Geldermans leiderstrui nam in Brest de van Altig over De Tour in cijfers Vreugde in Beverwijk over succes van Geldermans NEDERLAND-DUITSLAND Ab Geldermans stralend van geluk Ik verwacht plezierig werk in Tour SPORT TIJDENS WEEKEINDE Groep van zestien op vijf minuten van „groten'1 in het peloton Rijvers terug naar Nederland? Mexicaan Osuna schakelde Brit Mills uit ZATERDAG 30 JUNI 1962 19 Mee vooraan 99 99 Krachten Spoken Weer harder Niet te leren CRICKET MOTORSPORT HONKBAL SOFTBAL HANDBAL Wimbledon Een lange vlucht van een groep van zestien renners in de vrijdag gereden zesde etappe van de Ronde van Frank rijk, van St. Malo-Dinard naar Brest over een afstand van 235,5 kilometer, heeft belangrijke wijzigingen ten gevol ge gehad in het algemeen klassement. De belangrijkste en de meest verheu gende voor Nederland was de verovering van de gele trui door Ab Geldermans op zijn ploeggenoot Rudi Altig. Winnaar van de zesde etappe werd de Fransman Cazala. Reeds dadelijk na de start in Dinard was er onrust in de gelederen, maar voor lopig' bleef elke ontsnappingspoging onbe loond. Tot na 23 km een groep van tien man zich van de hoofdmacht afscheidde. De groep nam een geringe voorsprong, wel ke echter later zou uitgroeien tot bijna tien minuten, toen de koplopers in Mon- contour (62 km) de steun kregen van Gel dermans, Hoevenaers, Van den Berghen, Wolfshohl, Zilverberg en Bihouee, die na 50 km te hebben afgelegd zich eveneens van de hoofdgroep hadden losgemaakt. Op de Roe Trevezel, welke meetelde voor het bergklassement, had het peloton met gele truidrager Altig, Anquetil, Van Looy en andere favorieten een achterstand van 9 min 50 sec op de kopgroep. Op dat mo ment, met nog 56 km voor de wielen, kwam er eindelijk een reactie van het pe loton. Te laat echter om de vluchtelingen die een geduchte knock out in hun gedach ten hadden, nog te achterhalen. Weliswaar De uitslag van de zesde etappe, St. Malo Dinard—Brest (235,5 km.), luidde: 1. Cazala (Fr., ploeg Magne) 5 uur 41 min. 21 sec. (met bonificatie 5.40.21; 2. Van den Berghen (Belg, Magne) z.t. (met bonificatie 5.40.51); 3. Doom (Belg, De Kimpe); 4. Wolfs hohl (Did., Louviot); 5. Geldermans (Ned., Gemiiniiani); 6. Iginolin, (Fr., Louiviot); 7. Miele (It., De Muer); 8. Schroeders (Belg, Driessens); 9. Bihouee (Fr., Magne); 10. Hoe venaers (Belg, Sardi); 11. Zilverberg, (Ned., Driessens; 12. Azzini (It., Keteleer); 13. Baens (Belg, Driessens)14. Lebaube (Fr., Louviot) 15. Busto (Fr., Plaud), allen in dezelfde tijd als Cazala 5.41.21; 16. Sorgeloos (Belg, Dries sens) 5.41.26; 17. Graczyk (Fr., Geminiani) 5.46.35; 18. Altig (Did., Geminiani); 19. Ca- lesi (It., Sardi) 20. Daems (Êelg. SardiI; 25. Maliepaard (Ned., Louviot); 30. Enthoven (Ned. De Muer); 34. Van Looy (Belg, Dries sens); 37. Darrigade (Fr., Louviot); 39. Bal- dini (It., Proietti); 60. Stolker (Ned., Gemi niani); 62 Anquetil (Fr., Geminiani); 73. Piet van Est (Ned., Driessens), allen dezelfde tijd als Graczyk 5.46.35. In deze etappe hebben de Belg Frans Schoubben (ploeg Plaud) en de Fransman Novales (Remy) de strijd gestaakt. Het algemeen klassement na de zesde etap pe: 1. Geldermans (Ned., Geminiani) 32 uur 15 min. 56 sec.; 2. Hoevenaers (Belg, Sardi) 32.16.19 op 23 sec.; 3. Rudi Altig (Did., Gemi niani) 32.T9J10 op 3 min. 14 sec.; 4. Darrigade (Fr., Louviot) 32.19.45 op 3.49; 5. Daems (Belg, Sardi) 32.20.31 op 4.35; 6. Van Looy (Belg, Driessens) en Planckaert (Belg, Driessens), beiden 32.20.39 op 4.43; 8. Simpson (G.B., Louviot) 32.21.04 op 5.08; 9. Stolker (Ned., Geminiani) en Anquetil (Fr., Geminiani), beiden 32.21.18 op 5.14; 11. Junkermann (Did., De Kimpe) 32.21.13 op 5.17; 12. Ronchini (It., Pezzi) en Suarez (Sp., Pezzi), beiden 32.21.21 op 5.25; 14. Piet van Est (Ned., Driessens) 32.21.31 op 5.35; 15. Baldini (It., Proietti) 32.21.40 op 5.44; 16. Carlesi (It., Sardi) 32.21.44 op 5.48; 17. Otano (Sp., Remy) 32.21.58 op 6 02; 18. Gilbert Desmet 1 (Belg, Keteleer) 32.22.12 op 6.16; 19. Anglade (Fr., Gauthier) 32.22.25 op 6.29; 20. Stablinski (Fr., Geminia ni) 32.22.58 op 7.02; 21. Massignan (It.Pavesi) 32.22.59; 24. Nencini (It., Proietti) 32.23.18; 26. Wolfshohl (Did.. Louviot) 32.26.51; 37. Zil verberg (Ned.. Driessens) 32.26.53 op 10.57; 41. Maliepaard (Ned., Louviot) 32.29.26 op 13.30; 46. Bahamontes (Sp., Remy) 32 30.29; 63. Graczyk (Fr., Geminiani) 32.37.08; 77. Enthoven (Ned., De Muer) 32.50.45. Met het groepje-Me]ckenbeeck" kwamen nóg 46 renners binnen, onder wie twintigg Italianen, o.a. Sabbadin, Zancanaro, Benedet- ti en Sarti, die allen dezelfde tijd kregen 6.13.19. Het ploegenklassement van de zesde etappe 1. Magne (Cazala, Van den Berghen. Bihouee) 17 uur 2 min. 33 sec.; 2. Louviot (Wolshohl, Ignolin, Lebaube) 17.04.03 24 pnt.; 3. Dries sens (Schroeders, Zilverberg, Baens) z.t., 32 pnt.; 4 ex aequo: De Kimpe, Geminiani (met Geldermans), De Muer, Sardi, Keteleer en Plaud, alle 17.14.31. Algemeen ploegenklassement na de ze9de etappe: 1. Gerniniani, 2 overwinningen; 2. Louviot, 1 overw. en 2 tweede plaatsen; 3. Sardi en Magne, beide 1 overw. en 1 tweede plaats; 3. Driessens, 1 overw. en 1 derde pl. Het puntenklassement luidt na de zesde etappe: 1. Altig (Did., Geminiami) 66 pnt.; 2. Darrigade (Fr., Louviot) 60 pnt.; 3. Van Looy (Belg. Driessens) 46 pnt.; 4. Van den Berghen (Belg, Magne) 45 pnt.; 5. Daems (Belg, Sardi) 42 pnt.; 6. Graczyk (Fr., Gemi niani) 40 pnt.; 7. Vannitsen (Belg, de Kimpe) 33 pnt.; 8. J. Groussard (F., De Muer) 32 p.; 9. Wolfshohl (Did., Louviot) 30 pnt.; 10. Melckenbeeck (Belg, Magne) 29 pnt. De premie voor de strijdlustigste renner kwam aan de Fransman Miele. Er werd in deze etappe geen premie voor de „grootste pechvogel" toegekend. Vogtbal De kans is groot dat Rijvers het volgend seizoen op de Nederlandse velden zal voet ballen. De ex-NAC- en Feijenoordspeler heeft het momenteel bij het Franse St Etienne niet erg naar zijn zin en wil graag weer in Nederland en in het bij zonder in zijn geboorteplaats Breda spe len. Naar wij vernemen heeft NAC belang stelling voor de oud-international. Rijvers is echter contractueel nog verbonden aan St. Etienne, maar hoopt dat het contract afgekocht kan worden. De Franse club schijnt welwillend tegenover de wensen van Rijvers te staan. In Beverwijk heerste vrijdagavond een opperbeste stemming over de door Ab Gelderm&ns veroverde gele trui in de Tour de France. Het was het gesprek van de dag. Ab is dan ook de eerste Beverwijker in de geschiedenis van de Tour, die dit fel begeerde lei derstricot om de schouders heeft weten te trekken. Zijn vrouw Ilse, ouders, broers en zusters, burgemeester J.G.S. Bruisma, sportdokter J.H.M. Rolink, bestuurders van de rennersclug „Ken- nemerland" en vele andere Beverwij- kers, waren terecht trots op en blij met de sportieve prestatie van hun Ab. Zij vonden het allemaal een prachtig succes en hadden het ai of niet ver wacht. De charmante Ilse Geldermans, die volop met de wieleravonturen van haar fietsende echtgenoot