Von Eckardt nam afscheid als woordvoerder in Bonn FAAM Kennedy situatie bezorgd over bij Formosa Zelfbeschikking GRANT Wereldnieuws Hij gaat naar zijn geboortestad Berlijn als gevolmachtigde van bondsregering Astronaut Schirra voor zes ronden aangewezen Tsjombe geeft centrale regering 100 min franc Russische spion Soblen verdwenen Opbouw Franse atoommacht in strijd met NA VO-belangen Roeanda en Boeroendi 1 juli onafhankelijk BELANGRIJKE BEKENDMAKING \(^>r (Dp de raatótoel> DONDERDAG 28 JUNI 1962 3 Bondsstrijkijzer Von Hase opvolger Vlido beschermt uw winter garderobe de hele zomer! Hij moest vandaag de gevangenis in permunt V UN O-assemblee Elias ROOK DIE LEKKERE HALFZWARE SHAG 'n Erdal produkt, dus goed! Twee voormalige SS-ers in Oostenrijk veroordeeld halfzwaar J (Van onze correspondent) BONN Het toch al weinig amusante Bonn raakte gisteren een van zijn weinige kleurige figuren kwijt: staatssecretaris Felix von Eckardt, die meer dan tien ja ren hoofdvoorlichter van de Bondsrege ring is geweest, hield zijn laatste perscon ferentie. Eckardt gaat per 1 juli als ge volmachtigde van de bondsregering naar Berlijn, als opvolger van de zeventig jaar geworden Heinrich Fockel, die vol gens Adenauer te oud is geworden voor deze functie. Op zijn afscheidspersconferentie hield de kwieke perschef een toespraakje, waar in hij bedankte voor het gebrek aan boos aardigheid, dat de vragen der journalis ten door de jaren heen had gekenmerkt. Het vak van regeringswoordvoerder noem de Eckardt overigens „onmogelijk": aan de ene kant wil de pers altijd meer weten, waar tegenover anderzijds de regeringsbe langen staan, zo vond hij. Zeker is het, dat Bonn oprecht treurt om het vertrek van de pittige man met het hoge voorhoofd en het borstelige snorre tje, die zijn werkkamer in het door hem geleide Bundespresseamt opvrolijkte met kwetterende vogeltjes uit exotische lan den. Eckardts loopbaan in Bonn begon ruim tien jaar geleden volkomen onverwacht. Als uitgever van de Weserkurier in Bre men bracht hij eens een bezoek aan Aden auer, die zo'n goede indruk van de in Ber lijn geboren Bremer kreeg, dat hij hem al na een half uur voorstelde in de politiek te gaan en dan naar Bonn te komen. Het typerende antwoord van de altijd vlotte, door kleurige vesten uitmuntende Eckardt was: „Ach ja, daar zou ik wel plezier in hebben". Plezier duurde lang. Jaren ach tereen was Eckardt Adenauers meest ver trouwde medewerker. De opmerkingen van de altijd onafhan kelijk gebleven perschef nam Adenauer zeer ter harte en het was vele jaren gewoonte om het halfuurtje, dat Adenau er met Eckardt dagelijks door de tuinen van Palais Schaumburg wandelde, het half uurtje van de belangrijke politieke beslis singen te noemen. Daaraan kwam pas een einde nadat gestook uit allerlei hoeken Eckhardts positie had ondermijnd en de al tijd zo voortreffelijk geïnformeerde voor lichter van de ene dag op de andere verklaringen van nog geen uur tevoren als onjuist of achterhaald moest intrek ken. Dat was dodelijk voor Eckardts werk en kort daarop vertrok hij dan ook met ambassadeursrang naar New York, als Westduits waarnemer bij de UNO. Maar dat duurde niet lang. Plotseling sommeerde Adenauer Eckardt mee te gaan op de reis naar Moskou in 1955 en kort daarop, als bij toverslag, was de trou we Felix terug in Bonn en was hij weer perschef. Opnieuw verlevendigde hij het saaie leven in Bonn met zijn gevatte opmerkingen, zijn handige formuleringen en zijn meesterlijke, maar door weinigen ge> loofde rechtzettingen