A!ï rorm HENSEN Crisis in Israëlische Mapaj- partij thans op hoogtepunt Zeventig percent der wereldbevolking lijdt nog aan „informatie-ondervoeding" Elektrische energie uit windkracht niet lonend Vier „München"-gangers naar Madrid ontboden Belg vraagt over Griekse concentratiekampen Splitsing in Ben Goerionisten en Lavonisten staat voor de deur Internationaal perscongres in Evian Dertig sekteleden liepen over gloeiende houtskool DONDERDAG 28 JUNI 1962 5 amerikaanse overalls 13.60 ideaal overall 19.75 colbert 13.25 werkbroeken 11.75 PAARLAARSTEEG I Niet alleen gedansd Europees Parlement Jonge" landen Achter de ploeg Zuid-Afrika's strijdmacht Verrassing Weer aan het stuur Braun keukenmachines Judo-veteraan brak nek Gaat u met vakantie? Vuurproef van geloof voor dertig Argentijnen v hoe wij in onze étalages een steeds wisselend interieur bouwen vanTop-Form meubelen. Zie ook binnen de permanente Top-Form expositie en neem meteen een gratis Top-Form catalogus mee! Uw Top-Form Adviseur Bateljorisstraat 13-17 Haarlem KOPENHAGEN (Ritzau) Proeven in Denemarken hebben aangetoond dat het gebruik van windkracht voor het opwek ken van elektrische energie niet bevredi gend is, aangezien de kosten daarvan ho ger komen dan van het gebruik van steen kool volgens de traditionele methode, al dus een rapport over proeven gedurende een periode van verscheidene jaren. De energieproduktie met behulp van wind kracht is wel praktisch en effectief maar bij de huidige Europese kolenprijzen niet economisch. Wel wordt in het rapport aan de UNO- commissie voor niet-conventionele energie bronnen opgemerkt dat het gebruik van windkracht van nut zou kunnen zijn ;n gebieden met andere geologische omstan digheden en in ontwikkelingslanden waar nog geen uitgebreid stroomnet bestaat. MADRID (AFP) Vier vooraanstaande bewoners van Barcelona die in het begin van deze maand hebben deelgenomen aan het Congres van de Europese beweging in München, zijn door de Spaanse veilig heidsdienst naar Madrid ontboden om te worden ondervraagd. Het gaat om het hoofd van het instituut voor Europese studies, Manuel Clavillo, diens plaatsvervanger, Jorge Ballester, een lid van het instituut, Felipe Lagarrica, en de schrijver Rafael Tassis. PARIJS. Het stadje Evian, dat op de Franse oever van het meer van Genève is gelegen, maar dat, als badplaats vol luxueuze maar zeer onfraaie hotelpaleizen, aan eigen schoonheid helaas verder weinig bieden kan, heeft zich nu kennelijk ambities aangemeten om zijn glorie in de ogen van de wereld ook nog aan andere objecten te kunnen binden dan aan de befaamde bronwaters, waarmee het heel Frankrijk overspoelt en aan zijn casino dat hier de tweede rijke bron \an inkomsten vormt voor de hooguit drieduizend inwoners, die na hun zomer seizoen gedurende de overige negen maanden van het jaar dan ook rustig van de vermoeienissen uit plegen te rusten. Evian heeft als de Franse pendant van Genève, dat aan de overzij van het meer ligt gevlijd, als conferentieoord, tijdens de eerste-officiële-fase der vredesonderhande lingen met de Algerijnen, als diplomatiek centrum(pje) al een week of wat in het wereldnieuws gestaan, en dezer dagen heb ben de journalisten elkaar hier, tussen water en bergen nu wéér ontmoet. Een conferentie die dit keer in het raam van de internationale biennale der voorlichting, onder auspiciën van de UNESCO echter te eigen behoeve was georganiseerd, en waar bij vooral twee onderwerpen in het cen trum der besprekingen stonden: de taak van de pers in de jonge Afrikaanse en an dere staten, en, secundo, de toekomst van de krant in het licht der concurrentie van nieuwe „communicatiemiddelen" als radio en televisie. Advertentie losse jas en broek zonder mouwen „SANFOR" blauw - khaki - groen - grijs „SANFOR" blauw - khaki sterke JEANS kwaliteit „SANFOR" blauw - khaki JEANS sterke kwaliteit blauw - khaki - groen voor al uw werkkleding natuurlijk Men mag allereerst wel zeggen dat het feestcomité plus de stedelijke autoriteiten de onderneming met onbedeesde voort varendheid en zonder pietepeuterigheid hadden aangepakt. Als hovelingen van de .koningin der aarde" hebben de journalis ten zich vier volle dagen mogen koesteren in de behaaglijke warmte van een aanzien, dat ze in de dagelijkse praktijk van hun beroep in hun aangeboren bescheidenheid soms weieens onderschatten, en zo was het hele stadje met meer dan levensgrote foto's van promotors van drukpers en journalis tiek van Gutenberg tot en met Match fotograaf Pedrazzini die in 1956 in Boeda pest op een reportage het leven verloor versierd. Voor de duur van de Biennale had de burgemeester de naam van zijn plaats zelfs herdoopt van Evian-les-Bains in Evian-Information, en redelijkerwijs had men dan ook nauwelijks nog meer eer mogen verlangen. Toch heeft het congres niet alleen maar gedanst, gespelevaard op het meer-bij- maanlicht, uiterst vleiende toespraken be luisterd en aan feestmaaltijden aange zeten. Het congres heeft zich aan de hand van doorgaans briljante redevoeringen speciaal van de Sorbonne-professor Henri Laugier, van UNESCO-directeur René Ma- heu, van het hoofd van het Franse pers instituut Jacpues Kaiser en van de jonge minister van Voorlichting Alain Peyrefitte bovendien ook nog verdiept in die twee voornoemde vraagstukken, die de grenzen van hun corporatieve belangen trouwens verre overschreden. Reden waarom we ons hier dan ook veroorloven af te wijken van de traditie, waarvan we de diepere zin overigens nooit hebben gegrepen, en die voorschrijft dat een krant tegenover zijn lezers inzake zijn eigen interne problemen, slechts een discreet zwijgen past. STRAATSBURG (ANP) Het Belgische lid van het Europese parlement, De Block, heeft de Commissie van de Europese Eco nomische Gemeenschap (E.E.G.) de vraag gesteld of zij het bestaan van concentra tiekampen in overeenstemming acht met de associatie-overeenkomst, die de ge meenschap met Griekenland heeft geslo ten. De heer De Block haalde een Vlaams weekblad aan (dat hij niet met name noemde) waarin een oproep gepubliceerd is van politieke gevangenen, die sedert meer dan zeventien jaar zouden zijn op gesloten in het concentratiekamp van Aglios Eustratios. De heer De Block wil van de commissie weten, of zij van het bestaan van dit con centratiekamp op de hoogte is. Als zij ervan onkundig is, kan zij dan, zo vraagt de heer De Block verder, de Griekse re gering erop wijzen, dat het begrip demo cratie onverenigbaar is met het bestaan van concentratiekampen? Evian-les-Bains werd ter ere van de journalisten tijdelijk tot Evian- Information herdoopt. De hele stad was rijkelijk gedeco reerd met portretten van journa listen en voorvechters der pers vrijheid. houten ploeg met ezeltractie had zien lopen, terwijl een transistor-radiootje om zijn hals hing, dat voor hem zo het contact onderhield met de verworvenheden van de moderne tijd. Een vertegenwoordiger van een Zuid amerikaanse staat verzekerde, dat zich tussen de geslachten een duidelijk verschil in geestelijke ontwikkeling begon af te tekenen ten voordele van de vrouwen die, in tegenstelling met hun mannen, thuis gelegenheid vonden de hele dag uitzen dingen van radio, zo niet van televisie, te volgen. Professor Laugier ontwierp, in een schitterend betoog vol verbluffende gezichtspunten een hypothese van een nieuwe beschaving die niet meer primair op het geschreven en gedrukte doch op het gesproken woord en het beeld gefundeerd zou zijn. Niettemin luidde de algemene conclusie toch wel, dat de, drukpers en het dagblad hun eigen functies zullen blijven vervullen doordat ze gevarieerder en bestendiger zijn en het nieuws kunnen „verdiepen", zodat de kranten voorlopig zeker géén gevaar zouden lopen door radio en