Weer landing van Indonesische para's op Nw-Guinea Bij Geelvinkbaai zou reeds eerder een groep zijn geland HET WEER Kennedy geestdriftig in Mexico City verwelkomd Kroesjtsjev waarschuwt Gorbach tegen de EEG Koninkrijk Oeganda op 9 oktober onafhankelijk Buitenlandse bladen morgen weer duurder Churchill in Londen opnieuw geopereerd Suriname wil meer onafhankelijkheid Televisie-Curaeao voelt zich gekortwiekt Geldermans in de gele trui Vier vissers dreven 87 dagen op zee rond Amerika trekt troepen terug uit Europa OEROENDI De IJmuider Courant op het strand in IJmuiden DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ROEANDA OEROENDI OEGANDA KENNEMERLAAN 55 Veel bewolking Aan het strand: Klacht van luitenant Nog geen antwoord Zijn toestand wordt zeer bevredigend genoemd Het woord is aan In de krant van heden: Ontvreemde ampullen in het water teruggevonden Akkoord met horen van N.-Guinea inzake EEG ETALAGE WIJK AAN ZEEËRWEG 4 Complete keukens Granieten douche-bakken DBF- ZIE DE PRIJZEN -*f Zaanlandsche Houthandel Kalverstraat IJmuiden Tel. 7543 Verzegelde lippen REGEN- EN TWEEDJASSEN COIFFURES DE VRIES Het is tot onze spijt niet uitvoer baar gebleken om de IJmuider Courant te bezorgen bij die abonnees die in de vakantie huisjes op het strand verblijven. Voor de abonnees is de krant echter verkrijgbaar 10 cent per exemplaar bij „De Toko" Cor van der Meer op het strand. Wij vertrouwen dat deze rege ling tot ieders voldoening zal zijn. DE DIRECTIE 47e JAARGANG NUMMER 199 ZATERDAG 30 JUNI 1964 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,6o, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der V HOLLANDIA, (ANP en AP) - Bij Kaimana in het zuidwesten van Nieuw- Guinea zijn donderdag opnieuw Indone sische parachutisten geland. Uit een in Hollandia uitgegeven communiqué kan worden afgeleid, dat het nu de eerste keer is dat er parachutisten op klaar lichte dag zijn neergelaten. Over het aantal vliegtuigen en manschappen dat aan deze nieuwe landing heeft deelge nomen zijn nog geen bijzonderheden be kend. Het persbureau Associated Press zegt uit betrouwbare bron te hebben ver nomen, dat uit verhoren van gevangen genomen Indonesische parachutisten is komen vast te staan, dat verschillende van hen ongeveer een maand geleden zijn gedropt aan de noordkust van Nw.- LONDEN (Reuter) Na een conferen tie van zeventien dagen is vrijdag in Lon den een communiqué uitgegeven, waarin ÏOEHEKSERIj MOEm "KIGALI tlBOEYE P "80ENÜ0E 4aojirct ASTRIOA MOEHINBA r> NGOZI ©boebanza ©MOHAMm OIITEGA OPOEVIGI niOET/^NA EKKII AFRIKA TANGANJlKA HEER ROEANDA OEROENDI VPELn626'fl wordt gezegd dat Groot-Brittannië erin heeft toegestemd aan het Oostafrikaanse protectoraat Oeganda op 9 oktober onaf hankelijkheid te verlenen. De afgevaardig den van Oeganda hebben de wens te ken nen gegeven in het Gemenebest te ken den opgenomen met Koningin Elizabeth als hun vorstin. De conferentie is het eens geworden over een grondwet waarin onder meer fiscale regelingen tussen de centrale rege ring van Oeganda en de andere autoritei ten zijn opgenomen, alsmede de verdeling van de macht tussen de vier koninkrijken Boeganda, Ankole, Boejoro, Toro en de centrale regering. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Over het algemeen veel bewol king, met in hoofdzaak in de kustprovincies plaatselijk wat lichte regen. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen west en noordwest. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Ook zondag nog weinig opkla ringen, maar grotendeels droog weer. Minder koud, maar toch nog te koel strandweer. Zwakke weste lijke wind. Overdag 16 a 17 graden. Zeewater 15 graden. Vooruitzichten: Eerste julidagen brengen geleidelijk wat aangena mer strandweer. Guinea in het Wandammen gebied, na bij Wasior aan de Geelvinkbaai. Dit zou betekenen dat zich ook para's aan de noordkust bevinden. In het Wandammen gebied bevinden zich talrijke pro-Indonesische Papoea kampongs. Volgens onbevestigde berich ten zouden in dit gebied ruim een maand geleden ongeveer tachtig para chutisten zijn afgeworpen. Volgens de zelfde bron zou in een lcampong in deze streek een parachutist zijn aangetroffen met een gebroken been. In het communiqué óver de nieuwe lan dingen bij Kaimana wordt gezegd, dat meldingen van de garnizoenscommandant van Kaimana en de bevolking het