Associatiegesprek met Afrika is de laatste fase ingegaan Omzet en koerswaarde aan het Damrak gedaald - DE BEURS - Landbouwtelling mei 1962 Fa. B. ENGELENBERG Roeanda en Boeroendi nieuwe gesprekspartners van EEG Joegoslavië toont snelle groei Oostenrijk begint associatiegesprek op 28 juli Accijns op wijnen houdt prijzen hoog SCHEEPVAARTBERICHTEN Iets hogere winst bij Venco DONDERDAG 5 JULI 1962 17 OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN OESO-verslag Problemen echter nog bijzonder groot Naar Genua of Giethoorn boy? Kampéérders dragen GENTLER0Y Aan Russen meegedeeld EEN HALF JAAR BEURS: CBL protesteert: Lagere invoerrechten hebben geen gevolg Key Kramer 12 pet Bootdienst tussen Delfzijl en Embden Zilvernotering na weer lager Argentijnse peso wordt iets stabieler Baconprijs gehandhaafd op 2,20 per kilo Nieuwe deelneming van Reiss Co Halfjaarcijfers der Krediet- en Effectenbank Joegoslavië en Sovjet-Unie bespreken economische vraagstukken BRUSSEL De E.E.G.-ministerraad heeft woensdag aan het begin van zijn derde conferentie met ministers van de onafhankelijke geassocieerde landen in Afrika de denkbeelden der E.E.G.-ministers over een nieuwe associatie-overeenkomst voor vijf jaar aan de Afrikaanse afge vaardigden voorgelegd. De conferentie, die voor Nederland wordt bijgewoond door de ministers Luns en Zijlstra, werd daarop tot vandaag verdaagd. Voordat de Italiaanse minister van bui tenlandse zaken Colombo, als voorzitter van de conferentie, de voorstellen van de zes voorlas, verwelkomde hij twee nieu we onafhankelijken in dit gezelschap, nl. Roeanda en Boeroendi, die het aantal ge sprekspartners van de zes E.E.G.-landen van 16 op 18 hebben gebracht. In de verklaring van de E.E.G.-minis ters werd meegedeeld; dat de E.E.G.-lan den overeenstemming hebben bereikt over een hulpfonds van 780 miljoen dollar voor vijf jaar, 200 miljoen meer dan in de eerste periode van vijf jaar Dit extra bedrag is bestemd voor hulp bij de afzet van Afrikaanse produkten -de zg. commer- cialisatiesteun- en voor diversificatie van de Afrikaanse economieën. De E.E.G.-ministers menen dat het ge meenschappelijke buitentarief van de ge meenschap voor een aantal belangrijke produkten als koffie, thee en cacao met 40 percent moet worden verminderd t.a.v. alle derde landen, een maatregel waarop Nederland, Duitsland en Italië hebben aan gedrongen ter compensatie van de komen de geheel vrije invoer van deze produk ten uit de geassocieerde landen. De E.E.G.-raad stelt voorts dat toetre ding van andere Afrikaanse landen tot de associatie (men denkt aan gemenebest- landen als Engeland lid van de E.E.G. wordt) het onderwerp van overleg met de reeds geassocieerden (voornamelijk voor malige Franse gebieden) zal zijn. Nieuwe associaties zullen geen inbreuk maken op de rechten van de reeds geassocieerden en het hulpfonds van 780 miljoen dollar zal geheel voor hen alleen bestemd blij ven. Er is voorts zoals gemeld, een herzie ningsclausule voorzien die het mogelijk moet maken na drie jaar de associatie conventie te verbeteren. Van Nederlandse zijde is echter met nadruk hierbij gesteld Advertentie Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 De beste muurverf is „ALPHATEX' Voor de eerste maal heeft de Organisa tie Voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (O.E.S.O.) een overzicht over de economische situatie in Joegosla vië gepubliceerd. In dit overzicht wordt er op gewezen, dat sedert de oorlog de Joe goslavische economische groei snel is ver lopen, gepaard gaande met een grote ver betering van de levensstandaard van ,1e bevolking. Vooral de expansie van de in