„Hoge Autoriteit moet eigen initiatief tonen" Ee^v CtiC? fa,..d<Xhl(c\p< - de beurs - Engeland vraagt EEG rechten op te heffen voor 27 grondstoffen Executieve schoot ook tekort in de schrootkwestie Guldenslening voor de E.G.K.S. Vredestein zal bod op Hevea niet verhogen Persoonlijke Lening Invoerrechten per 1 juli gewijzigd SCHEEPVAARTBERICHTEN Minister Zijlstra sprak te Londen DONDERDAG 28 JUNI 1962 17 FELLE KRITIEK VAN PAUL KAPTEYN Zilverprijs loopt verder op Ook Illerhaus CENTRALE VERWARMING Vraagt gratis toezending NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ, N.V. Europese Investeringbank verstrekt krediet aan Franse spoorwegen Concentratie van cultuurmijen is onafwendbaar Brommend door de bochten boy in een jock van GENTLER0Y Produktschap aardappelen wil meer stabiliteit STRAATSBURG (ANP) - De Hoge Auto riteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (KSG) heeft in het Euro pese parlement te Straatsburg een stroom van kritiek te verwerken gekregen. Zij werd geuit in het debat over het door de Nederlander Paul Kapteyn opgestelde rap port naar aanleiding van het tiende alge mene verslag over de werkzaamheden van de KSG. In een bij het rapport ge voegde resolutie werd de hoge autoriteit o.m. uitgenodigd „in haar werkzaamheden meer eigen initiatief te ontplooien, de haar volgens het verdrag toekomende verant woordelijkheden duidelijk naar voren te brengen en haar handelwijzen aan de zich ontwikkelende eisen van de kolen- en staal- markt aan te passen." De heer Kapteyn, die zijn rapport inleid de, verklaarde, dat na tien jaar KSG he laas moet worden vastgesteld, dat een ko- lenbeleid nog steeds ontbreekt, althans, zo zei hij, een constructief beleid. Het ont breken van een kolenbeleid mag niet wor den verontschuldigd door het feit, dat de andere energiebronnen niet onder de be palingen van het verdrag vallen. Hij vroeg zich overigens af, of de hoge autoriteit in haar strijd met de raad van ministers steeds voldoende steun van het parlement heeft ontvangen. De intergouvernementele samenwerking schiet bijna steeds tekort en de nationale belangen zijn maar al te vaak tebenstrij- dig. Maar hij meent toch, dat de execu tieve tekort geschoten is in de schroot- kwestie, dat zij richtlijnen had kunnen op stellen voor een gemeenschappelijk ver voerbeleid. „In feite", zo zei hij „heeft de hoge autoriteit soms weinig energie aan de dag gelegd". vi .agd. Als men een balans opmaakt van de eerste tien jaren KSG moet men vast stellen, dat in de kolensector de belang rijkste doelstellingen van het verdrag niet werden verwezenlijkt. Voor de staalsec tor is het economische resultaat echter positief. Er is een voor de verbruiker voordelige markt tot stand gekomen. De woordoverder van de socialistische fractie, de Nederlander Nederhorst, noem de het een verdienste van de hoge autori teit, dat zij een waardevol apparaat van zeer bekwame ambtenaren in het leven heeft geroepen. De resultaten die op soci aal gebied zijn bereikt stemmen tot ver heugenis, maar als nadelig saldo van de balans over tien jaar dient te worden ver meld, dat de doelstellingen van het ver drag, niet ten volle werden bereikt. Ook hij meende, dat de hoge autoriteit meer initiatieven had kunnen ontplooien, dan zij heeft gedaan. Met ingang van gisteren is de zilverno tering, blijkens opgave van H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaalbedrijven n.v. in Am sterdam, opnieuw verhoogd, zodat de prijs thans bedraagt 120,00-/ 125,50, eergis teren werd de prijs voor het laatst ver hoogd namelijk tot 119,00-/ 124,50 alles per kg. fijn. De goudnoteringen bleven de-lingsgoud 4.100,00-& 4.150,00 en binn daarentegen onveranderd, te weten verede- lingsgoud 4.100,00-/ 4.150,00 en binnen lands goud 4.250,00 beide per kg. fijn. Ook de Duitser Illerhaus, die namens de christen-democratische fractie het woord voerde, meende, dat van de hoge autoriteit ten aanzien van de kolenmarkt meer ondernemingsgeest kan worden ge- Advertentie U gr. houtsir. 