Hardnekkige discussie tussen Raad van State en minister 4 Mr. Maris vindt critiek van DAF niet serieus „Weg De Ranitz heeft positief plaats gekregen in streekplan" Kroon keurt noord-zuid-weg oostelijk van Schalkwijk goed „Troonrede" van gouverneur in de Nieuw-Guinearaad DE WEG HAARLEM - ZANDVOORT Worms verklaart zich te hebben verzet tegen publicatie Hert tegen auto, schaap in auto Jongensbendes bedreigen succes lustrumfeest In streekplan blijft ook plaats voor een weg parallel met Spaarne Amsterdam draagt een vrouw voor ,Bij hen die vielen geen twijfel aan doel van taak Nederland moet zich duidelijk uitspreken 4 MAANDAG 25 JUNI 1962 5 HAABLE V Zandvoortselaan Geen verplichting Avondvierdaagse zonder uitvallers - beëindigd Kerkelijk nieuws REACTIES VAN GEMEENTEBESTUREN Grote schade aangericht Motorrijder met zoontje verongelukt IJmond Orionweg Als politiecommissaris Soekarno: (Van onze reportageredacteur) Uit de bij het Koninklijk Besluit tot goedkeuring van het streekplan voor Zuid-Kennemerland behorende stukken blijkt duidelijk, dat het in zonderheid de tegenstelling tussen het advies van de Raad van State en het inzicht van de minister, mr. J. van Aartsen, omtrent de verbinding tussen Haarlem en Zandvoort is geweest, welke ertoe heeft geleid, dat de goedkeuring van het streekplan vijf jaar op zich heeft laten wachten. Aan het door de Raad van State onge veer twee jaar geleden uitgebrachte en thans door de Kroon niet gevolgde advies omtrent de oost-west verbinding tussen Haarlem en Zandvoort, dwars door het noordelijk deel van Aerdenhout, ontlenen wij, dat het bij de Raad van State ernstig bezwaar ontmoette deze weg door het ziii- deljjk deel van Haarlem zowel de func tie van verdeel- of voedlngswèg als van doorgaande traverse te doen vervullen. Dit bezwaar woog voor de Kroon des te zwaarder, omdat in het streekplan een omvangrijke bebouwing in Schalkwijk is ontworpen, waardoor een belangrijke toe neming van het verkeer langs deze tra verse is te verwachten. Voorts was de Raad van State van me ning, dat bij een weg volgens het plan de Ranitz het natuur- en landschapsschoon niet ernstiger zal worden aangetast dan het geval zal zijn bij de in het streekplan ontworpen weg benoorden Aerdenhout. Wel werd in het advies van de Raad van State gezegd, dat aan een zuidelijke ver binding nog wel enige bezwaren verbonden zijn, maar die werden niet van overwegen de aard gevonden. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft daarop verleden jaar geantwoord. De bewindsman wijst er op, dat ongeveer in het midden van de zich over 9 km in de noord-zuid richting uitstrekkende agglomeratie-Haarlem een op het snelverkeer berekende oost-west verbinding naar Zandvoort niet kan wor den gemist. Deze is nodig voor het door gaande verkeer uit en naar Amsterdam en verder voor Schalkwijk. De bezwaren tegen deze weg ondermeer door snij ding van het landgoed Koningshof kun nen naar zijn mening niet opwegen tegen de voordelen die deze weg, uit verkeers- oogpunt beschouwd, zal bieden. De minister wijst er voorts op, dat, wan neer goedkeuring aan de weg door Aer denhout wordt onthouden, het tracé voor deze weg door bebouwing zal worden ge blokkeerd. De minister acht dit niet aan vaardbaar, omdat de totstandkoming van een oost-westverbinding om Haarlem de be hoefte aan een goede traverse in het mid den van de agglomeratie niet kan wegne men. Minister Van Aartsen staaft deze mening met een rapport van de Provin ciale Waterstaat omtrent