Staking van Westduitse mijnwerkers uitgesteld Rusk wil bundeling van Europese atoommachten Ook al aan de sigaar? Strijd tussen politie en jeugd in München ten einde m HENSEN WERELDNIEUWS BELANGRIJKE evenslang voor vroegere SS-sergeant in Saarland j <:Praatótoel j Soms weetje niet, of je de man, die je be hulpzaam is in iets, wel kunt belonen met een fooitje. Staat hij daar nu boven of niet? Maar altijd kun je hem een sigaar Weer 14-landen gesprek over Laos Belgische troepen moeten in juli in kazerne blijven DINSDAG 26 JUNI 1962 Naief Betalen! 3 Amerikaanse pacifisten naar Christmas-eiland twee nieuwe Faam-rollen: Kroko: knappend-bros en Faam - Azur Fruitdragées Mmm Nieuw «ruit - fijn Op de J. P. Leeuwenberg offreren. Daarmee beloon je hem natuurlijk ook, maar 't wordt veel meer gevoeld als een onderschei ding. Wie geacht wordt'n sigaarte waarderen, krijgt hoogachting toe gedragen. Dat komt, omdat 'n sigaar algemeen beschouwd wordt als een product van echte kwaliteit. Men kan er niet van genieten, vindt men, zonder dat men iemand is met goede smaak. Laten we eerlijk zijn en erkennen, dat er ook wel sigaren weggerookt worden, alsof er niet de minste cultuur in belichaamd is. Soms dient de sigaar tot symbool van macht en protserigheid. Maar de ware sigarenroker heeft in zo'n geval met alle twee medelijden, met de man en met de sigaar. Met de man overigens het meest. De sigaar wordt misbruikt, doch haar reputa tie blijft ongeschokt. Gevangenis Alcatraz wordt] eerlang opgeheven Slag om de arm A narchie Op 2 juli in Genève HOOFDPIJNPOEDERS 4. Frankrijk kent geen max.snelheid meer Roeanda-Oeroendi heren-ondergoed INTERLOCK PA ARLAARSTEEG I (Van onze correspondent) BONN De dreigende staking van mijn werkers in het Roergebied en bij Aken is voorlopig opgeschort. De Westduitse minister van Arbeid, Blank, heeft kans gezien overeenstemming te bereiken met de mijnwerkersbond over een loonsverho ging van 8 percent, 2 percent minder dan was geëist, plus een toeslag van twee mark voor nachtarbeid. De enige moeilijk heid is nu nog dat de mijndirecties al leen willen overgaan tot betaling van deze verhogingen, als zij van de bonds regering financiële steun krijgen. Over dit punt werd vandaag door het Westduitse kabinet beraadslaagd. het bedrag dat nodig blijkt te zijn voor de loonsverhogingen. Minister Blank confereerde gisteren al uitvoerig met de minister van financiën Starke, van wie bekend is dat hij en zijn liberale vrienden niets voelen voor steun van Bonn aan de mijnen. Starke, gisteren gesecondeerd door de liberale partijvoor zitter Mende, is namelijk van mening dat het eens uit moet zijn met het graaien in de schatkist. Tegen zijn zin zijn' ook al de lonen van het personeel der openbare diensten met 6 percent verhoogd. Als dat zo door gaat, is het einde van de lonen- en prijzenspiraal niet meer te zien, aldus Starke. Ondanks deze grote woorden ziet het er echter toch naar uit dat Bonn voor de hogere loonkosten in 't Roergebied en rondom Aken zal moeten opdraaien. De bondsregering heeft er namelijk veel be lang bij de staking te verhinderen, omdat begin juli de verkiezingen in de deelstaat Noord-Rijnland-Westfalen op het program ma staan en Adenauer er niet over denkt een verkiezingsnederlaag te incasseren, alleen omdat een staking op het onjuiste moment de socialisten in de kaart zou kunnen spelen. De 86-jarige kanselier is daarom voor stander van betalen, zoals hij dat ook was ten aanzien van de eisen van de employé's der openbare diensten