137 Op vrijdag 6 juli wordt (door een bank- consortium onder leiding van de Amster damsche Bank en de Nederlandsche Handelmaatschappij) de inschrijving open gesteld op nominaal 25 min 4 3/4 percent 20-jarige obligaties 1962 ten laste van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (E.G.K.S.), tot de koers van 99 percent. De storting dient te geschieden op woensdag 15 augustus. Officiële notering ter beurze wordt aangevraagd. De aflos sing geschiedt a pari in 14 gelijke jaar lijkse termijnen van 1,65 min in 1982. Vervroegde gehele of gedeeltelijke aflos sing van 1972 tot en met 1976 i 101 Vi percent, daarna a 101 percent. De financieringstaak van E.G.K.S. onder andere het verstrekken van lenin gen aan ondernemingen of het geven van haar garantie voor door de ondernemin gen bij derden aangegane leningen. De E.G.K.S. verschaft zich de nodige midde len voor de uitvoering van haar taak door hef-'ing op de produktie van kolen en staal en leningen. Het bestuur van de n.v. Vereenigde Ne derlandsche Rubberfabrieken (Hevea) heeft het verzoek van enige aandeelhou ders, gedaan in de op 25 juni gehouden algemene vergadering van aandeelhouders om de omwisselingsverhouding vervat in het gezamenlijk bericht van de besturen van Vredestein en Hevea d.d. 22 juni te herzien in die zin, dat twee a 800 nomi naal aandelen Hevea zouden kunnen wor den verwisseld in 1.200 (in plaats van de geboden 1.100) nominaal aandelen en- of certificaten Vredestein aan het bestuur van Vredestein overgebracht. Het bestuur van Vredestein deelt naar aanleiding daarvan mede, dat het gepu bliceerde aanbod tot omwisseling van aan delen Hevea in aandelen en-of certificaten Vredestein het maximum is waartoe Vre destein bereid is. Er is mitsdien voor Vre destein geen aanleiding om in het gedane aanbod wijziging te brengen. ADVIES KOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier vandaag geldend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10,06'/10.16"=. Amerikaanse dollar 3.56'/i— 3.60'-. Canadese dollar 3.28'/!—3,33";, Franse frank (100)" 73 10—73.60, Belgische frank (100 7,20—7,25, Duitse mark (100 89,70—90.20, Zweedse kroon (lOOi 69,50—70.50, Zwitsese frank (100 83.25 83.75 Italiaanse lire (10.000 57,25—59,25, Deense kroon (100 51,80 52,80, Noorse kroon (100 50,10 —51,10 Oostenrijkse schilling (100). 13,9514,05 Portugese escudo (100) 12.55—12,70, Spaanse pe seta (100, grote coupures) 5,956,10. EMISSIE INDOLA GESLAAGD. Bij de gisteren gehouden emissie van maximaal 622.600,— gewone aandelen In dola n.v. hebben, zo deelt de emittent mede, nagenoeg alle houders van claims van hun inschrijvingsrecht gebruik ge maakt. Op de 4,5 pet. obligatielening van 4 miljoen zullen de inschrijvingen ten volle worden toegewezen. Advertentie Voor de aanschaffings- en installatiekosten van een Centrale Ver warming kunt u bij de N.H.M. een Persoonlijke Lening aangaan. Aantrekkelijke voorwaarden: «5% rente over het bedrag dat aan het begin van elk jaar uitstaat duur van de lening en aflossingen in overleg te regelen in geval van overlijden vervalt de resterende schuld; familieleden of erfgenamen worden hiervoor dus niet aan sprakelijk gesteld. van de folder CV-PL. Hoofdkantoor: