Sterkere dan in pr oduktiestijging het vorige jaar Tabaksverbruik dit jaar nauwelijks gedaald - DE BEURS - België belemmert plotseling invoer van koek en suikerwerk OESO over Nederland Eén op de tien zakenlui steunt Kennedy Nieuwe orders stromen naar Duitse industrie Goede gang van zaken bij Struycken Accijnsopbrengst geeft slechts geringe verandering aan Aanmeldingstermijn kartels verlengd EEG-ministerraad geeft niet toe aan Mansholt Minimumprijzen voor olie gewenst Gebrekkige talenkennis belemmert export Nederlandse fabrikanten gedupeerd SCHEEPVAARTBERICHTEN CAO-autobusbedrijven goedgekeurd Lan^zaamaan-actie bij de Westduitse PTT DINSDAG 3 JULI 1962 Esso-aromatenfabriek Kort economisch nieuws Dr. G. H. J. Abeln Dr. Van Zwanenberg treedt af In een tot mei 1962 lopend overzicht over de economische toestand in Nederland van do Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (O.E.S.O.) wordt medegedeeld, dat de toeneming van de industriële produktie in Nederland in 1961 langzamer is gegaan en dat de verbetering van het bruto-nationale produkt beperkt bleef. Het ziet er niet naar uit, dat dit verschijnsel zich in 1962 zal herhalen. Het heeft in feite grotendeels een incidenteel karakter gehad en kan vooral verklaard worden door de snelle verkorting van de arbeidstijd. Bovendien moest de economie, na de zeer snelle vooruitgang van 1960 en door de toenemende schaarste aan arbeids krachten, weer op adem komen. Er kan dus voor 1962 een sterkere toeneming van het bruto nationale produkt verwacht worden dan in 1961. Dank zij de matigende regeringspolitiek bleven de spanningen in de economie be perkt, deze spanningen kwamen echter tot uiting in een zekere stijging van de prij zen, ondanks de herwaardering van de gul den, en in een vrij aanzienlijke verminde ring van het overschot op de lopende re kening van de betalingsbalans. Deze span ningen zijn in 1962 nog niet geheel en al verdwenen, daar er een nieuwe vermin dering van het overschot op de buitenland se betalingen verwacht wordt. De toestand van de Nederlandse econom'e is sterk afhan kelijk van de internationale conjunctuur. In geval deze een neiging tot verzwakking te zien mocht geven, zou de economische politiek van Nederland in zekere mate moeten worden aangepast.- De economische welvaart van Neder land heeft altijd afgehangen van de uit breiding van zijn buitenlandse handel en het is voor Nederland buitengewoon be langrijk kosten en prijzen te handhaven op een niveau, dat volkomen concurrerend is met dat van de andere landen. Om de zelfde redenis het van onmiddellijk belang voor Nederland, dat het evenwicht van de betalingen tussen de voornaamste handels- landen der wereld hersteld en gehandhaafd wordt. De Nederlandse autoriteiten heb ben daartoe in 1961 op nuttige, wijze bijge dragen door opnieuw de kapitaalmarkt voor de uitgifte van buitenlandse leningen open te stellen. Hierdoor ontstond een ge ring globaal tekort op de Nederlandse be talingsbalans, dat gemakkelijk kon wor den gedragen. Er bestaat geen twijfel aan. Uit een onderzoek, dat het blad van ie Amerikaanse Kamer van Koophan- lel „Nation's Business" heeft ingesteld, blijkt dat slechts één van de tien takenlieden in de Verenigde Staten de •egering van Kennedy steunt. De rest teweert dat zijn binnenlandse politiek iet vertrouwen van het bedrijfsleven leeft geschokt. Daarentegenover maakt het blad er nelding van dat 71 percent van de 250 mdervraagde functionarissen verwacht lat de verkopen van hun ondernemin- ten in de komende twaalf maanden uilen toenemen. Slechts twee percent lerwacht een daling en het overige deel worziet weinig of geen verandering. Een grote fabrikant van huishoudelijke irtikelen verklaarde typerend: „Op het igenblik gaan wij voort zonder wijzi ging in de plannen, maar voorzichtig heid is de boodschap. Ongeveer 27 percent van de bij het mderzoek betrokkenen verwacht