en tegenover de Krachtens een gerechtelijk bevel jS ambtenaren, die sinds kort moord en brand ^et dne Amerikanen verboden de ge- Maar het is naief te denken dat daar mee de rust op de Westduitse arbeids markt zou zijn weergekeerd. Nieuwe moei lijkheden staan alweer voor de deur. In Nedersaksen willen de mijnwerkers dezelf de verhogingen als aan de Roer en aan staande donderdag gaan zij naar de vak verenigingsstembus om hun stem te ge ven aan een staking, als deze voor de ver wezenlijking van de wensen nodig mocht blijken te zijn. Voorts worden de ambte naren met de dag onrustiger. Voorzitter Kemper van de ambtenarenbond rekende gisteren op een persbijeenkomst in Bonn zijn toehoorders voor, dat in 1961 de in komens in West-Duitsland gemiddeld 7 7 percent gestegen zijn In het eerste kwar taal van 1962 hebben voorts 6,3 miljoen werknemers de toezegging gekregen loons verhogingen van nog eens zeker 7,7 per cent te zullen krijgen. Een geschoolde ar beider brengt daarom ruim 15 percent meer loon naar huis dan een ambtenaar, aldus Kemper, die de regering verweet alleen te wijken voor massale druk, maar zich niet bewust te zijn van eigen verant woordelijkheden. HONOLOELOE (AP) Drie pacifisten uit Californië zijn in hun scheepje Every man II de haven van Honoloeloe uitge varen op weg naar het gebied in de Stille Oceaan waar de Amerikaanse kernproeven worden gehouden. Zij willen vlak bij de afgebakende gevarenzone demonstratie va ren. De Amerikaanse regering deed geen pogingen hun vertrek te beletten. In de mast van het scheepje wappert een zwart-witte vlag met de letters N-D. Nuclair-Disarmament kernontwape- scheeuwen over hun te lage lonen. Voor de kosten van de loonsverhoging der mijn werkers zouden Adenauer en zijn vriend m de mijndirecties graag compensatie wil len geven, door hen omzetbelasting kwijt te schelden. Een andere methode zou zijn, dat de bondsregering een deel van de hogé kosten voor de ongevallenverze- varenzone binnen te varen. Zij zullen zich nu aan de rand ervan ophouden (er be vinden zich daar ook vier Russische sche pen die waarnemingen verrichten.) De advocaat van de drie pacifisten in San Francisco zal tegen het gerechtelijk bevel in beroep gaan. Indien dit succes heeft zullen zij de gevarenzone binnenva keringen in het mijnwezen op zich neemt. ren z0 hebben zi-i meegedeeld Een tenslotte is er nog de uitweg, dat men de regering van deelstaat Noordrijn- land-Westfalen zó ver'zou kunnen krijgen, dat zij de kosten voor bestrijding van s;- licose en kanker, die op de mijnen druk ken, op zich neemt. Dat zou de mijnen jaarlijks DM 300 miljoen schelen, juist Advertentie SINDS «5*4 NV DE FAAM ANNO 1838 FiKFDA II OU AND F AAN Weer of geen weer Reeds jaren geleden had ik het na enige oefening zo ver gebracht, dat het mij vol strekt onverschillig liet wat de weergoden doen. Ik was hierbij gedeeltelijk gesti muleerd door het eindeloze gezeur van zo vele mensen over het weer, dat, dan weer bar, dan weer nat, nu weer een beetje kouder of warmer dan gisteren en morgen een beetje winderiger dan vandaag zou zijn. Ik leerde plezier te hebben in de zon, zoals trouwens de meesten onder ons voor geven; doch ook de vreugde van géén zon die in je ogen schijnt, maar fijne bewolkte hemel zonder regen.. Of een heerlijke re genbui, of in plaats van een windstille dag een verrukkelijke storm. Sneeuw heeft voor mij een speciale bekoring; ik word er zelfs rustig van en beleef het gelukkig niet als „een vieze boel". Hagel neem ik op de koop toe