LANGS SLUIZENENHAVENS L Aantal verkeersongelukken in Velsen niet verontrustend COUPONS COUPONS COUPONS COUPONS COUPONS $er Vakantie WOENSDAG 4 JULI BEGINT ONZE BEKENDE VERKOOP VAN CASTLE LINE Hoe de duiven vlogen Kort IJmondnieuws Jaarverslag gemeentepolitie Havenberichten Zwingli-Bond pleit voor bundeling Vrijzinnig protestanten IJmondverenigingen vandaag en morgen Meer teenagers naar Gemeentebibliotheek Vrijspraak voor pastoor in hoger beroep DINSDAG 3 JULI 1962 Don Boscoschool brak met schoolreistraditie Arie van der Veer Door samen te lopen voorkomen wij slopen r j I mmmm VAST TAPIJT groot genoeg voor uw kamer ■fr Kokostapijt Haargaren lussen tapijt Plastoflor Hairlus tapijt LINOLEUM Grote coupons Linofeit Houtnerf -fc Balatum Marmoleum GORDIJNSTOFFEN Nog nooit hadden wij zo'n kollektie -fr Moderne drukstoffen Cretonnes TÜr damast -fa Dobby's Ploegstoffen SUNART JAPONSTOFFEN Nog juist vóór de zomer ■jV Ploegstoffen Handdrukstof van Paapje en Wim van der Doef Bart L. Joris Wasmachines - Centrifuges Gemeentereiniging trok personeel uit kop van Noord-Holland aan Dodelijk ongeluk bij grasbaanraces in Osnabruck Kerkelijk nieuws Sport in de IJmond 11 I\T IIET JAAR 1890 bracht de Castle Line een schip onder de naam Dun- nottar Castle in de vaart, groot 5.625 reg. ton bruto en uitgerust met een stoom machine van 7.000 pk. Het was het eerste schip van bovengenoemde maat schappij met twee schoorstenen. Die Dunnottar Castle ging in 1907 in charter varen van de Panama Railroad voor de dienst New York-Panama en ging in 1909 toeristenreizen maken voor Sir Henry Lunn. De Castle Line verkocht het schip in 1913 waarna het de naam Caribbean heeft gekregen. De Castle Line werd in 1900 gecombineerd met de Union Line en sedertdien heet de maat schappij Union Castle Line, die zich in het bijzonder belast met de vaste lijn dienst van Engeland op Zuid-Afrika. Toen in 1936 vijf nieuwe schepen aan de vloot werden toegevoegd was daar een nieuwe Dunnottar Castle bij, een schip van 15054 reg. ton bruto en 171 m, lang, dat werd gebouwd in Belfast bij het bekende scheepsbouwbedrijf van Har- land Wolff, die menig schip voor de Union Castle Line bouwde. Nog niet zolang geleden heeft de maat schappij het schip echter van de hand gedaan en Messrs Incras Steamship Co Ltd te Monrovia in Liberia werd de nieu we eigenaar, maar bracht het niet meteen in de vaart. De N.V. Dok en Werf Mij Wilton Fyenoord te Schiedam kreeg de bijzondere opdracht de Dunnottar Castle een grote verbouwing te laten ondergaan en daartoe werd het schip op 27 februari 1959 uit Engeland gesleept en bij de werf in Schiedam afgemeerd. De nieuwe eige- naeren hadden het schip aangekocht met als doel het te laten verbouwen tot een modern passagiersschip geschikt voor het maken van cruises van New York naar het tropische vaargebied van de Caraï- bische Zee. In ongelooflijk korte tijd heeft de werf in Schiedam het schip omgebouwd en het toen het 9 maanden later gereed lag was er weinig van het oorspronkelijke aanzien overgebleven. De twee masten werden verwijderd en daarvoor in de plaats kwam en kleine mast, die voor de moderne schoorsteen is geplaatst. Vrij wel alle dekken ondergingen een wijzi ging en voor het onderbrengen van circa 600 passagiers werden 214 hutten inge bouwd. Om de 300 leden van de beman ning onder te brengen werd de bestaan de accommodatie uitgebreid met 2 ruim ten op het hoofddek vóór en achter, ge schikt voor circa 72 man en een ruimte achterop het A-dek voor circa 20 man. In Oosterwijk hebben het schoolbestuur van de Don Boscoschool en de ouder commissie gebroken met