van andermans ver sprekingen. Niet voor niets zei Adenauer eens tegen hem: „U zou best B.B. kunnen heten. U bent immers het Bundes Bü- geleisen", het bondsstrijkijzer, dat de vele rimpels, niet in de laatste plaats de door Adenauer zelf gemaakte, glad moest strij ken. Toch was het al jaren duidelijk dat de verhouding tussen Adenauer en zijn pers chef niet meer was als in de goede dagen, Eckardt toonde dan ook andere ambities, Hij poogde een hoge ambassadeurspost te krijgen, maar er bleek er geen vrij. Hij zocht naar een goede kieskring, waarvoor hij als afgevaardigde intrede in de Bonds dag zou kunnen doen, maar de enige voor radige kieskring was Cuxhaven, een plaats van boeren en vissers, eigenlijk niets voor de meester op het gladde diplomatieke parket. Hij werd dan ook in september niet gekozen, ook al volbracht hij het meesterstukje tegen de algemene verkie zingstendens in duizenden stemmen voor de Christen-Democratische Unie te winnen. Maar tenslotte gaat Eckardt dan toch uit Bonn weg, terug naar zijn geboorte stad Berlijn, waar een groot werkterrein voor deze veelprater ligt. Een terrein, dat hem overigens steeds in nauw contact zal brengen met de pers. Daartegen zal deze oud-journalist en voorvechter van de volstrekte persvrijheid wel geen bezwaar hebben. In Bonn wordt Eckardt opgevolgd door KarlPGünther von Hase, tot midden vorig jaar' woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken, maar toen gepro moveerd tot afdelingschef. Von Hase, pas 44 jaar oud en zeer jeugdig van uiterlijk, in Silezië geboren en in Berlijn opge groeid, heeft daarmee sneller carrière ge maakt in Bonn dan wie ook. Tijdens de tweede wereldoorlog was hij majoor in het leger en Ridderkruisdrager. In 1944 werd hij verwijderd uit Hitiers generale staf, waarin hij tot dan toe werkzaam was, omdat zijn oom, luitenant-generaal Paul von Hase, wegens deelneming aan de aan slag op Hitler van 20 juli 1944 geëxecu teerd werd. WASHINGTON (Reuter/AFP) De Amerikaanse dienst voor lucht- en ruim tevaart (N.A.S.A.) heeft bekendgemaakt dat kapitein-luitenant-ter-zee Walter C. Schirra in het laatst van de zomer een ruimte-schip zal besturen dat zes omwen telingen om de aarde moet maken. Schirra, een 39-jarige invlieger, werd verleden maand in reserve gehouden, toen kapitein-luitenant-ter-zee Scott Carpenter zijn ruimtevaart van drie maal om ie aarde volbracht. Bij een ruimtevlucht, waarbij vier, vijf of zes omwentelingen om de aarde worden gemaakt, zal de ruimtecabine in de omgeving van het eiland Midway, in het midden van de Grote Oceaan neerkomen. De kapitein van de luchtmacht L. Gordon Cooper zal invallen, indien Schirra om de een of andere reden de ruimtevaart niet zou kun nen maken. Een N.A.S.A.-functionaris verklaarde dat het aantal omwentelingen door vele tech nische factoren zal worden bepaald. Een ruimtevaart, waarbij zes omwentelingen om de aarde worden gemaakt, zou in omstreeks negen uur worden volbracht. BRAZZAVILLE (AFP) Volgens een Katangaans regeringscommuniqué heeft de ministerraad van Katanga onder voor zitterschap van president Tsjombe beslo ten bij te dragen in de bestrijding van de kosten van de centrale Kongolese re gering. Katanga zal onmiddellijk via de Verenigde Naties 100 miljoen franc in de schatkist van de regering in Leopoldstad storten. Advertentie MOTTEN NEW YORK (Reuter) De spion dr. Robert Soblen, die vandaag de gevangenis in moest om een levenslange gevangenis straf wegens spionage te ondergaan, is vol gens de Amerikaanse autoriteiten