meeleeft, vernam het goede nieuws over de Belgische zender. Zij twijfelde toen weliswaar nog 'n beetje, want de Belgische re porters bleven met hun berichtgeving over de door Geldermans veroverde gele trui erg op de vlakte. Zekerheid verkreeg Use pas met de nieuwsberich ten van zes uur. Haar blijdschap kon ze maar moeilijk in woorden tot uit drukking brengen. „Ik had het niet ver wacht, maar er natuurlijk wel op ge hoopt". Voor het overige blijft zij de zaken nuchter bekijken en hoopt dat hij nog eens een rit zal winnen. Ook vader en moeder Geldermans waren met de overige familieleden enthousiast over het succes van hun zoon en broer. Zij blijven de verdere gang van zaken in de Franse Ronde met spanning en belangstelling volgen. Het college van B. en W. van Bever wijk was juist in vergadering bijeen, toen men het bericht over het verove ren van de gele trui door Geldermans in de raadszaal kwam vertellen. „We sprongen een gat in de lucht", zegt de sportieve burgemeester J.G.S. Bruins- ma. „Het is prachtig en heel Beverwijk is trots op zijn zoon". Er ging dan ook meteen een telegram van het college naar Ab in Brest: „wensen stadgenoot van harte geluk met overwinning". De burgemeester vertelde ons nog, dat er van de week in Beverwijk een stand beeld van de „tuinder" is onthuld en dat de vader van Geldermans daarvoor model heeft gestaan. Dit succes had Beverwijks eerste burger wel zo'n beetje verwacht en hij hoopt dat Ab onder de eerste vijf zal eindigen in Parijs. „We gaan hem dan afhalen". Ook sportdokter J.H.M. Rolink uit Velsen, die Ab met raad en daad ter zijde staat, was uiteraard heel trots. Hij vernam het nieuws over de Bel gische zender en heeft meteen al zijn sportvrienden opgebeld. „Heel veel heeft mécanicien Jan Groot uit Alkmaar gedaan", zegt dokter Rolink. „In over leg met hem hebben we het pro gramma opgesteld en dat was helemaal afgestemd op de Tour. Hij heeft zich er doelbewust voor gespaard. Het vorige jaar had Ab voordat de Tour begon al te vzeel inspanningen geleverd". De Velser sportdokter is erg optimistisch over de kansen van Geldermans. „Hij kan goed rekenen in een etappenkoers en is bovendien eerzuchtig. Voor een Anguetil of Altig wil Ab niet onderdoen" De dokter en mecanicien hebben hem voor de komende weken waardevolle adviezen meegegeven en die worden stipt door Geldermans opgevolgd. Van de rennersclub„Kennemerland", waarvan de bestuurders hem helemaal hebben zien opgroeien in de sport op twee wielen, was men eveneens optimis tisch over de kansen van Geldermans. Secretaris Huib Groeneveld was van mening, dat Ab de gele trui nog wel een paar dagen zou dragen. En dat hopen uiteraard al zijn supporters in Beverwijk en wijde omgeving. Alhoewel zij hem er nog liever mee in het Prin senpark in Parijs zien arriveren. slonk de voorsprong van de leiders iets, maar bij aankomst in Brest was die nog zo belangrijk: 5 min 14 sec, dat zij een aanzienlijke winst in het algemeen klasse ment boekten. Geldermans was met zijn geie trui de gelukkigste man van allen. Anquetil had het al moeilijk genoeig, toen Rudi Altig in de eerste dagen zo op de voorgrond trad. En nu is daar dan Ab Geldermans bijgekomen. In de individuele tijdrit van zondag zal de waarheid aan het licht moeten komen. Anquetil zal die tijdrit moeten winnen, wil hij als kopman van de ploeg gehandhaafd blijven. Tot nog tpe .heeft zijn optreden weinig bijgedra gen ^aan de niet onaanzienlijke verdiensten van "de ploeg. Het wordt tijd dat Jacques