dat wn winstmarge per omgezette dollar :al verbeteren, 25 percent verwacht een ialing en 43 percent verwacht geen verandering. Volgens 51 percent zullen ie prijzen stabiel blijven, naar de mening van 23 percent zullen zij enige stijging te zien geven en volgens 5 per- tent zullen zij dalen. De overige onder- waagden zeiden geen mening te heb- 3 en. (Van onze correspondent) BONN In de maand mei heeft (>e Westduitse industrie 11 percent meer or ders gekregen dan in de maand mei van 1961. Of dit betekent dat de „boom" voor de deur staat, weet evenwel nog niemand. In sommige industriële kringen neemt men voorzichtigheidshalve maar aan, dit het hier een sterke opleving betreft, die wellicht slechts van korte duur is. De orders uit het buitenland lagen vijf percent, die uit het binnenland twaalf per cent boven die van vorig jaar mei. Onder verdeeld betekende dit twaalf percent Pij verbruiks- en kapitaalgoederen en acht percent bij de grondstoffen. Het sterkst steeg de vraag naar verbruiksgoederen tus sen april en mei. De stijging bedroeg hier 19 percent. Bij de grondstoffen lag het percentage bij zeven, bij kapitaalgoederen was dit negen percent. Als gevolg van een recente beslissing Over de door Esso Nederland n.v. te bou wen aromatenfabriek in Rotterdam, zal de capaciteit van deze installatie belang rijk worden vergroot. De capaciteit van de aromatenfabriek zal van de in decem ber 1961 gepubliceerde 220.000 ton, op meer dan 250.000 ton per jaar zal worden ge bracht. De produkten die zullen worden ver vaardigd zijn benzeen, tolueen en xyleen. Vroeger waren dit voornamelijk bijpro- dukten van de cokesfabricage in de steen koolindustrie. De huidige vraag naar deze stoffen is echter zo groot dat daarin niet meer alleen door de cokesindustrie kan worden voorzien. In overeenstemming met eerder bekend gemaakte plannen zal de Rotterdamse aromatenfabriek begin 1964 gereed komen. De bouwkosten van de fabriek worden ge schat op 60 miljoen gulden. ADVIES KOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier vandaag geldend in Amsterdam luiden: Engelse pond 10,07—10,17; Amerikaanse dollar 3,56'/i 3.60'/!; Canadese dollar 3,28'/!—3,33V2; Franse fr. 100 i 73,15-73,65; Belgische frank (100) 7,18— 7.24; Duitse mark (100 89,70—90,20; Zweedse kr 100 69,50— 70,50; Zwitserse frank (100 83,20 83,70: Italiaanse lire (10.000 57,25—59.25: Deense kroon (100 1 51.80—52.80; Noorse kroon (100 50,10- 51.10: Oostenrijkse schilling (100) 13.95—14,05; Portugese escudo (100) 12,5512,70; Spaanse pe seta (100 gr. coup) 5,97';i6,12'/». of Nederland wil zijn liberale politiek voortzetten en de andere landen aanmoedi gen zijn voorbeeld te volgen. Inderdaad zal de welvaart van Nederland sterk afhangen van de mate, waarin door middel van in ternationale samenwerking de markten van de andere landen opengesteld zullen worden voor de Nederlandse export, in de vorm van dienstverleningen, verkoop van industrienrodukten of leveranties van land- bouwprodukten. Het bestuur van Struycken en Co 'han del in staal en gereedschappen) in Rotter dam is vol vertrouwen ten aanzien van de verdere ontwikkeling in het lopende boek jaar. De directeur, de heer M. A. E. Mendes de Leon, zei in de jaarvergadering van het ■bedrijf, dat de omzetten in het eerste half jaar gemiddeld op het niveau van 1961 lagen. De resultaten hebben een lichte nei ging tot achteruitgang als gevolg van de zeer scherpe concurrentie, die enige prijs- concessies tot gevolg hebben gehad. De president-commissaris, de heer A. Jiskoot, voegde daar later aan toe dat het bestuur gezien het gewijzigde karakter van de vennootschap bij eventuele min dere resultaten bereid is ook minder te re serveren, opdat over het verhoogd kapitaal 'n zo gunstig mogelijk dividend kan worden uitgekeerd. Het bedrijf heeft in de loop der jaren al tot een belangrijk bedrag gereser veerd. Introductie op de