Gemeenteraad van Velsen besloot tot aankoop van 48 etagewoningen Heftig verzet van de P.S.P. Aula begraafplaats „Duinhof" is medio november gereed Minder vermakelijkheidsbelasting voor culturele films Speelplaatsen ook buiten schooltijd open BUITEN SCH00LTUD WORDEN Raad voor de Scheepvaart heeft geen oordeel over vergaan Stientje Mensinga ft Openluchtconcerten Slotavond Kennemer Vormingsinstituut Poelierbedrijf P. ONRUST ZOON DONDERDAG 28 JUNI 1962 9 Gevonden voorwerpen Burgerlijke Stand van Beverwijk Kerkelijk nieuws De gemeenteraad van Velsen heeft woensdagavond besloten tot aankoop van 48 etagewoningen met 8 garages aan het Brinioplein te IJmuiden. De woningen zijn ontworpen door architect G. J. W. Lantink te 's Gravenzande. Wethouder Verbeek maakte aan het slot van de discussies duidelijk, dat de gemeente er een koopje aan heeft. De architect wil de woningen nu eindelijk wel eens kwijt en daar profiteert de gemeente van. B. en W. hadden de woningen hestemd voor de middelbare ambtenaren, maar daar kwam veel verzet tegen van de zijde van mevrouw Hoek (PSP). „Welke ambtenaren bedoelt u eigenlijk? wilde z(j weten. De woningen doen 2è.50 per week. Hebben w\j nu wel zoveel ambte naren, die tienduizend gulden per jaar verdienen, zodat zij het gevraagde be drag aan huur kunnen betalen? Mevrouw Hoek was bovendien niet zo verrukt over de flats. Naar haar mening zouden men sen, die de gevraagde huur kunnen betalen, liever iets anders hebben. „Dit is eigenlijk een gewone flat, zon der veel verschil met een woningwetwo ning". Mevrouw Hoek achtte dit plan al leen verantwoord, als de flats werkelijk alleen door ambtenaren en leden van het onderwijzend personeel zullen worden be woond. Is het niet mogelijk te subsidiëren? wilde zij weten. Wethouder Verbeek verzekerde eerst, dat de woningen uitsluitend voor Velse- naren bestemd zijn. Maar daarna wees hij er op, dat men de ambtenaren oos kan helpen door een doorstroming tot stand te brengen. „Mevrouw Hoek laat zich nu zp denigre rend uit over deze woningen, maar zij zijn toch duidelijk beter dan woningwet woningen. De entrees en keuken zijn goed betegeld, er is een ijskast. Wat afmeting betreft zijn ze inderdaad vrijwel gelijk", zei de heer Verbeek, die zei, dat zweven de vloeren en dikke scheidingsmuren in het plan ontbraken, maar op eis van de gemeente zullen worden aangebracht. Hij wees er op, dat voor Waterstaat 150 woningen in aanbouw zijn. Nu zijn er al ambtenaren, die een hogere huur kunnen betalen en dus opschuiven naar veel duurdere woningen. Daardoor bereikt men de noodzakelijke opschuiving. Uit zijn stof Mevrouw Hoek bleef bij haar mening, dat er niet genoeg ambtenaren zijn voor de woningen, maar toen schoot wethouder Verbeek goed uit zijn slof. „Behalve het raadsstuk hebt u toch ook gezond ver stand?" vroeg hij. „De woningsituatie is hier zo, dat de aankoop vereist is. Men moet de huur, die mensen kunnen betalen, niet onderschatten. Als iemand zegt twintig gulden te kunnen verwonen, en hij kan dan een huis van 23 krijgen doet hij het. Zo ligt de praktijk. Ik zou haast willen beweren, dat me vrouw Hoek aversie toont, omdat zij te gen woningbouw in de vrije sector is. Het college onderdrukt deze aversie gaar ne, nu het betekent, dat de woningvoor raad met 48 woningen wórdtuitgebreid". Mevrouw Hoek stemde tegen, de andere raadsleden besloten tot aankoop. Opgeruimd staat netjes De raad