In Akersloot worden 150 soorten lelies geëxposeerd van 5-10 juli vermaat en dit in Burgemeester van Best neemt zijn voorganger in bescherming WACHT if VOOR NAMAAK!, Lilium Speciosum een specialiteit van een dorp op zure gronden Kantoormeisje liet 3000 gulden over straat waaien Onwettige wapenhandel bloeide in Rotterdam Tyfusbesmetting aan monteur te wijten de 'fylagiScke kleurenfilm Verzending van zeepost „Infiltrant, doorgedrongen op belangrijke post" beter brood voor hetzelfde geld DONDERDAG 28 JUNI 1962 13 vermaal: LADDERVRIüE GENOEG VOOR COMPAGNIE Wapen blijkt voor velen begeerlijk bezit te zijn Nederlands vliegtuig helpt bi] evacuatie Fransen uit Oran Twee arbeiders na een val overleden Armband bleef haken: arm van inpakster afgerukt Kerkelijk nieuws Pers in de middeleeuwen Portret hoort historisch gezien in galerij thuis" Pastoor vrijgesproken van meineed Bezwaren tegen A'dams studentenpredikant ILFORD Sportsman xl| kleinbeeldcamera's vanaf 79.50 Advertentie Akersloot aan het Alkmaardermeer, een kilometer of zeven zuidelijk van Alk maar, is in Nederland beneden het Noordzeekanaal een vrijwel onbekend dorpje. Er wonen nog géén 3.000 mensen, die hun brood verdienen met land- en tuin bouw, veeteelt en in de industrie. Geen plaatselijke industrie die bestaat in Akersloot uit een schelpenbranderij waar kalk wordt gemaakt doch industrie elders, vooral in het IJmondgebied. Vele mannen uit Akersloot pendelen dagelijks met autobussen naar bijvoorbeeld het Hoogovenbedrijf. Een jaar geleden kwam Akersloot in het nieuws. Er werd een lelietentoonstelling gehouden, die niet alleen vakmensen uit heel Nederland doch zelfs bollen- en bloemenkwekers uit het buitenland naar dit dorp aan het meer deed reizen. Het succes van de ten toonstelling was zo groot, dat de organisatoren besloten er een jaarlijks terug kerend evenement van te maken. Men heeft in Akersloot uit het organi seren van die eerste lelietentoonstelling veel lering getrokken. Ging men vorig jaar nogal amateuristisch te werk het organiseren van een bloemententoonstel ling is au fond geen werk voor leliekwe kers dit jaar heeft men de zaken grondig aangepakt. Omdat er in heel Akersloot geen zaal te vinden was die een lelietentoonstelling kon herbergen, werd de tentoonstelling vorig jaar in het pasgeopende fraaie raadhuis gehouden. De raadszaal was omgetoverd tot een lelietuin en de bezoekers vonden lelies tot in de kamers van de burgemeester, de gemeente-architect en gemeente-ontvan ger toe. Het had zijn charmes, die lelie tentoonstelling in dat moderne raadhuis waar en kostelijke wandschildering van prof. Jaap Min in de hal prijkt doch ook zijn nadelen. Dat men er toch in slaagde meer dan 100 soorten lelies te pronk te zetten, was meer te danken aan het improvisatieta lent van de organisatoren en de kundig heid van bloemenarrangeur Arie Nuyens uit Alkmaar dan aan de geschiktheid van het raadhuis voor het houden van dergelijke tentoonstellingen. En improvi seren mag voor een keer wel eens leuk zijn, voor een evenement dat men jaar lijks wil laten plaatsvinden is een goede organisatie en voorbereiding vereist. Centrum Akersloot is een centrum van leliecul tuur in Nederland. Dat mag in vakkrin gen, ook in het buitenland, bekend zijn, het grote publiek heeft er vrijwel geen weet van. Hoewel dat niet zozeer het doel is van de lelietenoonstellingen, zal daar door die tentoonstellingen op de eerste plaats bedoeld voor de vakmensen toch wel verandering in komen. Want een tentoonstelling van bloeiende lelies is een