Congres over vispropaganda in Parijs was zeer leerzaam Positieve eigenschappen van vis duidelijk belicht Boeiend rapport M *n Suède en Lederkleding A.R.deBOERffepn?nw VRIJDAG 2 9 JUNI 1962 BH "ss-sfe LUXE VERHUUR RENAULTS DAUPHINE OPELS REKORD H. POST iütod s,tü<n mnm m Medische verzorging tijdens het weekeinde DE SPECIAALZAAK VELDHUIS BREESTRAAT 12 - BEVERWIJK - TELEFOON 5629 r^nmO Examens De vergadering over propaganda voor verse vis, die in Parijs is gehouden, was georganiseerd door de OESO, de Organisatie voor Europese Samenwerking en Ontwikkeling, die een aparte afdeling heeft voor meer technische vraag stukken op het terrein van de vis. De deelnemende landen waren: België (4), Canada (1), Duitsland (4), Frankrijk (27), Groot-Brittannië (2), Ierland (2, Italië (2, Nederland (1), Noorwegen 1, Zweden (3), Turkije (1), Verenigde Staten (1), FAO (1), OESO 4). De voorzitter was de Belg M. de Vos. Alle onderwerpen, die ook maar enigszins te maken hehben met de propa ganda voor verse vis, kwamen aan de orde. Een gelukkige omstandigheid was dat de wereldvoedselorganisatie (F.A.O.) in september 1961 in Washington een internationale conferentie had gehouden over „Vis als onderdeel van de voe ding". Voor Nederland was daar aanwezig ir. van Mameren uit IJmuiden. De hoofdzaken der besprekingen en ook de conclusies van deze conferentie waren voor de delegaties beschikbaar. Daarop kon dus worden voorgebouwd, waardoor meteen dubbel werk werd voorkomen. Als basis voor de eigen arbeid dienden twee rapporten. In het ene werd uiteenge zet wat in de diverse landen al gebeurt op het gebied van propaganda. Het tweede was speciaal gewijd aan de voedingswaare en de geneeskundige betekenis van vis. Verschillende sprekers hielden boven dien voordrachten die op deze punten ver der ingingen. „Nu waren er natuurlijk grote kwali teitsverschillen bij deze lezingen. Persoon lijk wantrouw ik altijd de uiteenzettingen die alleen maar een overzicht geven van de bestaande methoden in een bepaald land. Men noemt dan bovendien de beste de bedragen, de aantallen deelnemers, maar men zwijgt angstvallig over moei lijkheden, aanvankelijke mislukkingen en nog niet bereikte doeleinden", aldus de heer Cohen. Blanes Dat klopt natuurlijk meestal niet. Op dat alles is van toepassing de uitroep van de legendarische circusdirecteur Blanes voor zijn tent: „Van binnen moet je kijken!" Van dit soort uiteenzettingen was er wel iets te veel, vervolgt de rapporteur. Leer zaam was in dit opzicht de discussie met de Duitse delegatie. De woordvoerder had een speech gehouden waarbij het krediet systeem voor detaillisten was uiteengezet om de nieuwe winkelinrichting te kunnen financieren. Op zichzelf een aardige opzet, waarbij het de Nederlandse beschouwer altijd weer opvalt hoeveel meer daadwer kelijke steun de rederij in het buitenland wenst te geven aan de detailhandel, dan hier het geval is. Maar over de praktische moeilijkheden geen woord. Uit de vergadering kwam de vraag hoeveel slechte betalers er gemid deld waren. Antwoord: „geeneen". Twee de vraag: „Zijn dan jullie normen niet extra zwaar; hoeveel afwijzingen zijn er?" Antwoord: „geeneen". Meer kreeg men er niet uit ofschoon de conferentie erg graag had willen weten waarom iedereen op tijd betaalt en waarom niemand wordt afgewe zen. Iets dergelijks was er ook met de Ame rikaanse bijdrage. Een beslist interessant overzicht over wat er gebeurt op recla- megebied. Maar toen de