neem geen OAS roept Europeanen in Oran op te vertrekken Rusk stuurt aan deelgenootschap op Brits-Frans als kernnaties Kroesjtsjev: Gevaar voor oorlog nog niet geweken f^Pr WERELDNIEUWS ectoher BRdUfl Van dag tot dag Bomaanslagen en branden in de stad Chinese kwestie alsnog opgenomen op programma in Londen Frankrijk zou zelfstandig kernbommen maken Wij zijn gedwongen onze defensie capaciteit te vergroten Wapenstilstand in Laos afgekondigd Duidelijker rolt beter, plakt beter, brandt beter (Dp de raatótoel removals MAANDAG 25 JUNI 1962 Bidault: standhouden Officier vermoord Vluchten van Algiers naar Frankrijk volgeboekt Lakverf Lizzy Sara May Vertrokken Examens Braun shaver snel-servïce. estimates free Advertentie De nieuwe landingen van Indonesische parachutisten en de rede van Soekarno'op zaterdag vormen samen een duidelijke aanwijzing, dat de Indonesische regering de mogelijkheid van hervatting der on derhandelingen als een gevaar voor de eigen zaak ziet. Een vreedzame regeling van het geschil onder wakend oog van buitenlandse bemiddelaars is blijkbaar een schrikbeeld voor Soekarno, die zich heeft vastgebeten in het romantische idee van een gewelddadige verovering van Irian en deze heldendaad liever niet ruilt voor een gedocumenteerde oplossing door middel van de conferentietafel Welke mogelijkheden ziet Soekarno in de militaire ontwikkeling? Het valt niet te ontkennen dat Nieuw Guinea voor Ne derland een uiterst moeilijk verdedigbaar object is, in de eerste plaats doordat het jo ver van het moederland verwijderd ligt en bovendien omdat het land zelf :,o arm aan bruikbare verbindingen is. Wan neer men ziet over welke afstanden de aanvalspunten nu al verspreid zijn, is het niet moeilijk de strategische problemen te beseffen, waarvoor de verdediging zich gesteld ziet. De nieu we landingen hebben plaats gehad in aen gebied, waar de inlandse bevolking niet betrouwbaar kan 'worden geacht. Hoe groot het belang van deze factor is, wordt oas duidelijk wanneer men nagaat, dat ook tijdens vorige operaties in het gebied van Fak Fak de patrouille-acties en de opspo ring van infiltranten voornamelijk van de hulp der inlanders afhingen Zonder de Inedewerking der Papoea's is het Neder landse militaire apparaat in Nieuw Guinea zacht gezegd veel minder bewegelijk, ln sommige situaties kan men gerust aan nemen dat het de jungle-ervaring der in landers niet kan ontberen om effectief te kunnen optreden. Bij Merauke, waar de terreingesteldheid gunstiger is, zal dat misschien niet zó essentieel zijn, doch een ondergrondse vijandelijke activiteit van de plaatselijke bevolking zou daar niettemin funest kunnen zijn voor het suc ces der Nederlandse operaties. Daar komt nog bij, dat Soekarno in dit geval tegen over het buitenland zou kunnen schermen met zijn „bevrijdings"-leuze, wanneer hij met medewerking van de inlanders een bruggehoofd zou kunnen vormen. Er zijn in het recente verleden van deskundige zijde bepaald pessimistische voorspellingen gedaan ten opzichte van de verdedigbaarheid van Nieuw Guinea. Men zal zich erop moeten voorbereiden dat de ontwikkeling van het •.oonflic» op militair terrein voor Nederland harde noten te kraken zal geven. Wanneer daarbij het toekomstbeeld van het Nederlandse gezag over dit stuk eiland ook door de inter nationale houdingen en meningen niet méér uitzicht zou gaan bieden dan het thans biedt, rijst de vraag 01 Nederland op het diplomatieke vlak niet een duide lijker omschrijving van zijn voornemen dient te geven dat tot