zijn deel in de winst gaat leveren, want anders zou er wel eens ongenoegen kunnen komen. Een kleine revolutie was trouwens al ver oorzaakt in de rit door Bretagne door de zestien koplopers, die op de Cours Dajot in Brest met een voorsprong van 5 min. 14 sec alle azen over de eindstreep raas den. Want onderweg naar de Franse ma rinehaven had het zestiental de grote voor sprong van bijna tien minuten moeten ne men, eer de cracks zich goed realiseer den, wat er aan de hand was. Toen sloe gen de grote mannen de handen ineen om de dreigende catastrofe af te wen den, met als resultaat, dat zij vier minu ten van hun achterstand konden afknab belen. In de kopgroep waren twee kandidaten vodr de gele trui: Geldermans en de Belg Hoevenaars, die in het klassement een achterstand van 23 sec. op onze land genoot had, en die dus bij een etappezege Geldermans (rechts) en Stolker. of bij een tweede plaats Geldermans moest dan achter de Belg blijven de gele trui van Altig zou overnemen. Maar Geldermans was geen moment be ducht voor zijn grote concurrent, omdat hij wist, dat er veel betere sprinters als Cazala, Van den Berghen en Doom, in het gezelschap waren, welk drietal dan ook in Brest de ere-plaatsen voor zich op eiste. Geldermans was niet de enige Neder lander in de kopgroep. Onder de vluchte lingen bevond zich ook Huub Zilverberg, weliswaar een lid van de vijandelijke for matie van Rik van Looy, maar als het erop aankomt toch een rasechte Nederlan der, die onderweg dan ook beloofd had, Geldermans bij eventuele moeilijkheden bij te staan. Maar dat was niet nodig. Omgekeerd bijna echter wel, want Zilver berg kreeg aan de voet van de Koe Tre vezel, na 176 km. een lekke band. Hij deed geen beroep op Geldermans om diens kansen op de leidersplaats in het alge meen klassement niet te devalueren. Zil verberg kwam overigens gemakkelijk in zijn eentje in de klim naar de top van dit bergje er weer bij. Maar vandaar, dat Geldermans zijn Brabantse collega na af loop nog hartelijk bedankte. Geldermans is nu leider in het alge meen klassement met een voorsprong van 23 seconden op Jos Hoevenaers, terwijl pas daarna op drie minuut veertien se conden de onttroonde drager van de gele trui Rudi Altig komt. Achter hem staat Darrigade op 3,49, Daems op 4.35, Van Looy en Planckaert elk op 4.43, Simpson op 5.08, Stolker en Anquetil elk op 5.14, Als de organisatoren niet de hand over het hart hadden gestreken, zouden van daag niet minder dan 52 coureurs, onder wie een zeer groot aantal Italianen, naar huis hebben kunnen gaan. Zij raakten 32 minuten achter en overschreden ruim schoots de tijdlimiet van acht percent. Maar ergens in de kleine lettertjes van het reglement staat, dat men de limiet kan verhogen als er meer dan 10 percent van het gestarte aantal renners uit zou moe ten vallen. En dat was vandaag het ge val. Advertentie A.s. maandag 2 juli, 8 uur naar het STADION AMSTERDAM TEAM TEAM GROOTSTE INTERNATIONALE SPEEDWAY PROGRAMMA 1962 op de zware 500 cc MOTOREN Toegangsprijzen ƒ1.50, ƒ2.50, ƒ3.00, ƒ3.50, ƒ4.00 DE STRIJD VAN HET JAAR Laat dit niet ongezien voorbijgaan I Stralend van geluk liet Ab Geldermans zich onmiddellijk na de finish op de Cours Dajot in Brest in onze armen vallen. „Jon gens wat vind ik dit fijn, wat is dit mooi. En wat zullen ze in Beverwijk wel zeg gen. Weten jullie nog wat de mensen be weerden toen zij hoorden dat wij in mer kenploegen zouden startenDat Michel Stolker en ik alleen maar voor Anquetil zouden rijden en dat