Beijnespersoneel zal met vakbonden gaan Wilde acties afgeraden donderdag vergaderen Melkoorlog in West-Nederland onaangename (centen)kwestie Dagblad- abonnees Hoge Raad verwerpt cassatieberoep van Rotterdamse kapper Arrest tegen moordenaar van Joke G. vernietigd Blue I Band ween NEST0SYL én NEST0SYL Auto tegen huis in Beverwijk Geslipt in tunnel Fietsendief aangehouden Regering licht Kamer commissies in De „Utrecht" vaart thuis Steeds meer aanvoer aan de veiling Meisje vermist Geen voorrang verleend En of! Laat die maar naar buiten gaan. XVvCtCf/f Laat die maar spelen.Ze kan ertegen. Moeder heeft er zelf voor gezorgd: MET GOED ETEN! Met alles wat groeiende kinderen nodig hebben. Met alles wat Blue Band geeft. Blue Bandy bereid van energierijke grondstoffen. Maar ook met vitamine A en D èn provitamine A ...EN LEKKER ETEN! Blue Band geeft alles wat moeder klaar maakt een nog fijnere smaak. Om lekker te eten. Om goed te eten. Om er tegen te kunnen. D. VAN BUUREN WEGENS VAKANTIE GESLOTEN NEST0SYL NEST0SYL !n uw winkel Donderdagavond zullen de vakbonden een vergadering beleggen in het K.S.A.- gebouw te Beverwijk. Het personeel van de Koninklijke Beijnes-fabrieken, die, zoals gemeld, aan de Hoogovens worden verkocht, zal daar nader worden ingelicht over de stand van zaken. Maandag heeft de A.N.M.B. vlugschriften uitgereikt onder het personeel toen dit de fabriek verliet. Daarin werd erop ge wezen dat het onverstandig zou zijn onberaden acties te beginnen. Geadviseerd werd eerst de vergadering met de bonden af te wachten. Hoogovens acht ik een zeer gelukkige ont wikkeling". De beslissing tot verkoop van de fabriek van Beijnes is voor één categorie zeer hard aangekomen: de gezinsleden van de werknemers vernamen het nieuws uit de krant. Men had de personeelsleden ingelicht vóór het nieuws in de kranten werd gepu bliceerd, maar deze mensen hadden geen gelegenheid het ernstige nieuws thuis te vertellen. De heer Ockeloen is van mening, dat men in dit geval het personeel een paar uur eerder vrijaf had moeten geven. De districtsbesturen van de vakbonden blijken in de onderhandelingen over de verkoop van gebouwen en grond van Beij nes aan Hoogovens niet te zijn gekend. De hoofdbesturen waren echter wel inge licht. De heer C. Ockeloen, districtsbestuurder van de Nederlandse Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en de Electrotechnische Industrie, deelde ons mede, dat hij het ge beurde op zich zelf genomen niet zo vreemd vond. Er zijn in Europa te veel wagonfabrieken en over een concentratie behoeft men dan ook niet verbaasd te zijn. „Maar de manier waarop het ge beurd is, lijkt nergens naar. Men heeft nu wel een fraaie verklaring uitgegeven met een aantal waarborgen, maar het was ons liever geweest, als men de vakbonden er tijdig bij had betrokken". De heer Ockeloen achtte de gang van zaken middeleeuws. „Wij willen op korte termijn in overleg treden met de directie van de V.M.F. en die van de Hoogovens om over de belan gen van het personeel te praten. Men moet niet vergeten, dat het besluit niet is gevallen door een dreigend faillissement; het is ingegeven door economische motie ven. Het bedrijf is gezond en sterk; de reserves, ook door het werk van het per soneel ontstaan, zijn groot. Men zal dan ook best wat kunnen uitgeven om te be reiken dat niemand schade ondervindt. Personeel beter af? De heer N. Th. Lambrechtsen, directeur van de Koninklijke Beijnes, is van mening, dat de gang van zaken voor de meeste werknemers van Beijnes voordelig is. Men is in feite straks beter af op de Hoog ovens, welk bedrijf een natuurlijke ligging aan zee heeft en betere mogelijkheden voor de toekomst biedt wat betreft