperken Dit was de eerste maal na de oorlog dat het Amerikaanse ministerie van Finan ciën op de wisselmarkt intervenieerde, het geen geschiedde via de Federal Reserve Bank of New York, aldus het verslag. Ver volgens werden de regelingen uitgebreid tot de Zwitserse frank, de Italiaanse lire en de Nederlandse gulden. Het Amerikaan se Federal Reserve System maakte voorts plannen bekend om voor eigen rekening op de buitenlandse wisselmarkten te ko pen. Met dit doel ging het system een we derzijdse overeenkomst met Frankrijk aan terwijl het voorts diverse andere valuta'; in bezit kreeg, zo wordt in het verslag van het I.M.F. gezegd. BRUSSEL Het bestuur van de Euro pese afdeling van het IVVV (Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen) heeft zich op een bijeenkomst in Genève uitge sproken tegen elke vorm van associatie van Portugal bij de EEG, zolang het hui dige régime in Lissabon aan het bewind is. Het bestuur heeft verklaard dat de ge meenschap is opgezet ter versterking van de democratie; het verwerpt alle pogin gen om deze democratische basis te ver nietigen door toelating van dictatoriale landen. Het directoraat voor technische hulpver- I lening van de Verenigde Naties heeft gis teren bekendgemaakt dat de aangesloten landen in 1961 een recordbedrag van 41,65 miljoen dollar meer dan in het afgelopen Het directoraat deelde verder mee dat het boven dit bedrag jaarlijks nog vijf a tien miljoen dollar nodig heeft om aan de aanvragen te voldoen die naar men ver wacht binnen zullen komen tijdens dit „ontwikkelings-decennium" dat in 1970 af gelopen zal zijri. In 1961 is aan 133 landen en gebieden hulp verleend. De kosten voor hulp-ter plaatse zijn met 13 percent tot 31,3 mil- Anderzijds werd er door de genoemde I joen dollar gestegen. Bijna drie kwart van vertegenwoordigers op gewezen, dat de Idlt bedrag is uitgegeven rentabiliteitspositie van de Horecabedrij ven ongunstig is en dat er op sociaal ge bied nog een grote achterstand bestaat. Wat betreft de rendabiliteit, werd de aan dacht gevestigd op een onlangs verschenen rapport van het Centraal Bureau voor de Statistiek, waaruit blijkt dat ruim zeven tig percent van de onderzochte logiesver- strekkende afdelingen van het Horecabe- aan salarissen van de 2.381 deskundigen. Het sterkst namen de uitgaven toe voor veefokkerij en ziektebestrijding, voortge zet onderwijs, wetenschappelijk onderzoek, economische onderzoekingen, openbare gezondheidszorg, medische opleiding en de opleiding van leerkrachten. De hulpverlening aan 21 Afrikaanse lan den was in 1961 die maal zo hoog als in 1960 en dit bedrag zal naar verwacht wordt drijf, geen positief-economisch resultaat aanzjenljjk ~tijgen als nieuwe Afri verkrijgt. Daarenboven werd de mimste aanse gebieden onafhankelijk worden, toegezegd, een soortgelijk onderzoek te doen instellen naar de rentabiliteit van het café-restaurantbedrijf en de resultaten hiervan hem in dit najaar ter kennis te brengen. Niettegenstaande deze bereidheid tot medewerking en zonder de