besloot het gevraagde krediet van 10.000 voor „Opgeruimd staat net jes" te verlenen, maar dat betekende niet, dat men kritiekloos was. De heer Kolkman (CHU) zei er niet zo razend veel vertrouwen in te hebben, „Ik ge loof dat men meer het gevolg dan de oor zaak geneest. Met luidsprekerauto's en papierbakken zijn we er niet De oorzaak moeten we vinden." Is het landelijk comité wel deskundig? vroeg de spreker zich af. Hij vond het gevraagde subsidie iets in de geest van „geef ons maar een potje, als we wat aardigs zien, gaan we dat doen". De heer Kruisman (CPN) vroeg papier bakken aan alle lantaarnpalen. Wethouder De Jong (AR) verzekerde dat men hiernaar streeft. Hij zette uiteen, waaruit de acties zullen gaan bestaan. „Aan het strand is het een ontstellende smeerlapperij" merkte de heer Van der Kolk (VVD) op. „Laten we niet beginnen met luidsprekerauto's en dergelijke, mair Advertentie Kippepoulet heerlijk voor de soep, p. p. 2.25 Soep-Braadkippen, p.p... 2.00 Braadkuikens, per pond 2.50 Poulardes, per pond 2.50 Piepkuikens, per pond2.50 Alles vers geslacht geen diepvries GRAHAMSTRAAT 4 - TEL. 8803 ORANJESTRAAT 94 - TEL. 5291 Door de muziekverenigingen, aangesloten bij de Sectie Muziek van de „Stichting De Velser Gemeenschap" worden op de vol gende data openluchtconcerten gehouden: donderdag 5 juli in de muziektent in het Park Velserbeek te Velsen een openlucht- concert door de IJmuider Harmonie, aan vang 20 uur; donderdag 12 juli in de ver plaatsbare muziektent in het Burgemeester Rijkenspark te Santpoort een openlucht concert door de IJmuider Harmonie, aan vang 20.00 uur; donderdag 19 juli op het gemeentelijk sportterrein aan de Van Ho gendorplaan te Velsen in de verplaatsbare muziektent een openluchtconcert door de IJmuider Harmonie, aanvang 20 uur. Dankzij de medewerking van de politie zal het al of niet doorgaan van een open luchtconcert kenbaar worden gemaakt door het uitsteken of weer inhalen van de Vel- sense vlag vanaf het hoofdbureau van po litie en de wijkposten Velsen-Noord, Sant poort en IJmuiden-West op de dag van het openluchtconcert. Indien dit concert, in verband met slecht weer of om andere redenen moet worden afgelast, zal de vlag tijdig worden ingehaald, hetgeen voor pu bliek en spelers een teken is, dat het con cert niet doorgaat. gewoon het vuil voor onze voeten oprui men". Wethouder De Jong vertelde nog eens hoe moeilijk het allemaal is. Vorig jaar hield men in Beverwijk een kinderoptocht „Opgeruimd staat netjes". In het Sport park kreeg ieder een lolly. Het gevolg laat zich raden, zo'n rommel had men in Beverwijk het hele jaar nog niet ge zien. Woningen De raad besloot medewerking te verle nen aan de bouw van 42 etagewoningen in oud-IJmuiden door de Algemene Coöpera tieve Arbeiderswoningbouwvereniging. Een garantie werd verleend in ver band met de bouw van 15 premiewoningen door dezelfde vereniging aan de oostzijde van de Boelenstraat. Voor het plaatsen van wasbakken in de MlVO-school te IJmuiden werd een kre diet van 1800 verleend. Vastgesteld werd een verordening be treffende de gemeentelijke middelbare school voor meisjes te Velsen Het bleek, dat de maatregel om kinderen van onvsr- mogenden de boeken in bruikleen te ge ven slechts tijdelijk is, in afwachting van nadere besprekingen met de inspecteur. Dat leerkrachten moeten opgeven, welke bijlessen zij geven, ontmoette ook tegen stand van de heren Van Han elen (PvdA) en Van der Kolk, maar wethouder De Boer zei, dat men nu eenmaal in moet kunnen grijpen als het te grote vormen aanneemt. De vergoeding aan de gebroeders Kloos terhuis voor de uitoefening van de onge- vallendienst over 1961 werd vastgesteld op f 8000. De speciale ongevallenwagen werd voor f 1500 van de gebroeders Kloos terhuis gekocht. Voor verbetering van het Velserbad werd 53.250 beschikbaar gesteld. Tot onderwijzer in vaste dienst aan de openbare Hugo de Grootschool voor uit gebreid lager onderwijs werd benoemd de heer J. W. Hogervorst te Westzaan. BB-debat De verhuur van „Tahlia" aan de B.B. ontmoette tegenkanting van C.P.N. en P.S.P. „Een schertsinstituut" noemde de heer Hoorn de Bescherming Bevolking. „Dat is uit de laatste voorlichtingsboek jes wel gebleken". Mevrouw Hoek (PSP) wees er op, dat de BB bij vertrek uit Kriemhilde veel heeft achtergelaten, wat alleen voor de BB -nog bruikbaar 's. „Typische verkwisting" noemde zij het. Wethouder Verbeek vond het niet no dig de sprekers te beantwoorden, omdat zij niet over het onderhavige agenda punt spraken, maar over de BB zelf. Van 16 tot 22 juni werden in Velsen de volgende voorwerpen gevonden: Damesrijwiel, vrachtautowiel met band, Batavus bromfiets, damesportemonnee met inhoud, oorluidspreker, voetbalschoen, wiel dop, fluit en slang van handdouche, hals- wetting, lettel-drevel, poppenwagen met pop, doosje inhoudende binnenverlichting van auto, badpak, jongensriem, kleine oude hond, sjaal, bos sleutels, trouwring, trui. hoofddoek, jongensrijwiel, herenpolsorloge, broche, wollen damesvest, kinderbadpak met handdoek, zwembroek, herenrijwiel, zonnebril, kindersokje, wit babyschoentje, hond wit met bruine vlekjes, regenjas, logarithmenboek, handdoek met jongens broekje, 2 truien, etensstamper, pollepel en klerenhanger, zwembroek met handdoek, kinderfietsje, wit kinderschoentje, jas met capuchon, autopeg, 1 paar witte sandaal tjes, 1 paar witte gymschoenen. 1 paar nappa herenhandsqhoenen, bankbiljet van 10,huissleutel, tas van gevlochten touw en badgoed in een leren tas. Inlichtingen over deze voorwerpen kan men dagelijks krijgen aan het hoofdbureau /van politie in IJmuiden-Oost. De daar ge deponeerde voqrwerpen kan men elke dinsdag en vrijdag afhalen van 16.30 tot 17.30 uur. „Blijkbaar vindt de BB geen verdedigers", concludeerde de heer Hoorn voldaan, maar toen sprong de heer Van der Kolk in de bres. „Als het college de BB niet in be scherming neemt, zal ik het doen", zei hij. „Ik vind, dat zij uitstekend werk ver richt. Ik volg alle raadgevingen uit de boekjes op". De voorzitter merkte nog op, dat het onderwerp BB bij de algemene beschouwingen thuishoort. Men stelde een fonds in ter verkrijging van voor de gemeente Velsen uit een oud heidkundig of historisch oogpunt waar devolle voorwerpen. De heer Schotman (VVD) sprak hierover zijn grote voldoe ning uit. Harddraven Aan de harddraverijvereniging Sant poort werd een garantie van 4500 ver leend. De heer Disselköter (PvdA) vond, dat de vereniging te weinig reclame maakt, de heer Andriesma (KVP) achtte meer samenwerking en meer reclame op de weg van VVV liggen. Hij zag hier ook een taak voor de voorlichtingsambtenaar. Wethou der De Boer (PvdA) zei, dat men de ga rantie een aflopend karakter geeft juist om de hardraverijvereniging te stimule ren. „Het is niet de bedoeling de evene menten op de duur geheel self-supporting te doen zijn, dat lukt toch nooit". Maar wel wil men bij de vereniging een grotere zelfwerkzaamheid zien. 