conferentie wilde weten of dat nu allemaal rendabel is en of de verkoop aantoonbaar was gestegen, kwamen er niet voldoende gegevens ter tafel. Dan deed Engeland het veel beter, vindt de heer Cohen. De onvolprezen mr. Leach van de White Fish Authority memoreerde alle tegenslagen in de praktijk, vertelde met welke projecten men had moeten op houden en had een aardige expositie van geslaagd reclamemateriaal. Een van zijn tips: „Verwacht nooit iets van reclame op verpakkingsmateriaal; bij vis wordt het papier toch nat en vies".. Goed was ook de Zweedse uiteenzetting over kook- en bakdemonstraties, waarbij men overigens geen ervaring had met een „rijdende viskeuken". De spreker wees in het bijzonder op de kleine psychologische puntjes, waarop moet worden gelet. Waarde van vis Over de waarde van vis als geneesmid del en voor het dieet werden uitgebreide rapporten gebracht. Het bleek evenwel bij zonder moeilijk te zijn de stof in totaal te overzien. Het geheel was namelijk sa mengesteld uit een aantal deelonderzoe kingen, die eigenlijk niet in een onderling verband waren samengevat. Ongetwijfeld ging het om waardevol ma teriaal. Nu de conferentie was ingesteld op propaganda voor vis, vroeg men zich na tuurlijk af hoe deze wetenschappelijke stukken konden worden .gepopulariseerd. De conferentie is hier eigenlijk niet uitge komen. De volgende moeilijkheden deden zich namelijk voor: In bepaalde opzichten moeten de onder zoekingen nog worden verfijnd; bij een aantal details tast men nog in het duister. De toepassing van vis in diëten is in feite een zeer individuele zaak. Het speelt voornamelijk in de verhouding tussen arts en patiënt. Meer propaganda is inderdaad doelmatig, maar deze zou toch uitsluitend gericht moeten zijn op de artsen. Ook zonder deze moeilijkheid acht men buitendien gezondheidsargumenten in een propaganda niet juist tegenover de consu ment en dit speciaal op psychologische gronden. Deze consument wil immers niet altijd herinnerd worden aan de nare din gen des levens. Dit alles neemt niet weg dat veel be langrijke gegevens op het ogenblik wel De secretaris van de commissie detailhandel in vis van het hoofd bedrijfschap detailhandel, de heer I. Cohen uit Den Haag, heeft als enige Nederlander de besprekingen bijge woond over de reclame voor het vis- verbruik, die in april in Parijs zijn gehouden onder auspiciën van de OESO. Hij heeft nu uitgebreid rap port uitgebracht aan zijn organisatie. Een deel van dit rapport publiceren wij hierbij. al voldoende vaststaan: Vis en visproduk- ten leveren voedsel met een dubbel nut: voor het vergroten van de proteïne-be standdelen in het voedsel (de proteïne bij vis is bovendien van relatief hoge kwaliteit) en voor het verminderen van cholesterol en andere schadelijke stoffen, doordat vis ongesatureerde vetzuren be vat. Daardoor bestaat de mogelijkheid dat een verhoogde visconsumptie invaliditeit door hartbezwaren kan verminderen. Daar bij moet worden bedacht dat hartziekten de meest voorkomende doodsoorzaak vor men in de beschaafde wereld. Een verhoogde consumptie van vis en visprodukten is wenselijk speciaal daar, waar veel graanprodukten worden gecon sumeerd. Visproteïne is n.l. rijk aan ly sine en methionine. Daardoor heeft vis juist bij een graandieet een grote beteke nis als aanvulling. Men is er zich evenwel van bewust dat een dieet met vis altijd rekening zal moeten houden met de smaak der be volking en met economische factoren. Wat