en vorst vind ik gezond, al hoewel soms wat koud. Ik ging nog wat verder: Tocht is voor mij geen probleem meer. Als in de trein iemand mij op inquisi- tionele toon sommeert om het raampje dicht te doen, dan vraag ik altijd voor de zekerheid nog een keertje „Wat blieft u?", om vervolgens rustig naar het zwen- geltje te reiken. „Met alle plezier me neer; zal ik het maar even doen? Ik zit er tenslotte het dichtste bij". Op mijn na- ieve houding is al heel wat agressie stuk gelopen. Maar ook wat het weer betreft, ben ik er toch nog niet mee klaar. Wanneer ik tegen bepaalde collega's zeg, dat ik de heden heersende regenachtige dag wel ge zellig vind voor de afwisseling, dan ziet men mij aan voor een egoist, dat is iemand, die alleen maar aan zichzelf denkt. Ik stel dan de vraag, wat er voor de va kantiegangers aan verandert, of voor de melkboer of voor welke regenlijder dan ook, wanneer óók ik nog onder de nat tigheid gebukt ga en krijg daar geen zin nig antwoord op. Je probeert dan uit te leggen, dat hoe minder mensen onder een bepaald fenomeen lijden, des te beter. Maar de verwarring die dit sticht werkt ook op mij deprimerend, zodat ik me in direct tóch ook door die bui genept voel. Konsekwent zijn betekent hier, dat ik me zelfs door een verregende vakantie niet uit het veld moet laten slaan. Je neemt om te beginnen voor de zekerheid boeken mee. Een voordeel van vakantie is al, dat je niks bepaalds te doen hebt. Van deze ba sis ga ik uit. Alles wat daar aan plezie rigs bijkomt is winst. In het oordwaar je je bevindt, zijn bovendien meestal men sen. Daarmee probeer je er samen een gezellige boel van te maken. Uiteraard is een zonnige zomer prettiger, maar het heeft totaal geen zin je klachten in het niets te zenden en je medemens ermee te vervelen. De kans op wat meer zon zou toenemen met een verlenging van de vakanties, die in ons land wel wat kort zijn. Ik denk aan de 4 tot 6 weken van de Parijzenaar en aan de 5 weken van de Skandinaviër. Daar zal allicht een weekje zon bij zijn.Ver der kan een romantisch avontuur menige verregende vakantie verlichten en anders blijven er nog altijd de boeken om op terug te vallen. Advertentie WASHINGTON (AFP) De Amerikaan- I se autoriteiten overwegen de bekende ge vangenis van Alcatraz, die op een rots in de baai van San Francisco staat, op te heffen, zo heeft Robert Kennedy, de Ame rikaanse minister van Justitie, op een pers conferentie bekend gemaakt. Volgens de minister is het plan reeds een half jaar in studie. Als reden voor de sluiting van deze gevangenis voor zware misdadigers noemde de minister de hoge kosten van deze inrichting, die sterk verouderd is. Mo dernisering zou vier tot vijf miljoen dol lar vergen. Nog met lang geleden slaagden vier ge straften er in van het eiland te vluchten. Of zij de vastewal breikt hebben is niet bekend. Door het woelige water in de baai is het nog nimmer een ontvluchte gevangene gelukt levend de kust te halen. (Van onze correspondent) LONDEN De Verenigde Staten wensen I geen afzonderlijke Europese kernmacht, maar beschouwen de multilaterale weg als het beste middel tot oplossing van de po litieke problemen van het atoomwapen. Dit is volgens Amerikaanse bron het be langrijkste punt, dat naar voren is geko- men bij 2de besprëkfrrfé«1Vatl1 Dëah RÜSkT de Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken, met premier MaeMillan en lord Home, de Britse minister van Buitenland- se Zaken. Het Amerikaanse standpunt be tekent dat men niet zijn heil zal trachten