uitkomsten van dit tweede onderzoek af te wachten heeft nu de minister besloten, een prijs maatregel voor alcoholvrijee dranken, bier en jenever te nemen. Daar niet gesteld kan worden, dat in het De Sociaal-Economische Raad heeft zich op verzoek van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, in zijn op 25 mei gehouden besloten vergadering bera- algemeen in de horecabedrijven de prij- dgn Qver de vraag of het in de Werkloos zen voor de^e artikelen aanmerkelijk zijn hej(jSW0t gemaakte onderscheid tussen verhoogd, is het naar de mening van het wachtgeldverzekering en werkloosheids bedrijfschap onbegrijpelijk dat de minister 1 een prijsstop afkondigt, waar hij toch blij kens de Memorie van Antwoord bij het ontwerp-prijzenwet pas dan deze bevoegd heid zou hanteren, wanneer het gevaar aanwezig of actueel dreigend is. dat de verzekering al dan niet moet worden ge handhaafd. De Raad is met de minister van oordeel, dat het in de werkloosheidswet gemaakte onderscheid kostenverzwarend werkt. In de praktijk maakt het onderscheid voor ontwikkeling van de prijzen zodanig zal I de werknemers weinig verschil uit. De Raad worden, dat de algemene doelstellingen heeft een advies vastgesteld, waarin wordt van het sociaal-economisch beleid in ge- uitgesproken, dat ondanks deze bezwaren, vaar komen. het huidige stelsel niet onbevredigend Het bedrijfschap Horeca betreurt het bij- heeft gewerkt. Het verdient, volgens de zonder, dat de minister niet met het ne- raad geen aanbeveling daarin een belang- men van een beslissing heeft gewacht, tot- rjjke wijziging aan te brengen. dat een beter cijfermatig inzicht was ver kregen in de rentabiliteit van de horeca bedrijven in het algemeen De SER grondt zijn afwijkend stand punt op de omstandigheid, dat de lasten van de werkloosheidsverzekering tén dele worden bepaald door algemene oorzaken en ten dele door oorzaken, gelegen bij de bedrijfstakken. De Raad acht het gewenst, dat in de lastenverdeling hiermede reke ning wordt gehouden. Deze verschillende WA^HTNr'TnN iAPi Morgenavond I aspecten zijn in het huidige stelsel veran- om zeven uur Westeuropese tijd zullen de boordwerktuigkundigen van de Trans World Airlines (TWA) het werk neerleg gen, ondanks een waarschuwing van pre sident Kennedy om zulks niet te doen. In een poging om alsnog een staking te vermijden heeft de Amerikaanse minister van Arbeid Goldberg vandaag een bespre king met functionarissen van de lucht vaartmaatschappij. Minister Goldberg heeft deze functiona rissen verzocht in afwachting van het ge sprek met hem geen verdere verklaringen I af te leggen. van de kosten geheel door elk onderdeel van hst bedrijfsleven worden gedragen komen de differentiatie tussen deze onder delen van het bedrijfsleven en het aspect van de „toerekening" tot uitdrukking. De onderlinge samenhang van het bedrijfsle ven voor wat betreft de werkgelegenheid en de afhankelijkheid van het door de overheid gevoerde beleid, vindt erkenning -in- de voor het gehele bedrijfsleven uni forme werkloosheidspremie