Overleg met Djakarta zal spoedig worden hervat Malik krijgt in Djakarta instructies van Soekarno Ben Khedda's regering is Ben Bella's aanhang een slag voor Parijs werkt discreet mee: versnelde machtsoverneming en sluiting van de grenzen HET WEER Actie tegen de fascisten in Groot-Brittannië Nieuwe Russische wapens voor Indonesië? Prinsessen vandaag in Paramaribo Haarlemmer omgekomen op bergtocht in Zwitserland Geen landing bij Kaimana Algerije vandaag onafhankelijk verklaard Felle critiek op betoging van zondag Strijd om de macht in Algerije Aanhoudend koud Aan het strand: Razende kakofonie Stekelig probleem HOLLAND1A MELDT: éeë MORRIS "êefore you èuyt REGEN- EN TWEEDJASSEN Het woord is aan In de krant van heden: Twee gegadigden voor hoofdprijs in toto 47e JAARGANG NUMMER 201 DINSDAG 3 JULI 1964 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VE LSE N - IJM U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwarthal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van d< Om half acht gisteravond (Neder landse tijd) zijn de prinsessen Irene en Margriet (links) met een KLM-vlieg- tuig uit Amsterdam in New York ge arriveerd. Op het vliegveld ldlewild werden zij begroet door hun oom, prins Aschwin, een broer van prins Bernhard. DJAKARTA (Reuter) De plaatsver vangend minister van Defensie en staf chef van de Russische luchtmacht, maar schalk Versjinin, is na een bezoek van 12 dagen uit Djakarta vertrokken. Zijn be zoek werd met twee dagen verlengd voor besprekingen met president Soekarno over de Indonesische wapenaankopen in de Sovjet-Unie. De prinsessen Irene en Margriet, die gis teren op het vliegveld van New York ar riveerden, waar zij door hun oom, prins Aschwin, werden verwelkomd, vertrokken ruim een uur daarna naar Curagao, waar zij gisteravond laat aankwamen. Op het Dr. Albert Plesman-vliegveld van Willem stad werden zij verwelkomd door de waarnemend gouverneur van de Neder landse Antillen, de heer C. Winkel, en de minister-president, de heer E. Jonckheer. Prinses Irene nam plaats in de auto van de gouverneur en prinses Margriet in de auto van de minister-president. Voor afgegaan door motorpolitie reed de stoet naar het gouvernementshuis. Daar hebben de prinsessen de nacht doorgebracht. Van daag reisden zij door naar Suriname. Paramaribo was gisteravond reeds in feeststemming. Overal brandde de feest verlichting. Het gouvernementshuis was door duizenden oranje lampjes sprookjes achtig verlicht. NEW YORK (Reuter) Van gezag hebbende zijde in New York is meege deeld, dat de besprekingen tussen Nederland en Indonesië over de kwestie- Nieuw-Guinea volgende week, waar schijnlijk donderdag of vrijdag, hervat zullen worden. Dat beide partijen be reid zijn de besprekingen te hervatten is meegedeeld aan secretaris-generaal Oe Thant en aan Ellsworth Bunker. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) ALGIERS, 3 juli. In de nog steeds geweldloze strijd om de macht in Al gerije tussen premier Ben Khedda's voorlopige regering en vice-premier Ben Bella's oppositie, houdt het G.P.R.A. (de voorlopige Algerijnse regering) nog steeds een duidelijk, maar labiel, over wicht. Ben Khedda en zijn medeminis ters werden vandaag uit Tunis in Al gerije verwacht. Zij zullen zich in Rocher Noir neerlaten om daar zo snel mogelijk zoveel mogelijk van de macht in handen te nemen. De strijd-op-afstand tussen Ben Khedda's regering en Ben Bella met zijn militaire handlangers is gisteren de hele dag op en neer gegolfd. Er kwamen dringende oproepen om de eenheid te bewaren van president Nasser van Egyp- e en president Bourguiba van Tunesië. Toen in de ochtend de officieren van de -owel in Marokko als in Tunesië geleger de eenheden van het A.L.N.. het nationale bevrijdingsleger, zich openlijk tegen het G.P.R.A. keerden, leek Ben Khedda het pleit verloren te hebben. In termen die er niet om logen keerden de commandanten in Tunesië en Marokko zich tegen het Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met enkele ver spreid voorkomende opklaringen en plaatselijk enkele buien. Aan houdend koud. Matige tot krach tige, langs de kust af en toe harde noordwestelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een stormdepressie, die over Zuid- Scandinavië naar de Oostzee trekt, veroorzaakt ook morgen een krach tige tot harde noordwestelijke wind met buien maar ook enkele opkla- nngen. Temperatuur overdag 14 a 15 graden. Zeewater 15 graden. Vooruitzichten: Het blijft aog te koud, maar iets minder guur. Tijdens hoog water tussen 5 en 7 •ïur kans op een halve meter ver ging. G.P.R.A. Deze officieren hebben dertigdui zend goed gewapende en getrainde troepen onder zich. De balans leek verder in het nadeel van Ben Khedda door te slaan, toen bekend werd dat 1200 manschappen van de „force locale" in het gebied om Algiers waren gedeserteerd en zich bij de Wilaya 4 hadden gevoegd. De Wilaya 4 die Algiers omringt, zou naar de kant van Ben Bella z(jn overgelopen. Dat heeft de Franse militaire autoriteiten aanleiding gegeven voor hun troepen in Algiers de alarmtoestand af te kondigen De Wilaya 4 is het grootste, maar ook het slechtst bewapende en meest door de strijd geha vende militaire departement van het F.L.N. In de middag bleek dat ook Ben Khed da's collegium niet stil had gezeten. Ten eerste hebben alle leden hun persoonlijke aanhang gemobiliseerd. Ten tweede heeft minister Boussouf, een van de hardste re volutionairen van het F.L.Neen bliksem- toernee door Algerije gemaakt om orde op zaken te stellen. Van de zes Wilayi's staan er nu vier onvoorwaardelijk achter het G.P.R.A., evenals de „autonome zo nes" van de steden Algiers en Oran. Wi laya 6, de Sahara, staat achter Ben Bel la, maar de Sahara is een eind weg. In Algerije zelf trekt het G.P.R.A. dus nog aan het langste eind. Maar er bleven twee kwesties over waarin de steun nodig was van de vijand van gisteren: Frankrijk. De eerste is die van de machtsoverdracht. Volgens de akkoorden van Evian wordt Algerije in de overgangsperiode, tot aan de verkiezingen voor de grondwetgevende vergadering, geregeerd door de voorlopige executieve, waarin het F.L.N. vertegen woordigd is, maar waarin het niet alleen het gezag uitoefent. De F.L.N.-minister Boussouf heeft in Rocher Noir met de Fransen en de executieve onderhandeld over de beste manier om de soevereini teit over Algerije onverwijld in handen van het G.P.R.A. te spelen. Ofwel de exe cutieve wordt versterkt met een aantal mi nisters van het G.P.R.A., ofwel het G.P. R.A. wordt door Frankrijk terstond als re gering erkend, maar laat voorlopig de ad ministratie nog in handen van de voorlo pige executieve. Op die manier is men Ben Bella voor. Inmiddels installeerde het F.L.N. zich gisternacht reeds in de meeste overheids kantoren van Algiers. Ook de prefectuur van Algiers, vanwaar ik dit artikel tele foneerde, wordt bezet door soldaten van het bevrijdingsleger in camouflagetenue en met machinepistolen in de aanslag. het terugtrekken van zijn troepen aan ■ie Tunesische en Marokkansse grenzen nog wat uitstelt. Dat het G.P.R.A. deze Franse steun-on- der-de-tafel heeft moeten aanvaarden, be wijst hoe ernstig de toestand is. Want Ben Khedda en zijn vrienden stellen zich nu bloot aan de dodelijkste beschuldiging die een nationalist kan treffen: heulen met de kolonialisten. Maar het was nodig: Ben Bella's revolutie zou hem tenslotte onver mijdelijk in de armen van het Russische blok drijven. Hoewel ook dat Russische blok door de putsch-poging verrast is. Een correspondent van een van de grootste communistische partijbladen in West-Euro pa kreeg van zijn redactie een seintje, dat men vóór Ben Bella diende te zijn, maar tevens een verzoek om een vertrou welijk rapport over wat nu eigenlijk pre cies de achtergrond van de breuk is. Het G.P.R.A. doet alles om de breuk niet onherstelbaar te maken. Het valt niet Ben