Van Gelder wil activiteiten verder gaan spreiden FONGERS Gezag en invloed van de EEG-organen stijgt Canada gaat bezuinigen Ésrzsssrz sw&rs sfssrer sr-zsys «as De beurs FONGERS Marijnen 10 (onv.) Eén monetair stelsel in Kongo Lagere omzet Noord- Europeesche Hout Europese commissie in verslag Bensdorp had goed jaar Leeuwarden heeft 85.000 inwoners Onassis wil Olympic Airways sluiten EVA verlaadt tarieven met 10 pet. Eastern Airways staakt nog T arief overeenkomst Japan en EEG „BTgr SHteSft%,„2 4ST m Britse militairen hielden huis in Westduits dorp SCHEEPVAARTBERICHTEN Directeur Gevaert geroemd door Fortune de nieuwste FIETS met de oudste FAAM MAANDAG 25 JUNI 1962 PROSPECTUS OBLIGATIES VERSCHENEN Er is er een voor lédereen I Adoela akkoord met Tsjombe *i "i i Voorlichtend boekje over bedrijfsspaarregelingen Hogere invoerrechten en lagere regeringsuitgaven Tenzij Griekse regering wil bijspringen Zilverprijs wederom verhoogd Commandant biedt excuses aan de burgemeester aan t Advertentie Vrijdag 6 juli wordt (onder leiding van De Twentsche Bank) de inschrijving a pari opengesteld op de reeds aangekondigde maximaal f 33.200.000 4JA pet. in gewone aandelen converteerbare obligaties Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen n.v. Van de uitgifte aanvankelijk groot f 35 min., is f 1,8 min. a pari bij een aantal institutionele beleggers geplaatst tegen een koers boven pari. De obligaties worden aangeboden aan houders van preferente en gewone aandelen en van de nog vóór 6 juli ter verwisseling van aandelen „Koninklijke Berghuizer Papierfabriek B. Kramer n.v." uit te geven gewone aandelen, in de verhouding van één obligatie op elke twee aandelen tegen honderd pet. De claimhandel begint woensdag 27 juni. Notering ter beurze zal worden aangevraagd. Hoe weet U hoe een Fongers fietst? Stap naar de dealer stap op een Fongers rijwielen zijn voorzien van Fabrikaat (v) Vredestein banden en Sturmey-Archer versnellingsnaven. De eventueel overblijvende obligaties zullen te zijner tijd ter beurze worden verkocht. De lening heeft een looptijd van ten hoogste 15Vz jaar. Verplichte aflossing A pari zal zijn in tien gelijke jaarlijkse ter mijnen van 1969 tot en met 1978. Vervroeg de algehele of gedeeltelijke aflossing is met ingang van 1966 toegestaan a 101 percent vóór 1972, daarna a honderd percent. Con versie vanaf 1962. waarbij telkens twee obligaties groot 1000 met bijbetaling van 1250 kunnen worden verwisseld in één gfv-rn aandeel groot f 1000 hetgeen neer komt op een conversiekoers van 325 per cent. Over het doel der emissie zegt het pros pectus dat de uit de lening te verkrijgen r vd >len, tezamen met uit afschrijvingen en door winstinhouding beschikbaar komen da bedragen, bestemd zullen worden voor de financiering der modernisering en uit breiding van het produktie-apparaat en oe hieruit voortvloeiende grotere behoefte tan bedrijfskapitaal. Een deel van de midde len zal worden bestemd voor de nog niet gedekte aanvullende kapitaalsbehoeften van de „Berghuizer Papierfabriek", in ver band met de onderhanden zijnde bouw van een nieuwe papiermachine in haar bedrijf té Wapenveld. De investeringen zullen ge ruime tijd vergen en vermoedelijk pas in 1965 geheel voltooid zijn. De directie ver wacht dan ook dat de uitbreidingen slecnts geleidelijk tot de resultaten zullen bijdra gen. Over de vooruitzichten wordt medege deeld, dat 't beleid op lange termijn zich richt op een ruimere spreiding van de activiteiten, zowel op het gebied van de papierfabricage als van de papierverpak king. De directie verwacht van deze sprei ding in de toekomst goede resultaten, welke de onderneming bij het totstandko men van een volledige Europese integratie in staat zullen stellen het hoofd te bieden aan de toenemende concurrentie. Ten gevolge van de minder ruime or derportefeuille en een tijdelijke stilstand wegens de verbouwing waren de produktie