Bonner coalitie kraakt in haar voegen Wat hoort bij nieuwe/ aardappelen Spion Robert Soblen in Israel gearresteerd De Gaulle's atoomzwaard van verschillende zijden bedreigd WERELDNIEUWS ZEISS r COUPONS tot 50% korting Van dag tot dag Thiiisfroet Liberalen stemmen met socialisten voor nieuw onderzoek in FIBAG-affaire I ^Praatótoel Oostduitsers ontdekten gravers van een tunnel r „Scheveningse" pier voor Knokke 0p de VRIJDAG 29 JUNI 1962 3 Komisch en kras C.D.U.: Opgekropt Denemarken stelt max.snelheid in op autowegen - Maak ODO RO NO - ODOMATIC „Wij krijgen u wel" i i Cri Stellweg Kosten Twee Westberlijners gepakt, de derde ontkomen 99 99 Over het feit dat van regeringswege tot dusver geen toezeggingen zijn losgekomen dat de stoffelijke overschotten van gesneu velde militairen uit Nieuw-Guinea naar het vaderland zullen worden overgebracht, is op andere plaats en datum in dit blad reeds het nodige gezegd. Er zijn echter ook andere grieven, die vooral de familie leden van militairen ondervinden door een zacht gezegd, al te formele toepassing van bepaalde richtlijnen of voorschriften in ge vallen, waarin een soepeler, menselijker wijze van behandeling mogelijk zou zijn. Een voorbeeld moge hier volgen. Wij ontvingen van een lezer een brief, die wij hierbij nagenoeg volledig afdrukken. „Met mijn broer zijn er vele Neder landse militairen op Nieuw-Guinea. Van de vele ontberingen, die zij daar moeten doorstaan kunnen wij ons slechts bij be nadering een voorstelling vormen. Ge lukkig ook maar! Via televisiereportages en andere media is het ons echter dui delijk geworden, dat de voeding in vele gevallen op z'n zachtst uitgedrukt onvol doende is. Een logische en vooral moederlijke reactie was het zenden van pakketten met aanvullende etenswaren. In eerste instantie kostte zowel het verzenden als het ontvangen van dergelijke pakketten behoorlijk wat geld. Dat de jongens over zee sinds kort geen invoerrechten meer behoeven te betalen, is een, overigens voor de hand liggende stap in de goede richting. Van de verzenders blijft men echter het volle pond vragen. Om een voorbeeld te noemen: voor het verstu ren van een pakketje ter waarde van f 2,75 (gewicht ong. 1400 gram) moest ik f 16,80 betalen. Dit is luchtposttariej per zeepost is het wel goedkoper, maar dat duurt acht weken". Tot zover de briefschrijver. Zowel wat betreft de invoerrechten als de luchtposttarieven is uiteraard geheel vol daan aan de formaliteiten. Dat de invoer rechten zijn vervallen, is zonder meer een gevolg geweest van de ook in ambtelijke kringen gerezen overtuiging dat handha ving daarvan een ten hemel schreiende ab surditeit zou zijn, waarover niet eens ge discussieerd zou kunnen worden. Met even veel „recht" (en formalisme!) zou men on ze militairen hebben kunnen verplichten hun eigen reiskosten naar Nieuw-Guinea te betalen! Een andere kwestie is die der luchtpost tarieven. Redelijk en gezond geredeneerd zou men echter tot de conclusie moeten komen dat de zending van levensmiddelen naar militairen overzee niet nodig zou moe ten zijn. Dat het wél nodig is, is beden kelijk genoeg. Maar wanneer de familie leden van soldaten op deze manier op ei gen kosten bijdragen tot de essentiële le vensbehoeften van de troep en het „moreel" daarvan, zou men toch mogen verwachten dat het vervoer van die bijdrage niet op commerciële basis geschiedt, doch voor re kening van de defensiebegroting wordt ge nomen. Het is heel merkwaardig, dat het „mo reel" van de thuisblijvers zo achteloos wordt behandeld, ofschoon dezen via hun volksvertegenwoordiging geacht worden van groot belang te zijn voor de voortzet ting van het hele Nieuwguinese