Oran: begin van verbroedering tussen Europeanen en de mohammedanen Jatd-taiia Veerdienst met Hovercraft in monding van Schotse rivier INTRODUCTIE VAN NIEUWE 4-PERS00NS RENAULT A.N.W.B. KRIJGT EEN NIEUW TECHNOSTATION VALHELM IS HOOGST NUTTIG VOOR BROMFIETSBERIJDERS GEMENGD NIEUWS In de geteisterde stad schuilen echter nog honderden bittere jonge OAS-ers zonder leiders, zonder hoop, maar mét wapens MORGEN REFERENDUM IN ALGERIJE Rotterdams P.S.P.- raadslid trekt zich terug Voortzetting Seismisch Onderzoek Noordzee VNS vrachtschepen naar Griekenland Meesterstunt Doodvechten W ZATERDAG 30 JUNI 1962 KOP (1) KOP (II) KRAS Z ON VREEMD Oversteek van Southampton naar Wight een succes Vlug Veilig Voordelig m Rotterdam streeft naar ploegen van Spaanse havenarbeiders Parade van koetsen (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) ORAN, 30 Juni. Twee nieuwe feiten hebben gisteren de kans op een vreedzaam verloop van de Algerijnse onafhankelijkheid vergroot. Jean- Jacques Susini, de OAS-leider in Algiers, heeft vrijdagavond in een klandestiene radio-uitzending de Europeanen in Algerije opgeroepen zondag bij het referendum „ja" te zeggen tegen de Algerijnse onafhan kelijkheid. In het veel gevaarlijker spanningcentrum Oran is gisteren een verrassende verbroederingsactie be gonnen tussen groepen Europeanen en de mohammedaanse bevolking. Die actie was donderdagavond ingezet, op initiatief van het F.L.N., met een bij eenkomst in de prefectuur van enkele leidende Europeanen en afgevaardig den van het F.L.N. Gisteren werd zij op breder niveau voortgezet met ont moetingen tussen journalisten, apothekers, artsen en vakbondleiders. Deze twee ontwikkelingen zullen het referendum en de uitroeping van de Algerijnse onafhankelijkheid, die nu reeds op 3 juli wordt verwacht, kun nen vergemakkelijken. Maar ander zijds blijft de vrees bestaan voor incidenten, verwekt door al te geest driftige jonge mohammedanen, maar vooral door wanhopige groepen jonge OAS-ers in Oran, die wel hun leiders, maar nog niet hun wapens kwijt zijn. Oran, woensdag nog een brandende stad, die trilde van de ontploffingen en die een apocalyptische - zelfmoord tegemoet leek te gaan, bood gisteren een veel zon niger beeld. De branden zijn geblust of vanzelf uitgebrand, de zwarte smook van de oliebrand in de haven is opgetrokken, het plastiqueren' is gestaakt. Voor 't eerst sedert maanden waagden mohammedanen zich op de boulevard Joffre, waar zjj 48 uur geleden nog zonder pardon zouden zijn neergeschoten door de „revolverjon gens" van de O.A.S. Die mohammedanen In De Telegraaf MAN GEARRESTEERD WEGENS ONTUCHT van een onzer verslaggevers En de verslaggever ongemoeid ge laten? In De Volkskrant: HAARLEMS WESTELIJKE RAND WEG LIJKT OP EEN KAMELEON De Volkskrant is een krant, die gemeenlijk met de waarheid op goede voet staat. Toch geloof ik dat ik onmiddellijk, op het eerste gezicht een kameleon van een randweg (welke ook) zou kunnen onderschei den, hoe groot de gelijkenis ook mag zijn. Ik las een advertentie van Thermo- pal n.v. te Weert over wondermate- riaal waar meubels van worden ge maakt „praktisch ongevoelig, lichtecht en krasvast". Lichtechtheid acht ik echt niet licht en voor (praktische) ongevoeligheid ben ik (praktisch) niet ongevoelig, maar krasvast moet ik vast niet hebben. Ik heb krassen graag er u i t (als die er onverhoopt in komen). Hoe zit het met de zonsopgang in Arnhem en omgeving? In de A r n- hemsche Courant las ik dat de garnizoenscommandant van die stad er de aandacht op vestigt „dat er op 27 juni van 04.00 uur tot 08.00 uur een oefening bij duis ternis zal plaats vinden op de Rijnbrug". Elseviers Weekblad had het over „force majeur" en „rücksischtlose' Als er geen force majeure wordt toegepast verdient het de voorkeur niet rücksichtlos vreemde woorden te gebruiken. Talarius deelden pamfletten uit en nodigden Euro peanen uit voor een verbazingwekkend schouwspel in de Rue Mascara, op de grens van de mohammedaanse wijk. In een groot lokaal, versierd met groen-witte F.L.N.