Steeds meer weggebruikers en reizigers worden geholpen Vacantie ASPRO Bedrag nationaal geschenk voor twee experimentele jeugdhuizen AGENDA N.-Guinearaad: scherp in zicht, bezonnen oordeel Kamuk en Tipak twee Eskimojongetjes Polle Pelli en Pimgo Kort en bondig NAAIMACHINES EttQEL Groentehandelaar stal zijn koopwaar uit volkstuintjes van deze zuivere, lichte tabak rolt u de lekkerste Amerikaan MINISTER TOXOPEUS: Het blijft koud 2 DINSDAG 26 JUNI 1962 JAARVERSLAG A.N.W.B. OVER 1961 zonder hoofdpijn neem 'ASPRO' mee. Drie opgenomen patiënten lijden niet aan tyfus U proeft er de beroemde Maryland bovenuit. Altijd vers in plastic pouch. Ook lekker In uw shagpijpje. Met Internationale vo#tbalclubemblemen Haarlem V eisen-1J muiden Beverwijk Mentale voorbereiding op overdracht aan Indonesië acht regering onmogelijk Niet anti-Indonesisch Kerkelijk nieuws 25. Polle die vlug op wil schieten, geeft een gilletje van plezier als ze nu vliegensvlug de heuvel af gaan! „Zoonu gaan we flink", zegt Peter, „je hoeft niet bang te zijn dat we vallen hoor, vertrouw maar op mij!" „Morgen, neef Hansje", roept Peter naar zijn groetend familielid, „je moet de groeten van Josje hebben, die heeft me toch zo'n leuke geschiedenis verteld vanBoem....! Krak....! Boem....! „Ach, daar heb ik de bocht helemaal vergeten! Ik geloof dat me dit nu al voor de vierde maal overkomt, dat ik die vergeet!" Haarlem - Tel. 14444 Gt-ote Houtstraat 181 «e 5€ Het is de ANWB blijkens het zojuist verschenen jaarverslag in 1961 goed ge gaan. Op 31 oktober bedroeg het aantal leden 483.280, dat is ruim 35.000 méér dan in 1960. Het aantal leden van de Wegenwacht nam toe van 305.741 tot 341.740. De vraag naar buitenlandse reisroutes groeide van 98.618 tot 108.889. Voor de binnenlandse reisroutes bleef de belang stelling constant. Het meest in trek zijn Italië (23 pet.) en Duitsland (18.7). Toe nemende vraag bestaat er voor reisroutes naar vakantiegebieden in Spanje (Costa Brava en het zuiden). De A.N.W.B. behandelde 5516 gevallen van pech in het buitenland. De bond zorg de ervoor, dat 52 zieke of gewonde Neder landers uit het buitenland naar huis wer den gebracht; ruim 400 auto's zijn er door de zorgen van de A.N.W.B. in 1961 gere patrieerd. In 3638 gevallen ontvingen leden in het buitenland krediet. Drukte voor Wegenwacht Het aantal afgegeven (of verlengde) kam- peerdocumenten nam toe van 381.000 tot 433.400. De bhoefte aan voorlichting over watertoerisme vertoonde een sterk opgaan de lijn. Een druk jaar was het voor de 250 we genwachters: 183.302 gevallen van hulp verlening bij gestrande voertuigen. Op de weg Den Haag-Rotterdam waren het er alleen al een kleine 12.000. „Kreukelaars" De A.N.W.B. betreurt dat het in Neder land nog steeds mogelijk is met slecnt gerepareerde auto's aan het verkeer deel te nemen. In 1961 wisselden 241.000 auto's 'Advertentie De drie patiënten uit Amsterdam-West die tijdens het weekeinde met tyfus-symp- tomen in het Wilhelminagasthuis zijn op genomen, blijken niet aan de ziekte te lij den. De fractie-voorzitters van P.v.d.A. en C.P.N. in de hoofstedelijke gemeenteraad hebben B. en W. verzocht, de kwestie van de drinkwaterbesmetting alsnog te plaat sen op de agenda van de raadsvergadering van morgen. van eigenaar. Niemand kent het aantal „kreukelaars" daaronder. Het A.N.W.B.- verzoek het kentekenbewijs van een zwaar beschadigde auto in te trekken tot de wa gen voldoende is hersteld, vond nog geen gehoor. Technische adviezen De A.N.W.B.