en ook 't bedrijfsresultaat over het eerste kwartaal 1962 lager dan in 1961. De vraag heeft zich inmiddels hersteld zodat, voor zover thans valt te overzien, produktie en omzet in 1962 waarschijnlijk vrijwel even hoog zullen zijn als in 1961. De ontwikkeling bij „Berghuizer" is in 1962 tot dusverre in grote lijnen dezelfde geweest. De te verwachten kostenstijging in aanmerking nemende, verwacht de di rectie dat de concernresultaten in 1962 be vredigend zullen zijn. Daalde in 1961 de totale omzet tegenover 1960 slechts gering, die in de verschillende afdelingen gaf onderling grotere verschil len te zien, aldus de directie van de n.v. Technisch Bureau Marynen in haar jaar verslag. Dergelijke verschuivingen beïn vloedden ook de totale marge, die ten slotte iets verbeterde. Daardoor werd de verwachte kostenstijging grotendeels opge vangen. De winstdaling vóór afschrijving deel neming en vóór belasting beperkte zich tot circa vijf percent. De opbrengst goe deren, provisie enz. steeg tot 2,27 min. (v.j. 2,01 min.). De algemene kosten verg den 1,45 min 1,18 min.), de afschrij vingen 388.000 158.000). Na aftrek van interest en vennootschapsbelasting resteert een winst van 206.000 525.000). Voorge steld wordt een onveranderd dividend van tien percent. De bedrijfsresultaten over de eerste vijf maanden van 1962 zijn, volgens de directie, bevredigend. De omzet stijgt, de winst is evenwel niet navenant als ge volg van verdere kostenstijging. LEOPOLDSTAD (AP) President Tsjombe van Katanga en premier Adou- la van de centrale Kongolese regering heb ben voorlopige overeenstemming bereikt over het instellen van één monetair stel sel voor Kongo het laatste punt van de agenda van hun besprekingen die thans zes weken gaande zijn. Verwacht wordt dat Tsjombe begin vol gende week naar Elisabethstad zal terug keren, terwijl deskundigen zich intussen be zighouden met de uitwerking der details om Katanga weer bij Kongo te voegen. Tsjombe heeft nog niet geantwoord op het verzoek van Adoula. om een lijst met namen op te stellen van Katangaanse po litici, die als ministers in de centrale re gering zitting zullen krijgen. De omzet van de Noord-Europeesche Houthandel Maatschappij heeft in 1961 een kleine daling ondergaan door een vermin derde import van gezaagd hout. De post goederen na aftrek van belasting en voor zieningen beliep 553.000 (v.j. f 610.000). Interest leverde 125.000 (v.j. 73.000) op. Na aftrek van exploitatiekosten en reser vering wordt voorgesteld uit het saldo een onveranderd dividend van 12 pet uit te keren. De consumptie in Nederland van gezaagd hout vertoonde een stijging ten opzichte van 1960, doch in dit accrès kon voor een deel worden voorzien door intering op de hoge voorraden. Een tijdelijk iets te ruim aanbod heeft in de tweede helft van 1961 een daling van de houtprijzen veroorzaakt, die de marges nadelig heeft beïnvloed. De revaluatie van de gulden heeft op de resul taten weinig invloed uitgeoefend. Over de vooruitzichten voor 1962 valt, volgens de directie, nog niets met zeker heid te zeggen. Afgewacht moet worden of de ontstane achterstand in de bouwsec tor, door de ongunstige weersomstandighe den in de afgelopen winter, in het verdere verloop van het jaar zal kunnen worden ingehaald om het hoge consumptiepeil van de laatste jaren te bereiken. Premier John Diefenbaker heeft gis teren een nieuw bezuinigingsprogramma lekendgemaakt dat de oplossing van de financiële problemen van Canada ten doel heeft. Het programma houdt be snoeiingen in van regeringsuitgaven en nieuwe tarieven, onder meer een spe ciale, geleidelijk opklimmende heffing voor ruim vijftig percent van de Cana dese importen. Met deze besnoeiingen wil de regering het begrotingstekort in een jaar met 450 miljoen dollar terug brengen. Diefenbaker zei, dat Canada voor meer dan één miljard dollar kortlopende finan ciële hulp verkregen heeft van