beurs ligt voorlopig niet in het voornemen. Volgens de heer Jiskoot is de omvang van het bedrijf daar voor nog te klein. Het dividend werd vast gesteld op twintig percent voor de oude aandelen. De nieuw geëmitteerde stukken werden pas met ingang van 1 januari winstgerechtigd. De opbrengst van de tabaksaccijns was in de verslagmaand met 53 miljoen belangrijk hoger dan in de voorafgaande maanden. Het is dus zeer waarschijnlijk dat de relatief lage opbrengsten in maart en april het gevolg zijn geweest van een ver schuiving in de afdrachten, en niet in een vermindering van het tabaksverbruik. Niettemin blijft de opbrengst in de eerste vijf maanden van 1962 met 213 miljoen nog enigszins achter bij die in de overeenkomstige periode van 1961, toen deze 215 miljoen beliep. Uit hoofde van voorlopige aanslagen in komstenbelasting 1962 werd in mei voor 458 min ten kohiere gebracht, welk be drag ten gunste kwam van het boekings tijdvak 1962/63 van de inkomstenbelasting. De ontvangsten uit hoofde van de ge zamenlijke kohierbelastingen beliepen in mei 217 min. Aangezien voor I 571 min werd opgelegd steeg het nog in te vor deren bedrag met 354 min tot 1.762 min. Hiervan heeft 1.513 min betrekking op de inkomstenbelasting. De niet-kohierbelastingen brachten in mei 646 min op tegenovet 514 min in mei 1961. Alle niet-kohierbelastingen droegen tot deze stijging bij met uitzonde ring van de accijnzen op wijn en bier. Aan loonbelasting werd vooi een bedrag van 187 min ontvangen, waarmee de tegenvallende opbrengst van april 1962, die, zoals vorige maand reeds was veronder steld het gevolg was van een vertraging in de afdrachten, werd gecompenseerd. De dividendbelasting bracht in mei. 45 min op tegenover 43 min in mei 1961; ook de ontvangsten uit hoofde van de commissarissenbelasting ad 3 min wa ren een weinig hoger dan in mei 1961, toen ze 2 min beliepen. De ontvangsten aan motorrijtuigenbelas ting, die als gevolg van de traditionele betalingswijze in mei een piek vertonen, beliepen in de verslagmaand 20 min, tegenover 17 min in mei 1961. In de eerste vijf maanden van 1962 werd uit deze hoofde 7,7 pet meer ontvangen dan in de overeenkomstige periode van 1961. BRUSSEL (ANP) De E.E.G.-minis- terraad heeft in beginsel besloten de aan meldingstermijn voor kartels waarbij slechts twee ondernemingen betrokken zijn te verlengen tot 1 februari 1963. Veertien dagen geleden was voor de kartels in het algemeen in principe reeds overeengeko men om de termijn voor aanmelding bij de E.E.G.-commissie in Brussel van 1 augustus tot 1 november van dit jaar te verlengen. De invoerrechten brachten in de ver slagmaand 110 min op tegenover 91 min in de maand daarvoor. Deze stijging van 19 min werd enerzijds veroorzaakt door een accres van f 22 min in de ont vangsten aan het bijzonder invoerrecht op benzine (namelijk f55 min tegenover 1 33 min) terwijl anderzijds het bijzondere in voerrecht op minerale oliën f 2 min min der opbracht (namelijk 5 min tegenover 7 min). De ontvangsten aan invoerrech ten in engere zin bleven nagenoeg gelijk (namelijk 50,6 min in mei 1962 en f 50,4 min in april 1962). De relatief hoge op brengst van bijzonder invoerrecht op ben zine is gedeeltelijk het gevolg van een vertraging in de afdrachten. De accijns op wijn bedroeg 2 min tegenover f 2,2 min in mei 1961. De ac cijnzen op gedistilleerd, bier en suiker brachten in de verslagmaand resp. 16 min, 4 min en 1 7 min op tegenover resp. f 13 min, f 4 min en f 6 min in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. De omzetbelasting bracht in mei f 162 min op tegenover 1 141 min in de over eenkomstige maand van het vorige kwar taal en 121 min in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. TREKKING PREMIELENING Gisteren is wederom een trekking ge houden van de 2V2 percent premielening Den Haag 1952-11. Uitgeloot werden 500 obligaties, waarbij de premie van f 50.000 viel op nummer 173250 en de twee premies van f 10.000 op de nummers 149238 en 198475. De volgende obligaties viel een premie van 1.000 ten deel: nr. 110314, nr. 116652, nr. 118384, nr. 126911, nr. 128505. nr. 130898, nr. 142151, nr. 158384, nr. 164672 en nr. 191198. Voorts werden vijf obligaties uit geloot met een premie van 500; de nrs. 127926, 130096, 149353. 