we zelf geen kansen 'zouden krijgen. Nu zie je het. Man, direct gaan ze me in die trui hijsen". De Beverwijker kon zijn geluk niet op. „Ja, inderdaad, ik ben 26 jaar, getrouwd en vader van twee dochtertjes," zo beant woordde hij talloze malen de vragen van de buitenlandse persmensen, die zich kor te tijd later eveneens om hem verdron gen. Met het gemak van een routinier srpak hij enkele woorden voor de Franse en Duitse radio, maar het Italiaans ging hem iets moeilijker af. „Of ik er blij mee ben? Wat dacht je anders?" zo beantwoord? de hij tussen de bedrijven door een vraag, die eigenlijk volkomen overbodig was Volgens Ab zou het feit dat hij de „Maillot jaune" had overgenomen van zijn ploegge noot Rudi Altig, geen gevolgen hebben voor de taktiek van de equipe. „We gaan gewoon door en tenslotte is het toch de be doeling dat Anquetil deze Tour wint". Of zijn ploeggenoten er kwaad om zou den zijn dat hij Altig had onttroond, wilde men weten. „Waarom zouden ze, ik heb me toch in de kopgroep niet met het zware werk bezig gehouden? Het was niet aan ons om te rijden. Kijk eens, er lagen tien man op kop en toen gingen er nog een paar weg, bij wie Jos Hoevenaers en Rolf Wolfshohl. Er moet iemand mee, was bij ons het parool en die iemand was ik." Het onderhoud met de pers werd onder broken door een der organisatoren „allez Geldermans, ie maillot jaune" en Ab werd weggetrokken. Het grote moment was daar. Voor het eerst sinds 1958 werd er weer een Neder lander in het felbegeerde leiderstricot ge hesen. De vreugde was nog lang niet ten einde. Er werden rozen aangeboden. Weer op de foto, met de rozen. Miss-Tour moest met de nieuwe leider op een plaatje, terwijl zij hem een aardbei te eten gaf. De eerste maal ging het niét naar de zin van de go- tografen. Nog een aardbei en nog een en nog een. „Zelfs in Beverwijk heb ik nog nooit zoveel achter elkaar gegeten", zei Ab. „Het zijn drieste en gevaarlijke woorden, maar ik wil ze uiten: We zijn nog nooit met zo'n kansrijke wieler ploeg naar Frankrijk gegaan als dit jaar!' Die woorden wegen zwaar om dat ze komen uit de mond van een man, die als geen ander de grillen en prollen, de zwakke en sterke momenten de ups en downs van wielrenners kent, van een man die wielergrootheden als Coppi, Koblet, Bobet, Van Looy, en Post voor zich op de masseertafel heeft gehad. Die woorden worden gesproken door de soigneur Piet Liebrechts, die de Nederlandse ploeg zal verzorgen tijdens de Ronde van de Toekomst. „Die uitlating is gevaarlijk" vervolgt de 32-jarige Bossenaar, „omdat men er direct een Tour-zege aan koppelen wil. Wie die Tour de l'Avenir zal winnen kan niemand zeggen, daarvoor spelen te veel onberekenbare factoren mee in de wieler sport. Maar nog nooit ben ik zo opti mistisch, gegrond optimistisch geweest en dit is mijn derde Tour die ik als soigneur meerij. Hiervóór ging ik twee keer met de Grote Tour mee". „Als je had gezien met welk een macht onze jongens de eerste twee etappes be heersten van de Ronde van België, waar de hele ploeg onder leiding van Jefke Janssen als training voor de Kleine Tour aan deelnam, als je zag met welk een gemak Henk Nijdam de eerste en laatste etappe won, dan deel je mijn optimisme. Nijdam is evenais Zilverberg bij de profs de openbaring van dit wegsei- zoen. Hij is de beste all-round man, klimt lekker, sprint goed staat z'n mannetje in een tijdrit en weet als wereldkam pioen achtervolging in een oogwenk een gat te dichten". „Verder hebben we in Leo Knops