Kamer werkt zich gestaag door mammoetwet heen m A GRIJS9 HAARTJE! THUIS ZELF DOEN AGENDA Hief vtog&tw SUNIL HALEN! Kamuk en Tipak twee Eskimojongetjes Rassenprobleem in wezen een godsdienstig vraagstuk Nexa-Lotte Polle Pelli en Pïngo WH I KLEURSPOEUNG I Kleine zege van „rechts": scholen meer vrijheid bij verdelen van de leerstof POLY-COLOR DR. KORTENHORST: NOG EVEN GEDULD Lawine van reacties op de Amsterdamse Bijlmermeer-brief Verdelg de motten. in de kast Jurist pleit voor meer rechten voor gevangene Het blijft koud Fa. B. J. VAN HEMT hoort Nexa-Lotte VRIJDAG 29 JUNI 1962 2 Opgelegde vakantie' spreiding nu in theorie mogelijk HEEL DE WERELD WACHT MET SPANNING OP CLEOPATRA AupinG TUBE 1.95 TWEEDE KAMER EN NIEUW-GUINEA Haarlem Beverwijk Heemskerk Prinses Beatrix opende club van buitenlanders in Wageningen Aa-Be PLAIDS Zaalberg 195 x 145 100 WOL ƒ41.75 NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Directeur-generaal voor overheidspersoneels- aangelegenheden DE BRIEF ALS MEDIUM Europese tekeningen en opstellenwedstrijd Hervormde generale synode behandelt rapporten Kernbewapening liiiiiilSI mmm Nexa-Lotte is de reukloze mottenverdelger! De groene, uitvouwbareNexa-Lottedoodt alle motten en vraatzuchtige larven. Nexa-Lotte* is reuk loos: uw kleding wordt niet muf, blijft heerlijk fris en is feilloos beschermd. Hang het over het stokje van een kleerhanger of over de stang in uw kleer kast. U kunt Nexa-Lotte ook in kisten of la den leggen Nexa-Lotte geeft niet af en kan nooit vlekken. ANGST VOOR MOTTEN? UW DROGIST HEEFT 'T! Rv\V, N 28. Polle loopt maar door, oeiWat heeft hij het warm, en deze weg zou nog wel korter zijn, denkt hij bij zich zelf.Hij gaat op een heuveltje staan, om eens om zich heen te zien, „hmmml", zegt hij „ik zie hier niet veel anders dan hooibergen. „Kom, ik moet eens even wat frisse lucht happen en me een goed idee laten invallen!" Hij gaat in het hooi liggen, en ja.daar valt hem al een idee in.„De eerste die ik tegenkom zal ik de weg naar de „Mary" vragen. .3 Sé sl is nnw wnw z Stockholm regen nnw Kopenhagen zwaar bew. wnw onbewolkt n n Lissabon geheel bew. w In het Tweede Kamerdebat over de mammoetwet boekten de anti-revolutio nairen gisteren een succesje, toen de Kamer een amendement-Versteeg met 63 tegen 58 stemmen aanvaardde, tegen de zin van minister Cals. Zoals men weet, voelden de protestants-christelijke fracties niet voor algemene regels over de inrichting van het onderwijs, maar hun poging tot splitsing van deze regels voor openbaar en bijzonder onderwijs leed woensdag schipbreuk. Om nog iets van zijn oorspronkelijke gedachten te redden, diende prof. Versteeg nu enige „surrogaat-amendementen" in, waarmee hij succes boekte (dankzij de welwillen de steun van de KVP). De amendementen beogen aan het voor bereidend wetenschappelijk onderwijs meer ontwikkelingsmogelijkheden te ge ven door géén bepalingen op te nemen over leerjaren waarin de vakken moeten worden gegeven. De minister, aan wie vol gens het wetsontwerp de vaststelling van een aantal inrichtingsvoorschriften wordt overgelaten, kan zich dus niet gaan be- Advertentie Maar in' Nederland vond de première reeds plaats. Trouwens, ook buiten ons land is dit klassieke meester werk al een succes. Duizenden zijn verrukt van de fraaie kleuren - van de sublieme compositie van sierlijke lijnen. Men spreekt vol bewondering over deze superproduktie van de Auping „Studio's": het beroemde Cleopatra divanbed. Gelukkig is de Auping Cleopatra niet zo duur als de film Cleopatra. Voor 55.