Curveprijs belemmerde de woningwetwoningen in bouw van Velsen Dienst voor Volkshuisvesting had een ongunstig jaar Jeugd onthulde plastieken op Beverwijkse Plantage Aardbeienveilingen begonnen - - - nn IN DE VISHAL+EN OP ZEE ninrabLnnfin i i/ ii i n A r i I/nu Wereldhandel moet uitgebreid worden Eenentwintig studenten in Lissabon uitgesloten Antisemiet gearresteerd 4 DINSDAG 3 JULI 1962 5 Klein bouw contingent Plannen T orenflats Ongeval op trawler Ongeval bij Hoogovens Jongetje onder scooter Geen voorrang verleend Directeur ILO: Vier Lutherse groepen in Verenigde Staten verenigd Philippijnse president van UNO-commissie afgetreden Ex-luitenant-generaal van de SS gearresteerd Blijkens het jaarverslag van de Dienst voor Volkshuisvesting is 1961 voor ver schillende aspecten van de woningbouw in Velsen niet gunstig geweest. Het eerste teleurstellende feit betrof de in eerste instantie wel zeer geringe toe wijzing van woningwetwoningen, die in het midden van het jaar echter wel aanmerkelijk verhoogd is. Vervolgens bleken de na de oorlog steeds geldende moeilijkheden om voor de bouwkosten van de gereedgemaakte bouwplannen voor woningwetwoningen het daarvoor door het rijk toegestane bedrag, de zogenaamde „curveprijs" te benaderen, zich in 1961 bijzonder toe te spitsen. De oorzaak van deze toespitsing was, voor zover dit door een niet-ingewijde beoordeeld kon worden, dat het rijk nog steeds bij de bepaling van de „curve prijs" als basis de bouwprijzen aanhield, die golden voor de looncompensatie in verband met de huurverhoging van 1 april 1960, terwijl daarbij ook geen, althans niet voldoende, rekening werd gehouden met de verdere stijging van bouw kosten onder andere door de invoering van de vijfdaagse werkweek. Ook de huitenwerkingstelling van de risicoregeling voor verrekening van eventuele loonstijgingen op vermelde datum bleef van kracht. De aannemers daarentegen hielden met hun prijsaanbieding uitsluitend rekening met de werkelijke kosten van het ogen blik en de loonstijgingen, die zij verwach ten, in verband met de vermelde buiten- werkingsstelling van de risicoregeling. Zo was het slechts mogelijk, behalve 27 woningen in het begin van het jaar ter completering van een plan van 1960, om verder in 1961 voor 60 woningen machti ging tot gunning te verkrijgen. Aangezien er echter voldoende plannen bij het rijk waren ingediend, bleken gedeputeerde Sta ten van Noordholland bereid, om de rest van het contingent van 1961 aan dat van 1962 toe te voegen, zodat geen woning in dit opzicht verloren is gegaan. Zelfs de meest drastische bezuinigingen op de plan nen konden de kloof tussen de „curve"- en aannemersrijzen niet overbruggen. Overigens was dat geen oplossing ge weest, want het gemeentebestur van Vel sen stond op het standpunt, dat het beter is niet dan onvolwaardig te bouwen. Het meest schrille in de „crveprijs"- ervaringen in 1961 was wel, dat er over bouw van eengezinswoningen in de woning wetsetor in het geheel niet gedacht kon worden. En waar een grote groep van de bevolking op de woningwetwoningen is aangewezen, zou het tooh uitermate te be treuren zijn, als hiervoor geen mogelijk heden tot bouw van eengezinswoningen meer zouden bestaan. Hier moet dan in het bijzonder gedacht worden aan gezin nen met medische indicaties, waarvoor het leven in eengezinswoningen nog dra gelijk kan worden, alsook voor grote ge zinnen, die in etagewoningen uiterst moei lijk passen. Behalve om nieuwe plannen tot uitvoe ring te kunnen brengen, zoals hiervoor is uiteengezet, was in het verslagjaar de moei lijkheid ook groot, om in de reeds in uit voering zijnde woningbouw goede voort