het traditionele schoolreisje voor de kinderen, wat naar hun mening met het tegenwoordige druk ke verkeer heel wat verantwoording vraagt van de leiders. Zo besloot men de kinderen zelf een gekostumeerde op tocht te laten verzorgen, die uitstekend is geslaagd, met daarna verschillende wedstrijden voor kinderen in het sportpark Adrichem. Voor de gekostumeerde optocht bleek veel belangstelling te bestaan ook bij de leerlingen van andere scholen, die verlof kregen om een en ander van nabij te bezien. Op het sportveld waren op acht plaatsen wedstrijden. Alle kinderen kregen een prijsje. Bonte Duif Van de Postduivenhoudersver- eniging .Bonte Duif1' te IJmuiden namen dit weekeinde 124 duiven deel aan een wedvlucht van Roosendaal af o-ver een afstand van 103 km. De lossing van de duiven geschiedde om 9.15 u/ur. Een duif van J. Minneboo bereikte als le het hok om 11.03 uur; de laatste prijsduif om 11.28 uur. De uitslag was als volgt: J. Minne boo 1—3—11—16; J Kaldenboek 2—17—23—24; G. van Zutphen 4—25; E. Kling 5—7821; P. Verscheuren 6—910—19; Sj. Hees 12—1415; Wielart 13; R. Middelkoop 18; W. Wilms Floet 20; W. Opbergen 22. De Snelvlieger Van de Postduivenhouders- vereniging ,,De Snelvlieger" te IJmuiden-Oost namen dit weekeinde 199 duiven deel aan een wedvlucht van Roosendaal af over een afstand van 104 kilometer. De lossing van de duiven ge schiedde om 9.15 uur. Een duif van S. Voet be reikte als eerste het hok om 11—20 uur; de laatste prijsduif om tl250 uur. De vlucht had een slecht verloop. De heer F. de Boer draaide zes vliegduiven goed in de prijzen. De uitslag was als volgt: S Voet 1; C. G. Zwanenburg 2 7—14—18; B. Visser 3—20 - 30 - 36; E. de Boer 4—17; F. de Boer 5-11—12—24—26—27; J. Wijker 619; F. Reker 8: J. v. d. Kammen 9; H. J. Broek 10; G Boender 133139; O. Wezelman 15: Joh. Broek 16—28—38; J. Koom 21—35: A. J. Ham 22; R. Jung 23; W. Remmers 25; A v. d. Zee 29; B. Glas 32—37; Jac. Broek 33- 34; G. Godde 40. De kampioenen Vitesse 1. C. Zwanenburg 385 punten; 2. S. Voet 376 punten; 3. J. v. d. Kam men 367 punten; 4. E de Boer 361 punten; 5. H J Broek 358 punten; 6. B. Visser 345 punten; 7 Gebr. Boender 341 punten; 8. J. Koorn 340 pun ten; 9. F. Reker 323 punten; 10. Joh. Broek 321 punten. IJmuiden Van de Postduivenhoudersver- eniging „IJmuiden" te IJm/uiden namen dit weekeinde 90 duiven deel aan een wedvlucht van Roosendaal af over een afstand van 103 km. De lossing van de duiven geschiedde om 9.15 uur Een duif van G. v. d. Struik bereikte als eerste het hok om 11.09 uur; de laatste prijs duif om 11.28 uur. De uitslag was als volgt: G. v. d. Struik 1>11; A. J. Waal 216; A. Voet man 318; J. de Waard 4; F Piers 5—6912: J. Eelsing 7; J. v. Opbergen 81317; S. de Waard 10; W. Kaale 14; P. Hoekstra 15. De IJmonder Van de Postduivenhouders- vereniging „De IJmonder" (Zaterdagsvliegers) te IJmuiden namen dit weekeinde 30 duiven deel aan een wedvlucht van St. Denis af over een afstand van 424 kilometer. De lossing van de duiven geschiedde om 6.45 uur. Een duif van Suurmond bereikte als eerste het hok om 13.49 uur; de laatste prijsduif om 13.56 uur. Ondanks de N.wind had de vlucht een snel verloop. Kam pioen Mid-fond: 1. Knapen; 2. V. d. Scheer en 3. Suurmond. De uitslag was als volgt: Suur mond 1; v. d. Scheer 2—3; Knapen 4; v. Slooten $-6. Oranje Nassau Van de postduivenhouders- verenigmg „Oranje Nassau" te IJmuiden namen dit weekeinde 72 duiven deel aan een wedvlucht van Roosendaal af over een afstand van 102 km. De lossing van de duiven geschiedde om 9.15 uur Een duif van A. de Waard bereikte als eerste op het hok 11150; de