sociale voorwaarden, pensioenvoorzieningen en leerlingenopleiding. Hij ontkent, dat er geen overleg met de vakbonden"z'öu zijn gétféest. ..Inderdaad hebben v?e de districtsbesturen er niet ip gekend, ïh verband met de noodzakelijke geheimhouding. Dat was ook het geval met onze eigen naaste medewerkers, die er buiten moesten worden gehouden. De hoofdbesturen van de vakbonden hebben we echter wel meegedeeld wat er aan de hand was. We hebben hun verteld wat we gingen doen en verzekerd, dat alle moeite zou worden gedaan om de belangen van het personeel te beveiligen. Dat betekent niet, dat we alle regelingen al hebben doorge sproken. Dat komt nu pas aan de orde." De heer Lambrechtsen wees erop, dat ook Hoogovens en de V.M.F. alles zullen doen in het belang van de werknemers. „Hoogovens kan veel grotere toekomstmo gelijkheden voor de mensen bieden dan wij". De heer Lambrechtsen ontveinsde zich niet, dat het probleem juist ligt bij de wat ouderen. De Hoogovens stellen geen leeftijdsgrens, maar er zijn natuurlijk functies bij Beijnes, die bij Hoogovens niet bestaan of niet vrij zijn. Maar bij Hoogovens zal men in zulke gevallen om scholing aanbieden. De besprekingen met de vakbonden zullen wel grotendeels wor den gekenmerkt door gesprekken juist over deze moeilijkheden. „Voor de jongeren zijn er feitelijk geen problemen", meende de heer Lambrecht sen. Vertrouwen Burgemeester J. G. S. Bruinsma van Beverwijk ziet de toekomst met vertrou wen tegemoet. Het college van B. en W. van Beverwijk is maandagmorgen op de hoogte gesteld van het besluit. „Ik vind het jammer, dat een bedrijf van de tweede categorie weggaat, maar men kon het toch eigenlijk al zien aanko- en. Daar tegenover staat een uitbreiding van Hoogovens, hetgeen ik toch wel een gunstige ontwikkeling vind. U moet niet vergeten, dat Beijnes toch de oude Beijnes niet meer was". De burgemeester stelt veel vertrouwen in de toekomst van het personeel. Hij is op de hoogte van de regelingen, die men voor het personeel in gedachten heeft en hij acht de toekomst van de werknemers wel gewaarborgd. „En nogmaals, de versteviging van de De politie in Beverwijk heeft vanmor gen een 29-jarige inwoner van deze plaats aangehouden die ervan wordt verdacht in -de. Afgelopen nacht 'in "Beverwijk met zijn personenauto tegen een huis in de Kloos terstraat te zijn 'gerëden. Na de botsing reed de Beverwijker door. De politie kwam hem op het spoor nadat zij op de Noorderwij kweg een auto had aangetrof fen die voldeed aan het opgegeven signa lement. De wagen is in beslag genomen. Op het kruispunt Populieren-Iepenlaan in Beverwijk kwam een 20-jarige bestuur der van een scooter maandagavond om streeks half acht in botsing met een brom fietser die plotseling linksaf sloeg. De be rijder van de scooter is voor onderzoek naar het Rode Kruisziekenhuis overge bracht. Een 23-jarige scooterrijder uit Velsen- Noord is maandagmorgen om kwart over tien in de oostbuis van de Velser tunnel geslipt. Hij zou een snelheid van honderd kilometer hebben gehad toen zijn motor rijwiel begon te slingeren en slipte. De berijder kreeg een gat in zijn hoofd en schaafwonden aan voorhoofd, gezicht en rechterhand. De Velsense politie heeft maandag een 46-jerige betonwerker zonder vaste woon- of verblijfplaats ingesloten in het hoofd bureau. De mah zou hebben getracht een in Velsen gestolen fiets in Zaandam aan de man te brengen. De Zaandamse politie hield hem aan en bracht hem over naar Velsen. Donderdagmorgen zullen de commissies voor Buitenlandse Zaken en Nieuw-Guinea uit de Tweede Kamer bijeenkomen om door de regering op de hoogte te wor den gesteld van de laatste ontwikkelingen in Nieuw-Guinea. Prof. De