Westelijk voorstel tot overleg in Berlijn over de muur Voorbereiding in Genève op de conferentie over Laos? HET WEER t Washington teleurgesteld over nieuwe infiltratie Salan opnieuw in staat van beschuldiging Anti-Joodse acties in Argentinië Reusachtige brand in Oran De Gaulle gaat dit jaar naar Bonn Nu kan het nog! Nederlandse vliegtuigen voeren verkenningen uit bij Merauhe Para's verspreid in kleine groepen N.S.-lonen eindelijk op plaats van bestemming Gebed op neutrale school in strijd met grondwet moderniseringsoctie DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 26 JUNI 1962 Joodse studente ontvoerd en zwaar mishandeld sfó'MORRIS "èaforeyou êiiif! REGEN- EN TWEEDJASSEN Tien oliereservoirs in de haven aangestoken Ter bekroning van Frans West duit se verzoening Koel en buiig Aan het strand: KORTING VAN 20°/0 Het woord is aan In de krant van heden: a*? t I Bloemen voor de koning Reis om de wereld - - Uitspraak van Amerikaans Opperste Gerechtshof 47e JAARGANG NUMMER 195 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peere^oom^MnH^C-^^d^^J^ LONDEN, (AP) - De westelijke Grote Drie de Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië en Frankrijk hebben de Sovjet- Unie uitgenodigd tot nieuwe vier mo- gendhedenbesprekingen in Berlijn met het doel de grensspanningen te vermin deren en de bewegingsvrijheid in de verdeelde stad te bevorderen. In de ge lijkluidende nota's die in Moskou zijn overhandigd wordt de datum voor de voorgestelde Berlijnse bespreking open gelaten. De Russische beschuldiging dat het Westen schuldig is aan een aantal schietincidenten die zich de laatste tijd bij de muur hebben voorgedaan wordt afgewezen. In de nota's wordt niet ge zegd op welk niveau het overleg ge voerd zou worden. Welingelichte diplo maten zijn van mening dat de comman danten van de vier bezettingsmogend- ljeden in Berlijn de kwestie kunnen oplossen De New York Times acht het mogelijk dat de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier, wanneer zij in Genève bijeenkomen om een overeenkomst over BUENOS AIRES (Reuter) Een anti- Joodse bende in Buenos Aires heeft een negentienjarige Joodse studente ontvoerd en mishandeld uit wraak over de terecht stelling van Eichmann, zo heeft de Fede, ratie van Argentijns-Israelische verenigin gen in een telegram aan de Argentijnse president Guido verklaard. Volgens de studente, Graciela Narcisa Sirota, die her stellende is van een zenuwschok, hadden haar ontvoerders haar toegevoegd: dit is een wraakoefening. Jullie Joden zijn ver antwoordelijk voor Eichmanns dood". De bendeleden sneden haar een hakenkruis in de borst en veroorzaakten verscheide ne wonden door brandende sigaretten. Sinds Eichmann op 1 juni werd opge hangen, is melding gemaakt van verschei dene anti-Joodse aanvallen, die bij een schietpartij bij een juridisch instituut aan een meisje het leven kostte. Onlangs werd een restaurant met kogels doorzeefd, waarbij de eigenaar werd gewond. Op vele synagogen, Joodse winkels en scholen zijn hakenkruisen aangebracht. Joodse ouders hebben om politiebescherming voor hun kinderen gevraagd, nadat deze op school herhaaldelijk waren lastig gevallen. (AP) President Guido heeft strikte naleving geëist van alle wetten in een po ging een einde te maken aan de antisemi tische uitingen. De pro-nazi organisatie .Tacuara" (Indisch voor knuppel) wordt de schuld gegeven van de uitspattingen. De joodse leiders noemen de ontvoering en de marteling wreedheid zonder weerga en een vervolg op een serie aanvallen die reeds eerder gepleegd is en tot dus verre ongestraft is gebleven. De presidentiële persdienst geeft in een communiqué uiting aan felle verontwaar diging over de aanslag op de