-vlaggen, ontmoetten vertegenwoor digers van mohammedaanse en Europese groepen en organisaties elkaar, om „co mités van verzoening" te vormen. De be doeling is bij het scheiden van de markt nog een sneeuwbal-actie te ontketenen, die vanavond zou moeten culmineren in een gezamenlijke manifestatie voor het stad huis van Oran. Uiteenlopende figuren als vissers en art sen, marktkooplieden en journalisten, apo thekers, advocaten en jongeren, die elkaar maandenlang als doodsvijanden hebben aangestaard, reikten elkaar de hand en beloofden elkaar het verleden van de haat te vergeten en te proberen samen een nieuw Algerije op te bouwen. Het effect van deze actie is nog zeer beperkt, maar het is een politieke meester stunt van het F.L.N. Een paniekexplosie in Oran zou de Algerijnse toekomst kun nen compromitteren en die kans wordt vergroot door de geringe vluchtmogelijk- heden der Europeanen in Oran, sinds de sabotage van de haven door de O.A.S. Het is ook een bewijs van de greep die het F.L.N. op de mohammedaanse bevolking heeft. De Algerijnen in Oran hebben maan denlang moordaanslagen, plasticbommen en beschietingen met mortieren en ba zooka's alsmede honger en gebrek aan me dicijnen moeten doorstaan. Maar gisteren was groot en klein in de mohammedaanse wijk op de been om de Europese afgevaardigden toe te juichen en te omhelzen. Dat zij van de gelegen heid gebruik maakten om de auto's der Europeanen te versieren met F.L.N.-em- blemen en slagzinnen voor de onafhanke lijkheid, werd hen zelfs door die Europe anen niet kwalijk genomen. Die grinnik ten een beetje verlegen, maar wuifden vriendelijk terug. De half-Spaanse stad Oran blijft nochtans een onberekenbaar wezen. Zij heeft de Spaanse hang naar de „grote anarchie", de laatste wanhoops daad. Nadat de „gematigde" O.A.S.-ers, de deserteurs uit het Vreemdelingenlegioen van de ex-kolopel Dufour, de stad verla ten hadden, hield de extremistische leider, Micheletti,- een snikkende oproep over de radio om de strijd voort te zetten, „na het verraad van Dufour, die twee miljoen gulden had meegenomen". Maar nog geen uur later pakte Micheletti zelf de reste rende twee miljoen gulden (afkomstig van bankovervallen) in zijn koffer en nam de benen naar Spanje. Wat hij achterliet zijn een paar honderd misschien nog een paar duizend, jonge pistoolnozems van de O.A.S., die nu hun leiders en hun hoofd kwijt zijn. Er is een onderhandse over eenkomst tussen het F.L.N. en de Franse autoriteiten, om hen met voorrang en een vrijgeleide uit Oran te laten vertrekken. Maar velen van hen vertrouwen dit aan bod niet. Ik heb gistermiddag met drie van de ze jongens geluncht. Zij hadden tezamen in de laatste maanden 31 mohammeda nen op straat doodgeschoten. Zij waren wat moe, want zij hadden de hele nacht „getwist" met hun vriendinnen, hun mai- tresses, zoals zij ze zelf noemden. Een was er bij het gesprek aanwezig, een mooi, donker, ernstig meisje van zeven tien jaar. Zij was niet de jongste. Een jongen van zeventien had zich een mai- tresse van veertien verworven door