Bella, die in de Libische hoofdstad Tripoli vertoeft, persoonlijk aan, alleen zijn militaire handlangers. De deur blijft open voor Ben Bella om zich alsnog bij de col legiale leiding aan te sluiten en zich aan haar discipline te onderwerpen. Het feestvierende volk van Algiers trekt zich inmiddels weinig van het conflict aan. Het blijft er enigszins naïevelijk van over tuigd, dat de volkswil tot eenheid tenslotte ook aan de leiding zal triomferen en het bedolf vandaag Algiers onder een zee van vlaggen om de leiders van de revolutie te verwelkomen. Om aan zijn blijdschap uiting te geven had het gisteren een bijzonder luidruchti ge methode bedacht. Tegen het aanvanke lijke consigne van het F.L.N. in, om niet in de Europese wijken te demonstreren trok gisteren een eindeloze stoet moham medanen met bussen, vrachtwagens en auto's door die Europese wijken. Dat de auto's voor een aanzienlijk deel „georga niseerd" waren, dat wil zeggen gestolen van Europeanen die voor het referendum de benen hadden genomen, vermocht de feestvreugde niet te drukken. Alles wat rij den kon reed, alles wat vlaggen kon vlag de, alles wat schreeuwen kon schreeuwde, alles wat trommelen kon trommelde en vooralalles wat toeteren kon toeterde. Het waren dezelfde noten drie korte twee lange als van het oude Algérie Frangaise. Maar nu betekenen zij „Al Djezair, Yahia" (leve Algerije) en „F.L.N. Vainqueur" (F.L.N.-overwinnaar) Het was niet kwaad bedoeld en wie boven de breedlachende gezichten de wapperende groenwitte vlaggen zag, was geneigd veel te vergeven. Maar de razende kakofonie van de claxons, die van 's ochtends vroeg tot diep in de nacht de straten vulde, was om volslagen krankzinnig te worden. De hele internationale pers ging met mi graine naar bed en hoopte tezamen met de accu verkopers dat de autobatterijen dit vreugdebetoon niet zouden overleven. Een stekelig probleem is het buiten de grenzen houden van de illoyale A.L.N.- eenheden in Tunesië en Marokko. De Wi laya 2 in Oost-Algerije, de machtigste van alle, heeft de Tunesische grens afge sloten. Maar niemand in Algerije wil graag een burgeroorlog. Er is nu een dis crete formule gevonden: het G.P.R.A. zal geen bezwaar maken wanneer Frankrijk Volgens gezaghebbende zegslieden in New York zou er alle kans op bestaan dat overeenstemming bereikt zal worden op basis van het plan-Bunker voor een etappegewijs overdragen van het bestuur door de Nederlanders aan de Indonesiërs. De Verenigde Naties zouden het uiteinde lijke zelfbeschikkingsrecht voor de bevol king garanderen. Vóór midden augustus, aldus deze bron, zou in aanwezigheid van Oe Thant op het hoofdkwartier der V.N. de laatste hand aan de overeenkomst worden gelegd. Deze zou dan aan de zeventiende zitting van de algemene vergadering ter goedkeuring en uitvoering worden voorgelegd. De Indonesische ambassadeur in Mos kou, Adam Malik, zou de leiding hebben van de Indonesische delegatie. Van Ne> derlandse zijde zullen wederom de Neder landse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Roijen, en de Nederlandse afge vaardigde bij de Verenigde Naties, mr. G. W. A. Schürmann, de besprekingen voe- n. Volgens Associated Press heeft Soekar no reeds ambassadeur Adam Malik naar Djakarta ontboden om hem instructies te geven. Malik zou reeds in Djakarta zijn en spoedig naar de Verenigde Staten ver trekken. Verwacht wordt dat de onderhandelingen zullen worden gevoerd op dezelfde plaats als het destijds afgebroken vooroverleg op een buitengoed op 40 km. van Washing ton, waar de onderhandelaars ongestoord het overleg kunnen voeren. De Verenigde Staten zouden Indonesië hebben meegedeeld dat een verder uitstel de onderhandelingen in gevaar zou brengen en een vreedzame oplossing nog moeilij ker bereikbaar zou maken. Uit Djakarta meldt Associated Press dat Soekarno heeft vergaderd met zijn natio nale verdedigingsraad. Volgens zeer goed ingelichte zegslieden is besproken wan neer de