en in het dra gen van de helft van deze lasten door bet De Indonesische regering en de olie maatschappij Pan-American hebben een overeenkomst getekend voor gezamenlijke opsporing en ontginning van olie in Indo nesië. De overeenkomst geldt voor dertig jaar. De Indonesische regering heeft onlangs herziening van de overeenkomsten ge vraagd waaronder de Shell, Caltex en Standard Vacuum in Indonesië werken. De regering wil haar aandeel, dat reeds vijftig percent bedraagt, met tien per cent verhoogd zien en vraagt nieuwe re gelingen, waardoor de maatschappijen slechts contractanten zullen worden. Naar te Beiroet wordt vernomen is te Amman een overeenkomst gesloten voor de aanleg van een pijpleiding met een lengte van 6.600 km. voor het vervoer van aardgas uit het Nabije Oosten naar de gro te Europese industriecentra. De overeen komst werd getekend door de minister president van Jordanië en de president-di recteur der Eurogaz Holdings Ltd. te Washington, de heer E. Whitehead. In verband met de aanleg van deze lei ding vinden naar voorts wordt meegedeeld thans ook onderhandelingen plaats met c'.e regeringen van Syrië, Perzië, Turkije, Griekenland en Joegoslavië. Het Europese eindpunt der leiding is nog niet vastgesteld doch zou mogelijk in Engeland kunnen ko men te liggen. De nieuwe concessie van de Pan-Ameri- can heeft betrekking op een gebied van Onderhandelingen OVeF het 35.000 vierkante kilometer op Oost-Suma- De „Pan-American of Indonesië" zal 28,5 miljoen Am. dollar uitgeven aan explora tie van het gebied en Indonesische olie technici opleiden. Men hoopt over onge veer vier jaar met de produktie te kun nen beginnen. De Indonesische regering zal in de gemeenschappelijke onderneming worden vertegenwoordigd door de staats oliemaatschappij „Pertamin". Abida 17 te Curasao verwacht va Buenos Aires. Achilles 1 7te Duinkerken. Acila 17 te Curasao verwacht v. Douala. Aemaea 17 te Puereo Miranda. Adara 17 22 m. n.o. Para-na n. Ascunsion. Aegis 1 7v. Amsterdam n. West-Indië. Agamemnon 17 v. Aruba n. Curasao. Akkrumdijk 1 7te Rotterdam. Aib.asserdrjk 17 te Port Everglades verwacht. Alhena 17 te Rio de Janeiro. Alioth 17 te Montevideo. Alkmaar 16 ten anker Punta Cardon. Alnati 17 te Rotterdam. Al-nitak 16 120 m. n.n.o. Finisterre n. Las Palmas. Alwaki 16 v. Amsterdam n. Bremen. Amsteldijk 17 te Rotterdam. Amstelhoek 16 660 m. z. Colombo n. Durban. Amstelveld 17 te Geelong verw. v. Chiba Japan. Annenkerk 17 te Rotterdam. Appingedijk 16 180 m. n. St. Maarten n. R dam. Area 15 te Rouen verwacht v. Le Havre. Ares 17 te Bremen. Argos 17 te Bandirma verwacht v. Istanbul. Asmidiske 16 Finister gepass. n. Antwerpen. Baarn 16 v. Amsterdam n. New York. Baiong 16 190 m. o. Gibraltar n. Malta. Banggai 17 dwars Hawaii n, Valparaiso. Bantam 16 22 m. w.z.w. Finisterre n. Marseille. Bengkalis 16 te Cochin. Bepjnkjist 16 te Hamburg. Blitar 16 90 m. o.z.o. Southampton n. Lissabon. Breda 18 te Antofagasta. Burl S Watson 16 75 m. o. Gibraltar n. Ph.delph. Caltex Arnhem 16 400 