Rechts en links in gesloten gelederen tegenover elkaar Alleen op ouderlijk verzoek humanistisch onderwijs HET WEER Kennedy wil met Europa over „concrete Atlantische associatie" spreken Weer opheldering verlangd over Nederlands standpunt Senaat aanvaardt wet voor ruimtelijke ordening 9 Eindoordeel P.v.d.A. over mammoetwet onzeker? Wet inzake molest- en politiek risico in voorbereiding N ieuw-Guinea in de Kamer Nog 200 infiltranten op Nieuw-Guinea i u p Zwitser Schuba wint Orgelimprovisatie- Concours 125 Westduitse rechters met vervroegd pensioen De IJmuider Courant op het strand in IJmuiden Valse start Humanisme op verzoek Veel wind Aan het strand: hiëp Het woord is aan Onafhankelijkheidsdans Hollandia verklaart: Soekarno telegrafeert Oe Thant Yossele Schuhmacher terecht Discussie over woningen houwwet begonnen y In de krant van heden: 47e JAARGANG NUMMER 202 WOENSDAG 4 JULI 1962 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMÜIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P..W. Peereboom en Mr. H. C. van dei Ondanks een waarschuwing van de socialist Kleijwegt over de houding van zijn fractie bij ae definitieve stemming over het ontwerp-mammoetwet, heeft de Tweede Kamer gisteren een amende ment-Vermeer (P.v.d.A.) over de „plan procedure" met 72 tegen 66 stemmen verworpen. De linkerzijde van de Kamer duchtte op dit punt gevaar voor het openbaar onderwijs. Het was als in de dagen van de schoolstrijd: rechts (rooms- katholieken en protestanten) tegenover links (socialisten en liberalen). Minister Cals lijkt voor zijn mammoetwet nu eigenlijk alleen nog maar volledig te kunnen rekenen op zijn geestverwanten van de K.V.P. De steun van de P.v.d.A., die de minister in de afgelopen weken zo menigmaal de hand heeft gereikt, schijnt niet meer zeker te zijn, zodat het hele wetsontwerp kans loopt te worden verworpen door een combinatie van minderheden. Het is immers zeer waar schijnlijk dat ook A.R.P. en C.H.U. zij het op andere gronden tegen zullen stemmen, evènals de V.V.D. De „planprocedure" is volgens de mi nister nodig om de oprichting van scholen in banen te leiden, rekening houdende met de bestaande mogelijkheden en behoeften. Aan de minister wordt krachtens het wets ontwerp de bevoegdheid gegeven jaarlijks een „plan" vast te stellen voor de scholen die in de daaropvolgende drie jaar voor uit kering uit 's rijks kas in aanmerking ko men. De oprichting van een openbare school zou slechts kunnen geschieden met inachtneming van de bepalingen der mam moetwet. fiit stuittè óp bezwaar bij P.v.d.A., V.V.D., P.S.P., en C.P.N., omdat hierdoor Voor overgangsbewind op N.-Guinea: Gezien het belang dat de regering hecht aan normale voortzetting det activiteiten van het bevoorradings- en distributieappa raat op Nieuw-Guinea, acht zij bepaalde voorzieningen gewenst ten aanzien van de risico's die momenteel aan deze activitei ten zijn verbonden. Daarom zal binnen kort een wetsontwerp worden ingediend, op grond waarvan aan het bedrijfsleven op Nieuw-Guinea de nodige garanties kun nen worden gegeven inzake het molest- n politieke risico dat vóór en gedurende een zekere tijd na een eventuele statuswijzi ging van Nederlands Nieuw-Guinea zou kunnen optreden. Bovendien zal de mogelijkheid worden teopeftd om volgens bepaalde regels naar edelijkheid en billijkheid garanties te ge- 'en met betrekking tot bepaalde vorderin gen op het gouvernement, omwisseling 'an muntbiljetten ten laste van Nieuw- Guinea daaronder begrepen. Het is de bedoeling de garanties en ze kerheden ter zake van het molest- en poli tiek risico te geven in de vorm van een door de Nederlandse staat van geval tot geval te verstrekken verzekering tegen een evenredige premie, waarbij zal worden uitgegaan van een eigen risico van de ver zekerde van 25 percent voor handelsvoor raden en 50 percent voor de overige be drijfseigendommen en een jaarlijkse af schrijving van 10 percent op opstallen '*n schepen en 20 percent op de overige be drijfsmiddelen. het openbare onderwijs in een