avontuur. Deze en dergelijke aangelegenheden lij ken ons uitstekende actiemogelijkheden te omvatten voor het „Nationaal Thuisfront" dat onder voorzitterschap van Prins Bern- hard in oprichting is. Ofschoon de naam „Thuisfront" enigszins antipathiek aandoet in een situatie, die toch werkelijk niet kan worden gekenschetst als een „totale oorlog van leger en volk", is de bedoeling van deze oprichting in feite gelegen in de wens tot ondersteuning van onze militairen in hun persoonlijke moeilijkheden tijdens hun verblijf in Nieuw-Guinea. Als dat zo is, verdient het streven van dit „Thuis front" aller sympathie, ongeacht de me ning die men over de politieke problema tiek/der Nieuwguinese kwestie heeft. Wel dient hierbij toch de nadruk te worden gelegd bp het misschien theoretische gevaar, dat een bepaalde oplossing van de politieke kwestie wordt gekoppeld aan de sympathie die men in Nederland koes tert voor de overzee dienstdoende Neder landers, in dien zin, dat een behoudende militaire actie als enig alternatief wordt gesteld. De humane steun aan de Neder landse soldaten ter plaatse zal zich daar om in de eerste plaats moeten bekomme ren om hun persoonlijk heil, hun persoon lijke narigheden en hun persoonlijke be hoeften, en zeker niet in de plaats mogen komen van voor de hand liggende voor zieningen die door de militaire en burger lijke overheid ten onrechte achterwege zouden worden gelaten. (Van onze correspondent) BONN De Westduitse regeringscoali tie van liberalen en christen-democraten kraakte gisteren in haar voegen. In de Bondsdag stemden liberalen en socialis ten samen voor een hervatting van het onderzoek in de kwestie-FIBAG, de zaak, waar de minister van Defensie Strauss zijn boekje te buiten zou zijn gegaan door de dubieuze, maar via-via bevriende, bouw firma FIBAG aan te bevelen voor een Amerikaans woningbouwproject in West- Duitsland van driehonderd miljoen mark. Een parlementaire commissie, bestaande uit drie christendemocraten, drie socialis ten en een liberaal, onderzocht de verwij ten tegen de minister en kwam tot het meerderheidsbesluit (de socialisten stem den tegen), dat Strauss weliswaar niet altijd juist is opgetreden in de FIBAG- zaak, maar dat hem toch geen werkelijke blaam treft en hij in elk geval zijn ministe riële bevoegdheden niet heeft overschre den. Dit besluit, hoewel opgesteld door het liberale lid van de FIBAG-commissie, werd door socialisten en liberalen onvol doende gevonden. Er moet een nieuw on derzoek worden ingesteld. De Bondsdag was gisterochtend al in uiterste spanning. Het was namelijk be kend, dat de liberalen van plan waren te gen hun christendemocratische coalitiege noten in te stemmen. Niemand wist ech ter hoe de stemming zou verlopen, want de meerderheid van socialisten en libera len samen is maar klein en bij afwezig heid van vele afgevaardigden kon het nog best gebeuren dat de C.D.U.-ers hun zin zouden kunnen doorzetten. Dat gebeurde echter niet. Met 226 tegen 224 stemmen bij vier onthoudingen nam de Bondsdag t liberale voorstel aan de kwestie-FIBAG nader te onderzoeken. Een komisch hoogtepunt bij deze stem ming was wel, dat een christen-democraat zich bij het stemmen vergiste en (uit ge woonte) met zijn liberale coalitiegenoten meewandelde naar de deur der voorstem mers. Achteraf bleek dat deze vergissing juist de doorslag had gegeven, daar an ders 225 tegenover 225 stemmen zouden hebben gestaan, waarmee het voorstel zou zijn afgewezen. Kras was overigens, dat minister Strauss, oorzaak van de onenig heid, zelf meestemde om verder onderzoek in de FIBAG-zaak tegen te houden. Alom werd dit optreden echter als hoogst on fatsoenlijk afgekeurd. De