'V Onder directe leiding van opzichter A. J. van Arum van het ingenieursbureau Dwars, Heederik en Verhey n.v. te Amers foort en uitvoerder T. Bot van het Bouw bedrijf P. Zwart wordt er hard gewerkt „Gaan B. en W. van Velsen het zich niet te moeilijk maken bij hun beleid ten opzichte van de films, die zij vermindering van vermakelijkheidsbelasting willen geven? Verschillende leden van de gemeenteraad var. Velsen bleken er woensdagavond zo over te denken en zij adviseerden B. en W. dan ook om in de categorie 1 gekeurde films met 10°/« te belasten. B. en W. hadden voorge steld om zelf nog een extra-keuring uit te voeren. Het college wenste echter, althans in het begin, de extra-norm te kunnen hanteren. Blijkt later, dat dit in de praktijk te moeilijk wordt, dan kan men alsnog een andere weg gaan bewandelen. De nieuwe verordening op de heffing en invordering van een belasting op toneel vertoningen en andere vermakelijkheden riep in de- raad heel wat discussie op. Dat begon meteen al bij mevrouw Hoek (P.S.P.) die de naam „vermakelijkheid" wat uit de tijd vond. Waarom wordt to neel eigenlijk apart genoemd? vroeg zij zich af. Zit daar iets speciaals achter? Nadat ook anderen dit hadden gevraagd, zette wethouder De Jong (.A.R.) uiteen, dat men de term „toneel en andere ver makelijkheden" juist heeft gekozen om zo ruim mogelijk te zijn. Mevrouw Hoek vond de nieuwe verorde ning maar onoverzichtelijk. Er is geen ordening geschied naar de aard der ver makelijkheden. De heer Van Os van den Abeelen (P.v.d.AJ'Zè'i later, de nieuwe verordening wat minder leesbaar te vinden dan de vorige. De wethouder zette uiteen, hoe moeilijk het maken van zo'n verordening wel is, en aan hoeveel dingen men vast zit. Van meer gewicht dan de voorgaande opmerkingeA was de vraag van de heer Van Leeuwen (K.V.P.) of Velsen aparte normen gaat aanleggen voor „culturele films". Waarom houdt men zich niet ge woon aan de keuring van de centrale com missie? wilde hij weten. Hij was trouwens ook benieuwd, waarom sportevenementen, die tegen betaling toegankelijk zijn, min der worden tegemoetgekomen dan zang, muziek en toneel. Dc heer Van Os van den Abeelen, die de verordening een gelukkige aansluiting aan het culturele beleid noemde, vroeg zich hetzelfde af als de heer Van Leeuwen. Hij vond de gang van zaken in tal van grote gemeenten, en bij voorbeeld ook in Beverwijk-Heemskerk, bevredigend: de centrale commissie wijst bepaalde films aan als waardevol. Waarom extra-werk? Hij wees er in dit verband op, dat B. en W eigenlijk op dit punt wat achter de ontwikkeling aanlopen. Zij willen films met wetenschappelijk of onderwijzend karakter verlaging van belasting geven, maar de ontwikkeling is nu toch al wel zo, dat men inziet, dat ook speelfilms door de wijze van benadering grote culturele waarden kunnen inhouden. Dertien percent van de speelfilms wordt in de categorie „1" gekeurd. Deze films krijgen dus een extra-stimulans vanwege de positieve waarde. Waarom moet Vel sen dan nog eens een selectie maken? Wethouder De Jong wees er in zijn ant woord op, dat men niet moet vergeten, dat in de door de heer Van Os van den Abeelen bedoelde gemeenten 25 percent op gewone speelfilms wordt geheven. Daar heeft men dus meer speelruimte dan in Velsen, waar men 20 percent heft. Hij wees op de