- kunt U het-al vertonen in uw zit/slaap-, of slaap kamer. Er is dus alle reden om deze slanke schoonheid Cleopatra eens gauw te gaan ontmoeten bij uw bedden leverancier. moeien met de vraag, welke vakken in welke klassen moeten worden gegeven. In het verleden heeft bijvoorbeeld het lyceum profijt getrokken van een dergelij ke vrijheid. Het „bevoegd gezag" (zoals schoolbesturen en gemeenten) zal ook vrijheid krijgen om zelf de leerstof vast te stellen. Dit is het gevolg van aanvaar ding van een voorstel-Nolte (K.V.P.). Links tegen rechts De aanvaarding van de beide genoemde voorstellen geschiedde bij stemming van rechts tegen links, de oude scheidingslijn tussen de confessionele en niet-confessione- le fracties K.V.P., A.R.P., C.H.U. en S.G.P. stonden tegenover P.v.d.A, V.VD, CPN en PSP Minister Cals, die veel bezwaren had gemaakt, kreeg dus steun van de hele linkerzijde De bewindsman vreesde dat er van de beoogde „doorstroming" van leerlingen niet veel terecht zou komen, als niet van ho gerhand de vaststelling van vakken per leerjaar zou gunnen worden geregeld. Die regeling zou tevens van nut kunnen zijn om de druk van de eindexamens te verminde ren. De eindexamens moeten niet alles-be- palend zijn. Minister Cals tsok echter aan het kortste eind. Vakantiespreiding Inzake de bepaling van de duur der schoolvakanties wilde mej. Nolte, dat slechts voorschriften konden worden ge geven inzake de tijd die per cursusjaar ten hoogste voor vakantie mag worden gebruikt. De heer Kleijwegt (P.v.d.A.) voegde hieraan de woorden toe: „met dien verstande dat begin en einde van de zomervakantie nauwkeurig kunnen wor- 1 den voorgeschreven". Het amendement werd aanvaard, waarmee de mogelijkheid werd geopend van een vanuit Den Haag opgelegde vakantiespreiding. Prof. Versteeg trok na enkele toe zeggingen van de minister een amen dement in, waarin onderscheid werd ge maakt tussen openbaar en bijzonder on derwijs ten aanzien van splitsing en sa menvoeging van klassen in bijzondere ge vallen. Dit was een van zijn „surrogaat amendementen". Humanisme op school De Kamer heeft nog geen beslissing ge nomen over de omstreden kwestie van het beschikbaarstellen van openbare schoollokalen voor vormingsonderricht van wege buitenkerkelijke genootschappen. Zoals men weet, willen de P.v.d.A. en de V.V.D. aan deze organisaties (zoals het Humanistisch Verbond) een kans ge ven. De socialist Kleijwegt diende gis teren zijn nieuwe amendement in, waar bij in beide gevallen (godsdienstig en niet-godsdienstig onderricht) de wens van de ouders doorslaggevend moet zijn. De K.VP. achtte deze wens slechts van be lang in het geval van humanistisch onder wijs. Dinsdag zal worden beslist. Advertentie Aan het begin van de Tweede Kamerver gadering van gistermiddag heeft de heer De Kadt van de Partij van de Arbeid Kamervoorzitter Kortenhorst gevraagd, of de regering bereid is op korte termijn de Kamer in te lichten over de gang van zaken in de kwestie-Nieuw-Guinea. Dr. Kortenhorst kon niet veel antwoorden. Het overleg in de vaste commissies (die gisteren zijn ingelicht) is geheim. Mijn mond is gesloten met zeven zegelen, aldus de president. Hij verzocht de .heer De Kadt even geduld te oefenen én" af te wachten wat er van regeringszijde ge publiceerd zal worden en óf er wat ge publiceerd zal worden. De heer De Kadt vond dit een onbe vredigend antwoord. Het plan-Bunker zou thans door Nederland zonder voorbehoud zijn aanvaard. Deze ontwikkeling is van principieel politiek belang. Uit het feit dat de Kamervoorzitter niet heeft kunnen mee- c Huis met de Sleutels, vandaag 20.15 u.: liederen-recital. Grote Kerk, zaterdag 20 u.: concert door leden restauratie-orgel-commissie. Minerva-theater, vandaag 20.15 u.: René Sleeswijk-revue. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Rear Window" (De stille getuige), 18 j. Frans Hals, 14, 19, 21.15 u.: „Liefdes avontuur in Rome", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „De rimboevech ters van Birma", 14 j.; zaterdag 23.30 u.: „De Vampier". Luxor, 19 en 21.15 u.: „Sappho, de Venus van Lesbos", 18 j. Minerva, zaterdag 19 en 21.15 u.: „De 3 musketiers", 14 j.; zaterdag 14.30 u.: „Met muziek meer mans". Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Return to Peyton Place", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Uit de slop pen van Liverpool", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Lola", 18 j. Monopole (Zandvoort) 14.30 u.: „De zin gende hertog", a.l.,; 19 en 21.30 u.: „So lacht und küsst man in Tirol", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62) Frans Halstentoonstelling: 1017 u„ zon dag 1317 u., woensdag ook 2022 u Tot 30 september. Teylers Museum (Spaarne 16): Tentoon stelling van Italiaanse tekeningen, 1017, zondag 1317 u. Tot 22 juli. Vishal (Grote Markt): Expositie van een keuze uit het moderne kunstbezit van de gemeente Haarlem, 1017 u.; zondag 13 17 u. Tot 29 juli. Museum „Het Huis Van Looy" (Kleine Houtweg): Expositie van een keuze uit het oude bezit van het Frans Halsmuseum, 1017 u.; zondag 1317 u. Tot 30 sept. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 13): Tentoonstelling van schilde rijen en tekeningen van Heinz Nassner, 9—17 u. Tot 22 juli. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Gedurende de maand juni expositie van grafiek van J. Mensinga, 1022 u. Grammofoonplatenconcert van 21—22 u. DIVERSEN Zandvoort: Muziektent, Raadhuisplein, vandaag 20.15 u.: concert door Muziek kapel en tamboerskorps. Waaggebouw (hoek Spaarne-Damstraat) Taveerne, met zang door Cobi Schreyer en poppenspel door „Merlijn". Iedere avond geopend vanaf 8 u. „Adam en Eva" (Raamvest 5): Iedere avond van 8 u. af café-chantant. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van heden). VRIJDAG 29 JUNI Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Terreur van de straat". Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Mr. Vlubber"; 22.30 uur: „Onteerde meisjesv. W.B. Theater, 20 uur: „De prairieduivel met het lidteken". ZATERDAG 30 JUNI Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Ter reur van de straat". Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Mr. Vlubebr"; 22.30 uur: „Onteerde meisjes". W.B. Theater, 20 uur: „De prairieduivel met het lidteken". VRIJDAG 29 JUNI Marquette-theater: Geen voorstelling. ZATERDAG 30 JUNI Marquette-theater, 20 uur: „Duel op de Atlantic". delen of de regering het parlement rp korte termijn wil inlichten, concludeerde de heer De Kadt, dat die inlichtingen zullen uitblijven. Hij achtte het een uiter mate onbevredigende toestand dat de Ka mer op 12 juli op reces zal gaan, zonder de kwestie Nieuw-Guinea in het