Nederlandse regering richt zich tot Oe Thant WCSB ttentie ctie HET WEER V.S. steunen invasieplan van Tsjang-Kai-Sjek' Weg door Aerdenhcmt naar Zandvoort gehandhaafd Beijnes gaat Beverwijk volgend jaar verlaten Para's op verkeerde plaats afgeworpen Rood China klaagt aan Zeeslepers helpen Brits schip Hoogovens neemt accomodatie over NIEUW GUINEA KYN0CH PLAIDS vefore tjou VI Strijd in open terrein? WAIGEO E1L SCHOUTEN E LS Noemfor Eii: Japen Eil. saAroe EP FREDERIK - 24' Wapens ingenomen Koel Aan het strand: Speculaties Vijfde colonne? Door angst van piloten: Het woord is aan STREEKPLAN GOEDGEKEURD SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES Noodzaak erkend Te duur Defensief Leon Goossens ernstig gewond bij auto-ongeluk In de krant van heden: V er ontwaardigd 47e JAARGANG NUMMER 194 MAANDAG 25 JUNI 1962 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmmden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van de* IV Para's geland bij Merauke HOLLANDIA. In de nacht van zaterdag op zondag hebben nieuwe landingen van Indonesische parachutisten op Nieuw-Guinea plaatsgevonden, dit keer nabij Merauke aan de zuidkust, honderden kilometer verwijderd van de plaatsen waar in april en mei parachutisten waren neergelaten. Hoe wel van officiële zijde geen bijzonderheden zijn verstrekt over het aantal gelande Indonesiërs, wordt algemeen aange nomen dat de actie uitgevoerd is met drie Hercules-transport- vliegtuigen. Dit zou betekenen dat het aantal afgeworpen parachutisten boven de 100 ligt. Vanmorgen hebben de eerste Nederlandse patrouilles Me rauke verlaten op weg naar de landingsgebieden. Het zijn mariniers en militairen van de landmacht. Generaal Jani, de nieuwe Indonesische Stafchef, heeft toe gegeven dat een honderdtal parachutisten is neergelaten bij Merauke. Hij zei bij diezelfde gelegenheid, dat Indonesische guerrilla's thans zijn afgeworpen bij bijna alle belangrijke plaatsen van Merauke tot Sandapor aan de noordwest kust van de Vogelkop, zo meldt radio Djakarta. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vanmorgen meegedeeld, dat de Nederlandse regering met verontwaardi ging heeft kennis genomen van de nieuwe daad van agressie, door Indonesië gesteld juist op een ogenblik waarop de voor uitzichten voor een gesprek gunstiger leken. Deze daad kan moeilijk anders worden gezien dan als een bewijs van onwil van de zijde van Indonesië om het geschil langs vreedzame weg op te lossen, aldus de verklaring. De regering heeft via haar permanente vertegenwoordiger bij de Ver. Naties onmiddellijk contact opgenomen met secretaris-generaal Thant, en bespreekt het gebeurde met de Amerikaanse regering. De Nederlandse ambassadeur in Washington heeft reeds de nodige instructies ter zake ont vangen. Zondagavond was in Hollandia nog geen besluit genomen over de vraag, of de onge veer 400 Nederlandse vrouwen en kinderen 3? uit Merauke zullen worden geëvacueerd. Het was de bedoeling maandagmorgen een commissie naar Me rauke te zenden om de situatie te beoor delen; de commissie is echter nog niet ver trokken. By de evacuatie zou gebruik kunnen worden gemaakt van vliegtuigen en van een aan de zuidkust aanwezig schip van ~0 de K.P.M. De afstand van de landingsplaatsen tot Merauke varieert van 30 tot 60 kilometer. Ondanks het feit dat het terrein snelle ver plaatsingen mogelijk maakt wordt het ge vaar van een directe militaire bedreiging van Merauke niet groot geacht. Voorzover bekend is er vandaag -nog geen vuurcontact tus sen parachutisten en Nederlandse strijd krachten geweest. De bevolking heeft het lichaam gevonden van een verdronken pa rachutist, die bij de landing in de rivier van Merauke terecht is gekomen. In een in Hollandia uitgegeven commu niqué wordt over de landingen gezegd, dat de luchtwaarschuwingsdienst van de strijdkrachten onbekende vliegtuigen op merkte, die met een wijde boog om