sr Algerijnen en Europeanen voor onafhankelijkheid Geruchten over landingen beheersen Hollandia Onherstelbare de triomfdag breuk in de FLN-leiding op van de revolutie HET WEER Adenauer in Frankrijk voor een staatsbezoek VERLAAGDE PRIJZEN! -x,f Msmm .-r-v Soekarno: binnenkort beslissing over hervatting van overleg Twee prinsessen naar de West vertrokken uit vele, die lekker zitten" Westduitse liberalen waarschuwen tegen tweezijdige overeenkomsten n 9 .47e JAARGANG NUMMER 200 -MAANDAG 2 JULI 19o Kantoor: Lange N,euwstraat 427, IJmuiden. I I w «p i. Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. I I I T f| I ff 1 T TT ff M T Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Te ef.adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. J, U XXX LL X %jL C# X L/ U, X \X XXL franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. rum rekening ITmuider Courant no 129288 Haarlem: hoofdrad, en all. afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbar Korter Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmtriden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije OFFICIËLE VOORLICHTING SCHAARS Geruchten in Hollandia SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Pak van het hart U I Z I Het woord is aan Ingaande vandaag van FOTO- en FILMCAMERA'S en toebehoren bij Kennemerlaan 5 (bij de brug) Koud Aan het strand: Kruisweg 42, Haarlem in de enige speciaalzaak voor sportieve en comforta bele schoenen. Ook Forma Natura. In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6 Beeldverhalen2, 7 i Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Horen en Zien4 Kunst 4 Uit stad en omgeving5, 6 Op en om het Binneimof6 In de Vishal en op zee6 Feuilleton 7 Beurs 9 Effecten en Geldmarkt 9 Economisch nieuws9 Scheepsberichten 9 Sport10 tot 13 Topsy 14 Luidsprekers8 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Speciaalzaak. 1 t (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) ALGIERS, 2 juli. Over de triomfdag van de Algerijnse revolutie valt een som bere schaduw: in de leiding van het F.L.N. is een diepe breuk ontstaan. Na bijna acht jaar bittere strijd koos het Algerijnse volk in een referendum, dat zonder noemenswaardige incidenten ver liep, zondag voor zijn onafhankelijkheid. En in Algerije's laatste Franse uren legde zelfs de Europese bevolking zich bij het onvermijdelijke neer: de meerderheid der niet gevluchte Fransen zei ook „ja" tegen die onafhankelijkheid. Maar ter wijl de mohammedanen in de Kasbah van Algiers, in de steden, de vlakten en de bergen van Algerije schapen aan Al lah offerden en uitgelaten feestvierden, Opende de barst in de voorlopige Al gerijnse regering zich tot een onover brugbare kloof. Aan de ene kant het overgrote deel der ministers onder lei ding van premier Ben Khedda, aan de andere kant vice-premier Ben Bella en de generale staf van het A.L.N., het na tionale bevrijdingsleger, die een putsch probeerden. De barst in de eerst onverbrekelijk schij nende eenheid van het F.L.N. werd al zichtbaar toen na Evian de Franse tegen stander de wapens neerlegde en er geen vijand meer was. De putsch is voorlopig in de kiem gesmoord, maar de breuk kan nog onoverzienbare consequenties voor de Al gerijnse toekomst hebben. Onbewust van de politieke tijdbom, die achter de schermen afging, hebben Alge rijnen en vele Europeanen gisteren hun stem voor de Algerijnse onafhankelijkheid uitgebracht. De dag, die door de Fransen in Algerije met doodsangst tegemoet was gezien als „die, waarop we allemaal zul len worden gekeeld", verliep in voorbeel dige orde. Het Franse leger was in zijn kazernes geconsigneerd, de orde wérd ge handhaafd door manschappen in camou- flage-tenu van het A.L.N., het nationale bevrijdingsleger, de mohammedaanse „for ce locale" en de Franse gendarmerie. Jonge leden van het F.L.N. in de stembureaus zorgden voor een glad verloop. De mohammedaanse wijken van Algiers en de andere steden gingen schuil onder een woud van