Quay zal de bijeenkomst voorzitten. De jager „Utrecht" is uit Nieuw-Guinea vertrokken voor de thuisreis naar Neder land. De reis gaat door het Panamakanaal. De „Utrecht" wordt op 10 augustus in Den Helder verwacht. De melkoorlog, die sinds enige maanden in westelijk Nederland woedt, is een bijzonder gecompliceerd spel met centen, procenten en procenten van centen. Een cijferspel dat echter de menselijke verhoudingen niet onaangetast laat. Er is op het Westnederlandse platteland een strijd tussen boeren en boeren door ontstaan en het kan bijvoorbeeld gebeuren dat een boer een brief schrijft in deze trant: „Mijnheer, ik dank u voor de jaren lange goede samenwerking, maar nu mijn zoon gaat trouwen met de dochter van een boer, die tot de andere partij hoort, verlaat ik toch liever uw organisatie". Een ander gevolg is, dat grote hoeveelheden melk nu langs andere wegen reizen, in andere fabrieken en in ander produkten terecht komen dan ze een jaar geleden zouden hebben gedaan. De partijen in deze oorlog zijn de C.M.C. en de M.I.V. De C.M.C., De Coöperatieve Melk Centrale, is een organisatie van boe ren. Deze coöperatieve centrale, die over zeventig percent van de in het westelijk consumptiemelkgebied geproduceerde melk kan beschikken, heeft vele bindingen met de particuliere industrie. Zij levert haar melk zowel aan con- sumptiemelkbedrijven als aan zuivelfabrie ken. De bedrijven die tot haar klanten kring behoren zijn in hoofdzaak te onder scheiden in twee groepen: consumptie- melk- en zuivelbedrijven waarmee de C.M.C. langlopende contracten heeft en waarvan ze vaak een der grootste aan deelhouders is enerzijds, en bij de M.I.V. aangesloten consumptiebedrijven, waarin ze niet zelf deelneemt, anderzijds. De M.I.V., de Melk Inkoop Vereniging, onderhandelt ieder jaar ten behoeve van de aangesloten particuliere consumptie- melkbedrijven met de C.M.C. over te leve ren hoeveelheid en te betalen prijzen. On geveer eenderde van de in West-Nederland afgezette consumptiemelk komt van M.I.V.- bedrijven. Meerprijs De samenwerking tussen C.M.C. en MIV is jarenlang zonder al te grote moeilijk heden verlopen. In 1958 echter deden zich wat problemen voor en nu is er helemaal een kink in de kabel gekomen. Oorzaak van de moeilijkheden, zowel in 1958 als nu, is de „meerprijs". Die meerprijs "is het 'WödTSg? "dSVltè mbei voor als consumptiemelk verkochte ,melk krijgt bóven de zuiVelwaira'e, 'dat is dé opbrengst die bij verwerking tot zuivel produkten zou zijn verkregen. In 1958 had den bepaalde groepen, waaronder de F.N.Z., de organisatie der coöperatieve zuivelfabrieken elders in het land, be zwaar tegen de meerprijs, die in het wes ten tussen C.M.C. en M.I.V. was overeen gekomen. De bezwaren werden in het be stuur van het Produktschap voor Zuivel besproken. Dit bestuur besloot, bij de eerstvolgende gelegenheid de regering te adviseren, in de berekening van de straat- prijs voor consumptiemelk in het westen niet meer dan één cent meerprijs voor de boer in te calculeren, en dat had tot ge volg dat C.NI.C. en M.I.V., die in 1958 een meerprijs van 1.32 cent per kg. melk waren overeengekomen, in 1959 die meer prijs op een cent moesten stellen. Zo bleef het tot dit voorjaar. Dit voorjaar evenwel besloot de C.M.C. een poging te doen, een hogere opbrengst voor haar melk te krijgen. Twee middelen wilde zij daarbij, in chronologische volg orde, aanwenden: eerst meer melk naar de zuivelindustrie en dus minder naar de consumptiemelksector laten gaan, en daar na een deel van de melk afzetten als „aan- vullingsmelk". Onenigheid De C.M.C. deelde de M.I.V. mee, dat deze voor 1962 nog maar kon rekenen op een contract voor een kwart van