dusver is geschied. Te oordelen naar de resultaten van het laatste Kamerdebat zou de regering daar bij de volksvertegenwoordiging achter zich vinden. De situatie is op het ogenblik nog niet zo, dat Soekarno zich kan beroemen op wapenfeiten, die Nederland tot capitulatie zouden kunnen brengen. Voortgaande met zijn infiltraties en de resultaten daarvan opblazend voor binnenlands gebruik, -ou hij wellicht op zeker moment de werke lijkheid zozeer kunnen verdoezelen dat ook het neutrale buitenland de indruk krijgt dat de wapenen hebben beslist. Het gaat er thans vooral om, de Nederlandse mili taire inspanningen te rechtvaardigen op zuivere basis, zowel tegenover het buiten land als tegenover de Nederlanders zelf en niet het minst tegenover hen, die hun leven riskeren. Een duidelijke en onduo- belzinnige uitspraak ten aanzien van wat Nederland van plan is met het stuk eiland in de toekomst te doen, wordt in velerlei opzicht met het uur dringender. Als over dracht aan Indonesië daarbij inderdaad wordt voorzien en de in het plan-Bunker vervatte bepaling daaromtrent wordt geac cepteerd, waarom zou de Nederlandse re gering dat dan niet volmondig erkennen? Men behoeft dan nog niet eens te overwe gen of die erkenning in het straatje van Soekarno past, doch wel of onze eigen mensen én de Papoea's niet het recht heb ben te weten waarvoor ze vechten en ster- 2782 ORAN (Reuter-AFP) De O.A.S. in Oran heeft zondag opnieuw de Europeanen opgeroepen Oran voor 1 juli, de datum van het referendum, te verlaten. In een radio-uitzending zei ex-kolonale Paul Du- four: „Generaal Gary (de OAS-leider ex- generaal Paul Gary) en ik zeggen dat er slechts één weg naar de veiligheid is: voor 1 juli naar Frankrijk vertrekken". Zondagavond ontploften meer dan vijf tien kneedbommen in Oran. „Wat nu ge beurt, aldus Dufour in zijn uitzending, „is nog niets vergeleken bij wat wij gaan doen". Bij een van de aanslagen werd de gemeentebibliotheek van Oran verwoest. Zaterdag werden reeds enige gebouwen met plasticbommen bewerkt. Twee moslems kwamen om het leven. Het stadhuis, dat al zwaar was beschadigd door vroegere acties van terroristen werd in brand gesto ken doordat er een vat benzine tot ont ploffing werd gebracht. Ook werden vier scholen een prooi van de vlammen en er werd brand gesticht in een gebouw voor sociale diensten. Een gasfabriek in het centrum werd opgeblazen, waarbij de gas houder in vlammen opging. NEW YORK (Reuter) De Franse ex- premier Georges Bidault heeft op 21 juni in een vraggesprek „ergens in Europa" met een correspondent van de Amerikaan se radio- en televisiemaatschappij „Co lumbia Broadcasting System" gezegd, dat de O A S tenminste een bruggehoofd in West-Algerije wil vestigen. Bidault is voorzitter van de anti- Gaullis tische „Nationale raad van het verzet", die nauw verbonden is met de O A S. Vol gens Bidault wil de „raad" zijn strijd te gen president De Gaulle voortzetten „om de eenheid van de natie te redden". BASTIA, (Reuter-AFP) Te Bastia op Corsica zijn zondagavond vier kneedbom men ontploft. Een bom explodeerde voor de woning van een communistische functio naris, een andere voor de woning van een vooraanstaand lid van de Gaullistische unie voor de nieuwe republiek. Er zijn geen slachtoffers, maar de schade is groot. In de Franse plaats Aix-en-Provence is zondagochtend de luchtmachtcommandant Kubasiak in zijn woning doodgeschoten. Kubasiak was commandant van de lucht basis te Blida ten zuiden van Algiers toen verleden jaar de generaalsopstand in Alge