groenwitte vlaggen met de rode ster en halve maan van het F.L.N. De opkomst was overweldigend. In de kasbah stonden de mensen 's ochtends om vier uur al in de rij. De Europeanen gingen schoorvoetender: zij zagen voor het eerst de ordedienst en de vlaggen van het F.L.N. Maar ook in de Europese stem bureaus was de vloer bezaaid met oranje biljetten, waarop „nee" stond. De mees te „pieds noirs" besloten, zij het met HOLLANDIA (ANP) - Nabij Me- rauke heeft een Nederlandse patrouille zondag het vuur geopend op een groep Indonesische parachutisten, van wie er één is gesneuveld. Zijn stoffelijk over schot werd later gevonden. De Indone siërs trokken zich terug met achterlating van enkele uitrustingsstukken. De para's verwijderen zich steeds verder van Me- rauke. Zij worden daarbij ernstig gehin derd door het feit dat grote gebieden onder water staan. Het dagelijkse communiqué van van daag maakt gewag van intensivering van de acties tegen de parachutisten in de Vo gelkop. In de afgelopen weken zijn er ver sterkingen aangekomen van amfibische eenheden mariniers. Hierdoor zijn „krach- ige Nederlandse patrouilles vrijgemaakt voor de voortzetting van de acties", aldus et communiqué. De Nederlandse patrouilles hebben tot 'usver nog geen contact gehad met de pa- a's die donderdagmiddag ten noorden van -irnana zijn geland. In Hollandia heeft het gedurende het weekeinde gegonsd van geruchten over neuwe landingen van parachutisten. Hier bij werd een aantal plaatsen met name ge- loemd, en wel het op een vijftigtal kili- neters van Hollandia gelegen Genjem, het neer naar het westen aan de kust gelegen armi, en het onder in de Vogelkop aan de Geelvinkbaai liggende Wasior. Een militaire woordvoerder in Hollan dia verklaarde vandaag in antwoord op vragen dat al deze berichten elke grond van waarheid missen. De communiqué's over het verloop van de tegenacties worden de laatste tijd reeds beknopter. In het communiqué van van daag wordt Kaimana zelfs niet genoemd. Aan militaire zijde wordt de schaarsheid van de berichten verklaard door het feit, dat daarover weinig gegevens van de plaatselijke commandanten worden ont- President Soekarno heeft zondag in Dja karta gezegd, dat Indonesië in de kortst mogelijke tijd zal besluiten of voortzetting van de onderhandelingen met Nederland over Nieuw-Guinea wel of niet wenselijk is. Soekarno zei, dat voortgegaan dient te worden met uitvoering van het bevel tot „bevrijding" van Nieuw-Guinea en dat „West-Irian onder Indonesië zal terugke ren, alvorens de eerste haan kraait in 1963". De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio, heeft zater dag een onderhoud van 45 minuten geh id met de Amerikaanse ambassadeur, Ho ward Jones. Jones heeft een groot aan deel gehad in de pogingen Indonesië en Nederland tot elkaar te brengen over wes telijk Nieuw-Guinea. Advertentie BARTELJpRISSTR HAARLEM TEL '13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 bloedend hart, het spel mee te spelen en deden het witte biljet met „ja" in de en velop en in de stembus. Zij gaven hun stem voor de „Algerijnse onafhankelijk heid in samenwerking met Frankrijk". Zelfs de resterende Europeanen in Bab El-Oued, die dat drie weken geleden voor totaal onmogelijk hadden gehouden, stem' den voor. In Bab-El-Oued en de andere Europese wijken werd geen feest gevierd. De straten waren uitgestorven. In een bar luisterden drie jongens met zwarte leren vesten naar een juke-box, .die bul derde: „Let's twist again like we did last summer". Maar ook zij wisten dat er voor Algerije een periode is aangebro ken, waarin nooit meer zo gedanst zal worden als vorige zomer. Gezien het tekort aan stembureaus en het feit dat de keizerslijsten in vele gevallen door de O.A.S. waren vernietigd, konden lang niet alle bureaus gisteravond om zes uur gereed zijn. De volledige uitslag moest nog op zich laten wachten. Maar die doet er weinig toe, dit was niet wer kelijk een referendum, maar een ratifica tie van een onvermijdelijkheid. De vraag is slechts of 95 of 96 percent voor de on afhankelijkheid zal hebben gestemd. Het rustige verloop van het referendum is te danken aan de discipline, die het F.L.N onder de mohammedanen hand haafde. Het heeft alles gedaan om de Europeanen gerust te stellen. Zijn slag' zin was: „Wij vieren niet de overwinning, maar de vrede". Er was een strikt con signe voor de Algerijnen om niet in de Europese wijken te manifesteren. Wraak nemingen op O.A.S.