de verkeers stroom naar de badplaats. Dat rapport da teert al van 1958 en sindsdien is het ver keer zeker met 25 percent toegenomen. Verbreding van de Zandvoortselaan is daarvoor geen oplossing, zo zegt de minis- tér' Vët-der. Dezé 'laètK Wiet 'zijn vier krui singen a niveau en talrijke zijstraten, heeft de typjj?phe functie van een centrale tqe- gangsweg voor de woonwijken aan weers zijden met een druk plaatselijk verkeer. Een verbreding van de laan zou trouwens veel van haar aantrekkelijkheid wegnemen en tot waardevermindering van de aan grenzende eigendommen leiden. Daarop repliceerde de Raad van State in oktober van het vorig jaar, dat het voornamelijk om topdagen gaat en dat daarom één tracé voor doorgaand snel verkeer voldoende is om zowel de zeeweg als de Zandvoortselaan te ontlasten. De Raad wijst er nogmaals op, dat men een op doorgaand snelverkeer berekende weg moeilijk dwars door de agglomeratie kan leiden. Bij de in het streekplan voorgestane oplossing zal zich een concentratie van doorgaand snelverkeer, recreatie- en fo rensenverkeer en lokaal verkeer op één en dezelfde weg voordoen. Voorts deelt men de bezwaren der gemeentebesturen tegen Hierbij publiceren wij ter verduidelij king nog eens de kaart, waarop zowel het tracé van de weg De Ranitz, dikke lijn, als dat van de oost-west-traverse volgens het provinciale streekplan door het noorden van Aerdenhout. gebogen dubbel lijnen, getekend zijn. Beide mo gelijkheden zijn dus nu in het streek plan zoals het door de Kroon is goedgekeurd, open gelaten. de talrijke ongelijkvloerse kruisingen en een aanzienlijke sloping van de bebou wing. Minister van Aartsen handhaaft in zijn antwoord echter opnieuw zijn bezwaren. Hij schrijft: „Bij een vooruitziend beleid moet op de mogelijkheid vam.hejdp doort gaande verbindingen worden gerekend.'* Hij wijst er verder nog op, dat het streekplan geen verplichting inhoudt tot aanleg van de genoemde wegverbindin gen. Zo min als men door de voorgestelde beslissing ten aanzien van de weg om de zuid kan waarborgen, dat deze verbinding er binnen afzienbare tijd ook inderdaad zal komen, zo min betekent goedkeuring van het streekplan voor wat het tracé be noorden Aerdenhout betreft, dat de pro vincie bepaald tot de verwezenlijking van die weg moet overgaan. Het is er bij het streekplan op deze pun ten alleen om te doen, dat de mogelijk heden worden open gehouden. Wordt dit thans nagelaten, dan is te voorzien, dat tracé's door nieuwe bebouwing zullen wor den geblokkeerd en dat acht minister van Aartsen voor beide verbindingen on aanvaardbaar. Met uitzondering van woensdagavond, waardoor de deelneming van hen die zich altijd op het laatst laten inschrijven, wat tegenviel, hebben de deelnemers aan de 19e avondvierdaagse bijzonder fraai wan delweer getroffen. Zij waren bovendien al len, jong en oud, enthousiast over het uit gezette parcours. Zaterdagmiddag, op de laatste dag, is de jeugd met de fanfarekorpsen „Frans Hals" en „de Spaarnebazuin" op feestelij ke wijze binnengehaald. Ook vele ouders waren naar gebouw „Domi" aan het Zand- voorterpad in Overveen gékomen om de eindspurt mee te beleven. Ook op deze middag waren er, evenals op de drie voor afgaande avonden, geen uitvallers. Vermeldenswaard is voorts dat de heren P. C. Westera uit Santpoort en M. Tim merman uit Haarlem nu al voor de negen tiende keer, dus van het begin af aan, dit wandelevenement mede hebben georga niseerd. De heer C. Slinger uit Santpoort een bijzonder enthousiaste deelnemer, liep de Avondvierdaagse van de NWB voor de 19e keer uit, de heren E. Vos, H. Stuut en L. B. Vos allen uit Haarlem, deden dit voor de achttiende keer; de heren E. Keur uit Zandvoort en H. Antonisse uit Haar lem voor de zestiende keer. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Sint Philipsland A. Lam te Op- en Neder-Andel. Bedankt voor Dalfsen (toez.) K. van Liere te Wolfaartsdijk. Geref. Kerken Beroepen te Vollenhove-Kraggenburg H. Weggemans te Oudehorne. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Ede C. van der Weele Ermelo. te Naar aanleiding van de critiek, geuit door de directie van de D.A.F. in een persconferentie van vrijdag op de officier van justitie in Den Haag, mr. J. C. Maris, deelt deze mede, dat de D.A.F. bij hem geen informaties heeft inge wonnen. Hierdoor voldoet die critiek zijns inziens niet aan de minimumeisen van zorgvuldigheid, welke men van een serieuze directie zou mogen verwachten. (Het is inderdaad juist dat de DAF niet met mr. Maris heeft gesproken. Naar dr. H.J. van Doorne ter persconferentie ver klaarde stond het hem ten enenmale tegen te spreken met de man die hij als een der bronnen van de kwalijke berichtgeving beschouwde. Red.). Ook de heer L. Worms heeft naar aan leiding van de persconferentie van de D.A.F. (zie ons blad van zaterdag) enige kritische opmerkingen gemaakt. Hij zegt namelijk: „De journalist, die het door de D.A.F. gewraakte artikel heeft geschreven had zijn informaties gedeeltelijk van mij. Hij zou echter niets publiceren alvorens de officier van Justitie te 's-Gavenhage hem hiervoor toestemming zou geven. Toen hij mij mededeelde, dat hij zou publiceren wat hij van mij gehoord had, heb ik mij daartegen verzet en hem gewezen op zijn belofte niets zonder toestemming van de officier van Justitie te publiceren. Hij heeft toen gesproken met de officier maar volgens zijn eigen verklaring heeft deze hem geen inlichtingen willen verlenen. Mr. Maris zou trouwens heel moeilijk inlichtingen hebben kunnen geven, want hij heeft de heer A. W. Burgert, directeur van het accountantskantoor van de E.G. K.S., op erewoord laten beloven niets naar De burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, noem de het feit, dat de minister de noodzaak van een weg, zuidelijk van de conglome ratie Haarlem, heeft erkend, een zeer be langrijk winstpunt. „Dat daarnaast de weg door het noordelijk deel van Aerdenhout is aanvaard, is eigenlijk wel wat wij (de vijf samenwerkende gemeenten) verwacht hadden. Dat is zo'n beetje de kool en de geit sparen", aldus de burgemeester, die overigens het aanvaarden door de minis ter van de door de provincie gewenste weg „een zekere vriendelijkheid van de minister ten opzichte van de provincie" noemde. „De weg De Ranitz heeft positief een plaats gekregen in het streekplan, dat is een belangrijk winstpunt, waar ik persoon lijk zeer tevreden over ben," zo zei dr. Peqreboom Vollgf. Hij ,\yee,s er,,, op, 'da* de toekomstige ontwikkèlihg van het ver- koer pok volgens bet streekplan, in de Jjjn ligt. die de vijf samenwerkende gemeen ten hebben aangegeven bij hun streven een oplossing voor het wegenvraagstuk te vinden. De burgemeester van Zandvoort, mr. H.M. van Fenema, sprak er zijn vreugde over uit dat de minister het be lang van de weg De Ranitz blijkt in te zien door er in het te herziene streekplan ruimte voor open te houden. Mr. Van Fe nema zei dit positieve element in de me ning van de minister te zien als een mar