de hoe veelheid melk die zij voor 1961 besteld had. De M.I.V. nam met die regeling geen genoegen en de onenigheid begon. Inmid dels waren beide partijen, hoezeer ook on eens, het over één ding wel ongeveer eens namelijk, dat de in hun ogen onbevredi gende samenstelling van de straatprijs voor consumptiemelk de eigenlijke oorzaak van de moeilijkheden was. De regering houdt die straatprijs al te stevig vast. vindett zij. De M.I.V. vroeg het Produktschap, het element meerprijs voor de boer in de straatprijs in 't westen toe te staan. Waar schapsbestuur wilde dat nu wel, maar de minister vóó Ecöilomischld Zaken Weiger da voor,dat;(doel een verhoging van de straatprijs in het westen toe te staan. Waar op het bestuur van het Produktschap be sloot, een verhoging van de meerprijs van een cent tot 1,35 cent mogelijk te maken door 0,35 cent per kg. melk beschikbaar te stellen uit het Zuivelfonds; dat betekent dat alle Nederlandse boeren aan die 0,35 cent meebetalen. De M.I.V.bereid de 13,5 cent meerprijs te betalen, bleef echter de aangeboden hoe veelheid van een miljoen kg. melk te wei nig vinden. De bedrijven die met de C.M C. langlopende contracten hebben en de eigen bedrijven van de C.M.C. verklaarden zich daarop bereid wat van hun portie af te staan, zodat de M.I.V. inplaats van 1 miljoen. 2,4 miljoen kg kon krijgen. Maar daarvoor wilde de C.M.C. dan een hogere meerprijs hebben dan 1,35 cent. Volgens de directeur van de C.M.C. is hij het met de voorzitter van de M.I.V. eens geworden over een compromis, dat aan de besturen der beide organisaties voor gelegd zou worden. De voorzitter van da M.I.V. heeft echter in een artikel in het Algemeen Zuivelblad ontkend, dat hij niet zijn gesprekspartner tot een compromis is gekomen. Het gevolg was, dat met ingang van 22 april de C.M.C. niet meer leverde aan de M.I.V. als zodanig en haar plannen ging uitvoeren. De M.I.V.-bedrijven er zijn acht tien consumptiemelkbedrijven aangesloten waarvan er ongeveer twaalf hoeveelheden van betekenis van de C.M.C plachten af te nemen moesten nu ieder voor zich een oplossing zoeken. Volgens een opgave van de C.M.C. hebben zeven hunner dat gedaan door individueel bij de C.M.C. te kopen, op de voorwaarden van het com promis. Anderen, die „eigen" boeren heb ben, vervangen de weggevallen C.M.C.-le vering door de aankoop van aanvullings- melk bij zuivelfabrieken. Weer anderen gaan „de boer op". Zij proberen boeren weg te lokken bij de fabrieken, die lang lopende contracten met de C.M.C. hebben, Hun kans op succes daarbij is behoor lijk, omdat de C.M.C. in deze contracten de voorwaarde stelt, dat deze fabrieken aan hun boerenleveranciers, die geen lid van de C.M.C. zijn, een lagere melkprijs moeten uitbetalen dan de C.M.C. aan haar eigen leden uitbetaalt. Zodoende kunnen de M.I.V.-bedrijven een prijs bieden, die ho ger ligt dan deze boeren gewend waren, maar lager dan voor aanvullingsmelk bij de zuivelindustrie zou moeten worden be taald. Op deze manier is, volgens schatting van de C.M.C. over het hele jaar gere kend ongeveer 35 miljoen kg melk ver huisd. De moeilijkheden tussen Westneder landse boeren onderling zijn hierdoor ver oorzaakt. Machtspositie Bij de C.M.C. acht men het niet uitge sloten, dat de oude toestand toch nog eens hersteld zal worden. En bij de M.I.V. vindt men dat de C.M.C. zich een machtspositie heeft toegeëigend, die M.I.V.