de smaak betreft is het bijvoor beeld opmerkelijk dat de goedkopere kool- vis meer vitamine B bevat dan de duur dere kabeljauw en schelvis. Verder gaan er veel voedingswaarden verloren bij het bereiden en bewaren, van gedroogde, gezouten en gerookte vis. Voorts ziin schaal- en schelpdieren in ver se staat arm aan proteïne, vet en sommi ge vitamines. In het algemeen acht men campagnes nodig waarbij de consument wordt opge voed tot meer visverbruik in het belang van een evenwichtige voeding. Detailhandel in de praktijk: Vlissingse vissersvrouwtjes verkopen hun waar. De heer I. Cohen Er wordt tegenwoordig nogal wat aan dacht gegeven aan een nieuw artikel, de visworst. Het wordt ook attractief geacht voor de ontwikkelde landen. Visworst schijnt al populair te zijn in Japan. Het voordeel is blijkbaar het grote aantal mo gelijke variaties, zodat de consument zich niet zo gauw op vis tegeneet. Overigens moeten nog wel problemen opgelost wor den om de bewaarduur te verlengen. Ter conferentie werd duchtig duidelijk gemaakt dat de ontwikkeling der moderne verkoopmethoden van groot belang is voor de vraag of er in de toekomst steeds mo gelijkheden blijven voor gemeenschappe lijke reclame. Tot dusverre was vis in hoofdzaak een merkloos artikel. Dat is nu bezig te veranderen. Diepvriesvis wordt tegenwoordig al onder een merk gebracht en wellicht in de nabije toekomst ook voor verpakte vis. Voor beide soorten is recla me vee) gemakkelijker, daar men hiervoor merken kan creëren. Wil dus het traditionele naamloze arti kel een behoorlijk aandeel in de markt houden, dan moet ook daarvoor de recla me-activiteit niet verminderen. Men dient in te zien dat dit alleen collectief kan ge beuren. De detaillist moet er daarom op kunnen rekenen dat deze vorm van pro paganda nimmer verslapt. Een aantal tips Bij dergelijke besprekingen hoort men natuurlijk massa's suggesties over metho den die in andere landen al worden toege past, of die men overweegt. Alles kan na tuurlijk lang niet worden geïmiteerd. Veel hangt daarbij af van de natuurlijke om standigheden. De heer Cohen heeft enkele er uit gewipt, waarbij zijn persoonlijke voorkeur zich wel wat heeft laten gelden, zoals hij zelf zegt: Bestaat er in Nederland wel voldoende contact met de hotel-scholen? Het schijnt dat vis daar vaak wordt verwaarloosd. Contacten met artsen wordt algemeen als een moeilijke zaak beshcouwd. Toch moet er iets aan worden gedaan, nu vis belangrijk blijkt te zijn voor een goed dieet. De beschikbare medische gegevens zouden in aantrekkelijke opmaak moeten worden verbreid. Wellicht kan een prijs vraag onder medische studenten worden georganiseerd voor een goed opstel over de huidige stand van zaken. Zeer interessant is in het buitenland het gebruik van een nationaal symbool voor de vis. In Engeland kent men de „Whis pering Fish", dus de „fluisterende vis", die u beslist niet mag verwarren met de Nederlandse „praatharing". In de Verenigde Staten kent men „Fred dy the fish". Misschien heeft iets derge lijks voor Nederland ook zin. De popula riteit in de Verenigde Staten is groot. Er bestaat van Freddy zelfs een speciale song en grammofoonplaa. Nog iets van de Verenigde Staten: Men gebruikt daar veel slagzinnenEnige voorbeelden: „Goed gebakken vis is al half verkocht" „Wees zuinig op oude klanten en win nieuwe". Deze twee slag zinnen zijn uiteraard gericht op de detail list. Voor de consument is deze bedoeld: „Eet vis. leef langer". In