-ers zouden streng worden gestraft. Een per ongeluk gearres teerde O.A.S.-er, van wie men wist dat hij tenminste twee mohammedanen had neergeschoten, werd op orders van het F.L.N. vrijgelaten. In het Hotel Aletti schrok men gister avond even, toen vijf A.L.N.-soldaten met machinepistolen binnenmarcheerden. Maar het was niets: zij kwamen slechts de groenwitte vlag uithangen. Het feestelijke, maar waardige gedrag van de mohamme danen en uit geheel Algerije, ook uit Oran, komen dezelfde berichten heeft de Europeanen een pak van het hart ge nomen. Zij herkenden ineens oude mo hammedaanse vrienden, de haat en de hysterie waren weggesmolten. Een oude dame zei: „Het loopt af zoals het had moe ten beginnen". Maar Algerije's laatste Franse uren wa ren niet van pathetiek ontbloot. Langs de havenboulevard liep een stokoude ge pensioneerde Franse generaal achter een geweldige grijze snor. Hij had nog eenmaal zijn witte zomeruniform en zijn decoraties uit de kamferkist gehaald. Oud en gebo gen, maar trots liep hij eenzaam door de hitte van de Noordafrikaanse middag, het symbool van het einde van het Franse imperium. Achter die grijze generaal gingen 's avonds de lichtjes aan in de kasbah voor een uitgelaten feest, dat de geboorte van de nieuwe staat vierde. Arabische muziek, het traditionele gejoel van de mo hammedaanse vrouwen achter hun witte sluiers, het gehuil van slaperige kjnderen in groenwitte pakjes, het gesis van rooste rend schapevlees begeleidden vanaf mid dernacht de onafhankelijkheids viering van een volk van negen miljoen mensen, dat harder voor zijn vrijheid heeft ge vochten en er meer voor heeft geleden dan welk ander van de jonge naties. Het heeft er met honderdduizenden doden, on telbare gemartelden en anderhalf miljoen gevangenen voor betaald. Het heeft niet de ontgoocheling verdiend die het zal voe len als het morgen gewaar wordt dat zijn leiders de eenheid niet hebben kun nen bewaren. Om half elf zijn vanochtend de prin sessen Irene en Margriet van Schiphol naar de West vertrokken. Uitgeleide gedaan door de Koningin en prinses Beatrix be gaven zij zich aan boord van de DC-8 „Daniël Beroulli" met bestemming New York. Daar zullen zij overstappen in een vliegtuig naar Paramaribo. Morgen wor den zij daar op het vliegveld Zanderij ver wacht. Het is het eerste bezoek dat deze prinsessen aan Suriname en daarna aan de Antillen brengen. De prinsessen zullen twee weken in Su riname blijven Daarna gaan zij naar de Nederlandse Antillen, waar zij op 17 juli worden verwacht. Maar toch zal Cura cao de prinsessen het eerst kunnen be groeten. Op doorreis naar Suriname zullen zij daar namelijk vanavond arriveren en in Willemstad de nacht doorbrengen. De reis naar Paramaribo wordt in drie ge deelten gemaakt. Na aankomst van de prinsessen op Idlewild bij New York zet ten zij de reis voort in een vliegtuig dat in Nederland nog onbekend is: de met vier straalmotoren uitgeruste Convair 880, die de K.L.M. op haar route van New York naar Curagao van de Venezolaanse maat schappij Viasa heeft gecharterd. Dit toe stel wordt vanavond om 19.45 plaatselijke tijd op Curagao verwacht. Morgenochtend om 8 uur stappen zij voor het derde ge deelte van de reis in een D.C.