het Inter nationale Monetaire Fonds, de Export-Im port Bank te Washington, de Bank of Eng land en het Amerikaanse Federal Reser ve System. Het doel van deze hulp is om s lands slinkende valutareserves op peil te houden. In een afzonderlijk communiqué heeft de Bank of Canada bekendgemaakt, dat zij het discontotarief bepaald heeft op zes percent. Meer dan vijf jaar heeft dit ta rief zich parallel aan de rentevoet op de geldmarkt bewogen. Verleden week be droeg het 5,7 percent. Krachtens het nieu programma zullen de buitenlandse rechtenvrije aankopen door Canadezen aanzienlijk besnoeid worden, in het geval van de Verenigde Staten van 300 tot 75 dollar. De resultaten van de bedrijven van Bensdorp Internationaal n.v. zijn in 1961, in het algemeen gunstig geweest. Blijkens de geconsolideerde resultatenrekening be liep het exploitatiesaldo f 5,44 min. (v. j. f 5,88 min.). Vrijgevallen bestemmingsre- zerves leverden 404.000 (v.j. nihil) op. Na afschrijvingen, reserveringen en belastin gen wordt voorgesteld uit de netto winst ad 953.000 (v.j. 764.000) het dividend, zo als bekend, op 15 pet. (v.j. 14 pet.) te bepalen. De revaluatie van de gulden resulteerde in een eenmalig verlies voor het concern ad circa 0,3 min. De kwantitatieve omzet van het bedrijf in Bussum steeg met ze ven pet. ten opzichte van 1960. Met inves teringen ter bevordering van mechanisatie en efficiency wordt voortgegaan. Voor de financiering van de nieuwe, in september in gebruik genomen, chocoladefabriek in Kleef heeft de vennootschap de lening aan dit bedrijf verhoogd van DM 0,9 min. tot DM 1,5 min. Het resultaat hier was min der goed, mede door de hoge aanloopkos ten van de chocoladeproduktie. Over de re sultaten van het bedrijf in Wenen is de directie tevreden. Van de 5 pet. converteerbare obligaties is voor een bedrag van 176.000 omgewis seld in 88.000 gewone aandelen. Het ver kregen agio ad 132.000 is op een nieuw gevormde agioreserve geboekt. De voof- uitzichten voor 1962 zijn wederom gunstig. De directie vertrouwt dat het mogelijk zal zijn ook in 1962 een behoorlijk resultaat te bereiken. De Nederlandse Vereniging ter Bevorde ring van het Spaarkasbedrijf heeft een uitgave het licht doen zien, die een voor werkgevers bestemde voorlichting behelst over bedrijfsspaarregelingen. De voorlich ting is tot stand gekomen naar aanlei ding van de op 1 januari 1962 van kracht geworden wettelijke voorzieningen met be trekking tot deze materie, waardoor het invoeren van bedrijfsspaarregelingen in de bedrijven zeer actueel is geworden. De publikatie gaat ervan uit, dat een spaarregeling zowel voor de werkgever als voor de werknemer aantrekkelijk moet zijn. Een met het oog op de admini stratieve verwerking in de bedrijven een voudig gehouden model-spaarregeling com pleteert de uitgave. Zij wil de bij de werk gevers levende vragen in kort bestek be antwoorden. Diverse werkgevers hebben reeds spaarregelingen ift het leven geroe pen. terwijl anderen dergelijke regelingen in voorbereiding hebben. De krappe ar beidsmarkt oefent in deze evenals over wegingen van sociale aard ongetwijfeld invloed uit. Met de „aandrang" van de wettelijke voorzieningen op de achtergrond, wordt het invoeren van bedrijfsspaarregelingen wel bijzonder actueel, aldus de Vereniging BRUSSEL (AP) Het vijfde jaarver slag van de Europese Commissie consta teert dat het gezag en de invloed van .E.G. organen toenemen. Dit, aldus het apport, moedigt de commissie aan met kracht de instellingen van de gemeenschap te verdedigen, waarover zij waakt en waardoor de eenheid van de zes zich als een levende werkelijkheid manifesteert dank z(j de medewerking van de 170 mil joen inwoners, hun parlementen en rege ringen." De commissie waarschuwt, dat de voor genomen politieke unie niet mag leiden tot compromissen, die de volle ontplooiing van de gemeenschappen volgens de lijnen van het Verdrag van Rome