de zuidkust vlogen en zaterdagnacht om drie uur ter hoogte van Merauke op 65 km. ten westen van de grens met Australisch- Nieuw-Guinea 't territoir van Nederlands Nieuw-Guinea schonden". Verder wordt gezegd: „Er is geconstateerd dat tenmin ste één vliegtuig gedurende enige tijd ten noorden van Merauke rondcirkelde en ter Advertentie GROT E MANOKWARI SORONG ORANSBARI OCEAAN HOLLANDIA A WILHELMINA CARSTENSZ A TOP\ TOPPEN JULIANA GEB 500 PH1LIPPI JNtN MERAUKE MANUS INDONESIË Deze week Vakantie-aanbieding LZuiver wollen tartans plaatse is bevestigd dat een nieuwe lucht landing van Indonesische ^para's plaats vond in de omgeving van"Merauke". De actie tegen deze parachutisten zal een geheel ander karkater hebben dan die tegen de vier- tot vijfhonderd Indonesiërs die in de afgelopen twee maanden bij So- rong, Fakfak, Kaimana en Teminaboean zijn geland. De eerder uitgevoerde landin gen gebeurden boven het oerwoud waar door de opsporing zeer bemoeilijkt werd. De nu dicht bij Merauke gelande para chutisten moeten in een hoofdzakelijk uit savannes bestaande laagvlakten opereren hetgeen de mogelijkheid van een open strijd aanmerkelijk vergroot. Een voordeel voor deze parachutisten is, dat zij geen gebrek aan voedsel behoeven te hebben. In de streek bevinden zich be kende jachtgebieden waar vele herten, varkens en kangoeroe-soorten zijn. In Merauke wonen ongeveer 600 Euro peanen. Verder woont er een groep van ongeveer 2500 Indonesiërs, onder wie 600 Javanen, die zich daar vele tientallen ja ren geleden gevestigd hebben en zich hoofdzakelijk bezighouden met landbouw. Er zijn onder hen zeker wel die pro-Indo nesisch zijn maar de grote meerderheid leeft in een zekere welstand en heeft een weinig revolutionair karakter. Onder de van de Kei-eilanden afkomst! ge Indonesiërs in Merauke is sinds 1960 - toen een subversieve beweging onder hen werd opgerold en de leiders daarvan ge vangen werden genomen evenmin van onrust meer sprake geweest. In Merauke bevindt zich voorts een groep Ambonne zen, die fel voor een onafhankelijke repu bliek der Zid-Molukken is. Een van de weinige voorzorgsmaatrege len, die in Merauke zijn genomen, is het Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met en kele verspreid voorkomende buien. Matige tot krachtige, langs de Waddenkust later tijdelijk harde westelijke wind. Koel weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. frisse maar afnemende zeewind Opklaringen en vrijwel geen buien Overdag 16 a 17 graden. Zeewater 15 graden. Vooruitzichten: Sterk hogedruk- centrum bij Ierland komt nog iets naderbij, met .zonnig maar koel strandweer. innemen van jachtwapens van de Indone sische bevolkingsgroepen. Het gaat om en kele honderden jachtgeweren in het bezit van tot deze groep behörende jagers. Zij bestaan van de opbrengst van de jacht, vooral op herten. De intrekking van de vergunning verliep zonder incidenten. De Papoea-bevolking rondom Merauke bestaat voor het grootste deel uit z.g. Marinds en omvat ongeveer 5.000 zielen. De nieuwe Indonesische actie bij Merau ke geeft aanleiding tot vele speculaties in Hollandia. Men vraagt zich af, of de nieuwe lan ding de inleiding zal vormen tot verdere droppings", zoals in de afgelopen maan den is gebeurd, of dat zij een afleidings manoeuvre is om de Nederlandse strijd krachten in dit .gebied te binden, als voor bereiding voor een actie op grote schaal elders. Overigens worden ondanks de voordelen van het terrein bij Merauke boven het oerwoud, de omstandigheden in de laag vlakte niet bijster gunstig geacht. De gro te regentijd is pas afgelopen en vele plaat sen staan nog diep onder water, hetgeen ook een tegenactie waarbij een grotere rol van vliegtuigen voor de hand ligt zal bemoeilijken. MERAUKE (AP) Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat zaterdagnacht kort voor de landingen van de Indonesische parachutisten, vele