FAAM Nederland heeft er een gemeente bijgekregen AGENDA Kamuk en Tipak twee Eskimojongetjes Indonesiërs voeren een zenuwenoorlog" T Polïe Pelll en PinMo NAAIMACHINES ENGEL Uit trein gevallen i Minister Toxopeus installeerde de gemeenteraad van Noordoostpolder Koningin bezocht kinderziekenhuis Max Tailleur naar de militairen op Nieuw-Guinea Plattelandsjeugd uit gehele wereld in Lunteren bijeen Infiltranten trachten steeds gevechten te vermijden Nog meer kou f DINSDAG 3 JULI 1962 fantastl Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk Kerkelijk nieuws Japanse priester in ons land Kort nieuws SCHOUT-BIJ-NACHT REESER: 31. „Hé, jij daar beneden, kun je me ook uitleggen hoe een hooiberg rijden kan?" „Wat is dat nu.denkt Zilvertje bang.„Er praatte iemand. en ik zie niemand....!" Als ik wilde zou ik nu bang kunnen zijn....!!" „Oei! Wat ergIk hoor al weer pratenIk loop gauw naar moe derMen hoeft niet bang te zijn om voorzichtig te wezenEn hij laat de kar met hooi vallen. c Sé sS a Sa De 15-jarige scholier P. van Dijk uit Ommen is gistermiddag uit de trein Kam pen—Zwolle gevallen. Hij was op slag dood. De jongen, die in Kampen op school ging en dagelijks op en neer reisde, heeft een portier geopend. Toen de wind er vat op kreeg, sloeg het met geweld open, waarbij de jongen waarschijnlijk naar buiten werd gesleurd. Een broertje van het slachtoffer zat in dezelfde trein en zag het ongeluk gebeuren. Hulp. In 1961 traden 60 Nederlandse deskundigen en 15 assistent-deskundigen in dienst van de voedsel- en landbouwor ganisatie van de Verenigde Naties. In dit jaar werd door deze organisatie technische hulp verleend bij 435 ontwikkelingspro jecten in 88 landen en bij 38 regionale pro jecten en opleidingscentra. Advertentie De minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, heeft gisteren in het voorlopige raadhuis te Emmeloord de nieuwe gemeenteraad van de jonge ge meente Noordoostpolder geïnstalleerd. Hij hield de raadsleden voor dat de gemeente Noordoostpolder nu een volwaardig lid was geworden van de grote groep Nederland se gemeenten. „Bij de lusten van de zelfstandigheid komen nu ook de lasten van het besturen. De tijd van louter ad viseren is voorbij, de tijd van het zelf standig beslissen is aangebroken", aldus de minister. De vergadering begon veel later dan het vastgestelde tijdstip. De Ramspolbrug bij de Kampertoegang van de nieuwe ge meente raakte namelijk defect, waardoor vele officiële gasten een half uur moes ten wachten totdat de brugwachter kans zag met handkracht de brug naar bene den te draaien. Bij de wachtenden waren o.m. de com missaris der Koningin in Overijsel, ir. J. B. G. M. ridder de van der Schueren en vele leden van Provinciale Staten. Toen zij eindelijk de nieuwe gemeente had den bereikt werden zij in het feestelijk versierde centrum van de Noordoostpol der ontvangen door loco-burgemeester ir. A. P. Minderhoud. De nieuwe burgemees ter, F. M. van Panthaleon baron van Eek, wordt op 5 juli geïnstalleerd. Ir. Minderhoud is vele jaren opgetreden als landdrost. Minister Toxopeus merkte in zijn in stallatierede op, dat de installatie van de nieuwe raad van een nieuwe gemeente in Nederland een zeldzaamheid is. De be windsman herinnerde eraan dat in 1930 de eerste Zuiderzeepolder, de Wieringermeer, droogviel. Op 1 juli 1941 werd de nieuwe' gemeente Wieringermeer ingesteld. De Noordoostpolders is de tweede nieuwe ge meente in het gebied van de vroegere Zuiderzee. De polder kreeg een aparte status Het gebied werd namelijk niet ingedeeld bij een provincie en daardoor ontstond een bijzondere en directe verhou ding tussen de rijksoverheid en de pol derbevolking. De rijksoverheid werd vertegenwoor digd door de landdrost en deze functiona ris vormde als het ware een personele unie: enerzijds was hij directeur van de Dienst