IN DE VISHAL+EN OP ZEE Ronald Jansen winnaar van wielerronde Velsen-Noord Zaandam krijgt 2 havens aan het Noordzeekanaal een flink meisje Voorniet51 1HB Dagblad- abonnees DAMESHOEDEN g FIETS Fa. J. VAN K00TEN Een bed van TUSSEN voldoet aan alle eisen General Electric-fabriek in Bilbao gesloten 5^ én Afvallige r.-katholieke priester aangehouden In het voetspoor van Amsterdam Industrieel gebied in beweging Verzending van zeepost „Platessa" ligt in dok in IJmuiden wak, r hhBF11' pi |S Exclusieve aanbieding tussen textiel tijssen textiel WONINGINRICHTING DONDERDAG 28 JUNI 1962 6 Vierduizend arbeiders op straat gezet Niels Bohr wil vriendschap buiten alle politiek om -trnsm H—1 I Specials aanbieding Exclusieve Ready Made Sporteolberts, vervaardigd in eigen ateliers ln uw winkel I Drie miljoen frank niet op tijd afgelost WEEKABONNEMENTEN Opnieuw VSV-vergadering nieuwste modellen linnen - stro - vilt 7.90 en 10.90 b r e n g t 't Iff Ook sjaals, handschoenen, kousen en paraplu's bieden wij u in een ruime ftfi keuze. ^9 VELSERDUINPLEIN 5 - TEL. 8065 Wij vragen voor onze groente-afdeling eventueel gehuwde dame voor hele of halve dagen. Goed loon. - Met vakantie-afspraken wordt rekening gehouden. Aanmelding: SUPERMARKT Marktplein 16 - IJmuiden VAN ZATERDAG 31 MAART T/M 30 JUNI 1962 VRAAG ONS INLICHTINGEN HIER0VERI JUNCKER BATAVUS PHOENIX JAC. SPIJKER Snelliusstraat 23 Tel. 5653 Op zee De VL 84 „Jan Senior" heeft een aardig dagje gemaakt, zodat de schipper van zins was de vlaggen uit te hangen, te meer toen omstreeks 6 uur gisteravond nog 25 a 30 kantjes in een trek van goed IV2 uur wer den buitgemaakt. De SCH 42 „Nelly" deed gisteravond eveneens een trek van een goe de 20 kantjes. Dit was het eerste trekje van deze week. Van maandagmorgen af tot gisteravond waren maar net 80 kantjes on der het zout gezet. Sommige schepen had den eveneens het geluk een paar trekjes van 10 tot 25 kantjes te doen. Weer anderen hadden uit de ochtendtrek een paar kan tjes geborgen, en voor de rest was de vangst zo goed als niets geweest. De IJM 72 „Beatrice" had dinsdagavond 107 kan tjes aan boord en kon woensdagavond niet anders dan 117 kantjes opgeven aan de re derij. Zodat genoegen moest worden ge nomen met de 10 kantjes die uit de och tendtrek waren gekomen. De KW 4 „Golf stroom" betitelde alles wat geprobeerd was als goed fout. De gehele dag waren slechts 8 kantjes vol gekomen. Van maandag af was er door de TX 33 900 kilo tong en een goede 100 manden vis opgedaan. Er was wel wat schade aan de netten ondervonden, maar de visserij was niet tegengevallen. Er werd naar IJmuiden gestoomd om te markten. Vanmorgen pro fiteerde men van de hoge prijzen zodat de besomming zeer aantrekkelijk was. De „Marian Ellen" KW 159 had in zijn laatste trek gisteravond 1 last haring be machtigd en daarvoor 10 kantjes; ook wa ren er een partijtje schelvis, wat wijting en wat kabeljauw buitgemaakt. Veel was het niet, maar men moest het er nu een maal mee doen. Zo was het woensdag Woensdag werden in IJmuiden 3850 kis ten vis aangevoerd, waarvan 615 tong en tarbot, 3 heilbot, 7 tongschar en schartong, 379 schol, 15 schar, 10 bot, 450 haring, 1330 makreel, 350 schelvis, 450 wijting, 206 ka beljauw en gul, 3 leng, 8 poon en 24 diver sen. Prijzen De prijzen waren in guldens, per kilo gram: heilbot 4-3,20; grote tong 4-3,60; grootmiddel tong 3,10-2,70; kleinmiddel tong 2,78-2,22; kleine tong 1 2,48-1,68; klei ne tong 2 1,50-1,28; tarbot 1 3,70-3. Per 50 kilogram: tongschar 71; kleine tongschar 70; kleinmiddel schol 43-31; klei ne schol 1 57-50; kleine schol 2 50-26; schar 21-20; bot 13-11; verse haring 48-14; ma kreel 24-12,20; grote schelvis 56-46; groot middel schelvis 57-47; kleinmiddel schelvis 48-44; kleine schelvis 1 46-36; kleine schel vis 2 38-26; wijting 32-11; grote gul 56-35; middel gul 47-32; kleine gul 32-18; poontjes 21. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 384- 94; grote leng 112. Besommingen De besommingen in guldens: KW 55 9.120; BILBAO (AP) Op last van de burger lijke gouverneur van de Spaanse provincie Bilbao is de grote fabriek van de General Electric in Bilbao voor onbepaalde tijd gesloten. In een communiqué van de pro vinciale regering wordt gezegd dat een groot gedeelte van de (vierduizend) arbei ders het werk vrijwillig heeft neergelegd en zonder twijfel het oor heeft geleend aan politieke agitators. In arbeiderskringen wordt verklaard, dat het werk kennelijk is neergelegd om kracht bij te zetten aan eisen voor d° vrij lating van dertig collega's die in mei tijdens stakingen opgepakt werden en zich nog in arrest bevinden. MADRID (AP) Gonzalo Marcos Cha con, de waarnemend algemeen secretaris van sociale zaken in Spanje, heeft ver klaard dat er in Spanje een wettelijke re geling voor stakingen zal komen. Chacon die sprak voor een groep arbeiders van de Falange, zei niet op welke wijze de sta kingen geregeld zullen worden. Hij deelde mee dat de regering minimumlonen zal vaststellen die gewijzigd zullen worden, wanneer de kosten van levensonderhoud veranderingen ondergaan. De laatste loon- ronde in Spanje dateert van 1957. De „Spaanse democratische pers", een klandestiene propagandadienst, heeft een nieuwe oproep tot gezamenlijke actie van alle anti-Franco groeperingen in omloop ge bracht. LTNDAU (West-Duitsland) (AP) De Deense professor Niels Bohr heeft ver klaard dat het bestaan van de mensheid in gevaar verkeert tenzij de geleerden van alle landen samenwerken op kerngebied. De 77-jarige Bohr, wiens ontdekking van de atoomkernen een van de belangrijkste bijdragen tot de kernfysica is, zei dit in een rede op het twaalfde congres van No belprijswinnaars. Hij hield een wijsgerig betoog over kernfysica en de mensheid. Hij acht het absoluut noodzakelijk dat er vriendschap wordt gesmeed tussen de ge leerden, ongeacht hun politieke overtuigin gen. Er nemen 22 Nobelprijswinnaars deel aan deze topconferentie van de weten schappelijke aristocratie. KW 54 8.845; KW 94 870; KW 61 890; VL 131 3.050; SCH 261 11.400. Aanvoer van donderdag In IJmuiden werden donderdag aange voerd 3261 kisten, waarvan 500 schelvis, 225 wijting, 215 gul en kabeljauw, 35 kool- vis, 270 haring (toters), 1785 makreel, 325 schol, 200 varia, 465 stuks kabeljauw, 12.500 kilogram tong. Prijzen van donderdag In guldens. Per kilogram: heilbot 2.20 2.50, tarbot III 3.403.10, grote tong 4.40 4, grootmiddel tong 3.903.20, kleinmiddel tong 2.903.20, tong I 3.902.90, tong II 2.80—2. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 108 88, middel kabeljauw 11294, grote en grootmiddel koolvis 112102, leng 9480. Per 50 kilo: grote gul 4734, middel 46 33, kleine 4027, kleine koolvis 5038, toters 11.6017.40, haring 4841, makreel 19.609, schar 2925, ham 122, poontjes 134, heek 50, grote en grootmiddel schol 38—33, zetschol 48—35, schol I 48—37, schol II 4436, schol III 4122, grote schelvis 6054, grootmiddel 5842, klein middel 5747, schelvis I 5338, schelvis II 3624, wijting 4123, dichte wijting 25 20, pieterman 77, rode poon 23, tarbot 145 78, griet 4855, tongschar 7067, schar tong 80. Per regel kabeljauw 180132, klein 63 54. Per hoop: vleet 66. Besommingen van donderdag KW 99 ƒ9000, KW 39 ƒ21.200. KW 146 9200, KW 49 1260, KW 61 340, KW 109 ƒ900. Haringvangsten Groep Adeko 38, groep N. Parlevliet 39. Scheveningen De aanvoer was 20 schelvis, 80 wijting, 50 gul en kabeljauw, 130 haring, 70 ma kreel, 150 schol, 60 stuks kabeljauw, 4000 kilo tong, 400 kantjes haring. Van een vrachtauto vielen woensdag middag om tien voor half drie op de rotonde van het Brinioplein in IJmuiden-Oost een aantal dozen met visconserven, die onvoldoende waren vastgezet. De blikjes makreel rolden her en der. De best uurder van de auto merkte aanvankelijk niets van het ge beurde en reed door richting