193393 en 197924 Ten slotte lootten de 482 niet hierboven genoemde obligaties uit met 150 elk. Nationale schuld der V.S. De topgrens voor de Amerikaanse nationale schuld is voor een jaar verhoogd met acht mil jard dollar [29 miljoen gulden) tot 308 miljard dollar (1.109 miljard dolar). President Kennedy heeft de wet hiertoe gisteren met zijn hand tekening bekrachtigd. BRUSSEL De ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.) heeft gisteren de aanvullende begrotingen van de commissie aangeno men. Men zal zich herinneren, dat twee weken geleden minister Mansholt, nogal boos uit de ministerraad was weggelopen en had gezegd dat hij er niet voor zou kunnen instaan, dat de invoering van de marktorganisatie voor zuivel, rundvlees en rijst per 1 november gereed zou kunnen zijn, als hij niet meer personeel tot zijn beschikking zou krijgen. De parlementaire assemblee van Straatsburg heeft zich 'n haar advies vorige week aan zijn zijde geschaard. De ministerraad van gisteren heeft echter voet bij stuk gehouden. In plaats van de gevraagde 307 nieuwe krach ten krijgt de commissie er 243. Tot een kleine concessie is de raad echter bere'd gebleken: de kategorieën van die 243 mo gen van iets hoger gehalte zijn dan voor dien voor de 307. De raad van gouverneurs van de Orga nisatie van Olie-exporterende landen (O.P.E.C.) heeft aanbevolen dat de ieden- landen van de organisatie onmiddellijk onderhandelingen met de internationale oliemaatschappijen zullen beginnen over het garanderen van minimum prijzen door de oliemaatschappijen. Deze resolutie, een van de zeven die de O.P.E.C. gisteren heeft bekendgemaakt, is aangenomen tijdens de vierde conferentie van de organisatie, die op 7 juni in Genève is geëindigd. De resolutie beveelt aan, dat „leden- landen onmiddellijk onderhandelingen aan knopen met de betrokken oliemaatschap pijen en-of elke andere autoriteit of orga nisatie die daarvoor in aanmerking komt met het oogmerk zekerheid te verkrijgen, dat olie geproduceerd in ledenlanden be taald zal worden op basis van lijstprijzen niet lager dan die welke golden vóór augustus 1960. Als na een redelijke tijds verloop na het begin van de onderhande lingen geen bevredigende overeenkomst is bereikt zullen de leden-landen elkaar raad plegen met de bedoeling zodanig maatre gelen te nemen als zij geschikt achten om de prijzen van ruwe olie terug te brengen op het vóór 9 augustus 1960 geldende peil". Een rapport over de onderhandelingen zal worden ingediend op de vijfde confe rentie van de O.P.E.C., die op 17 novem ber te Riyadh in Saoedi-Arabië zal begin nen, waarna besluiten zullen worden geno men in het licht van deze resolutie. In de resolutie wordt voorts verklaard: „De ledenlanden zullen gezamenlijk een rationele prijsstructuur formuleren die tot richtsnoer zal dienen voor hun prijspoli tiek op lange termijn". De raad van gou verneurs van de O.P.E.C. is belast met het instellen van een diepgaand onderzoek in deze aangelegenheid. In een tweede resolutie beveelt de con ferentie aan dat, omdat de O.P.E.C.