moeilijkheden, die de centrale commissie heeft. Men is het ter rein van categorie „1" steeds verder gaan uitbreiden, zodat er nu circusfilms, Nederlandse films en operettefilms onder horen. Men wil nu eenmaal de bioscoop exploitanten de helpende hand bieden. Hier 20, daar 25 „Maar moeten wij nu zo ver gaan? Ik zou bijvoorbeeld een film als „De Tien Geboden" nooit in categorie „1" plaat sen. Maar laten we het zo doeri, dat B. en W. beginnen met hun eigen keuring uit te voeren. Als het niet lukt, kunnen we er altijd' weer van af". Men bleef betwijfelen of het keuren naar titels wel zin heeft, maar toen werd van de tafel opgemerkt, dat het vaak mo gelijk is films in theaters in de omtrek al even te gaan bekijken. Wat de sport betreft, sport in avond uren en jeugdwerk valt onder de ver laging, sportwedstrijden met entreegeld niet. „Wij willen de helpende hand bie den aan het culturele leven", zei wethou der De Jong, „en daar vallen deze wed strijden niet onder". De heer Kruisman (C.P.N.) richtte een aanval op artikel 6, waarin de belasting voor vermakelijkheden zonder toegangsgeld iets werd verhoogd. „Waarom nu alleen op dit punt een verhoging?" De wethouder wees op de enorm geste gen prijzen op de andere fronten (bios coopkaartjes van 19 cent naar twee gul den), maar de heer Kruisman bleef te gen. Met zijn fractiegenoot Hoorn onthield hij zijn stem aan artikel 6, de verorde ning in zijn geheel werd met algemene stemmen aangenomen. xMooa»ono(mmm)ooooooo(mxx)ooooofioamymxx)oooo! WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Frisgele bordjes, met het groene prent je van kinderen die door een open hek hollen en daaronder de zwarte letters Hier mag buiten schooltijd gespeeld worden, hiervan zijn er tientallen bevestigd aan de hekken en muren van speelplaatsen van de openbare en van verscheidene bijzondere scholen. Zo langzamerhand raakt Velsen volgebouwd en schiet er voor de jongens en meisjes steeds minder ruimte over <>m onbezorgd buiten te kunnen spelen. Het steeds drukker wordend verkeer eist de rijwegen op. Balletje trappen op straat is dus gevaarlijk, mag dan ook niet van de politie. Maar behalve dat, levert het her haaldelijk lelijke gezichten op van om wonenden, die moeten ervaren, dat hun ruiten en de plantjes in hun voortuintje niet tegen die harde ballën bestand zijn. Speelgelegenheden, waar de jeugd vrij kan spelen liggen dikwijls te ver vsn huis. Vandaar dat het gemeentebestuur, daarin geadviseerd door die ambtenaren die belast zijn met de zorg voor de jeugd en met de bescherming van parken en plantsoenen, heeft besloten alle speelplaat sen van de openbare scholen, die unieke en veilige speelgelegenheden zijn voor de kinderen, niet langer op slot te laten na schooltijd. Aan de besturen van de bijzon dere scholen is gevraagd dit voorbeeld te volgen. Nog niet alle bijzondere scho len hebben gunstig gereageerd, maar er blijken te zijn, op de speelplaatsen die zend jammer zijn als straks de speel zijn al met al weer veel speelplaatsen bij- voorzieningen aan te brengen, die het spe- plaatsen weer gesloten zouden moeten gekomen waar de jeugd vrij mag spelen, len van de kinderen zullen bevorderen en worden, omdat de reparaties te duur gaan zonder gevaar van en voor het drukke om zo nodig reparaties te kunnen laten worden of omdat er teveel klachten van verkeer en voor de voortuintjes van de verrichten. Zo nodig, want het openstel- de