Amsterdam, Vijzelstraat 32 TECHNISCHE KOERSREACTIE VOOR INTERNATIONALS De vaste stemming voor de internationals van de voorgaande beursdagen heeft gis teren een technische koersreactie tot ge volg gehad. De handel was zeer rustig, ook in de Philipshoek. Toch verwisselden enige Philipsaandelen van eigenaar ten gevolge van de vraag van arbitragezijde. Gekocht werd op 592, dalend tot 588. De vorige slot- koers was 595. AKU deed gistermidag 333 Vi). Hoogovens Vit punt lager op 546. Unilever daalde van 127,90 tot 127,20 130,40). Kon. Olie was op 123,50 bijna f 2,lager. Aandelen KLM, die in Wall Street aangeboden in de markt lagen, werden op ƒ52,50 (ƒ55) geadviseerd. In de scheepvaarthoek was het zeer rus tig. De koersen waren iets hoger. De lei dende cultures schommelden rond het voorgaande slotniveau. Hetzelfde kan ge zegd worden van de staatsfondsen, waar de handel minimaal was. De 4Vj percent nieuwste Antilliaanse lening werd Vt hoger op 99-K geadviseerd. In de lokale afdelin gen viel bitter weinig te beleven. De eerste verhandeldag van claims „Van Gelder Pa pier" bracht een adviesprijs van 20. neer komende op 104 percent voor de 454 per cent converteerbare obligaties. Figee van 242 op 240; Spaarnestad van 698 op 700. (Van onze correspondent) BRUSSEL De laatste drie dagen van deze week zullen de besprekingen tussen de zes en Engeland over de toetreding van Groot-Brittannië tot de Europese Eco nomische Gemeenschap (E.E.G.) opnieuw voortgang vinden. De ministerraad van ile E.E.G.-landen is reeds gistermiddag te Brussel bijeengekomen om te beraadsla gen over hetgeen de zes aan Engeland hebben te bieden c.q. te vragen. Geduren de de afgelopen maand hebben de plaats vervangers van de ministers hard gewerkt. Op één punt, namelijk op dat van de uit voeren van de z.g. „donkere" gemenebest- landen is overeenstemming in het vooruit zicht. Dat kan voor de andere agendapun ten helaas nog niet worden gezegd, met name niet voor de uitvoer van landbouw- produkten uit de „blanke" gemenebestian- den, Australië, Canada en Nieuw-Zeeland. Daar kan nog bij worden herinnerd, dat eind mei reeds wel overeenstemming is bereikt over de uitvoer van industriële produkten van de drie laatstgenoemde landen. Voor wat de Britse land- en tuinbouw betreft zijn de Zes het onder elkaar eens geworden op één punt: de gevolgen van de prijsstijgingen van de Britse landbou Af prijzen. Het ligt in de bedoeling dat En geland na zijn toetreding tot de gemeen schappelijke markt toestemming zal krij gen langzamerhand de compensatierechten om het verschil tussen de prijzen op de binnenlandse markt en de wereldprijzen toe te passen. Een volgend punt van de agenda wordt gevormd door de associatie van de Afri kaanse landen van het sterlingblok. Tot nu toe hebben de zes willen wachten op de vernieuwing van de associatieovereen komst met de Afrikaanse landen, die voor heen Franse koloniën zijn geweest. Over deze vernieuwing worden binnenkort op nieuw onderhandelingen geopend en men neemt aan dat de zes nu zullen voorstel len, dat ook die zogenaamde Engelse Afri kaanse landen zich zullen associëren, al thans voor zover hun produktie „vergelijk baar" is met die van de ex-Franse kolo niën. Engeland heeft de E.E.G. gevraagd voor ongeveer 27 grondstoffen de invoerrechten op te heffen. Deze lijst van 27 is om spe culaties te voorkomen nog nooit gepubli ceerd. Men weet echter dat de zes wal heffen voor zes of zeven posten op deze lijst, o.a. voor bepaalde metaalalliages, voor ruwe zijde en voor houtpulp (waar van krantenpapier wordt gemaakt). Deze laatste grondstof is van groot