vermoe den deden rijzen, dat er in de namiddag van donderdag een aantal grote vliegtui gen, waarschijnlijk van het type Hercules, ten noorden van Kaimana Indonesische parachutisten had uitgeworpen. Vrijdagavond meldde een militaire pa trouille, dat zij een groot aantal sporen had aangetroffen, zodat kan worden aan genomen dat er wederom Indonesische parachutisten zijn geland. Er zijn maat regelen getroffen om deze para's te gaan bestrijden. Bij Kaimana, dat ruim 300 km ten zuid westen van Fakfak aan de kust ligt, von den in april ook de eerste luchtlandingen plaats. De groep die toen werd neergela ten en die op 60 man geschat werd, stond onder bevel van luitenant Hiru Sisnoto, die bekendheid kreeg om zijn fanatieke houding. Hij schoot enkele van zijn man schappen neer omdat zij de strijd wilden opgeven. Enige weken geleden heeft men zijn dagboek gevonden, waarin hij uiting gaf aan zijn ontgoocheling over het uit blijven van versterkingen uit Indonesië. Enkele dagen geleden hadden de Neder landse strijdkrachten van het garnizoen van Kaimana, dat uit mariniers en man nen van de landmacht bestaat, het con tact met de groep van Sisnoto verloren. Het is niet bekend of de pas gelande para's opdracht hebben zich bij hem te voegen. Het terrein bij Kaimana is zeer moeilijk begaanbaar. Het is een bergachtige en moerassige landstreek. Bij de eerste lan dingen van de Indonesiërs zijn alle Euro pese vrouwen en kinderen geëvacueerd. On der de ruim duizend niet-Europese inwo- ers zijn er velen van Chinese en Indone sische afkomst. In Hollandia kon men geen gevens ver strekken over het optreden van de lucht- erdediging tegen de Indonesische vliegtui gen waarmee de nieuwe actie werd uitge voerd. Van de sinds donderdag boven Nieuw- Guinea vermiste Dakota met acht mensen aan boord, is nog geen spoor gevonden. President Soekarno heeft nog niet geant woord op het jongste telegram van Oe Thant, waarin deze hem opriep tot her vatting van 't overleg met Nederland. Wes telijke diplomatieke kringen in Djakarta toonden zich gisteren optimistisch over de kansen voor hervatting van dit overleg. Van onze reportageredacteur) Met ingang van morgen worden vijftien Franse, vijf Zweedse, twee Duitse kran ten en een Engels financieel blad in Ne derland vijf cent duurder. De meeste Franse dagbladen, zoals Le Monde, Le Fi garo, France-Soir en Combat, komen nu op 35 cent. De Frankfurter Allgemeine en Die Welt gaan op maandag tot en met vrijdag vijftig cent kosten, evenals de Fi nancial Times. Het zaterdagnummer van de twee genoemde Duitse bladen kost voortaan zestig cent, wat ook de prijs wordt van de Zweedse kranten. Van importeurszijde werd ons medege deeld, dat de exploitatie van buiten1' - - bladen niet alleen in Nederland, maar in de gehele wc wordt. Dit wordt in de eerste plaats gewe ten aan de hoge vrachtprijzen ae c.„ucii uit Frankrijk en Engeland en sommige Duitse worden dagelijks per vliegtuig aan gevoerd en aan de stijgende distributie- kosten, waarin de loonfactor overweegt. Van onze correspondent) Sir Winston Churchill heeft gisteravond in het Middlesex-ziekenhuis in Londen een nieuwe operatie aan zijn gewonde dij ondergaan, welke nodig was na de eerste behandeling in Monte-Carlo, die voorna melijk tot doel had ervoor te zorgen, dat hij op comfortabele wijze de reis naar Londen kon maken. De langdurige ope ratie was volgens een bulletin een suc ces. „De breuk in het been is met stalen pennen versterkt. Zijn toestand is op het ogenblik bevredigend". Lord Moran, Chur- chills 79-jarige lijfarts, behoorde tot de genen, die het bulletin ondertekenden. De operatie werd uitgevoerd door professor Seddon, hoofd van het koninklijke natio nale orthopedische ziekenhuis in Londen, en dr. Newman, de orthopedische chirurg van het Middlesex-ziekenhuis. Vanmorgen zou een nieuw bulletin worden gepubli ceerd. Lady Churchill en haar dochter Diana verlieten het ziekenhuis drie kwar tier na het begin van de operatie. Sir Winston Churchill is gisteren op een brancard van het vliegveld van Nice naar London Airport gevlogen met een speciale ambulance-straal jager. Hij voelde zich ondanks zijn ge broken dijbeen opperbest, want hij verzuimde niet voor de grote schare belangstellenden op het L ondensè vliegveld en bij het ziekenhuis met zijn vingers het V(ictorie)-teken te maken. (Telefoto) Socrates: Trouwen is altijd goed; als men een lieve vrouw treft, wordt men geluk kig; zo niet, dan wordt men filosoof en dat is ook niet te versmaden. Weerrapporten 1, 2 Uit het Binnenland2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen2, 11 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3 Kunst 4 Horen en Zien4 Taal-laria 5 Weg en Wiel 5 In de Vishal en op Zee6 Scheepsberichten 6 Kerkdiensten 7 Uit stad en omgeving7, 9 Topsy 8 Films9 Feuilleton11 Puzzel 11 Erbij13—17 Economisch nieuws 18 Beurs18 Effecten en Geldmarkt18 Sport19 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" In de Vlamingstraat in Den Haag is gis termiddag van een bestelwagen een pakje met twee doosjes met 25 ampullen ont vreemd Deze ampullen zijn bij inwendjg gebruik levensgevaarlijk. Nadat over de vermissing een politiebe richt over de televisie was uitgezonden, heeft zich op een Haags politiebureau een jongetje gemeld, dat vertelde in het water van de Zuidwal doosjes te hebben zien drij ven. De politie vond een kapot geslagen ampul op de wal. Waarschijnlijk zijn de ampullen afgedreven naar het verversings kanaal en in een pompstation vermalen. In Den Haag heeft de minister-president van Suriname, mr. S. D. Emanuels in ant woord op vragen van journalisten meege deeld, dat de Surinaamse regering geen be zwaar heeft tegen het feit, dat de Neder landse regering de Nieuw-Guinearaad voor het geven van advies heeft gehoord inzake de eventuele gevolgen voor Nieuw-Guinea van een associatie van Suriname met de E.E.G. Over de wenselijkheid van associa tie is het Surinaamse parlement het vol komen eens. Over een mogelijke toekomstige ronde tafelconferentie zei de heer Emanuels, dat het zeker niet in de bedoeling van zijn regering ligt een onafhankelijk defensiebe leid te gaan voeren. Ook de band met het koninklijk huis wil men niet verloren la ten gaan. De wens bestaat een onafhanke lijke buitenlandse politiek te voeren doch slechts waar dit nodig en technisch uit voerbaar is. Dat Suriname niet kan deelnemen aan het Amerikaanse „Verbond voor de Voor uitgang" werd door de minister zeer be treurd, temeer daar dit programma veel meer aandacht aan de sociale factoren in de ontwikkeling der betrokken landen be steedt, dan in het tienjarenplan het geval is. Hij zei, dat de Surinamer zelf niet ge neigd is tot extremisme. Dit zou echter door sociale achterstand van bepaalde De- volkingsgroepen kunnen worden aangewak kerd. Op Curagao is een controverse gerezen tussen het televisiestation op het eiland en de regering van de Nederlandse Antil len over de interpretatie van de bestaan de richtlijnen van de minister van Ver keer en Vervoer ten aanzien van televisie vraaggesprekken met niet-ingezetenen van de Antillen. Hierdoor moest donderdag avond een interview met twee Surinamers vervallen. De richtlijnen hebben de strekking dat het televisiestation voor interviews met niet-ingezetenen vooraf vergunning behoeft van het plaatselijk hoofd van de politie. Onlangs is er verschil van mening ge weest over een interview, dat de Poolse minister van Buitenlandse Zaken, Rapa- cki, zou worden afgenomen toen hij zich op Curagao bevond op de thuisreis van Cuba naar Polen. Telecuragao mocht toen geen direct interview uitzenden. Advertentie In onze Ab Geldermans uit Beverwijk heeft vrijdag voor een Nederlands succes in de Tour de France gezorgd. In de zesde etappe namelijk vluchtte hij mee met een groep van zestien renners die een grote voorsprong bevochten op het peloton, waarin de „azen" reden. Door zijn goede klassering aan het einde van de etappe in Brest verwierf Geldermans de eerste plaats in het al gemeen klassement, waardoor hij de leiderstrui kon overnemen van zijn ploeggenoot Rudi Altig. MEXICO CITY (AP) President en mevrouw Kennedy zijn gisteren bij hun aankomst in Mexico City geestdriftig ont vangen door een grote menigte Mexica nen. Langs de route naar de stad ston den honderdduizenden mensen opgesteld De president en zijn vrouw werden ver welkomd door de Mexicaanse president Adolfo Lopez Mateos. Kennedy verklaarde in een toespraak, dat de Verenigde Staten er niet op uit zijn, het politieke of economische bestel van welk land ook te wijzigen of te lei den. Wel willen de Verenigde Staten de Latijnsamerikaanse landen behulpzaam zijn bij hét aanbrengen van fundamen tele veranderingen