christen-democraten, met bondskan selier Adenauer aan het hoofd, waren woe dend over hun „liberale vrienden". „Coalitie-crisis" riepen zij luide. Het bleef echter bij roepen.. Op de vergadering van dè chrfsten-democratische fractie be perkte men zich gistermiddag tot het af keuren van het heropenen van het FIBAG- onderzoek, waarbij men zijn woede alleen luchtte door de niet terzake doende op merking. dat dit de neutralisten in de kaart speelde, daar hierdoor de Westduit se buitenlandse en defensiepolitiek ernstig belemmerd zou worden. Zowel Adenauer als Strauss echter sprak zich uit tegen een opzegging van het coalitiepact met de liberalen. De achtergrond van de kwestie is overi gens de wederzijdse ontevredenheid van liberalen en christen-democraten over de samenwerking in de coalitie. Het is niet de eerste maal dat de regering in haar voegen kraakt. Over sociaal-politieke en economische aangelegenheden hebben de leidingen van F.D.P. en C.D.U. al meermalen roodgloei end gestaan. Dezer dagen nog, toen de liberalen tegen het betalen van geld aan de mijnindustrie voor loonsverhogingen wa ren. Daarvóór bij het verlagen van de invoerrechten op buitenlandse auto's en bij de loonsverhoging voor personeel der openbare diensten. Beide zaken werden door de C.D.U.tegen de wil der F.D.P. in, doorgedreven. Op een openlijke crisis liet de liberale F.D P. het evenwel pas gisteren aankO' men. De reden daarvoor was, dat de li beralen vreesden met de toch wel in een dubieus licht geraakte Strauss vereenzel vigd te worden, als zij zich zouden lenen voor de zonder twijfel ondemocratische praktijken, waarmee Strauss' partij vrien den poogden de kwestie in 'n vloek en een zucht (met een eenzijdig bericht, na ge tuigenverhoren waarbij geen eed gevraagd werd, om bij tegenspraken niet meteen tot vervolgingen wegens meineed over te hoeven gaan) nog voor de parlementai re vakantie af te doen. „De socialisten hebben materiaal genoeg om de figuur- Strauss bij verkiezingscampagnes ernstig te belasten en wij hebben geen zin daar dan ook onder te moeten lijden", zo zei een vooraanstaande liberaal tegen ons. Hoe het verder met de C.D.U. -F.D.P. -coalitie moet, weet niemand. Maar men heeft tijd tot september, als het parle mentaire jaar weer begint, om erover na te denken. In elk geval is er een kam pioen van het voortbestaan der coalitie: Konrad Adenauer. Want hij weet, dat bij een kabinetscrisis de kans zeer gering is, dat de leider van een nieuwe regering weer Adenauer zal heten. Op verzoek van zijn Deense zusterorga nisatie deelt het Verbond voor Veilig Ver keer mede, dat in Denemarken een tijde lijke snelheidsbeperking voor weggebrui kers is ingesteld. Op bepaalde data zal, behalve de door lopend geldende bepalingen met betrek king tot het rijden in de bebouwde kom, voor de „autowegen" een maximum snel heid van honderd kilometer per uur van kracht zijn. en op dezelfde dagen op alle overige wegen een maximum snelheid van tachtig kilometer per uur. Deze snelheidsbeperking geldt op alle da gen tot en met zondag 8 juli en voorts elke zaterdag en zondag tot en met 12 augustus. Advertentie Nieuwe Knorr Champignonsaus, met vers- gevroren schijfjes champignon. Deze saus maakt nieuwe aardappelen dubbe! zo fijn. Kant en klaar in 5 minuten. Ook ideaal bij vlees-, vis- en eiergerechten. Morgen uw gezin mee verrassen) Advertentie Ieder mens transpireert. Ook U! Zelf ruikt U niets. Maar 't pijnlijke is dat anderen 't wèl merken. Bescherm U daarom met ODORONO-ODOMAT1C! De kogel rolt... en doseert precies wat nodig is voor volle 24 uur bescherming, 't Is prettig koel, verzachtend en direct droog, 't Heeft een frisse geur stopt overmatige transpiratie en nare transpiratie-lucht onmiddellijk! 