Sta tionsweg. Hij werd achterhaald door een andere vrachtwagenchauffeur, die hem waarschuwde. Toen hij terug was op de rotonde, hadden omstanders in middels de dozen en blikjes, waarvan er vele waren gedeukt, van het weg dek verwijderd. Artsen gezocht. In Kongo bestaat nog steeds een groot gebrek aan artsen. The Congo Protestant Relief Agency heeft zich tot het zendingscentrum in Baarn gewend met de vraag, of het zijn bemiddeling wil verlenen voor het aantrekken van artsen. De wiellerronde van Velsen-Noord, die woensdagavond rond het parkoers van het Meenveidenplantsoen door de r.k. jeugdvereniging „De Tunnelboys", werd gehouden, is ondanks het akelige koude weer en de straffe zeewind toch een succes geworden Weliswaar hebben de organisatoren onder de hoofdleiding van de heer Van der Hoogen van de Tunnelboys met de heer A Rauh als uit stekende microfonist de koude weersomstandigheden moeten laten gelden en de aanvankelijk op tien ronden afgestemde race voor de oudste jongens moeten inkorten tot acht ronden, maar dit vermocht de strijd niet te beinvloeden. Er is voor een toch nog vrij talrijk publiek, dat naast een lawine van premies van winkeliers ook nog voor aanlokkelijke premieprijzen zorgde, fel maar zeer sportief gestreden op heel gewone huis-tuin-en-keuken-fietsen, waarvan even tuele versnellingen waren verzegeld. Om kwart voor zeven werd begonnen met de jongste wielrijders die twee ronden van ongeveer 450 meter moesten aflëggen. Deze jongste renners, van 8 en 9 jaar, tien in totaal, hebben allé krachten inge spannen om toch vooral tegen de wind in de kop te nemen en te behouden. Aange moedigd door geld- en andere premies zwoegden de renners van vier-turven-hoog om toch maar de eerste te zijn. Het re sultaat was na een spannende eindstrijd, dat Theo Burger de eerste prijs in de wacht sleepte vóór Martin Martens, die ander halve ronde lang de leiding had. Derde was Anton Vessies. De kleine Burger werd door de tien jaar oude miss Ineke Siecker begroet met de overwinningskus en prachtige bloemen, waarna zij achterop de fiets van de win naar de ereronde meereed, toegejuicht door de schare kijkers. In twee ploegen van zeven renners start ten de 10- tot 12-jarigen, die al evenzeer voor de nodige spanning zorgden om tot de finalisten te geraken. Ook hier wa ren premies van geldprijzen, boodschap pen en worsten aanlokkelijk om met tac tisch rijden zoveel mogelijk in de wacht te slepen. Een bijzonderheid voor deze race was een fraaie kleine beker, die door de heer E. J. ten Brinke voor de winnaar als vas te prijs beschikbaar was gesteld. Deze prijs was dus de inzet voor de felle eindstrijd, waarin de twee broers Cor en Wil Groen elkaar niets toegaven en waarbij Jan de Groot op de loer lag om tactisch deze prijs af te snoepen. Het gelukte hem niet Hij bleef na achtereenvolgens Cor en Wil Groen op een wiellengte derde. Nu was het de twaalfjarige Sheila Ta- mis, die getooid met witte zomerhoed en wat blozend de zegekus mocht uitdelen en fleurige bloemen geven om daarna „op de stang" het ererondje mee te rijden. Spannend Onder de 13- en 15 jarigen waren enige knapen, die al van het begin af deelne men aan de jaarlijkse wielerwedstrijd. Ook nu weer was Ronald Jansen die zich vo rig jaar met een tweede plaats moest te vreden stellen, er bij. Hij zorgde er nu wel voor in zijn serie tot de finalisten *e behoren. Ook Peter Winkel was daarbij. Tussen deze twee renners woedde in de finale nu in plaats van tien ronden acht ronden aanvankelijk een fel gevecht. Winkel voerde de eerste twee ronden de leiderstrui, maar moest hem daarna afstaan aan Jansen, terwijl Winkel nog verder weggleed naar een vierde plaats. Ronald Jansen reed tactisch en vooral zeer sterk tegen de harde wind in, waar door hem de zege niet kon ontgaan. Klein die eerst in de middengroep ver keerde, nam zijn kans door het terugval len van Winkel waar. Hij volgde Jansen aan het wiel. Enthousiast toegejuicht kwam Jansen 80.