kant resultaat van de intergemeentelijke samenwerking. Wat de weg door het noorden van Aer denhout betreft, deelde de Zandvoortse burgemeester mee dat hij binnenkort sa men met de vertegenwoordigers van de andere vier betrokken gemeentebesturen een bespreking over de hele problematiek hoopt te hebben met een delegatie uit Op de weg van Beverwijk naar Uitgeest is zondagavond een hert door een auto aangereden. Het hert was ontsnapt uit de Beverwijkse hertenkamp en daarna op een holletje, achtervolgd door mensen, de Rijks weg opgesneld na de spoorbaan te zijn overgestoken. Voor de heer H. J. de V. uit Amsterdam was het een zeer vreemde sensatie, toen hij op zijn tocht van Alkmaar naar de tunnel plotseling werd geconfronteerd met een de weg overstekend hert. Voor hij kon reageren was de botsing al geschied. Het hert was op slag dood, de wagen werd zo zwaar beschadigd, dat er een takel auto aan te pas moest komen. Vreemd was het ook, dat een Duitse toe rist in Wijk aan Zee een schaap in zijn auto aantrof. Het dier moet welhaast door baldadige personen in de auto zijn gestopt, want de deur zat op slot, en dat een schaap op eigen kracht door een auto raampje kan klimmen is welhaast uitge sloten. Het dier had de bekleding bij zijn pogingen weer uit te breken echter niet gespaard. En dat maakte de Duitser boos op en de politie nieuwsgierig naar de da ders van deze in elk geval originele pla gerij. (Van onze Amsterdamse redacteur) Amsterdamse nozems dreigen het Zuid- amerikaanse feest, dat het Amsterdamse Studentencorps op het Amstelveld organi seert ter gelegenheid van het lustrum van de universiteit, te doen mislukken. Sinds de opening van het feestplein vrijdag oefenen groepen jongelui, die soms de indruk geven georganiseerd op te treden, een ware terreur uit. Bovenin de „Inca tempel" gezeten, spuwen zij naar beneden op de hoofden van de feestgangers, zij schreeuwen en joelen als op het podium artiesten optreden, in de dancing versto ren zij herhaaldelijk de goede sfeer en het ergste van alles de afgelopen dagen zijn op grote schaal vernielingen aange bracht. Men krijgt de indruk dat sommige jon gens gereedschappen meebrengen om moedwillig schade toe te brengen aan de feesttenten; op enkele plaatsen wijzen de vernielingen op het gebruik van een ijzer zaag. Voor de studenten, die zich maanden lang hebben ingespannen om het feest zo luisterijk mogelijk te doen zijn, is het bijzonder teleurstellend dat een groep Mexicaanse artiesten, die reeds tweemaal werd gedwongen het openluchtoptreden af te breken, overweegt om verdere mede werking op te zeggen. Naar wij van de zijde van het Amsterdams studentencorps vernemen, beloopt de schade die aan de feesttenten is toegebracht reeds enke le tienduizenden guldens. In Camperduin bij Schoorl is de 30-jarige G C. Looyaard uit Rotterdam bij het te ruim nemen van een bocht met zijn mo torfiets frontaal opgereden tegen een auto. Zijn 4-jarig zoontje dat voorop de motor fiets zat, was op slag dood. De bestuurder en zijn vrouw werden zwaar gewond naar een ziekenhuis in Alkmaar gebracht, waar de heer Looyaard kort na aankomst over leed. Tot de omstreden verkeersfacetten van het Streekplan voor Zuid-Kennemer land behoorden ook de noord-zuid-verbindingen langs Schalkwijk De gemeente Haarlem pleitte destijds voor een verkeersweg westelijk van Schalkwijk dus evenwijdig aan Spaarne. Deze weg werd door de ontwerpers van het streek plan juist oostelijk van Schalkwijk geprojecteerd. De Kroon schaart