ongunstiger positie zou kunnen worden gebracht ten opzichte van het bijzonder onderwijs, dat de vrijheid behoudt om desnoods uit eigen middelen tot schoolstichting over te gaan. De socialist Vermeer wilde daarom het negatieve voorschrift over de openbare scholen uit het ontwerp lichten. Tevens had hij een amendement ingediend om scho len, die bij hun oprichting geen recht heb ben op subsidie, niet voor bekostiging ge durende ten minste drie jaar in aanmer king te laten komen. Minister Cals, die van de kwestie een halszaak maakte, vrees de van de voorstellen-Vermeer een schen ding van de plangedachte. De bezwaren der linkerzijde golden het feit dat voor het bijzonder onderwijs een soort valse start mogelijk zou zijn waar bij later wèl subsidie zou- volgen, dit ten nadele van openbare scholen. De sprekers van de confessionele partijen zagen de zaak geheel anders. De vrijheid tot schoolstich ting van het bijzonder onderwijs is, zo re deneerden zij, in de grondwet vastgelegd en dr. Tilanus (C.H.) betoogde bovendien dat Openbaar en bijzonder onderwijs wel iswaar zijn gelijkgesteld ten opzichte van de openbare kas, maar dat dit niet be tekent dat het bijzonder onderwijs niets extra's zou mogen uitgeven. Een (krappe) meerderheid, bestaande uit de confessione le fracties, stelde zich achter de minister. Over de kwestie van humanistisch on derricht en godsdienstonderwijs had, zoals men zich zal herinneren, dr. Albering vo rige week namens de K.V.P. de hand toe gestoken aan de buitenkerkelijke genoot schappen. Maar het vormingsonderwijs van die zijde zou alleen kunnen worden gegeven op verzoek van de ouders. De socialist Kleijwegt en mevrouw Van So meren (V.V.D.) waren daarmee akkoord gegaan, mits iets dergelijks ook zou gelden voor het godsdienstonderwijs. De confes sionele fracties achtten dit laatste niet nodig. Dr. Albering zocht nog naar een nieuwe formulering, wat hem van me vrouw Van Someren het verwijt van kin derachtigheid bezorgde. Met 71 tegen 68 stemmen verwierp de Kamer de poging van de heer Kleijwegt om het godsdienstonderwijs eveneens af hankelijk te stellen van een verzoek van de ouders. Ook hier was de scheidingslijn rechts (K.V.P., V.R.P., C.H.U., en S.G.P.) tegenover links (P.v.d.A., V.V.D., P.S.P. en CPN) Het humanistisch onderricht mits op verzoek werd daarna mogelijk gemaakt met overgrote meerderheid: 118 stemmen tegen 21 Tegen waren slechts twee K.V.P.'ers, zes Antirevolutionairen, benevens de C.H.U. en de S.G.P. De opkomst van de Kamerleden was zoals uit de stemcijfers bleek zeer groot. Bijna 140 van de 150 afgevaardig den waren aanwezig. Kennelijk wilde nie mand zonder noodzaak afwezig zijn, om dat de aantallen voor- en tegenstanders elkaar niet veel zouden ontlopen. Boven Verwachting tot morgenavond: Hier en daar opklaringen en plaatselijk enkele buien. Dezelf de temperaturen als vandaag of iets hogere. Matige, af en toe vrij krachtige wind tussen noordwest en noord. Volledige weerrapporten op pagina twee. Hoewel de harde wind wat zal af nemen blijft het met een tempera tuur van 13 tot 15 graden nog te koud voor het strand. Weliswaar is de buiigheid gering, maar er komen weinig opklaringen. De temperatuur van het zeewater is 14 graden; vorig jaar om deze tijd 17 graden. Vooruitzichten: Het weer wordt langzaam aan beter, maar deze week blijft het nog te koel. Na de opening van de Tweede Kamer vergadering van gisteren heeft P.v.d.A.