Noordoostpolder, anderzijds land drost. Enerzijds was hij belast met het technische werk, de ontginning en de bouw, anderzijds was hij belast met het bestuurlijke werk, dat normaal door een gemeentebestuur wordt verricht. In 1946 werd een adviescommissie ingesteld die de landdrost terzijde zou staan bij het verrichten van zijn bestuurlijke arbeid. De ze adviescommissie nam de plaats in van een gemeenteraad, zij het dan ook dat haar geen bevoegdheid werd gegeven om beslis singen te nemen. Met de groei van de pol der groeiden ook de verschillen van me. ning. Hiervan noemde minister Toxopeus de indeling bij een provincie of' het vor men van een twaalfde provincie en de in stelling van vier gemeenten in het gebied van de Noordoostpolder of de vorming van één gemeente. Het laatste vraagstuk, al dus de bewindsman, is opgelost. Het eer ste vraagstuk daarentegen is pas tijdelijk tot een oplossing gekomen door de voor lopige indeling bij Overijsel. „Sommigen zeggen dat niets zo bestendig is als het tijdelijke, maar ten aanzien van de inde ling van de Noordoostpolder hebben zowel de volksvertegenwoordiging als de minis terraad de indeling een tijdelijke genoemd" zei de minister. Koningin Juliana heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan het Goois Kinder ziekenhuis in Huizen, dat vijftig jaar be staat. Na een korte uiteenzetting door geneesheer-directeur dr. W. J. Steijling maakte de koningin een uitgebreide rond wandeling. Zij bleek goed op de hoogte te zijn, stelde deskundige vragen en on derhield zich hartelijk met de kinderen. In de gymnastiekzaal liet dr. A. C. van Swol zien hoe de kinderen met toestellen leren lopen. In de afdeling fysische therapie werd de koningin toegezongen met het lied „In Den IJaag daar woont een graaf". De koningin zong het liedje met de kinderen mee. Bij het bezoek aan het openluchtzwembad, dat vrijdag als geschenk zal worden aangeboden, werd de Engelse verpleegster Edith Ford die de prijs heeft gewonnen als „beste ver pleegster van het jaar", aan hare maje steit voorgesteld. Terwijl de koningin op zeker moment in gesprek was met de geneesheer-direc teur zag een der kinderen kans haar tasje open te maken en daar een en ander uit te halen om eens nader te bekijken. De koningin liet het kereltje even zijn gang gaan, waarna zij met een vrien delijke opmerking zijn aandacht op an dere zaken richtte. c Grote Kerk, vandaag 20 u.: Improvisatie wedstrijd door deelnemers aan orgelcon cours. Woensdag 20 u.: Concert door jury leden. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Rear Window", 18 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „Liefdes avontuur in Rome", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „De rimboevech ters van Birma", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „On the Water front", 18 j. Minerva, vandaag en woensdag 20.15 u.: „Es war eine rauschende Ballnacht", 18 j. Woensdag 14.30 u.: „Met muziek meer mans", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u„ „Return to Peyton Place", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „De schrik der Oceanen", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Lola", 18 j. Monopole (Zandvoort), vandaag en woensdag 14.30 u.: „De zingende hertog", a.l. Vandaag 19 en 21.30 u.: „Misdaad en strip-tease", 18 j. Woensdag 19 en 21.30 u.: „De gemaskerde contra Scotland Yard", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62) Frans Halstentoonstelling: 10-17 u., zondag 13-17 u., woensdag ook 20-22 u. Tot 30 sept. Teylers Museum (Spaarne 16): Tentoon stelling van Italiaaise tekeningen, 10-17, zondag 13-17 u. Tot 22 juli. Vishal (Grote Markt): Expositie van een keuze uit het moderne kunstbezit van de gemeente Haarlem, 10-17 u.: zondag 13-17 u. Tot 29 juli. Museum „Het huis Van Looy" (Kleine Houtweg): Expositie van een keuze uit het oude bezit van het Frans Halsmuseum, 10-17 u.; zondag 13-17 u. Tot 30 sept. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw-Heilig- land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van Heinz Nassner, 9-17 u„ tot 22 juli. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Gedurende de maand juli expositie van tekeningen van Ivos Heude, 10-22 uur. DIVERSEN Waaggebouw (hoek Spaarne-Damstraat) Taveerne, met zang door Cobi Schreyer en poppenspel door „Merlijn". Iedere avond geopend vanaf 8 u. „Adam en Eva" (Raamvest 5): Iedere avond van 8 u. af café-chantant. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van 29 juni). DINSDAG 3 JULI City, 20 u.: „Anna Karenina". WOENSDAG 4 JUL City, 20 u.: „Anna Karenina". Rex, 20 u.: „Primitieve driften". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. DINSDAG 3 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Mees ter Vlubber, de vliegende schoolmeester". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „The mis fits". WOENSDAG 4 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Mees ter Vlubber, de vliegende schoolmeester". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „The mis fits". DINSDAG 3 JULI Marquette-theater: geen voorstelling. WOENSDAG 4 JULI Marquette-theater: „En schiep vrouw". de Bedankt voor Hillegersberg (wijkge- meente Terbregge) dr. C. Graafland te Woerden. (Van onze Amsterdamse redacteur) Max Tailleur, de koning onder de mop pentappers, zal in september drie weken lang in Nieuw-Guinea verblijven om de militairen hun zorgen een ogenblik te doen vergeten. Hij zal daar optreden in een programma van een uur en hoopt met een helikopter ook de eenzame posten te bezoeken. De Amsterdamse cabaretier komt niet met lege handen op Nieuw-Guinea aan. Hij heeft een groot bedrijf bereid gevon den de militairen tijdens de voorstellingen een consumptie aan te bieden, een siga- rettenfabriek heeft hem een grote partij rookwaar toegezegd en met andere bedrij ven is hij nog in onderhandeling. Max Tailleur wenst voor het optreden in Nieuw Guinea geen honorarium te ontvangen. Ook de reiskosten zal hij zelf dragen. Wel heeft hij zich hoog verzekerd: „Ik heb me laten verzekeren voor een half miljoen gulden, want ik wil na mijn dood een goed leven hebben". De toernee door Nieuw-Guinea zal wor den ingepast in de grote wereldreis, die Max Tailleur op 1 augustus begint. Enke le jaren geleden maakte hij eveneens een grote reis langs de Nederlandse kolonies in verre landen. Deze maal staan op het programma Australië, Nieuw-Zeeland, Hongkong, Singapore, Bangkok en Karachi. In Australië en Nieuw-Zeeland zal Tail leur worden vergezeld door de geëmigreer de Amsterdamse bioscooporganist Ber nard Drukker. In Australië en Hongkong zal de moppentapper ook voor de televi sie optreden. ,De Doofpot" jubileert Max Tailleur heeft de deuren van zijn cabaret „De Doofpot" op het Rembrandt- plein al gesloten. Tot zijn vertrek treedt hij op in het Kurhauscabaret in Scheve- ningen. Eind september, wordt «De, Doof pot" heropend met een speciaal program ma ter gelegenheid van het tienjarig be staan. De tiende verjaardag wordt op 7 november op bijzondere wijze gevierd. Bovendien zullen er in Arnhem, Utrecht, Hilversum en Rotterdam gala-voorstellin gen worden georganiseerd ten bate van spastische kinderen. Advertentie De beste Zweedse - Zwitserse en Duitse merken. Japanse Zig-Zag naaimachines, electr. in koffer 350.