-lan den niet deelnemen aan de verkoopactivi- teiteir. van- de oliemaatschappijen over de gehele wereld, zij „maatregelen zullen ne men tot het afschaffen van elke bijdrage aan de afzetkosten van de betrokken maatschappijen." INTERNATIONALS MERENDEELS VAST Het Damrak heeft gisteren de tweede helft van het beursjaar 1962 ingezet met een vaste stemming voor de internationals. Philips werd voor het eerst in guldens in stukken van nominaal 25 verhandeld. Het ging in de Philipshoek met deze ver anderde noteringswij/.e wat onwennig toe. Men stond er wat vreemd tegenover. De stemming was aan de vaste kant. Geopend werd op f 160, neerkomende op 640 op de oude omrekeningsbasis 158,75). De han del was kalm, hetgeen ook van de overige hoofdfondsen moet worden gezegd. Uni lever lag bij opening eveneens vast op 136,60 134,10). Hoogovens 7) op 595. Kon. Olie fractioneel beter bij een notering op 128,30. AKU op 348 (—3). De bruto winst van de dochteronderneming van het AKU-convern de „Vereinigte Glanzstoff" nam in 1961 toe met DM 54 min, de omzet in het eerste kwartaal 1962 was 25 percent hoger vergeleken met 1961. Aandelen „Glanzstoff" was in Duitsland acht punten hoger. Philips liep op tot 160,50. De koers daalde in het laatste beurshalfuur, als ge volg van winstnemingen in een dunne markt, tot 159. Unilever liep terug tot 135,90, daarentegen verbeterde Kon Olie zich tot 128,50 en AKU tot 350. In de scheepvaarthoek werd de nieuwe beurs- week ingezet met koersen die een weinig beneden die van het vorige slotniveau la gen. De stemming voor de leidende cultu res was tamelijk opgewekt met als uit schieter HVA, +2 op 116. Staatsfondsen doorelkaar vast met weinig zaken. Aan De afdeling voorlichting en exportbevor dering van het ministerie van Economi sche Zaken zal zich in de toekomst meer bezig gaan houden met onderzoekingen in verband met de penetratiemogeiijkhe den van Nederlandse exportprodukten in de E.E.G.-landen. Het is namelijk gebleken dat vooral de Franse-, maar ook de Ita liaanse markt voor de Nederlandse export grote moeilijkheden oplevert. Een van de oorzaken is, dat wij gebrek hebben aan exportdeskundigen, die goed Frans spreken en dus op deze markt naar penetratiemogelijkheden voor onze export kunnen zoeken. Dit zei maandagmiddag dr. G. H. J Abeln, directeur van de Economische Voorlichting en Exportbevordering van het ministerie van Economische Zaken toen hij te Utrecht een lezing hield voor de Vereniging Nederlands Fabrikaat. Spreker was tot de conclusie gekomen dat de export in de wereld zich steeds meei gaat richten naar industrielanden. Dit is niet alleen in West-Europa, maar ook in Nederland het geval. Onze export naar industrielanden bedraagt momenteel 27,5 percent en wordt steeds hoger. De oorzaak is, dat daar koopkracht aanwezig is. Dr. Abeln was van mening, dat de in voerrechten niet de grootste belemmering voor het doordringen op de E.E.G.-markt zijn, maar dat ook andere factoren een rol spelen, zoals zeden en taal. Daarom zal Nederland naar nieuwe methodes voor pe netratie op deze markten moeten zoeken delen Erdal werden iets lager geadviseerd. Kromhout kreeg een advieskoers op 135, ex 5 percent dividend, tegen 142 cum. Boeke Huidekoper van 221 op 224; Figee van 240 op 241; Spaarnestad van 701 op 705. VERHANDELDE FONDSEN 2 juli 29 juni Totaal 411 446 Hoger 223 (54,2304 (68.2%) Lager 120 (29,2%) 82(18 4%) Gelijk 68(16,6%) 60(13,4%). AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U Kon. Olie128,70-130,50 gl Philips 158162,50 gl Unilever 136138 gl Hoogovens 590600 VOORBEURS VAN HEDEN De Nederlandse beschuit- en banketfa brikanten zijn gisteren wel voor een zeer onaangename verrassing komen te staan. België heeft namelijk volkomen onver wachts bepaald dat de invoer van beschuit, koekjes, suikerwerken en chocola gepaard zal moeten gaan met invoervergunningen. Dit werd zaterdagmorgen in de Belgische staatscourant gepubliceerd. Door het tijd stip van publikatie ontsnapte dit besluit aan de aandacht van de Nederlandse fa brikanten en ambtelijke instellingen, zo dat ais gewoonlijk maandagmorgen tien tallen vrachtwagens met deze Nederlandse produkten naar de grens togen om de klanten in België aan nieuwe voorraden te helpen. Aafftedijk 2 van Genm naar Portsaid Acila 2 van Gibraltar naar Trinidad Achilles 2 te Antwerpen Acteon 