gisteren door zijn vrouw als vermist opgegeven. Soblen, een 61-jarige in Litouwen gebo ren psychiater, werd vorig jaar augustus wegens spionage voor de Sovjet-Unie ver oordeeld. Volgens dokters leed hij aan leu kemie en had hij geen jaar meer te leven. Twee dagen geleden verwierp het Ame rikaanse hooggerechtshof een verzoek tot herziening van zijn proces. Soblen was in afwachting van de uitspraak van het hof tegen een borgstelling van 100.000 dollar (ongeveer 357.000 gulden) vrijgelaten. Zijn vrouw zei tegen de politie hem sinds maan dag niet meer gezien te hebben. Voor zijn arrestatie in november 1960 was dr. So blen verbonden aan het staatsziekenhuis voor geesteszieken te New York. Hij heeft de Sovjet-Unie twintig jaar lang inlich tingen verstrekt. Soblen had ter dood veroordeeld kunnen worden, maar de rechter hield rekening met het feit, dat zijn dagen geteld wa ren. Hij verdween nadat hij de beslissing van het hooggerechtshof had vernomen. Zijn 57-jarige broer, Jack, is veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf wegens pio- nage voor de Sovjet-Unie. Robert Soblen is op diens belastende getuigenverklaringen veroordeeld en stelde in zijn beroep dat zijn broer een onevenwichtige geest had en dat diens verklaringen niet konden worden gebruikt. De twee broers zijn in 1941 naar de Ver enigde Staten geëmigreerd. In 1947 werden zij onder niet-eensluidende namen genatu raliseerd. Jack Soblen werd in 1957 gear resteerd en bekende een spionagenet in sa menwerking met Russische ambassades in verscheidene landen te hebben geleid. Advertentie Niet zo belachelijk WASHINGTON (Reuter) President Kennedy heeft woensdag op zijn perscon ferentie gezegd dat de toestand in Ie straat van Formosa ernstige bezorgdheid baart en dat de regering van de Verenigde Staten, wanneer dat nodig is, maatregelen ter verdediging van Formosa en de Pes- cadoren zullen nemen. Kennedy zei dat „zeer grote' troepenbewegingen" op het Chinese vasteland hebben plaats gehad. Het doel daarvan is niet duidelijk, maar het schijnt nodig te zijn dat het standpunt van de V.S. in deze omstandigheden dui delijk wordt kenbaar gemaakt. Kennedy is tegenstander van iedere po ging van de nationalistische strijdkrachten van Tsjang Kai-Sjek, naar het Chinese vasteland terug te keren. Het verdrag tus sen de V.S. en nationalistisch China heeft slechts een verdedigend karakter. De opbouw van een Franse atoomstrijd macht noemde Kennedy in strijd met de belangen van het Atlantische bondgenoot schap. Op de vraag of de V.S. de Franse vastbeslotenheid een atoomstrijdmacht op te bouwen aanvaarden als gevolg van de onlangs door minister Dean Rusk in Parijs gehouden besprekingen, zei Kennedy, dat de V.S. deze vastbeslotenheid altijd al heb ben aanvaard. Maar zij hebben er niet in toegestemd deel te nemen aan welke nationale atoommacht dan ook. „Het moedigt de andere landen aan het zelfde te doen" en het zou verkeerd zijn van de V.S. zich hieraan te binden, „zowel van het standpunt van de V.S. als van de Atlantische gemeenschap" De door dé V.S. in het kader van de NAVO genomen stappen bieden voldoende veiligheid „en ik vind dat wij hierbij moeten blijven." De Fransen zijn het hier niet mee eens, aldus Kennedy. In antwoord op een vraag zei Kennedy dat de V.S. in West-Europa voor zover mogelijk zes divisies willen handhaven. De kernproeven zijn in het belang van de V.S. Er bestaat geen enkel gevaar vo >r de gezondheid van het Amerikaanse volk, zo zei Kennedy ten slotte nog. NEW YORK (AFP/Reuter) De