laatste prijsduif om 11301. De heer J. Ulehake werd eerste Kampioen Vitesse, gevolgd door de heren A. Broek en M. Rutte. J. Sikkelerus. P. Visser. De uitslag was als volgt: A. de Waard 12—910; A. Broek 311; J. Ulehake 4; F. Bruisschaart 5 613; P Visser 7—14; J. v: Sikkelerus 8—15; M Rutte 12. De bestaande Harland Wolff hoofdmo toren, elk van 4750 pk worden vervangen door twee 7 cil. Fiat dieselmotoren van elk 8400 pk. De nieuwe rederij bracht het schip onder de naam Victoria in de vaart. Het tweede schip is de Nassau, die in 1951 was aangekocht, die in 1923 werd ge bouwd, oorspronkelijk Mongolia heette, daarna Rimutaka en tot 1951 Europa. In het afgelopen weekeinde heeft de Victoria een bezoek aan Amsterdam gebracht. Zij vertrok in de namiddag met bestemming Leith. „Door samen te lopen, voorkomen wij •■lopen", is het motto van de puzzel- ioandeltocht van anderhalf uur, die vrijdagavond wordt gehouden ten bate ian de restauratie van de vastorie van le Ned. Herv. Goede Herderkerk in Jmuiden-Oost: Iedereen, van welke eeftijd ook, kan, tegen een gulden in schrijfgeld, meedoen aan deze puzzel- vandeltocht. De start is om 19 uur bij iet catechisatielokaal van de Goede- erderkerkVeiserduinweg 52, en gaat lan verder per minuut of per twee ninuten, al naar gelang het aantal leelnemers. Men komt ook weer bij het :atechisatielokaal terug. Men kan zich lanmelden bij de heer G. de Nijs, Mnge Nieuwstraat 462, IJmuiden. Parel van Frankrijk. De Aquarium vereniging Velsen organiseert vrijdag avond in het Cultureel Centrum te IJmui den een bijeenkomst tijdens welke de heer J. P. Zoutewelle uit Den Haag een kleuren film vertoont met de titel „Bretagne, parel van Frankrijk". Aanvang 20 uur. Sparen. Bij de Rijkspostspaarbank in IJmuiden werd in juni ingelegd 371.571,! en uitbetaald 360.121,82. ?:;-v x - -v .v..-X'.-.'.v.-.'. (vX'X.V'xv In 1961 zijn in Velsen 855 verkeersonge vallen ter kennis van de politie gekomen. In vergelijking tot 1960 betekent dit een toename van het aantal ongevallen met 8,4 percent. In vergelijking met het gemiddel de landelijke cijfer (7,2 percent) is deze toeneming niet verontrustend. Dit blijkt uit het jaarverslag van de ge meentepolitie in Velsen. De meeste onge lukken werden veroorzaakt door het niet verlenen van voorrang, de Wijkerstraat- weg en de Lange Nieuwstraat blijken de gevaarlijkste wegen te zijn. Het aantal on gelukken op de Lange Nieuwstraat is na het gereedkomen van de gescheiden rij banen met parkeerhavens aanmerkelijk teruggelopen. De voorbereidingen voor de aanleg van de nieuwe weg ten westen van het sportpark verkeren in een vergevor derd stadium. Het is te verwachten dat met de aanleg van deze weg binnen een afzienbare tijd een begin kan worden ge maakt. Het verkeer via de oeververbindin gen van het Noordzeekanaal nam met tien percent toe. In verband met personeelsgebrek kon aan verkeerspropaganda en -opvoeding niet die aandacht worden besteed die wen selijk en noodzakelijk geweest zou zijn. Aan de jeugdverkeersexamens namen 1756 leerlingen deel. Van dit aantal zakten 345 kandidaten voor het examen. Er is in 1961 in Velsen en omgeving veel munitie opgeruimd. Bij het demonteren van een mijn werd een kotter door brand ernstig beschadigd. Bij het spelen met mu nitie in de duinen werd een jongen ernstig gewond. In totaal werden geruimd: 766 brisantbommen, 38 mortiergranaten, 64 handgranaten, 44 raketten, 3 S-mijnen, 20 T-mijnen, 2 zeemijnen, een bom, 19 sehok- buizen, 48 ontstekers, 403 patronen, 35 lichtkogels, 253 noodseinmiddelen, 7 zakjes kruit, 12 mijnontstekers, 11 rookbommen, een kanon, twee