belang voor de Canadese export, terwijl ruwe zijde dit is voor India en Ceylon. De zes zijn nu van plan de grondstoffen, op de zg. G- lijst, te behandelen. Deze lijst bevat een reeks uitzonderingen op het gemeenschap pelijk buitentarief. De andere grondstoffen zouden onder een bepaalde regeling val len, waardoor de aanpassing aan het ge meenschappelijk buitentarief zou worden vergemakkelijkt. Tenslotte is er het agendapunt waar alles om draait: namelijk de export van landbouwprodukten uit Canada, Australië en Nieuw-Zeeland. De Engelsen verlangen voor die landen de verzekering dat hun afzetgebieden zullen worden gehandhaaFd of dat er gelijkwaardige voor in de plaats zullen worden gesteld, de zg „compara ble outlets". De zes antwoordden daarop dat het hun alleen mogelijk is met voor lopige maatregelen te komen en daarbij binnen vee! groter verband akkoorden uit te werken met betrekking tot prij zen, produkties, subsidies bij uitvoer tn dergelijke. Deze akkoorden zouden dan ae belangen van de landen van het gemene best na 1970 kunnen handhaven. Frankrijk is vooral tegen het zich verbinden tegen de Commonwealthlanden met betrekking tot het handhaven van die kwantitatieve afzet. De Europese Investeringsbank heeft een kredietovereenkomst ondertekend met de Société Nationale des Chemins de Fer Francais (S.N.C.F.) voor de gedeeltelijke financiering van een project gelegen in Bretagne. Hiermede intervenieert de bank voor de tweede maal in dit gebied. Dit project ingediend door de S.N.C.F. heeft tot doel de elektrificatie van de spoor lijn Le Mans-Rennes, alsmede de moder nisering van de andere S.N.C.F.-spoorlij- nen in Bretagne, bestaande uit de aanpas sing van het gebruik van dieseltreinen op meer dan 1100 km spoorbaan, de inrich ting van enige stations en de automati sering van de telecommunicatie-middelen, nodig voor de verbetering van de spoor wegexploitatie. De totale kosten van het project bedra gen 52.8 miljoen rekeneenheden (191,1 mil joen gulden): de bank zal hiervoor een krediet verlenen van 16,2 miljoen reken- eenheden (58,6 miljoen gulden) met een looptijd van twintig jaar. Het krediet van de bank stelt de S.N.C.F. in staat in vijf jaar in plaats van in tien jaar haar programma uit te voeren van deze werken die zullen bijdragen aan de snellere expansie van de economische be drijvigheid van Bretagne. Emissie convert, obligaties Nonius geslaagd Aandeelhouders van de n.v. Nederlandsche In strumentenfabriek (Nonius) te Delft hebben van hun recht tot inschrijving op nominaal 300 000 in gewone aandelen converteerbare obligaties bijna volledig gebruik gemaakt. Het tarief van invoerrechten ondergaat per 1 juli verscheidene wijzigingen, gro tendeels als gevolg van de verplichtingen die voor Nederland voortvloeien uit de verdragen voor de Economische Gemeen schappen. In de eerste plaats betreffen de wijzi gingen de tweede extra verlaging van in voerrechten in het onderling verkeer tus sen de E.E.G.-landen op grond van de be schikking 15 mei van de raad der E.E.G. landen. Deze extra verlaging heeft tot gevolg dat met ingang van 1 juli de invoerrechten op E.E.G.