- fractieleider mr. Burger weer zijn on genoegen uitgesproken over de frag mentarische wijze waarop de Kamer door de regering op de hoogte wordt gehouden over de ontwikkelingen in zake Nieuw-Guinea. Waarom heeft de Kamer wél een kopie ontvangen van de brief van de regering aan Oe Thant, waarin verontwaardiging wordt geuit over de Indonesische landingen bij Merauke, maar waarom ontbreekt het de Kamer-als-geheel nog steeds aan ieder gegeven over persberichten, als zouden binnenkort de onderhandelin gen met Indonesië worden hervat op de formele grondslag van aanvaarding van het plan-Bunker?, zo vroeg mr. Burger. Voorzitter Kortenhorst wist er wel een verklaring voor: De regering is van oordeel de Kamer niet in het openbaar te kunnen inlichten, maar wel de com missies voor buitenlandse zaken en defensie uit de Kamer. Dat inlichten is de vorige week gebeurd. Mr. Burger: „Ik hoor het u zeggen, maar het verklaart mij niets." Voorzitter: GoedÉr wordt geen voorstel gedaan? Dan gaan we over tot de behandeling van de agenda". Later in de middag kwam de kwestie- Nieuw-Guinea nog even „ter sprake". Van de publieke tribune klonk ineens de kreet: „Ik heb geen tijd meer zorg voor Nieuw-Guinea"De communist Bakker, op dat moment aan het woord over de mammoetwet, reageerde op de onderbreking met: „Nog een amende ment, meneer de voorzitter". Schiller: Soms is wezen. het wijs, niet al te wijs te Lichtvoetige stamleden voeren een dans uit in het Prins Rwagasore- stadion te Oesoemboera, de hoofdstad van het onafhankelijk geworden middenafrikaanse koninkrijk Boeroen- di (Oeroendi), dat tot zondag van wege de UNO onder Belgisch beheer heeft gestaan. Twintigduizend Afri kanen en een paar dozijn Belgen wa ren getuigen van de openbare plech tigheden ter gelegenheid van de on- afhankelijkheidsv er klaring. dien trekken kwesties van onderwijs en godsdienst meestal zeer de aandacht in ons parlement. HOLLANDIA In een officieel commu niqué van het gouvernements-voorlich- tingsbureau is medegedeeld, dat in geheel Nederlands Nieuw-Guinea zich niet meer dan tweehonderd Indonesische parachutis ten bevinden die nog militair potentieel be zitten. Het grootste gedeelte van hen be staat uit de nieuw gelande groep bij Me rauke. Zij zijn allen teruggedrongen in moeilijk begaanbare gebieden en hun ef fectief neemt snel af. Het communiqué zegt voorts: „Alle ge ruchten over infiltraties in gebieden buiten die, welke door de commandant van de strijdkrachten genoemd zijn, zijn onwaar. De nog resterende gebieden, waar infil tranten worden bestreden, zijn de actiege bieden bij Merauke, Kaimana, het Onin- schiereiland, Klamone en in zeer geringe mate Teminaboean. In het communiqué worden Amerikaan se persberichten tegengesproken over een Indonesische actie in het Wandammenge- bied. Ten slotte wordt meegedeeld dat bij de acties aan de zuidkust van Nieuw-Gui nea wederom enige parachutisten door een patrouille van de strijdkrachten zijn ge dood. PHILADELPHIA (AFP) President Kennedy heeft vandaag in Philadelphia ter gelegenheid van de Amerikaanse on afhankelijkheidsdag een toespraak gehou den op een bijeenkomst van gouverneurs der Verenigde Staten. Hij zei dat zijn land bereid is met een Verenigd Europa te spreken over middelen om een „concrete Atlantische associatie te vormen". De V.S. zijn bereid een verklaring van onder linge afhankelijkheid te onderschrijven en deel te nemen aan een voor de betrokken partijen voordelige alliantie „tussen de nieuwe unie die in Europa ontstaat en de oude Amerikaanse unie, die bijna twee eeuwen geleden in Philadelphia werd ge sticht". NEW YORK (AP) President Soekarno heeft secretaris-generaal Oe Thant tele grafisch medegedeeld dat hij een afgezant naar Washington stuurt om van de Neder landse gevolmachtigde de definitieve op heldering te krijgen over de Nederlandse interpretatie van het plan-Bunker. „Over eenstemming op dit punt zal de weg effe nen voor verdere besprekingen over het door de Amerikaanse diplomaat Ellsworth Bunker ingediende voorstel", aldus Soe karno. Zegslieden bij de Verenigde Naties heb ben meegedeeld dat Soekarno inderdaad Adam Malik, ambassadeur in Moskou, heeft aangewezen om naar Washington te gaan. Personen uit de omgeving van Oe Thant verwachten dat het overleg volgen de week zal worden hervat. De perschef van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft het besluit van Soekarno een afgevaardigde naar Washington te sturen een aanmoedi gende stap naar een vreedzame oplossing van het geschil genoemd. Amerikaanse, Nederlandse en Indonesi sche diplomaten in Washington zijn het er echter ever