geweren, drie pistolen en een akoestische hamer. Door de verbeterde outillage van het woonwagenkamp en de grotere werkge legenheid in de IJmond is 't aantal woon wagens sterk toegenomen. De sterkte van de afdeling reservepolitie bedroeg aan het begin van het verslagjaar 55 en aan het einde daarvan 51 leden. Vier van de reservisten werden wegen on voldoende belangstelling ontslagen. Vanuit het hoofdbureau surveilleerde de gemeen tepolitie met één en vanaf twee november 1961 met twee personenauto's, voorzien van een radio-zend- en ontvanginstallatie, bemand met een chauffeur en een waar nemer. Vele malen moest de politie op- Maandag kwamen in IJmuiden aan: Hondsch- bosch van Abe met hout voor Zaandam: Juno, Helsinki; Belgia, Gothenburg; Elsa. Domsje. met hout voor Zaandam; Belt, Oslo; Amstelstroom, Peele, Rigel, Kotka, met props voor Velsen; San Salvador, Menilla, met erts voor IJmuiden; Ma rie. Walkom: Brinda, Plymouth; Kirula, Kalman Lucas Bols I, Warma; Hedur, Lulea; Zus, Huil; Bretland, Rotterdam. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Netty van Noordzee, bijlegger IJmuiden; Arran Firth, Gent; Axel, Rotterdam; Nias, Rotterdam; Elisabeth Roorda. Swansa; Heringsdorf, Terneuzen; Malo- ja, Monrovia; Dide, La Palliee; Faience, Londen; Butjadingen, Rotterdam. Maandag vertokken uit IJmuiden: Therhild n. Mene a Lamani; Bali, Breimerhafen; Zaanstroom, Hull; Suffolk Coast Londen; Renate, Malmö; Al ge, Rotterdam; Sylt, Londen; Bab T, Ystad met zout van IJmuiden; Candide, Cobh. met wals- rr.ateriaal van IJmuiden: Fekke de Jong sr., Londen: Eckere, Rotterdam; Bovenkerk, Bre merhaven; Cyclops, Swansea; Este, Norrköpimg; Almora, Rotterdam, ledig van IJmuiden; Ener gie. Bremerhaven. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Netty, naar Norwich; Anne, Goole, met maismeel van Koog aan de Zaan; Dothe Danielsen, Wismar; Vormann Rass. Helsmgborg; Maythorn, Londen met wals- materiaal IJmuiden; Dora Fritzen, Lulea; Darm stadt, Port Said. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). treden wegens baldadigheid van de jeugd. Nadat enige malen verbaliserend was op getreden kon een (tijdelijke) verbetering worden geconstateerd. Het daggemiddelde van de Velsertunnel bedroeg 18.535 motorrijtuigen tegen 16.782 in 1960. Het grootste aantal motorrijtuigen per week werd van 13 tot 19 augustus ver werkt namelijk 163.538 (1960; 24—#0 juli 149.351). Er werden in 1961 door de politie 396 misdrijven opgelost tegen 435 in 1960, dat is bijna 63,5 percent. Het aantal zedenmisdrijven verminderde van 119 tot 84, het aantal eenvoudige dief stallen liep op tot 287 (268). Het aantal ge kwalificeerde diefstallen liep terug van 123 tot 109. De kinderpolitie behandelde 342 zaken waarvan 74 gezinszaken, 226 kinder zaken en 42 gevallen van schoolverzuim. Er werden 27 gezinsrapporten opgemaakt (behorende bij proces-verbaal ter zake misdrijf) waarvan vier betreffende meisjes. Advertentie WONINGINRICHTING - BEVERWIJK - 250 MODELKAMERS 1 vv GROENTEPRIJZEN Beverwijk, 2 juli. Aardbeien 340590 per slof; aardbeien 3462 per doosje bloemkool 3372; bospeen 2744; waspeen 2853; sperziebonen 145205; spinazie 1852; postelein 3348; bosuien 1119 sla 3Vi5; andijvie 4152. De vakantie staat weer voor de deur. De exa mens lopen op hun eind. Voor een massa mensen betekent dat; opluchting, ontspanning en het jaar lijkse verzetje. Wie even bij de reisbureaus naar binnen blikt, kan zo on geveer ramen, voor wie allemaal de verre verten lokken. Daar staan na tuurlijk niet de mensen, die niet kunnen reizen. Of omdat ze ziek zijn, gebrekkig of „zo maar" oud, of en dat