Engeland is met groot succes een modern en smaakvol uitgevoerd zwart bord in gebruik. Hierop kunnen de aan wezige vissoorten dagelijks met losse strips worden ingeschoven en op het zwar te gedeelte kunnen de prijzen worden bij geschreven. Dit is veel netter dan hetgeen men gemiddeld in Nederland ziet. Bovendien is in voorbereiding een ge standaardiseerde lichtreclame aan de voorgevel. Het is de bedoeling dat dit een algemeen kenteken wordt voor zaken, waar gebakken vis te verkrijgen is. Gedemonstreerd werd een aantrekkelijk bord waarop de detaillist aankondigt om hoe laat precies warme gebakken vis met aanduiding der soorten klaar komt. In Duitsland kent men het systeem dat bepaalde vlaggen worden uitgestoken door de detaillist, al naar gelang zekere soor ten vis in voorraad zijn. Het is duidelijk dat de propaganda al tijd moet zijn ingesteld op de technische en economische marktomstandigheden. Er werden bij de besprekingen veel klachten geuit dat daaraan in veel landen nog vrij wel alles ontbreekt. Er moet sneller en effectiever bekend worden wat op korte termijn aan de markt zal komen en hoe de voorraadpositie is. Aangeraden werd speciaal om zich te spiegelen aan de sec tor groenten en fruit, waar dit alles blijk baar veel beter geregeld is", besluit de heer Cohen zijn rapport. Advertentie zonder chauffeur FRANS HALSSTRAAT 13 - TEL. 7565 EEN REIN VELSEN IS ZO MOOI Zoals bekend heeft de ge meenteraad een krediet be schikbaar gesteld van tien duizend gulden voor het financieren van een propa- ganda-actie met als doel het schoon d.w.z. vrij van af val houden van straten en plantsoenen, strand en dui nen te bevorderen. Uit publicaties van de Stichting Recreatie, de orga nisatrice van de grote lan delijke campagne „Opge ruimd staat netjes", welke campagne door Velsen krach tig wordt ondersteund, blijkt dat er door elke Nederlander gemiddeld zo'n vijftig pond vuil op de openbare weg wordt gedeponeerd. Voor het opruimen en dan nog zon der volledig succes van deze uit louter onnadenkend heid weggeworpen enorme hoeveelheid afval wordt in ons land jaarlijks een bedrag van 20.000.000,besteed. Eigenlijk weet men wel, dat het onjuist is papier en schillen weg te gooien. Men vindt het echter aanstellerig en overdreven om de boel bij zich te houden tot de vuilnisbak thuis, of de af valbak op straat. De toenemende verontrei niging is misschien ook te beschouwen als een begelei dingsverschijnsel van onze welvaart: er wordt door een in omvang toenemende be volking een steeds ruimer gebruik gemaakt van ver pakte voedings- en genot middelen (ijs, patates frites enz.). Uit onachtzaamheid en onnadenkendheid, uit valse schaamte dus ook, gaan zak jes en doosjes, proppen en schillen onmiddellijk de straat op. Voor moedeloos heid is evenwel geen reden: het wordt wel degelijk moge lijk geoordeeld om door in tensieve propaganda, door goede voorlichting de ver keerde mentaliteit positief te beïnvloeden. Dit is ook de mening van het Velsense ge meentebestuur, dat derhalve heeft besloten de campagne in de gemeente, die wat de onreinheid op de openbare weg betreft bepaald geen gunstige uitzondering in het land is, met kracht aan te pakken. De actie wordt deze zomer gevoerd onder het bekende overal in het land gebruikte motte „opgeruimd staat netjes". Bij de voorbereiding van de in Velsen uit te voeren propaganda-actie is dan ook overleg gepleegd met en wordt ten dele gebruik ge maakt van ideeën en mate rialen