lust om te zien. Bijna 6.000 be zoekers hebben dat vorig jaar ervaren. De vraag ligt voor de hand, waarom dit Noordhollandse dorpje een centrum van leliecultuur kan worden genoemd. Er is een heel oud rijmpje, dat luidt: Drie akers in het rood, is het wapen Akersloot. Aker is een oud-Nederlands woord voor eikel. De leliecultuur in Akersloot nu houdt met de boom, waaraan eikels groeien, nauw verband. In vroeger eeuwen was dit gedeelte van Noord-Holland een uitgestrekt gebied van meren, plassen en moerassen. Door die moerassen liepen h paar zandruggen, waarop dichte eiken- bossen groeiden. Door de eeuwen heen hebben die bos sen de grond bij uitstek geschikt gemaakt voor de leliecultuur. Afgevallen bladeren en vruchten en het vergaan van gestor ven eiken vormden een humuslaag, die sterk zuurhoudend en dus erg kalkarm is. De natuur wil nu, dat met name de leliesoort Speciosum hardnekkig weigert anders dan op deze zure grond te ge dijen. Met uitzondering van enkele plek jes in de naburige gemeenten Heemskerk en Assendelft komt deze grondsoort ner gens elders in Nederland voor. Die geschiktheid voor het telen van de Lilium Speciosum houdt echter niet in, dat de leliekwekers in Akersloot de teelt dateert reeds uit het begin van de 17e eeuw ook niet andere leliesoorten telen. Het is zelfs zo, dat Akersloot er op kan bogen het grootste assortiment lelies te kweken in ons land. Ongeveer 20 hectare grond zijn voor de leliecultuur in gebruik. Van 5 tot en met 9 juli zullen er dit jaar in Akersloot ongeveer 150 soorten le- Advertentie Let bi] aankoop van Uw naadloze nylons op dit herkenningsembleem. U loopt dan geen enkel risico I runex Temidden van het drukke verkeer dat zich gistermiddag tegen kantoortijd voortbewoog op het kruispunt Korevaarstraat Jan van Houtkade in Leiden, fladderden in eens talrijke bankbiljetten in coupures van 25,- en f 100,-, tot een bedrag van 3.000-, over de straat. Tientallen voor bijgangers gingen direct achter het geld aan. Het bedrag was afkomstig van een kan toormeisje, dat op weg was naar het post kantoor. Onderweg stapte ze even van haar fiets om in een winkel een broodje te kopen. Een rukwind deed de fiets omver 'allen, met het gevolg dat de biljetten He zich in het fietsmandje bevonden zich et drukke verkeerspunt verspreidden. Dankzij de hulpvaardigheid van velen id het hevig geschrokken meisje binnen ijf minuten al het geld weer bij elkaar, net uitzondering van een biljet van 100-, dat in het water van de Zoeterwoudse- ingel was gewaaid en waarnaar lange ijd vergeefs is gedregd. lies te bewonderen zijn. Niet meer in het raadhuis, doch in 'n demontabele tentoon stellingshal met een grondoppervlak van ruim 900 vierkante meter, die op een wei land nabij het centrum van het dorp is opgericht. Niet een maar twee arrangeurs zullen de tentoonstelling dit jaar inrichten en de lelies zullen geplaatst worden in een parklandschap met bomen, vijvers en fonteinen. Men verwacht een grote inzending (van tegen de 50 soorten) lelies uit de Verenig de Staten; ze worden per vliegtuig aange voerd of komen uit Andijk, waar Ameri kaanse leliesoorten worden voortgeteeld. Er is een bekroningsfonds gesticht dat 26 prijzen bevat, de wisselbeker voor het mooiste assortiment, ander bekers, gou den medailles, lauwertakken en gebruiks voorwerpen. Hoge verwachtingen De verwachtingen in Akersloot zijn dan ook hoog gespannen. De NTS zal in twee programma's aandacht aan Akersloot wij den, eenmaal aan het dorp, zijn omgeving en zijn bevolking en eenmaal speciaal aan