dustriële produktie is opvallend geweest. De landbouw heeft echter niet zo snel vooruitgang geboekt. De Joegoslavische autoriteiten hechten echter sedert enige jaren zeer veel belang aan de landbouw en in het lopende vijfjarenplan worden bij zonder hoge eisen aan de agrarische pro duktie gesteld. Evenals de meeste ontwikkelingslanden kent Joegoslavië betalingsbalansmoeilijk- heden, die in 1961 en 1962 nog zijn toe genomen door slechte oogsten. Dit bijzon dere geval buiten beschouwing gelaten moet echter nog een belangrijk structuur- vraagstuk worden opgelost. Het is derhal ve noodzakelijk dat de uitvoer in een zeer snel tempo toeneemt opdat een evenwicht kan worden bereikt met de import. Voor het liberaliseren van de Joegoslavische buitenlandse handel (een doel dat een in tegrerend onderdeel van 's lands huidige politiek vormt) zou het wenselijk zijn dat de uitvoer naar landen met een conver teerbare valuta in grote mate toeneemt. Twaalf van de twintig O.E.S.O.-landen hebben hun handel met Joegoslavië reeds geliberaliseerd, terwijl de andere landen zekere beperkingen opleggen op een discri minerende basis. Tegelijkertijd zou de groei van de uitvoer kunnen worden De- lemmerd door het feit dat Joegoslavië als gevolg van de vorderingen die zijn ge maakt in de richting van het verlagen van de douanerechten binnen de E.E.G. en de EVA meer en meer in een ongunstige positie komt te verkeren voor wat betreft de export naar die gebieden, waar zich verscheidene van Joegoslavië's voorna mere afnemers bevinden. De huidige Joegoslavische politiek legt het accent, zeer natuurlijk, op de nood zaak de sectoren van landbouw en voed selvoorziening te ontwikkelen, maar de de huidige tendentie van de markten voor landbouwprodukten in de ontwikkelde lan den doet vermoeden dat om dit doel te bereiken het vraagstuk van het verkrijgen van afzet voor zijn produkten. dat Joego slavië moet oplossen, ontzaglijk zal zijn. De MONOTAIRE RESERVES VAN HET STERLING GEBIED De goud- en converteerbare valutareserves van het sterlinggebied zijn in juni met 33 miljoen pond sterling verminderd, zo heeft het Britse ministerie van Financiën gisteren bekendge maakt. In mei waren de reserves met 19 miljoen pond toegenomen De monetaire reserves bedroe gen 30 juni 1 226 miljoen pond sterling tegen 1.259 miljoen pond eind mei. dat dit dan geen verhoging van de lasten der zes E.E.G.-landen met zich mee zal mogen brengen. Tenslotte is er de kwestie van de stu diebeurzen voor Afrikanen. Evenals in de voorgaande associatie-periode van vijf jaar zullen er 300 beurzen worden verstrekt ten laste van de E.E.G.-begroting. Aanvulling van dit aantal zal ten laste komen van het hulpfonds. De E.E.G.-ministers zijn het onderling overigens nog niet eens over de verdeling van de financiële hulp onder de afhanke lijke en onafhankelijke landen. Minister Zijlstra hoopt op een bedrag voor Nieuw- Guinea, Suriname en de Nederlandse An tillen dat hoger ligt dan de 35 miljoen die in de eerste vijf jaar voor projecten op Nieuw-Guinea ter beschikking waren. ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bank papier vandaag geldend in Amsterdam luiden: Engels pond 10,07—10,17, Ameri kaanse dollar 3,57—3,61, Canadese dollar 3,28543,33'/», Franse frank (100) 73,15 73,65, Belgische frank (100) 7,197,24, Duit se mark (100) 89,7590,25, Zweedse kroon (100) 69.50—70,50, Zwitserse frank (100) 83.20—83,70, Italiaanse lire (10.000) 57,25— 59,25, Deense kroon (100) 51,8052,80, Noor se kroon (100) 50,1051,10, Oostenrijkse schilling (100) 13,9514,05, Portugese es cudo (100) 12,5512,70, Spaanse peseta (100 grote coupures) 