algeme ne vergadering heeft gisteren met alge mene stemmen de aanbeveling aanvaard om Roeanda en Boeroendi per 1 juli a.s. onafhankelijkheid te verlenen. Deze twee te vragen hebben dan wij I ff,» isim W 1 niv» 'iivi r „De republiek Andorra heeft de defensie begroting vastgesteld op 300 pesetas of ruim 18 gulden. Dit is f 3,50 minder dan vorig jaar. De gelden zijn bestemd voor de aankoop van munitie voor saluut schoten." (Krantenbericht) Behalve wat betreft doperwtjes, plegen wij in onze waardering het kleine altijd achter te stellen bij het grote. De eerbied voor het (ook materialiter) grote is ons met zuigfles en paplepel ingegoten. Voor het kleine hebben wij altijd meelij, min achting of op z'n best vertedering opge bracht Wij kennen zielig-kleine, akelig- kleine of schattig-kleine dingen, dieren en mensen. En alles wat groot is (behalve doperwtjes en de neus van Cyrano de Ber gerac) krijgt onze eerbied of ons ontzag. Het is een gangbare en vrijwel door iedereen aanvaarde opvatting die bij enig nadenken kant noch wal blijkt te raken. Het vele, het grote, het dikke, het vette, het rijke, is dikwijls zelfs eerder walge lijk dan ontzagwekkend. En zo is het ook met de staten en de staatjes. Wij, Nederlanders, kijken met ge amuseerde uit-de-hoogte-doenerij naar landjes als Liechtenstein, Andorra, San Ma rino en Monaco, terwijl wij van ontzag in eenkrimpen wanneer wij het over China, Rusland en de Verenigde Staten hebben. Het is tragi-komisch dat wij ons daarbij niet voor ogen houden hoe die drie grote jongens ons zien wanneer zij hun atlas bestuderen. Vandaar het bericht uit de krant dat ik hierboven heb geplaatst. Ik ben ervan overtuigd dat uw eerste indruk ervan u tot een geamuseerde glim lach heeft bewogen en dat u Andorra een karikaturaal staatje vindt: belachelijk klein. Maar misschien hebt u het later nog even doorgedacht en bent u, dusdoende, tot een andere conclusie gekomen. Misschien hebt u de Andorriaanse defensiebegroting met de onze vergeleken en bent u een beetje jaloers geworden op de Andorpelin- gen, die geen dienstplicht kennen. De Andorrianen behoeven hun deeltje vliegdekschip en straaljager niet te beta len, noch hun streepje gouddraad voor de mouw van de vice-admiraal. Ruim achttien gulden voor de hele de fensiebegroting, dat is ongeveer een cent per Andorriaan. Niet dat ik eraan twijfel dat er vele Andorrianen zijn, die zich afvragen of dat saluutschieten nu wel nodig is, maar toch geloof ik dat zij zich heel wat minder of- gebieden die indertijd deel uitmaakten van Duits Oost-Afrika, werden sinds de eerste wereldoorlog als Roeanda-Oeroendi door België beheerd, eerst namens de Volken bond en later voor de Verenigde Naties. Een Russisch amendement, dat beoogde België te verplichten vóór genoemde datum al zijn troepen uit de twee gebieden terug te trekken werd verworpen. Voor het amendement stemden de lan- den van het Sovjetblok, Birma, Cuba, Ethiopië, Ghana, Guinea, India, Indonsië, Irak, aMli, Nepal, Somalië, Syrië, de VAR en Joego-Slavië, tezamen vierentwintig landen, dfidèr de 46 landen die tegen I stemden bevonden zich België, de weste lijke mogendheden, de landen van Latijns- Amerika en enige Afrikaanse staten. Er waren 33 onthoudingen, voor het meren deel afkomstig van de Afrikaanse en Azi- atische landen. Eerder had de beheerschapscommissie I besloten België tot 1 augustus de tijd te geven om zijn troepen terug te trekken. De mogelijkheid werd hierbij opengela ten dat de twee gebieden desgewenst met België