de leliecultuur en de lelietentoonstelling. Er is, in een hal naast de lelies, een mid- denstandstentoonstellinfe op touw gezet. Er zijn 90.000 suikerzakjes, die attenderen op de lelietentoonstelling in omloop ge bracht en ettelijke honderden aanplakbil jetten verspreid. En er is een omlijsting in de zin van bal-avonden, een wijnfeest en een cabaretprogramma, waaraan o.m. Anneke Grönloh en - de Spelbrekers mee werken. Men rekent nu op zeker 10.000 bezoekers om „er uit te springen", doch men hoopt op 20.000 bezoekers. Die hoop lijkt niet eens zo ongerechtvaardigd als men weet dat Nederlandse lelie- en bollenkwekers relaties uit de V.S., Zweden, Engeland en Duitsland hebben uitgenodigd, in de V.S. de „Internationale Lelieshow Akersloot Holland" met grote letter in het voor bloemen-bollentelers- bestemde program ma van tentoonstellingen is opgenomen en buitenlandse vaktijdschriften de ten toonstelling redactioneel hebben aange kondigd. Advertentie lekker van de eerste tot de laatste snede 25 jaar broodbakker De Rotterdamse recherche heeft het on derzoek in de zaak van de illegale wapen handel beëindigd. Alleen al in Rotterdam zijn bij diverse mensen 180 wapens in be slag genomen, waaronder nieuwe revol vers, pistolen, bren- en stenguns, Duitse machinepistolen en een Russisch machine geweer, dat door een oud-Koreastrijder was buitgemaakt. De centrale figuur in deze handel, een 31-jarige instrumentmaker uit Rotterdam, werd enkele dagen geleden gearresteerd. De man, die in het wapenvak zit, had een voorlopige vergunning om wapens te importeren. De politie vermoedt dat hij duizenden guldens aan de illegale handel had verdiend. Het onderzoek begon eind april met de arrestatie van een 24-jarige schilder, die een partij wapens had verborgen onder de zoldervloer van zijn woning. Het heeft zich uitgestrekt tot geheel Nederland. Een tien tal personen is gearresteerd. Ongeveer dertig mensen kregen een proces-verbaal wegens ongeoorloofd wapenbezit. Met de in beslag genomen schietwerktuigen zou men een volledige compagnie kunnen be wapenen. Gisteravond is de onlangs door Martin's Air Charter aangeschafte DC-4 van Schip hol naar Algerije vertrokken om zijn aan deel te leveren in de evacuatie van Fran se burgers. Van Oran uit zal het toestel vijf vluchten uitvoeren naar Marseille en Toulouse. Vier vliegers, vier stewardessen en een monteur gaan met de machine mee. De DC-4, die 70 passagiers kan vervoeren is voor deze vluchten gehuurd door de Fran se luchtvaartmaatschappij Air France. Twee Nijmeegse arbeiders zijn in een ziekenhuis overleden, als gevolg van een val bij hun werk. De 25-jarige elektricien W. Wienen werd vorige week donderdag ernstig gewond, toen hij bij het herstellen van een takel in de papierfabriek Schuller op drie meter hoogte van een steiger viel. De 26-jarige T. F. van den Ing maakte een val toen hij maandag op grote hoogte het evenwicht verloor bij het schilderen van dakspanten. De besmetting met tyfus van het drink water in Amsterdam is te wijten aan een constructie, die een al te actieve monteur op de rioolwaterzuiveringsinrichting-west, zonder medeweten van zijn superieuren, had aangebracht. Dit blijkt uit een verkla ring, die burgemeester mr. G. van Hall gistermiddag in de gemeenteraad aflegde Na de vijf tyfuspatiënen, die vrijdag waren gemeld, zijn als gevolg van een aan de Amsterdamse artsen gerichte cir culaire nog tien paiënten in het Wilhel- minagasthuis opgenomen van wie er een aan tyfus bleek te lijden. Hiermee is het aantal tyfusgevallen op 6 gekomen. In een fabriek in Rotterdam is een 15 jarige inpakster, die een draaiende pak- machine wilde schoonmaken, met haar armband achter een bout blijven, ha ken. Haar arm werd tot de elleboog afge rukt. Het meisje is in het Dijkzigtzieken huis opgenomen. Daar kwam ook een 56-jarige bakker te recht, die ernstige inwendige kneuzingen opliep, toen hij in een Rotterdamse brood fabriek tussen draaiende delen van een broodrijsmachine bekneld raakte. Geref. Kerken Beroepen te Katwijk aan Zee (vac.