te I zoeken in afzonderlijke atoommachten, maar in gemeenschappelijke controle van I een collectief westelijk kernzwaard. De Amerikaanse woordvoerder, Robert I Manning. zei dat de manier waarop de kwestie moet worden opgelost afhankelijk I is van politieke en strategische factoren, waarop niet helemaal kan worden vooruit- I gelopen. Als voorwaarde voor strategische eenheid zien de Amerikanen namelijk op heffing van de westelijke verdeeldheid door Engelands toetreding tot de Euro- markt als eerste stap naar een Atlantische gemeenschap. Van officiële Britse zijde werd nog opgemerkt, dat het allerbelang rijkste is dat gemeenschappelijke actie verzekerd is door constante en fundamen tele politieke coördinatie. Uit dit alles blijk duidelijk, dat er nog niets in details is geregeld. In Londen acht men het twijfelachtig of Frankrijk bereid zal zijn het eigen kern zwaard, zodra dit tot stand zou zijn geko men, tot het geheel bij te dragen zoals Engeland dat heeft gedaan. Maar zelfs de Britse regering houdt nog een slag om de arm en eist een zekere zelfstandige be wegingsvrijheid op. Volgens oppositielei der Gaitskell is dit een volslagen illusie. Premier MaeMillan zou hierover vanmid dag in het Lagerhuis aan de tand worden gevoeld naar aanleiding van de verklarin gen van MacNamara, de Amerikaanse mi nister van defensie, die de bal aan het rol len heeft gebracht. Het Britse standpunt tot dusver is geweest dat Engeland in staat zou moeten zijn bij een tegen het eigen grondgebied gerichte kernaanval zo nodig zelfstandig terug te kunnen slaan. Dit zou een extra afschrikking betekenen van een eventuele agressor, omdat dit hem zou weerhouden van aanvallen op Ameri- ka's bondgenoten zonder de Verenigde Staten zelf aan te vallen. *V>f 90 ftr>ii iVOfili» Jóu JlU JA|11U Ook Engeland voelt dat alleen samen bundeling van de atoommachten een le vensgevaarlijke anarchie op dit gebied kan voorkomen. Het probleem voor de Britten is dat zij waarschijnlijk hun eigen specia le positie in de samenwerking met de V.S. inzake de kernmacht zullen moeten prijs geven. De kwestie van de kostenverdeling speelt hierbij een grote rol. Tot dusver werden de kosten van Engelands atoom bewapening door de Britten zelf gedragen. Het is niet uitgesloten dat zij, indien het nieuwe systeem zal worden toegepast, over de Europese deelnemers aan het plan zouden worden uitgesmeerd. Het laatste woord is over dit alles nog lang niet gezegd. LONDEN (AP) Engeland en Rusland zijn overeengekomen de 14-landenconfe- rentie over Laos weer bijeen te roepen, om van Laos een werkelijk onafhankelijke neutrale staat te maken. Dit hebben Ame rikaanse en Britse autoriteiten bekendge maakt. England en Rusland, de voorzit ters van de bijeenkomst, zullen waar schijnlijk morgen uitnodigingen zenden aan>de<J>etrekk«)»<4a/»den om op"8 juli in Genève aanwezig te zijn. Premier Souvan- naPhouma vah L&ds zal'l waarschijnlijk aan het hoofd staan van de Laotiaanse de legatie. Advertentie (Van onze correspondenten) BONN In de zo charmante kunste naars- en intellectuelenwijk van München, Schwabing, heeft vier nachten een felle strijd gewoed tussen politie en jeugdige burgers. De afgelopen nacht was de eerste sinds vorige week donderdag, dat de ver keersader Leopoldstrasse niet het toneel was van met gummiknuppels slaande poli tiemannen en met bierflesjes en stenen vervaarlijk smijtende studenten en nozems. De moeilijkheden begonnen vorige week donderdagavond voor het café „Schwabin- ger Nest", waar drie jonge