studente na dat leiders van de Joodse gemeenschap in Buenos Aires er bij de president op aan hadden gedrongen maatregelen te ne men. In een telegram aan Guido wordt ge zegd dat de mensen die verantwoordelijk zijn voor de aanvallen op Joden niet ge arresteerd zijn, hoewel zij in vele gevallen geïdentificeerd konden worden. Advertentie BARtÊuÖrÏsStT" HAARLEM TEL. 13439 LEIbSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 de toekomst van Laos te ondertekenen, van deze gelegenheid gebruik zullen ma ken om de kwestie-Berlijn opnieuw te be spreken. Het blad schrijft dat deze moge lijkheid besproken is tijdens de Europese reis van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk. De confe rentie zou in de eerste plaats bedoeld zijn om een einde te maken aan de schietpar tijen bij de Berlijnse muur. In de Britse nota wordt onder meer op gemerkt: ,Het is veelbetekenend dat vóór 13 augustus 1961 (toen de muur gebouwd werd) de sectorgrens tussen oost- en west- Berlijn vrij was van gewelddadigheden. Meer dan zestien jaar lang is er een voort durend personenverkeer geweest van Oost naar West en van West naar Qost. Het lijdt geen twijfel dat de incidenten waarop de Russische nota van 7 juni de aandacht vestigt het rechtstreekse gevolg zijn van de maatregelen om de vrije beweging van personen binnen Berlijn af te snijden In de nota wordt verder gezegd dat de Oostduitse grenswachten in alle incidenten van de laatste tijd het eerst hebben gescho ten. Zij worden ervan beschuldigd weerlo ze mensen die naar het Westen wilden vluchten te hebben gedood. Het Westen stemt echter in met de Rus sische bezorgdheid over het schieten en de westelijke landen hebben hun vertegen woord'igers in Berlijn instructie gegeven al les te doen wat zij kunnen ter vermijding van het erger worden wan de gevaarlijke situatie. De westelijke autoriteiten hebben ORAN (AP) Terroristen van de O.A.S. hebben gisteravond een van de grootste branden uit de geschiedenis van Algerije te weeggebracht door bij de haven van Oran zeven oliereservoirs van de British Petroleum Company op te blazen. Ten minste tien reservoirs gingen in vlammen op. De vlammen bereikten op sommige plaatsen een hoogte van meer dan 250 meter en boven de stad kwamen zwarte rookwolken te hangen. Brandweerlieden uit de stad en van de marinebasis in Mers- el-Kebir moesten al hun krachten inspan nen om te voorkomen dat het vuur een militaire opslagplaats zou bereiken, terwijl er ook gevaar bestond dat de brand nog aanzienlijk meer reservoirs zou aantasten Voor zover bekend hebben zich geen per soonlijke ongelukken voorgedaan. Haven arbeiders en bewoners in de buurt waren door de O.A.S. gewaarschuwd. Toen de brand op zijn hevigst was voeren twee zwaarbeladen lijnschepen, de Jean-Laborde en de El Mansour, de haven uit zonder op sleepboten te wachten. Wegens de gro te hitte moest de brandweer op ongeveer honderd meter afstand van het vuur blij ven. ALGIERS (Reuter, AFP) De onderbe velhebber van het FLN voor Algiers, Si Mohammed is overleden aan de gevolgen van een aanslag die vrijdag op hem was gepleegd. Zijn auto werd met machinege weervuur uit een andere wagen in een straat in Algiers beschoten. Verscheidene duizenden mohammedanen woonden maan dag de begrafenis van Si Mohammed bij De Franse generaal Ginestet, comman dant van het district Oran, die op 14 juni in Oran ernstig werd gewond bij een aan val van de O.A.S., is in een militair hos pitaal te Parijs gestorven. evenwel ook orders om elke actie te steu nen welke de moord op vluchtelingen kan voorkomen. Na een beroep op de Russen om te ver zekeren dat de Oostduitse grenswachten niet meer schieten, volgt het voorstel tot besprekingen. De Britse