zou kugmen bemoeilijken. Het Britse besluit het lid maatschap der E.E.G. aan te vragen wordt een keerpunt in de geschiedenis van Europa genoemd. „Het is duidelijk dat de landen, die vijf of zes jaar na de ge boorte van de gemeenschap toetreden, de verloren tijd zullen moeten inhalen'k Wat betreft de vorderingen binnen de gemeenschap merkt de commissie op dat men bij het verlagen van de invoerrechten op industrieprodukten nu anderhalf jaar op het schema vooruit is. Deze invoerrechten zullen op 1 juli met 50 percent verminderd zijn. De kwantita tieve beperkingen op de invoer van indus trieprodukten zijn sinds januari afgeschaft. 30 juli wordt een gemeenschappelijk land bouwbeleid van kracht voor ongeveer 60 percent van de agrarische produktie bin nen de gemeenschap. De commissie merkt op dat bij een en quête bij grote Westeuropese warenhuizen gebleken is dat de E.E.G. de handel aan zienlijk bevorderd heeft en prijsdrukkend is geweest voor industrieprodukten, spe ciaal voor koelkasten, nylon regenjassen Italiaanse wijn, Franse cognac, Nederland se en Belgische wollen dekens en gebreid goed. Het rapport merkt op dat de in dustrieën in Europa in beider opzicht stre ven naar een Europese mode. Leeuwarden telt thans 85.000 inwoners Afgelopen week werd het gezin van de heer H. v.d. Linde (man, vrouw en drie kinderen) ingeschreven en daarmee was dit ronde getal bereikt. Waar alle leden van dit gezin gelijktijdig het bevolkings aantal kwamen versterken, moest de 85.000ste uit deze groep van vijf worden gekozen. Bepaald werd, dat het de vrouw des huizes zou zijn en zo kon mevrouw J. van der Linde-Bakker vrijdag een grote taart in ontvangst nemen. Het I.M.F. verstrekt Canada de tegen waarde van 300 miljoen dollar aan vreem de valuta, te weten 100 milj pen dollar in ponden sterling, 80 miljoen dollar in West- duitse marken, 80 miljoen dollar in Franse op het Newyorkse vliegveld Idlewild zijn franken, 20 miljoen dollar in Belgische hervat. franken en 20 miljoen dollar in Guldens. Bij Eastern Airways, waar sinds zater- De Export-Import Bank verleent vervolgens dag werd getaakt, wordt daarentegen nog een krediet van 400 miljoen dollar. De niet gewerkt. Een woordvoerder van deze Bank of England komt met 100 miljoen dollar te hulp. Tenslotte verstrekt het Amerikaanse Federal Reserve System 250 miljoen dollar krachtens een wederke rige valuta-overeenkomst met de Bank of I krimping van het personeel. De boord- Canada. werktuigkundigen hebben het verzoek van In de bekendmaking werd niet gezegd president Kennedy, in het belang van de hoe groot de besnoeiing zal zijn op het be- natie weer aan het werk te gaan, naast grotingstekort van 745 miljoen dollar voor zjch neergelegd, het fiskale jaar 1962-63. De nieuwe tarie ven, die tijdelijk -genoemd worden, zouden vijf, tien en 15 percent bedragen en van toepassing zijn op de helft van Canada's importhandel, waarvan waarde verleden jaar 5,7 miljard dollar bedroeg. Een heffing van vijf percent zal gelegd worden op importen 'van minder essen tiële aard ter waarde van circa 2,3 mil jard dollar. Een tarief van tien percent De Griekse scheepvaartmagnaat Aristo- teles Onassis heeft gedreigd zijn lucht vaartonderneming Olympic Airways te sluiten als de Griekse regering het tekort van de onderneming niet bijpast. Olympic Airways verzorgt de voornaamste binnen landse en buitenlandse luchtlijnen van Griekenland. Een woordvoerder van de lijn heeft ver klaard dat Onassis t\yee maanden geleden aan premier ponstantine Caramanlis heeft geschreven. De woordvoerder zei dat in de jj.rief sfaat, dat de luchtvaartmaatschappij WtMmtffend met verlies heeft gewerkt se dert Onassis haar vijf jaar geleden heeft overgenomen. Het verlies werd geweten aan onverwachte wijzigingen in het reizen per vliegtuig en de hoge kosten van het invoeren van straalaandrijving. In de eerste vier jaar verloor de onder neming 14 