zich aan de zijde van de provinciale planologen. De weg is op zijn plaats omdat hij een directe aansluiting buiten de stad om geeft tussen de oostelijke snelverkeers- weg (thans in aanleg), de industrieterreinen in de Waarderpolder en Haarlem- Noord. Het streekplan sluit niet uit dat bij de bouw van Schalkwijk ook een weg westelijk van dat stadsdeel wordt gelegd. Dat vraagstuk hangt echter nauw samen met de aansluitingen op de aan te leggen rijksweg langs de IJtocht en de aan te leggen provinciale wegen in de Haarlemmermeer. Belangrijk is voorts dat de Kroon be slist heeft dat de Provinciale Staten van Noord-Holland de bij het plan behorende bestemmingsvoorschriften moeten aanvul len met een schadevergoedingsregeling, iets waartegen de provincie zich steeds hardnekkig heeft verzet. Verder dient het streekplan herzien te worden zodra de resultaten van het over leg in de Werkgroep Ontwikkeling Noord zeekanaal over het Noordzeekanaal en de uitmonding daarvan in de Noordzee daar toe aanleiding geven. Belangrijk is voorts, dat de Kroon in stemt met de gedachte, dat ten zuiden van het Noordzeekanaal geen tweede basisin dustrie in de IJmond moet worden geves tigd. Zij gaat er vanuit, dat bij de uit breiding van IJmuiden de uitgiften van woon- en werkterreinen behoorlijk op el kaar zullen worden afgestemd en de ge meente Velsen rekening zal houden met het ten einde lopen van de uitbreidings mogelijkheden in zuidelijke richting. De Kroon acht het plan aanvaardbaar voor wat de utgroei van IJmuiden betreft we gens de omvangrijke bestemming tot klei ne industrie van de terreinen ten westen i van IJmuiden. De bezwaren van de Kamer van Koop handel en de vereniging Buurtbelang Aer- denhout-Bentveld tegen de wegenaanleg in de omgeving van Haarlem worden afgewe zen onder het motief, dat deze organisa ties geen grondeigenaren zijn van de in het streekplan genoemde gebieden en dus niet als belanghebbenden kunnen worden beschouwd. De wens van Haarlem de Orionweg in Haarlem-Noord door te trekken naar Bloe mendaal wordt door de Kroon gedeeld. Ge deputeerde Staten hebben toegezegd zo'n verbinding te zullen bevorderen. Het bezwaar van Heemstede tegen de be stemming van de terreinen tussen de van Merlenvaart en de noordgrens van de Glip tot natuur- en recreatieruimte wordt ver worpen, ook al met het oog op een even tuele oost-westverbinding volgens het plan De Ranitz. De Kroon wijst het bezwaar van de Zand voortse raad, dat de in het streekplan vast gelegde omvang van de bestemming voor stad-, dorp- en ruimere bebouwing voor de eerst komende twintig jaar ontoereikend i zou zijn, af. Gedeputeerde Staten. Over het goedkeuren van de weg door Aerdenhout zei burge meester Van Fenema nog: „Ik zie het zo dat de weg niet uit het streekplan is ge licht. Ze blijft op papier bestaan." De burgemeester van HAARLEM, mr. O. P. F. M. Cremers, zei dat het ge meentebestuur zich nog over de beslissing van de Kroon moet beraden, alvorens een reactie te geven. Men wil ondermeer de zaak eerst bespreken met wethouder Happé die in het intergemeentelijk over leg van de vijf gemeentebesturen dat van Haarlem heeft vertegenwoordigd en thans met vakantie is. Van de zijde van de secretarie in het raadhuis van Heemstede werd ons meege deeld dat de burgemeester de officiële stukken uit Den Haag nog niet voldoende had kunnen bekijken. Zolang wilde hij zich van commentaar onthouden. buiten te zullen brengen van het besproke ne zonder overleg met de Nederlandse au