gang te brengen of te houden. Dit als ge volg van het feit, dat bij een op de zgn. „curveprijs" dfgestemde aanneemsom, het aantrekken van voldoende vaklieden uiterst moeilijk is, terwijl ook daardoor het in veel te traag tempo afleveren van de benodigde bak- en kalkzandsteen niet geforceerd kon worden. Niettemin ziet het ernaar uit, dat mede door het volledige begrip en de volle medewerking van aan nemerszijde de vertraging in de opleve ring der woningen redelijk beperkt kan blijven. Ingevolge de beslissing van gedeputeer de staten van Noordholland werd in februa ri voor het jaar 1961 slechts een bouw- contingent van 87 woningwetwoningen toe gekend. Deze wel zeer geringe toewijzing is aan leiding geweest tot een protest van het gemeentebestuur. Van een extra verstrekt contingent wo ningwetwoningen voor de IJmond heeft Velsen er 171 toegewezen gekregen, ver hoogd met 20 percent voor woningen die in een of ander montagesysteem zouden worden gebouwd. Naast dit contingent woningwetwoningen werd aan Velsen een extra toewijzing ver leend voor de bouw van 150 woningen ten behoeve van degenenen die betrokken zijn of worden bij de havenmondwerken van de rijkswaterstaat. Voor deze woningen werd geput uit het landelijk contingent voor bouw met toe kenning van premie ingevolge de premie verstrekking woningbouw 1960 in de A-sec tor, door woningbouwverenigingen met ga rantie van de gemeente. Voor realisering van deze bouw werd de „Woningstichting Velsen" aangewezen. Zoals nader in dit verslag zal blijken, kon een plan voor deze woningen tijdig gereedgemaakt en tot uit voering gebracht worden. Voorts mocht het W. F. Visserhuis met 34 bedden worden uitgebreid en was er Rijksgoedkeuring voor de bouw van 22 woningen voor particlieren en 153 wonin gen in de vrije setor. De woningtoewij zing was in het totaal 598 woningen. Dit te meer, omdat het hoger wonen, waar bij men over eerr lift kan beschikken, voor delen heeft, boven het 3-hoog wonen met gebruik van trappen. De plannen die in samenwerking met Muys en De Winter's Bouw- en Aanne mingsbedrijf N. V. te Rotterdam zijn ge maakt, zijn bedoeld uitgevoerd te worden in het montagesysteem „Muwi", dat dit bedrijf voert. In het verslagjaar zijn voor verdere uit werking gereed blijven liggen: 1. 48 portiek-etagewoningen Oranjestraat Wilhelminakade te Oud-IJmuiden, archi tect F. J. Cinqualbré, dienst voor de volks huisvesting; 2. 43 galerijwoningen als hellingbaan- bouw aan de Grote Beerstraat te IJmui- den, architect W. H. J. Hoosemans, dienst voor de volkshuisvesting; 3. 8 woningen voor bejaarden aan de Grote Beerstraat e.o. te IJmuiden, archi tect W. H. J. Hoosemans, dienst voor de volkshuisvesting 4. 142 portiek-etagewoningen en even tueel 72 of meer galerijwoningen in de Gil den te Velsen (noord), architect P. Zan- stra, dienst voor de volkshuisvesting. In 1961 vermeerderde de woningvoor raad met 446 woningen tot 17.554 en 72 woningen werden door afbraak aan de wo ningvoorraad onttrokken. Bij de „Woningstichting Velsen" waren .880 objecten in beheer en eigendom. Een zeer onbevredigend element in de taak van de woningstichting is het beheer over de oude woningen, die door de ge- Met de realisering van de bouw van 144 galerijwoningen in 12 woonlagen aan het verlengde van de Orionweg in Zeewijk te IJmuiden zal de „torenflatbouw" zijn ;n- trede in Velsen doen. Deze vorm* van bouw is doelbewust in 't stedebouwkundige plan als schoonheids element gekozen, omdat wegens grondge brek eengezinsbouw alleen niet mogelijk is, ook in de premie- en woningwetsector als hier gegeven, gerealiseerd te krijgen Een machinist, die maandagmiddag aan boord