schoolhoofden komen. Deze maatregel buren. len van de speelplaatsen is geen vrijbrief is weer een stapje verder op de weg naar Bovendien is een speciaal bedrag in de om daar maar raak te doen. meer ruimte voor de kinderen. Er zijn gemeente-begroting opgenomen om, wan- Het Kennemer Vormingsinstituut voor de Werkende Jeugd gaat op vrijdag 6 juli dit cursusjaar afsluiten met een re vue onder de titel „Wij gaan met vakan tie" in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan in IJmuiden-Oost. Aan vang 20 uur. Op deze eindavond reikt bur gemeester mr. J. C. Bührmann van Vel- sen aan een aantal jongens die een twee- De speelplaatsen moeten op de juiste de laatste tijd al veel stappen gezet en jarige cursus hebben voltooid een getuig- aan de aula van de nieuwe begraafplaats Duinhof te Driehuis. De hoofdbouw van de door architect Dudok ontworpen aula is nu waterdicht, bij de bijgebouwen zal dat over anderhalve week het geval zijn. Door ruim twee maanden verlet wegens slecht weer, is er in de bouw aanzien lijke vertraging ontstaan. Het plan was de aula op 19 septem ber gereed te hebben. Dit wordt dus twee maanden later. Men is thans, met de voorbereidingen mee, van 4 decem ber bezig met de bouw, waarbij gebruik wordt gemaakt van geprefabriceerde be tonnen onderdelen, vervaardigd door de firma Wormer en bestemd voor de dak randen, de „hoed" van het gebouw. Het overige betonwerk wordt verzorgd door Lindenburg uit Vijfhuizen. Is het niet mogelijk, nu al van de nieuwe begraafplaats gebruik te maken, al is de aula nog niet gereed? Dit heeft het lid J, de Groot van de gemeente raad van Velsen zich afgevraagd en hij heeft het dan ook aan B. en W. ge vraagd. Dit college heeft geantwoord, dat het bijwonen van een begrafenisplechtigheid bij ongunstige weersomstandigheden spe ciaal op een pas aangelegde begraafplaats bijzonder onaangenaam is. Men zou dan tijdelijke voorzieningen voor de bezoekers moeten treffen. Daarom heeft men ge tracht tot het uiterste begraafruimte op „De Biezen" te doen inrichten en hierin begravingen te doen verrichten tot het ogenblik, waarop de aula klaar zou zijn. De Biezen De heer De Groot heeft aan „De Bie zen" een bezoek gebracht en toen is het hem opgevallen dat men om ruimte te GEBOREN: Harry, z. van H. G. van Pla- terink en M. Sommeling; Andries, z. van A. C. Koekkoek en G. L. Bakker; Geertrui- da, d. van H. Oosting en H. Koops; Jacque line B. M., d. van H. J. Blokker en A. M. A. Bohuslav; Jurgen, z. van G. J. F. Tibboel en E. van Doorn; Hendrik, z. van R. Stof fels en J. Pit; Allegonda C., d. van J. A. Baltus en W. Hoogeboom; Toos, d. van J. F. van der Wateren en P. J. Smit; Maria G. G„ d. van J. H. Rumping en B. C. Vrou we; Philippus, z. van C. van Hoven en M. de Boer; Repke, z. van Z. Ringel en R. de Graaf; Gert Jan, z. van P. Slump en J. Feenstra; Petrus A. M„ z. van C. Schave- maker en W. J. Castricum; Margrieta J. G., d. van N. Jacobs en M. J. van Balen; Jo hannes, z. van A. Brands en M. H. Rippen. ONDERTROUWD: IJ. R. de Vries en J. M. Ripke; J. Groot en J. Bout; D. van der Zee en N. J. Rook; P. N. M. Schouws en J. H. van der Meulen; S. A. G. Knüwer en W. M. van der Lem; P. A. Schuijt en T. Hoogeland; G. J. Diekman en H. C. W. M. Koelman. GETROUWD: G. A. Abis en G. Briels- man; P. O. Capaan en M. A. Blekendaal; H. J. Kranenburg en J. C. de Graaf; T. J. Kortekaas en J. M. M. van der Waart; J. J. Walter en