Prinsessen enthousiast in Suriname verwelkomd Kodacolor Kodak AGENDA CMB verontwaardigd over opheffing van Beijnes Kamuk en Tipak twee Eskimojongetjes Polle PeUi en Pmgo en bondig EEN WONDER OP WIELEN Stortbui in Onverdacht kon de feestvreugde niet verstoren Burgemeester beging onrechtmatige daad Binnenschip vergaan in het Ketelmeer Voor thuisfront Nieuw-Guinea Recht op medezeggenschap urgent Koude lucht dringt steeds verder door Film ^unip7? AUTOMOBIELBEDRIJF JAN VAN DER VOSSEN GARA6E VERBEEK N.V. woensdag juli 1962 2 Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk Tariefverlaging E.E.G hogere productie betekenen lagere prijzen bij PEUGEOT met schuif dak met schuifdak ik PEUGEOT 403 DIESEL 9780.- RECHTBANK OORDEELT: Eisen van Breukelaar echter afgewezen Mr. Bachg bedankt voor benoeming tot lid van de Tweede Kamer H.H. HUISEIGENAREN Nederlandse onderdanen in Indonesische dienst 32. Polle, die met hooi en al naar beneden is gevallen, kijkt eens om naar de wagen en denkt: „Dat was een flinke bons, zo'n hooiberg is ook al niet ongevaarlijk!" Hij begint weer flink te lopen en denkt: „Ik moet opschieten, mijn vrienden wachten met verdriet en zonder etenH" Even verder loopt hij door wolken en geur van pannekoekenbakken...II „O, wat erg, ze eten pannekoeken en ik moet achter mijn schip aanEn ik eet ze zo graagIT .3 (Van een speciale verslaggeefster) Duizenden juichende Surinamers stonden langs de bijna vijftig kilometer lange weg van het vliegveld Zanderij naar de hoofdstad Paramaribo om de prinsessen Irene en Margriet een harte lijke ontvangst te bereiden, toen zij gistermiddag, even vóór drie uur plaatse lijke tijd, voet op Surinaamse bodem zetten. De „Prinses Wilhelmina", een DC-7 van de K.L.M., kwam met bijna een kwartier vertraging via Curasao en Brits-Guyana aan. Prinses Irene verliet als eerste het toe stel, gevolgd door prinses Margriet. Waar nemend goevemeur A. Currie begroette de prinsessen. Na het spelen van de volkslie deren inspecteerden de prinsessen de ere wacht, die onder commando stond van kapitein W. L. M. Kruse. Met de leden van het ontvangstcomité, mr. S. D. Ema- nuels, ministerpresident van Suriname, J. S. P. Kraag, voorzitter van de Staten van Suriname, ir. J. de Greve, waarnemend- ondervoorzitter van de raad van advies, mr. F. Haverschmidt, president van het Hof van Justitie, U. Morpurgo, voorzitter van de Rekenkamer van Suriname, kolo nel T. Beets, commandant van de troe penmacht in Suriname, en mr. W. A. Re- nardel de la Valette, directeur van het kabinet van de gouverneur, maakten de prinsessen een korte rondgang door het stationsgebouw, waar hun bij de ingang fraaie boeketten orchiedeeën en gerbera's werden aangeboden. Tijdens de rondgang werde de prinses sen toegejuicht door vertegenwoordigers van alle bevolkingsgroepen, waarvan voor al de Indianen in hun schilderachtige tooi de aandacht trokken van de prinsessen. Advertentie Voor Meurenaf 'drukken op papier: 9 DANKZIJ INGEBOUWD CORRECTIEMASKER liggen alle kleuren feilloos vast. Metéén! Met Kodacolor Film bent u zeker van uw zaak! Mochten desondanks, om welke reden ook, de kleurenafdrukken niet aan uw gerechtvaardigde verwachtingen voldoen, dan geeft u ze gewoon weer aan uw fotohandelaar terug. U hoeft ze dan niette betalen 1 KLEURENFILMS voor mensen van nu! voor mensen als u! Het weer, dat zich tot dan toe goed had gehouden, veranderde plotseling toen het gezelschap in zeven auto's bij Onverdacht, de eerste stopplaats op de route, aankwam. Binnen enkele seconden gutste de regen