lichtjes op de begane grond zyn waargenomen. Aangenomen wordt, dat dit signalen voor de Indonesi sche vliegtuigen zijn geweest. Zie voorts over de kwestie-Nieuw- Guinea pagina 2 en 5 Nadat hierover reeds lang geruchten de ronde hadden gedaan is zaterdag in Hol landia officieel bevestigd, dat uit verhoren van gevangenen is gebleken, dat de para chutisten die by Teminaboean zijn geland, op een verkeerde plaats zijn afgeworpen door onwilligheid en angst van de piloten van de vliegtuigen, in verband met het neerschieten van een Dakota op 17 mei. De twee piloten van de betrokken vlieg tuigen voerden hun opdracht met grote tegenzin uit, omdat zij vreesden te zullen worden aangevallen door Nederlandse vliegtuigen. Inplaats van de parachutisten af te werpen boven de aangewezen doelen, wierpen zij hen uit direct na het bereiken van de kust bij Teminaboean. Advertentie Baer-Oberdorf: Ouders, die niets van hun kinderen leren, kunnen hun kinderen niet onder wijzen en opvoeden. Vijf van de zes ex-SS-ers, die in West- Berlijn zijn veroordeeld wegens het vermoorden van ongeveer elfduizend mensen in Polen, de Oekraïne en Wit- Rusland tijdens de oorlog, proberen hun gezichten te verbergen voor de fotografen ih de rechtszaal. Van boven naar beneden: Heinrich Tunnat, die vier jaar kreeg, Conrad Fiebig, die vrijgesproken werd, Wilhelm Grif- fenberg, veroordeeld tot drie jaar, Bodo Struck, tot vier jaar, Gerhard Schneider tot tien jaar, en Albert Flibert, tot levenslang. Filbert, een medewerker van wijlen Adolf Eich- mann, was evenals deze luitenant kolonel van de S.S. Telefoto TOKIO (AP) Communistisch China heeft de beschuldiging geuit, dat nationa listisch China, „met steun en aanmoedi ging van de Verenigde Staten" een groot- (Van onze reportageredacteur) De Kroon heeft de in het streekplan voor Zuid-Kennemerland opgenomen centrale oost-westverbinding door het zuideiyk deel van Haarlem naar Zandvoort goedge keurd. Dit betekent dat bestuursrechtelijke bezwaren de aanleg van de traverse van de Belgiëlaan in Schalkwek via de Spaarnelaan en de Spanjaardslaan naar de Schimmelpenninckweg en de Blois van Treslongweg en van het spoorwegviaduct over dat gedeelte van de westelijk randweg dwars door Aerdenhout naar een aanr'uitings- punt op de Zandvoorselaan ten westen van Bentveld niet langer kunnen verhinderen. Volgens het Koninklijk besluit, waarbij het streekplan voor Zuid-Kennemerland werdt goedgekeurd, hebben de tegen deze verbinding ingebrachte bezwaren voor namelijk van Bloemendaalse kant zwaar gewogen, maar de Kroon is van oordel dat na afweging van de verschillende belangen deze weg uit verkeersoogpunt niet kan worden gemist en in het streekplan moet worden gehandhaafd. BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Dat deze beslissing niet gemakkelijk is geweest blijkt wel uit het feit dat het hier gaat om een zogenoemd contrair besluit: de minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid is tegen het door de Raad van State uitgebrachte advies ingegaan. De af deling Bestuursgeschillen van dat college meent dat met een verbreding van ce Zandvoortselaan zou kunnen worden vol staan. Dit Koninklijk besluit betekent echter niet, dat de door voornamelijk door Haar lem, Bloemendaal en Zandvoort voor gestane weg volgens een door jhr. ir. De Ranitz ontworpen tracé geen kans meer zou maken. Integendeel: De Kroon stelt uitdrukkelijk dat de noodzaak van een oost-west-verbinding buiten de agglomera tie van Haarlem-Heemstede om in een wellicht niet ver verwijderde toekomst moeilijk kan worden ontkend. Het komt de Kroon echter wenselijk voor om, met het oog op een zorgvuldige afweging van de belangen van het natuur- en landschaps- schoon tegen andere belangen, de bepaling van een aanvaardbaar tracé op te nemen bij de herziening van streekplan. Die herziening moet binnen twee jaar gebeuren voor het zuidelijk gedeelte