m. z.o. Suez n. Suez.. Calt The Hague 16 60 m. n.w. Lissab. n. Cardiff. Calt Leiden 16 180 m. z.w. Ouess. n. Canvey eil. Caltex Madrid 16 35 rn. W. -Algiers n. Sidon. Caltex Napels 16 40 m. n.w. Sont n. Stockholm. Caltex Utrecht 16 v. Port Said n. Bahrein. Cair.phuys 17 te Mombasa. Castor 16 et Rotterda-m. Ceres 16 60 m. z.z.w. Azoren n. Curasao. Charis 16 v. New York n. Port Au Prince. Cinulia 16 te Stanlow verwacht v. Punta Cardon. Cirrus (weerschip) 16 te Rotterdam. Cradle of Liberty 18 te Santos. Crania 16 dwars Guadeloupe n. Curasao. Dahomeykust 16 v. Amsterdam n. West-Afrika. Daphnis 17 te Port of Spain. Dongedijk 17 te Bermudas. Doris 16 v. Fort Liberte n. Montreal. Drente 16 te Penang verwacht v. Chalna. Eemland 16 te Paranagua. Eenhoorn 16 105 rr o. Gibraltar n. Rotterdam E.izabetn Brierc 13 8C r-i. z. Kreta n. Londen Cm- lo c.-i. rr oass. 16 II. Finisterre n. P Sari <Isr.- Rn: -'--'sm '6 27 m. o.z.o. Gibraltar n. Bresa foic t Town 11 te Bander flashur vtrw. v Suez. F ->slnri K-f.1 '7 ,e Colvmb'a Fravizo 16 100 m. n.n.o. Kp. Finisterre n. Larvik. Gaasterkerk 18 te Suez verwacht v. Aden. Ganymedes 16 te Bremen. Garoet 16 v. Bremen n. Rotterdam. Geertje Buisman 16 te Amsterdam. Geeststar 17 te Barbados verwacht v. Preston. Groote Beer 16 v. Rotterdam n. New York. Gulf Italian 16 v. Rotterdam n. Mena Al Ahmadi. Gull Sweden 16 50 m.t o. Aden n. Rotterdam. Hector 18 te Cartagena. Hecuba 17 te Bremen verwacht v. Hamiburg. Helena 16 30 m. o. Landsend n. Hamburg. Helicon 16 360 m. z.w. Azoren n. Rotterdam. Hilversum 17 te Bermuda verwacht. Holendrecht 16 220 m. n.w. Madeira n. Venetië. Isis 16 te Nieuw Nickerie verw. v. Paramaribo. Ittersum 16 v. Jacksonville n. Le Havre. Izalco 16 v. Salaverry n. Balboa. Jagersfontein 16 v. East-London n. Durban. Japara 15 360 m. o. Aden n. Aden. Jason 16 550 m. n.o. Paramaribo n. Madeira. Java 16 in Straat Ormoesz n. Calcutta. Jos. Frering 16 200 m. z.z.w. L .Palm. n. IJmuid. Kaloekoe 16 te Manokwari. Kamperdijk 17 v. Rotterdam n. Bremen. Karimata 15 v. Colombo n. Djibouti. Karimun 17 te Davao verwacht v. Sorong. Kelletia 16 te Rotterdam. Kinderdijk 1 7te New Orleans. Koningswaard 16 v. Boston n. Punta Cardon. Kopionella 16 te Holtenau verwacht v. Hamburg. Koratia 18 v. Rotterdam n. Sundsvall. Korenia 16 150 m. o. Sicilië n. Port Said. Korovina 16 v. Killingholme n. Thameshaven. Kreon 16 100 m. z.w. Madeira n. Paramaribo. Kryptos 17 te Peurto La Cruz. Kylix 16 45 m. n.n.w. Porto Rico n. New York. Laarderkerk 16 21 m. n.o. K. Da Gata n. Marseille. Ladon 16 v. Rotterdam n. Hamburg. Laertes 18 v. Port Said, 19 te Suez verwacht. Laga 16 te Mobile v. Street Harbour. Lelykerk 18 v. Kuwait n. Bandar Shapour. Lemsterkerk 16 35 m. z.o. Kuria Muria n. Suez. Lombok 17 v. Willemstad n. Kaapstad. Loosdrecht 18 te Genua. Maasdam 16 v. New York n. Cobh. Maashaven 16 160 m. w.z.w. Port Etienne naar Las Palmas. Maaskerk 16 b. Das eil. n. Damnrnan. Madisonlloyd 16 v. Alexandrië n. Hamburg Marathon 16 300 m. n.w. Finisterer n. Londen. Marnelloyd 