miljoen gulden. Ook dit jaar zal er .met verlies worden gewerkt. Olym pic Airways betaalt de Griekse regering 2,5 percent van de jaarlijkse omzet, zoals overeengekomen toen Onassis de maat schappij overnam. In zijn brief dreigde Onassis, dat hij in oktober de werkzaamheden zal staken en al het personeel zal ontslaan als de re gering niet bijspringt. De onderneming heeft 1.500 personeelsleden in Griekenland en 500 in het buitenland, voornamelijk in West-Europa. De regering heeft geweigerd commentaar te leveren op de brief van Onassis. Een woordvoerder heeft verklaard dat de brief nog in studie is. KOPENHAGEN (Reuter) De bijeen komst van de ministerraad van de Euro pese Vrijhandelsassociatie (EVA) is geëin digd met de goedkeuring van een nieuwe versnelde verlaging van de binnentarieven van 10 percent, met ingang van 31 oktober van dit jaar. Twee landen, Noorwegen en Oostenrijk, hebben verzocht de verlaging pas voor hen op een later tijdstip te doen ingaan. NEW YORK (AP) De Amerikaanse World Airways heeft meegedeeld dat de stakende boordwerktuigkundigen gevolg hebben gegeven aan de order van de fe derale rechtbank, weer aan het werk te gaan en dat de normale vliegactiviteiten maatschappij deelde mee, dat het groot ste deel van de 18.000 werknemers op non- actief is gesteld voor de duur van de sta king, die is begonnen uit protest tegen in- GENEVE (AFP) In Geneve is in het kader van de Algemene Overeenkomst voor Handel en Tarieven (G.A.T.T.) een overeenkomst tussen Japan en de Euro- haar uitgaven met 250 miljoen dollar per kalenderjaar verlagen. Het begrotingste kort zal met circa 450 miljoen dollar per jaar besnoeid worden. In Canadese financiële kringen hoopt men thans, dat het door de regering uit te voeren bezuinigingsprogramma het ver trouwen in de stabiliteit van de Canadese I economie zal herstellen en dat aan de vlucht uit de Canadese dollar een einde zal komen zonder dat het nodig zal zijn meer drastische maatregelen te nemen. de H. (Van onze correspondent) BONN Na de gebeurtenissen in Min den en Hilden bij Düsseldorf is het zater dag opnieuw tot incidenten met Britse mi litairen gekomen, thans in het plaatsje Schneverdingen op de Lünenburger heide, waar 25 manschappen van het veertigste regiment der royal artillery ernstige scha de hebben aangericht. Eerst werden twee burgers tegen de grond geslagen daarna smeten de Britten alle etalageruiten in een straat stuk. Ook ruiten van particuliere woningen gingen er aan. Banken en fietsenrekken werden door etalages gesmeten. In een andere straat werden alle lampen stukgegooid, banken losgerukt en drie particuliere auto's om ver geworpen. De moeilijkheden begonnen vrijdag, toen Britse soldaten wegens het maken van her rie uit een café werden gezet. Ze dreigden terug te komen om wraak te nemen. Het tijdelijke Britse militaire kamp in Reinseh len, waar de manschappen vandaan kwa men, werd onmiddellijk gesloten. De af deling waartoe zij behoorden heeft de om geving van de stad verlaten. De Britse commandant van het Rijnleger in Noord-Duitsland heeft zijn verontschul digingen aangeboden aan de burgemeester van Schneverdingen. Er is een onderzoek aan de gang. Een aantal Schotse militairen behörende tot de Cameronians, die bij de incidenten in Minden waren betrokken, is uit de militaire dienst ontslagen, maar de strengere discipline en de publiciteit over het Rijnleger schijnen geen indruk op de manschappen in Schneverdingen te hebben gemaakt. Achilles 24 v Rotterdam n. Bremen. Aegis 23 2 80 m. w.z.w. Madeira n. Ft. de France. Alamak 23 40 m. w. Majorca n. New York. Albireo 23 300 m. n.n.o. St. Paulsrocks n. R'dam. Aldabi 23 v. Rotterdam n. Hamburg. Algenib pass. 23 Mig-uelon n. Engeland. Algol 24 v. Rotterdam n. Antwerpen. Alioth 24 te Vitoria. Alkes 23 600 m. z.w. Kp. Race n. Mersa El Brega. Aludra 22 v. Buenos Aires n. Paranagua. Ampenan 23 in Straat Ormoesz