een goede klimmer, in Jan Janssen een flit send sprinter en in de sterke Hugens een tijdrit-specialist. Kortom, we kunnen in alle onderdelen van deze etappestrijd een kracht naar voren schuiven. En. wat voor mij het belangrijkste is en wat tijdens de Ronde van België overduide lijk bleek: de geest in het team is fan tastisch". „Vooral dat laatste merk je als soigneur direct. Een van de vele taken van de verzorger is mee te werken aan het kweken van een goede stemming, aan het scheppen van sfeer. De ploegleider, de mecanicien en de soigneur moeten als één sterk blok alle tegenslagen opvangen. Soms nog meer dan een ploegleider die vaak weg is om allerlei dingen voor de jongens te regelen heeft een ver zorger de gelegenheid de renners te „zwiepen". Je kunt heel veel tegen ze zeggen in dat half uur dat ze voor de start naakt voor je op de masseertafel over te zeggen. Ik doe het niet graag, omdat het voor een buitenstaander zo moeilijk uit te leggen is. Het is een hele aparte sfeer waarin ik mijn vak uit oefen. Het is een vak, dat niet te leren is, op welke school ook, je moet er in grootgebracht zijn. Dat ben ik. Vanaf mijn vijftiende jaar heb ik zelf gereden als nieuweling en als amateur. In 1952 ben ik daar mee opgehouden en werd ik bezoldigd loopjongen van Gerrit Schulte. Mijn soigneurschap leerde ik tijdens koer sen en zesdaagsen van Van der Hey- den en Van Dinteren. Vooral laatstge noemde, die bijna alle grote wielercracks gesoigneerd heeft, gaf me de grote duw. Hij bracht me onder de echte coureurs, hij introduceerde me bij mensen als Bobet, Koblet, Coppi en Rik van Looy". „In 1959 ging ik voor het eerst met Peter Post naar een zesdaagse. Die reed hij toen met Gillen. Daarna ben ik bij Peter gebleven, 's Winters zit ik bij Van Looy-Post op de baan, 's zomers twee of drie maanden bij Peter Post als hij koersen rijdt, nu ga ik naar de Ronde van de Toekomst, maar als die afgelo pen is gaan Peter en ik ons toeleggen op het wereldkampioenschap achtervol ging. Daar heeft Peter de Tour de France voor laten gaan. Hij wil die titel halen. Als iemand het hem gunt, ben ik dat. Ik kan me geen fijnere baas voorstel len, al neemt hij me er vaak tussen.." „Nu heb ik lucht voor vijf dagen", zei Peter Post, toen zijn soigneur Piet Liebrechts met een vervaarlijke spuit zijn neus doorgespoten had. Liebrechts gaat ook mee als verzorger van de Nederlandse equipe naar de Tour de L'Avenir. De Bossenaar steekt zijn optimisme over de resultaten in die Tour niet onder stoelen of banken. liggen. Ze kunnen dan echter ook veel tegen jou zeggen en het is gek, maar iemand die geen kleren aan heeft praat eerlijker, oprechter dan normaal. Uit wat de renners dan zeggen merk je direct of ze vol vertrouwen of vol vrees zijn". „Wie dan goed luistert en opmerkt er vaart dat onze jongens weer harder wor den. Er is een periode geweest, dat er duidelijk verschil was tussen de mentali teit van buitenlandse en Nederlandse ren ners. Onze jongens waren te zacht, te week. lieten te gauw het hoofd hangen. Verschillende Nederlandse renners vooral onder de profs hebben kennis kunnen maken met de ijzeren discipline en keiharde voorbereiding in buitenlands trainingskampen. Hun ervaring werkt door tot in de amateurgelederen. Onze jongens durven zich weer beter door pech en pijn heen te bijten. Daarom vooral winnen ze de laatste tijd meer koersen. Ook natuurlijk, omdat er talent is, maar heeft dat ooit ontbroken?" „Deze Tour de l'Avenir kon wel eens heel belangrijk