regering, meent dat de?e kwesties onderzocht dienen te worden door vertegenwoordigers van de regeringen van de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en de Sov jet-Unie, en bij voorkeur in Berlijn, en dat er met alle daartoe geschikte middelen naar gestreefd moet worden een herhaling van zulke incidenten te voorkomen, spe ciaal door het zoeken naar middelen om de beweging van goederen en personen binnen Berlijn te vergemakkelijken. Het is duidelijk, aldus de nota's, dat de Russische regering terzake van de feiten en de oorzaken van de incidenten, mis leid is. In geen enkel geval is er reden voor een verwijt aan het adres van de drie westelijke regeringen. (Van onze correspondent) LONDEN President De Gaulle zal later in dit jaar een bezoek brengen aan West-Duitsland als bekroning van Frans Westduitse verzoening. Het bezoek zal verscheidene dagen duren en ook een aan tal provinciesteden omvatten. Bondskanse lier Adenauer, die volgende week een bezoek aan Frankrijk brengt onthulde dit in een exclusief interview met de corres pondent in Bonn van de Londense Daily Telgraph. Dr. Adenauer zei te wensen dat Groot- Brittannië volledig lid zal worden van de Europese Exonomische Gemeenschap. As sociatie acht hij voor Groot-Brittannië niet mogelijk. De bondskanselier onder streepte het belang dat Groot-Brittannië zijn politieke banden met bepaalde Geme nebest-landen, met name Canada, Austra lië, Nieuw-Zeeland en Pakistan behoudt, maar hij ziet nog steeds moeilijkheden voor Groot-Brittannië's lidmaatschap van een Europese politieke unie. Dr. Adenauer hoopt dat de regerings leiders van de zes E.E.G.-landen in het begin van de herfst kunnen bijeenkomen om te beslissen over het begin van een politieke unie. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt en plaatselijk enkele buien. Matige tot krach tige noordwestelijke wind. Aan houdend koel. Volledige weerrapporten op pagina twee. Acter buienfrontje morgen brede opklaringen en overwegend droog. Matige noordwestelijke wind, die koele lucht aanvoert, 's Middags 16 a 17 graden. Zeewater 15 graden. Vooruitzichten: Zwakke uitloper van hogedrukgebied brengt ennige verbetering, maar nog koel door zeewind. Nog 1 week geldt de SOLA Inruil van oud, versleten of be schadigd tafelgerei tegen de nieuw ste en mooiste Sola-modellen enU krijgt een Geldig tot 30 juni 1962. U kunt kiezen uit 7 sierlijke modellen (ook Désirée en Paolal) bij alle Sola leveranciers. S Otto Weiss: Menig groot schrijver vermag niette imponeren, omdat alles wat hij schrijft begrijpelijk is. WeerrapportenI> 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenlandi2 Beeldverhalen 2, 9 Op de Praatstoel8 Buitenlands nieuws 3 Horen en Zien4 Kunst 4 Uit stad en omgeving5, 6, 7 In de Vishal en op zee6 Feuilleton 9 Topsy 10 Economisch nieuws11 BeursH Scheepsberichten 11 Sport13 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's -V PSSrai? Koning Savang Vatthana van Laos neemt glimlachend een bloemenhulde in ontvangst bij zijn aankomst uit de koninklijke residentie Loeang Prabang op het militaire vliegveld van Vien tiane, waar hij de nieuwe coalitierege ring van zijn land kwam installeren. De bloemen die de gehurkte meisjes hem aanbieden staan in zilveren vazen. Twee jonge Nederlanders, de 29-jarige J. Booms uit Haarlem en de 25-jarige B. Terra uit Amstelveen willen met hun jachtje „Shalom", een tweemast schoenertje, de wereld rond. Zij ziin van plan daarover ongeveer een jaar te doen. Vandaag zijn de op avontuur beluste jongelui voor de eerste etappe vertrokken met bestemming de Franse Rivièra. Vol goede moed liet het twee tal zich voor het vertrek met hun schip fotograferen. :;-f li5: 1 w WASHINGTON