mmu Ook de OAS in Oran staakt de vernielingsacties Algerijnen en Europeanen vandaag aan ronde tafel Kunstzinnige „wegwerkers Fins brood goed voor de tanden HET WEER Bij' KLM is nu 1300 man personeel afgevloeid wnpma Ziekenhuis verloor radiumnaald Eerst Nederlandse verklaring - dan pas overleg Drie doden in het verkeer artistiek VEENO/ Rood China zint niet op grote operaties Winston Churchill ernstig gevallen Dantas niet aanvaard Verdere maatregelen niet ondenkbaar TELEGRAFISTEN OP WACHTGELD ejoreyou v éèkwifHdts-y DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Oproep Opdracht Geen gevaar meer Soekarno eist: Het woord is aan In de krant van heden: geven Uw opnamen pas 'leven' O t O Kennemerlaan 5 (bij de brug) mm Veel bewolking REGEN- EN TWEEDJASSEN MAAKTE SOFTENON IN ONS LAND OOK SLACHTOFFERS? Vragen in de Kamer 47e JAARGANG NUMMER 197 DONDERDAG 28 JUNI 1962 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantoonuren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. II.C. ogenblik verbeiden, waarop zij zich voor Frankrijk kunnen inschepen, kunnen ver groten. Ik reken ten volle op uw geest van discipline", aldus Dufour. Dufours oproep tot het betrachten van strikte discipline wekte de indruk dat hij er helemaal zeker van is te zullen wor den gehoorzaamd, doch in Franse officiële kringen in Algiers meent men dat dit net einde betekent van de O.A.S. in Algerije. ORAN (Algerije) (Reuter/AFP). De OAS in Oran heeft gisteren het hoofd in de schoot gelegd. De fana tieke OAS-leider ex-generaal Gardy is met een aantal medewerkers met I onbekende bestemming uit Oran ver-1 trokken. De Franse Hoge Commis saris in Algerije, Fouchet, en de opperbevelhebber der Franse strijd krachten in Algerije, generaal Four- quet, zijn gisteren uit het regerings centrum Rocher Noir in Oran aan gekomen, waar Europeanen en Algerijnse nationalisten zich vandaag om een ronde tafel zouden scharen om een overeenkomst uit te werken. Het uitgaansverbod in Oran, dat tot vel heeft gegeven het vuren te staken „kan dusver tot half elf 's avonds inging, geldj sinds gisteravond met ingang van middernacht. De Franse hoge commissaris verklaarde woensdagavond in een te Oran uitgegeven bekendmaking „In het gehele gebied van Oran keren de normale toestanden weer. Ik ben ervan overtuigd dat in de komende uren in Oran zelf het gezonde verstand zal zegevieren over de dwaasheid der af gelopen dagen. Dit zal dan het resultaat zijn van de krachtsinspanning van enkele mannen van goede wil die in hun streven door de autoriteiten werden gesterkt. Een ieder, die zich thans op een verantwoor delijke post bevindt, blijft het noodzake lijke werk verrichten om rust en orde in Oran en omgeving te doen terugkeren' aldus Fouchets bekendmaking. De O.A.S.-leider Jean-Jacques Susini heeft woensdagavond in een klandestiene radio-uitzending de Europeanen opgeroe pen in Algerije te blijven. Susini zei: „Het is noodzakelijk dat degenen die vertrok ken zijn terugkeren en dat zij die er nog zijn hier blijven". Nu Dufour in Oran be niets meer de overeenkomst die tussen de O.A.S. en de F.L.N. op 17 juni is gesloten tegenhouden. Wij wensen onszelf geluk met de uitkomst van de beraadslagingen van de Algerijnse regering. Algerijnen, moham medanen en Europeanen, de vrede is in De opdracht tot het staken van de cam pagne der verschroeide aarde werd gege ven door ex-kolonel Henri Dufour, die maanden geleden zijn in West-Duitsland ge legerde eenheid verliet, om zich naar Al gerij e te begeven. „Ik gelast u geen ver dere vernielingen meer te verrichten, daar deze slechts het martelaarschap van de Europeanen, die in angst en vrees het 'Advertentie In het St. Luidina ziekenhuis in Pur- merend is een gebruikte radiumnaald per ongeluk met oud verbandmateriaal in de kachel van de centrale verwarming te rechtgekomen. Een onderzoek met gei gertellers heeft aangetoond, dat zich ra dium bevond op een hoop sintels uit de kachel, die was gedeponeerd op het land van een boer in Purmerend. De landbouwer had de sintels zater dag -bij het ziekenhuis weggehaald. Men sen en goederen die mogelijk in aanra king met het radium zijn geweest, zijn allen onderzocht, maar daarbij is komen vast te staan, dat zij geen enkel gevaar hebben gelopen. De hoop sintels is achter haald. Alle noodzakelijke maatregelen zul len worden genomen om ieder gevaar ver der uit te sluiten, zo besluit een offi ciële bekendmaking. 