- tot 100.- Italiaanse Sportshirts, iets bijzonders f 27.50 en 33.75 willen weten wat ar te koop ia ln de wereld, ln het land, in de omgeving door de finish gevolgd door Nic. Klein uit Beverwijk; 3. Jan Wullings, Beverwijk; 4. Theo van Gooi, Velsen-Noord; 5. Hans Akkerman, Beverwijk en 6. Peter Winkel Velsen-N. Ook de overige prijswinnaars zijn Velsen-Noorders. Nu was het Ans Wullings, die de overwin ningskus uitdeelde en prachtige bloemen aan Ronald Jansen gaf om vervolgens haar ereronde met de winnaar te rijden. Al met al was de wiellerronde weer een geslaagd evenement, waarbij Roode Kruis-helpers (sters) en politie een gemakkelijke taak hadden. NANCY (AFP) Vorige week is te Clémery gearresteerd Michel Collin, die behoorde tot de Congregatie van het Heilig Hart van Jezus en die beweerde onder de naam van Clemens XV tot Paus te zijn aangewezen. Hij had, om zijn „zending tot verjonging van de kerk" te vervullen tal rijke geldleningen aangenomen die hij be loofd had na zijn „pauskroning" te zullen terugbetalen. De aanhouding geschiedde op klachten van het Parij se echtpaar Mo rin dat hem drie miljoen (oude) franken had geleend voor de bouw van het „Huis van Christus-Koning" in Haguenau, welk bedrag echter niet volgens afspraak was afgelost. De aanleiding tot het optreden van Col lin vormde op 3 juli 1960 de aankomst in Nancy van een Heilig Hartbeeld, dat een tocht door verscheidene steden in Neder land, België en Frankrijk had gemaakt en dat was aangeboden door een Brusselaar die zei een achterneef van de „Heilige Theresia van het kind Jezus" te zijn. Een „bloeding" van dit beeld zou voor Collin het teken van zijn „zending" zijn geweest. Van kerkelijke zijde werden tegen Col lin maatregelen genomen wegens bedrie- gelijk optreden in de Elzas met de mede werking van een gescheiden en hertrouw de Beierse, moeder van vier kinderen. De uitoefening van zijn priesterlijke functie werd hem verboden wegens het zonder machtiging van de Heilige Stoel oprichten van twee instituten en ook werd hem een interdict opgelegd. Ook twee andere gees telijken, Césard en Althoffer, die tezamen met Collin het miraculeuze karakter van het beeld hadden gepropageerd, kregen een interdict van de bisschop van Nancy. Deze twee kregen later met Collin onenig heid over de besteding van gelden en wer den door hem aan de kant gezet. Twee andere priesters, van wie een afkomstig uit Cènada, voegden zich bij Collin. De grpep vestigde zich in Clémery. joooanouaJrinnnrinnnn TcrrrrrtyrrrfxrxrxrYrYrrrytxtYYxrYxxxxxx dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE 300000CXX)000000(XXXXXXXXJUUUUUUUUUUULKJUUCXXXAXXXXJULX^ (Van onze Amsterdamse redacteur) De grote havenuitbreidingen van Amsterdam aan de zuidkant van het Noord zeekanaal zullen worden gevolgd door de aanleg van havenbekkens aan de noordzijde van dit kanaal. De gemeente Zaandam heeft een plan ter visie ge legd, dat voorziet in een grote insteekhaven in de Achtersluispolder, en het gebied tussen Tuindorp-Oostzaan en de Zaan. De plannen voor een nieuwe houthaven ten westen van de Hembrug, nabij Westzaan, zijn in een verge vorderd stadium. De haven in de Achtersluispolder zal een nieuw industriegebied van 27 hec taren ontsluiten. De toegang vanuit het Noordzeekanaal krijgt een breedte van 110 meter. De haven zal geschikt zijn voor ontvangst van schepen tot 10.000 ton. Het beeld van de noordelijke oever van het Noordzeekanaal tussen Tuindorp-Oost zaan en de Zaan zal de komende jaren vol komen veranderen, want naast de insteek haven is de monding van een rond Am sterdam-Noord lopend binnenscheepvaart- kanaal geprojecteerd, terwijl hier ook de noordelijke oprit van de Coentunnel zal komen. De Zaandamse havenplannen zijn in nauwe samenwerking met Amsterdam en de provincie tot stand gekomen. Verplaatsing