-goederen uit de industriesektor vijftig pet. zullen bedragen van het basis- invoerrecht op 1 januari 1957 en de invoer rechten op een groot deel van de E.E.G. landbouwgoederen 65 pet. van het basis- invoerrecht op 1 januari 1957. Verder hebben de wijzigingen ook be trekking op de afschaffing van de invoer rechten op goederen die behoren tot de sectoren granen, varkensvlees, eieren en slachtpluimvee. In samenhang met deze afschaffing wordt per 1 juli 1962 een begin gemaakt met de invoering van een ge meenschappelijke ordening der markten van bedoelde goederen. „De concentratie van deze rest-organi saties" ziet de voorzitter der Bantamsche Plantage Maatschappij n.v. „als onafwend baar", zo zei hij in antwoord op een vraag in de jaarvergadering over een eventuele fusie var deze rubbercultuur maatschappij met andere. De rubbercultuur in het algemeen zal een zware dobber hebben om te kunnen blijven concurreren met het synthetische produkt. De enquête over de verdeling van het aandelenbezit in Belgische en Nederland se handen, in verband met de vraag rf de maatschappij als een Belgische of Ne derlandse onderneming valt te beschouwen heeft geen resultaten opgeleverd. De geld middelen van de vennootschap in Europa belopen een kleine 120.000 De kredi- teuren en reserve diverse belangen staan te boek voor rond 52.000. Advertentie Aagtedijk 28 te Marseille. Abida 27 260 m. n.w. Azoren n. Shellhaven. Acmaea 27 490 m. z.w. Azoren n. Stanlow. Adonis 28 te Sint Vincent. Agamemnon 27 v. Port ol Spain n. Paramaribo. Alca 27 te Santos Alchiba 27 85 m. n.o. Bahrein n. Karachi. Aldabi 28 te Rotterdam. Algenib 27 850 m. w. Fastnet n. Engeland. Algol 27 v. Rotterdam n. Bremen. Alkes 27 90 Om. n w. Lissabon n. Mersa El Brega. Alkmaar 28 te Punta Cardon. Arrjmon 28 te Paramaribo. Ampenan 27 380 m. n.n.w. Miniooy n. Calcutta. Amstelmeer 27 93 m. o. Taiwan n. Chinwang. Amstelsluis 27 v. Rotterdam n. Rio Grande. Amstelstad 27 760 m. n.o. Townsville n. Geelong. Angolakust 28 te Rotterdam. Arkeldijk 27 v. Newport n. Cristobal. Banda 27 te Khorramshahr v. Kuwait. Bantam 27 125 m. o. Sicilië n. Port Said. Beninkust 27 v. Bordeaux n. Dakar. Blitar 27 580 m. z.z.w. Takoradi n. Kaapstad. Bovenkerk 28 te Rotterdam Bun S. Watson 27 v. Philadelphia n Rastanura. Calamares 27 v. Puerto Cortez n. Rotterdam. Caltex Arnhem 27 te Bahrein v. Suez. Calt. Gorinehem 27 v. Kielerkan. n. Kopenhagen. Caltex Leiden 27 90 m. o. Malta n. Abadan. Caltex Madrid 27 55 m. z.z.w. Finist. n. R'dam. Caltex Napels pass. 27 Gibraltar n. Port Said. Caltex Pernis 27 650 m. o. Aden n. Rastanura. Camitia 27 v. Rotterdam n. Londen. Cartago 28 ta Puerto Cortez. Casamance 27 200 m. z.z.w. Ouessant n. Rouen. Celebes pass. 27 Aden n. Suez. Ceres 27 te Curasao v. Aruba. Charis 28 te Guanta. Cinulia 27 530 m. n.n.o. Azoren n. Curacao. Cirrus (weerschip( 27 v. R'dam n. AtL Oceaan. Congokust 27 v Amsterdam n. Hamburg. Crania 26 660 m. w.z.w. Flores n. Landsend. Dahomeykust 27 te Lowerbuchana. Daphnis 26 500 m. o Miami n. Jacksonville. Delft 27 480 m. w.z.w. Landsend n. Curacao. Dinteldijk 28 v. Rotterdam n. Plymouth. Drente 27 130 m. n.o. Formosa n. Kobe. Echo pass. 27 Kp. Finisterer n. Londen. Eemland 27 v San Francisco n. Cabedelo. Esso Amsterd. 27 700 m. n.o. Aden n. Rastanura. Esso Rotterdam pass. 27 Ouessant n. Rotterdam. Fina Nederland pass. 27 Walvisbay n. Kaapstad. Forest Lake pass. 27 Gibraltar n. Mens Al Ahm. Forest Town 27 130 m o. Pt. Sudan n. Landsend. Fravizo 27 v. Oslo n. Amsterdam. Friesland SSM 27 v. R'darru 28 te Imimingham. Gaasterkerk 28 te Swansea verwacht. Garoet 28 te Marseille. Geeststar 27 200 m. w.n.w. Flores n. Preston. Graveland 27 te Teneiffe. Groote Beer 27 v. New York n. Rotterdam. Groote Kerk 26 te Colombo. Gulf Hansa 27 te Suez verwacht n. Gibraltar. Gulf Italian 27 170 m. z o. Port Sudan n Kharg. Gulf Sweden 27 115 m. z.w. Brest n. Rotterdam Hathor 26 1250 m. z.w. Lissabon n. Port of Spain. Hecuba 27 20 m n.n o. Griz Nez n. S. Domingo. Helicon 28 te Rotterdam. Holendrecht 2 7v. Venetië n. Yali eil.. Hydra 27 600 m. z.w. Landsend