toriteiten. Dit is ook opgenomen in het procesverbaal dat van het onderhoud is opgemaakt". De heer Worms deelde ons voorts mede, dat hij zich nadrukkelijk heeft gedistan tieerd van wat er gepubliceerd was, het geen echter volstrekt niet impliceert, dat hij het perscommuniqué van de D.A.F. op de overige punten onderschrijft. Aan de mogelijkheid van strafbare handelingen gepleegd door de D.A.F. is door hem nim mer gedacht. Zowel mr. Maris als hijzelf waren tegen elke publikatie. Voor het eerst in de geschiedenis van de Nederlandse politie is een vrouw voor gedragen voor de rang van commissaris. Het is mej. mr. T. de Jong, hoofd van het bureau secretariaat hoofdommissaris te Amsterdam, die thans de rang van hoofd-inspectrice bekleedt. Nadat Amster dam jaren geleden een vrouwelijke politie functionaris voordroeg tot hoofd-inspectri ce en deze benoeming door binnenlandse zaken werd verleend, is de rang van hoofd- inspectrice op het ogenblik de hoogste die in Nederland door vrouwen wordt bezet. De commissarissen worden formeel door H. M. de Koningin benoemd. Verwacht wordt dat medio juli een aantal benoemin gen zal plaatshebben. Amsterdam zal tot dit tijdstip in onzekerheid blijven of mej. De Jong de rang van commissaris zal krijgen. BURGERLIJKE STAND HILLEGOM GEBOREN: Marcellinus C. M. z. van W. F. Ruigrok en A. M. Th. van Haaster. Ca- tharina M. d. van J. L. van Eijk en M. de Ruijte. Wilhelmina F., d. van J. Blokker en J. D. van Beek. Erwin, z. van J. C. Bouckaert en J. H. A. Hoogland. Rosita, d. van G. van Snippenberg en J. H. H. Kip. Martina J. C., d. van J. M. Karens en M. Rodenburg. ONDERTROUWD: J. W. van der Kwaak en A. M. van der Velde. J. E. Spreeuw en M. A. Hogervorst. A. Schotman en G. van Leijden. J. Doves en G. H. Salier. A. P. J. de Goeij en J. C. Stroombergen. J. Veninga en L. M. de Kwaasteniet. G. A. Vonk en W. H. van der Meij. GETROUWD: ,L„Tb~ van Rezu en RL-Be waard. J. van Leeuwen en F. M. F. Brou wer. HOLLANDIA. Gouverneur Platteel heeft vandaag bij de opening van de Nieuw-Guinea-raad zijn „grote verontwaardiging" uitgesproken over de „cynische wijze waarop de Indonesische leiders menen te kunnen voortgaan met hun be rekening dat agressie in deze tijden lonender is dan vredelievende onderhan delingen". Over de nieuwe landing van Indonesische parachutisten bij Merauke zei de gouverneur: „Met spanning wachten wij af of het geweten van de wereld thans zal spreken en degene die de algemeen aanvaarde beginselen ter beslechting van internationale problemen met voeten treden, metterdaad een halt zal toe roepen". 99 In zijn openingsrede zei gouverneur Plat teel voorts onder meer: „Terwijl de Ne derlandse regering met kracht er naar streeft langs vredelievende weg de belan gen van het gebiedsdeel op grondslag van 't zelfbeschikkingnsrecht te behartigen, ont wikkelen zich de zaken in West-Papoea on der openlijke bedreiging en militaire agres sie van een groot nabuurland, waarmee het goed zou zijn in vrede te kunnen leven" Over de uit Nederland gezonden krijgs macht zei de gouverneur: „Moge in de wereld het doel van hetgeen waarvoor zij zich inzetten, niet allerwegen zonder twijfel of zelfs zonder afkeuring worden bezien bij hen, wie de plicht riep tot het bren gen van offers, zelfs tot offers van het le ven, was voor twijfel geen plaats. Zij ga ven hun kracht voor de zwakken en stier- :n temidden van vrienden die voor de verwezenlijking van de hoop op gerechtig heid en de vooruitgang, alles van hen ver