i6 mis schien een nog grotere categorie omdat de pegulanten ontbreken. We hebben allemaal de mond vol over onze wel vaartsstaat. Voor velen heeft de huidige wel stand inderdaad een nieuwe horizon gebracht, velen die vroeger alleen maar van vakantie kon den dromen. Gelukkig, héél erg gelukkig. Want al schimpen wij op de bussen feestgangers, met schertsneuzen op en een maatje drank in, het is toch maar fijn, dat heel wat meer mensen er eens op uit kunnen trek ken. Goed, velen zullen het reizen-als-kunst nog moeten leren; zich eraan moeten gewennen dat je niet iedereen overlast mag veroorzaken door je dus te gedragen. Maar wie neemt het de mens eigenlijk kwalijk, dat hij een beetje uitbundig, als een jonge hond, het va kantiepad opslaat. Het zou eigenlijk wel gek zijn, na een jaar vol zelf beheersing, dat je niet een paar dagen de rem men losgooit. Pas later zullen deze dollen leren, dat je toch wel uitgela ten kunt zijn, door het wat rustiger aan te doen. Dat heeft tijd nodig. Schimp daarom niet op de bussen, die geen claxon nodig hebben omdat „Oh-was-ik-maar - hetzelfde effect heeft als het doorbreken van een geluidsbarrière. Lach erom, want het is plezierig de medemens in leut te zien; leut die in dit doodernstige land zo vaak ontbreekt, althans zeker boven de Moerdijk. U weet, dat voor u op reis gaat u allemaal din gen moet doen, die het reisgenot tot het maxi male kunnen verhogen: gas onder het pannetje uitdraaien, deurtjes dicht, centjes in de kluis, adressen achterlaten op- dat men u, onverhoopt, kan opsporen. De reis bureaus, de A.N.W.B. en allerlei instanties heb ben daar mooie lijstjes van. Maar op al die lijst jes komt niet voor; dat u ook nog even denkt aan hen, die noodge dwongen thuis moeten blijven. De straatslijper- tjes uit de dichtbevolkte buurten, het oudje in haar rolstoel, de zieke voor het raam. We doen in dit land tegenwoordig veel aan „public rela tions". Volgens Amerika is dat iets nieuws, al ge loof ik te mogen vast stellen, dat de appel tus sen Adam en Eva eigen lijk al de eerste public relation was, zij het dan zonder veel „public" en met niet al te best re sultaat. Maar public re lation wil in feite zijn zo heb ik me laten aan leunen het naar voren brengen van het goede en waarachtige. Kijk, dat kunnen we allemaal. Onze dieren laten we goed verzorgd achter (hoop ik), onze huizen kunnen we na onze terugkeer terstond en pront betrekken (wens ik u), maar doe nog eens wat aan de me demens, die niet zoals u aan de zwier kan gaan. Laat de minder-gelukki- ge in uw plezier delen. Doe eens wat voor ze. Er zijn tientallen orga nisaties en fondsen, die zich bezig houden met het vakantiewerk. Wel stap eens op zo'n buurt huis af en vraag; wat kan ik nog voor jullie doen? Stuur eens een bakje fruit of bloemen naar degeen, die u straks zal uitzwaaien en voor wie het pijnlijk stil kan worden, omdat u er even niet bent. Misschien hebt u in het magazijn nog spulletjes staan, waar mee een ander geholpen zou zijn. U hebt, neem ik aan, net als ik, even de kas opgemaakt en be paald waarheen de reis zal zijn en hoeveel dat gaat kosten. Daarbij valt een beetje „assistentie", in spulletjes of een lapje geld stellig bij in het niet. Sociaal toerisme is er, maar geloof me, beslist nog niet voor iedereen. U hebt misschien vroe ger gekampeerd en gaat dit jaar „beter". Dan is het toch zonde die tent en dat materiaal op de zolder te laten staan, ter wijl zoveel jeugdgroepen zitten te snakken om die spullen. Leen het uit. Het is maar een sug gestie, maar naar ik hoop, een goede. De progressief - vrijzinnig - christelijke