gaan onderhandelen over militaire bijstand. Ik vind klein zijn zo belachelijk niet. Geeft u mij Monaco maar. Dan mag u heel China van mij hebben. Advertentie UIT OE BEKENCt HShniCE nooj voor seizoen slechts WENEN (Reuter) Twee voormalige Oostenrijkse S.S.'ers zijn te Graz tot res pectievelijk zeven en drie jaar gevangenis straf veroordeeld wegens het neerschieten van negen Hongaarse joden enige dagen na de overgave van de Duitse troepen aan het eind van de tweede wereldoorlog. Het moet mogelijk zijn om bij ieder meningsverschil, bij iedere strijdvraag in het groot of in het klein, een korte pauze te eerbiedigen om de gedach ten te bepalen bij dat altijd aanwezige element van een stemmigheid, dat met een klei ne inspanning in iedere situa tie te vinden is. Het valt moeilijk te ontken nen dat de gesprekken en dis cussies, die uit kleine en grote levensgemeenschappen opklin ken, vaker uit dissonanten dan uit harmonische akkoorden zijn samengesteld. Beginnend bij de kleinst mogelijke ge meenschap van een kinderloos huwelijk en eindigend bij de grootst mogelijke van confe renties der zogenaamd ver enigde naties verneemt men méér geluiden van strijd en verwijt dan van eensgezind heid en samenklank. Een ver ward rumoer moet het zijn, dat boven de wolken uitstijgt waarbij het een geluk mag worden genoemd dat de on eindige ruimte daarboven groot genoeg is om het tot niets te doen oplossen. Tot niets dat is ook vaak het effect van al die fraaie en bittere volzinnen, van die in trigante redevoeringen en die spontane vloeken; doch ook dat is een argument van oud en versleten kaliber, evenzeer leidend tot niets. Merkwaardig echter is, dat juist de pauzes in de gesprek ken en ruzies meermalen ver rassend groene zoden aan de dijken der wereld zetten. Ter wijl ons het woord gegeven is, moeten we het hebben van de stiltes. Ik zou zo'n korte, welover wogen stilte willen aanbevelen ten bate van een onderwerp, dat mij belangrijk genoeg lijkt om ter meditatie aan te beve len. Het is een detail van de wereldberucht geworden „kwestie Nieuw-Guinea", die ons lieve vaderland tot een warwinkel van tegenstrijdige eisen en klachten heeft ge maakt. Dit detail echter, dunkt mij, is een van de weinige in deze aangelegenheid waarover alle betrokkenen het eens kun nen zijn. Zoals in iedere pro bleemstelling een detail van eenstemmigheid te vinden is, zo levert deze kwestie er een; men moet daartoe echter een ogenblik afstand nemen van de ontelbare onderdelen, die onverzoenlijke en onoverko melijke tegenstellingen schep pen. Wanneer men in staat is en kele momenten het antwoord schuldig te blijven op de vraag, of het verantwoord is nog lan ger vast te houden aan dit exotisch stukje land of het zin heeft, de Papoea haastig tot zelfstandigheid te voeren alvorens Indonesië op hem wordt losgelaten of het naar eer en geweten is toegestaan, Nederlandse soldaten in een strategisch onmogelijke situa tie op te offeren of het pres- tige-verlies in internationaal opzicht moeilijker te dragen zal zijn dan de volharding in een hopeloze toestand of de vaderlandse eer gemoeid is met een radicale beslissing of de regering juist of niet juist handelt met haar onder danigheid aan Washington kortom, of men met zijn me ning over deze kwestie gelijk of ongelijk heeft Indien men al die vragen even wil vergeten en zich kan bepalen tot de zeer eenvoudi ge, onomstotelijke waarheid dat voor enkele Nederlandse gezinnen het probleem is op gelost op de wijze, die ieder mens voor zich als de zwaar