- Haarlem - Tel. 14444 Grote Houtstraat 181 Ongeveer honderd gedelegeerden uit ver schillende werelddelen hebben gisteren in het conferentie-oord „De Blije Wereld" in Lunteren de openingszitting bijgewoond van de derde Wereld Plattelandsjongeren Conferentie, die een week zal duren. Het thema van de conferentie is: „Een betere plattelandsgemeenschap voor een betere wereld". Uit verschillende deelnemende landen, waren ministers aanwezig. De con ferentie is op verzoek van de World As sembly of Youth (W.A.Y.) door de Ne derlandse Jeugdgemeenschap georgani seerd. De gedelegeerden zullen zich op de werk vergaderingen bezighouden met het platte land en de voedselproblemen, de invloed van de stijgende landbouwproduktie en de specifieke rol van jongerenorganisaties in zake voorlichting, opvoeding en actiepro gramma's. In het bijzonder het laatste punt wordt van belang geacht. De totstand koming van plattelandsjongerenorganisa ties en toekomstige activiteiten binnen de anti-hongercampagne, zullen worden be sproken. Met zijn vrouw, zijn in een kleurige ki mono gestoken 25-jarige dochter, zijn Duitse schoonzoon en zijn kleinzoon van vijf maanden arriveerde op Schiphol de 57-jarige hoge Japanse Shinto-priester Matsubara, die een bezoek aan Europa brengt en die op 1 augustus door de paus zal worden ontvangen. Hij zal de eerste Shinto-priester zijn. die deze eer te beurt valt. De Japanse geestelijke heeft de zorg voor een altaar," opgedragen aan de nagedach tenis van gouverneur Nobunga Oda, die 400 jaar geleden het eerste vriendschappe lijke contact wist te leggen met Europa. Op 1 juli 1582 kwam hij bij een aanslag om het leven. Ongeveer 10 jaar geleden zond de toenmalige paus Pius XII een speciale 'missie naar Japan met een uit nodiging voor Matsubara om een bezoek aan het vaticaan te brengen. Deze zal nu aan deze uitnodiging gevolg geven. Hij zal de Paus een wit-rood-paars gewaad aanbieden, zoals de Japanse keizer als hoofd van de Shinto-religie tijdens ceremoniele gebeurtenissen pleegt te dragen. De familie Matsubara zal enkele dagen in Amsterdam doorbrengen voor zij via Parijs naar Frankfort reist, waar zijn schoonzoon woont. Vandaar vertrekken de geestelijke en zijn vrouw naar Rome. Kleuter verdronken. In Amsterdam is de 4-jarige Martinus Sies te water ge raakt en verdronken," toen hij op een langs de waterkant liggende gasbuis speelde en zijn evenwicht verloor. Aangekleed. In Rotterdam hebben in brekers uit een damesmodezaak voor een waarde van 5.000.aan japonnen, man tels en mantelpakjes gestolen. 2425. Die zeehond hadden ze dus niet te pakken gekregen. Eigenlijk vonden ze dat wel jammer; want ze hadden het wel leuk gevonden, als ze met buit thuis ge komen waren. Maar even later hadden ze wel iets an ders om aan te denken Kamuk keek ongerust op en wees naar de lucht. Kijk eens het gaat stormen. We moeten maken, dat we weg komen! 2627. Kamuk had gelijk; de lucht werd donker en het begon hard te waaien. Gauw naar de kajaks! riep hij. Kijk eens, hoe die golven beginnen te rollen! Ze renden over de schots naar de plaats, ivaar ze hun bootjes op de rand hadden achtergelaten. Die brachten ze in het wa ter, ze stapten er in en begonnen haastig te peddelen. Het was hoog tijd, want de golven wer den steeds hoger en wilder HOLLANDIA (AP) „Indonesische pa rachutisten en Nederlandse militairen spe len verstoppertje in de oerwouden van Nieuw-Guinea. Op kleine schaal wordt in dit onmetelijke gebied reeds oorlog ge voerd. Er hebben schoten geklbnken eh er zijn mensen gesneuveld. Toch duidt de taktiek erop dat men" met een zenuwen oorlog te maken heeft. De Indonesiërs ho pen het ons zo lastig te maken dat Ne derland gedwongen zal zijn hun eisen aan de conferentietafel in te willigen". Dit ver klaarde schout-bij-nacht Reeser, comman dant van de Nederlandse strijdkrachten op Nieuw-Guinea. „Het is de enige reden waarom zij begonnen zijn". Schout-bij-nacht Reeser zei voorts, dat hoewel er ongeveer 500 Indonesische pa rachutisten zijn neergelaten sinds 26 april er nooit één parachutist is doorgedrongen in een dorp van enige betekenis. Hij ver geleek de Indonesische operaties met de last die men ondervindt van tien jonge