bedrijven De houthaven ten westen van de Hem- Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Amerika. Verenigde Staten van: ss „Nieuw Amsterdam" (1 juli), ss „Soest- dijk" (4 juli); Argentinië: ms „Cap San Diego" (5 juli); Australië: ms „Port Townsville" (3 juli), ms „Northern Star", (4 juli), ss „Orion" (5 juli); Brazilië: ms „Cap Salinas" (5 juli); Canada: ms „Seven Seas" (1 juli), ss „Rijndam" (5 juli); Chili: ms „Worms" (5 juli); Indonesië: Verkeer gestaakt; Ned. Antillen: ss „Socrates" (4 juli); Nieuw-Zeeland: ms „Port Jack son" (2 juli), ms „Athenic" (4 juli); Suri name: ms „Jason" (4 juli); Rep. van Zuid- Afrika en Z.-W.-Afrika: ms „Transvaal Castle" (1 juli), ms „Annenkerk" (4 juli). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. Een Nederlands ochtendblad meldde vanmorgen, dat een Engelse torpedojager een ernstig zieke zeeman van de Neder landse Visserstrawler „Platessa" had ge haald. De opvarende zou Mullanger heten en in het ziekenhuis van Dunfermline ih West Fife zijn opgenomen. Dit bericht moet als volkomen onjuist worden beschouwd. Er bestaat wel een Ne derlands vissersvaartuig „Platessa", maar dit is geen trawler, maar een kotter. Di» schip van de rederij Medan—Batavia ligt echter in IJmuiden in dok en bovendien heeft het geen opvarende, die Mullanger heet. Een ander Nederlands vissersvaartuig met de naam „Platessa" komt niet voor. brug zal zich voorlopig uitstrekken over een gebied van 13 hectaren, waar de hout bedrijven een plaats zullen krijgen die thans nog langs de Voorzaan zijn geves tigd. Dit project, dat 10 miljoen gulden vergt, is een gevolg van de noodzaak om het lossen van de houtschepen op moder- nf wijze mogelijk te maken. De houthan del van William Pont in de Voorzaan zal niet worden verplaatst, maar worden voorzien van een moderne pier voor het lossen van hout. Tekort aan lossers De positie van Zaandam als houthaven wordt bedreigd door het teruglopen van het aantal havenarbeiders. Voor de oorlog telde de Zaandamse haven 350 arbeiders, die in de maanden dat er geen houtaan- voer was, werkzaam waren bij het lossen van rijst. Sinds 1945 is de aanvoer van rijst tot stilstand gekomen, waardoor het aan tal havenarbeiders tot 150 man is terugge lopen. De houtschepen moeten dikwijls worden doorgezonden wegens gebrek aan lossers. In de nieuwe houthaven zal het traditio nele lossen van schepen met handkracht worden vervangen door een zo ver moge lijk doorgevoerde mechanisatie en rationa lisatie. De Zaan De Zaan, die een belangrijke functie heeft in de aan- en afvoer van de honder den industriële bedrijven in de Zaanstreek jaarlijkse aanvoer 1.250.000 ton grond stoffen zal van 2.70 meter tot 3.50 me ter worden uitgediept. De mogelijkheid wordt bestudeerd om het Zaanwater, dat door de lozing van vele fabrieken soms zeer onwelriekend is, via een gemaal te spuien, opdat er een snellere doorstroming van het water wordt bereikt. Het staat nu officieel vast, dat VSV op 2 juli in het Hervormd Jeugdgebouw zal ver gaderen over een eventuele fusie met Stormvogels. De vergadering is aange vraagd door een actiecomité onder leiding van erevoorzitter H. A. Tervoort. De ver gadering begint om kwart over acht. Of een stemming ook rechtskracht zal hebben is nog. steeds aan twijfel onderhe vig. Maar ook speelt deze factor, dat als men nu tot een fusie besluit, de verliezen de partij dan rustig opnieuw een vergade ring kan aanvragen en weer een stemming verlangen. De situatie is dan ook verre van duidelijk- Bij Stormvogels volgt men de ontwikkeling met belangstelling. Door de onzekerheid over de toekomst wordt ook de gang van zaken bij Stormvogels beïn vloed. Bü ons heeft n kens nit de vertrouwde merkrijwlelen 3 TOPMERKEN In diverse kleuren Bezoekt vrijblijvend onze showroom v.h F VONCK Pres Kroeerstraat 65 90 - IJmuiden Telef 5433 piano's

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 6