ste, onherroepelijkste en bit terste beschouwt, namelijk: door de dood van een zoon, die in zijn jonge leventje van om trent twintig de volledige zwaarte van het vraagstuk verpletterend op zich heeft voelen neerkomen als men alleen daar een ogenblik aan denken wil, dan krijgt men een flits van de eeuwigheid te zien, waarin alle problemen ineenschrompelen tot geritsel van bladeren in de zomerwind. De zelfbeschikking van en kele zeer jonge en argeloze Nederlanders is al voorgoed geofferd. Zij zijn dood. De vraag van prestigeverlies, va derlandsliefde, economische mogelijkheden, carrières, poli tieke winst en menselijke toe komst bestaat voor hen niet meer. Hun zelfbeschikking ein digde, toen zij als burgers ge camoufleerd op slinkse wijze door de lucht naar de Nieuw- guinese jungle werden ver voerd. In feite was ze al ge ëindigd toen ze de kaart tot in lijving bij de krijgsmacht thuiskregen. Geen macht ter wereld heeft zich met luide stem verheven, toen deze jongemannen het recht op leven en persoonlijke wil werd ontnomen en zij tot militaire robots werden ge maakt, waarmee een regering en een opperbevel naar goed dunken konden handelen. Zelf beschikking is een ij del woord, maar het is ijdeler dan ooit wanneer het in de praktijk wordt getoetst aan de rechten, die een enkel mens overhoudt in het net van zijn samenle ving. Natuurlijk zijn er tegen-ar gumenten te over. Medelijden de glimlachjes over misplaatst idealisme en utopisch gebazel worden meestal met het mees te succes tegen een dergelijke koelbloedige constatering van feiten gebruikt. En als de fei ten zó koelbloedig en nuchter worden, dat men er geen ant woord meer op weet, zijn er altijd nog aalmoezeniers en veldpredikers die erop kunnen wijzen dat het aardse leven niet het hoogste goed is, dat een mens zich verworven heeft. Maar desalniettemin is zelf beschikking een ij del woord. Doch ook dat onderwerp moge even blijven rusten, want het vormt al evenmin een ba sis voor eenstemmigheid. Maar volgend op de gedachte aan hen, die reeds met de Nieuw- guinese kwestie voor eeuwig hebben afgedaan, doemt het tafereel op van de lege plaats, die zij in Nederlandse gezinnen hebben achtergelaten. Terwijl wij moeten praten en intrige ren en vechten om Papoea moeders het recht te schenken, hun kinderen op te voeden in zelfstandigheid en politieke autonomie, tot vrije mensen hoe-dan-ook is aan Neder landse moeders dat recht voor goed onthouden. Want hun zoon is dood. Hij ligt begraven aan de rand van de jungle, en „het eenvoudige houten kruis zal zo spoedig mogelijk worden vervangen door een stenen monument", aldus luidde de trqostrijke verzekering van mi litaire zijde. De zoon van die moeder is niet met haar volledige in stemming naar Nieuw-Guinea gegaan. Integendeel, zij heeft er machteloos en hulpeloos zwijgend tegen geprotesteerd. Zij heeft hem mogen uitwui ven, toen hij in zijn burger pakje achter het kleine, vier kante vliegtuigraampje zat. Dat wel. Er is groot leedwezen over zijn sneuvelen. Er is van offi ciële zijde diep spijt betuigd, en er is voor gezorgd dat de moeder niemand regelrecht verwijten kan wat haar is overkomen, behalve dan de boosaardige machten van bui ten, waartegen ons volk een drachtig de vuist heft. Maar er is niets gebleken van een vastberaden voorne men van welke zijde ook, om deze moeders de enige daad werkelijke troost te geven die haar te geven is, namelijk: dat het stoffelijke overschot van haar zoon onverwijld, en on der toepassing van alle moge lijkheden van