vandalen, die ruiten ingooien. „Er zijn meer dan tien politiemannen nodig om hen in de hand te houden" zei hij. De Nederlandse bevelhebber zei dat de parachutisten zich niet gedragen als gue- rillastrijders maar als agitators, die pro beren de Papoea's aan hun zijde te krij gen, overigens met heel weinig succes. „Zij vechten alleen als zij gedwongen worden te vechten en daarna vluchten zij. Vrijwel elke keer laten zij een of twee doden achter. Zij hebben honderden man nen verloren, die gesneuveld of gevangen genomen zijn. Wij hebben slechts vijf men sen verloren" Schout-bij-nacht Reeser zei dat de para chutisten geprobeerd hebben de plaatselij ke bevolking op hun hand te krijgen. Zij zijn nu ten zeerste gedemoraliseerd, om dat precies het omgekeerde gebeurt. Als zij zich overgeven geven zij als reden op: honger en teleurstelling over de vijandig heid van de Papoea's. Niettemin zijn de infiltraties een grote belasting voor de Nederlanders. Zij moeten hun kleine garnizoenen op Nieuw-Guinea versterken en zij worden ernstig belem merd bij de uitvoering van het program ma voor de ontwikkeling van het land, dat zo achterlijk is dat anthropologen er door gefascineerd raken. De Nederlandse ambtenaren trekken ge leidelijk uit Nieuw-Guinea weg en het gouvernement vindt onder de huidige om standigheden weinig mensen die hun plaat sen willen innemen. Er zijn 3100 ambte naren nodig dm het ontwikkelingsprogram ma op bevredigende wijze uit te voeren. Er zijn echter nog slechts 2500 ambtena ren beschikbaar. Langs de Marorivier in Merauke lig gen leden van de Papoea-politie in stelling, de wapens gericht op het oerwoud aan de overkant, waar zich mogelijk Indonesische parachutisten verborgen hóuden. Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie, die gisteren voor de kust van Noorwegen lag, trok naar Zuid-Zwe den en nam nog in diepte toe. Via de Noordzee wordt daardoor met een krach tige tot harde noord-westelijke wind op nieuw koude lucht naar onze streken ge voerd. Ook morgen duurt deze aanvoer van koude lucht voort, zodat de tempe ratuur vooral overdag ver beneden nor maal blijft. Met de aangevoerde lucht drijft veel bewolking mee, waaruit af en toe een bui kan vallen. Over het algemeen zal de buiïgheid in het noorden en oos ten van het land groter zijn dan in het zuid-westen. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen M binnen- en buitenland «ij 2 c Neerslag: laatste 24 uur. M V Den Helder regenbui nnw 14 2 Ypenburg geheel bew nw 16 0 Vlissingen zwaar bew wnw 16 0 Eel de regenbui wnw 14 2 De Bilt geheel bew w 15 0 Twente zwaar bew wnw 14 3 Eindhoven zwaar bew w 16 0 Zd-Lirnburg zwaar bew w 16 0,4 Helsinki geheel bew z 20 0 Stockholm zwaar bew z 20 0 Oslo regenbui wnw 23 2 Kopenhagen regenbui w 16 1 Aberdeen regenbui nnw 15 0,1 Londen zwaar bew nnw 24 0 Amsterdam zwaar bew nw 15 0,2 Brussel geheel bew w 19 0 Luxemburg zwaar bew. w 17 0 Parijs zwaar bew w 24 0 Bordeaux onbewolkt windst. 26 0 Grenoble onbewolkt windst. 25 0 Nice onbewolkt n 24 0 Berlijn regenbui w 14 4 Frankfort geheel bew wnw 18 5 München regen wzw 18 12 Zurich geheel bew wnw 19 0,1 Genève licht bew. windst. 23 0 Locarno onbewolkt windst. 25 0 Wenen regen wnw 19 3 Innsbruck regenbui verand. 16 3 Belgrado zwaar bew w 22 0 Athene licht bew. nw 0 Rome onbewolkt windst. 27 0 Ajaccio onbewolkt no 27 0 Madrid onbewolkt windst. 32 0 Mallorca onbewolkt windst. 28 0 Lissabon onbewolkt nnw 32 0 Woensdag 4 juli Maan op 6.59 uur onder 22.36 uur. Maanstanden 10 juli 0.40 uur eerste kwartier. 17 juli 12.41 uur volle maan. 24 juli 5.19 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 3 juli Hoog water 4.24 en 16.55 uur. Laag water 0.09 en 12.27 uur. Woensdag 4 juli Hoog water 5.07 en 17.34 uur. Laag water 0.49 en 13.09 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2