van de in de IJmuidense vissers haven liggende trawler Sch. 171 bezig was een olievat te verplaatsen, viel daarbij van een trap en kwam met zijn rechterheup op de railing terecht. Hij liep kneuzingen op aan zijn bekken en werd naar het An toniusziekenhuis vervoerd. HAVENVERKEER AMSTERDAM In de week van 24 tot en met 30 juni zijn in de hoofdstedelijke haven aangekomen 184 schepen (406.145 brt.) en vertrokken 172 schepen (367.189 brt.). In juni zijn aan gekomen 681 schepen (1.734.400 brt.) en vertrokken 689 schepen (1.664.343 brt.). meente worden aangekocht met de bedoe ling ze zo spoedig mogelijk te doen slopen in verband met wegaanleg of om andere reden tot sanering. Van dit slopen kan als regel vooreerst niets komen, in verband met de grote wo ningnood en dan moeten deze woningen, die meestal in een zeer desolate onder- houdstoestand verkeren, hersteld en on derhouden worden, met de slechte kwali teit als uitgangspunt en met beperkte mid delen, die enigermate afgestemd dienen te worden op de levensduur, die nog van de woningen te verwachten is. Dit is al met al een moeilijke zaak, die noch de be woners, noch de stichting bevredigen kan, maar waaraan in het licht van de genoem de woningnood voorlopig nog niet te ont komen is. Een 52-jarige stoker uit IJmuiden kwam, toen hij zich na afloop van de dagtaak naar huis spoedde, bij het dienstgebouw Hoogovens met zijn fiets in aanrijding met een motorrijder. Hij werd daarbij zodanig aan hoofd en handen verwond dat hij in het Beverwijkse Rode Kruisziekenhuis moest worden opgenomen. Een 4-jarige jongen liep maandagmid dag op het kruispunt Waalstraat-Amstel- straat in Beverwijk onder een scooter. Hij kwam plotseling achter een geparkeerde auto vandaan, waardoor de scooterbestuur der, een Haarlemmer, een aanrijding niet meer kon voorkomen. Het jongetje werd met hoofdwonden en schaafwonden aan beide benen in het Rode-Kruisziekenhuis opgenomen. Doordat zij geen voorrang gaf kwam een 24-jarige IJmuidense maandagmorgen om 8 uur op de Heerenduinweg in IJmui den in aanrijding met een bestelwagen. Zij kreeg wonden aan hoofd, benen en ar men en werd in het Antoniusziekenhuis opgenomen. De directeur-generaal van de Internatio nale Arbeids Organisatie (I.L.O.) heeft aangedrongen op een verklaring van on derlinge afhankelijkheid van de geïndus trialiseerde en de ontwikkelingslanden voor het bereiken van economische groei. In een bijeenkomst van de I.L.O zei hij: „Welvaart kan in de geïndustrialiseerde landen niet lang gehandhaafd blijven als door de aanhoudende armoede en het toe nemende verzet in de economische min der ontwikkelde landen de vrede in d wereld in gevaar gebracht wordt. Deze vrede zal nauwelijks gehandhaafd kunnen worden zonder uitbreiding van de wereldhandel, waarin de ontwikkelings landen een toenemend aandeel krijgen. Onderlinge afhankelijkheid is de sleutel voor de groei". Over het vraagstuk van handhaving van de grote groeipercentages noodzakelijk de groei in de geïndustrialiseerde landen zei Morse: „De automatisering heeft zich in ruimere mate verbreid en daardoor werd ook de noodzakelijkheid van vooruit zien en voorbereid zijn groter In West- Europa zal het voor de handhaving van zijn, dat de produktiviteit voortdurend toeneemt. Dit kan alleen door een ruimere verspreiding van de gevorderde technolo gie. Ook in de Sovjet-Unie neemt de auto matisering toe". Morse is van mening, dat voor de I.L O de tijd gekomen is om een nieuw initiatief te nemen en op te treden als katalysator van de nationale inspanningen en vol lediger technische samenwerking van de betrokken landen te bevorderen. „De ver enigende kenmerken