3 te Wellington Alca 3 te Buenos Aires Albireo 2 van Necocrea naar Rotterdam Alchiba 2 van Karachi naar Suez Alcor 3 te Daressalaan verwacht Alioth 2 van Bahia naar Laspalmas Alkaid van Vincent naar Montreal Almtak 2 rede Santos Aludra 1 ten anker Santos Ameland 3 te Curacaou Ammon 3 te Carupano Ampenan 2 voor anker te Calcutta Amstelkroon 2 naar Rastanura Annenkerk 2 van Hamburg naar Amsterdam Archimedes 2 van Azoren naar Lehavre Ares 2 van Bilboa naar Cartagena Attis 2 van Moengo naar Rotterdam Bali 3 te Bremerhaven Banda 2 haven Khorramshar Bantam 2 te Djedda verwacht Batavia 2 van Narathivas naar Singapore Beninkust 4 te Dakar verwacht Billiton 3 te Karachi Blitar 2 van Las Paimas naar Kaapstad Bovenkerk 2 van Amsterdam naar Bremerhaven Caltex Amsterdam 2 van Portsaid naar G'borg Caltex Arnhem 2 van Bahrein naar Vlissingen Caitex Delftzijl v. Antwerpen n. Fredikstad Caltex Leiden 2 naar Abadan Caltex Madrid 2 van Rotterdam naar Portsaid Caltex Utrecht 2 van Abadan naar Mombassa Camerounkust 3 te Valparaiso verwacht Casamance 2 van Antwerpen naar Duinkerken Ceres 2 van Balboa naar Quavaquil Cities Service Valley Forge van Estacada naar New York Congokust 3 van Antwerpen naar Amsterdam Crania 3 te Stanlow verwacht Diogenes 2 van Curacaou naar Le Havre Dons 3 te Halifax Esso Nederland 2 van Honolulu naar Yokohama Esso Rotterdam v. Vincent naar Port Said Friesland 1 van Los Angeles naar Balboa Gabon kust 2 van Monrovia naar Freetown Graveland 2 van Temefie naar Recife Hathor 3 van Port of Spain naar Laquaira Hecuba 2 van Amsterdam naar Domingo Heemskerk 2 van Rangoon naar Chittagong Hermes 2 van Amsterdam naar Fort de France Hersilia 2 van Finisterre naar Amsterdam Hydra 2 te Bremen Ivoorkust 2 van Bremen naar Hamburg Jagersfontein 2 van Port Elizabeth n. Kaapstad Joseph Frering 2 van Las Paimas naar Monrovia Kaap Hoorn 2 van Cardon naar Baltimore Kam per dijk 3 te New York Kara 2 te Bonny Karimata 2 van Nanels naar Gonua Katsedijk 2 van Miami naar Vera Cruz Kennermerland 2 passeert Finisterre n. A'dam Kloosterdijk 2 van Antwerpen naar Amsterdam Knias 2 van Rotterdam Kopionella 2 te Bonny Korendijk 2 te Rotterdam Kylix 2 te Savannah Ladon 3 te Paramaribo Liberty Bell 2 v. Gibraltar n. Newportnews Maaskerk 1 te Bandar Shapour Marathon 2 te Lissabon Medon 3 te Antwerpen Minos 2 te Helsinki Mitra 2 van Azoren naar Stanlow Mohamed Reza Shah 2 te Suez Moordrecht 2 van Genua naar Novorissisk Munttoren 2 te Thameshaven Musi 2 van Manokwari naar Merauke Musiloyd 3 te Corpus Christi Mijdrecht 2 van Epalito naar Christobal Mylady 2 van Livorno naar Clarkecity Naess Lion 2 Epalido naar Emden Nanusa 2 te Antwerpen Nederweser 2 van Amsterdam naar Portsaid Oberon 2 van Port Said naar Gibraltar Onoba 2 van Portsaid naar Gibraltar Oostkerk 3 te Nacala verwacht Oranje 2 van Balboa naar Everglades Pacaya 1 van Ho naar Valpairo Philippia 2 van Mena naar Suez Plysses 2 van Limon naar Barran Provenierssingel 2 van Terniife naar Kaapstad Purmerend 2 van Curacaou naar Buenos Aires Reza Shaw theGreat 2 v. Rotterdam n. Mena Riouw 3 te Singapore Rossum 2 van New York naar Aruba Rijnkerk 2 van Suez naar Aden Sabang 3 te Singapore Saloun 2 van Etienne naar Dakar Scherpendrecht 2 Qessant naar Fredericia Schiedijk 2 van New York naar Antwerpen Sohiekerk 2 te Geneve Senegalkust 2 van* Freetown naar Rotterdam Silindong 3 te Venetië verwacht Skadi 2 te Carbonear Sliedrecht 2 van Bizertre naar Priolo Sloterkerk 2 van Finisterre naar Marseille Socrates 2 van Ham-burg naar Antwerpen Solon 3 te Port au Prince Statue of Liberty 2 te Wilhelmshaf en Seven Seas 3 te Rotterdam Sirrah 3 te Rotterdam Stentor 2 van Beyrouth naar Alexandria Steven 2 van Montreal naar Rotterdam Straat Clarence van Devonport naar Alelaide Straat Clement 3 te Durban StraatCook 2 van Singapore naar Briisbane Straat Mozambique 2 rede te Santos Streefkerk 2 van