van het centraal pro- pagandabureau van de lan delijke campagne in Am sterdam. Veel is echter ook tot stand gebracht door eigen mensen: Zo zal bij de actie gebruik worden gemaakt van een praalwagen, waarop het schoonhouden van straten en plantsoenen en het gebruik van de aan de lantaarnpalen bevestigde gele afvalbakken wordt gesymboliseerd door uit draad vervaardigde figuren van spelende jongens en van een met een papier prikker gewapende man. Foto's en affiches comple teren het geheel. Deze wagen zal afwisselend worden ge plaatst op de op het stuk van onreinheid meest bedreigde punten, zoals het Marktplein, de winkelstraten van IJmui den, Santpoort en Velsen- Noord en bij de toegar"! naar het strand. Een speciale veegploeg, waarvan de deelnemers ge stoken zijn in witte overalls en zijn voorzien van arm banden met het embleem van de actie, zal zich met behulp van een busje snel door de gemeente kunnen verplaatsen en overal waar dat noodzakelijk is' gecon centreerde reinigingsacties ondernemen, om aldus het publiek onder de aandacht te brengen, dat het bij het schoonhouden van de open bare weg te kort is gescho ten. Het busje is voorzien van' een geluidsinstallatie, door middel waarvan tekst en muziek de aandacht op de actie kunnen vestigen. Een enorme afvalmand, speciaal voor het doel ver vaardigd in de gemeentelijke werkplaats voor minder-va- inschakelen. Ter afsluiting van de actie in het najaar, staat een demonstratie van reinigingsmethoden op het programma. Dat de gemeente Velsen alles in het werk stelt om het gezicht van de stad schoon te houden blijkt wel uit de volgende cijfers. Per jaar wordt 50.000 m3 huisvuil opgehaald. In de schoonmaaktijd komen daar nog eens 3000 m3 grof vuil bij. Grof vuil wordt, tenmin ste als het een hoeveelheid van 1 m3 niet te boven gaat en als het geen puin, zand of afbraakmateriaal en gemak kelijk bereikbaar is, gratis afgehaald. Wat boven die 1 m3 komt, wordt berekend a 4,per m3. Voor inge wikkelde karweien, die b.v. gebruik van extra materia len nodig maken, wordt een arbeidsloon in rekening ge bracht Maar 1 m3, dat dus gratis weggehaald wordt, is een heleboel! Achttien man zijn geregeld werkzaam in deze huisvüildienst en daar bij komen nog eens twee man, die het grof vuil op halen. Van braakliggende terreinen wordt per jaar ge middeld 500 m3 vuil ge ruimd. Twee man werken hieraan twee dagen per week, de andere dagen wor den besteed aan het reinhou- den van het strand. De veeg- machines op straat, de straatveegdienst en de plant soenendienst vergaren jaar lijks bijna 3000 m3 afval, dat in speciale containers wordt afgevoerd. Containers ook zorgen voor de afvoer van vuil van de industrieën elk WWS' IJMUIDEN Artsen: P. J. W. van der Toorn, Fr. Nae- reboutstraat 70, tel. 4081; J. J. Wuite, Röntgenstraat 1, telefoon 4953. Apotheken: Apotheek Kuylman, Lange Nieuwstraat 403. Verloskundigen: Mejuffrouw J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259; mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5953; me vrouw A. C. van Saase, Rijnstraat 92, tel. 7945, IJmuiden; mejuffrouw E. W. Engelhardt, Moerbergplantsoen no. 143, telefoon 7949. Tandartsen: voor Velsen, Beverwijk en Heemskerk: F. Milatz, Kennemerlaan 2 a, IJmuiden. SANTPOORT Artsen: J. Stoffel, Hoofdstraat 165, Sant- poort-dorp, telefoon 8310. Apotheek: De Wilde, Broekbergenlaan no. 42, Santpoort-noord, telefoon 8284. VELSEN Wijkverpleging: zuster C. Nap, Rem- brandtlaan 