1 aantocht, hebt vertrouwen, uw toekomst ligt hier". De burgerlijke en militaire autoriteiten van Algiers hebben een beroep op de .log gebleven Europese inwoners gedaan om zich met hun mohammedaanse medebur gers te verzoenen en dit door saamhorig heidsbetuigingen te laten blijken. Zij voeg den hieraan toe dat het vertrek van hen, die naar Frankrijk willen gaan, op korte termijn weer mogelijk zal worden gemaakt wanneer rust en orde zullen zijn hersteld. Een Franse regeringswoordvoerder heeft na kabinetsvergadering te Parijs medege deeld dat president De Gaulle na de volks stemming op 1 juli in Algerije in een offi ciële verklaring de onafhankelijkheid van Algerije bekend zal maken, „aangenomen dat dit het resultaat der stemming zal zijn". Deze verklaring zou „de officiële hande ling zijn, waarbij Algerije zijn onafhanke lijkheid zal verwerven". President Soekarno heeft V.N.-secretaris generaal Thant laten weten, dat Indonesië bereid is het overleg met Nederland over de kwestie-Nieuw-Guinea te hervatten, op voorwaarde dat de Nederlandse regering door een openlijke verklaring duidelijk getuigt van haar bereidheid de kwestie te regelen volgens de voorwaarden van het plan-Bunker. Oe Thant daarop gisteren mr. Schür- mann bij zich ontboden om te proberen een verduidelijking van het Nederlandse standpunt te krijgen. Mr. Schurmann zou Thant hebben meegedeeld, dat hij zal pro beren de medeling te verkrijgen, waarom president Soekarno had gevraagd. In zijn brief aan Oe Thant schrijft de Indonesische president: „Er is tussen ons begrip tot stand gebracht over een ontwikkeling in fazen zoals vervat in de voorstellen van Bunker. In feite zie ik na dit begrip geen enkele reden tot ver der uitstel voor het hervatten van de be sprekingen". Aan de andere kant is, om oprecht te zijn, zelfs tot nu toe de houding van de Nederlandse regering in het openbaar mij niet duidelijk. Terwijl u in uw boodschap zegt, dat de Nederlandse regering kennis heeft gegeven van aanvaarding van het plan-Bunker zonder voorbehoud hetgeen naar uw oordeel de aanvaarding inhoudt van een ontwikkeling in fazen, zoals in het plan-Bunker wordt voorgesteld is er nog geen officiële bevestiging van de Nederlandse regering over deze interpre' tatie geweest". J. Einander: Ik dank de hemel dat ik door mijn vrienden bedrogen ben, zondat dat ik hen heb gewantrouwd. Weerrapporten 7, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 15 Uit het binnenland2, 13 Op de Praatstoel3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws 3, 5 Horen en Zien4 Kunst 4 In de Vishal en op Zee6' Uit stad en omgeving7, 9, 11 Topsy 14 Feuilleton75 Economisch nieuws 11 Beurs11 Scheepsberichten 77 Sport79 Luidsprekers 74 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Advertentie Een botsing tussen twee auto's bij de Horsterbrug tussen Epe en Oene heeft het leven gekost aan de 50-jarige H. Abrahams uit Bunne. Hij reed mee in een auto, die tegen een van een voorrangsweg komende wagen botste. Beide auto's werden zeer zwaar beschadigd. De overige inzittenden kwamen er met onbeduidend letsel af. In Arnhem is de 53-jarige bromfietser P. Wensink uit Westervoort om het leven gekomen. Hij kwam in botsing met een bestelauto en was op sla,g dood. In Amsterdam is de 42- jarige W. de Jong bezweken aan zijn verwondingen, opge lopen bij een verkeersongeluk op zondag, toen hij op zijn bromfiets met een tram in aanraking kwam. Zijn zoontje, dat op de bagagedrager zat, werd met een beenwond opgenomen. 