van de technologie gaan boven de verschillen in maatschap pelijke stelsels uit", zo meent Morse. ■Nw ;v> v Burgemeester J. G. S. Bruinsma van Beverwijk was maandagavond blij dat voor de tweede keer binnen een week een monument in zijn stad kon worden onthuld. Hij zei dat bij de onthulling van vier bronzen plastieken, gemaakt door de Amsterdamse beeldhouwer Peter Starreveld, die zijn geplaatst op de Plan tage, bij de openbare uloschool. De bur gemeester memoreerde dat de plastieken oorspronkelijk meer als versiering van de school dan voor de hele Plantage waren bedoeld. In overleg met het hoofd van de school, de heer A. H. de Klerk, vw 1W m mm #««- is 0 ss 0 «5 x. -.-«iiKf «e« r*V, 5*.» werd echter besloten de beelden zodanig op te stellen dat de hele wijk er wat aan heeft. De heer Bruinsma deed een beroep op de jeugd, die in groten getale de plechtig heid bijwoonde, zuinig te zijn op de plas tieken. Daarna overhandigde hij een tover stafje aan het jongste lid van een ballet- groepje van de dansschool Bolhoven. Dit groepje danste op „Aufforderung zum Tanz" van Von Weber en met de laatste danspassen ging het verwijderen van de doeken van de vier beelden door leer lingen van de uloschool gepaard. De plas tieken beelden verschillende handelingen van de jeugd, in het bijzonder van de schoolgaande jeugd uit. De heer De Klerk zei het prettig te vin den dat de gemeente er in was geslaagd iemand aan te trekken die zulke aantrek kelijke plastieken weet te maken. Hij noemde de beeldjes een verademing in deze tijd van abstracte kunst omdat zij een synthese vormen tussen figuratieve en non-figuratieve kunst. „En van de jeugd heb ik met betrekking tot de plastieken al leen nog maar uitdrukkingen gehoord als „enig" en „schattig", aldus de heer De Klerk, die dat wel een bijzondere aanbe veling vond. Hij hoopte voorts dat de beel den tot in lengte van dagen een lust voor het oog mogen blijven. Tot slot waren de genodigden nog enige tijd gezellig bijeen in de school en mar cheerde de Beveryyijkse Harmonje Kapel, die muzikaie medewerking had verleend af. LISSABON (AFP) Het Portugese mi nisterie van Onderwijs heeft 21 studenten, die op 9 mei te Lissabon in de kantine van het universiteitsgebouw een honger staking hadden gehouden uit solidariteit met een stakingsactie onder de studen ten, voor twee en een half jaar van ie universiteit verwijderd, zo is in univer sitaire kringen in de Portugese hoofdstad vernomen. Indertijd hebben 86 studenten aan de hongerstaking deelgenomen. Na een dag maakte de politie een einde aan de actie door de universiteitsgebouwen te laten ont ruimen. Tegen 21 studenten is nu een dis ciplinaire maatregel genomen. DETROIT (Reuter) In de Verenigde Staten zijn vier Lutherse kerkgenootschap pen verenigd in een groep, de Lutherse kerk in Amerika, die nu in grootte de zesde protestantse groep in de Verenigde Staten is geworden met 3.500.000 lidmaten. Het nieuwe kerkgenootschap omvat de Ver enigde Lutherse kerk (van Duitse afkomst) met 2.500.000 leden, de Lutherse kerk van Zweedse afkomst met 630.000 leden, de Finse Evangelisch Lutherse kerk met 35.500 leden en de Amerikaanse, Evange lisch Lutherse kerk van Deense afstam ming met 25.000 leden. Het aantal Luther se kerkgenootschappen in de Verenigde Staten, dat omstreeks 1880 meer dan ze ventig bedroeg, is door samenvoegingen geleidelijk aan verminderd en is nu tot elf geslonken. Er zijn 8.500.000 Lutheranen in de Ver enigde Staten; 95 percent van hen behoort tot de drie grootste kerken. BUENOS AIRES (AP) De Argentijn se politie heeft de 21-jarige Jorge Stef- fens Soler aangehouden, nadat hij door studenten was