in het leven van hun volken. De Amerikaanse president lever de een warm pleidooi voor de „Allian- za Para el Progress", het bondgenoot schap van de vooruitgang, dat de eco nomische en sociale ontwikkeling van Latijns-Amerika beoogt. „De nieuwe re volutie is geen revolutie van geweld of angst, niet de vestiging van nieuwe ti rannieën en het vergieten van bloed", aldus de president, „Het is een vreed zame revolutie waarin democratische re geringen zullen aantonen dat zij in staat zijn sociale rechtvaardigheid en econo mische vooruitgang te verwezenlijken" (AFP) Na afloop van hun eerste onderhoud is officieel meegedeeld dat bei de staatslieden het eens zijn over de nood zaak om de economische en sociale toe standen in de landen van Zuid- en Latijns- Amerika te verbeteren. Zij wisselden ook van gedachten over de politieke proble- BALBOA (Panama-kanaalzone) (AP) Vier vissers uit de Middenamerikaanse staat Costa Rica zijn vrijdag te Balboa aan land gezet na 87 dagen aan boord van een bootje op de Grote Oceaan rond gedreven te hebben, de vier mannen ver keerden in goede conditie. Een vijfde visser Wilfred Kelly, eveneens een Costaricaan, overleed op de 28ste dag van de beproeving. De vier overlevenden, wier bootje voort durend door haaien omringd was, werden drie dagen geleden door het Amerikaanse vrachtschip Olga Kaap op 250 mijl uit de kust van Guatemala opgepikt. De manntn I dden geleefd van schildpad den, vissen en enkele vogels en regenwa ter. Zij waren op 24 maart uit Puntarenas in Costa Rica vertrokken om te gaan vis sen op kreeftengronden. Halverwege deze gronden ontstond een ontploffing in de mo tor van het bootje. MOSKOU (AP) Premier Kroesjtsjev heeft de Oostenrijkse kanselier Dr. Gor bach laten weten dat de Sovjet-Unie toe treding van Oostenrijk tot de Europese Economische Gemeenschap zou beschou wen als een schending van de neutraliteit van het land zoals deze is vastgelegd in het staatsverdrag. Gorbach antwoordde dat Oostenrijk niet overweegt een volledig lidmaatschap aan te vragen, maar naar associatie streeft ten einde zijn handel met West-Europa te beschermen. De beide staatslieden hadden op het Kremlin een onderhoud dat drie uur duurde. Het grootste gedeelte van de tijd was de Russische premier aan net woord. Kanselier Gorbach verklaarde on der meer dat zijn regering niet zal toela ten dat de levensstandaard in Oostenrijk omlaag gaat door verbreking van de han delsbetrekkingen met West-Europa. (AFP) Kroesjtev deed een felle aan val op de E.E.G. tijdens een lunchbijeen- komst ter ere van Dr. Gorbach. De Rus sische premier zei, dat de E.E.G. ,de Europese handel ontwricht, de economi sche oorlog aan andere landen verklaart »n de onafhankelijkheid en soevereiniteit van de aangesloten kleine landen ondermijnt". Ook noemde hij de E.E.G. „de econo mische basis voor het agressieve N.A.V.O.- blok in West-Europa". Tegenstanders van de neutraliteit beweren dat de neutrale landen in Europa partij moeten kiezen en dat zij zich het beste bij de E.E.G. zouden kunnen aansluiten, aldus Kroesj tsjev. men van het westelijke halfrond. Woord voerders wilden echter niet zeggen of de kwestie-Cuba hierbij aan de orde is ge komen. Mexico erkent de regering van Castro en wil dat dit bewind met meer geduld wordt tegemoetgetreden dan de Verenigde Staten tot nu toe hebben ge toond om het niet ten prooi aan het communisme te laten vallen. WASHINGTON (AP) Welingelichte Amerikaanse zegslieden delen mee dat de Verenigde Staten deze zomer waarschijn lijk 7.500 man troepen uit Europa zullen terugtrekken. Dit zou de eerste vermin dering van de Amerikaanse troepensterk te in Europa zijn sinds de crisis om Ber lijn in de vorige herfst aanleiding gaf tot troepenconcentratie. De terug te trekken manschappen zouden ondersteuningstroepen zijn manschap pen van de intendance, verbindingstroepen en dergelijke, zodat de eigenlijke gevechts troepen, die voor het grootste deel in West- Duitsland zijn gelegerd, niet zouden wor den verzwakt. Op het hoogtepunt in de crisis om Ber lijn toen Rusland dreigde een beslissing te forceren met betrekking tot het beheer van de gesplitste Duitse stad, hebben de Ver enigde Staten veertigduizend man onder steuningstroepen gezonden om het zevende leger in West-Duitsland te versterken. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1