televisie over vleugeld te worden. Een bevorderende factor in dat verband is ook nog dat de vrijheid in de pers, na enkele eeuwen strijd, zich vandaag veel hechter heeft geconsolideerd dan in radio en televisie-organen, waarop speciaal in Frankrijk, de staat zijn greep voortdurend versterkt. Het publiek zoekt in de pers dus het tegenwicht aan onafhankelijkheid, ten opzichte van het politieke conformisme dat radio en televisie steeds krachtiger over woekert. En als een voornaam pluspunt, speciaal voor de regionale pers, werd ten slotte ook nog de aandacht gesignaleerd die daar aan nieuws uit de onmiddellijke omgeving van het publiek kan worden be steed en die door de nationaal-geleide in stituten van radio en televisie noodzake lijkerwijs wel veronachtzaamd moet worden. Het probleem van de pers in haar ver houding tot de onderontwikkelde volken had al eerder onderwerp gevormd van drie regionale congressen die de UNESCO in Bangkok, Santiago en Parijs organiseerde, en waarover door deelnemers, onder wie de minister van Voorlichting van Senegal uitvoerig werd gerapporteerd. Uit die rap porten kwam vooral wel tot uiting dat de „jonge" landen zelfs de basis voor een eigen dagbladwezen nog moet worden ge legd, en aan de hand van statistieken die overigens natuurlijk wel weer bestreden werden toonde UNESCO-directeur Ma heu aan, dat bijna zeventig percent van de mensheid aan acute ondervoeding lijdt ten aanzien van de elementaire nieuws voorziening. Ten aanzien der minimumeisen voor die informatiemiddelen, heeft de UNESCO als maatstaf gesteld dat men op honderd in woners tien exemplaren van één of meer dagbladen, vijf radiotoestellen, twee tele visie-apparaten en twee bioscoopplaatsen zou moeten kunnen tellen. Honderd staten in Afrika, Azië en Zuid-Amerika komen aan die bescheiden criteria nog lang niet toe. Ook de informatiemiddelen zijn dus zeer onevenredig over de wereld verspreid, en een andere spreker onthulde weer, dat Europa over de helft en Noord-Amerika over een kwart der persorganen beschikt, zodat de rest der wereld met die laatste vijfentwintig percent maar uit moet zien te komen. Een nijpend tekort waardoor uiteraard ook een zware hypotheek op een gezonde politieke ontwikkeling dier volken wordt gelegd. Bij het onderzoek hoe die laatste behoef te ook dus als eis van politieke emanci patie zo snel mogelijk bevredigd zou kunnen worden, kwam uiteraard eveneens de vraag al aan de orde, of met behulp van televisie en radio dat^ doei niet veel vlugger kon worden bereikt, waarmee het congres zich dan tevens geconfronteerd zag met de controverse tussen die moderne en de klassieke middelen van nieuwsvoorzie ning. Een Tunesische journalist vertelde dat hij in zijn land een boer achter zijn De Zuidafrikaanse strijdkrachten heb ben op de luchtbasis Swartkop in de buurt van de Transvaalse hoofdstad Pretoria een parade gehouden, die wordt beschreven als het grootste militaire vertoon in de geschiedenis van Zuid-Afrika. De parade, die ge houden werd ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de strijd krachten, werd geopend door de minister van Defensie, J. Fouché. Van onze correspondent JERUZALEM. De Israëlische socia listische partij, de Mapaj, maakt op het ogenblik de ernstigste crisis in haar twee- endertigjarige geschiedenis door. Of juister: de crisis, waaraan zij al lang lij dende is, schijnt momenteel haar hoogte- unt te hebben bereikt. Want het euvel egon in wezen in het najaar van 1960, toen de beruchte Lavon-affaire, die ook in de wereldpers haar echo vond, het politieke leven in Israel dermate ont wrichtte, dat staatspresident Jitschak Ben-Zvi in hoogst eigen persoon minis ter-president David Ben-Goerion en de overige betrokkenen tot de orde riep. Het ging hier, zoals men zich misschien zal herinneren, om de nasleep van een in 1954 ondernomen mislukte actie van Is