gegrepen en gedwongen te bekennen dat hij tot 'n nazigezinde groep behoorde, die de Joodse gemeenschap te Buenos Aires terroriseert. De studenten vonden een pistool op hem, gaven hem een pak slaag en leverden hem vervol gens over aan de politie. Hij noemde de namen van de medele den van de organisatie „Tacuara" die een negentien-jarig Joods meisje zouden hebben ontvoerd en een hakenkruis op haar borst zouden hebben gekrast. NEW YORK (Reuter) De Philippijnse UNO-afvaardiging heeft formeel het ont slag ingediend van Victorio Carpio als voorzitter van de speciale zeven landen- commissie voor Zuidwest-Arika, zo heeft een UNO-woordvoerder bekendgemaakt. Carpio ontkende onlangs meegewerkt te hebben aan een gezamenlijk met de Zuid- afrikaanse regering uitgegeven verklaring, waarin stond dat de toestand in Zuidwest- Afrika geen bedreiging vormde voor de internationale vrede en veiligheid. De commissie had een onderzoek ingesteld naar de behandeling van de negerbevol king in Zuidwest-Afrika, dat een omstre den beheerschapsgebied is. In de Beverwijkse veilinghal rijden de zware vrachtauto's en lichtere bestelauto's af en aan. Kist na kist wordt op de laad bakken gestapeld. Het is een komen en gaan van handelaars en kwekers. Wel zijn er in de afgelopen dagen tus sen de sla, asperges en al die andere groenten al aardbeien verkocht. Van daag, dinsdag, veilt men ze afzonderlijk. Geleidelijk nemen de kopers hun plaat sen in. Iedere handelaar zijn eigen plaats en vaste nummer. De voorzitter van de veilingcommissie legt nog eens uit wat de ingewijden al weken hebben begre pen. Tè lang heeft de zon verstek laten gaan. Op het veld hangen de meeste vruchten nog groen aan de planten. En dan is het zover. Ronkend rijdt een tractor binnen. Daarachter de wagen met kisten, mandjes en dozen. Grote aard beien en kleinere, sommige dieprood, an dere lichter van kleur. De veilingmees ter begint met zijn werk. Tien kisten.. Met brede armgebaren wijst de kweker de soorten aan. De wijzer van de veiling- klok begint te draaien. Bijna ongemerkt drukt de handelaar op zijn knop. „Vier gulden zestig voor nummer 23". Onbegrij pelijk snel wordt de partij verkocht. De tweede wagen rijdt voor, erachter wacht de volgende. De aardbeienveiling in Be verwijk is begonnen. De aanvoer op de eerste exportveiling van aardbeien bedroeg maandag een 3000 manden. Al was dit dan voor deze eerste veiling een behoorlijk aantal, het was toch nog niets als men in aanmerking neemt dat het 2 juli was. Het was hoofd zakelijk de soort Talisman die deze avond onder de klok kwam. Er werden ook nog enkele partijtjes van de soort Senga aan gevoerd. De Beverwijkse firma Gebr. Duijn kocht deze avond 120 kratjes aard beien, 300 sloffen, voor verzending naar Berlijn. In het dezer dagen ingediende wetsont werp om een staatsgarantie van niet min der dan 375 miljoen en een lening op gemakkelijke voorwaarden van vijftig mil joen aan de K.L.M. te verstrekken schuilt volgens TROUW „een stuk tragiek". Het christelijk-nationale dagblad stelt de vol gende vragen: Welke zekerheden zijn er, dat de KLM tegen 1 januari 1965 weer met een slui tende begroting kan werken? Is deze ter mijn van drie jaar niet riskant kort? Welke concrete plannen heeft de KLM om te streven naar samenwerking met andere Europese luchtvaartmaatschappij en? Een samenwerking, die men nu ook bij de KLM als onontkoombaar ziet. Hoe meent de KLM haar korps vlie gers t.z.t. te kunnen aanvullen met nieu we krachten, nu men inkrimping van het huidige, korps meent te moeten realiseren door het afvloeien van de honderd in dienstjaren jongste piloten? Deze op hoge kosten van de