-E. I F. Nawijn) R. de Vries te 's-Gravenhage- Moerwijk. Examens De classis Groningen heeft praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer M. H. van Es te Gronin gen, kand. aan de V.U. Om de drie jaar wordt in Landshut in West-Duitsland een landjuweel op gevoerd, waarvan het hoogtepunt is het „Prinselijk huwelijk" ter herinne ring aan het werkelijke huwelijk tus sen de Beierse erfgenaam-prins Georg en en de Poolse prinses Jadwiga in 1475. Niet alleen alle deelnemers moes ten dit jaar in historische kledij ver schijnen, ook van de persfotografen en radioreporters werd dit verlangd. ILFOCHROME Uw vakbekwame fotohandelaar heeft ze reeds in huis- spoed U er heen! Met enthousiasme zal hij U vertellen van de alles overtreffende resultaten, die hij van ILFOCHROME zag Zijn mening is...Superieur in alle opzichten ongeëvenaarde scherpte „onzichtbare" korrel een rijk zacht kleurenpalet en... De eis van deze tijd... vliegensvlug terug! DE CHANNEL AIR BRIDGE onderhoudt een dagelijkse luchtbrug Rotterdam - ILFORD CENTRALE. ILFOCHROME 32 cass. 36 opnamen incl. ontwikkelen f 14.25 •cass. 20 opnamen incl. ontwikkelen f 10.80 ILFOCHROME 25 8mm 7,62 Mtr. incl. ontwikkelen f 15.15 ILFOCHROME DIA'S worden, behalve wanneer uitdrukkelijk anders vermeld wordt, ZONDER PRIJSVERHOGING gemon teerd in genummerde DUPLEXBOARD raampjes afgeleverd. (Van onze correspondent) Naar aanleiding van een schriftelijk ge stelde vraag van een der gemeenteraads leden van het Brabantse dorp Best inza ke de portretten-galerij van burgemees ters in het gemeentehuis van deze plaats, waar zich ook het portret bevindt van de heer L. Groffen, die tijdens de Duitse be zetting tot burgemeester van Best werd benoemd, heeft de burgemeester van Best, mr. G. Notermans, een verklaring in de raad afgelegd. Hij zei onder meer: „er is een bedrag van 10.000,- besteed aan de portretten galerij van oud-burgemeesters en erebur gers in het gemeentehuis. Aangezien de voormalige burgemeester Groffen op voor dracht van de commissaris der provincie Noord-Brabant, bij besluit van 12 augus tus 1941 van de secretaris-generaal van het departement van Binnenlandse Zaken, met ingang van 1 september 1941 als zo danig benoemd werd, waarbij dus van een aanwijzing door de bezettende macht geen sprake was, is het college van B. en W. van mening, dat uit historisch oogpunt gezien zijn portret ook in deze galerij thuishoort. Daarenboven is in de uitspraak van het tribunaal, waarbij de heer Groffen uit de actieve en passieve kiesrechten is ontzet, geen enkele overweging opgenomen die betrekking heeft op de uitoefening van zijn ambt als burgemeester. Was dit wel het geval geweest, dan zou het college van B. en W. zijn portret uit de galerij hebben geweerd. Burgemeester Notermans deelde ons gis teravond nog het volgende mee: „de heer Groffen is in de ogen van de meerder heid der bevolking een joviale figuur. In de oorlog was hij beslist niet gevaar lijk. Hij is een volmaakte opportunist. Hij werd benoemd nadat zijn voorganger was overleden. Het enige wat hem ver weten kan worden, is dat hij als oud beroepsofficier nauwe relaties onderhield met Duitse officieren. Ten tijde van zijn installatie had men de vlaggen uitgesto ken. Op de receptie, die de heer Groffen toen hield, kwamen enige N.S.B.