n. Bremen. Ittersum 28 te Amsterdam. Jason 28 te Amsterdam verwacht. Johannes Frans 27 te Cristobal v. Amuaybay. Joseph Frering 27 20 m. z. Brighton n. Monrovia. Kamperdijk 27 750 m. w. Landsend n. New York. Kara 27 180 m, n. Dakar n. Bonny. Karakorum 27 90 Om. n.o. Luzon n. Panama. Karimun 27 te Bangkok verwacht. Katsedijk 27 320 m. z. Kp. Race n. Miami. Kelletia 27 100 m. o Landsend n. Curacao. Kenia 27 v. Thameshaven n. Stanlow. Khasiella 27 te Thameshaven. Kinderdijk 27 380 m. n.w. Flores n. Rotterdam. Kloosterdijk 27 te Bremen verw. v. Rotterdam. Koningswaard 28 te Port eRading. Kopionella 27 1 20 m. w. Monrovia n. Bonny. Korenia pass 27 Straat Ormoesz n. Fao. Korovina 27 280 m. w.z.w. Azoren n. Curacao. Kreeft 27 te Roitterdam. Laarderkerk 27 te Tripolis. Laga 27 Key West gepass. n. Newport. Langkoeas 27 v Aden n. Shanghai. Lawak 28 te San Francisco. Leiderkerk 27 v. Antwerpen n. Hamburg. Lekhaven 27 195 m. w. Lissabon n. Hamburg. Lelykerk 27 200 m. n. Port Sudan n. Suez. Lemsterkerk 27 te Piraeus (schip verkocht). Liberiakust 27 te Luanda verwacht n. Matadi. Loppersum 27 te Hamburg. Madisonlloyd 27 v. Bremerhaven n. Antwerpen. Markab 27 v. Rotterdam n. Gdansk. Maron 27 v. Brighton n. Amsterdam. Mataram 27 v. Shanghai n. Hsinkang. Medon 28 v. Rotterdam n. Bremen. Meiiskerk 28 et Rotterdam. Mentor 27 v. Rotterdam. 28 te Bremen. Mitra pass 27 Holyhead n. Curacao. Musi 28 te Biak. Musilloyd 27 te Port Sulphur v. Rotterdam. Mijdrecht 27 630 m. n. Barbados n. El Palito. Naess Commander 27 dwars Gibraltar n. Fawley. Naess Liop 27 540 m. w. Azoren n. Emden. Nanusa 27 te Bremerhaven. Nashira 27 3 3m. z.o. Recife n. Jacksonville. Neder-Elbe 26 v. Tripolis n. Beyrouth. Neder-Waal 27 275 m. z.w. Hainan n. Singapore. Nieuwe Tonge 27 v. Philadelphia n. Sorel. Noordwijk 27 80 m. z.w. Ouessant n. IJmuiden, Oberon 28 te Napels. Oldekerk 28 te Bangkok. Oostkerk 27 v. Tanga n. Zanzibar. Oramjefontein 28 te Amsterdam. Ossendrecht 27 te New York verwacht v. Triest. Overijssel 27 660 m. o. Kp. Dondra n. Colombo. Papendreeht 27 v. Novorossisk n. Rostock. Parthenon 27 te Savannah v. Miami. Pericles 28 te Chim'bote. P. G. Thulin 26 45 m. z. Kingston n. Amiuay. Polydorus 27 te Dublin verwacht v. Liverpool Poseidon 27 165 m. w.z.w. Lissabon n. Funchal, Pr. Alexander 27 800 m. n.w. Scillys n. Montreal. Prins Frederik Willem 27 te Bremen. Prins Maurits 27 te Montreal. Prins Willem George Frederik 27 v. Glasgow n. Montreal. Prins Willem III 27 te Milwaukee v. Detroit. Prinses Irene 27 te Rotterdam. Prinses Margriet 27 210 m. w. L'end n. Plymouth. Proven.singel 27 155 m. o.n.o. Az. n. N. Orleans Pygmalion 27 30 Om. z.w. Landsend n. Antwerpen Randfontein 27 v. Tenerife n. Kaapstad. Ridderkerk 27 v. Khor A1 Mufattah te Kuwait. Roggeveen 28 te Takoradi. Rondo 27 15 m. n.o. Kp. Villano n Antwerpen. Ruys 27 200 m. o.z.o. Cambodja n. Singapore. Rijnkerk 2 7v. Genua n. Port Said. Salatiga 27 v. Djibouti n. Port Said. Saloum 27 185 m. n.n.o. L. Palm. n. Pt. Etienne Sarangan 27 500 m. n.w Azoren n. Malta. Sarpedon 27 te New York verwacht. Schiedijk 28 te New York. Schiekerk 27 te Suez v. Akaba. Schielloyd 27 te Duinkerken v. Londen. Serooskerk 28 v. Adelaide n. Fremantle. Silindoeng 27 80 m. o.n.o. Cyprus n. Piraeus. Simonskerk 27 330 m. w. N.Sumatra n. Singap Sinon 27 te New York v. Philadelphia. Skadi 27 250 m. o. Horta n. Harbourgrace. Sloterdijk 27 te New York v. Antwerpen. Solon 28 te Guanta. Stad Amsterdam 27 te Durban. Stad Den Haag 27 310 m. n. Azoren n. Norfolk. Stad Gouda 27 v. Schiedam n. HamptonRoads. Stad Maastricht 27 55 m. w.z.w. Kp. De