-leden maken veel gebruik van de mogelijkheid een auto grondig te laten „doorlichten" op een technostation. De keuringen en expertises liepen op van 17.000 tot 18.000. Het aantal persoonlijke auto- en bromfietstechnische adviezen aan leden steeg zeer sterk (van 34.000 tot ruim 40.000). Groot was ook de belangstelling voor de cursus „Pech Onderweg" die in twintig steden werd gegeven. Nieuwe wegwijzers In 1961 is de A.N.W.B. begonnen met de plaatsing van de hoge, transparante „lichtwijzers". De (verouderde) hoge weg wijzers buiten de bebouwde kommen wor den vervangen door lage richtingsborden. In 1961 zijn er 1690 geplaatst. Eenvoudige tuinders in Huizen zijn we kenlang het slachtoffer geweest van ;en Huizer groentehandelaar. De man plunder de de tuintjes van de liefhebbers van het tuinieren en bracht kisten vol bloemkool en sla op de markt in zijn woonplaats. Reeds het vorige jaar werden tal van volkstuintjes geplunderd. Toen enige tijd geleden opnieuw de tuinders van hun sla en bloemkool werden beroofd, besloten zij te gaan posten. Twee mannen uit Bussum kregen de tip dat de auto van de groen- tehandelaar-marktkoopman regelmatig in de omgeving van de tuinen was gesigna leerd. 's Avonds laat verscholen de man nen zich bij de volkstuintjes en betrap ten de groentehandelaar die met zijn zoon zijn gratis handelswaar kwam betrekken. De Bussummers waarschuwden de politie en hielden de dieven „aan de praat". Voor de man uit Huizen was het de volgende dag geen marktdag Advertentie SPORTCLUB BENF1CA Uit het nationaal geschenk dat het ko ninklijk paar ter gelegenheid van zijn zil veren huwelijk door het Nederlandse volk is aangeboden, wordt anderhalf mil- 'oen gulden beschikbaar voor de verwe zenlijking van het initiatief van Koningin en Prins tot oprichting van twee. .jeugd centra; de Zilveren Schor' aan het Veer- se Meer bij Arnemuiden en de „Hunne schans" bij het Uddelermeer op de Ve- 'uwe Vandaag hebben koningin Juliana en prins Bernhard in paleis Soestdijk het be stuur en de adviescommissie geïnstalleerd van de stichting die deze twee jeugdcen tra zal oprichten en beheren. Elk van ie centra zal voor circa 80 jongelui in de leeftijd van 14 tot 25 jaar een ontmoe tingsmogelijkheid vormen ongeacht af komst, politieke of godsdienstige overtui- c Grote Kerk, vandaag 20 u.: Orgelconcert door Albert de Klerk. Minervatheater, woensdag t/m vrijdag 20.15 u.: Variété-programma met Willy Walden, Piet Muyselaar, Corry Brokken e.a. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Wil de haren", 14 j. Frans Hals, vandaag 20 u., overige dagen 14,19 en 21.15 u.: „Moord in trein 16.50" 14 j. Lido, 14 en 20 u.: „El Cid", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Maciste, de sterkste man ter wereld", 18 j. Minerva, vandaag 20.15 u.: „Anna Kare- nia", 18 j. Woensdag t/m vrijdag geen film. Rembrandt, 14 19 en 21.15 u.: „Een echte Parisienne", 18 j. Roxy, 14.30 19 en 21.15 u.: „Bandieten van Minnesota", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21-15 u.: „Het meedo genloze oog" 18 j. Monopole (Zandvoort), vandaag 20 u.: „Mijn vrouw is de baas", a.l. Woensdag en donderdag 20 u.: „Muziek-expres" a.l. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62) Frans Halstentoonstelling: 10-17 u„ zondag .'3-17 u., woensdag ook 20-22 u. Tot 30 sept. Teylers Museum (Spaarne 16): Tentoon stelling van Italiaanse tekeningen, 10-17, zondag 13-17 u. Tot 22 juli. Vishal (Grote Markt): Expositie van een keuze uit het moderne kunstbezit van de gemeente Haarlem, 10-17 u.; zondag 13-17 u. Tot 29 juli. Museum „Het huis van Looy" (Kleine Houtweg): Expositie van een keuze uit het oude bezit van het Frans Halsmuseum, 10-17 u.; zondag 13-17 u. Tot 30 sept. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw-Heilig- land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van Heinz Nassner, 9-17 u., tot 22 juli. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Gedurende de maand juni expositie van grafiek van J. Mensinga, 10- 22 uur. DIVERSEN Waaggebouw (hoek Spaarne-Damstraat) Taveerne, met zang door Cobi Schreyer en poppenspel door „Merlijn". Iedere avond geopend vanaf 8 u. Vanavond gesloten. „Adam en Eva" (Raamvest 5): Iedere avond van 8 u. af café-chantant. Raadhuis Zandvoort, vandaag 20 u.: Gemeenteraadsvergadering. Raadhuis Hillegom: vandaag 20 u.: Ge meenteraadsvergadering. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van 22 juni). DINSDAG 26 JUNI City-theater, 20 u.: „Zij sneuvelden niet tevergeefs". Rex-theater, geen voorstelling. WOENSDAG 27 JUNI City-theater, 20 u.: „Zij sneuvelden niet tevergeefs". Rex-theater, 20 u.: „Satan lokt met lief de". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30 u. DINSDAG 26 JUNI Marguette-theater: Geen voorstelling. Opgang 19.3022 u.: Poppententoonstel- ling. Grote Kerk, 20 u.: Orgelconcert. WOENSDAG 27 JUNI Opgang, 1417, 19.3022 u.: Poppenten- toonstelling. Marguette-theater, 20 uur: „De bruiden van Dracula". Afgemeerd. Kapitein W. J. Dijk van de Holland-Amerika Lijn heeft zijn zee manscarrière afgesloten. Zaterdagmorgen om tien voor half acht meeerde hij voor de laatste keer de „Statendam" af in Rot terdam. ging, lichamelijke, geestelijke of maat schappelijke handicap. Het doel hiervan is op experimentele basis nieuwe mogelijkheden te scheppen voor een ontmoeting tussen jongeren uit alle lagen der bevolking en hen ervan bewust te maken dat zij cultuurdragers zijn. De ontmoeting zaJ. mede-.gericht. zijn op confrontatie met jongeren uit andere landen en met problemen van het inter nationale samenleven van deze tijd. De twee terreinen zijn elk karakteris tieke voorbeelden van Nederlandse land schappen. Het zijn domeingronden, die door het koninklijk paar dat boven dien een aanvangskapitaal geschonken heeft beschikbaar zijn gesteld. Op beide terreinen zullen betrekkelijk kleine paviljoens gebouwd worden, waar de jongelui in zullen verblijven. Wanneer de bebouwing gereed zal zijn, is nog niet te zeggen. Het geïnstalleerde bestuur bestaat uit: pater W. A. M. Alting von Geusau uit Maastricht, voorzitter; mej. drs. N. A. Voltelen, vice-voorzitter, mr. K. Mesdag, secretaris, mr. U. D. Stikker, penning meester, en de leden: jhr. P. A. C. Bee- laerts van Blokland, mr. H. baron Collot d'Escury, mej. A. C. ter Haar, mej. C. Herberichs en ds. P. A. E. Sillevis Smitt. De commissie van advies, waarin Ce prinsessen Beatrix en Irene als werken de leden zitting hebben, staat onder voor zitterschap van mr. M. B. van de Werk, kinderrechter uit Utrecht. Een zeer groot aantal leden van de Eerste Kamer heeft zijn vertrouwen uitgesproken in de minister en staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, zo blijkt uit het eindverslag van de Eerste Kamer voor de Nieuw-Guinea begroting voor 1962. In de memorie van antwoord van minister Toxopeus"vaI'te lezen, datde minister van oordeel is, dat de Papoea's in de Nieuw-Guinearaad blijk hebben gegeven zich op korte termijn een scherp, onafhankelijk inzicht te hebben ver worven in de problemen van het land en in staat zijn in moeilijke omstandig heden op bezonnen wijze te werken in het belang van land