openbaar te hebben besproken. Het Tweede Kamerlid Lankhorst (PSP) heeft de minister-president schriftelijk ge vraagd, of de regering bereid is, op zeer korte termijn een duidelijke verklaring af te leggen over het thans door haar inge nomen standpunt ten opzichte van het plan-Bunker en de betekenis van dit plan voor verdere onderhandelingen met Indo nesië. Indien het de regering bekend is, dat bij de Indonesische regering twijfel bestaat over de vraag of de Nederlandse rege ring het plan-Bunker wel zohder enige res"- trictie aanvaardt, zo vraagt de heer Lank- horst, acht de regering voor deze twijfel dan niet enige grond aanwezig, daar zij tijdens de laatste gedachtenwisseling met de Tweede Kamer niet verder wilde gaan dan het plan-Bunker te zien als basis voor een gesprek met Indonesië. 4000 landbouw student en In Wageningen heeft prinses Beatrix gis teren het gebouw van de vereniging van de in deze stad verblijf houdende buiten landers, „The International Club", ge opend. De president van de club, ir. S. C. Bhargava uit India zei: „Organisaties als deze internationale club zijn geen koele uitvindingen, maar ze zijn de onontbeer lijke elementen voor betere menselijke verhoudingen." Hij memoreerde dat sinds 1952 al 4.000 buitenlanders Wageningen voor studiedoel einden hebben bezocht. Advertentie Grote Houtstraat 62 en 67 - Tel. 10657 12839 Advertentie Bij het ministerie van Binnenlandse Za ken is tot directeur-generaal voor over- heidspersoneelsaangelegenheden benoemd mr. A. D. Kuiper. Het directoraat-gene raal voor overheidspersoneelsaangelegen- heden is nieuw. Het omvat alle afdelingen en unctiona- rissen op het departement, die de over- heidspersoneelsaangelegenheden beharti gen. Daaronder vallen ook de rijkspsycho- logische dienst en de rijks geneeskundige dienst. De bedoeling is het totaal van vraagstukken die met het personeelsbeleid verband houden in één afdeling te bun delen. De heer Kuiper is thans secretaris van de pensioenraad. Hij is 48 jaar oud. „Een groot deel van de Amsterdamse bevolking blijkt bereid om desnoods op te trekken naar het Haagse Binnènhof om gewapenderhand het standpunt van Amsterdam in de Bijlmermeer-kwestie te verdedigen". Dit is de conclusie van het bureau voorlichting van de hoofd stad, dat de honderden schriftelijke, maar vooral telefonische reacties behan delt van de burgerij, op de 320.000 „Bijl- merbrieven", die het gemeentebestuur de afgelopen week aan alle gezinnen heeft gestuurd. In de brief werd gewezen op de noodzaak de Bijlmermeer aan Amsterdam toe te wij zen, opdat hier zo snel mogelijk 25.000 wo ningen kunnen worden gebouwd. De reacties variëren van fel tot serieus of bewogen, maar men blijkt zich alge meen achter het standpunt van burgemees ter mr. G. van Hall te stellen. In Amsterdamse KVP-kringen werkt men aan een initiatief om Den Haag van het gelijk van de hoofdstad te overtuigen. Een studentenvereniging heeft aangekon digd de Bijlmermeer binnenkort te zullen bezetten. Algemeen wordt aangedrongen op het organiseren van een petitionne mentsactie. In vele van de aan burgemeester Van Hall persoonlijk gerichte brieven wordt ge vraagd: „Burgemeester wat moeten we doen, we zijn bereid, want we laten het er niet bij zitten. Het bureau voorlichting noemt de respons van de bevolking onge ëvenaard. Men ontvangt een constante stroom telefoontjes en brieven. Talrijke andere gemeenten