eens dat een groot aantal detail vraag stukken opgelost moet worden voordat een begin gemaakt kan worden met de uitvoering van de overdracht van bestuur over Nieuw-Guinea door Neder land via de V.N. aan Indonesië. Indonesië wil eerst een korte, informele geheime bijeenkomst, gevolgd door formele onderhandelingen, die bijgewoond zullen worden door de volledige delegaties van beide partijen. In dat geval zou de Indone sische minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, de leiding overnemen van de Indonesische delegatie. In Washington ver wacht men dat de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, de Ne derlandse delegatie zal leiden in de slot fase. Het Amerikaanse staatshoofd verklaar de dat een dergelijke alliantie niet in één enkel jaar of gemakkelijk tot stand zou kunnen komen, maar „de wereld wete dat deze thans ons doel is". Hij beloofde dat wij ons aandeel op ons zullen nemen om het gewicht dat op de schouders van al len rust te verlichten, wij ons bij de an dere mensen en andere naties zullen voe gen om de vrede en vrijheid te bewaren en elke bedreiging van de vrede en vrij heid van ieder afzonderlijk zullen beschou wen als een gemeenteschappelijke bedrei ging". Hij bracht hulde aan die landen van West-Europa die, lange tijd door bittere twisten verdeeld, thans gemeenschappelijk streven naar „vrijheid in verscheidenheid en macht in eendracht". Wij beschouwen, zo vervolgde de president, een krachtig en verenigd Europa niet als een rivaal maar als een deelgenoot. Bijdragen aan zijn vooruitgang heeft sedert zeventien jaar een fundamenteel doel van onze bui tenlandse politiek gevormd. Een verenigd Europa zal beter in staat zijn bij te dra gen aan de geweldige taken op politiek en economisch gebied waaronder steun aan de arme landen die de vorming en verdediging van een gemeenschap van vrije naties met zich meebrengen, aldus Kennedy die de Amerikanen opriep in overeenstemming met de eisen van de tijd „intercontinentaal te denken". De president zei nog dat een atlantische alliantie zich niet alleen met haar eigen welzijn zou bezig houden maar als- kern zou dienen voor de uiteindelijke vereni ging van alle vrije mensen: „degenen die thans vrij zijn en degenen die zwe ren eens vrij te zullen zijn". Zelfs achter het IJzeren Gordijn blijkt de „vrijheids ziekte" besmettelijk te zijn, aldus Ken nedy, die besloot met de woorden dat de wereld zal veranderen door nieuwe po gingen om tot een geschikte vorm van onderlinge afhankelijkheid te komen. (Van onze parlementaire redacteur) De plannen die een uitvloeisel zijn van de wet op de ruimtelijke ordening, waarvan de Eerste Kamer het ontwerp gisteravond zonder hoofdelijke stemming leeft aanvaard, zullen de recreatieter reinen die in de randstad Holland zijn overgebleven, niet aantasten. Dit ver zekerde minister Van Aartsen van Volks- ïuisvesting en Bouwnijverheid de sena toren Elfrerich (A.R.) en In 't Veld (P.v.d.A.), die zich over de aantasting van de recreatieterreinen ongerust had den getoond. De Eerste-Kamercommissie die de nota van minister Beerman over de schroot- affaire zal bestuderen heeft tot haar voor zitter gekozen, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman (A.R.). Met de nieuwe wet op de ruimtelijke or dening als basis, kunnen rijk, provincie en gemeenten samenwerken om ons land leefbaar te houden. Als het nodig mocht zijn, kan het rijk juist dat duwtje geven, dat de gewenste ontwikkeling tot stand brengt. Mr. In 't Veld kon de minister niet zo ver krijgen aan de S.E.R. advies te vra gen over het probleem van de almaar stij gende grondprijzen. Vooral de prijzen van recreatieterreinen stijgen „waanzinnig", aldus de socialistische senator. De Eerste Kamer begon gisteren ook de discussie over de woningwet, die volgende week zal worden voortgezet. Eensgezind- De tienjarige Yossele Schumacher, die twee jaar geleden uit Israel werd ontvoerd, is gisteren in een immigra tiekantoor te New York herenigd met zijn moeder en zijn vijftienjarige zusje