Nederlandse staat opge leide jongelieden zullen zo goed als ze ker voor de Nederlandse luchtvaart ver loren gaan en in sommige gevallen bij de concurrentie terechtkomen". Voor HET VRIJE VOLK is het „dui delijk, dat de KLM-leiding niet aReen de conjunctuur tegen heeft gehad, maar in het verleden ook belangrijke financierings- fouten heeft gemaakt, zoals wij inder tijd reeds aanduidden. Zij heeft zaken ge forceerd om haar aandelen voor particu liere beleggers aantrekkelijk te maken. Thans moet de gemeenschap bijsprin gen, zij het niet met subsidies, maar met financieringshulp. En dat is dan precies wat wij altijd gesteld hebben tegenover het streven van de KLM-opleiding in de afgelopen jaren om de maatschappij meer en meer in particuliere handen te bren gen: als het er op aankomt, moet de gemeenschap toch weer bijpassen. Dat gebeurt dan nu, mede ten bate van de particuliere aandeelhouders". IN ECONOMISCH STATISCHE RICHTEN wordt verwacht BE- „dat de vraag eens naar het capaci teitsniveau zal groeien. Inmiddels besloot de K.L.M. dit niveau te stabiliseren. Op merkelijk is de mening van dr. Spiegelen- berg dat de luchtvaart in economisch op zicht (gezien de mededingingsmethoden) nog in hoge mate onderontwikkeld is. Voor een duurzame oplossing acht hij een meer intensieve samenwerking tussen de luchtvaartondernemingen nodig Deze nood zaak wordt geaccentueerd door het ko mende tijdvak van supersone vliegtuigen, die zo kostbaar zullen zijn dat alleen een gemeenschappelijke exploitatie verant woord zal blijken". Exploitatie die uiteraard in het teken der efficiency zal staan Efficiency die niet door iedereen wordt toegejuicht, ge tuige de volgende bespiegeling in de MAAS- en ROERBODE: „Zou de doodsoorzaak van onze wes terse „beschaving" niet eens kunnen wor den de straf doorgevoerde doelmatigheid, de over- organisatie, de efficiency? In die drang naar efficiency b.v. is heel vaak voor het kind geen plaats meer. Een baby zou alle mooie plannen wel eens met één slag in diggelen kunnen gooien". En verder: „Een Scandinaviër heeft over het algemeen een leven zonder ri sico. Alleen wordt hij op zijn oude dag meestal als ondoelmatig afgeschreven en ergens in een rusthuis opgeborgen. Het leven van een Italiaan of Spanjaard is daarentegen één groot en doorlopend ri sico. En toch lacht de laatste en gebeu ren er in de Scandinavische landen meer zelfmoorden dan in de zuidelijke landen. Wie het leven efficiënt organiseert, moet dikwijls de blijheid der vrije kinderen Gods ontberen". Zo was het maandag Aan de IJmuider visafslag werden maandag 8260 kisten vis aangevoerd, waar van 1215 tong en tarbot, 10 heilbot, 15 tongschar en schartong, 1820 schol, 20 schar, 10 bot, 1035 haring, 1680 makreel, 830 schelvis, 510 wijting, 785 kabeljauw en gul, 10 leng, 15 haai, 2 ham, 4 heek, 55 wolf, 30 poon, 39 koolvis en 35 diversen. Prijzen. In guldens. Per kilogram: heil bot 3.601.60, grote tong 4.603.70, groot middel tong 3.602.90, kleinmiddel tong 3.70—3.20, kleine tong I 3.60—2.90, kleine tong II 3.80—2.60, tarbot I 3.70—2.80, zalm 9. Per 50 kilogram: tongschar 74, kleine tongschar 6054, grote schol 3730, groot- middel schol 3227, kleinmiddel schol 3320, kleine schol I 3726, kleine schol II 4817, schar 3619, bot 1612, verse haring 4711, makreel 22.4011.60, grote schelvis 4123, grootmiddel schelvis 36 31, kleinmiddel schelvis 3521, kleine schelvis I 3520, kleine schelvis II 3917, wijting 2913, grote gul 4030, middel gul 3727, kleine gul 3017, kleine leng 30, ldeine haai 2313, ham 14270, kleine heek I 37, kleine heek II 188, kleine wolf 36, poontjes 2517, kleine koolvis zwart 3531, muilen 80, kleine rode poon II 247. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 240 80, grote koolvis zwart 10888, grote kool vis wit 124, grotel eng 7371, grote wolf 90—74. De besommingen waren: SCH 5 17.690, KW 122 ƒ3540, KW 159 ƒ31.190, KW 191 f6690, KW 126 f5330, KW 28 f 3730, KW 16 f 2090, KW 168 f 2750, KW 166 f4630, KW 89 f2650, KW 194 f5070, KW 140 f3750, KW 135 f 1150, KW 8 f840, KW 167 f3900, KW 10 f2960, KW 104 f 2090, KW 158 f3050, KW 161 f2650, KW 199 f 3220, KW 19 f 3440, KW 17 f 3770, KW 24 f 4030, KW 91 f 4630, KW 57 f 2230, KW 108 f3090, KW 134 f3300, KW 96 f3500, KW 79 f 3400, KW 63 f 3160, KW 68 f 2910, KW 133 f3060, KW 165 f 1550, KW 31 f 3510, IJM 45 f6440, IJM 73 f 6060, IJM 11 f2500, IJM 30 f 3370, IJM 60 f 3250, IJM 55 f 3860, IJM 67 f 4590, IJM 81 f 3630, IJM 62 f 2930, IJM 63 f 4730, IJM 65 f 4240, MO I f 3780. Aanvoer van dinsdag De aanvoer van vis in IJmuiden was dinsdag 290 schelvis, 300 wijting, 400 gul en kabeljauw, 40 koolvis, 620 haring, 200 klei ne haring, 120 toters, 1420 makreel, 140 schol, 110 diversen, 420 stuks kabeljauw, 14.000 kilo tong. Er waren 27 schepen. Prijzen van dinsdag Per kilo: heilbot 2,70-3,50; tarbot 3,60- 2,10; grote tong 4,20-3,90; grootmiddel tong 3,50-3,10; kleinmiddel tong 3,60-3,20; kleine tong 1 3,70-3,30; kleine tong 2 2,40-3,10. Per 50 kilo: grote kabeljauw 100-86; mid del 104-82; leng 84-80. Per 100 kilo: grote gul 42-34; middel 37- 30; kleine 27-20; toters 15-11; haring 42-35; makreel 20 12; schar 52-35; poon 16-14; bot 16-13; kleine makreel 48-34; schol 2 58-38; schol 3 36-26; grote schelvis 38, kleinmiddel schelvis 41; schelvis 1 46; schelvis 2 47-26; wijting open 18-30; gestript 16-19; tarbot 2 188; tarbot 4 80; griet 65-74; rode poon 1 35-19; tongschar 76-84; schartong 34; wolf 42. Per regel: grote kabeljauw 112-86; kleine kabeljauw 64-51. Besommingen KW 161 ƒ4.300; KW 144 ƒ5.580; KW 93 ƒ7.410; KW 101 ƒ4.090; KW 8 ƒ2.620; KW 180 ƒ8.210; KW 4 ƒ4.300; KW 34 ƒ3.970; HD 87 3.450. Haringvangsten Alle schepen hadden weinig vangst. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen was 50 schelvis, 30 wijting, 200 haring, 100 schol, 3000 kilo tong, 400 kantjes haring. Op zee De „Nelly" SCH 242, die gistermorgen uit Scheveningen was vertrokken, meldde aan de SCH 127 „Adriana", dat men er te genop zag om uit te zetten. De weersom standigheden waren van dien aard, dat het wel prachtig weer was om te steken maar niet om te vissen. Bovendien waren de vangberichten zo, dat het helemaal niet aanlokkelijk was met de visserij te begin nen in deze scherpe gronden. De „Willem" VL 121 ontdekte bij het ha len dat het hele net in flarden was. De VL 110 haalde wel een onbeschadigd net naar boven maar er zaten slechts 6 kantjes in. De „aJn Senior", die gisteren uit IJmuiden weer ter visserij was vertrokken, zette vanmorgen omstreeks 10 uur uit op 55.10 noorderbreedte en 0.30 westerlengte. Hij had „geritsel" waargenomen op de echo meter. HANNOVER (AP) De Westduitse jus titie heeft George Ebrecht een vroegere luitenant-generaal bij de SS, gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij de massamoorden in het con centratiekamp Stutthof bij Danzig.Hier zijn vele Polen ter dood gebracht Een vroe gere SS-majoor heeft verklaard dat Ebrecht persoonlijk het bevel gegeven heeft, waar bij twaalf Polen gedwongen werden hun eigen graf te graven voordat zij neerge schoten werden. Mijn in vissersnet. De vissersboot „Stellendam 47" is vannacht in Hoek van Holland binnengelopen met- een mijn in een van de netten. De mijnopruimings- dienst is onmiddellijk gewaarschuwd.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5