5,97)4—6,12'/». Advertentie n o z MOSKOU (AP) Oostenrijk heeft het Kremlin laten weten dat het op 28 juli in Brussel onderhandelingen zal beginnen voor aansluiting bij de E.E.G. Kroesjtsjev heeft alles gedaan om het neutrale Oostenrijk buiten de Europese Economische Gemeenschap te houden, maar zijn lange besprekingen met de Oos tenrijkse kanselier Gorbach hebben de Oos tenrijkers niet door de knieën doen gaan. De beslissing werd bekend gemaakt door Oostenrijkse zegslieden nadat de minister van buitenlandse zaken Kreisky en zijn medewerkers met de Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko hadden geconfereerd en Gorbach Kroesj tsjev een lunch had aangeboden. „De Russen is meegedeeld dat wij op 28 juli besprekingen in Brssel zullen be ginnen om te spreken over aansluiting bij de E.E.G." aldus een Oostenrijkse woord voerder. „De Russen gaven hierop geen antwoord. Zij zeiden niet u kunt dit of dat doen. Zij laten het onderwerp eenvoudig vallen". In het eerste half jaar 1962 is de koers waarde van ter beurze van Amsterdam ge noteerde aandelen gedaald met 3.461 mil joen. Op de laatste beursdag van 1961 was de koerswaarde 30.406 miljoen, op 29 juni 1962 26.945 miljoen, na inmiddels in fe bruari nog te zjjn opgelopen tot 32.387 miljoen. De ontwikkeling in juni was wederom merendeels in lagere richting. De koerswaarde van de internationale con cerns is gedaald van 18.703 miljoen tot 18.577 miljoen. De nominale waarde der aandelen liep omhoog van 6.011 miljoen tot 6.178 miljoen. In december 1961 was de nomi nale waarde nog 5.899 miljoen. Zij is dus nu flink boven de 6 miljard uit gekomen. De aandelenomzet aan de Amsterdam se effectenbeurs is in het eerste halfjaar van 1962 aanzienlijk lager geweest dan in dezelfde periode 1961. De omzet be droeg 400,1 miljoen nominaal tegen 542,0 miljoen, obligaties werden ver handeld ad 478,4 miljoen, tegen 502,0 miljoen in het eerste halfjaar 1961. Nieuw tot de beurshandel werden toege laten aandelen tot een bedrag van 334,9 miljoen (v.j. 357,9 miljoen), en obligaties ad 756,0 miljoen (v.j. f 493,4 miljoen). Tegenover een nominale omzet van 400 miljoen stond in het eerste halfjaar een effectieve omzet van 1.581 miljoen. Gerekend naar de nominale bedragen be reikten de twintig fondsen met de grootste omzet 43,8 percent van de totale aandelen- omzet. De eerste tien fondsen hadden 34,6 percent. Boven aan de lijst staat Robeco met een nominale omzet van 28,1 mil joen, gevolgd door Philips 25,9 miljoen, Koninklijke Petroleum 25,4 miljoen, Uni lever 14,5 miljoen, A.K.U. 10,2 miljoen. Alle overige fondsen van de lijst hadden in het eerste halfjaar een totale omzet die beneden de tien miljoen gulden bleef. Gerekend naar de effectieve bedragen stond Philips aan de kop met 198,3 mil joen, gevolgd door Kon. Petroleum met 178,1 miljoen, Robeco met 132,6 miljoen en Unilever met 122,6 miljoen. De overige fondsen van deze lijst bleven beneden de f 100 miljoen. In juni werden aandelen nominaal ver handeld voor 58,9 miljoen tegen 67,6 miljoen in mei 1962 en 69,3 miljoen in juni 1961. Gerekend naar de nominale be dragen heeft in juni Philips de grootste omzet gehad en wel van f 12,3 miljoen. Pas veel later kwam njimmer twee, te weten Robeco roet 3,4 miljoen, daarna Kon. Petroleum met 3,0 miljoen, Unilever met 2,8 miljoen, A.K.U. met 1,5 miljoen, Interunie met 1,5 miljoen, Hoogovens met 1,4 miljoen en Philips cumulatief prefe rent met 1,2 miljoen. Gerekend naar de effectieve bedragen stond Philips eveneens bovenaan de lijst van juni met 73,6 miljoen. Nummer twee is Kon. Petroleum met slechts 19,2 mil joen. Daarna Unilever met 18,6 