Gata n Savona. Stad Utrecht 27 30 m z.o. Pakna n. Vitoria. Statendam 27 v. Rotterdam n. New York. Statue of Liberty 27 285 m. z.w. Horta naar Wil helm shaven. Straat Bali 27 v. Hongkong n. Yokkaichi. Straat Clarence 29 te Hobart verwacht. Straat Johore 27 te Singapore. Straat Magelhaen pass. 27 Sabang n. Mauritius. Straat Rio 28 te Nagoya. Straat Torres 27 2800 m. z.o. Seychelles n. Singap. Sumatra 27 v. Penang, 28 te Port Said verwacht. Tacana 27 110 m. w. Pisco n. Pacasmayo. Tara 27 te Montevideo verwacht v. Antwerpen. Tegelberg 27 v. Capetown n. Rio de Janeiro. Telamon 27 v. Tampa n. Mobile. Thuredrecht pass. 27 Minorca n. Genua. Tjikampek 27 v. Hongkong n. Moji. Triton 28 te Curaqao Van Linsehoten 27 200 m. n.w. Singap. n. Kaapst. Van Noort 28 v. Auckland n. Cuva. Van Riebeeck 27 te Bahrein verw. v. Kuwait. Viana pass. 27 Gibraltar n. Rotterdam. Vitrea 27 v. Port Said n. Montreal. Vivipara 27 te La Spezia verwacht v. Melbourne. Waibalong 27 390 m. o.z.o. Mombasa n. Lindi. W. Alton Jones 27 v. Suez n. Kharg eiland. Waterland 28 te Recife. Weltevreden pass. 27 Guardafui n. Suez. Willemstad 29 te Port of Spain verwacht. Witmarsum 27 430 m. n.w. Flores n. Houston. Wonosobo 27 30 m. w. IJmuiden n. Hamburg. Zaria 27 te Thameshaven, «Zuiderkruis 28 v. Balboa n. Pearl Harbour. Zwijndrecht 27 te Aden v. Suez. VERHANDELDE FONDSEN 27 juni 26 juni Totaal 414 414 Hoger 155 (37,4°/o) 188 (45,4»/») Lager 182 (43,9°/o) 1"> (33,8"/o) Gelijk 77 (18,4°/o) 86 (20,8»/o) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U. Kon Olief 123,50—126 Philips 588 gb—603 Unilever 126 gb128,50 Hoogovens 546548 VOORBEURS VAN HEDEN Slot 125,80 603 128,50 550 b Slot 1ste tijdv. 2rte tijdv. A.K.U 338—340 336 125,80 gb-126,50 125,80 609—616 610 130—130,50 129,80 Hoogovens 563—569 gl 563 vorige slotkoers A'dam Rubber 100'/4 - H V. A 114 A. K. U 331 125,— Hoogovens 548 Philips Gem Bez. 591 Unilever 127,70 565 K. Ned. Petr. Mij 123,70 Holl. An Lijn 117Va K. L. M 52,— K. N. S. M 139 Ned. Stoomv. Mij. 124 Ommeren, Phs. v 235V4 Scheepv. Un. Ned. 120V2 165, 190,— Unitas 430,— Ver. Bezit v. 1894 117,50 Amsterd. Bank 365 Ned. Handel Mij 315 Rotterd. Bank 340 Twentsche Bank. 283Vj Albert Heijn 610 Amstel Brouwerij 429 Berkei's Patent 242 Bols 685 Bührmann Papier 625 379 Forc" - 757 Gelder Kon. Pap 300 exd. Gist Spir.f. Kon. 330 Van der Heem 288 Heineken's Bier.. 430 Hoogenbosch Sch 244 436 exd. Kon. Zout-Ketjen 724 Muller Nat. Bezit 329 Ned. Kabelfabr... 490 Philips Pref 227 Sikkens Groep 690 204 Thomassen D 615 Ver. Machinefabr 208 Wessanen 333 Wilton Fijenoord 277Vj Zwanenberg-Org 753'/j Billiton Mij II 405 Aluminium Ltd... 20 American Motors 14 Anaconda 40 Bethlehem Steel 32'A Cities Service 463A General Motors 46 Kennecott Copper 69 Republic Steel 38 Shell Oi] 30% U. S. Steel 42Vj Gedane noteringen. De commissie marktregelingen van het Produktschap voor Aardappelen zal trach ten, tussen de verschillende groeperingen van het bij de aardappelmarkt belang hebbende bedrijfsleven een gesprek aan de gang te krijgen over de manier, waar op een grotere stabiliteit van die markt kan worden bereikt. De bedoeling is, dat men het zoekt in vrijwillige samenwerking tussen deze groeperingen, dus zonder dat regering of Produktschap van bovenaf maatregelen opleggen. De voorzitter en de directeuren van het Produktschap hebben machtiging gekre gen, te bepalen op welk tijdstip de export van vroege aardappelen, die ingevolge een door het produktschapsbestuur op 17 mei genomen besluit stilligt, kan worden vrijgegeven. Het bestuur van het Produktschap nam deze twee besluiten in zijn gisteren ge houden vergadering niet dan na lange discussies, waarbij zich vooral tegenstel lingen openbaarden tussen werknemers vertegenwoordigers enerzijds, vertegen- tegenwoordigers van telers en handel an derzijds. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank). NEW YORK: Aan het slot hoger De aandelenmarkt sloot gisteren hoger voor de eerste maal in acht achtereen volgende dagen. De handel was betrekke lijk traag. De markt was lichtelijk lager bij het begin. Verliezen werden groter om streeks het middaguur. Langzamerhand echter werden deze ingelopen en de markt vertoonde een stijging in het laatste uur. De verdere verbeteringen in de laatste minuten brachten de koersen op het hoog ste niveau van de dag. De handelsactivi teit werd groter en de tikker liep achter aan het slot. De meeste winsten liepen van fracties tot 2,per aandeel, maar grotere winsten werden geboekt. De mees te staal-, chemische-, olie- en ruimte vaartwaarden stegen. Autofondsen en andere belangrijke groepen sloten verdeeld. Van 1282 verhandelde fondsen waren 529 lager en 486 hoger. De omzet was 3.890.000 stukken (4.630.000). Het Dow Jones indu strie gemiddelde steeg met 1,22 p. tot 536.98; dat van spoorwegen daalde van 116,05 tot 115,94 en dat van openbare nutsbedrijven kwam van 103,33 op 103,93. (AP) KLEINE VAART Areas 27 25 m. n. Bougie n. Sfax. Ardeas 26 v. Orrrwla n. Istanbul. Brouwersgracht 26 15 m. w. Tersch.b. n. A'dam. Draco 26 v. Alicante n. Malaga. Drie Gebroeders 26 te Kemi. Helvetia S. 27 te Gent verwacht. Inspecteur MellCma 26 te Leixoes. Julia Mary 5 m. w. Outergabbert n. Lon-den. Manto 27 25 m. w.z.w. Hanstholm n. Amsterdam. Marianne 26 v. Rouen n. Parijs. Strabo 27 60 m. z.w. Casquets n. Amsterdam. Thaletas 27 dwars Finister em. Rotterdam. Twee Gebroeders 26 20 m. z.w. Genua n. Genua Vanda 27 10 m. z.o. Downsing n. Delfzijl. Vechtborg 26 v. Bohus. SLEEPVAART Cycloop 23 v. Malta n. Marsa El Brega. Elbe 23 te Bahrein. Hector 26 v. Vlaardingen n. Oostmahorn. Schelde pass. 24 Gibraltar n. Vigo. Tasmanzee 24 te Malta (Van onze correspondent) LONDEN Op een lunch in Londen, ge geven door de Anglo-Dutch Trade Coun sel, heeft de Nederlandse minister van Financiën, prof. dr. J. Zijlstra, die over algemene financiële problemen sprak, ge zegd dat het vraagstuk van particuliere en overheidsbeleggingen opnieuw dient te worden doordacht. Hij verdedigde de op vatting, dat particuliere en publieke be leggingen tezamen moeten worden gedekt door het totaal van particuliere en pu blieke besparingen, maar dat de financie ringsmethoden van regeringsbeleggingen afhankelijk is van de verhouding tussen het particuliere sparen en de particuliere beleggingen. Minister Zijlstra bepleitte een systema tisch onderzoek naar de betrekkingen cp lange termijn tussen sparen en beleggingen in de verschillende landen van de O.E.S O. Een dergelijk onderzoek is nodig om te ontdekken wat de beste begrotingspoli- tiek in de genoemde landen is. De Britse minister van handel, Frederick Erroll, herinnerde er aan dat de Britse export naar Nederland jaarlijks toeneemt. Vorig jaar bereikte deze een bedrag van 145 miljoen pond. Dit betekent, dat de Nederlanders per hoofd der bevolking ver uit onze beste klanten zijn in de gemeen schappelijke markt Maar er is nog steeds ruimte voor een verbetering van de Brit se positie zei de minister. Nederland is een markt met groot perspectief. Sommi ge van onze concurrenten, met inbegrip van landen buiten de Euromarkt, verho gen sneller dan Engeland hun afzet in Nederland.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 17