Indonesische delegatie naar Wash ington zal gaan. Volgens Reuter heeft Soekarno ver klaard, dat hij een afgezant naar Washing-, ton wilde sturen om een definitieve beves tiging van de Nederlandse ambassadeur aldaar te verkrijgen over de aanvaarding van het voorstel-Bunker door Nederland. Den Ilaag niet optimistisch Onze Haagse redacteur bericht dat men in Den Haag minder optimistisch is om trent de hervatting van het gesprek over het plan-Bunker dan in New York. Bij het ministerie van Buitenlandse Zaken werd de vraag of inderdaad het gesprek met Indonesië volgende week hervat zou wor den, bevestigend noch ontkennend beant woord. Hoewel aangenomen wordt, dat de kans op hervatting van het overleg thans sterk is gestegen, meent men nog niet de con clusie te mogen trekken dat reeds einde volgende week de onderhandelaars bijeen komen. WILDHAUS (AFP) Een reddings colonne heeft zaterdag in de omgeving van Wildhaus in het kanton Sint Gallen in Zwitserland het stoffelijk overschot ge vonden van de 51-jarige heer J. Beerepoot uit Haarlem, die sinds woensdag werd ver mist. De heer Beerepoot was met vakantie in Wildhaus. Hij vertrok woensdag voor een tocht in de bergen. Toen hij niet terugkeerde heeft de po litie ter plaatse een onderzoek ingesteld in het gebied van de Gamserrug. De heer Beerepoot had medegedeeld dat hij daar heen wilde. Eerst zaterdag vond men zijn stoffelijk overschot bij het Schwendi- meer. Aangenomen wordt dat de heer Bee repoot is uitgegleden en naar beneden is gestort. HOLLANDIA (ANP) - De Indonesi sche vliegtuigen die donderdag op klaar lichte dag boven de omgeving van Kai mana vlogen, hebben géén parachutisten afgeworpen, zoals zaterdag werd ge meld. Dit is vandaag meegedeeld in een te Hollandia uitgegeven communiqué. Wel vlogen donderdag Indonesische Mitchell bommenwerpers boven dit ge bied, die waarschijnlijk getracht hebben contact te krijgen met reeds eerder ge lande parachutisten, aldus het communi qué. In het communiqué van zaterdag over de Indonesische luchtactiviteit van donder dag, werd gezegd dat meldingen van gar nizoenscommandant en bevolking het waarschijnlijk maakten, dat parachutisten waren afgeworpen. Het feit dat door een militaire patrouille verse sporen waren ge vonden, „die onmogelijk van de reeds eer der in dit gebied gelande parachutisten af komstig konden zijn", leek dit vermoeden te bevestigen. In het communiqué van van. daag worden deze sporen nu toch op reke ning van de reeds in mei gelande para's geschreven. Fanatieke luitenant De para's in de streek van Kaimana staan onder bevel van Hiru Sisnoto, die zich de bijnaam heeft verworven van „de fanatieke luitenant". Geschat wordt, dat hij nog beschikt over een zestigtal man schappen die zich, in twee groepen ver deeld, ophouden in een bergachtig terrein, ongeveer 25 kilometer achter Kaimana, waarvan zij zich overigens steeds verder terugtrekken. Sisnoto heeft de laatste tijd elk vuurcontact met Nederlandse patrouil les vermeden. Het wordt hoogst onwaarschijnlijk ge ach' dat de Mitchells er donderdag in zijn geslaagd contact te krijgen met de para chutisten. De Nederlandse patrouilles heb ben niets bespeurd van afgeworpen voor raden. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Gustav le Bon: Persoonlijke moed is zeldzamer dan collectieve; persoonlijke wreedheid trouwens ook. PARIJS (Reuter) Algerije is heden morgen om half elf onafhankelijk gewor den door de publikatie van een door pre sident De Gaulle ondertekende regerings verklaring, waarbij deze onafhankelijk heid wordt erkend. Uit de nu bijna vol ledige uitslag van het referendum van zondag blijkt dat meer dan 99 percent van de kiezers voor onafhankelijkheid met Algerije in samenwerking met Frankrijk hebben gestemd. Men verwacht in Parijs, dat vandaag eveneens al een Franse ambassadeur in Algiers zou kunnen worden benoemd, voor welke post de oud-minister van Industrie, Jean Maral Jeanneny, op de