-bedrijven op te hoge kosten jaagt, en men vraagt er Steeds groter gaan de aanvoeren aan de veiling Kennemerland worden. Maandag kon men de aanvoer in de grote binnenhal niet plaatsen en was men genoodzaakt ook de kleine hal te gebruiken. Er werden ruim 8000 kisten sla aange voerd, waarvan er een goede 3000 door draaiden. Overigens ging alles vrij vlot weg al bleef er tegen het einde ook nog wat spinazie van tweede sortering staan. Er waren nu al 5000 doosjes aardbeien van de koude grond, die rond de gulden per stuk noteerden, ook kwamen er nog 5000 doosjes glas-aardbeien. De aanvoer van waspeen gaat ook groter worden. Hier bedraagt de aanvoer 10.000 kilo, terwijl er ook weer 35.000 kilo spinazie aan de markt kwam en 8000 bos peen. De noteringen luiden: Spinazie 15-34; sla 3,5-4,5; bospeen 45- 58; rabarber 15-23; waspeen 42-60; aard beien 80-109; aardbeien 550-690 slof; bloemkool 22-48; postelein 12-32; sperzie bonen 190-250; tomaten 75-123 en bosbieten 11-22. zich af of de regpripg zo'n rechtspositie kan 'töïêreten. De regering, zo vindt de M.I.V., fnillime tert de straatprijs én' trekt zich er niets van aan dat die straatprijs in het bereke ningsschema van een aantal consumpti- melkbedrijven niet past. De M.I.V., werd van die zijde meegedeeld, wacht af of en hoe de overheid wil meewerken aan herstel van de oude situatie De M.I.V, heeft indertijd geen succes gehad met een verzoek aan het bestuur van het produKt schap om voor de C.M.C. een tijdelijke leveringsverplichting in te stellen, die tijd voor een verder gesprek zou bieden. Ook een bemiddelingspoging van de voorzitter van het Produktschap is zonder resultaat gebleven. In Sassenheim wordt sinds 13 juni een meisje vermist. Het is de 17-jarige Geer- truida Hendrik van Duijn. Haar signale ment luidt: Groot 1.70 meter, middelmatig postuur, knappe verschijning, donkerblond hoogopgemaakt haar, modern kapsel, groot litteken onder de keel. Het meisje had op de dag van haar verdwijning een donker blauwe korte rok en een lichtblauwe trui aan. Zij droeg geen kousen. Zij had een bruine gevlochten tas bij zich. De bestuurster van een personenauto liep schaafwonden aan beide knieën op en haar 4-jarig dochtertje een wond boven het linkeroog, nadat zij maandagmiddag om half twee op het kruispunt Eenhoorn straatSaturnusstraat in IJmuiden in aan rijding was gekomen met een andere per sonenauto. Zij zou geen voorrang hebben verleend. Moeder en dochter werden door de onge- vallendienst ter behandeling naar het An- toniusziekenhuis gebracht en vandaar naar huis in IJmuiden. De Hoge Raad heeft vandaag het cassa tieberoep verworpen van de Rotterdamse kapper G. J. L., die in eerste instantie door de rechtbank in Rotterdam en in beroep door het hof in Den Haag is veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf wegens moord op het achtjarige jongetje Marcel Nivard uit Rotterdam. De kapper pleegde de moord op 7 februari 1961. De Hoge Raad heeft het arrest vernie tigd van hle't gerechtshof in Öèn Bo'ich, waarbij een 25-jarige psychopaat tot 20 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens moord op het 17-jarige Venlose meisje Joke Groenendaal. De Hoge Raad heeft de „voorbedachte rade" niet bewe zen geacht en de zaak verwezen naar het hof in Arnhem. De man heeft het meisje op 10 mei 1950 om het leven gebracht nadat hij was ont vlucht uit een psychiatrische inrichting. De rechtbank in Roermond veroordeelde hem wegens moord tot twintig jaar gevan genisstraf. In hoger beroep kreeg de man in Den Bosch dezelfde straf. Blue Band. smullen om - igj~ ufpcnFUUr MARGARINE"! De SPECIAALZAAK van Frans Naereboutstraat 64 is van 2 tot 12 juli de ideale ZALF bij: insectenbeten blaren jeuk smetten schaaf-, snij- en brandwondjes en na te veel zon vele huismiddeltjes in 1 tube pijn- en jeukstillend ontsmettend genezend hoort in huis! willen weten wat ar te koop ia ln de wereld, ln het land, ln de omgeving

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5