E. M. Benning; G. P. Doodeman en M. M. G. van Maris. OVERLEDEN: G. F. Portegies, 40 j„ geh. met M. J. A. Hendriks; I. M. van Aelst, 83 j., ongeh.; A. van Egtelt, 76 j., wed. van P. Taffijn; C. Prins, 66 j., geh. met K. Stam; G. Schellevis, 70 j„ wedn. van C. Paap; H. Duin, 91 j., wedn. van S. M. van der Zon; D. Mulder, 82 j., wedn. van M. Rentenaar; J. Fiege, 26 j., ongeh.; A. Vooren, 70 j., wedn. P. Vlottes. maken is overgegaan tot het wegnemen van een deel van de houtopstand aan de zuidkant, waardoor de begraafplaats daar hinderlijk open is komen te liggen. Voor zondagse bezoekers moet het voetbalspel op het erbij gelegen voetbalterrein toch wel onaangenaam zijn, vindt de heer De Groot. B. en W. hebben hierop geantwoord dat men nieuwe begraafruimte op de Biezen had gevonden in de beplantingsstrook ten zuiden van de begraafplaats. Deze strook was zo open, en bood zo weinig beschut ting, dat verjonging noodzakelijk was. Nu wordt, nadat de begraafruimte is inge deeld, de resterende strook voor zover nodig opnieuw beplant, zodat na enkele jaren een beplantingsscherm zal zijn ont staan, dat dichter is dan de 'oude be planting. Bovendien zal langs de grens met het voetbalveld nog een erfscheiding van rietmatten van voldoende hoogte wor den geplaatst. Westerveld Een ander punt, dat de heer De Groot was opgevallen, i9 dat nu sinds enige tijd de duinen van het zuidelijke deel van de begraafplaats „Westerveld" in gebruik zijn genomen, reeds van verre de zich op de graven bevindende monumenten zichtbaar zijn. Hij vindt dit minder mooi, maar B. en W. denken daar anders over. Het college heeft dan ook geant woord geen stappen te zullen ondernemen. De raad voor de scheepvaart heeft zich in zijn uitspraak over de zaak van het ver gaan van de Groninger kustvaarder „Stien tje Mensinga" bij de westkust van Ier land op 4 december 1961, waarbij de ka pitein en drie bemanningsleden omkwa men, onthouden van ieder oordeel omtrent 't aan boord van 't schip gevoerde beleid, daar uit de door de inspecteur voor de scheepvaart aangevoerde gegevens niet de oorzaak is op te maken van het stoten van de „Stientje Mensinga" op de rotsen. De raad sprak zijn grote achting en waardering uit voor de verrichtingen van de gezagvoerder en andere opvarenden van de „Maria Schulte". Vijf leden van de bemanning van dat schip bekochten de reddingspogingen van de opvarenden van de „Stientje Mensinga" met de dood. Het was de raad een behoefte, dank uit te spreken aan allen, militairen, zeelui en burgers, die op zulk een voorreffelijke wijze het Nederlandse schip en zijn opva renden in en na de uren van gevaar heb ben bijgestaan. De Inspecteur voor de Scheepvaart voer de aan, dat betreffende de ramp met de „Stientje Mensinga" slechts met zekerheid is komen vast te staan, dat dit schip, op de reis van Foynes naar Londonderry, op 4 december 1961 tegen 4.00 uur heeft ge stoten tegen rotsen, na enige tijd daarvan is vrijgekomen, ten anker is gekomen en door de bemanning is verlaten. Het is niet bekend geworden hoe het schip op de rotsen is geraakt. Het was slecht weer en het zicht is ook zeer slecht geweest. Daarom zou de oor zaak van het stoten voor een groot deel „force majeure" zijn geweest. Toch vroeg de inspecteur zich af of het niet beter zou zijn geweest, waar dit schip was voorzien van grote zijballasttanks, voor dit in de winter te bevaren traject meer ballastwater in te