10 soorten kleurenfilms verkrijgb. bij Advertentie Advertentie ,n het hoge noorden wordt Finnbrod in speciale ovens diepdoorbakken tot de hoogste graad van krokantheid. Dit heerlijk brosse, knappende Finnbrod laat de tanden werken, wat zo gezond is voor het gebit. Finnbrod, gewoon met boter en broodbeleg, is een smakelijk ontbijt en een gezonde lunch. Het is voedzaam, maar zet niet aan. Koop zo'n pak, dat altijd kersvers blijft. Finnbrod. wit of bruin, bij élke broodmaaltijd! •X, Verwachting tot morgenavond: Vrij veel bewolking, maar slechts hier en daar een buitje. Matige tot krachtige noordwes telijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. LONDEN (AP) Het Britse ministe- I rie van buitenlandse zaken meldt, dat de beperkingen op het spoorwegverkeer in communistisch China enigszins zijn ver- zacht. Diplomaten zien dit als een aan wijzing, dat de troepenaanvoer naar de provincie Foekien is yoltooid of in min der sterke mate voortgaat. De beperkin gen op het spoorwegverkeer werden enige tijd geleden ingesteld in de drie grote I steden Peking, Kanton en Shanghai. In Genzano di Roma in Italië is de tra ditionele „Infiorata" gehouden. Inwo ners legden in de hoofdstraat een tapijt van bloemen, met meest religieuze voorstellingen. In de Tweede Jan Steenstraat in Amsterdam organiseerde het Amster dams Studenten Corps, ter gelegen heid van het lustrum, gistermiddag een straattekenwedstrijd voor de jeugd. MONTE CARLO (Reuter) In een hotel te Monte Carlo, waar hij met vakantie is, heeft de 87-jarige Sir Winston Churchill gisteren een val gemaakt. Hij heeft zich onder medische behandeling gesteld. Vol gens iemand van het hotel heeft Sir Win ston vermoedelijk 'n sleutelbeen gebroken. BRASILIA (AFP) Het Braziliaanse parlement heeft vanmoregen geweigerd de oud-minister van Buitenlandse Zaken San' tiago Dantas te aanvaarden als minister president. Dantas was aangewezen door de president, Joao Goulart. De uitslag van de stemming was 174 tegen en 100 voor Dantas. De Kamer van afgevaardigden was van woensdagmiddag drie uur tot van morgen vijf uur bijeen. Z.K.H. Prins Bernhard hoopt morgen zijn 51ste verjaardag te vieren. (Foto M. Koot) BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 In een uiteenzetting over de huidige stand van zaken bij de KLM deelt president-directeur E. H. van der Beugel in het gisteren verschenen personeels orgaan „De Wolkenridder" onder andere mede, dat tot dusverre cirCa 1300 van de 2000 personeelsleden, die het bedrijf gezien „het ontstellend groot verlies in 1961" niet meer in dienst kan houden, een andere betrekking hebben gevonden, althans zijn afgevloeid. „Ik kan helaas niet garanderen dat het bij deze maat- legelen zal blijven", zo voegt hij er aan toe. „Dit zal geheel afhangen van de verdere ontwikkeling der situatie. Ik realiseer me dat achter deze cijfers een wereld schuilt van moeilijke en pijnlijke beslissingen en van persoonlijke teleur stellingen. Wij zullen alles blijven doen om de schok die deze afvloeiing met zich meebrengt zoveel mogelijk op te vangen. Wij moeten echter bedenken dat het gestaan van onze maatschappij in haar ïuidige omvang op het spel staat en dat iet volkomen onverantwoord zou zijn om niet alle maatregelen te nemen ten einde onze continuïteit als grote lucht vaartmaatschappij te waarborgen". Zijn méning gevend over het wets ontwerp voor financiële steun aan de KLM, dat bij de Tweede Kamer is in gediend, zegt hij, dat het hier niet om subsidie, maar om regeringsgarantie bij nieuwe leningen gaat. „De regering springt niet bij voor het dekken van onze tekorten. Het ziet er op het ogenblik zelfs niet naar uit dat werkelijk geld van de belas tingbetaler zal worden gebruikt. Dat zou alleen geschieden wanneer wij onze ver plichtingen tegenover onze geldschieters met betrekking tot aflossingen en rente betaling niet zouden kunnen nakomen of wanneer onze kaspositie zo krap zou wor den dat de staat gebruik zou