12.25 navulling (1.65 O 1962 E De man die hier in een auto van de Israëlische politie uit een hotel in Tel Aviv wordt weggebracht moet de ge vluchte spion dr. Robert Soblen zijn. Verslaggevers zagen dat de vluchteling uit de Verenigde Staten door een poli- tie-inspecteur uit het hotel werd gehaald. TEL AVIV (AFP) De Amerikaanse psychiater dr Robert Soblen, die in de Verenigde Staten 'n levenslange gevange nisstraf moest gaan uitzitten wegens spio nage voor de Sovjet-Unie, is in Israel ge arresteerd. Hij vluchtte uit de Verenigde Staten nadat hij had gehoord, dat het be roep tegen zijn veroordeling was verwor pen. Soblen zou daarbij gebruik hebben gemaakt van een Canadees paspoort, dat aan één van zijn ouders had toebehoord. Hij kwam dinsdag in Israel aan. 1 De Isaelische politie heeft Soblen ervan beschuldigd valse «identiteitspapieren te hebben gebruikt. De Amerikaanse ambas sade heeft zich in verband met deze zaak reeds in verbinding gesteld met het Isra ëlische ministerie van buitenlandse zaken. De advocaat van Soblen te Tel Aviv heeft gezegd een verzoek om uitlevering mei alle legale middelen te zullen bestrijden. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken zowel als de nationale vei ligheidsdienst (FBI) verklaarden donder dag, dat men officieel nog geen bevesti ging van de arrestatie van Soblen had ont vangen. Het ministerie van buitenlandse zaken had inmiddels de Israëlische regering om inlichtingen verzocht, zo deelde een woordvoerder mee. Deze zei voorts, dat er tussen de Verenigde Staten en Israel geen uitleveringsverdrag bestaat op grond waarvan de Amerikaanse regering de uit levering van Soblen zou kunnen verzoeken. De procureur van de staat New York, Robert Morgenthau, deelde mee, dat hij officieel door de Israëlische regering van de arrestatie op de hoogte was gesteld. Hij voegde hieraan toe, dat hij alles in het werk zou stellen om Soblen naar de V.S. te doen terugkeren. Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van binnenlandse zaken noem de het „ondenkbaar", dat Israel aan Soblen asiel zou verlenen. Alvorens ech ter een beslissing te nemen, dient de uit slag van het onderzoek naar de onwettige grensoverschrijding van Soblen te worden afgewacht. Soblen heeft uit Israel een brief aan New Yorkse kranten geschreven. Hij ver klaart daarin onschuldig te zijn. Hij is, zegt hij, veroordeeld op een verklaring van zijn broer, die geestelijk gestoord zou zijn gebleken. Een van de FBI-agenten die hem hadden aangehouden, had hem gezegd: „wij hebben geen enkel bewijs tegen u, maar wij krijgen u toch wel". Kijk op kunst Er hangt iets thuis bij mij aan de muur. Een malle juf met een hoofd als een mis lukt paasei, een hals als een komma en een kin of ze worstelt met een zuurbal vóór haar ondertanden, 't Is niet mijn schuld dat ze daar hangt, 't is Fred. Hij zegt tegen ieder die het horen wil: dat is Anna van Modigliani Maar ik noem haar juffrouw Snavelsneb en moet er eigenlijk om lachen want ik ben niet aangeraakt door de moderne schilder kunst. En hoewel Modigliani's Anna me daar nu al zo'n slordige vier jaren hangt aan te gapen met haar ene dichte en haar andere loense oog, heb ik tot nu toe niet het geringste contact gehad met haar noch met haar Meester. Dat ik sinds gisteren er een beetje achter ben gekomen wie en wat Modigliani zo ongeveer was, moet op rekening geschreven worden van m'n be wondering voor een andere meester op een gans ander terrein, namelijk voor de acteur Gérard Philipe. Hij is dood, dat wist u? Hij ligt begraven op een klein kerkhofje dat ligt te stoven in de