en volk. De regering acht het van groot belang, dat leden van de Nieuw-Guinearaad ken nis hebben kunnen maken met het milieu en de organisatie van de V.N. Zij acht het nuttig, dat leidende figuren van jonge sta ten Nederlands Nieuw-Guinea bezoeken. Minister Toxopeus tekent ernstig be zwaar aan tegen de opvatting van enkele Kamerleden, dat het regeringsbeleid erop is gericht een zelfstandige Papoeastaat on der toezicht van Nederland in het leven te 1213. Zo voeren Kamuk en Tipak sa men tussen het ijs rond. Van de kou had den ze weinig last, want ze zaten goed ingepakt in hun kleren van robbenhuid. Toen wees Kamuk op een grote ijsschots die wat verderop in het water dreef. Zeg, zullen we 'n wedstrijdje houden? stelde hij voor. Doen, wie het eerste bij die schots is? Best! zei Tipak. Eén drie vooruit! twee roepen. De regering streeft geen ander doel na dan de opvoeding tot zelfbestuur van de Papoea's en de verzekering van een uiteindelijk vrije keuze over eigen toe komst, aldus de minister. De vraag of het waar is, dat er in de laatste tijd op Nieuw-Guinea een aantal mensen is veroordeeld tot gevangenisstraf fen, uitsluitend met het doel de Papoea's bij voorbaat de lust te ontnemen lid te worden van pro-Indonesische organisaties wordt ontkennend beantwoord. Op Nieuw-Guinea bestaan enkele organi saties die overdracht aan Indonesië open lijk voorstaan zonder dat deze organisa ties of haar leden iets in de weg wordt gelegd. x Het ontgaat de minister, hoe in het ka der van het regeringsbeleid de voorlich ting op Nieuw-Guinea had kunnen worden gericht op „een mentale voorbereiding van de Papoea's op een mogelijke bestuurs- overdracht aan Indonesië". Zulks wil in tussen niet zeggen dat de voorlichting anti Indonesisch zou zijn gericht. Het is de Papoea's zeer wel bekend, dat een aan sluiting bij -Indonesië uit vrije keuze door de regering zou worden geaccepteerd. Dit is door staatssecretaris Bot tijdens zijn bezoek ook bij herhaling aan de inwoners duidelijk gemaakt. Chr. Geref. Kerken Beroepen te 's-Gravenhage-Rijswijk K. J. Veiema te Hoogeveen te Almelo J. M Visser te Dokkum. Bedankt voor 's-Gravenhage-Zuid I. de Bruyne te Rotterdam-Centrum. Bedankt voor Rotterdam Kralingen J. Brons te Bun schoten. Geref. Gemeenten Tweetal te Dordrecht en te Rotterdam (Zuidwijk) L. Harinck, kand. te Goes en W. Suyker, kand. te Berg-Ambacht. Cftoya*' B B"1 O Van trap gevallen. De 69-jarige alleen wonende heer G. V. is zaterdagavond laat in zijn woning aan de Utrechtsestraat in Amsterdam van de trap gevallen en over leden. Zondagochtend werd hij door een van de andere bewoners gevonden, terbeek uit Boven-Hardinxveld is zater dagmiddag in de Merwede verdronken. De jongen speelde op een zandplaat en is waarschijnlijk in een kuil terecht geko men. Men vond zijn kleren op de oever. Een uur later werd het stoffelijk overschot gevonden. Onverstoorbaar. In Hollandia op Ne derlands Nieuw-Guinea wordt binnenkort een begin gemaakt met de bouw van een nieuw Gouvernementshotel, waarvan men verwacht dat het midden 1964 zal zijn vol tooid. Het hotel krijgt 46 twee-persoons kamers, die elk voorzien zullen zijn van telefoon, douche en balkon. De logeerprijs zal 30 p. p. per dag bedragen. Chemiciens. De stichting Vakopleiding Chemiciens zal voortaan heten Stichting Vakopleiding Procesindustrie. Chemiciens zijn bedieningsvaklieden voor de chemische industrie. De technische ontwikkeling in de procesindustrie (het maken van nieuwe produkten door fysische en chemische aardverandering van de uitgangsstoffen) heeft