moeten mi- ken van de machtiging om ons liquidi teitshulp te verlenen." Het wetsontwerp houdt volgens drs. Van der Beugel in, dat het bedrijf via geleide lijk verminderende verliezen de kans krijgt in drie jaar tijds een normale situatie te herstellen. „Om deze moeilijke periode van drie jaar door te komen geeft de re gering ons een steun in de rug" Mocht het gestelde doel niet worden bereikt, dan zullen wellicht „veel dieper gaande maat regelen nodig worden en zal op zijn minst de omvang van de K.L.M. in het geding komen." Billijke voorwaarden Naar bekend voorziet het wetsvoorstel in een machtiging aan de regering om voor de K.L.M. tot een bedrag van 375 miljoen gulden en gedurende een periode van drie jaar garant te staan. Voorts voorziet net in de mogelijkheid van een rechtstreekse lening door het rijk aan de K.L.M. tot een bedrag van vijftig miljoen. Aan deze om vangrijke steunmaatregelen heeft de re gering „uiteraard zekere voorwaarden moeten verbinden." Deze beperken er zich volgens de president-directeur echter toe, dat de regering gekend moet worden in belangrijke beslissingen ten aanzien van grote investeringen (bij voorbeeld nieuwe vliegtuigen). Dit noemt hij - een volstrekt De regering blijft dus als vanouds voor de KLM een normale, zakelijke bedrijfs voering voorstaan. Het karakter van een particuliere n.v. wordt volgens drs. Van der Beugel niet aangetast. „Dit betekent dat wij zelf volledig verantwoordelijk blij ven voor de gang van zaken in het bedrijf, hetgeen trouwens ook mijns inziens een gezonde basis is." (Vervolg op pag. 2 onder „Personeel KLM") Het korps telegrafisten van de KLM, reeds lang gedoemd te verdwijnen omdat de vliegers zelf radiotelefonisch de ver bindingen met de grond onderhouden, zal in het kader van de bezuiningsmaatrege- len van de KLM nog sneller worden ge liquideerd dan was voorzien. Per 1, sep tember zullen er honderd van de honderd veertig op non-actief worden gesteld, de overige veertig blijven nog enige jaren aan als navigator. Voor de vetrekkenden zijn in overleg met de vakverenigingen gunstige scha- deloosstellings-regelingen getroffen. Hoewel het aantal slachtoffers vermoe delijk gering zal zijn, veronderstelt men bij het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid, dat ook in Nederland de kwade gevolgen van het gebruik van Sof- tenon-tabletten door zwangere vrouwen zich hebben geopenbaard. In België zijn onlangs verscheidene kinderen met ver minkingen ter wereld gekomen, doordat de moeder Softenon had gebruikt. Reeds in november van het vorig jaar heeft het ministerie de apothekers en de artsen aangeschreven om het middel niet meer voor te schrijven. De importeur heeft toen het middel ook teruggenomen- uit de apotheken. Een door het ministerie ingestelde en quête onder alle artsen in Nederland loopt reeds enige tijd en zal over enkele weken worden afgesloten. Een beeld van de ge volgen die het gebruik van het middel in Nederland heeft veroorzaakt kan echter nog niet wordt gevormd. Gelukkig was het slaapmiddel in Neder land niet anders dan op recept verkrijg baar. Bovendien hadden de ziekenfondsen het middel niet op de lijst van te verstrek ken medicamenten staan, waardoor een zeer groot deel van de aanstaande moe ders, het middel nooit hebben voorgeschre ven gekregen. De Tweede Kamerleden Nolte (K.V.P.) en De Vreeze (K.V.P.) hebben de minis ter van sociale zaken en vollksgezondheid schriftelijk gevraagd of het juist is dat het middel Softenon (ook bekend onder de naam Thalidomide) in november jl. uit de handel is genomen en mag worden aan genomen, dat dit middel ten gevolge van deze maatregelen hier te lande niet meer wordt afgeleverd. Zij informeren tevens of het gevaar be staat dat dit middel via naburige landen nog in ons land doordringt, en als dit het geval is, of de minister dan reeds stappen heeft ondernomen of zal ondernemen ter voorkoming daarvan.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1