16 v. Manilla nTandjong Mani. Mataram 17 te Hongkong vèrwaeht v. Bangkok Meerdrecht IS v. Rio de Janeiio n. Antwerper Meliskerk pass. 16 Finisterre n. Calais. Mentor 16 56 m. n.w. Malta n Rotterdam Merscylloyd 16 100 m. w.n.w. Sabang n. Singap. Merwede 18 v. Sapele n. Warri. Muiderkerk 16 v. Colombo n. Madras. Musilloyd 16 v. Rotterdam n. Bremen. Mijdrecht 17 te Rotterdam. Mylady 17 te Livorno Naess Tiger 18 te Paulsboro. Neder-Elbe 15 v. New York n. Tripolis. Nestor 17 te Tripolis verwacht v. Rotterdam. Nias 17 te Bordeaux. Nieuwe Tonge pass. 16 Str. Cabor n. Sev. Islands. Noord wijk pass. 16 Dakar n. IJmuiden. Onoba 16 115 m o. Port Sudan n. Mena. Oostkerk 16 v. Aden n. Mombasa. Ootmarsum 16 70 m. z.z.w. Finist. n. Casablanca. Oranje 16 v. Wellington n. Papeete. Oranje Nassau 17 te Amsterdam. Ossendrecht 16 135 m. n.o. Gibraltar n. N York. Ouwerkerk pass. 16 Finisterer n. Antwerpen. Papendrecht pass. 17 v. Malta n. Novorossisk. Pericles 17 te Callao. P, G. Thulin 16 v. Cristobal n. Bumside. Philine 16 in Straat Ormoesz n. Mena. Philippia 16 90 m. z.z.w. Napels n. Port Said. Pieter S. 1 6v. Rotterdam n. Swansea. Polydorus 16 v. Marseille n. Liverpool. Poseidon 1? v. Amsterdam n. Hamburg. Prins Frederik Willem 16 270 m. w. Scillys naar Le Havre. Prins Joh. Will. Friso 17 v. R'dam n. Le Havre. Prins der Nederlanden 17 et Curaqao. Prins Maurits 18 te Lissabon. Prins Willem II 16 80 m. n.w. L'end n. Montreal. Prins Willem III 17 te Montreal. Prins Willem IV 18 te Chicago. Pr. Willem V 16 300 m. w.n.w. K. Race n. Londen. Prinses Irene 16 te Rotterdam. Provenierssingel 17 te Rotterdam. Purmerend 16 600 m. z.w. Azoren n. Curasao. Randfontein 16 v. Bremen n. Antwerpen. Reza Shah the Great 16 te Rotterdam. Roebiah 18 v. Djibouti n. Penang. Roepat 16 te Barcelona. Rondo 16 v. Genua n. Marseille. Salatiga 16 v. Penang n. Djibouti. Sambas 16 te Singapore verwacht. Schelpwijk 17 v. Punta Cardon n. Buenos Aires. Scherpendrecht 18 te El Palito. Schielloyd 17 te Rotterdam. Senegalkust 17 te Douala. Sepia 16 22 m. o, Gibraltar n. Rotterdam. Siberoet 15 v. Rangoon n. Penang. Silindosr.g 17 et Dj addah. Simonskerk 16 te Port Said verw v. Rotterdam Sinon 17 v. Fufkbaao n. Philadelphia Sloterdijk 16 v. Rotterdam n. Antwerpen. Soestdijk 16 80 m. o. Nantucket n. Antwerpen. Solon 16 140 m. w.z.w. Flores n. La Guaira. Stad Amsterdam 16 165 m. z.w. Pt Elisabeth naar Lourenco Marques. Stad Breda 18 v. Amsterdam n. Rotterdam. Stad Gouda 16 180 m. z.w. Madeira n. R'dam. Stad Haarlem 16 180 m. w.z.w. Kp. St. Vincent naar IJmuiden. Stad Leiden 16 65 m. z. lbiza n. Melilla. Stad Maastricht 16 27 m. z.z.w. Wight n. IJmuid. Stad Rotterdam 16 7 m. z.w. Finisterre n. R'dam. Stentor 16 dwars Dover n. Lissabon. Straat Bali 18 te Singapore verw. v. Durban. Str. Magelhaen 16 te Singapore verw v. H'kong. Streefkerk 16 v. Amsterdam n. Hamburg. Tegelberg 17 te Lorenco Marques. Theron 17 v. Amsterdam n. Madeira. Tjiliwong 16 te Kaapstad verw. v. Pt, Elisabeth. Tjitarum 18 te Durban verwacht