-ers in uniform op het gemeentehuis om hem te feliciteren met zijn benoeming. De heer Groffen heeft toen deze N.S.B.-ers, aldus nog steeds burgemeester Notermans, mee gedeeld, dat zij niet waren uitgenodigd en hen door de bode naar de deur van het gemeentehuis laten brengen. Na de oor log is hij nog even bij mij als wethou der geweest, tot hij in 1947 voor een tribunaal werd gesleept". Het Haagse gerechtshof heeft het vrij sprekend vonnis van de rechtbank beves tigd in de zaak tegen de 60-jarige pastoor uit Enkhuizen, die terecht heeft gestaan wegens meineed. Deze meineed zou zijn gepleegd tijdens zijn verhoor bij de rech- ter-commissaris in verband met een ali mentatiekwestie. De pastoor had tijdens dit verhoor ont kend ooit te hebben gezegd, dat een rela tie van hem de vader was van een kind en evenmin dat het geld, dat hij geduren de vijf jaar aan de moeder daarvan had uitgekeerd van die man afkomstig was. In een civiele vordering naar aanleiding van het ophouden van de uitkeringen was de pastoor als getuige opgeroepen. Zowel de officier van Justitie bij de rechtbank als de advocaat-generaal bi; het hof hadden de meineed bewezen ge acht en hadden gevangenisstraf geëist. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten van Amerika: ss „Sta tendam (25 juni), ss „Maasdam" (26 juni) en ms' „Noordam" (28 juni). Argentinië: ts „Libertad" (27 juni) en ms „Cap San Lorenzo" (28 juni). Australië: mi „Münsterland" (24 juni), ms „Sloterkerk" (26 juni), ms. „Johan v. Oldenbarnevelt" (27 juni) en ms „Talley rand" (28 juni). Brazilië: ms „Aldabi" (26 juni). Brits-Oost-Afrika: ms „Kouang-Si" (26 juni) en ms „Africa" (28 juni). Canada: ss „Statendam" (25 juni) en ms Prinses Irene" (28 juni). Chili: ms „Buchenstein" (28 juni). Indonesië: verkeer gestaakt. Ned. Antillen: ms „Oranje Nassau" (26 juni) en ms „Helicon" (27 juni). Ned. Nw.-Guinea: ms „Neder Weser" (26 juni). Nieuw-Zeeland: ms „Joh. v. Oldenbar nevelt" (27 juni). Suriname: ms „Marathon" (27 juni). Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: ms „Pretoria Castle" (24 juni) en ms „Giessen- kerk" (27 juni). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. Tegen dr. H. M. Kuitert, gereformeerd studentenpredikant te Amsterdam, hebben zeven leden van de gereformeerde kerk te Leeuwarden bezwaren kenbaar gemaakt bij hun kerkeraad. De bezwaren richten zich tegen enkele artikelen in het blad „Sermo" dat de gereformeerde studenten predikanten voor hun „gemeenteleden" uit geven. In dat blad heeft dr. Kuitert enkele artikelen geschreven over de verhouding oost-west in de wereldpolitiek en over de houding, die men tegenover de atoomoor log inneemt. Volgens de Leeuwarder bezwaarden zou dr. Kuitert in die artikelen geconcludeerd hebben tot nutteloosheid van verzet tegen een eventuele Russische bezetting onder dreiging van kernwapens. Wijkkerkeraad 1 van Leeuwarden gereformeerde kerk heeft de artikelen opgevraagd om de hele tekst te beoordelen. De scriba (secretaris) van de wijkker keraad geeft in de kerkbode echter al zijn oordeel: „De man die dergelijke uitdruk kingen gebruikt, is of een defaitist of een handlanger van de tegenpartij, een infil trant, doorgedrongen op een belangrijke post". I

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 13