neer. Enige grote paraplu's konden de prinsessen maar nauwelijks beschermen tegen de enorme bui. Districts-commissaris E. A. Robles van het district Suriname ging zijn gasten voor naar een erepodium, waar zingende schoolkinderen, in feestkledij gestoken be woners van Onverdacht en verre omstre ken en diverse orkestjes zich niet door de regen in de war lieten brengen. De hartelijkheid van al deze drijfnatte mensen maakte veel indruk op de prin sessen, die vrolijk meelachten toen er een balustrade van het overbelaste erepodium naar beneden kwam. Indiaans vlechtwerk, schalen Surinaams fruit, hoofddoeken en bloemen gingen mee de auto's in, die ver der reden naar Lelydorp, waar de zon scheen en waar geen druppel regen was gevallen. Ook hier haalden vele juichende mensen met vlaggen en spandoeken de prinsessen in. Waarnemend goeverneur Currie en de minister-president moesten meermalen bijspringen om de vele ge schenken, die ook hier werden aangebo den, aan te nemen. De met confetti be strooide prinsessen zaten ep een podium alle feestelijkheden aan te zien en hun cadeautjes te bewonderen. Zij accepteer den dankbaar een glas vruchtensap en een sigaret. Nog een kort oponthoud wachtte hen vóór de hoofdstad Paramaribo, namelijk bij Nieuwe Grond, waar rozen, guirlandes en een zegenbede van twee Hindostaanse priesters, een moslim en een Hindoe, het begin van een kort welkomstfeest vorm den. Schoolkinderen zongen een welkomst lied in de Hindostaanse taal. Dat lied pleitte voor het behoud van de ban den met Nederland en met het Huis van Oranje. Een oude vrouw vroeg de prin sessen haar groeten over te brengen aan de Koningin en de Prins. „Dat zullen we doen", zeiden de prinsessen die ook hier weer vele geschenken kregen. Bij Paramaribo werd 't steeds voller langs de weg en toen de prinsessen de pes open gestelde Hogerhuysstraat, een onderdeel van de Saramacca-doorsteek, een groot verkeersplan aan de buitenkant van Pa ramaribo, inreden, was er geen plaats je langs de route onbezet. De stoet auto's passeerde de ene erepoort na de andere. Overal hing de mensen uit de ramen en over de balkons. Bromfietsers en fietsers maakten de politie wanhopig door te pro beren naast de auto's te blijven rijden. Door de stad ging het naar het gou vernementshuis, waar in de hal talloze bloemstukken stonden als welkomstgroet. Op de trap naar het gouvernementshuis werden de koninklijke zusters begroet door mevrouw J. W. Currie-May en me vrouw H. H. Emanuels-Hitzel. Tot grote vreugde van de honderden, die lang op de prinsessen hadden gewacht, kwamen beiden nog even op het balkon, waar zij geestdriftig werden toegejuicht. Terwijl de prinsessen zich terugtrokken, de vlaggen werden gestreken en de kijkers tevreden naar huis gingen, ontbrandden aan de gevel van het witte gouvernements huis honderden oranje lampjes en gloeide over in de stad de feestverlichting aan. c Grote Kerk, vandaag 20 u.: Orgelconcert door juryleden. Donderdag 14 u.: Orgel concert door Albert de Klerk. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 39 en 21.15 u.: „Rear Window", 18 j. Frans Hals, 14. 