raëlische veiligheidskrachten, waarvoor, terecht of ten onrechte, de latere secre taris-generaal van de Histadroet, Pinchas Lavon, die toen minister van defensie .was, verantwoordelijk werd gesteld. Er werd een ministeriële commissie benoemd, djf de zaak uitzocht en tenslotte de toenmalige minister van alle blaam zuiverde. Premier Ben-Goerion weigerde echter hardnekkig deze uitspraak te aanvaarden en bleef vasthouden aan zijn eis tot een gerechtelijk onderzoek. Ben-Goerion en Lavon waren beide top figuren in Mapaj en weldra vormden zich in de boezem van Israels grootste en in vloedrijkste politieke partij twee fracties, die elkander hevig bestreden: de aanhan gers van Ben-Goerion en die van Lavon, die inmiddels dermate in het nauw was gedreven, dat hij het secretariaat-gene raal van de Histadroet, het machtigste or gaan van de Israëlische arbeidersbewe ging, eraan moest geven. Lavon, verbit terd, maar strijdvaardig, vertrok naar Zwitserland om op verhaal te komen. Hij bleef er een paar maanden en keerde daar na terug naar Israel. Hij was er de man niet naar om in zijn nederlaag te be rusten en al spoedig zocht hij dan ook op nieuw contact met zijn aanhangers, die zich bij het hem aangedane „onrecht" al evenmin hadden neergelegd als hijzelf. De gisting binnen de socialistische partij nam gestadig toe. Naar buiten trad zij echter eerst een paar weken geleden. Het was voor de partijleiding een on prettige verrassing, toen kort geleden het eerste nummer van „Min Hajesod" van de grondslag af") uitkwam, als veertien daags orgaan van de Lavonisten. Als vaste medewerkers werden, behalve Pinchas La von zelf, ook een aantal mannen aange kondigd, wier stem in Mapaj gezag heeft. De socialistische ideologen prof. Nathan Rotenstreich en Shlomo Grodzenski, de leiders van de met Mapaj verwante Kib boets-beweging Meir Mandel en Jisrael Bittman, en een lid van de redactie van het partij-orgaan „Dawar", Dan Horowitz, In een voorbeschouwing zette de redactie uiteen, dat het „Min Hajesod" er om te doen was „een leemte aan te vullen", lie den van verschillende opvattingen aan het woord te laten komen en vooral „open baar debat en ideologische discussie" aan te moedigen. Lavon zelf verdedigde in een overigens vrij gematigd artikel het recht van ieder partijlid om gefundeerde kritiek uit te oefenen, bestreed de neiging tot persoons verheerlijking een duidelijke sneer aan het adres van Ben-Goerion en waar schuwde er tegen te rusten op in het ver leden behaalde lauweren zonder op de as piraties van politieke nieuwelingen acht te slaan. De verschijning van „Min Hajesod" dwong de partijleiding tot iets, waarvan zij zich graag had onthouden: officiële rédtrffê.'"Uilfè):ala,rd' w8Sl vaft eert éèristfern- ige beoordeling van Lavons stap geen afcëï Bwarf,gri)k&' fMrtljbestuu'rders als Gold Meir, Moshe Sharett, Pinchas Sapir, Zalman Aranne en Levi Eshkol hoopten redactie en medewerkers ertoe te kunnen bewegen de publikatie van het dissidente orgaan op te geven zonder toepassing van sancties. Een andere groep vond de publi katie uit een oogpunt van pai tij discipline toelaatbaar en een extreme fractie (waar toe ook Ben-Goerion schijnt te behoren, al houdt hij zich op de achtergrond) acht het optreden van Lavon c.s. in de hoogste mate ondisciplinair en staat daarom scher pe maatregelen voor, zonodig zelfs roye ring. Tot voor kort scheen het, dat ne gematigden in het partijbestuur de over hand zouden behouden. Allen hadden min of meer het gevoel, dat het met „Min Hajesod" niet zo'n vaart zou lopen en dat wel spoedig een oplossing voor de broe derstrijd zou worden gevonden. Een opzienbarend artikel in „Dawar" deed echter de curve van de partijcrisis steil omhoog gaan. In deze beschouwing werd een beroep gedaan op Ben-Goerion om het verleden te laten voor wat het was en zich niet te verzetten, als pogingen