n. Calcutta. Am-steldijk 24 v. Rotterdam n. Hamburg/Bremen Angolakust pass. 23 Kp. Finisterre n. Le Havre. Ares 25 v. Rotterdam n. Curagao. Argos 24 te Malta. Artemis 23 37 m. o. Kp. May n. Savannah. Asmddiske 24 v. Antwerpen te Rotterdam. Asterope pass. 23 Kp. Palos n. Genua. Averdijk 26 te East-London. Balong 23 te Suez verwacht v. Port Said. Banda 24 te Kuwait. Batu 23 v. Kopenhagen n. Tsingtao. Beninkust 25 te Bordeaux. Bovenkerk 23 v. Cadiz n. Antwerpen. Calt Arnhem 23 210 m. w.n.w. Socotra n. Bahrein. Caltex Leiden 23 48 m. n.w. Lissabon n. Abada-n. Caltex Madrid 23 125 m. o. Malta n. Rotterdam. Ca-ltex Napels 23 140 m. n. Ameland n. Pt. Said. Caltex Pernis 23 v. Mombasa n. Rastanura. Caltex Rotterdam 23 v. Port Said n. Rotterdam. Caltex The Hague 23 v. Dingle n. Bahrein. Caltex Utrecht 23 70 m. n.w. Kuria Muria naar Bahrein. Camitia 24 te Rotterdam. Cartago 24 te New Orleans. Casamance 23 170 m. o. Ma-aeira n. Rouen. Castor 24 te Rotterdam. Celebes 23 2O0 m. o. Bahrein n. S-uez. Ceres 23 te Aruba Cheetah 23 25 m. z.o. Rio Grande n. Itajan. Concepcion 23 120 m. n.w. Stromtooli n. Piraeus. Dahomeykust 23 te Dakar. Dalerdijk 24 te Los Angeles. Diemerdijk 24 te Hamburg verwacht v. Bremen. Dongedijk 24 v. Panamakanaal n. Los Angeles. Drente 23 200 m. o.z.o. Saigon n. Hongkong. Echo 23 43 m. n.w. Bizerta n. Londen. Esso Amsterdam 23 v. Suez n. Rastanura. Esso Rotterd. 23 50 m. n.o. Bougaroni n. R'dam Eu-maeus 2 3v. Rotterdam n. Singapore. Fina Nederland 23 v. Ango Ango n. Kaapstad. Forest Town 23 58 m. z.w. Kuria Muria n. L'end. Ganymedes 24 te Rotterdam. Geestland 23 475 m. w. Finisterre n. Barbados. Geeststar 23 635 m. n.o. Dominica n. Preston. Giessenkerk 23 te Antwerpen v. Bremen. Gooiland pass 23 Fern Noronha n. Amsterdam Guineekust 23 75 m. z. Freetown n. Freetown. Guli Italian 23 ISO m. z. Kreta n. Kharg. Gulf Swede 23 50 m. n.o. Tunis n. Rotterdam. Hathor 23 200 m. z.w. Lissabon n. Port of Spain. Helicon 24 v. Rotterdam n. Hamburg. Hoogkerk 23 te Rotterdam. Hydra pass. 24 Azoren n. Brem-en. Irazo 23 335 m. w. Flores n. La Guaira. Ittersum 23 90 Om. w. Landsend n. Le Havre. Jason 23 v. Funchal n. Amsterdam. Java 23 240 m. o.z.o. Madras n. Calcutta. Kaap Hoorn 23 60 m. z.w. Azoren n. Pt. Fortin. Kamperdijk 23 te Antwerpen v. Rotterdam. Kara 23 80 m. w. Aeviro n. Bonny. Karimun 24 v. Manilla n. Bangkok. Katelysia 23 v. Curagao n. North Weymouth. Katsedijk 23 90 Om. o.n.o. Azoren n. Miami. eKizerswaard 25 te Willemstad v. Pto. Libertador. Kennemerland 23 50 m. n.n.o. Fernando Noronha naar Amsterdam. Kerkedijk 24 v. Rotterdam, 25 te Hamburg. Kieldrecht 25 ta Rotterdem. Korenia pass 23 Aden n. Fao. Korovina 23 v. Liverpool n. Curagao. Kreeft 23 te Vigo v. Rotterdam. Kryptos 24 v. Yorktown n. Curagao. Laarderkerk 23 v. Genua n. Tripoli. Leersum 26 te Port Elberni verwacht. Leiderkerk 23 20 m. n.n.w. Villano n. Antwerpen. Lekhaven 23 180 m. w.n.w. Pt. Etienne n. Hamb. Lelykerk pass. 25 Aden n. Suez. Lemsterkerk 23 170 m. z.o. Suez n. Suez. Maasdam 25 te Rotterdam. Maashaven 23 198 m. z.z.w. Ouessant n. R'dam. Mentor 23 te Rotterdam. Merwede 25 te Takoradi. Moh. Reza Shah 23 67 m. z.o. B. Mashur n. Suez. Montferland pass. 25 Kp. Finisterre n. L. Palrnas. Musilloyd 23 290 m. o.z.o. Bermuda n. Houston. Mijdrecht 23 120 m. o.z.o. Ponta Del Gada naar El Palito. Naess Command. 