19 en 21.15 u.: „Liefdes avontuur m Rome", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „De rimboevech ters van Birma", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „On the Water front", 18 j Minerva, vandaag 20.15 u.: „Es war ein rauschende Ballnacht", 18 j. Donderdag 20.15 u.: „Het gestolen gelaat", 18 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Return to Peyton Place", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „De schrik der Oceanen", 14 j. Studio, 34.15, 19 en 21.15 u.: „Lola", 18 j. Monopole (Zandvoort), Donderdag 14.30 u.: „De zingende hertog", a.l. Vandaag en morgen 19 en. 21.30 u.: „De gemaskerde contra Scotland Yard", 18 j TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62) Frans Halstentoonstelling: 10-17 u., zondag 13-17 u., woensdag ook 20-22 u. Tot 30 sept. Teylers Museum (Spaarne 16): Tentoon stelling van Italiaanse tekeningen, 10-17, zondag 13-17 u. Tot 22 juli. Vishal (Grote Markt): Expositie van een keuze uit het moderne kunstbezit van de gemeente Haarlem, 10-17 u.; zondag 13-17 U. Tot 29 juli. Museum „Het Huis Van Looy" (Kleine Houtweg): Expositie van een keuze uit het oude bezit van het Frans Halsmueseum, 10-17 u.; zondag 13-17 u. Tot 30 sept. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van Heinz Nassner, 9-17 u. Tot 22 juli. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein)Gedurende de maand juli ex positie van tekeningen van Ives Heude, 10-22 u. Grammofoonplatenconcert van 21- 22 uur. DIVERSEN Raadhuis Hoofddorp, donderdag 14.30 u.: Gemeenteraadsvergadering Haarlemmer meer. Strand Zandvoort, vandaag 22 u.: vuur werk. Waaggebouw (hoek Spaame-Damstraat) Taveerne, met zang door Cobi Schreyer en poppenspel door „Merlijn". Iedere avond geopend vanaf 8 u. „Adam en Eva" (Raamvest 5): Iedere avond van 8 u. af caféchantant (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van vrijdag 29 juni). WOENSDAG 4 JULI City-theater, 20 u.: „Anna Karemna". Rex-theater, 20 u.: „Primitieve drifren". DONDERDAG 5 JULI City-theater, 20 u.: „Later zul ie dansen". Rex-theater, 20 u.: „Primitieve driften". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30 u. WOENSDAG 4 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: ,.Mees<- ter Vlubber, de vliegende scnoo meester". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.' „The misfits". DONDERDAG 5 JULI Kennemer Theater: Geen voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „The misfits". Advertentie WOENSDAG 4 JULI Marquette-theater, 20 u.: „En schiep de vrouw". DONDERDAG 5 JULI Marquette-theater: Geen voorstelling. Studentenflat. In de wijk Helpman in Groningen zal onder architectuur van ir. P. Bügel de tweede studentenflat van Gro ningen worden gebouwd, waarin 192 onge huwde studenten en vijf studentenechtpa ren zullen kunnen worden ondergebracht. Het gebouw krijgt acht woonlagen boven een winkelcomplex. PEUGEOT 404 9580- PEUGE0T403 IMPORTEUR GEBR. NEFKENS N.V. - UTRECHT - TEL. 030 -16523 HOOFDAGENT voor Haarlem en omstreken BOTERMARKT 1-5 - HAARLEM - TELEFOON 10399 - 20449 B-AGENT BLOEMENDAALSEWEG1-9 - BLOEMENDAAL - TELEFOON 52301 - 63702 De burgemeester van Breukelen, mr. T. T. M. H. Bijleveld, heeft de grenzen van de maatschappelijke zorgvuldigheid overschreden en derhalve onrechtmatig gehandeld, toen hij tegenover een A.N.P.- verslaggever mededelingen deed over de wijze waarop jachthavenexploitant A. J. Singels te Breukelen aan zijn grond Is gekomen. Aldus het vonnis van de rechtbank in Utrecht in het kort geding, door de heer Singels tegen de burgemeester aangespan nen. Ten aanzien van de eisen van de heer Singels, dwangsommen op herhaling van de gedane uitlatingen, meende de presi dent, dat het verstrekken van medede lingen niet onder alle omstandigheden on rechtmatig behoeft te zijn. Derhalve wees hij de vorderingen af, aangezien zij te algemeen geformuleerd waren. De burgemeester had in het onderhoud gezegd, dat de heer Singels iemand was die te vuur en te zwaard