gitaarspelers het misnoegen opwekten van enige omwo- Met zijn hoed in de hand wuift pre mier Kroesjtsjev naar een afvaardi ging van arbeiders die hem gisteren op hpt Moskouse vliegveld kwamen begroeten bij zijn thuiskomst van een zeven-daags bezoek aan Roemenië. Bij de begroeting op het vliegveld Sjere- metevo waren aanwezig: leden van het presidium.president Brezjney, diplomaten en vrijwel het volledig korps Russische maarschalken onder leiding van de minister van Defensie Malinovski. Het boeket bloemen, dat Kroesjtsjev door een meisje aangebo den werd, gaf de premier door aan oud-president Vorosjislov die in ere hersteld schijnt te zijn. Vorosjilov, Soeslov, Kroesjtsjev zoon Sergei en diens vrouw stapten bij Kroesjtsjev in de auto. (Telefoto) ners. Deze belden de politie, die daarna met groot overvalmaterieel aangereden kwam en de muzikanten sommeerde mee te gaan. Grote verontwaardiging bij de gi taarspelers en hun honderd toehoorders. Toen nog enige politiewagens gierend na derden, kwam het tot het eerste handge meen, waarbij de politie er lustig op los sloeg. Om wraak te nemen voor dit optreden verschenen vorige week vrijdagavond eni ge duizenden jongeren op de Leopoldstras se. Uitdagend versperden zij de rijbaan lachten de vastgelopen automobilisten uit en riepen de toestromende agenten toe „kom op als je durft, misdadigers in uni form" en „jullie zijn Vopo's in het blauw" De Münchense politie had hierop handen vol werk om het gestremde verkeer om te leiden en weer vlot te krijgen. Met luidsprekerwagens poogde men ove rigens de duizenden, artistiek geklede, vaak gebaarde jongemannen tot rede te brengen en hen samen met hun in nauwsluitende broeken geklede vriendinnen van het pla veisel weg te praten. Zelfs burgemeester Vogel stuurde via de luidspreker zijn wel menende woorden over de straat. Maar niets hielp, waarna tot slot geweld werd gebruikt, met het gevolg dat vele argeloze voorbijgangers harde klappen opliepen en het bij de politie klachten regende. Deze strijdtonelen midden in de nacht duurden vaak tot 2 uur in de morgen. In de nacht van zondag op maandag ging de politie over tot grootscheepse arrestaties 164 jongemannen en een paar meisjes mochten de nacht in de cel doorbrengen, Gezien de rust van gisteravond neemt de Münchense politie aan, dat dit laatste ge holpen heeft en dat de strijd tussen politie en jeugd ten einde is. De snelheidsbeperking in Frankrijk voor alle categorieën voertuigen opgehe ven behalve in de bebouwde kom. Dit be tekent dat de regeling van vorig jaar waar bij men op zondagen en zaterdagen tussen 15 juni en 15 september en op alle Franse feestdagen van 07.00 tot 19.00 niet sneller mocht rijden dan negentig kilometer per uur, van nu af aan niet meer van kracht is. SAARBRUCKEN (AP) De rechtbank van Saarbrücken heeft de vroegere SS sergeant KurtKöllner tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld wegens moord op negen joden. Köllner, die zijn misdaden tijdens de Tweede Wereldoorlog gepleegd heeft in Polen, werd verder schuldig be vonden aan medeplichtigheid aan de moord op 28 mensen en aan poging tot moord op negen mensen. De voormalige SS-sergeant Heinrich Peekmapri,-die samen met Köllner terecht Stond, werd vrijgesproken. Togen1, beid£ was levenslang- geëist. Men verwacht dat de openbare aan klager in beroep zal gaan tegen de vrij spraak die Peckmann heeft gekregen, ter wijl de verdediger van Köllner waarschijn lijk beroep zal aantekenen tegen de straf waartoe zijn cliënt veroordeeld