Hoewel de Amerikanen nog niet officieel gereageerd hébben óp de nieuwe agressie van Indonesië, kan toch reeds worden gezegd dat men in Washington bepaald teleurgesteld is over het feit dat Soekarno opnieuw tot de aanval is overgegaan, ondanks het dringend verzoek van Oe Thant om het vooroverleg te hervatten en het vuren te staken. Mr. Schürmann, de Nederlandse ambassadeur bij de Verenigde Naties, heeft gistermiddag om vier uur een brief van de Nederlandse regering aan Oe Thant overhandigd. Daarin werd de nieuwe aanval vermeldt, terwijl de regering tevens uiting geeft aan haar verontwaardiging over deze agressiviteit op het moment dat de obstakels voor het vooroverleg uit de weg schenen te zijn geruimd. Mr. E. L. C. Schiff, op één na de hoog ste in rang op de Nederlandse ambassade, overhandigde om kwart over vier een der gelijke brief op het State Department te Washington. Ambassadeur Van Roijen, die gisteren nog op zijn buitenverblijf in Virginia ver toefde, zou vandaag op het State Depart ment een bezoek brengen aan Harriman, die de afdeling Verre Oosten onder zich heeft. HOLLANDIA Het Nederlandse be stuur heeft besloten niet tot evacuatie van de vrouwen en kinderen uit Merauke over te gaan. De Nederlandse strijd krachten hebben de nodige maatregelen voor de beveiliging van de stad genomen. In de stad is het rustig. De verbindin gen zijn normaal. Nederlandse militaire vliegtuigen voeren verkenningen boven het gebied uit, in samenwerking met pa trouilles te land, om de parachutisten op te sporen. De in drie groepen afgeworpen para chutisten bevinden zich thans verspreid in kleine groepjes in een grote boog len noorden van Merauke. De mensen die werken aan een rijstproject ongeveer 30 kilometer ten noordwesten van Merauke zijn teruggeroepen naar Merauke. Het be gaat om zeven gezinnen. In Hollandia zijn van officiële zijde be richten tegengesproken als zouden de pa rachutisten in het gebied van Merauke (Van onze correspondent) PARIJS De rechter van instructie Perez heeft in Parijs officieel, ofschoon nog niet openbaar, ex-generaal Salan, het voormalige opperhoofd van het geheime leger, die in eerste instantie tot levenslan ge gevangenisstraf veroordeeld werd, ten tweede male in staat van beschuldiging ge steld. Een tweede proces-Salan, waarbij hij opnieuw zijn hoofd riskeert en in eik geval andere rechters tegenover zich zal vinden, is van mogelijkheid nu zekerheid geworden. De beschuldiging luidt: mede- plichtigheid met bendehoofden. Die medeplichtigheid wordt materieel bewezen door een brief die Salan uit zijn cel verstuurd heeft naar de penningmeester van de OAS om hem te gelasten honderd miljoen oude franc naar zijn opvolger Georges Bidault, nog honderd miljoen naar een andere chef etl tien miljoen naar zijn vier advocaten óver te maken. Salan heeft él laten weten dat hij zich opnieuw door mr. Tixier-Vignancour en drie andere extremistische advocaten, die hem de eerste maal zijn hoofd hebben ge red, zal laten verdedigen. De brief, die Salan de vorige week tot de O.A.S.. richtte om.de „zwartvoeten" in Algerije op te wekken het akkoord met het F.L.N. te respecteren en van verdere ver nietigingsacties en bloedbaden af te zien, heeft hem dus toch niet voor een nieuw proces kunnen behoeden. De oproep van Salan heeft trouwens ook verder geen en kel effect gesorteerd, want niet alleen in Oran maar ook in sommige delen van Frankrijk is de terreur van de O.A.S. her vat. Verwonderlijk is het dat het officiële Franje leger, dat in de rest van Algerije, waar het betrekkelijk rustig is, niet zoveel zorgen meer heeft, nog steeds geen kans ziet, of juister neiging vertoont de weini ge desperado's van de O.A.S., die zich in Oran aan hun destructieve orgieën kunnen overgeven, onschadelijk te maken. Ook in Frankrijk heeft 't militaire neo- fascisme echter het hoofd nog altijd niet in de schoot gelegd. In Bordeaux zijn maandag drie. van een groep van vier O.A.S.