bestreden moest worden en hij had hem een ongewenste gast in de gemeente genoemd. Ter illus tratie had hij een verhaal verteld, dat hij van derden had gehoord. Wanneer de burgemeester zich geroe pen achtte, het beleid van de gemeente ten opzichte van de heer Singels te verde digen, had hij dit op een minder grie vende wijze kunnen doen, aldus de over wegingen van het vonnis. Met name bij de overheid is terughoudendheid geboden, wanneer zij mededelingen doet aan de pers en daarbij eer en goede naam van een ander in het geding brengt. Van over heidspersonen wordt verwacht, dat zij, bij het doorgeven van verhalen die zij van derden hebben gehoord, weten dat deze verhalen betrouwbaar zijn. In verband met het feit, dat de bur gemeester van Breukelen door zijn on juist optreden oorzaak was van dit kort geding, besliste de president over de kos ten van het geding, dat iedere partij haar eigen kosten moet dragen. Opium. De Rotterdamse politie heeft aan boord van een Nederlands schip 50 ki logram opium achterhaald, die kennelijk voor doorvoer was bestemd. De „zwarte" waarde van de partij is veertigduizend gulden. De in de vakature van wijlen de heer Koersen (K.V.P.) tot lid der Tweede Ka mer benoemde mr. F. J. H. Bachg in Den Haag, heeft deze benoeming niet aan vaard in verband met zijn werkzaamheid sinds april 1961 als lid van het College van Beroep voor het bedrijfsleven. Op de lijst volgt als degeen, die nu voor benoeming in aanmerking komt dr. J. Delfgauw, wethouder van Rijswijk (Z.K en docent aan de katholieke Sociale Aca demie in Den Haag. Het binnenschip „Verwisseling" dat op weg was van Harderwijk via het Veluwe meer naar Kampen is in het Ketelmeer bij de ingang van het Keteldiep vergaan. De schipper, die een lading zand aan boord had, wilde juist het Keteldiep binnenva ren toen de motor afsloeg. Het schip kwam dwars op de golven en zonk in enkele ogenblikken. De 23-jarige schipper Bruins Slot en zijn 54-jarige moeder beiden uit Zwartsluis, wisten in een roeibootje te ko men en zijn door een ander schip aan boord genomen. Als eerste grote gift ontving de stich ting Nationaal Thuisfront Nieuw Guinea van het Nederlandse Rode Kruis 2500.-. Het gironummer van de stichting is 321. Het bestuur van de Christelijke Be- drijfsbond voor de Metaalnijverheid en Elektrotechnische Industrie (C.M.B.) zegt met grote verbazing kennis te heb ben genomen van de mededeling van de directie van het V.M.F.-concern, dat de Koninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beijnes n.v. te Bever wijk zal worden opgeheven, aangezien de directie van Beijnes n.v. nog slechts een half jaar geleden ten overstaan van het personeel vertrouwen had uitgespro ken in de toekomst van dit modern ge outilleerde bedrijf. Het bestuur van de C.M.B. stelt met verontwaardiging vast, dat slechts enke- Advertentie Overlegt u eens met ons het buitenschilderwerk van uw pan den in een z.g. meerjarenschema uit te laten voeren. Het heeft voor u vele voordelen. Schildersbedrijf Jeen Duursma Pallasstraat 17, Haarlem (N.), tel. 62787 2627. Kamuk had gelijk; de lucht werd donker en het begon hard te waaien. Gauw naar de kajaks!" riep hij. Kijk eens, hoe die golven beginnen te rollen! Ze renden over de schots naar de plaats, waar ze hun bootjes op de rand hadden achtergelaten. Die brachten ze in het wa ter, ze stapten er in en begonnen haastig te peddelen. Het was hoog tijd, want de golven wer den steeds hoger en wilder len namelijk de leden van de direc tie van het V.M.F.