warme zon van de Franse Middellandse-zeekust. Een klein, druk kerkhofje, vol metalen bloemkranzen, trommels met geportret teerde doden erin, grote kunstbloemen en nog grotere zerken en het droge geritsel van salamanders in de volstrekte stilte, 't Ligt even buiten het kleine, door muren omsloten dorp Ramatuelle, een geel-grijze klont stenen neergekwakt tegen de wand van een der heuvels van St. Tropez. Op dat kerkhofje dus ligt Gérard Phi lipe. Er staat een bordje: Men wordt ver zocht alléén levende bloemen te leggen op het graf. Gérard Philipe speelde in veel toneelstukken, hij draaide veel films, en de wetenschap dat er geen meer aan zal wor den toegevoegd, doet ons, elke maal dat zijn spel ergens geprojecteerd wordt, ons haasten naar het betreffende theater. Gis teren was het Les Amants de Montpar- nasse. We wisten niet eens waarover de film ging, dat Gérard Philipe erin speelde was ons voldoende. Toen bleek dat hij er een deel van het leven van schilder Modig liani in verbeeldde. Ik zag toen iets van het, door misken ning, zielige bestaan en moeilijke werk van de schepper van mijn Anna. Ik zag onder welke, door drank en armoede druk kende omstandigheden, hij zijn portretten (steeds met die wonderlijk lege blik) maakte. Ik zag hem, deerniswekkende, vervallen figuur met de bezeerde blik van een overgevoelig en te streng gestraft kind, bij nacht langs de terrasjes vol vro lijk kwebbelende, drinkende, etende, wel varende mensen gaan, in het Parijs van vóór de eerste wereldoorlog. Ik ben Modigliani, wilt u een schets ko pen vijf francs Schetsen, vijf francs alstublief. Ik ben Modigliani, schetsen voor vijf francs mevrouw Ondervoed, verziekt, eenzaam, geslagen en berslagen en zó bezeerd. Bij toeval ben ik, door een overleden acteur, geconfron teerd met de overleden schilder van mijn juffrouw Snavelsneb en dat doet mij haar toch iets anders zien, nu. Advertentie (Van onze correspondent) PARIJS Nog voor zijn minister van buitenlandse zaken het Europese continent weer verlaten had, heeft president Ken nedy in Washington op zijn wekelijkse persconferentie nu al de bescheiden hoop de bodem ingeslagen, die een week gele den in Parijs door Dean Rusk was ge wekt inzake een zekere Amerikaanse ken tering ten opzichte van de Franse ambi ties in de richting van een eigen nationale kernbewapening. In ronde bewoordingen gaf Kennedy te kennen, dat Frankrijk van Amerika geen enkele medewerking te verwachten heeft om die doeleinden te bereiken, aangezien het in het belang van de wereldvrede is, dat de club der A-lan den niet verder wordt uitgebreid. Op de vraag of Washington zou pogen de Franse en eventuele andere nationale westelijke atoombewapeningen in de N.A.V.O. op te nemen of onder te brengen, wenste de Amerikaanse president, die de magere kan sen van zo'n streven uiteraard tevoren al wel berekend had, het antwoord liever schuldig te blijven. De verklaring van Kennedy is trouwens niet de enige straal van de koude douche, die generaal De Gaulle gisteren met be trekking tot zijn hartewens, de nucleaire „force de frappe", te verduren kreeg. Voor 'n ander straaltje zorgde Londen, waarbij zelfs Bonn niet achter wilde blijven. In de Britse hoofdstad liet men weten, dat de regering Macmillan geenszins van plan is op kernwapengebied nauwe betrekkin gen met Frankrijk aan te knopen, een denkbeeld waarmee in Parijs sedert Rusks bezoek nu juist nogal werd gespeeld. En of al die stemmen tevoren gsynchroniseerd waren, verklaarde de Westduitse minister van defensie, Strauss, in een interview bijna gelijktijdig, dat een doelmatige ver dediging van West-Europa veel minder ge baat is bij nationale kernwapens dan