23 v. Marsa El Brega n. Fawley. Nashira 22 90 m. z. Rio de Jan. n. Jacksonville. Neder-Elbe pass. 23 Gibraltar n. Tripolis. Noor dam 25 te Rotterdam. Ootmarsum 23 70 m. z.w. Ouessant n. A'dam. Oranjefontein 25 te Antwerpen. Osiris 23 v. Antwerpen n. Amsterdam. Pacaya 25 te Talara. Palamedes 24 v. Callao n. Cerro 9zul. Parkhaven 23 v. Buenos Aires n. San Francisco. Philidora 23 220 m. n.o. Kuria Muria n. R'dam. Phil ine 23 170 m. o.n.o. Aden n. Suez. Prins Frederik Hendrik 23 77 m. z.o. Aberdeen naar Quebec. Prins Frederik Willem 24 v R'dam n. Le Havre Prins Maurits 23 620 m. z.o. K. Race n. Montreal. Prins Willem George Frederik pass. 23 Scillys naar Glasgow. Prins Willem V 23 te Londen verwacht. Prinses rene 23 v. Antwerpen n. Hamburg. Prinses Margriet 23 150 mijl o. Kaap Race naar Plymouth. Pygmalion 23 20 Om. n.w. Flores n. Amsterdam. Radja 23 360 m. z.o. Kp. Guardafui n. Fremantle. Randfontein 23 v. Southampton n. Tenerife. Reza Shah the Great 23 75 m. w. Algiers n. Mena. Ridderkerk 23 v. Bahrein n. Bushire. Roebiah 23 225 m. w Colombo n. Penang. Roggeveen 23 op rede Lome n. Lagos. Rondo 23 v. Barcelona, 24 te Cadiz. Rossu-m 23 125 m. w.n.w. Aruba n. New York. Sarangan 23 v. Three Rivers n. Malta. Sarpedon 23 v. Charleston n. Norfolk. Scheldelloyd 24 te Wewak. Schiekerk 23 v. Aden n. Akaba. Schielloyd 23 v. Rotterdam n. Londen. Seinelloyd 24 v. Cristobal n. New Orleans. Sepia 23 45 m. z.z.w. Finisterre n. Bandas. Siberoet 23 v. Singapore n. Bangkok. Silin.doeng 23 geankerd op Bitterm,er n. P. Said. Sirrah 24 te Antwerpen. Skadi 23 te Ceuta verwacht. Sloterdijk 23 340 m. o. Kp. Race n. New York. Sloterkerk 25 te Antwerpen. Stad Den Haag 23 v. Rotterdam n. Hampt.roads. Stad Haarlem 25 te Antwerpen. Stad Kampen 2 3v. Rotterdam n. Vitoria. Stad Leiden 23 17 m. w. Finisterre n. Rotterdam. Stad Maastricht 23 20 m. n.n.o. Casquets n.Savona. Stad Vlaardingen 23 570 m. w.n.w. Az. n. IJmuid. Stentor 23 13 m. n.w. Bizerta n. Piraeus. Straat Chatham 23 v. Matadi n. Douala. Straat Soenda 24 te Hongkong. Straat Torres 23 450 m n.o. Beiran. Diego Suarez. Sumatra 23 v. Vizagapatnam n. Penang. Tahama 23 v. Trinidad n. Montreal. Tegelberg 23 v. Durban n. Port Elisabeth. Theron 23 570 m. z. Flores n. Curagao. Thuredrecht 23 110 m. z.z.o. L. Palm. n. W.-Italië. Tjitjalengka 23 v. Hongkong n. Kobe. Ulysses 25 te Aruba. Van der Hagen pass. 26 Madagascar n. Beira. Vasum 23 v. Puerto La Cruz n. Rotterdam. Vitrea 23 90 m. n.n.w. Perim n. Suez. Vivipara 23 v. Port Said n. La Spezia. Vlist 26 te Philadelphia verwacht. Waibalong 23 195 m. z. Kp. Guardafui n. Lindi W. Alton tJones 23 120 m. w. Sicilië n Kharg ei1 Waterland 23 v. Santos. 25 te Bahia. Weltevreden 23 150 m. w Minicoy n Aden Westerdam 25 te New York. Westertoren 24 v. Oslo n. Rotterdam. Witmarsum 23 40 m. n.w. Ouessant n. Houston. Wonosari 23 120 m. z.z.w. Mogadiscio n. Aden. Wonosobo 23 150 m. o.n.o. Gibraltar n. Hamburg Zaria 23 60 m. n. Oran n. Thameshaven. Zeeland 22 v. Madras n. Chittagong. Zuiderkerk 23 te Tanga verwacht. KLEINE VAART Adara 23 dwars Spurn n. Goole. Adm. Courbet 23 45 m. w. Skagen n. Warrington. Adm. De Ruyt er 23 100 m. w. Lista n. Liverpool Aeneas 23 40 m. n.n.o. Kp. Villano n. Rotterdam. Alcetas 23 30 m. z w. Ouessant n. Rotterdam. Amyntas 23 12 m. n.o. Ouessant n. Pirea. Anna Broere 23 80 m. w. Bomholm n. Dordrecht. Areas 23 15 m. n.w. Messina n. Tunis. Ardeas 23 te Volos verwacht v. Padras. Audacia 23 40 m. z. Dungenes n. Vlissingen. Bab T. 21 v. Hudiksvall n. Zaandam. Bonafide 23 dwars eil. Man n. Stornoway. Borculo 23 te Beachyhead n. IJnvuiden. Brouwersgracht 23 30 m. z.w. Uto n. Amsterdam Calchas 23 5 m. o. Gefle n. Klaipeda. Fiducia 23 op Thames n. Gent. Fiducia-2 23 45 m. n.o. Westhoek n. Maassluis. Geestdiep 23 dwars Cromer n. Maassluis. Huybergen 23 35 m. o. Borkumriff n. Londen. Joost 22 v. Karskaer te Kotka. Julia Mary 23 30 rp. z.w. IJmuiden n. A'dam. Leonidas 23 20 m. z.w. Dungeness n. Oporto. Libertas 23 35 m. o. Gibraltar n. Tripoli. Lifana 23 te Kp. Mondego n. Barcelona. Maaskade 23 dwars Hanstholm n. Belfast. Marianne 23 35 m. z.w. Gris Nez n. Rouen. Merweborg pass. 23 Texel n. Gent. Mid.as 23 dwars Elbe n. Amsterdam.. Mithras 23 40 m. o. Kp. Passero n. Istanbul. Neeltje Broere 23 145 m. o.n.o. Kinnardhead n. Thorshavn. Netta 23 70 m. z.z.o. Ouessant n Pasajes. Oranjeborg 23 21 m. n.w. IJmuid. n. Antwerpen. Overijsel 23 te Middlesborouch n. Haysborough. Phiietas 