nemen. De inspecteur betreurde het, dat de ka pitein met de 3 schepelingen, die niet door een hefschroefvliegtuig werden afgehaald, zó lang op het schip zijn gebleven, dat hun redding zeer moeilijk werd. De inspecteur bracht hulde aan de 5 opvarenden van de sloep van de „Maria Schulte", die hun leven gaven bij hun oo- gingen om dat van anderen te redden. Eveneens geldt dit de kapitein van dit schip, die met zijn schip te hulp kwam en die een groot risico durfde nemen om hulp te verlenen aan een in nood zijnd schip. neer dat noodzakelijk of gewenst mocht manier worden gebruikt. Het zou verba- er zullen er nog vele volgen. schrift uit. Verder sprak de inspecteur woorden van lof uit voor de bemanningen van hef- schroefvliegtuigen en vliegtuigen en de ve le anderen, die te hulp zijn gekomen. Hierna uitte de inspecteur woorden van medegevoel jegens de nabestaanden van hen, die bij deze ramp hun leven ver loren. De motortrawler „Cornelis Vrolijk" SCH 171 kwam op 16 november 1961 op de reis van IJmuiden naar de visgronden ter hoogte van Sandettie-vuurschip in aanva ring met het Belgische vissersvaartuig „Credo" Z 777, dat tengevolge daarvan zonk. Het was donker met helder zicht en geen wind van belang. Beide vaartuigen voerden de voorgeschreven navigatielièh- ten. Vaststaat, aldus de raad, dat de roer ganger van de „Credo" de SCH 171 pas op merkte toen de afstand nog hoogstens 15 meter bedroeg. Een aanvaring was toen niet meer te vermijden en de „Credo" liep met de steven in het achterschip van de trawler met de fatale gevolgen. De raad is van mening dat de „Credo" had moeten uitwijken en zware schuld heeft aan de aanvaring. De raad verweet de schipper van de SCH 171 echter dat er geen lucht op de fluit had bijgestaan, waardoor de stuurman, die van dit feit op de hoogte was, aan de trawler geen sein had kunnen geven. De raad noemde dit een geringe medeschuld aan de aan varing en strafte de schipper door hem de bevoegdheid om als schipper te varen op zeevissersvaartuigen te ontnemen voor drie dagen en de stuurman door hem zijn bevoegdheid om als schipper of stuurman op zeevissersvaartuigen te varen te ont zeggen eveneens voor de tijd van drie da gen. De kapitein van het motorschip „Egbert Wagenborg", dat op 24 november tijdens mist in de Oostzee bij het Gedser-vuur- schip in aanvaring kwam met de Poolse trawler „Pradnik", kreeg van de Raad voor de Scheepvaart een oerisping. Men achtte de snelheid waarmee de „Egbert Wagenborg" had gevaren in de mist, te groot. De schepen waren na de aanvaring doorgevaren nadat was gebleken dat geen van beide hulp nodig had. Herv. Kerk Beroepen te Utrecht tot predikant met bijz. opdracht bij de centrale kerkeraad als voorg. van de Ver. van Vrijz. Hervorm den te Utrecht en omstreken G. M. Spel berg, pred. voor buitengew.werkz. (studen- tenpred. voor de Vrije Chr. Studenten) te Utrecht te Middelhirnis C. van Bart te Ter Aa. Aangenomen naar Wassenaar (vac.-H. Beker) (toez.) J. G. van Zanten te Bus- sum naar Uithoorn (2de pred.pl.) W. A. Kalkman te Enter naar Wedde F. C. Kleinman, bijstand in het pastoraat te Wedde naar Amersfoort (wijkgem. IX) (toez.) Ph. Loggers te Leeuwarden. Bedankt voor Boven-Hardlnxveld Jac. Jongerden te Bruchem en Kerkwijk voor Bennekom (vac.-C. Vos) (toez.) W. Vroegindewey te Bameveld. Beroepen te Rockanje A. H. Leij, kand. te Alkmaar.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9