blijken zeer geïnteresseerd. Het bureau voorlichting spreekt van een herontdekking van de brief als medium om zich tot de bevolking te richten. Uü de Amsterdamse tuinsteden, waar men* W&arscfhijnlijk met mensen te rri&ken heeft die van Vroe_ger weten wat het be- tékëftffem1 fn êtir'krotwoning té leven, "zijn opvallend veel reacties ontvangen. In de Europese Tekeningen- en Opstel lenwedstrijd 1962 waarvan in ons land vhmo- en ulo-scholen, alsmede nijverheids en kweekscholen voor de achtste keer deel genomen hebben, zijn nationale prijzen ten deel gevallen aan Otto de Bruyne uit Haar lem (categorie A: 12-14 jaar), Petra As- beek Brusse uit Driehuis (categorie B: 14-16 jaar) en Fop Hendrik van Wijk uit Halfweg (categorie C: 16 jaar en ouder). Ruim 60.000 Nederlandse leerlingen ver vaardigden tezamen met ruim 1.300.000 leerlingen van overeenkomstige schoolty pen uit elf andere Europese landen teke ningen en opstellen. Voor de beste werkstukken van leerlin gen uit 49 Nederlandse gemeenten waren door de gemeentebesturen prijzen ter be schikking gesteld, waaronder Haarlem. 1819. Het was een héél grote ijsschots, waarop ze terecht gekomen waren, en ze konden een heel eind lopen. Opeens stak Kamuk z'n hand uit en wees. Stil! fluisterde hij. Kijk 'es een zeehond, daar! Ze konden het dier nu goed zien; het lag op de rand van de schots en scheen te slapen. Zullen we proberen, hem te krijgen? Tipak knikte. De generale synode der Nederlandse Hervormde Kerk, die te Driebergen ver gadert, heeft een geschrift over het ras senvraagstuk behandeld, dat in opdracht van de synode is opgesteld door de raad voor de zending. Dit rapport behandelt het ras als biologisch en psychologisch ver schijnsel, gaat in op wat de Bijbel over de rassen zegt en spreekt over de plaats van dit vraagstuk in de oecumene. Het rapport wijst er op, dat binnen de protestantse kerken in vele gevallen zi:h nationale kerken ontwikkeld hebben. De westerse expansie en het westerse kolonia lisme werden door de kerken vrijwel zon der critiek aanvaard. De zending heeft de verbinding van kerk, natie en ras in be ginsel doorbroken. Het rapport verwerpt iedere rassendiscriminatie door christenen bedreven, die van God de Vader en van Jezus Christus een „rassengod", een god van blanken maakt. In laatste instantie, zo stelt het rapport, is het rassenprobleem een godsdienstig vraagstuk. De synode behandelde vervolgens het rapport „Het vraagstuk van de kernbe wapening", dat door het moderamen is ontworpen. In dit geschrift worden niet alle aspecten van het oorlogsvraagstuk uit voerig besproken, maar wordt dieper in gegaan op het vraagstuk van oorlog en vrede in het algemeen en dat van de kernwapens in het bijzonder. Het rapport wijst op de taak van de kerk ten aanzien Advertentie I Goedgekeurd door de Nederl. Vereniging van huisvrouwen. 28 2J Copyright P I B Bo« 6 Copcnh van het strijden over deze zaak en gaat in op de vraag waartoe kernwapens lei den en op de zogenaamde „rechtvaardige oorlog". De voortgaande vervaardiging en vervolmaking van de kernwapens aan weerszijden van het ijzeren gordijn zijn een duidelijke aanwijzing van de labiliteit van het evenwicht in de kernbewapening, dat als belangrijkste argument wordt aan gevoerd ter rechtvaardiging van de huidige strategie, zo stelt het rapport. Daarom moet men zich afvragen of niet alles in het werk moet worden gesteld om te