haar voorwaarde te vervullen twee keer in de week „een Arabier te vreten", dat wil zeggen een mohammedaan dood te schie ten tegen een premie van 150 gulden van de O.A.S. De woordvoerder van het groepje be schreef mij zijn levensloop: hij was amb tenaar bij de P.T.T., 24 jaar oud, vrij gezel en woonde bij zijn moeder in een flat, die hij met zijn spaargeld van een koelkast, televisie en nieuwe meubels had voorzien. Maar dat bestaan was door Frankrijk verraden en verkocht, zei hij. Zo had hij leren doden. En hij zou er mee doorgaan: als het kon in Frankrijk zelf, want de Fransen moeten lijden voor hun verraad. Hij zou in Frankrijk trou wens moeten doden, zei hij, om te stelen, om te leven. Maar hij zei niet te weten of hij zou kunnen weg komen. Wel weet hij dat zijn naam op de lijst van het F.L.N. stond. Als het niet anders kon, zou hij zijn laatste twee flessen cham pagne opdrinken en zich in een laatste verloren strijd doodvechten. Misschien is dat grootspraak, misschien niet. Deze „nette burgerjongens" voelen zich verraden en verkocht en hun zenu wen zijn zo langzamerhand gespannen als vioolsnaren. Zij zien, verblind door haat en angst, geen uitweg meer en voe len zich als ratten in een val. De bur gers van Oran, die eergisteren nog als waanzinnigen hun meubilair verbrandden, zullen zich morgen misschien aan de nieuwe toestand kunnen aanpassen. Maar het gevaarlijke ogenblik in Oran komt als binnentrekkende F.L.N.-leger en de pistooljongens van de O.A.S., die geen leider, geen geld en geen hoop, maar wel wapens hebben, elkaar tegenkomen. De P.S.P.-afdeling Rotterdam heeft op een gisteravond gehouden ledenvergadering als haar oordeel uitgesproken, dat het ver leden van de heer P. J. Troost in de jaren 1940-'45 gezien zijn leeftijd (37) het milieu waaruit hij afkomstig is en zijn houding in de latere oorlogsjaren, geen aanleiding geeft het vertrouwen in hem als partij genoot op te zeggen. De heer Troost, zo bleek na zijn verkie zing als gemeenteraadslid van Rotterdam, was vrijwilliger geweest bij de Duitse ar beidsdienst en deswege na de oorlog ge in terneferd en voor tien jaar uit zijn bur gerrechten ontzet. De verklaring van de P.S.P. zegt ver der: „De ledenvergadering veroordeelt ten sterkste de mentaliteit van bepaalde pers organen, die menen in de kwestie-Troost een aanleiding te vinden de P.S.P. aan te vallen, terwijl over mensen op hoeere no- litieke en industriële posten met een ver leden uit de oorlogsjaren dat tot veel meer kritiek aanleiding zou geven, gezwegen wordt". Naar aanleiding van de kritiek die door de ledenvergadering werd geleverd op het feit, dat de heer Troost bij zijn kandidaat stelling de omstandigheden uit de oorlogs jaren niet kenbaar heeft gemaakt, heeft het raadslid besloten toch zijn zetel ter beschikking te moeten stellen. (Van onze correspondent) LONDEN Het nieuwe transportmid del van de toekomst, de Britse Hover craft, een vlak over water of land sche rend vliegtuig, of zo men wil „zwevende boot", is al zover ontwikkeld dat de ma kers, de vliegtuigfabriek Westland, er vol gende maand een experimentele veer dienst voor passagiers mee gaan beginnen over de wijde monding van de Schotse 'i- vier de Dee. Deze week is deze grootste Hovercraft ter wereld, de S(aundersR(oe)N.2, plaats biedend aan 66 passagiers met ruimte voor acht ton vracht, met succes van Southampton naar het eiland Wight over gestoken, daarbij de gehele lengte van de Solent afleggend. Er stond een flinke wind en het schuim spatte over de boeg en lo gen de vensters