worden voor de Neder landse wielersport. Als onze jongens da verende resultaten weten te behalen, komt er misschien een Nederlandse onderne ming op de gedachte al die Hollandse jon gens die nu grootse reclame maken voor buitenlandse fabrieken, bij elkaar te brengen en een Nederlands prof- en mis schien ook amateurteam te steunen. Dat is waar op dit moment elke Nederlandse wielrenner die successen behaalt met on geduld naar uitkijkt. De renners kunnen zich meten met wie ook, we hebben ploeg leiders, die voor buitenlanders niet hoe ven onder te doen om twee namen te nomen: Pellenaars en Schulte al leen de fabriek, de Nederlandse fabriek ontbreekt. Vol vuur spreekt Liebrechts die laat ste woorden uit, een vuur, dat ineens minder fel branden gaat, als wij hem vragen over zijn vak te praten: „Och, daar is weinig over te praten en veel „Bijvoorbeeld die keer, dat hij Nico lai, de Belgische doelverdediger die als twee druppels water op hem lijkt, al zijn kleren aangaf. Nicolai ging in het res taurant- zitten, waar ik hem in snel tem po vooral tijdens een zesdaagse telt iedere minuut het eten opdiende. Toen na enkele ogenblikken Peter binnenkwam dacht ik dat ik spoken zag, omdat ik meende hem te bedienen „Behalve voor het eten en het verder lichamelijk welzijn van de renner zorgt de soigneur ook dat hij steeds in een net tricot op de baan of op de weg rijdt. Ik was als de beste huisvrouw en waar schijnlijk een heel stuk rapper." „Vanzelfsprekend kun je tijdens zo'n Ronde van de Toekomst elke renner niet zoveel aandacht geven als ik normaal aan Post doe, maar denk niet dat die dagen in Frankrijk voor mij makkelijk zijn. Die renner wil dat wèl en dat niét eten; die renner wil zo vroeg of zo laat mogelijk voor de strijd of na de strijd gemasseerd worden; allemaal hebben ze hun wensen. Wensen waaraan ik graag voldoe, waaraan ik makkelijk kan vol doen als de stemming in de ploeg maar goed is. Niet alleen voor de renner is een goede teamgeest stimulerend, ook voor de soigneur en natuurlijk ook voor de ploegleider en de mecanicien. Maar is het niet een oude waarheid dat elk zwaar werk licht wordt als je het met plezier doet? Dat plezier verwacht ik in de komende Tour de l'Avenir volop." Jan Dassen In de eerste klasse A van de cricket competitie heeft Rood en Wit de top be reikt en zal zich daarvan vermoedelijk zondag niet laten verdrijven door Quick in een uitwedstrijd in Den Haag. In 1 B speelt Haarlem thuis tegen SCHC en zal vrij zeker winnen. Rood en Wit II heeft het in een thuismatch tegen Hermes DVS heel wat moeilijker. Verder zijn nog vastgesteld: HCC IV- Haarlem II en Quick (Hg) III-R. en W. IV. De motorclub „Zandvoort" houdt zondag in de duinen van het circuit voor de ze vende keer een moto-cross, waaraan niet minder dan 126 rijders, verdeeld over vier klassen, meedoen. Het zware par koers, waarin een afdaling van ongeveer 35 meter, heeft een lengte van twee kilo meter en is bijzonder goed te overzien. Na der vernemen wij nog dat de organisatie erin geslaagd zou zijn ook een klasse zij spannen op het programma te plaatsen. De honkbalclub RCH houdt zondag (aan vang half tien) weer het juniorentoernooi om de Adri Blokker wisselbeker. Aan dit grootste en oudste jeugd toernooi van Ne derland nemen ook dit jaar weer 24 teams deel. Op het terrein van „Bloemendaal" wordt zondag het softbalstedentoernooi gehouden. Er wordt in twee poules gespeeld door totaal acht ploegen. Het toernooi begint om half elf; de finale zal