nominatie moet staan, zo meldt onze correspondent. De Franse regering heeft laten doorsche meren geen bezwaar te zien in de on middellijke installatie van een Algerijnse regering onder leiding van Ben Khedda in Rocher Noir, ofschoon dé akkoorden van Evian die gebeurtenis pas voor een veel later tijdstip projecteerden. Al deze bereidwilligheden tonen duide lijk aan, dat Parijs lang niet zonder angst de gebeurtenissen volgt, die Zich sedert zondag in Algerije voltrokken hebben of nog aan schijnen te kondigen. Door een overwinning van de revolutionaire groep Ben Bella ep zijn militaire aanhangers, zou zeker snel het vonnis over de akkoor den van Evian worden geveld en zelfs een onderlinge machtsstrijd tussen de ge matigde elementen van Ben Khedda en de ultra's wil Parijs om begrijpelijke re denen met alle middelen helpen voorko men. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond ën Haarlem 2 Uit het binnenland2 Beeldverhalen2, 8 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3 Onder Ons4 Langs sluizen en havens4 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee5 Kerkelijk Leven6 Kunst 7 Horen en Zien 7 Feuilleton 8 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Topsy 10 Sport 11 Luidsprekers10 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's (Van onze correspondent) LONDEN Verwacht wordt, dat de Britse minister van Binnenlandse Zaken, Butler, vandaag in het Lagerhuis zal ver klaren, dat de fascistische groep, die zich met de naam „Britse nationaal-socialisti- sche partij" tooit, voortaan Trafalgar Square niet meer voor demonstraties zal mogen gebruiken. De regering kan het recht van politieke groepen, om bijeen komsten op het plein te houden, wel niet openlijk aantasten, maar het departement Een beeld van de rumoerige vecht partij zondag op Trafalgar Square in Londen, waar een groep leden van de „Nationaal Socialistische Beweging" de eerste openluchtbijeenkomst sinds de oorlog hield. Het was er allemaal weer; de leuzen, de banieren (die in grote trekken gelijk waren aan de S.A.- standaardde anti-Joodse toespraken ende knokpartij. van Publieke Werken kan, in overleg met de Londense hoofdcommissaris van politie, politieke en andere groepen van het plein weren. Er wordt scherpe critiek op de regering uitgeoefend, dat de demonstratie van de Britse nazi's mocht doorgaan, omdat de incidenten verwacht hadden kuhnen wor den. De weigering om de betoging te hou den had kunnen, worden gegrond op de wet op de openbare orde, welke irtgrijpen uitdrukkelijk mogelijk maakt, wanneer er gevaar voor 'ordeverstoring dréigt. Onlangs werd een anti-kernbomdemon- stratie op Trafalgar Square niet toege staan, hoewel toen slechts sprake was van een vredelievende zitdemonstratie. De bijeenkomsten van- deze fascistische groepen is volkomen misleidend omdat de betekenis van een groepjè opgeschoten jongens en andere gêestelijk-onvolwasse- nen, buiten alle verhouding wordt opge blazen. De „Britse nationaal-socialistische beweging" bestaat uit 35 leden en mis schien nog eens dit zelfde aantal aspirant leden en sympathiserênden. Het aantal personen op Trafalgar Square dat enig medeleven toonde was nog kleiner. Indien de paar duizend tegenstanders en nieuws gierigen thuis waren gebleven hadden de Britse fascisten in hun hemd gestaan. Zonder twijfel zal de leider van de beweging, de leraar Colin Jordan, die verbonden is aan een middelbare jon gensschool in Coventry, de stad die door de Duitsers is gebrandschat in moei lijkheden komen. Gisteren liepen drie jon gens uit zijn klas weg. Er zijn bij de onderwijsautoriteiten brieven met klachten over de politieke activiteiten van Jordan uit het gehele land binnengekomen. De laatste sporttoto van dit seizoen heeft voorlopig twee deelnemers met het maxi mum aantal punten (13) opgeleverd. Voor de tweede prijs kwamen 55 mel dingen van 12 punten binnen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1