van de noord-zuidverbinding ten westen van Haarlem, dat wil zeggen de zogenoemde westelijke randweg. De Kroon heeft name lijk de goedkeuring onthouden aan het n het streekplan opgenomen tracé van het viaduct ten noorden van het station Heem stede-Aerdenhout vlak langs de spoorbaan tot aan de grens der provincie. De Kroon zegt dat bij een aanleg van het zuidelijk gedeelte van de nöord-zuid- verbinding langs Haarlem volgens het streekplan een verlegging van een gedeel te van de spoorlijn Haarlem-Leiden nodig zou zijn omdat de weg anders niet tus sen de spoorbaan en de terreinen van de Amsterdamse waterleiding door zou kun nen worden gelegd wat een kostbare zaak wordt, terwijl tevens voor de bloem bollencultuur waardevolle grond ?ou wor den aangetast. Tenslotte wordt de bajonet- vormige overgang van deze provinciale weg op Zuidhollands gebied ongewenst gj- acht. Om tevens de mogelijkheid van de aan leg van de weg-De Ranitz open te houden heeft de Kroon tevens geen goedkeuring gehecht aan de ontworpen bebouwing in een deel van de Heemsteedse buurtschap De Glip, namelijk een strook van honderd tien meter breed tussen de Glippervaart en de grens van de bestaande bebouwing der staatsliedenbuurt. Op die wijze wordt voorkomen dat de mogelijkheden voor de aanleg van de weg De Ranitz door verdere bebouwing op on gewenste wijze verder worden beperkt, daar het tracé anders via het landgoed Groenendaal zou moeten worden gelegd Verdere détails omtrent het streekplan vindt men op pagina 5. c Vier Nederlandse slepers van L. Smit en Co waren vanmorgen bezig het Britse schip „Thornaby" (12.146) dat zaterdag avond in het Kanaal op 11 mijl ten zuiden van Beachy Head met een gebroken kruk as hulpeloos ronddreef, naar IJmuiden te slepen, waar het schip tegen het middag uur werd verwacht. Toen het schip in het ongerede raakte, voer van Dover de Britse sleepboot „Ma- rinia" uit terwijl van Hoek van Holland de sleepboot „Gele Zee" vertrok. De „Ma- rinia" maakte de Thornaby" zaterdagnacht om kwartvoor een vast. De „Gele Zee kwam zondagmorgen om kwart voor acht bij de sleep en maakte eveneens vast. Met de „Thornaby", die van New Orleans op weg was naar Antwerpen, werd op ver zoek van de rederij, koers gezet naar IJ muiden. Vanmorgen vertrokken uit de Wa terweg nog de sleepboten Schouwénbank e Argus naar zee om de sleep te assisteren, scheepse militaire invasie voorbereidt van de kustgebieden op het Chinese vasteland. Het persbureau Nieuw-China meldde in een in Tokio beluisterde radio-uitzending, dat een correspondent van dit bureau in Hsinhua „uit betrouwbare bronnen" had vernomen, dat de Tsjang-Kai-Sjek „ben de" een invasie van plan is. Van betrouwbare zijde te Peking is ver nomen dat de Chinese troepenconcentra ties in Foekien om defensieve redenen zijn genomen. De persafdeling van het minisr terie van Buitenlandse Zaken te Peking wilde geen commèntaar geven op berich ten uit het buitenland over troepenconcen traties tegenover de eilanden Quemoy en Matsoe, die in handen van de Chinese na tionalisten zijn. Men heeft partijfunctionarissen en stu denten op bijeenkomsten te Peking meege> deeld, det de maatregelen worden geno men met het oog op de dreigende taal van de leiders van de nationalisten op Taiwan, aldus werd van dezelfde zijde ver nomen. De minister-president van de nationa listische regering. Tsjen Tsjeng, heeft te Taipeh op Formosa gezegd, dat de ver dediging van de eilanden Quemoy en Mat soe is versterkt met het oog op de troepen concentraties van de communisten Het doel van de concentratie Van de commu nistische strijdkrachten aan de kust van Foekien is duidelijk, aldus Tsjen, omdat de de communistische leiders nooit hebben Leon Goosens, een van de bekendste ho- boisten ter wereld is vannacht bij een autoongeluk ernstig gewond. Zijn 69 jaar oude broer, sir Eugene Goosens, dirigent en componist, is op 13 juni overleden. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Kunst 4 Beeldverhalen 2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatsoel3 Buitenlands nieuws3 Horen en Zien 4 In de Vishal en op zee6 Uit stad en omgeving6, 8, 10 Feuilleton 7 Topsy 8 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 10, 11, 12, 13 Luidsprekers 3 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's afgezien van hun plan een inval in Formo sa te doen. Hij sprak tot meer dan duizend leden van de organisatie voor het maken van plannen tot herstel van het vasteland. Radio-Peking heeft zondagochtend be kend gemaakt, dat zodra de Chinese be volking had kennis genomen van een com muniqué van het persbureau „Nieuw-Chi na" over een invasieplan van het Chinese nationalistische leger op Formosa, bijeen komsten zijn gehouden waarop men zijn „diepe verontwaardiging" uitte. Deze bij eenkomsten waren bijgewoond door arbei ders, boeren, studenten en militairen. De Pekingse bladen schonken gisteren vooral aandacht aan gedeelten uit het be richt van Nieuw China, waarin gewaagd wordt van Amerkaanse steun voor de plan nen van Tsjang-Kai-Sjek en de Chinese bevolking wordt aangespoord de produk- tie te vergroten, de troepen te steunen en op haar hoede te zijn tegen vijandelijke agenten. Het 51.000 ton metende Amerikaanse vliegdekschip „Coral Sea" is met een es corte van de zevende vloot uit Yokosoeka nabij Tokio vertrokken voor „operaties op zee" zoals een Amerikaanse woordvoerder zei. Het vertrek valt samen met berichten uit Taiwan en Peking over de beweging der schepen als routine. In verband met de noodzaak tot verdere concentratie van de Nederlandse wagonindustrie in de toekomst moest overwogen worden de produktie van de Koninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beijnes. N.V. te Beverwijk, onderdeel van het concern Verenigde Machinefabrieken N.V. naar Werkspoor Utrecht over te brengen. Daarbij deed zich de gunstige omstarfdigheid voor dat de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staal fabrieken N.V. behoefte heeft aan meer accommodatie in de naaste om geving van haar bedrijven, zo deelt de directie van Hoogovens in een perscommuniqué mede. Besprekingen gehouden tussen deze vennootschap en de V.M.F. hebben ertoe geleid dat de Koninklijke Beijnes op een nader te bepalen datum haar fabrieksterrein en gebouwen zal overdragen aan de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. Naar wij van de zijde van Hoogovens vernemen is het de bedoeling in de hallen van Beijnes werkplaatsen voor verschillen de doeleinden in te richten. De Koninklijke Beijnes heeft opdrachten lopen tot medio 1963, die eerst zullen wor den voltooid. Het vinden van een aanvaardbare oplos sing voor het personeel (circa 450 man) al door de directies van de betrokken be drijven als een gemeenschappelijke taak worden beschouwd; met de personeelsle den en hun vakorganisaties zal hieromtrent nader overleg worden gepleegd. In het al gemeen zullen de personeelsleden in de eerste plaats kunnen overgaan naar Hoog ovens en aangesloten bedrijven. Mocht dit niet mogelijk blijken, dan zal ernaar ge streefd worden hen te plaatsen bij de be drijven van de Verenigde Machinefabrie ken. In beide gevallen zal dit als een voort zetting van het dienstverband worden be schouwd. Dienstjaren, by de Koninklijke Beijnes zullen in dit verband gelden als dienstjaren bij Hoogovens en aangesloten bedrijven, respectievelijk bij de Verenigde Machinefabrieken. Mocht plaatsing bij Hoogovens, respectievelijk bq de Ver Machinefabrieken niet mogelijk zijn, dan zal worden gestreefd naar een andere aan vaardbare oplossing. Bij Beijnes was de assemblage van Volvo-automobielen reeds geëindigd. Het grootste gedeelte van de produktie (spoor- en tramwagons) zal wor den overgenomen door Werkspoor, Utrecht

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1