rije uitbrak. Hij weigerde mede te doen en korte tijd later begon hij dreigbrieven te ontvangen van de O.A.S. Zondagmor gen vervoegden de moordenaars, vermoe delijk vijf man in totaal, zich bij Kuba- siak's boerderij in de buurt van Aix-en- Province. Kubasiak deed in pyjama open Hij werd neergeschoten tijdens een hand gemeen, waardoor de rest van zijn gezin wakker werd en kwam toestormen. Zijn moordenaars vluchtten met een auto. (Van onze correspondent) LONDEN Dean Rusk, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, is op zijn Europese rondreis gisteren in Londen geland, waar hij, alvorens het officiële diner bij te wonen dat zijn Britse collega Lord Home hem in diens ambtswoning aanbood, een gesprek van drie kwartier met premier Macmillan heeft gevoerd. Vandaag zou Rusk op het Foreign Office met Lord Home en diens raadgevers de gedachtenwisseling voortzetten. ALGIERS (AP) De luchtvaartmaat schappijen in Algiers aanvaarden neen boe kingen meer voor reizen naar Frankrijk. De verkoop van passagebiljetten zal pas na 1 juli worden hervat. Alle vluchten voor de tussenliggende dagen zijn volge boekt. Duizenden Europeanen wenden zich tot de reeds overbezette scheepvaartmaatschap pijen om passage te bespreken. Hier zijn de loketten nog steeds open en worden reserveringen aanvaard. De situatie maakte het volgens de auto riteiten nog niet noodzakelijk een militai re luchtbrug te organiseren ten behoeve van de Europeanen die naar Frankrijk wil len* terugkeren. Dagelijks vertrekken ongeveer tiendui- i - nes "'t A'-'eriie uit vrees voor een bloedbad na de eerste juli als Algerije rei or-icV-m zich voor onafhankelijk heid zal uitspreken. Ook in Oran kamperen duizenden nabi.i de havens en op het vliegveld, nadat de O A.S. bekend had gemaakt dat onderhan delingen met de FLN waren mislukt. Ministers van Buitenlandse Zaken zijn, wanneer zij op reis gaan, pooit helemaal zeker vkn hun zaak. omdat de gebeurtenis sen niet stilstaan erj £ich meestal niet lan hun programma stóren. Vandaar dat het vraagstuk van Engelands toetreden tot ae Euromarkt naar de tweede plaats is ver drongen als gevolg van Pekings militaire concentraties aan de kust. De. Amerikaan se en ae csmse regeling zijn mans ue-.ig nun gedragslijn uit te weriten voor een eventuele immune aanvai lil ue wateren van vzueinoy en ue anuere KUStenanueii, De AmeriKanen en Druien zuiien gvza- mernijK ue loesiana ueutuueren, aan ue naiiu van rapiim ten van nun iurtvitvl* militaire innenuii&ciidiensten. De uieone, uat ue veisttnuuoui uij ue nuat een ue- lensiei KaïaKter magen, zoais o.a. worut veiitOiluigu uoor mtnumuten vail ue com munis iiaene lanueii m jremng 1.11.1. om aan een ueuieigmg uooi roimuoa net nomu te uieacin, scuijnt tot op tcnfcie nuuö^ uoor nei westen te wuiucn gcueciu, umuut Uit lUClllrOlO S vall Aniei muuiise tenten inngi,vne0tUi0cn ue aiwezigneiu van ian- uiitguvaat lugtii lil ue Otiiutoe Havens is ge menen. ivien aent net echter met uitgesloten dat ue wnmezen, uie met over spcciaie lan- anigssciiepeu scmjiien te uescimviren, net wei eens zouueil ivunnen wagen Inet .:en armuua van vciouuwue visseroouten. Er oe- stonu tijuens ue vonge crisis over ue oni- nese nustenanaen m rsao een kiooi tussen ue AmeriKaanseen ue rnitse ponnen, roeil maan te migciaiiu upennjK uenena uat iiet ue enanucn ais ueei van net vaste- ianu oescnouwue. De i-tinei inaanse ziens wijze was nogal uuooeizirnng. De Veremgae oiaien oeioomen de kust enanaen te verueaigen, ais een aanval uaaiop zou moeten woiuen