-leden aangehouden, die een poging hadden gedaan tot bestorming van een bu reau van de Gaullistische partij. De vierde wist te ontkomen. Het College van Rijksbemiddelaars °n de minister van Verkeer en Waterstaat hebben goedkeuring gehecht aan het nieuwe reglement dienst voorwaarden (R.D.V.) van de Nederlandse Spoorwegen. De geldigheidsduur van dit reglement zal niet lopen van 1 april 1962 tot 1 april 1963, zoals was voorgesteld, maar van 1 april 1962 tot 1 januari 1964. Voorts zal de voorgestelde wijziging van de gemeente- klasse-aftrek eerst ingaan op 1 april 1963 De nieuwe R.D.V. betekent naast een herwaardering van functies een loonsver hoging voor het gehele spoorwegpersoneel van vijf percent. Het College van Rijksbemiddelaars heeft, naar het in een communiqué over de goed keuring bekendmaakt, zijn beslissing kun nen nemen, nadat het een verklaring nad ontvangen van de directie van de n.v. Nederlandse Spoorwegen, dat de loonkos ten, verbonden aan de wijziging van het regelement dienstvoorwaarden 1956 op zichzelf niet zullen worden aangewend als kostenfactor bij de vaststelling van de prijzen en-of tarieven. beschikken over jeeps en artillerie. Deze berichten waren in de wereld gekomen door meldingen over grote parachutes. Deze werden echter ook gebruikt bij de landingen bij Fakfak, Teminaboean, Kai- mana en Sorong en dienden tot het af werpen van voorraden en munitie. DJAKARTA De Indonesische minis ter van Buitenlandse Zaken, dr. Soeban- drio, heeft een onderhoud gehad met de Amerikaanse ambassadeur, Howard Jones, over de kwestie Nieuw-Guina, en is daar na naar Bali vertrokken voor een ontmoe ting met president Soekarno, die daar voor een korte vakantie verblijft. Generaal-majoor Achmed Jani heeft de strijdkrachten opgeroepen zich op korte termijn gereed te maken om het beslissen de commando van president Soekarno uit te voeren voor de bevrijding van westelijk Nieuw-Guinea. „Wij staar voor 'n concrete taak in onze strijd voor de bevrijding van West-Irian. Wij als militairen dienen deze taak in de eerste plaats als de onze te zien," aldus Jani. Drie politieke partijen in Nederlands- Nieuw-Guinea hebben minister-president De Quay een telegram gestuurd, waarin zij vragen de belofte van het zelfbeschik kingsrecht voor de Papoea's na te komen. De drie partijen zijn de Partai Papua Mer- deka, de Democratische Volkspartij en de K.U.E. (Van onze correspondent) WASHINGTON Het Amerikaanse Op perste Gerechtshof heeft gisteren een uit spraak gedaan, waarover men heel wat deining kan verwachten. Het hof verklaar de namelijk dat het in strjjd is met het artikel in de grondwet over de scheiding van kerk en staat indien een onderwijzer of onderwijzeres op een openbare school de klas voorgaat in gebed. Op' vele neutrale scholen is het tot dusverre de gewoonte, dat de schooldag wordt geopend met een in algemene ter men gehouden gebed. Sommige ouders zijn daartegen in verzet gekomen en hun actie is thans met succes bekroond door een uitspraak in hoogste instantie. In de grondwet staat dat het Congres geen wet ten aan mag nemen, waaruit een reli gieuze instelling blijkt. Het besluit werd niet met algemene stemmen genomen. De tekst van het onderhavige gebed, dat was aanbevolen door de onderwijscom missie van de staat New York luidt: „Al machtige God, wij erkennen dat wij van U afhangen en roepen Uw zegen af over ons, onze ouders, onze leraren en ons land".

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1