is. NEW YORK (Reuter) Twintig Afri kaanse en Aziatische landen hebben giste ren op een bijeenkomst van de beheer- schapscommissie van de assemblee der UNO hun eis laten vallen, dat België vóór zondag 1 juli al zijn troepen terugtrekt uit Roeanda en Boeroendi. Zij stelden een evacuatie-periode van een maand voor, van 1 juli tot 1 augustus. De Belgische troe pen zouden in deze periode in hun kazer nes moeten blijven. De Belgen hebben nog steeds 900 man in Roeanda en Boeroendi dat door hen namens de UNO wordt be stuurd sinds 1946. België had de UNO laten weten dat het zijn troepen om „juridische, politieke en psychologische redenen" niet op 1 juli uit deze gebieden teruggetrokken kan hebben. Roeanda en Boeroendi worden als bekend op 1 juli onafhankelijk. Advertentie van sterke garens slip maat 5 2.55 broekje maat 5 2.80 singlet maat 5 2.75 RIB-INTERLOCK slip 1.95 singlet ƒ1.95 NET-ONDERGOED slip ƒ2.95 singlet 2.95 voor een grote keus natuurlijk J Rampen. Twaalf personen zijn gewond bij een botsing tussen een personentrein uit Napels en een trein met troepen en pant serwagens. De botsing gebeurde even buiten Foggia in Zuid-Italië. In het af gelopen half jaar zijn in Italië 150 per sonen om het leven gekomen bij circa twaalf treinrampen. Terug. De Sovjet-Unie heeft verzocht, de terugtrekking van vreemde troepen uit Zuid-Korea als punt op de agenda van de algemene vergadering der UNO te vermelden. Volgens een begeleidend me morandum zijn er negen jaar na het ein de van de Koreaanse oorlog nog steeds vreemde, hoofdzakelijk Amerikaanse troepen, in Zuid-Korea. Piek. Twaalf Engelsen en zes Russen zul len trachten de ongeveer 7480 meter ho ge „piek van het communisme", de hoog ste berg van de Sovjet-Unie te beklim men. De Engelse bergbeklimmers staan onder leiding van sir John Hunt, de Rus sische onder Anatole Ovtsjinnikon. De bergtop ligt in het Pamir-gebergte in Centraal-Azië. Decreet. De Portugese regering heeft bij decreet bepaald, dat de kinderen van in Portugese overzeese gebieden wonende Indiërs niet de Portugese nationaliteit bezitten en dat de eigendommen van de Indiërs in genoemde gebieden zullen worden genaast. Bigamie. De Italiaanse filmproducent Car lo Ponti, echtgenoot van Sophia Loren, zal volgens het persbureau „Italia" te recht moeten staan wegens bigamie. De filmster woïdt medeplichtigheid ten las te gelegd. Ponti was in Mexico van zijn eerste vrouw gescheiden maar in Italië kent men de echtscheiding niet. Moedertje. Een 11 jaar oud Mexicaans meisje heeft het leven geschonken aan een jongen van ruim zes pond. De dok ter, die op 19 juni bij de bevalling in het Ziekenhuis geholpen heeft, zei dat de geboorte normaal verlopen was en dat moeder en zoon het goed maken. Hij zei nog dat het meisje ongetrouwd is. Bevel. Het hof van appel van New Or leans in de V.S. heeft bevolen de neger James Meredith tot de Mississippi-uni- versiteit toe te laten. De toegang was hem verboden vanwege zijn huidskleur. Mr. Meredith is de eerste neger, die aan deze universiteit zal kunnen studeren. Tot nu toe werd de rassenscheiding daar streng toegepast. Return. Tien Amerikaanse dagbladredac teuren zijn uit New York vertrokken voor een bezoek van 23 dagen aan de Sovjet-Unie. De groep zal op uitnodi ging van de bond van Russische journa listen acht steden bezoeken, waaronder Moskou, Leningrad, Kiev en Volgaigrad. Vorig jaar bracht een groep Russische journalisten een bezoek aan de Verenig de Staten.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3