oescnouwu ais het voorspel van een invasie op Formosa. Rusk en Home trachten thans een me ningsverschil te voorkomen, dat zich zou kunnen voordoen wanneer vijandelijkhe den mochten uitbreken. Wat Europa be treft: meer dan door de woorden van zijn eigen ministers heeft het grote publiek in Engeland door een aantal ondubbelzin nige Amerikaanse verklaringen eindelijk een duidelijker beeld gekregen van de be doeling van Engelands toetreding tot ue Euromarkt. Dit zal de eerste fase moeten zijn van een ontwikkeling in de richting van een zo breed mogelijk opgezette At lantische Gemeenschap, als politiek, eco nomisch en militair bolwerk van de niet communistische wereld. Dit is vooral ook de hoed, waaronder de Verenigde Staten de weerspannige pre sident De Gaulle, en de Britse regering de aarzelenden en de tegenstanders van Engelands aansluiting bij de „zes" willen vangen, natuurlijk niet bij wijze van ïst maar in vurige oprechtheid. McNamara, de Amerikaanse minister van defensie, gedurende het weekeinde Enge land gunstig trachten te stemmen, door zijn bevestiging dat zijn tegen onafhanke lijke kernmachten gerichte rede niet op de Britten sloeg. Hoewel de Britse strate gische luchtmacht een onverbrekelijk on derdeel vormt van de Amerikaanse kern macht, blijft Engeland in zoverre dus „on afhankelijk" dat de Britse regering net recht heeft te weigeren de eigen bommen werpers naar vijandelijke doelen te diri geren. Engeland kan dus weigeren mee te doen aan een kernaanval, maar kan niet zelfstandig opereren. De vraag is cf generaal De Gaulle bereid zal zijn een soortgelijke' positie iri te nemén. Dean Ru^k heeft verklaard dat hij zeer tevreden is over zijn gesprekken met pre sident De Gaulle. Aangezien deze voorna melijk de Euromarkt betroffen ziet Lon den hierin een aanwijzing dat Macmillans jongste bezoek aan De Gaulle een diepe Engelands bevoorrechte positie tegen over de Verenigde Staten in het westelijk bondgenootschap is de Gaulle altijd een doorn in het oog geweest. Vandaar 'lat Rusk thans aanstuurt op een zo nauw mo gelijk samengaan tussen Amerika en een eensgezind Europa. De eerste stap daartoe zal moeten zijn een Brits-Frans deelge nootschap als kernmachten. Bij Macmillans jongste bezoek aan De Gaulle is reeds ge bleken, dat hij zich stilzwijgend heeft neer gelegd bij het onvermijdelijke feit. .lat Frankrijk bezig is de vierde atoommacht te worden. Maar gezien de noodzaak van een zo centraal mogelijke strategische lei ding van het westen, is voor Engeland mede om voor De Gaulle de pil te vergul den, de toegangsprijs voor de Euromarkt een strategisch samengaan met Frankrijk Als pleister op de wonde heeft Robert PARIJS (Reuter) Het Franse blad France-Soir heeft van bevoegde zijde ver nomen dat Frankrijk in staat is plutonium bommen in serieproduktie te nemen, die door vliegtuigen waarover de Franse lucht macht beschikt, naar hun doel kunnen wor den gebracht. Het staat vast dat Frankrijk zijn eigen kernstrijdmacht zal hebben zon der dat de Amerikanen kerngeheimen ter beschikking stellen, aldus het blad. Het Franse ministerie van Defensie heeft geen commentaar op het bericht in France- Soir willen geven. indruk op de Franse president heeft ga- maakt. Rusk was ook goed te spreken over de solidariteit van-het NAVO-bondgenoot- schap. D'è Amerikaanse minister zinspeel de weliswaar op de moeilijkheden bij de uitwerking vsm een deelgenootschap op het gebied van de atoomstrategie maar sprak als overtuiging uit, dat wanneer tenslotte de beslissingen