Zwingli-bond heeft in een resolutie uitge sproken dat de bond het noodzakelijk acht dat er eindelijk een doelbewuste bundeling komt van alle vrijzinnig-protestanten in Nederland, die het mogelijk zal maken dat het vrijzinnig christendom tot volle ver dere ontplooiing en ontwikkeling geraakt (voortgezette reformatie). Voorts wordt in de resolutie betoogd dat de aanstelling van bevoegde, vrijzinnige theologen bij het hoger onderwijs met kracht dient te worden nagestreefd. In dit verband wordt er op gewezen, dat het aan tal vrijzinnig-theologische studenten op het ogenblik tot een ongekend minimum ge slonken is, bijvoorbeeld in Leiden tot acnt. De resolutie besluit met; „De bond van oordeel, dat de reacties van het hoofd bestuur der vereniging van vrijzinnig her vormden en van de centrale commissie voor het vrijzinnig protestantisme inzake de ontzetting van prof. Smits gekenmerkt worden door een ernstig gemis aan fier heid, en dat de poging der vrijzinnig her vormden om de ontzetting alsnog onge daan te maken, nadat deze zaak reeds definitief was afgesloten, in strijd is met de eer en de waardigheid van het vrijzin nig protestantisme". Advertentie VERKOOP - REPARATIE De grootste keuze en de beste service Het aloude en bekende adres Velserduinweg 173 - Telefoon 4463 KOOPT BIJ DE VAKMAN I DINSDAG 3 JULI De Spil, IJmuiden-oost, 19 u.: Wandel tocht De Spil. Grote Kerk, Beverwijk, 20 u.: Orgelcon cert door Bernhard Renooy. Openbare leeszaal, filiaal Wij kerstraat- weg 77, Velsen-noord, 19 tot 21 u.: de Duin pan, Santpoort-zuid, 19 tot 21 u. WOENSDAG 4 JUL De Spil, IJmuiden-oost, 19 u.: Fietsen- rally De Spil. Concordia, Velsen-noord, 20 u.: Diploma uitreiking papiervakschool. Openbare leeszaal, Plein 1945, IJmuiden- oost, 10 tot 12.30 u., 14.30 tot 17.30 u. en 19 tot 21.30 u. Filiaal Wijkerstraatweg no. 77, Velsen-noord, 14 tot 17 u. R.K. leeszaal, Willemsbeekweg no. 96, IJmuiden-oost, 14.30 tot 17.30 u. Petruszaal, Venusstraat, IJmuiden, 18.30 tot 19.30 u. Jozefhuis, Velsen-Noord, 10 tot 12 en 14 tot 17 u. Meidoornstraat 1, Beverwijk, 14 tot 15 u.: Spreekuur wethouder van Onderwijs. Steeds meer jongeren in de leeftijds groep van 14 tot 18 jaar weten de weg naar de teenagersbibliotheek te vinden, aldus het jaarverslag over 1961 van de Velsense gemeentebibliotheek. Het boeken bezit van deze afdeling moest sterk wor den uitgebreid. Speciale aandacht werd hierbij besteed aan de veelgevraagde bui tenlandse uitgaven. Ook de belangstelling van de bejaarden voor de bibliotheek nam zeer toe. Behoef tige bejaarden kunnen thans een jaar abonnement krijgen voor slechts een gul den. De vereniging „Humanitas" verricht te veel werk bij het verspreiden van boe ken onder thuiszittende bejaarden. In 1961 bezochten 15.012 personen, waar van 5.478 beneden de 15 jaar, de centrale bibliotheek. Het filiaal in Velsen-Noord boekte 1.089 bezoekers, waarvan 475 bene den de 15 jaar. Er werden 226.253 boe ken uitgeleend, tegen 22.960 in 1960. Het aantal ingeschreven lezers bedroeg 6.540, dat is 20 minder dan het jaar tevoren. Het werk voor de scholen kon worden uitgebreid. De uitstaande collecties werden aangevuld en nieuwe onderwijsinstellingen werden in de organisatie betrokken. Ook de visserij school maakt nu gebruik van de Centrale lectuurvoorziening van Scholen. Sinds 1 januari van dit jaar doet ook de huishoudschool mee. Voor de l.o.m. school werd een speciale collectie van eenvoudige boeken samengesteld. Het ligt in de bedoeling na de zomervakantie al le vierde klassen van een bibliotheek te voorzien. In totaal zijn 83 bij onderwijs instellingen