rondom, een minder pret tige gewaarwording, waaraan men echter spoedig wende. De vier gasturbinemotoren gaven het toestel een snelheid van 89'/2 km per uur. De Hovercraft schommelde een beetje en de vloer trilde licht. Maar het schommelen was minder dan dat van de veerboot in dezelfde wateren. De passagiersruimte ongeveer zeven bij vijf meter beslaat de gehele breedte van het toestel. De kiel is tien meter lang. De Hovercraft kan maximaal 260 zeemijlen afleggen. Deze N.2 is ontworpen voor burgerverkeer in kalme wateren met golven niet hoger dan een halve meter tot een meter, hoewel deze „luchtslee' zich ook in moeilijker omstandigheden goed zal houden. Indien de gehele bodem van het toestel zou wor den afgereten, zinkt het niet, omdat het wordt gedragen door een luchtkussen. Het gebruik van de Hovercraft is thans nog slechts economisch over zeer korte af stand. De operatiekosten worden geschat op vijftien tot twintig cent per mijl per passagier. De voordeligste Hovercraft zal waarschijnlijk ongeveer zeventig ton moe ten meten. Westland heeft reeds 'n Hover craft van 37V2 ton voor 120 passagiers qp stapel staan, welke beter tegen ruw water bestand zou zijn. Eveneens is een militaire uitvoering, uitgaande van de S.R.N.2 ont worpen. Men droomt al van een Hovercraft tus sen de honderd en tweehonderd ton voor tweehonderd passagiers en dertig of meer auto's. Kostbare haveninstallaties voor de Hovercraft zijn overbodig, omdat het voertuig onafhankelijk van het getij zal kunnen worden gebruikt. Een ander voor deel is dat men op droog land snel kan la den en lossen en embarkeren en debarke- De motor van de nieuwe R. 8, de wagen die Renault on langs aan de pers werd gedemonstreerd en waarover wij eerder reeds geschreven hebben, is evenals de andere modellen van Renault uitgerust met een gesloten koel systeem waarbij de con ventionele onderdelen zijn uitgebreid met een zoge noemd expansievat, waar in de zich bij verwarming uitzettende koelvloeistof wordt opgevangen. De vloeistof gaat zodoende niet verloren. Het gesloten koel systeem betekent dan ook in de praktijk, dat men vrijwel geen koelwater be hoeft bij te vullen. In de winter behoeft men zich evenmin zorgen te maken over de toevoeging van antivries. De radiator bevindt zich bij deze nieuwe wagen achter de motor. De koellucht wordt via louvres in de motorkapdeksel aangezogen. Zie afbeel ding). Dit heeft tot voordeel, dat er zo min mogelijk stof, door de wielen opgeworpen, het motorcompartiment bin nenringen. Deze nieuwe Renault-aanwinst bezit voorts een lengte van bijna vier meter, een breedte van ongeveer anderhalve meter en een hoogte van 1.41 meter. De topsnelheid be draagt 125 kilometer per uur. De motor heeft een inhoud van 956 cc en bezit een 5-maal gelagerde krukas. Naar keuze kan men een 4-versnellingsbak of een volledig ge synchroniseerde 3-versnellingsbak krijgen. Als het technisch uitstekend uitgeruste autokeurings station dat de A.N.W.B. achter het grote nieuwe complex aan de Wassenaarseweg in Den Haag bouwt, in september in gebruik wordt genomen, beschikt deze toeristenbond over een 168 meter lange keuringsstraat, waar per dag 44 voer tuigen kunnen worden onderzocht. Links en rechts van deze „straat" is ruimte open gehou den voor nóg zo'n installatie, zodat de maximum-capaci teit in de toekomst 132 voertuigen per dag of enkele tien duizenden per jaar zal bedragen. Hiermede is dit het grootste en best geoutilleerde techno- station van West-Europa. Er kan niet genoeg de nadruk op worden gelegd, dat een