vallen de vrije wereld be langrijk zal zijn versterkt. Advertentie GEMBO N.V. - Winschoten - Amsterdam Apen zijn voorzichtig VIENTIANE (AFP) De nieuwe coali tieregering van Laos heeft gisteren op haar eerste kabinetsvergadering besloten een staking van alle vijandelijkheden voor geheel Laos af te kondigen. De nieuwe regering gaf voorts een ver klaring uit waarin werd gezegd, dat de aanwezigheid der Amerikaanse troepen in het naburige Thailand een „bedreiging van de neutraliteit van Laos" vormt. Er werd- tevens gezegd dat de regering er op staat, dat de Verenigde Stater^,,ophou den zich te mengen~in de binnenlands aangelegenheden van Laos". - "*-■ v¥ - AsjjÈ In antwoord op een vraag, hóé 'de Ame rikaanse troepen in Thailand een bedrei ging vortnen voor Laos, zei minister Phoemi Vongvisjit: „Deze vraag is voor mij moeilijk te beantwoorden". Hij zei dat iedereen wel weet welke bedreiging Ame rikaanse troepen vormen. Het bestrijden j van alle gevangenen en politieke gedeti- neerden vormt een eerste taak voor de nieuwe regering, zo zei hij. De coalitie regering streeft naar vrede en neutraliteit I in buitenlandse aangelegenheden. Communistisch China heeft besloten het nieuwe coalitiebewind in Laos te erkennen, aldus het Chinese persbureau Nieuw-China De regering in Peking heeft voorgesteld ambassadeurs uit te wisselen. De ogen zijn de spiegel der ziel, zegt men. Dit is, dunkt mij, een gecompliceer de waarheid. Misschien was het een volle waarheid toen de uitdrukking werd uitge vonden, maar sinds de mensheid psycho logie bedrijft, is het zaak geworden, die waarheid in twijfel te trekken. Om dat te kunnen doen zullen we aan de hand van het pasgeboren kind en zijn stappen naar de volwassenheid eens zien wat er allemaal met die ogen in die twin tig jaar gebeurt. Van een baby bestaan de ogen nog hele maal uit eerlijke verwondering. Bij die verwondering voegt zich het lachen en het huilen; verbaasd lachen en verbaasd hui len, wel te verstaan. Pas later begint zich tussen die twee polen een heel gamma van gevoelens bloot te leggen. Maar al die ge voelens tonen zich nog direct, zonder ge raffineerde trucjes. Boosheid, hebzucht, honger, dorst, hunkering, tederheid, sme ken, tevredenheid, al die gevoelens tonen zich in hun ware gedaante. Elk gevoel komt zonder remmingen en met snelle wisselingen als in een kaleidoskoop tot uitdrukking. Pas veel later worden de ogen gesplitst in mannetjes- en vrouwtjesogen. Ik was eens op een kinderboekenmarkt en had daar de gelegenheid, kinderen van beider lei te kunnen waarnemen, ongeveer zo als de close-up dit doet in de film. De leeftijden van die kinderen varieer den van een jaar of zes tot een jaar of veertien. En tot mijn verbazing zag ik dat meisjes omtrent de twaalf jaar reeds een uitdrukking in hun blik hebben van vrou wen; hun ogen gehoorzaamden aan hun wil. Ze plaatsten hun uitdrukking, ze kregen hem niet.' Alle onschuld oftewel verbazing was reeds uit hun blikken geweken. De jongens van diezelfde leeftijd echter wa ren nog echte kinderen. Je kon zo zien dat ze lak hadden aan de uitdrukking van hun ogen. Ze deden geen enkele moeite, de geheimen van hun zieltjes te verbergen. Ze keken zogezegd spontaan, lacherig soms, brutaal of nieuwsgierig, maar zon der de pose die het meisje zich op die leef tijd reeds eigen heeft gemaakt. En daar zijn we bij de kern van de zaak aangeland: de pose. Als de mens de pose ontdekt heeft, wat blijft er dan van de spiegel der ziel over? Het meisje houdt over het algemeen het poseren