ondergebracht. De reinigings- en ontsmettingsdienst van Velsen heeft in 1961 naast de tot nu toe gevolgde wegen tot het aantrekken van personeel in het najaar in overleg met het hoofd van het bureau personeelsbeheer en met medewerking van de arbeidsbureaus te IJmuiden en Schagen gepoogd, door middel van een wervingsactie in en rondom Schagen personeel, zowel voor de reini gingsdienst als voor het piantsoenbedrijf, te vinden. In advertenties, geplaatst in een aanta] dag- en weekbladen, die in de kop van Noord-Holland verschijnen, werden gega digden verzocht zich ojS een bepaalde avond te melden in een hotel-restaurant te Scha gen. De opkomst was boven verwachting. Ruim 30 personen waren aanwezig, aan wie allerlei inlichtingen verstrekt werden betreffende aard van de werkzaamheden, beloning, arbeidsvoorwaarden en sociale voorzieningen. Van degenen, die ter vergadering aan wezig waren, gaf een twintigtal zich op als sollicitant naar de betrekking van chauffeur, huisvuilophaler of tuinman. Na de nodige selectie, was het resultaat, dat 1 chauffeur en 3 huisvuilophalers in dienst zijn gekomen. i*tr Ook in hoger beroep is de 60-jarige pastoor N.G.P. uit Enkhuizen bij gebrek aan bewijs vrijgesproken van de hem ten- laste gelegde meineed. Het Haagse Ge rechtshof bevestigde vanmorgen het vrij sprekende vonnis van de Haagse recht bank. De pastoor werd ervan beschuldigd in een civiele procedure ten overstaan van de rechtercommissaris in Den Haag een meinedige verklaring te hebben afge legd. Twee weken geleden eiste de procu reur-generaal bij het hof tegen de geestelijke drie maanden gevangenisstraf. Deze priester, die destijds kapelaan van de Haagse Jacobus-parochie was, heeft vijf jaar lang elke maand een bedrag van vijftig gulden gestuurd aan een Haag se ongehuwde moeder. Dit geld zo zou de geestelijke meermalen gezegd heb ben was afkomstig van een Hagenaar, die door de moeder van het kind als de vader werd aangewezen. Na vijf jaar toen de termijn voor het instellen van een zgn. Vaderschaps actie was verstreken hielden de be talingen plotseling op. Er werd een ci viele procedure aangespannen en daar bij verklaarde de geestelijke als getuige onder ede, dat hij nimmer gelden had ontvangen van de als vader aangeduide Hagenaar en dat hij nooit had beweerd dat deze man de vader van het kind was. In deze wat mysterieuze zaak heeft de priester zich bij voortduring beroepen op zijn ambtsgeheim. Hij heeft steeds ontkend meineed gepleegd te hebben. Mnv Tijdens grasbaanraces in Osnabrueck kwamen de Duitse zijspanrijders Hoehn Raeker in een bocht in aanraking met een voor hen rijdend zijspan. Hoehn en Rae- kers kwamen beiden ten val en werden overreden door een hen achterop komend zijspan. Hoehn overleed in het ziekenhuis aan zijn verwondingen, terwijl Raeker in levensgevaar verkeert. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Arnemuiden J. Catsburg te Genderen te Bergambacht J. Kruijt te Lexmond. Aangenomen naar Hillegersberg (wijk- gem. Oranjewijk) H. C. Kranendonk te Emmen. Geref. Kerken Beroepen te 's-Gravenhage-West (wijk- gem. V) E. H. Nagel te Brussel te Vrou wenpolder A. H. Leijk, kand. te Alkmaar. Aangenomen naar Klazienaveen (vac. M. N. de Wolf) N. H. Heiner te Heinkenszand. Hengelen De Beverwijkse hengelsportvereniging „De IJmond-Vissers" heeft zondagmorgen in de Fortgaten een wedstrijd gehouden. Ondanks de grote deelname werden er slechts vijftien bovenmaatse vissen gevan gen. De voornaamste uitslagen waren: 1. J. Waterlander 4 st.; 2. H. de Boer 3 St.; .3. H. Waterlander 2 st.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 4