Bremerhaven naar A'dam Tacana 2 van Manta naar Balbo Tegelberg 2 van Kaapstad naar Rio de Janeiro Themis 2 vn Laguiarna naar Curacaou Tjinegara 3 van Kaap Comorin naar Bombay Van Linschoten van Ceylon naar Kaapstad Vasum 2 van Bahrain naar Mombosa Vivipara 2 te Rotterdam Waikelo 2 van Bahrain naar Mombosa Westertoren te Hamburg Willemstad 2 te Paramaribo Wonogiri 2 van Mombasa naar Djibouti Zafra 1 van Port Said naar Thameshèven Zaria 2 van Gibaltar naar L Skhirr Zeeland 2 voor anker te Chalna Zuiderkerk 2 van Aden naar Suez Kleine Vaart Aardenburg 30 van Stockholm te Monste-ras Areas 1 van Izmir naar Rethymnow Dido 30 naar Amsterdam Beyerland 1 van Rotterdam naar Boston Batavier-3 naar Bremen Domburgh 1 naar Casablanca Flevo 2 te Bilboa Flevoalnd 30 te Harlingen Haskerland 2 te Leth Jula Anna 30 te Dagenham Johm-M 1 te Stettin Konny-M 1 Kalundborg Labotas 1 van Amsterdam naar Odense La Paloma 1 van Rotterdam naar naar Londen Lifna 30 naar Valencia Maaskade 30 te Belfast Nieuwland 1 te Goole Realta 2 te Rouen Rozenburgh 29 van Koeping naar Amsterdam Silvretta 2 te Malmoe Swift 30 naar Rouen Wilca 1 te Londen In de vergadering van de raad van com missarissen en raad van bestuur der Ko ninklijke Zwanenberg-Organon heeft dr. S. van Zwanenberg, met het oog op zijn leef tijd, de wens te kennen gegeven per 1 ja nuari af te treden als voorzitter en lid van de raad van bestuur. De raad van commissarissen heeft aan dit verzoek gevolg gegeven en dr. Van Zwanenberg bereid gevonden van 1 ja nuari 1963 af in de tunctie van adviseur van commissarissen en raad van bestuur zich ter beschikking te blijven stellen. Met ingang van 1 januari 1963 wordt jhr. G. Krayenhoff benoemd tot voorzitter van de raad van bestuur, zo deelt het bedrijf mede. De Belgische douane heeft geen Neder lands koekje, chocolaatje of beschuitje laten passeren want uiteraard was geen enkele lading door een invoer-vergunning gedekt. De noodzaak hiertoe was met veel moeite enige tijd geleden verdwenen toen België het nederlandse standpunt over nam en ontheffing van de invoervergun ningen verleende. Alle vrachtauto's die gisteren waren ver trokken zijn in de loop van de dag op hun uitgangspunt teruggekeerd. De Belgische afnemers kregen een telegram, dat tot nader order geen goederen geleverd kun nen worden. Dit alles werd ons meege deeld door de heer A. Jansse, direkteur van de Stereo Beschuitfabrieken, in zijn functie van voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Banketfabrikanten en I laatsvervangend voorzitter van de Neder landse Vereniging van Beschuitfabrikanten. De heer Jansse merkte nog op, dat de maatregel van de Belgische overheid zo verrassend is, omdat de Nederlandse re gering de import van Belgische koekjes en dergelijke geen enkele belemmering in de weg legt. De Belgische import verte genwoordigt een waarde van twee a drie maal die van de Nederlandse export naar België. In ieder geval heeft de maatregel tot gevolg dat de export van deze Neder landse produkten de eerstkomende week en mogelijk nog langer stil komt te lig gen. Er zullen nu weer invoervergunnin gen worden aangevraagd en de afhande ling van die aanvragen kan wel eens enige tijd vorderen. Dat de Nederlandse uit voer een gevoelige klap krijgt is waar schijnlijk en er heerst dan ook bij de Ne derlandse fabrikanten grote ontstemming over deze onverwachte Belgische maatre gel die men als strijdig met de geest van de Beneluxovereenkomst beschouwt. Namens werkgevers- en werknemersor ganisaties deelt de K.N.V.T.O. mee, dat het College van Rijksbemiddelaars een be slissing heeft genomen op de destijds door partijen ingediende C.A.O.