bij een steeds intiemere samenwerking met de Verenigde Staten. Aan de vooravond van het bezoek aan Frankrijk van kanselier Konrad Adenauer, die generaal De Gaulle, zo lijkt het, wel graag als een soort gijzelaar tegenover de Franse federalisten wilde gebruiken, kan men zich voorstellen dat speciaal van die uitlating uit Bonn op het Elysée zon der enige geestdrift kennis zal zijn ge nomen. De zwaarste beproeving, die De Gaulle's nucleaire plannen niettemin te ontmoeten krijgen, zal vermoedelijk nog wel uit Frankrijk zelf te verwachten zijn. Omdat de kosten, die met 't Franse atoomzwaard verbonden zijn, de aanvankelijke begro ting met liefst 400 a 500 miljard francs zullen overtreffen, ziet de regering zich nu voor de noodzaak gesteld het parlement om supplementaire kredieten te verzoe ken. Juist met het oog op de grote tegen stand, waarop De Gaulle's buitenlandse en militaire beleid onlangs in het parle ment nog eens bleek te stuiten, had minis ter-president Georges Pompidou er de voorkeur aan gegeven die Europese oppo sitie op dit moment niet uit te dagen of al te hardhandig voor het hoofd te stoten. Pompidou was er daarom voorstander van ofwel het verzoek om extra kredieten uit te stellen ofwel te pogen de benodigde gelden op andere posten uit te sparen. In de ministerraad heeft De Gaulle echter verklaard, dat de nucleaire knoop nu ein delijk maar eens moest worden doorgehakt en dat, wanneer hij "het parlement tegen over zich mocht vinden, hij zijn doel dan wel langs andere wegen zou weten te be reiken. Politieke waarnemers concluderen uit dit dreigement, dat de generaal nu vastbe sloten is tegen alle weerstanden in bin nen en buitenland in zijn opvattingen toch door te zetten. Tot de onmiddellijke con sequenties van die presidentiële vastbera denheid rekent men het ernstige gevaar BERLIJN (Reuter) Oostduitse grens wachters hebben donderdag het vuur ge opend op twee Westberlijners die bezig waren met het graven van een tunnel naar Oost-Berlijn. De Westberlijners wer den gevangen genomen. Een derde West- berlijner slaagde er in naar West-Berlijn terug te komen. Hij zei dat zijn twee vrienden waren gepakt. Het waren voor malige vluchtelingen uit Oost-Duitsland, die wilden proberen hun gezinnen naar het Westen te krijgen Een van beiden werd getroffen door een kogel. Na de middag kwam een vrachtwagen met Oost duitse politiemannen aan bij de Ameri kaanse sectorgrens. Even later werden schoten gehoord. De ontsnapte zei dat de Oostduitsers een houten paal de straat boven de tunnel indreven en daarna traan gas in de tunnel wierpen. De tunnel was pas voltooid na vier weken werken. De Westberlijners hadden er elektrisch licht en een alarmsignaal in aangebracht. De Westberlijnse politie wil meer vrij heid hebben om te schieten ter bescher ming van vluchtelingen die door Oostduit' se grenswachten worden beschoten. Op het ogenblik mag zij pas schieten als kogels van de Oostduitse grenswachten op westelijk gebied terechtkomen. Zij wil deze beperking opgeheven hebben. West berlijnse functionarissen hebben beves tigd, dat de drie westelijke mogendheden in Berlijn is verzocht een desbetreffend verzoek in te willigen. Zij voegden er evenwel aan toe, dat de westelijke mo gendheden met het verzoek verlegen sche nen te zijn, daar zij nog steeds wachten op een antwoord van de Sovjet-Unie op hun nota's van deze week, waarin vier- mogendheden besprekingen worden voor gesteld over de wijze waarop bloedver gieten aan de Berlijnse grens vermeden kan worden. varf een regeringscrisis die, via een motie van censuur, omstreeks de tweede week van juli uit zou kunnen breken en waar uit dan een ontbinding van