regelmatige keuring van de wagen voor iedere automobi list van het allergrootste belang is. Ir. J. van Rosevelt, chef van de technische afdeling van de ANWB zegt hierover: „Opzienbarend is het aantal auto's, dat één of ander ge brek vertoont. Wij zien, om maar eens bij een spectaculair onderdeel te blijven, veel te veel remleidingen en remslangen, die bijna doorgesleten zijn. Bij wijze van spreken nog één trap, en er ontstaat een lek, waardoor alle remkfacht wegvalt en een botsing prak tisch onvermijdelijk wordt." Daarom worden de remmen in het nieuwe station nog eens extra nagekeken en getest op een speciale stand, waarbij de wielen van de wagen op rollen worden geplaatst die elektrisch worden aangedreven. Voordat de te keuren wagen de hal „binnenkomt" rijdt de man, die hem in ontvangst neemt, over een volkomen vlakke betonbaan van honderd meter lengte, waarbij hij controleert of het stuurt trekt. Het eind van deze baan is voorzien van „wetenschappe lijke hobbels". Dan begint een keuring, die ruim een uur duurt. Spectaculair en heel nuttig is verder de „rammelbank", een apparaat, dat vier rollen heeft met een onregelmatig oppervlak. Hierop bootst men een rit na over een bij zonder slechte weg. De inrichting van de hal wierp verschillende vragen op. Vooral de ventilatie vormde een probleem. In het plafond is de verwarming aangebracht, benevens de leidingen voor elektriciteit en perslucht. Aan beide einden bevinden zich elektrisch bediende kan- teldeuren, die nooit tegelijk open kunnen staan, dit om tocht te vermijden. Degene, die zijn auto voor een keuring komt brengen, geeft zijn oproep en sleuteltje af aan een loket. Daarna kan hij of zij in de wagen plaatsnemen en de hele keuring mee maken. Het is «tevens mogelijk, staande op een galerij het proces van bovenaf gade te slaan. In de koffiekamer kan men een verfrissing gebruiken. Is een wagen gekeurd, dan krijgt de eigenaar onmiddel lijk een gedetailleerd rapport mee met aanwijzingen voor eventueel nodige voorzieningen. Naast de nieuwe hal bouwt men werkplaatsen en een instructielokaal voor de wegenwacht. Wegenwachters, die een eerste diensttijd achter de rug hebben, zullen gedurende enige tijd een opleiding krijgen in de nieuwe technohal ter afronding van hun kennis. Autocoureur Roy Salvadori: Ik ben gedurende mijn vijftien jaren op de racebaan heel wat ouder en heel wat wijzer geworden. Bq een onderzoek dat door het Centraal Bureau voor de Statistiek is ingesteld, is komen vast te staan, dat van 21 bij een verkeersongeluk omgekomen bromfietsers er 19 overleden zqn aan de gevolgen van opgelopen hoofd letsel. Tevens is bq deze analyse van verkeersongelukken waarbij bromfietsers waren betrokken, vastgesteld dat 49 percent van zwaargewonde bromfietsers ernstig hoofd letsel hadden opgelopen. Hetzelfde beeld gold de duo passagiers. Het Verbond voor Veilig Verkeer, dat opdracht had ge geven tot dit onderzoek, heeft deze gegevens aangegrepen om nog eens te wijzen op het nut van een valhelm voor bromfietsers. Het verbond denkt hierbij niet onmiddellijk aan een zware valhelm, maar een „cap" gevoerd met sterk materiaal zou reeds goede diensten kunnen bewijzen bij een ongeluk. In Frankrijk is het dragen van een valhelm voor bromfietsers verplicht. Buiten beschouwing latend of het al dan niet wenselijk zou zijn dat de overheid in ons land dezelfde maatregel treft, is het verbond van mening dat het dragen van val helmen wél sterk moet worden aanbevolen. Maar dan rust op de overheid de taak om ervoor zorg te dragen dat met de