23 5 m. z.z w. Ouessant n. Lissabon. Sheratan 23 10 m. z.o. Cartagena n. Lissabon. Spolesto 23 dwars Eddystone n. Rotterdam. Strabo 23 v. Oporto n. Vigo. Twee Gebroeders 23 25 m. n.o. K. Ivi n. Algiers. Vanda 23 te Crossand n. Dunstone. Vechtborg 21 v. Groningen te Delfzijl. Vermeersingel 23 dwars lie de Seine n. Swansea Westzaan pass. 23 Kp. Lookout n. New York. Wilpo pass. 23 Borkumriff n. Zaandam. Zevenbergen 23 10 m. v. Noordhinder n. Poole. SLEEPVAART Cycloop 25 te Port Brega. Friesland 25 te Port Brega Utrecht 25 v IJmuiden n. Vlaardingen. Zwarte Zee-3 23 v. Ostende te Maassluis. Met ingang van heden (25 juni) is zilverprijs, blijkens een opgave van Drijhout en Zoon's Edelmetaalbedrijven n.v. in Amsterdam, opnieuw verhoogd, te weten van 116,00121,50 tot 117.00 122,50 per kg fijn. Dit in navolging van de prijsstijging op de Londense markt. De goudnotering bleef onveranderd, te weten veredelingsgoud 4.1004.150 en bin nenlands goud f 4.250 alles per kg fijn. UITBREIDING DIRECTIE DOUWE EGBERTS In verband met de groeiende omvang van de onderneming en met het oog op de nieuwe taken is bij Douwe Egberts Ko ninklijke Tabaksfabriek, Koffiebr'aYi- rij en Theehandel n.v., in een buitengewo ne aandeelhoudersvergadering besloten de directie, bestaande uit de heren J. H. de Jong, E. D. de Jong en P. J. de Jong met ingang van 1 juli uit te breiden met de heren A. Halma, C. J. de Jong, H. Kramer, J. Schoonhoven en H. Tolsma, die reeds verscheidene jaren als onderdirecteuren in dienst van de vennootschap zijn. BUITENLANDSE HANDEL VAN BENELUX IN APRIL Volgens mededeling van het secretariaat- generaal der Benelux economische unie, bedroeg de waarde van de invoer uit der de landen in april 1962 2.272 miljoen (april 1961. f 2.191 miljoen) terwijl voor een waarde van 2.032 miljoen (april 1961: f 1.906 miljoen) naar derde landen werd uitgevoerd. De waarde van de Beneluxinvoer in april 1962 vergeleken met april 1961 is, in per centages uitgedrukt, gestegen met bijna vier pet. De waarde van de uitvoer geeft een stijging te zien van bijna zeven pet. De intra-Beneluxhandel ontwikkelde zich april 1962 als volgt: De invoer in de B.L.E.U. uit Nederland beliep 183 mil joen (april 1961: 189 miljoen); de invoer in Nederland uit de B.L.E.U bedroeg f 286 miljoen (april 1961: 288 miljoen). De 41 jaar oude Belg Henri Cappuyne directeur van Gevaert Photo-Produkten n. v. is ditmaal door Fortune uitverkoren voor de rubriek „Who's who in het buiten landse bedrijfsleven". In het nieuwste num mer noemt Fortune hem een van de meest agressieve zakenlieden van de gemeen schappelijke markt. „De toenemende kansen in Europa zijn voor Henri Cappuyne niet voldoende", zegt het blad. „Hij acht de wereld zijn afzet gebied. Verleden jaar werd 92 percent van Gevaert's produktie aan films, fotografisch papier en aanverwante artikelen buiten België verkocht. Van een totale omzet van honderd miljoen dollar ging ruim twintig miljoen dollar naar de Verenigde Staten". Sinds deze zoon van een Vlaamse apo theker na de tweede wereldoorlog bestuur der van de onderneming werd, aldus For tune, „zijn de totale omzetten met 160 percent gestegen, de netto winsten met 2,4 miljoen dollar toegenomen tot 7,5 mil joen dollar en is Gevaert een van de fa voriete fondsen van de Europese beleggers geworden". „Dit jaar streeft de onderneming naar een grote omzet in de Verenigde Staten van een nieuwe verbeterde film voor kleu rendia's. Gevaert heeft reeds een aandeel veroverd in de Amerikaanse ruimtevaart: te Cape Canaveral wordt haar Structurix Röntgenstralenfilm gebruikt voor het con troleren van vaste-brandstofraketten. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv 2de tijdv. A.K.U327—330 328 Kon. Olie123,00gb-123,70 123,00 Philips 552560 564 Unilever 128.80—129,00 128.80 Hoogovens I ""laims Philips 538—540 538

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9