wachten". Over het werk van de raad zei dr. Plat teel: „Politike ontwikkelingen vroegen veel aandacht en lieten minder tijd voor de be vordering van de interne aangelegenheden dan anders wellicht het geval zou zijn ge weest". De nota van beschouwingen en begroting 1963 werd door de gouverneur een bemoe digend stuk genoemd. De Nederlandse bij drage waarop mag worden gerekend is in vergelijking met dit jaar wederom met bij na tien miljoen gulden verhoogd tot een bedrag van ruim 110 miljoen. Thans staan op de voorgrond de vooruitgang, de de- centralistie en de opleiding en de vorming van de landskinderen. Daarnaast is er volle nadruk op de maatregelen welke gericht zijn op de vorming en versterking van de economische basis, zoals door uitbreiding van het areaal der exportgewassen. J. H. F. Sollewijn Gelpke, voorzitter van de Nieuw-Guinearaad, wenste in zijn toe spraak geen commentaar te geven op eni ge onbezette zetels van raadsleden. De po litieke situatie en het plan-Bunker zullen behalve de begroting, een belangrijk deel van de aandacht in de komende zittingen opeisen, aldus de voorzitter. De heer N. Jouwe arriveerde enkele mi nuten voor de aanvang van de zitting in de raadszaal, na een non-stop reis van Am sterdam naar Hollandia. Als een van de eerste punten op de agenda van de raad staat de associatie van Suriname met de E.E.G., die aan het einde van deze week aan de orde komt. De grootste belangstelling gaat echter, meer nog dan naar de begroting, uit naar de bespreking van de jongste politieke en militaire ontwikkelingen. Het debat hier over kan echter pas worden gehouden als het verslag van vijf Papoea-leden van de raad over bezoeken aan de Verenigde Sta ten, Europa en Afrika zal zijn voltooid. Het valt thans nog niet te zeggen, wan neer dit het geval zal zijn. DJAKARTA (AP) President Soekarno heeft zaterdag verklaard alleen dan een delegatie te zullen sturen om met Ne derland te onderhandelen, als de Neder landers openlijk verklaren bereid te zijn westelijk Nieuw-Guinea aan Indonesië over te dragen, volgens de voorwaarden vervat in het plan-Bunker. eVrvolgens, zo voegde Soekarno hieraan toe, zal het aan de inwoners van Nieuw-Guinea zijn over hun toekomst te beslissen. „Maar hoe kan ik een delegatie sturen", zei Soekarno, de armen met een weids gebaar uitspreidend, „als de Nederlanders in deze kwestie onduidelijk en onsamen hangend zijn?" „Oe Thant heeft verklaard, dat er geen verschil in interpretatie van het plan-Bunker bestaat tussen beide par tijen. Toch hebben wij in Den Haag ver schillende standpunten horen uiten. De Ne derlandse houding is nog een raadsel voor Indonesië. Wij zijn er nooit ondubbelzin nig van in kennis gesteld en vragen ons nog steeds af, of de Nederlandse aanvaar ding van het plan-Bunker de overdracht van het bestuur aan Indonesië inhoudt", aldus de Indonesische president. Soekarno voerde het woord bij de instal latie van generaal Achmed Jani als nieu we chef-staf 'éan het leger. De presiden tiële opdracht voor de bevrijding van Dest- Irian blijft van kracht, zei Soekarno. Hij gaf generaal Jani opdracht „alle krachten te mobiliseren om het gebied aan de Neder landers te ontrukken". De strijd gata voort op militair en politiek vlak beide. Wij zullen er voor zorgen dat West-Irian dit jaar tot ons zal terugkeren". Leon Goossens, een van de bekendste ho- auto-ongeluk ernstig gewond. Zijn 69 jaar oude broer, sir Eugene Goossens, dirigent

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5