5, IJmuiden, tel. 025506195: IJmuiden en IJmuiden-oost; zuster C. Gomes, Leeuweriklaan 39, IJmuiden, tel. 025508915: IJmuiden en IJmuiden-oost; zuster J. Markerink, Geelvinkstraat no. 27, Velsen-noord, tel. 025103936: Velsen- noord, Velsen-zuid en Driehuis; zuster G. Lammerts, Curagaostraat 18 b, Sant- liden, zal voorzien van een menselijke stem op bet Marktplein het publiek op roepen om metterdaad van zijn diensten en van die van zijn kleinere gele soort genoten op het Marktplein en aan de lantaarnpalen gebruik- te maken. Spandoe ken en affiches verkondigen op vele plaatsen de leuze „Opgeruimd staat netjes". Overwogen wordt tenslotte nog om een aantal lantaarn palen, waaraan de gele af valbakken zijn bevestigd te voorzien van opvallende pij len, waarmede de bakken extra onder de aandacht kunnen worden gebracht. De voorbereiding van de actie geschiedde door de Gemeen telijke Reinigings-Ontsmet- 1 tings- en Plantsoenendienst in samenwerking met de ambtenaar voor de voorlich ting. Een jonge ontwerper, de heer Rustig uit Bever wijk, leerling van het Am sterdamse Instituut voor Kunstnijverheidsonderwijs en werkzaam bij Openbare Werken, verleende zijn be langrijke medewerking. Voorts wil men de scholen Advertentie jaar ongeveer 5000 m3. Op straten en pleinen en aan het stfand, dat nu door de ge meente zelf wordt gereinigd, zijn tenslotte een 250-tal af valbakken aangebracht. Niets wordt dus onbeproefd ge laten om Velsen fleurig en schoon te houden. Het pu bliek kan hieraan medewer ken door gebruik te maken van afvalbakken en manden, door het goede gebruik van de huisvuilemmers geen deksels lateh openstaan en door de mogelijkheden tot het gratis of zeer goedkoop ophalen van afval, dat niet in de vuilnisemmer kan, in ruime mate te benutten. De propaganda-actie wil dit alles, maar vooral het rein- houden van de openbare weg en van strand en duinen, bevorderen. Slechts in het uiterste geval wil men het publiek met de betreffende politieverordeningen in de hand tot de orde roepen. poort, tel. 02560—8756: Santpoort-noord en Santpoort-zuid. VELSEN-NOORD—BEVERWIJK Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagmorgen 9 uur: J. H. M. Rolink, Duinvlietstraat 8 Velsen-noord, tel. 02510 3745. Van zondagmorgen tot 's avonds 12,uur: C. Versélewel de Witt Hamer, Vondellaan 60, Beverwijk, tel. 3969. VELSEN-NOORD BEVERWIJK en HEEMSKERK Apotheken: Apotheek Duinwijk, Popu lierenlaan 44, telefoon 3388. HEEMSKERK—UITGEEST Arts: N. T. W. Karsemeyer, Middelweg no. 38, Uitgeest, telefoon 02513212. Kraam- en wijkverpleging Witte Kruis Beverwijk en Heemskerk Wijk verzorging: zuster Luyting, Prins Bernhardlaan 3, Beverwijk, tel. 4324. Kraamverzorging: zuster Stolberg, Geel- vinckstraat 27 boven, telefoon 3936. Advertentie CONSTANT - verlovingsringen ALI.E MODELLEN LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TET.EF. 6321 Haarlem. Aan de Kennemer Streekschool in Haarlem slaagden voor de akte B (akte hoofd- leidfcter kleuteronderwijs) de volgende dames: Y. G. Beek, B. J. Helder, H. Pitti-Kruyd, G. kwakkel, J. van Meeteren, W. M. A. Moolenaars, I. Rijsbach, J. W. Tjaden, L. J. Veerman, M. v. d. Waag, M. C. Winter, allen te Haarlem; J. G. Baart, N. Nobel en R. Nobel, Driehuis; A. R. E. M. van Diest, M. E. Stoffer en P. J. Wijn veen. Santpoort; C. van Dongen, Velsen; Th. Driessen en A. Kalis, IJmuiden; M. Mantel, Rijsenhout; J. Peters, Bergen (N.H.).

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5