ZinaYossele (Yosef) had bij zijn groot ouders in Jeruzalem gewoond tot zijn ouders, vluchtelingen uit de Sovjet- Unie, zich in Israel gevestigd hadden. De grootouders weigerden hem aan de ouders terug te geven, omdat zij van mening waren dat zijn opvoeding thuis niet voldoende „orthodox" zou zijn. Op de dag dat zijn ouders hem zouden afhalen, bleek hij te zijn verdwenen. Hij is nu met zijn moeder op de terug weg naar Israel. (Telefoto) heid bestond er tussen de politiek zo ver schillende senatoren Kraayvanger (K.V.P.), De Wilde (V.V.D.) en Broeksz en Mazure (beiden P.v.d.A.) over de wenselijkheid van een bouwwet, waarin alles wat op het bouwen betrekking heeft zou moeten wor den geregeld. In de nieuwe woningwet (die de oude van 1901 vervangt) komt volgens prof. Ma- zure het bouwen niet volledig aan zijn trekken. De verantwoordelijkheid van de bouwer is niet goed geregeld; tegen beun hazerij bestaan geen voorzieningen. Een op een bouwwet steunende „bouwraad" zou een belangrijke functie?kunnen heb ben. Aan de deelnemers van het Improvi satieconcours zal, evenals dat vorig jaar het geval was, deze door Theo Mulder vervaardigde legpenning wor den uitgereikt. De voorzijde toont Saul en David met de tekst „Et refocila- batur Saul et levius habeat" (uit Koningen, XVI - 89: het harpspel verkwikte Saul en het werd beter met hem). Het twaalfde Internationaal Orgelimpro visatieconcours op het Müllerorgel in de Grote of Sint Bavokerk is gisteren gewon nen door de Zwitser Konrad Philipp Schu ba. Hij ontnam daarmee de wisselprys de door de orgelbouwers Marrussen Sön beschikbaar gestelde zilveren schaal aan de winnaar van vorig jaar, de organist Bernard Bartelink, die, evenals de Fran man Yves Devernay en de Brit Peter Hur- ford, in Schuba zjjn meerdere moest er kennen na de wedstrijd in het improviseren op een Gregoriaans thema. Laat in de avond maakte de jury, be staande uit prof. dr. Jiri Reinberger uit Praag, prof. Gabriël Verschraegen uit Gent en Piet Kee uit Heemstede, de uitslag bekend. Konrad Philipp Schuba werd in 1929 ge boren te Konstanz am Bodensee. Hij ont ving zijn muzikale opleiding aan de Hoch- schule für Musik in Stuttgart bij prof. Anton Nowakowski (jurylid Internationaal Orgelconcours 1960). Sinds 1955 is hij orga nist aan de basiliek te Konstanz; in 1957 viel hem een onderscheiding bij het Inter nationaal Muziekconcours te München ten deel. Het jaar daarop verwierf hij de eerste prijs op het Concours van de Duitse Hoch schulen für Musik te Freiburg. Konrad Schuba gaf verscheidene concerten in Ita lië, Zwitserland, België en Nederland en verzorgde grammofoonplaatopnamen van Mozart en oude meesters. (Voor het verslag van de wedstrijd zie pagina 7) Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen2, 9 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee5 Horen en Zien7 Kunst 7 Feuilleton 9 Topsy 10 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's BONN (Reuter) Honderdvijfentwintig rechters en officieren van Justitie in acht van West-Duitslands elf deelstaten hebben vervroegde pensionering gevraagd, omdat zij de hand hebben gehad in te zware vonnissen in de nazitijd. In een vorig jaar aangenomen federale wet wordt bepaald dat advocaten, die zich in enig opzicht ongerust voelen over hun activiteit onder Hitier, voor 30 juni van dit jaar hun ontslag moeten indienen, wil len zij niet de kans lopen ontslagen te worden. Tenminste twaalf rechters hebben geweigerd hun pensioenen aan te vragen, ondanks druk van de overheid. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSÏERDAM TEL. 223596 SUËDE DAMES- EN HERENJASJES Het is tot onze spijt niet uitvoer baar gebleken om de IJmuider Courant te bezorgen bij die abonnees die in vakantiehuisjes op het strand verblijven. Voor de abonnees is de krant echter verkrijgbaar a 10 cent per exemplaar bij „De Tok o" Cor van der Meer op het strand. Wij vertrouwen dat deze rege ling tot ieders voldoening zal zijn. DE DIRECTIE

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1