-concern hebben be slist over de werkgelegenheid van velen. Noch de ondernemingraad, noch de werk nemersorganisaties hebben hierop enige invloed kunnen üito'éfenen. Het bestuur van de C.M.B. herinnert eraan, dat de vakorganisaties in de afge lopen jaren, op verzoek van de directie van Beijnes N.V. hun volle medewerking hebben verleend aan een reorganisatie van het bedrijf in het belang van een goede gang van zaken en tot welzijn van de ge hele bedrijfsgemeenschap. Bij de thans ge nomen beslissing, die diep ingrijpt in het leven van de werknemers en hun gezinnen, heeft de directie van het V.M.F.-concern het niet nodig geacht met de vertegenwoor digers der werknemers ook maar het ge ringste overleg te plegen. Daardoor is het vertrouwen in het overleg tussen werkge vers en werknemers ernstig geschokt. De C.M.B. aanvaardt geen enkele ver antwoordelijkheid voor de liquidatie van deze onderneming, aangezien het bestuur niet in staat is gesteld zich omtrent de noodzaak daartoe een oordeel te vormen. Het C.M.B.-bestuur acht de opheffing van Beijnes N.V. wederom een duidelijk bewijs voor de juistheid en de urgentie van het recht op medezeggenschap der werknemers indien vitale belangen van het personeel in het geding zijn, zoals op heffing, verkoop en verplaatsing van ondernemingen, gelijk dit ook in een on langs verschenen rapport van het C.N.V. krachtig en gemotiveerd is bepleit. Het bestuur is verontrust over de een zijdige beslissingen, die reeds zijn of die nog kunnen worden genomen door weinige ondernemers over het opheffen, verkopen, verplaatsen of samenvoegen van bedrij ven, zonder dat aan de inspraak en het belang van de werknemers voldoende ge wicht is toegekend. Het C.M.B.-bestuur zal zich in verbin ding stellen met de andere werknemers bonden om zo mogelijk gezamenlijk die maatregelen te nemen, die de belangen der werknemers veilig stellen. Ter uitvoering van hetgeen door Neder land en Indonesië bij de souvereiniteits- overdracht is overeengekomen, is in 1951 een koninklijk besluit verschenen, waarbij een algemeen verlof werd verleend aan Nederlanders en Nederlandse onderdanen niet-Nederlanders, in krijgs- of staatsdienst te treden van de republiek Indonesië. Dit koninklijk besluit is blijkens het he den verschenen staatsblad 233 ingetrok ken. 32 23 tqh> P I B Bon 6 Copgwhoq»" Op politie ingereden. De rechtbank in Zwolle heeft een 38-jarige bouwvak arbeider uit Vriezenveen wegens poging tot doodslag veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf. Hij was met een motorfiets ingereden op twee wachtmeesters van de rijkspolitie, die hem wilden aanhouden. Een der politiemannen kon nog opzij springen, maar de ander werd aan een been gewond. Hoogleraar. Tot hoogleraar in de oud- Germanistiek aan de universiteit in Gro ningen (vacature prof. dr. T. A. Rompel- man), is benoemd dr. A. Kijlstra, thans leraar aan het openbaar lyceum in Steen- wijk. Dr. Kijlstra, geboren in 1920 in Dan- tumadeel, bezocht de middelbare handels school en behaalde door zelfstudie de mid delbare akten Duits en Engels. Op 30- jarige leeftijd begon hij in Utrecht zijn academische studie. Nadien heeft hij twee jaren in Helsinki Fins-Ugrische talen ge studeerd en een jaar in Duitsland door gebracht. In Ecuador heel gewoon. Een 27-jarige jongeman, zoon van een rijke moeder die twee hotels in Ecuador exploiteert, is door de rechtbank in Den Haag wegens diefstal len in hotels in Den Haag veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. De verdachte vond het niet erg. Hij zat zonder geld en in Ecuador was het volgens