echter een hoge vlucht genomen. Het doel van de stichting is nu niet meer uit sluitend voor de chemische industrie maar voor de gehele procesindustrie de opleiding te organiseren van vaklieden, die de appa raten kunnen bedienen (bewaken, contro leren, regelen, enz). De opleiding vindt plaats in een twee- o£ driejarige bedrijfs opleiding. Varkens. Met het schip „Nederwezer", dat donderdag uit Amsterdam vertrekt, zullen 133 drachtige stamboekzeugen van zes a acht maanden oud naar de Philip- pijnen reizen. Het is de eerste keer dat zo'n groot aantal fokvarkens naar dat land geëxporteerd wordt Twee Nederlanders zullen het transport begeleiden. Als pro viand voor de reis van dertig dagen gaat acht ton zeugenmeel mee. De kopers heb ben geëist, dat de dieren zo weinig moge lijk onderlinge bloedverwantschap heb ben, van4aar dat de aankopen over ver schillende provincies zijn verspreid. Assyriologisch. In Leiden is het elfde internationale Assyriologische congres ger opend, waaraan ruim 130 geleerden uit veertien landen deelnemen en dat wordt georganiseerd door het „Nederlandsch In stituut voor het Nabije Oosten". Recidivist. Wegens het stelen van si garetten en geld uit automaten in Tilburg en in Breda is voor de rechtbank in Breda een jaar gevangenisstraf geëist tegen een 22-jarige Rotterdammer, die reeds een vol strafblad heeft. Advertentie De beste Zweedse - Zwitserse en Duitse merken. Japanse Zig-Zag naaimachines, electr. in koffer 350.— Een kleine depressie, die van Schotland is gekomen, trekt vandaag over de Noord zee in de richting van Denemarken. Zij wordt voorafgegaan door een regengebied, waarvan het grootste deel de afgelopen nacht en vanochtend vroeg Nederland pas seerde. Achter de storing ruimt de wind naar noordwest, waardoor polaire lucht meer rechtstreeks naar ons land wordt gevoerd. Het blijft dan ook koud. Bovendien zul len, omdat de polaire lucht onstabiel is, plaatselijk buien ontstaan. Later op de dag neemt evenwel de invloed van een uit het noorden komende rug van hoge druk toe. Er zijn dan weer flinke opkla ringen mogelijk. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen M e W binnen- en buitenland. d "E Neerslag: laatste 24 uur. S <D itS Den Helder regenbui w 16 4 Ypenburg regen wzw 16 3 Vlissingen zwaar bew zw 16 0 Eelde regen zzw 17 2 De Bilt regenbui zw 17 1 Twente regen zzw 18 2 Eindhoven zwaar bew. wzw 19 0 Zd-Limburg zwaar bew. zzw 19 0 Helsinki regen w 18 4 Stockholm half bew. nw 14 5 Oslo zwaar bew. winds! 16 3 Kopenhagen half bew. w 15 0 Aberdeen motregen n 16 1 Londen zwaar bew w 21 0 Amsterdam regen wzw 16 4 Brussel zwaar bew. zw 19 0 Luxemburg onbewolkt nnw 19 0 Parijs onbewolkt w 21 0 Bordeaux onbewolkt n 26 0 Grenoble zwaar bew. wnw 26 0 Nice zwaar bew. n 25 0 Berlijn licht bew. wzw 19 0 Frankfort onbewolkt windst. 21 0 München zwaar bew. windst. 21 0 Zürich zwaar bew. nw 23 0 Genève half bew. windst. 27 0 Locamo licht bew. windst. 31 1 Wenen zwaar bew. n 27 4 Innsbruck zwaar bew. ozo 21 3 Belgrado zwaar bew. wzw 6 Athene onbewolkt windst. 34 0 Rome onbewolkt windst. 32 0 Ajaccio half bew. ono 26 0 Madrid licht bew. windst. 35 0 Mallorca zwaar bew. windst. 32 0 Lissabon onbewolkt windst. 31 0 Woensdag 27 juni Zon op 4.21 uur, onder 21.04 uur. Maan op 1.51 uur, onder 15.48 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 26 juni Hoog water 10.25 en 22.57 uur. Laag water 5.43 en 18.22 uur. Woensdag 27 juni Hoog water 11.37 en uur. Laag water 6.57 en 19.39 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2