ko men tot regelingen, die uitlopen op radi cale beperking van de mogelijkheid tot oorlogvoering met kernwapens. Bij de bespreking van het geschrift wees professor dr. H. Berkhof, voorzitter van de commissie van rapport erop, dat nog geen kerk ter wereld een duidelijk antwoord heeft gegeven op de dreiging van de kernbewapening. De aanneming van het stuk zal een grote hulp voor an dere kerken betekenen, zo meent hij. De synode besloot tot slot zo mogelijk in overleg met andere kerken het feit te vieren dat op 18 januari 1963 het vier honderd jaar geleden is dat de Heidel- bergse catechismus is ontstaan. „De rechtspositie van de verdachte in het strafproces is zeer behoorlijk verze kerd. Nauwelijks is hij echter onherroe pelijk veroordeeld, of zijn rechtspositie wordt bijzonder zwak, zo zij al nog aan wezig is". Dit betoogt mr. A. C. Geurts uit Den Haag in zijn proefschrift „De rechtsposi tie van de geavngene". Mr. Geurts die dezer dagen in Utrecht promoveerde is ambtenaar aan het depar tement van Justitie, afdeling gevangenis wezen. Hij stelt een regeling van de rechtspo sitie van de gevangene voor in die zin, dat de verdachte zich voor allerlei be perkingen in zijn positie, evenals voor de mogelijkheid van voorwaardelijke in vrijheidstelling, kan beroepen op het oor deel van een onafhankelijke rechter. Het K.N.M.I. deelt mede: De weerssituatie in West-Europa wordt nog bepaald door een gebied van hoge luchtdruk, dat tussen de Azoren en Ier land is gelegen en een opvullend lage drukgebied boven Finland en de Oost zee. De noordwestelijke stroming, die door deze drukverdeling in stand wordt gehou den, liet ook gisteren geen hogere tem peraturen dan 15 a 16 graden toe. Het hogedrukgebied heeft nu een uitlo per gekregen, die langs de Noorse kust is gericht. De uitloper beweegt naar het zuiden en zal morgen het weer in ons land beheersen. In verband hiermee zijn de regenkansen erg klein, maar wel zul len hoogstwaarschijnlijk veel wolkenvelden van de Noordzee uit binnendrijven. De temperatuur zal daarom maar weinig ho ger kunnen worden dan vandaag. LEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 3* uur. £fj Den Helder regenbui n 15 0,4 Ypenburg zwaar bew wnw 16 0 Vlissingen half bew. 16 0 Eelde regenbui wnw 14 2 De Bilt licht bew. 16 0,1 Twente zwaar bew wnw 16 4 Eindhoven zwaar bew. w 16 0 Zd-Limburg zwaar bew w 15 0,2 Helsinki half bew. 16 0 18 5 Oslo zwaar bew. nnw 16 0 20 8 Aberdeen zwaar bew. nw 13 0 Londen regen O 21 1 Amsterdam zwaar bew nw 15 0,4 Brussel zwaar bew n 16 0 Luxemburg geheel bew. wnw 15 0 Parijs zwaar bew. nw 20 0 Bordeaux onbewolkt n 24 0 Grenoble onbewolkt windst. 23 0 Nice 25 0 Berlijn geheel bew. wnw 13 8 Frankfort zwaar bew. nnw 17 0,1 München regen wzw 19 0,6 Zürich zwaar bew. nnw 20 0 Genève licht bew. windst. 20 0 Locamo licht bew. no 24 0 Wenen zwaar bew. wnw 19 0 Innsbruck zwaar bew. O 23 0 Belgrado onbewolkt 20 0 Athene onbewolkt n 31 0 Rome licht bew. windst. 29 0 Ajaccio onbewolkt windst. 24 0 Madrid onbewolkt windst. 31 0 Mallorca licht bew. windst. 28 0 23 0 Zaterdag 30 juni Zon op 4.23 uur, onder 21.04 uur. Maan op 3.25 uur, onder 19.27 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 29 juni Hoog water 1.15 en 13.50 uur. Laag water 9.05 en 21.47 uur. Zaterdag 30 juni Hoog water 2.09 en 14.39 uur. Laag water 10.07 en 22.43 uur.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2