haar hele leven vol. Vandaar het „vrouwelijk mys terie". Ook de jongen krijgt op een be paalde leeftijd die pose, alleen is die van geheel andere aard. De ogen krijgen een waas van verlegenheid en om dat waas te verhullen nemen de ogen dan de stoere blik aan van mij krijg je nooit Kun je echt aan iemands ogen zien wat hij - verhult? Kun je de leugen zien? De waarheid? De angst? De belofte? Ik ge loof er niets van. Er zijn mensen bij wie zich een perfekt tweede leven in de ogen afspeelt. Daarom: voorzichtig met die spiegel die zo breekbaar is. De apen in Artis zijn misschien verstandiger dan wij; ze kijken altijd achter de spiegel, wie weet - rOO w Advertentie BOEKAREST (Reuter) Premier Kroesjtsjev, die zondag na een tocht door Roemenië in Boekarest terugkeerde, heeft op een massabijeenkomst in 'n stadion ver klaard dat sommige vooruitziende perso nen in de kapitalistische landen in toe nemende maten de noodzaak van samen werking tussen Oost en West zien, maar hij waarschuwde dat het gevaar van een oorlog niet voorbij is omdat de imperia listen nog niet hebben afgezien van hun plannen om een oorlog te ontketenen. De Amerikaanse kernproeven in de dampkring voerde hij aan als een bewijs daarvoor. Kroesjtsjev noemde de oplossing van de crisis in Laos een voorbeeld voor het op lossen van andere problemen, zoals het vraagstuk West-Berlijn. Hij beschuldigde sommige westelijke correspondenten ervan een onjuist verslag te hebben gegeven van wat hij dinsdag in Boekarest over het pro bleem Duitsland en Berlijn had gezegd. Westelijke landen hebben ten onrechte ge suggereerd dat de Sovjet-Unie haar stand punt aangaande Duitsland en Berlijn had West-Berlijn. Kroesjtsjev herhaalde dat de Sovjet-Unie geduldig is bij haar pogingen om het Duitse probleem op te lossen. Dat betekent echter niet dat de huidige toestand voorgoed kan voortduren. Indien het Westen de huidige besprekingen over Duitsland en Berlijn gebruikt om een op lossing van het vraagstuk uit de weg te gaan, dan zullen de Sovjet-Unie en andere Staen die dit wensen, een vredesverdrag met de Duitse Democratische Republiek sluiten met alle gevolgen van dien, aldus Kroesjtsjev. Hij viel „agressieve kringen" in de Verenigde Staten en andere kapitalistische landen aan die zich een superioriteit in de bewapening willen verzekeren om druk op de volkeren uit te oefenen en de anderen in slavernij te brengen. Wij zijn daarom gedwongen onze defensiecapaciteit te ver groten, aldus de Russische president. (AP) - Na een verblijf van 7 dagen in Roe menië is Kroesjtsjev vandaag naar de Sovjet-Unie teruggekeerd. Volgens radio Haarlem. Bij de examens van het Nederlands Radio Genootscljap voor radiotechnicus en -mon teur zijn geslaagdW van Alphen. K. van Don gen. K. Herkes. E. Hillecam-p en A. Lodder, al len te Haarlem. Boekarest wierpen de mensen langs de rou te, waar de auto van Kroesjtsjev en de Roemeense partijleider Gheorgioe-Dej pas seerde, bloemen. In zijn afscheidswoord zei Kroesjtsjev op het vliegveld dat bij de besprekingen gebleken was dat Roeme nië en Rusland het volkomen met elkaar eens zijn over hun wederzijdse betrekkin gen, de communistische wereldbeweging en het internationale leven. „Wij achten het onze heilige plicht krachtig te blijven voor de zuiverheid van het marxisme-le- ninisme, tegen uitingen van dogmatisme en revisionisme en voor een overwinning van het proletarische internationalisme", aldus Kroesjtsjev. ■55 '1 lrJx> - Deskundige en snelle service. Leenapparaat beschikbaar. Adres sen en interessante voorlichtings folder 1472 over nat en droog- scheren bij Braun N.V., A'dam-C.t tel. 63957; weit Tegen. Duizenden mijnwerkers hebben za terdag te Cardiff betoogd tegen de oplei ding van Duitse militairen in Wales. Schrijvers. 