het parlement op haar beurt voort zal moeten vloeien. Door middel van een referendum erj een dubbelzinnige vraag zou de pre sident der republiek dan echter toch „ge lijk" hopen te kunnen krijgen. Of deze zo mer dan wel, met behulp van het fameuze artikel 16 van de Grondwet, eerst in het najaar nieuwe kamerverkiezingen georga niseerd zouden worden, is een vraag waarover de politieke meningen in Parijs vooralsnog verdeeld zijn. T" Jwtegang 38MO. HAARlEld Verspilling. De Zuidkoreaanse regering heeft de pers in dat land verzocht zich te verenigen om onnodige concurrentie en 't verspillen van buitenlandse betaal- fniddelen tegen te gaan. In Zuid-Korea zijn 38 kranten, 12 persbureaus, 34 maandbladen en 84 andere drukwerken. Congres. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse vereniging ter behartiging van de belangen van gekleurden heeft een hotel in Atlanta, in de Amerikaanse staat Atlanta, geweigerd kamers te re serveren voor de adjunct-secretaris van de Verenigde Naties, Ralph Bunche. Dr. Bunche is neger. Hij zal volgende week een rede houden op een congres van ge noemde vereniging. Het merendeel van de congressisten, ongeveer 1500, hebben onderdak gevonden bij particulieren of in scholen voor gekleurden. Grens. In politieke kringen in Warschau is men sinds enkele weken verbolgen op de Zwitserse luchtvaartmaatschappij Swiss Air, omdat deze op kaarten in voor de V.S. en Canada bestemde pros pectussen geen rekening heeft gehouden met de wijziging van de Poolse west grens door de annexatie van oostelijke gebieden van Oost-Duitsland. Naar aan leiding van protesten in de Poolse pers heeft de vertegenwoordiger van de Swiss Air nu zijn verontschuldigingen aange boden. Kort geleden had zich een soort gelijk incident voorgedaan met kaarten van de Scandinavische luchtvaartmaat schappij S.A.S. Ook deze werden na felle protesten van Poolse zijde uit de circu latie genomen. Aanpassen. Maurice Kardinaal Feltin, aartsbisschop van Parijs, heeft de pries ters in zijn diocees vergunning verleend een gewoon pak met het bekende witte boord te dragen, als zij in de kerk geen taken vervullen. Sinds 1814 is het officiële habijt van de Franse priester de tot de enkels reikende soutane ge weest. Feltin heeft zijn priesters vergun ning verleend op straat zwarte of don kergrijze pakken te dragen, omdat de zienswijzen, de leefgewoonten en de vervoermiddelen de laatste jaren sterk veranderd zijn. Kloosterlinge. Yvonne Dionne, één van de vier nog levende meisjes van de Dionne vijfling die in 1961 in een klooster trad, is volgens een mededeling van de moe der-overste van het klooster van de kleine Franciscanessen te Baie St. Paul, 90 km. ten noord-oosten van Quebec, om gezondheidsredenen in de wereld terug gekeerd. Peer. De markies van Winchester, de oud ste peer van Groot-Brittannië, is donder dagmorgen in de ouderdom van 99 jaar in het ziekenhuis van Monte Carlo over leden. De markies zou op 30 oktober 100 jaar zijn geworden. Zijn titel dateert uit 1551. Advertentie camera van klasse BRUSSEL (ANP) De gemeenteraad van de Belgische badplaats Knokke-Het Zoute heeft besloten een pier naar het mo del van de Scheveningse te laten bouwen. Na lange besprekingen tussen de gemeen te en een Nederlandse firma is er een plan gemaakt voor een pier van 450 me ter, die 7,5 miljoen gulden zal kosten en die evenals de Scheveningse pier drie ei landen in Zee zal vormen, één voor zon nebaders, één voor hengelaars en één voor amusement en spelen. Het project moet nog door het Belgische ministerie dat toe zicht houdt op de bouw van wegen en bruggen, worden goedgekeurd.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3