omstreeks vier uur worden gespeeld. De beker wordt ver dedigd door de A-ploeg van Haarlem. De damesploeg van De Blinkert speelt zondag in Borne tegen de kampioen van het oostelijk district „Bornerbroek". Een zege betekent voor de Haarlemse dames promotie naar de overgangsklasse, de klas se die direct volgt op de landelijke hoofd klasse. Terwijl de drie grote mannen van het enkelspel, Rod Laver, Neale Fraser en Roy Emerson, er een rustig dagje van maakten in de dubbelspelen, vochten drie van hun concurrenten zich donderdagmid dag ai vast naar de kwarteindstrijden. Verreweg de meest imponerende van dit drietal was de 23-jarige Osuna uit Mexico, die de Engelsman Aian Mills met 63 63 62 uitschakelde. De anderen, die het walhalla van de laatste acht binnentraden, de beide Australiërs Ken Fletcher en Bob Hewitt hadden het heel wat moeilijker te gen resp. Taylor (GB) en Howe (Austr.), die pas na vijf sets capituleerden. De wedstrijd tussen Fletcher en de 19- jarige Robert Taylor eindigde zelfs met een on-Engels incident. Bij 54 en 4015 voor Fletcher in de beslissende set, sloeg de Australiër de service duidelijk uit, maar de linesman reageerde niet, waarop de scheidsrechter annonceerde: „game, set and match.." maar voordat hij uitgespro ken was, hief het publiek een fluitconcert aan, dat zijn woorden onverstaanbaar maakte. Fletcher liep naar het net en bood sportief aan nogmaals te serveren, maar de scheidsrechter hield vast aan zijn beslissing. Terwijl de beide spelers zich weer opstelden om de partij te her vatten, klom de scheidsrechter uit zijn stoel. Het vervelende van de zaak was, dat in de tweede set zich eenzelfde situ atie had voorgedaan bij een service van Taylor. De scheidsrechter gaf toen een extfa service. In het dames enkelspel werd de derde ronde voltooid zonder opvallende gebeur tenissen. De tegenstandsters van de ze ven geplaatste speelsters die de vierde ronde reeds bereikten, zijn daarmee be kend en gezien het vertoonde spel, lij ken slechts twee van die favorieten het bijzonder zwaar te krijgen: titelhoudster Angela Mortimer (GB) en haar voorgang ster Maria Esther Bueno uit Brazilië. Angela ontmoet de zeer sterke Tsjechische tennisatlete Vera Sukova, die de Austra lische Jean Lehane met 86 63 versloeg en de tengere Braziliaanse Maria Esther krijgt de felle Engelse Deirdre Catt over- winnares van o.a. de Hongaarse Kormoczy en de Amerikaanse Nancy Richey tegen over zich. In het gemengd dubbelspel werden de eerste Nederlandse successen bereikt. Jen- nj Ridderhof-Seven en Piet van Eysden, die in de eerste ronde een bye hadden, versloegen de Brits/Argentijnse combina tie Carol Rosser en Soriano. De Engelse speelster was de zwakste van het viertal maar na 63 in de eerste set voor het Nederlands duo, konden Soriano en partner ir de tweede set ineens doorbreken om gebruik makend van een aantal onzekere momenten van mevr. Ridderhof er 16 van te maken. Piet van Eysden nam het initiatief daarna over en na 22 in de beslissende set scoorde hij de nodige pun ten. Met veel overtuiging optrekkend naar het net sloeg de Nederlandse combinatie zich in een kruisvuur van volleys door de defensie van mej. Rosser en Soriano heen 63. Laat in de avond behaalde ook de tweede Nederlandse combinatie in het ge mengd dubbel een overwinning. Mevr. Eva de Jong en Willem Maris wonnen hun duel voor de eerste ronde tegen mevr. Abe Segal (Zd.-Afr.) en Shepherd (Austr.) met 97 6—4.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 19