233 Amerikanen, voornamelijk geleerden en schrijvers, hebben de Sov- jet-Unie verzocht de doodstraf voor eco nomische misdrijven af te schaffen. On der hen bevinden zich de toneelschrij ver Arthur Miller, nobèlprijswinnaar voor scheikunde, Linus Pauling en de so cialist Norman Thomas. si De Britse politie heeft zondag 130 anti-kernbomdemonstranten nabij de hekken van de zwaarbewaakte basis van de Amerikaanse atoomstrijd krachten in Berkshire, gearr steerd De demonstranten protesteerden tegen de hervatting van de proefnemingen met kermoapens door de Ver.enigde Staten door op de weg te gaan zitten. De campagne was georganiseerd door het „Comité van honderd". De politie maakte gebruik van gehuurde vracht wagens om de demonstranten weg te halen. Nadat de demonstratie was af gelopen kwamen zestig deelnemers bijeen om liederen te zingen. Deze foto toont een grote verhuiswagen, die op aanwijzingen van een bobby voorzich tig door de demonstranten wordt gé- loodst. De wagen diende later om ge arresteerde betogers te vervoeren. Traag. Met een achterstand van 10 miljoen poststukken zijn de 25.000 PTT-werkne- mers in Argentinië, die twee weken ge leden een langzaam-aan-actie waren be gonnen, weer aan het werk getogen. De actie werd ondernomen uit protest te gen de trage uitbetaling der lonen. Een deel der ambtenaren heeft over april nog geen loon ontvangen. De overheid be weert geen kasmiddelen te hebben. Valsemunters. De Londense politie °n Scotland Yard hebben duizenden badgas ten gewaarschuwd voor grote aantallen valse biljetten van 1 en vijf pond. Ver moedt wordt dat een internationale ben de op grote schaal de biljetten in om loop brengt in badplaatsen en op renba nen. Er zijn reeds vervalsingen in roula tie in Southend aan de Theems, Great Yarmouth aan de oostkust ein in Teign- mouth, Torquay en Exeter in zuidweste lijk Engeland. Aardschok. Een zware aardschok heeft za terdag Lae in het noordoostelijk deel van Australisch Nieuw-Guinea getroffen. Er zou geen ernstig? schade zijn aange richt. In het op 80 km van Lae gelegen Boelolo werd een minder krachtige aard schok gevoeld. 113 Slachtoffers. Air France maakt bekend, dat bij het vliegongeluk vrijdag met een Boeing 707 bij Guadeloupe 113 personen om het leven zijn gekomen. Niemand heeft de ramp overleefd. Alle 103 passa giers en 10 leden van .de bemanning lieten het leven. Aanvankelijk was het aantal passagiers op 102 geteld, maar bij controle van de lijst bleken het er 103 te zijn geweest. Huwelijk. Qe 36-jarige hertog Emmanuel van Saksen, kleinzoon van de laatste ko ning van Saksen, en de 21-jsrige prinses Anathasie van Anhalt zijn zaterdag te Vevey in Zwitserland gehuwd. Pyromaan. De Japanse politie heeft een zekere Josjito Foeroeja gearresteerd, die bekend heeft dat hij in Tokio en Osaka 63 branden heeft gesticht na het plegen van diefstallen om sporen uit te wissen. Bij een van deze branden kwam iemand om het leven. De buit van Foeroeja be loopt in totaal een bedrag van 200 mil joen yen. Bosting. Bij een botsing tussen een goe derentrein en een personentrein bij Tu rijn zijn gisteren twee passagiers omge komen en verscheidene gewond. Min stens 10 personen zijn naar het zieken huis overgebracht. si

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3