zouden worden gedaan om Lavon opnieuw in een belangrijke partijfunctie te benoe men. Het was duidelijk, dat Lavons aan hangers besloten hadden de strijdbijl op te graven en niet te rusten voor de vroe gere secretaris-generaal van de Histadroet opnieuw een top-post zou bekleden. In fei te betekent dit een frontale aanval op de machtspositie van Ben-Goerion, niet alleen Pinchas Lavon: weer op het oorlogspad binnen de partij, maar ook in het politieke leven van de natie. Dat de minister-president zich gewon nen zou geven en in Lavons rehabilitatie korf berusten, gesteld dat daartoe besloten mocht worden, moet uitgesloten worden geacht. Daarvoor draagt hij zijn tegenstan der een te dodelijke haat toe. Bovendien is die mogelijkheid zuiver theoretisch, want maar weinigen in de partijleiding zouden er voor te vinden zijn een man als Ben-Goerion, die bij voor- en tegen standers een uniek gezag geniet, voor het hoofd te stoten. Zouden echter, aan de an dere kant, Lavon en zijn medestanders hun wens niet ingewilligd zien, dan zal Lavon voor partij en natie opnieuw gaan poseren als de hoogst capabele politieke leider, die de dupe is geworden van wat velen als een ongerechtvaardigde koppigheid van de minister-president zien. Een derge lijke houding zou de toch al niet sterk rij zende ster van Mapaj (zij kreeg bij de laatste verkiezingen een gevoelige klap) wel eens een steile daling kunnen bezor gen. Zo Is Israels altijd nog dominerende partij in een dilemma geraakt, waaruit zij zich maar moeilijk zal kunnen bevrij den. De controverse tussen Ben-Goerionis- ten en Lavonisten heeft haar hoogtepunt bereikt, nu Lavon en de zijnen het erop aanleggen een doorbraak te forceren. Het ziet er naar uit, dat het met Mapaj's poli tieke eenheid gedaan is en dat een split sing, niet alleen naar binnen, maar ook naar buiten, voor de deur staat. Advertentie Elektrische hulp voor meer gezond heid, besparing en plezier in het dagelijkse keukenwerk. Bezoek één der besloten d^straties Vrijblijvende uitnodiging en folder 4 4jZ met interessante bijzonderheden bij Braun N.V., A'dam-C., tel. 6 39 57. Gisternacht is in het Wilhelminagasthuis in Amsterdam overleden de 57-jarige haar densmid E. J. Bolhoven uit de hoofdstad, die op 28 mei bij een judogevecht in een school aan de Roggeveenstraat zijn nek had gebroken. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens drie dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam. uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE Advertentie (Van onze correspondent BUENOS AIRES, (AP) Dertig perso nen, volgelingen van de „Heilige Johannes de Doper", zijn zaterdagavond in een voet balstadion te Buenos Aires barrevoets over een 3,2 meter lange laag gloeiende houtskool, met een temperatuur van 800 graden Celcius, gelopen. Tot verbazing van artsen en andere wetenschapsmensen had geen van de dertig, die deze vuurproef doorstonden, ook maar het geringste brand- wondje. De derig begonnen hun vuurproef over de laag houtskool nadat hun geheime spreu ken waren ingefluisterd door „engel" Ali, de leider van deze sekte. De tocht over de laag, zei hij, is een proeve van ons geloof. Een dertienjarig meisje vertelde na afloop „Ali zei tegen me rechtop en zon der vrees over de houtskool te lopen",. Ali en zijn volgelingen hadden om de laag gloeiende houtskool te vormen vier uur lang een stapel van elf ton hout ge brand. Tijdens het branden werd een tem peratuur van 1.832 graden Fahrenheit ge meten. Toen de houtmassa een laag vorm de, daalde de temperatuur tot 1.472 graden Fahrenheit of 800 graden Celcius. Ali zei, dat hij dit geloof sinds 1942 be- leidt, maar dat twee andere „engelen" hem in de veertig jaar van het bestaan der sekte voorgegaan zijn. De aard van dit geloof wordt geheim gehouden voor andersdenkenden. .1

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5