v. Kaapstad Tjitjalengka 16 v. Singapore n. Hongkong. Togokust 16 170 m. z w St. Vincent n. Dakar. Triton 16 v. Charleston n Baltimore. Tweelingen 16 v. Rotterdam n Monrovia. Van Heemskerck 17 te Port Harcourt. Van Neck 16 te Singapore verw.acht v. Brisbane. Van Spilbergen 16 26 m. w. noordpunt Formosa naar Niihama. Vlieland 17 te Buenos Aires. Vlist 17 te Mindelo verwacht v. Kaapstad. Waikelo 16 55 m. o. Mukalla n. Muscat. Waterland 17 v. Montevideo n. Santos. Weltevreden 16 v. Singapore n. Aden. Westerdam 16 v. Rotterdam n. New York Westertoren 27 v. Rotterdam n. Londen. Westland 17 te Bremen v. Amsterdam. Witmarsum 18 te Antwerpen. Zaankerk 16 rede eBira. Zaanland 17 te Buenos Aires. Zafra 16 40 m. n.n.w. Perim n. Mena. Zaria 17 te Suez verwacht v. Gibraltar. Zuiderkerk 18- te Mtwara. Zwijndrecht 16 dwars Kp. Vincent n. Port Said. KLEINE VAART Alcetas 16 35 m. n.o. Kp. Palos n. Tanger. Ank T. 15 et Raumo. Appingedam pass. 15 boei A-l v. Vigo n. A'dam. I Areas 16 10 m. w. Benghazi n. Tripoli. Helvetia S. pass. 16 Vlissingen n. Svendsborg. Inspecteur Mellema 16 dw Le Havre n. R'dam. Joost pass. 15 Texel n. Delfzijl. Julia Mary 16 te Sunk n. Amsterdam. Kaap Falga pass. 15 Kiel n. Ostrand. Leonidas pass 16 Noordhinder n. Hamburg. Midas pass. 16 JE-6 v. A'dam n. Kopenhagen. Quo Vadis 15 10 Om. w. Esbjerg n. Oslo. Thaletas 16 45 m z. Kreta n. Malta. Verhtborg 16 op Eems n. Groningen. Westerdok 16 te Dungeness n Liverpool. WASHINGTON (Reuter) President Kennedy en zijn Panamese ambtgenoot, Robert Chiari, hebben in Washington bekendgemaakt, dat spoedig onderhande lingen zullen worden geopend over „pun ten van ontevredenheid" betreffende net verdrag inzake het gebruik van het Pana makanaal. In een communiqué dat werd uitgegeven na afloop van besprekingen die twee da gen hebben geduurd, werd gezegd dat rr naar gestreefd zal worden, dat Panama profijt krijgt van meer handel met de door de V.S. beheerde kanaalzone. 3ij het komende overleg zal ook getracht wor den arbeidskwesties in de kanaalzone t.p te lossen. CAIRO (Reuter) De conferentie te Cairo van de vijf landen van de groep van Casablanca is na een lange slotzitting ge ëindigd met een pleidooi voor oprichting van „een Afrikaanse associatie van alle Afrikaanse landen". Dit pleidooi is vervat in een slotcommuniqué van acht bladzijden waarin verder onder meer wordt gesproken over een Afrikaans militair hoofdkwartier en een verbod van proeven met kern wapens. Aan de conferentie die drie dagen heeft geduurd, is deelgenomen door de staats hoofden van Egypte, Mali, Marokko en Guinea, de minister van Buitenlandse Za ken van Ghana en Ben Khedda, de leider van de Algerijnse opstandelingenregering. Men heeft besloten in oktober in Ma rokko weer bijeen te komen. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv 2de tijdv. A.K.U Kon. Olie Philips Unile\er Hoogovens Claim. Ph'iips 341—343 127,39—128,00 591— 600 135,00-133,OOgl 570 gb—580 246—252 127,80 597 135,60 579 251

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9