onze technische verbindingsapparatuur met dat eilandje ginds, naar het moe derland wordt teruggebracht en te ruste wordt gelegd op de plaats, die de moeder bezoeken kan. Zelfs dit niet na alle wa terdicht geargumenteerde han digheden waarmee men haar levende zoon naar ginds heeft overgebracht. Levende mensen kan men over alle barricaden heen brengen naar de plek waar men profijt van hen kan hebben. Dode mensen terug brengen dat is moeilijker. Wij hebben er te bevoegder plaats naar geïnformeerd. „Of het lukken zal tot herbegrafe nis in Nederland te komen is nog niet bekend. Het zal zo spoedig mogelijk worden be richt." Dat was het antwoord. Wij dat zijn u en ik en allen die de Nieuwguinese kwestie kennen, ongeacht onze me ning erover zijn daar niet tevreden mee. Wij hebben de Regeringsvoorlichtingsdienst om nadere inlichtingen ver zocht, met eventuele argumen tering. Daar wachten wij nu op. Wij zullen u dat antwoord onmiddellijk volledig laten weten. In een straks door blanken verlaten Nieuw-Guinea zullen de graven der Nederlandse soldaten worden overwoekerd door de jungle en na korte tijd onvindbaar zijn. Misschien zou dat sommigen wel te pas ko men, die liever alle sporen van dit avontuur zullen zien ver dwijnen. Doch het komt ons Nederlandse geweten niét te pas. Hoé wij ook de oplossing van deze kwestie zouden wen sen wij zullen het zonder twijfel eens kunnen worden over dit éne, kleine detail: Het zal onze totale nationale inspanning waard zijn, de do den terug te geven aan hun dierbaren. Het is de enige wel daad, die onze zo parate defen sie nog aan die gezinnen be wijzen kan. Zelfs onze volksvertegen woordiging zal geen kans zien, daarover een verschil van op vatting te creëren. inr II psx-1*22^^23 Sporen. In het dorpje Momotombo, in Ni caragua, heeft zich bij hanengevechten een zeldzaam ongeluk voorgedaan. Twee „soigneurs" van deze vechtjassen waren met hun hanen onder de arm, in een fel dispuut gewikkeld over de kwalitei ten van hun pupillen. Eén van de ver zorgers liet plotseling zijn haan los, die één van zijn schrikwekkend lange ijze ren sporen, die aan hun poten zijn be vestigd, in het hart van de andere ver zorger plantte. Deze zakte dodelijk ge troffen in elkaar. TBC. De organisatie ter bevordering van de gezondheid in de wereld heeft een rapport gepubliceerd over de strijd te gen de tuberculose. Hierin wordt gezegd dat er jaarlijks 3 miljoen mensen aan tuberculose sterven. 15 miljoen mensen zijn door deze ziekte aangetast en elk jaar komen er 3 miljoen nieuwe geval len bij. 80 percent van het totale aan tal gevallen zijn geconstateerd in de ontwikkelingslanden. Strijd. Elf kerkelijke leiders uit Pem brokeshire in Wales hebben kritiek ge oefend op de plannen om zaterdag een grote demonstratie te houden tegen de opleiding van Duitse troepen op het oefenterrein van Castlemartin. De gees telijken, van de Engelse kerk, de rooms- katholieke kerk en de nonconformisten, zeggen dat de voorgenomen betoging al leen maar haat en wantrouwen tegen over het Duitse volk zal voeden en dat dit in strijd is met de leer van Christus. Firmant. De op één na oudste dochter van koning Olav van Noorwegen, prinses Astrid nu mevrouw Ferner is in verwachting. Dit meldt het Noorse dag blad Dagbladet. Volgens het blad is de blijde gebeurtenis binnenkort te ver wachten. De 30-jarige prinses Astrid trad op 12 januari 1961 ip het huwelijk met Johan Martin Ferner, firmant van een kledingbedrijf te Oslo.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3