-autobusdienst- ondernemingen 1962. Met terugwerkende kracht tot 1 april 1962 worden de functie- lonen met vijf percent verhoogd, terwijl tevens met ingang van diezelfde datum in de secundaire sfeer enige verbeteringen zijn aangebracht. De C.A.O., die een looptijd heeft van een jaar, is van toepassing op het perso neel van alle autobusdienstondernemingen, leden van de K.N.V.T.O,, met uitzonde ring van de gemeentevervoerbedrijven, die een eigen regeling hebben, en de inter lokale tramwegen, op wier personeel bij lage B. van het reglement dienstvoorwaar- den van toepassing is, welke bijlage eveneens aan de gewijzigde C.A.O. zal wor den aangepast. Slot 1ste tijdv. 2de tijdv. A.K.U 352%—354 354 129,80—130,20 f 129,80 162—163,30 f 162.00 138—138,80 f 138,20 Hoogovens 602—608 603 Vorige slotkoeri A'dam Rubber 101% H.V.A 116% A.K.U 348% 130,— Hoogovens 594 Philips Gem. Bez. 159,30 136,20 Dordtsche Petr. 590 K. Ned. Petr. Mij. f 128,50 Holl. Am. Lijn. 120% K.L.M. 49,— K.N.S.M 139% Ned. Stoomv. Mij. 126 Ommeren, Phs. v. 244 Scheepv. Un. Ned. 124 170, 196,50 Unitas 464,- Ver. Bezit v. 1894 1 121, Amsterd. Bank 375 Ned. Handel Mij. 324 Rotterd. Bank. 345% Twentsche Bank. 301 Albert Heijn Exd. Amstel Brouwerij 448 Berkel's Patent 249 Bols 750 Bührmann Papier 641 419 783 Gelder Kon Pap. 298 ,Gist Spir.f. Kon. 339 Van der Heem 288% Heineken's Bier 455 b Hoogenbosch Sch. 255 Indola 428 Kon. Zout-Ketjen 795 Mürar Nat. Bezit 343 Ned. Kabelfabr. 512 Philips Pref Sikkens Groep 745 Stokvis 218% Thomassen Dr. 649% Ver. Machinefabr 215 Wessanen 342 Wilton Fijenoord 248 Zwanenberg-Org. 833 Billiton Mij. II 420 Aluminium Ltd.. 22 American Motors 14V., Anaconda 42% Beth'ehem Steel. 34% Cities Service.... 49% General Motors. 47% Kennecott Copper 71 Va Republic Steel 41 Shell Oil 31% U.S. Steel 45% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) NEW YORK: KLEINE OMZET BIJ GROTE WINSTEN Selectieve aankopen dreven de aandelen hoger bij matig actieve handel gisteren. Na een onregelmatig begin sloten de koer sen op hun beste niveau. Winsten varieer den van fracties tot 3,American Tele phone sloot met een winst van 2K. Het verslag van deze maatschappij was een stimulans ook voor andere soorten. Gene ral Foods, General Electric, Dupont en Eastman Kodak stegen ongeveer 3, IBM was na enige aarzeling 8 hoger. Ford, Alcoa en Polaroid waren 2,— ho ger. Staal-, auto-, chemische, olie-, ta baks-, elektronische en farmaceutische waarden deelden in de vooruitgang. De om zet was 3.450.000 stukken (4.720.000). Het Dow Jones industriegemiddelde steeg met 12,47 punten tot 573,75; dat van spoorwegen met 1,66 tot 120,29 en dat van openbare nutsbedrijven met 1,64 tot 109.52. De omzet was 1278 stukken, waarvan 854 hoger en 245 lager waren. (AP). FRANKFORT (AP) De Westduitse vakvereniging van P.T.T.-personeel heeft besloten twee dagen geheel volgens «le voorschriften te werken om kracht bij te zetten aan de looneisen. Deze langzaam- aanactie is zondag te middernacht be gonnen en zal vandaag te middernacht eindigen. In pamfletten over deze operatie ste kelvarken", wordt het P T T -personeel te vens aangeraden precies op tijd te begin nen en te eindigen en overwerk, waartoe niet bijtijds opdracht gegeven is, te wei geren. Verwacht wordt, dat de actie tot grote vertragingen in de postbestelling zal leiden. De post naar West-Berlijn en Oost-Duitsland zal echter geen hinder van de actie ondervinden, aldus hebben vak verenigingsfunctionarissen verklaard. Het besluit tot deze langzaamaanactie werd genomen nadat de regering te Bonn de eis om een algemene loonsverhogi ig van 7.7 percent voor P.T.T.-werkers van de hand gewezen had. Een woordvoerder van de bond zei dat het denkbeeld voor modelwerken is ontleend aan de soortge lijke actie der Britse P.T.T.-employés. Oesters. Ondanks het feit dat de oes- terprijzen met 8 pet. zijn verhoogd, is de omzet van de Zeeuwse telers in het afge lopen seizoen gestegen tot 31 miljoen stuks (exportwaarde f 6.400.000). Aan Frankrijk werden 10 miljoen en aan België 16 mil joen stuks geleverd.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9