-6 van het Westindisch bedrijf der K.L.M.die hen naar het vliegveld Zanderij bij Parama ribo zal brengen. Reeds eerder hebben leden van onze ko ninklijke familie officiële bezoeken aan de rijksdelen in de West gebracht. De Konin gin en de Prins waren er in oktober en no vember 1955, prinses Beatrix in februari 1958. Op hun reis worden de prinsessen Irene en Margriet vergezeld door kapitein-luite nant- ter-zee A. J. de Graaf, adjudant van de Koningin, jkvr. C. E. B. Röell, hofdame van de Koningin, mej. M. C. C. Wijnen, particulier secretaresse van de beide prin sessen en de heer C. Sesink, hoofd van de veiligheidsdienst van het koninklijk huis. Fulda Het kwaad dat men doet blijft niet altijd verborgen; het goede dat men verricht wordt niet altijd opgemerkt. Advertentie De Koningin en prinses Beatrix deden vanmorgen de prinsessen Irene en Margriet uitgeleide, die van Schiphol vertrokken voor een bezoek aan Suri name en de Nederlandse Antillen. Achter hen vice-premier drs. H. Korthals. vangen. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige noordwestelijke wind. Koud weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een depressie bij de Noorse kust voert ook morgen met vrij krach- ge noordwestelijke wind koude ':ht aan, waarin weinig opklarin- 3-a voorkomen. Er is kans op een ui. Temperatuur 14 tot 16 graden. Zeewater 15 graden. Vooruitzichten; Voorlopig nog te koud en daardoor ongunstig strandweer. Een groep van ongeveer 150 jonge ren, afkomstig uit verschillende delen van het land, heeft zaterdagmiddag in Den Haag met borden en spandoe ken een anti-atoombombetoging ge houden. Op het Buitenhof gingen de jongens en meisjes op de straat zit ten. Ook al omdat er geen vergun ning voor deze demonstratie was ver leend, pakte de politie de demonstran ten op, laadde hen in vrachtwagens en bracht hen naar het politiebureau. De betogers bleven volkomen passief zo dat zich geen incidenten voordeden. Intussen hadden enkele demonstran ten kans gezien, met een rubber bootje de Hofvijver over te steken naar het eilandje, waarop zij span doeken aanbrachten. Er verschenen echter agenten met rubberbootjes van de brandweer, die de spandoeken weghaalden. Verwachting tot morgenavond: Advertentie pas en kies (Van onze correspondent) PARIJS Hedennamiddag stond het Franse staatshoofd, generaal Charles de aulle, op het vliegveld van Orly bij Pa rijs om de Westduitse bondskanselier, die zes dagen zijn gast zal zijn, te verwel komen, een eer die het protocol anders alleen voor koningen en andere staatshoof den voorbehoudt, van welke regel tot dus ver slechts in 1960 ten gunste van de pre mier Kroesjtsjev werd afgeweken. Dat dr. Adenauer, die regeringschef en geen staatshoofd is, bij zijn eerste voet op Franse bodem al dadelijk op een handdruk van de president der republiek mocht re kenen, is een der blijken van bijzonder hoog aanzien, waarin de kanselier zich bij de generaal verheugen mag, en waarvan de komende dagen zeker nog verscheide ne andere bewijzen zullen volgen. Terwijl van de Place de la Concorde en de Champs Elysées vandaag overal de Duitse kleuren wapperen, zal de bonds kanselierbehalve Parijs ook nog ver schillende andere steden in de provincie, Reims, Rouaan, Beauvais en Bordeaux, be zoeken. Als klap op de vuurpijl van zijn streven naar een Frans-Westduitse verzoe- nirfg werd voor het eerst sedert eeuwen in Frankrijks geschiedenis, zelfs een militai re revue in het programma opgenomen, waarbij troepen van beide landen broeder lijk naast elkander zullen paraderen. WIESBADEN (AP) Adenauer heeft de waarschuwing gekregen dat hij, indien hij tijdens zijn bezoek aan Frankrijk een overeenkomst zou aangaan welke alleen op West-Duitsland en Frankrijk betrekking heeft, dit een kabinetscrisis zou kunnen veroorzaken. Baron von Kühlmann-Stumm, waarne mend fractievoorzitter van de Vrije De mocraten in de Bondsdag, zei op een pers conferentie, dat deze waarschuwing ver vat is in een officiële brief aan de bonds kanselier. „Verklaringen, overeenkomsten of ver dragsverplichtingen waartoe de kanselier zich zou verbinden, zouden de coalitie ern stig belasten" zo wordt volgens baron von Kühlmann-Stumm in de brief gezegd.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1