hem dan niet erg te stelen. Aan zijn verdediger had hij tweeduizend dollar te leen gevraagd om daarmee de officier van Justitie om te kopen Vergeten? De heer W. Prins, lijstaan voerder van de Boerenpartij in Doorn spijk, heeft niet binnen de daarvoor ge stelde termijn medegedeeld dat hij de be noeming tot lid van de gemeenteraad aan vaardt. Het niet-zitting nemen van de heer Prins heeft tot gevolg gehad dat de lijstaanvoerder van de Anti-Revolutionaire Partij in Doornspijk ,de heer A. H. Kroeze, zitting in de raad kan nemen zonder loting. De beide heren zijn zwagers. Pensioenwet 40 jaar. Dinsdag was het 40 jaar geleden, dat de Pensioenwet werd afgekondigd. In het gebouw van de Pen sioenraad in Den Haag is dit feit herdacht. De koningin heeft de voorzitter van de Pensioenraad, mr. H. J. van Houte, be noemd tot ridder in de orde van de Neder landse Leeuw. Dubieus. De rechtbank in Amsterdam heeft een tijdschriftenhandelaar veroor deeld tot een voorwaardelijke gevangenis straf van vier maanden en een boete van 500. Vorig jaar haalde de politie bij hem een verhuiswagen vol dubieuze lectuur, dia's, foto's en films weg, met een totale verkoopwaarde van ruim 20.000. Alvorens uitspraak te doen achtte de rechtbank bezichtiging van de tijdschriften, foto's, dia's en films noodzakelijk. De goe deren zijn door de rechtbank verbeurd ver klaard. Het K.N.M.I. deelt mee: De depressie, die gisteren boven Zuid- Scandinavië lag, trok naar Noord-Duits- land en begint nu op te vullen. De wind neemt daardoor in onze streken in kracht af, maar de aanvoer van koude lucht, waarin enkele buien voorkomen, houdt evenwel nog aan. De koude lucht dringt in Europa steeds verder naar het zuiden door. In Zuid-Frankrijk, waar gisteren nog temperaturen tot 30 graden voorkwamen, is de temperatuur nu ook gedaald. In het Alpengebied viel bij de nadering van de koudere lucht zeer veel regen In het noorden van de Balkan viel even eens zware regen, in Hongarije in 12 uur tijds plaatselijk 50 tot 60 mm. Zware buien werden ook gemeld uit Noord-Duits- land, 20 tot 40 mm. in de afgelopen nacht. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland Cs Neerslag laatste 34 uur. 33 2 te 8 Sc Den Heider regenbui nnw 13 3 Ypenburg regenbui wnw 13 2 Vlissingen zwaar bew wnw 15 0 Eelde regen wnw 13 8 De Bilt regen w 14 3 Twente regenbui nw 14 9 Eindhoven regen w 14 6 Zd-Limburg zwaar bew w 13 1 Helsinki zwaar bew O 18 3 Stockholm regen nno 16 0,1 Oslo zwaar bew no 17 5 Kopenhagen half bew. ono 17 0 Aberdeen regenbui nw 12 1 Londen zwaar bew. wnw 17 0 Amsterdam regenbui nw 14 4 Brussel zwaar bew. w 16 0 Luxemburg zwaar bew w 15 0,1 Parijs zwaar bew. w 19 1 Bordeaux zwaar bew wnw 26 0 Grenoble geheel bew nw 26 0 Nice zwaar bew n 24 0 Berlijn regen wzw 15 8 Frankfort zwaar bew zw 17 0 München half bew w 15 18 Zurich zwaar bew zo 20 4 Genève zwaar bew no 24 0,1 Locarno onbewolkt O 27 0 Wenen half bew. wnw 16 8 Innsbruck regen O 18 8 Athene onbewolkt windst. 27 0 Rome zwaar bew. z 27 0 Ajaccio onbéwolkt no 24 0 Madrid onbewolkt windst. 35 0 Mallorca licht bew. windst. 28 0 Lissabon onbewolkt wnw 21 0 Donderdag 5 juli Zon op 4.26 uur, onder 21.02 uur. Maan op 8.03 uur, onder 23.04 uur. Maanstanden 10 juli 0.40 uur eerste kwartier. 17 juli 12.41 uur volle maan. 24 juli 5.19 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 4 juli Hoog water 5.07 „n 17.34 uur. Laag water 0.49 en 13.09 uur. Donderdag 5 juli Hoog water 5.47 en 18.13 uur. Laag water 1.28 en 13.46 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2