meeste spoed normen worden opgesteld, waaraan goed te keuren valhelmen hebben te voldoen: het is de zaak dat zij, die de gevolgen van een eventueel verkeersongeval willen verzachten door het dragen van een valhelm, de overtuiging moeten hebben dat zulks geen illusie is. Niet de verplichtstelling, maar de veilig-stelling is hier, letterlijk en figuurlijk, „hoofd"-zaak, aldus het verbond. ^eopold Schmid, een automobiel-constructeur uit Stutt gart heeft een nieuw autowiel ontworpen. Het wiel is voorzien van een massieve band. Bij proeven tot een snel heid van 250 kilometer per uur bleken de rijkwaliteiten uitstekend. De kosten van dit wiel bedragen slechts zes tig percent van een normaal wiel met luchtband, aldus Schmid. In het RAI-nummer van 15 juni lazen wij, dat in het Instituut voor Nijverheid en Techniek in Amsterdam een „autozaal" wordt ingericht, waarin tal van auto-onder delen en -modellen worden opgesteld. Men heeft nog geen volledige collectie bij elkaar kunnen krijgen. Zodra dit is gebeurd zal dete zaal voor het publiek worden opengesteld. De Britse Rover T 4 gasturbinewagen zal tijdens de her opening van het Britse racecircuit in Goodwood aan het publiek worden getoond. Met de vakantie in zicht is het volgende wellicht van be lang. In Brighton is onlangs Engelands eerste casino voor het publiek opengesteld. De grootste fiche van dit casino, ter waarde van 1 miljoen, kan men bezichtigen bij de ingang. (L.P.S.) Braziliaanse soldaten, gewapend met machinegeweren drjjven studenten voor zich uit, die zich verschanst had den in het gebouw van het ministerie van Onderwijs in Rio de Janeiro. De studenten waren van plan in het ge bouw te blijven tot de regering hun gehoor zouden verlenen over hun eisen om vertegenwoordiging in de be stuursorganen van de universiteit. Tweehonderd man gehelmde troepen gaven de studenten last hun handen boven het hoofd te houden en het ge bouw te verlaten. Daarmee was de actie afgelopen. Ook de Rotterdamse haven heeft zijn Spaanse arbeiders. Donderdagavond is op het Centraal Station de eerste groep van zes man aangekomen. Zij komen uit Spaanse enclaves in Marokko, waar ze ook in havens hebben gewerkt. Het is de bedoeling dat de scheep vaartvereniging Zuid deze mannen opleidt tot ploegleiders om later, wanneer de mannen daarvoor te vinden zijn, grotere groepen Spanjaarden te kunnen opvangen. Binnen enige tijd worden nog enkele tien tallen Spanjaarden ter opleiding verwacht. Ze worden in particuliere kosthuizen on dergebracht. De Koninklijke Nederlandse Automobiel Club houdt op zaterdag 7 juli, van 7 uur 's morgens tot 6 uur 's middags, een concours van koetswerken op het ge meentelijk parkeerterrein aan de Strand weg voor het Grand Hotel te Schevenin- gen en op het daarvoor gelegen gedeel te van de Strandweg. De n.v. Nederlandse Aardolie Maat schappij te Oldenzaal zal op 1 juli net seismisch onderzoek op de Noordzee, dat zij in de jaren 1959 en 1960 is begonnen, gaan voortzetten. Het werk wordt wederom uitgevoerd door de Duitse firma Prakla, die daartoe, evenals in de genoemde jaren, gebruik maakt van het opnameschip Prospekta. Twee vrachtschepen van het type Liber ty van de Verenigde Nederlandse Scheep vaartmaatschappij, de Lemsterkerk en de Lutterkerk zijn in Griekse handen over gegaan. De Lutterkerk werd vorige week verkocht aan de Griekse rederij Misisapa Naviera, terwijl de Lemsterkerk begin vol gende week overgedragen zal worden aan de rederij Troditis Compania in Athene.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5