miljoen en Robeco met 13,6 miljoen. De overige fondsen van de lijst bleven beneden de 10 miljoen. NUTSSPAARBANK HAARLEM De inleggingen bij de Nutsspaarbank Haarlem bedroegen in de afgelopen maand 4.560.000 en de terugbetalingen 4.513.000 zodat het spaarsaldo 47.000 beliep. Het totale spaartegoed steeg hiermede tot een bedrag van 87.951.000. Het Centraal Bureau Levensmiddelenbe- drijf (C.B.L.) heeft in een schrijven aan de minister van Economische Zaken ge protesteerd tegen de vervanging van het invoerrecht op wijn door een accijns, bij invoer van wijn, met uitzondering van Luxemburgse wijnen. Een afschrift van de brief is gezonden aan de commissie van de E.E.G. te Brussel en het secretariaat van de Internationale Vereniging van Le vensmiddelen Detaillisten Organisaties. Het C.B.L. schrijft, dat als gevolg van de gewraakte maatregel het prijsniveau van wijnen, die worden ingevoerd uit de partnerlanden van de E.E.G. ondanks de afbraak van de binnentarieven ongewijzigd is gebleven, terwijl het prijsniveau van wijnen ingevoerd uit de niet tot de E.E.G. behorende landen ten gevolge van de inge stelde buitentarieven zelfs is gestegen. Het C.B.L. is van mening dat een tot het nor male consumptiepatroon behorend artikel zo onnodig duur wordt gemaakt. De maat regel is, aldus het C.B.L. niet alleen in strijd met de geest van het E.E.G.-ver- drag, dat onder meer verruiming van het internationale handelsverkeer beoogt, doch schending van artikel 95 alinea 1 van het E.E.G.-verdrag, dat luidt: „De lid-staten heffen op produkten van de overige lid staten, al dan niet rechtstreeks, geen ho gere binnenlandse belastingen van welke aard ook dan die welke, al dan niet recht streeks, op gelijksoortige nationale pro dukten worden geheven." Het C.B.L. spreekt van „discriminatie" waar binnenlandse geproduceerde wijn tot 15 pet. en Luxemburgse wijn van accijns zijn vrijgesteld. Tenslotte wijst het bestuur de minister er nog op, dat de Algemene Overeen komst voor Tarieven en Handel in artikel IV, lid 1, verbiedt om binnenlandse belas tingen zodanig toe te passen, dat bescher ming van de inheemse produktie wordt verleend. Het bestuur verzoekt de bewindsman dan ook met klem deze aangelegenheid opnieuw onder ogen te zien. Het vertrouwt dat de onderhavige maatregel ongedaan wordt gemaakt. VOORTGEZET HERSTEL Het Damrak handhaafde gisteren de her stelbeweging van de laatste dagen. Het publiek toont in deze omstandigheden wei nig neiging tot verkopen, eerder consta teert men het streven om deel te nemen aan de stijgende markt, waarbij nog komt dat van buitenlandse zijde contramine dek kingen de opwaartse beweging in de hand werkten. Deze laatste factor gold vooral Unilever, die een hoogste stand behaalde op 148 9,—). Het ging in de hoeken der internationale concerns vrij levendig toe, vooral in Philips die op 168 een koers bereikte overeenkomend met 672 percent. Er werd wederom 6 (30 percent) aan de koers toegevoegd. Opmerkelijk was het avance van Hoogovens, +30 op 635. AKU +3. Kon. Olie plus f 2,— op 130. De lichte reacties die zich in het verdere verloop voordeden, waren niet van grote betekenis. Diverse binnenlandse industrie fondsen trokken de aandacht. Zo spraken de advieskoersen van hogere noteringen voor Van der Grinten, Zwanenberg, Zout- industrie, Erdal en anderen. De scheep- vaarthoek had een kalm verloop maar de gisteren geboekte koerswinsten bleven goed gehandhaafd. Ook cultures trokken weer iets aan, speciaal Amsterdam Rub ber. Nederlandse staatsfondsen waren frac- tioneel beter. Boeke Huidekoper van 229 op 234; Figee van 241 op 242; Spaamestad van 710 op 720. Key en Kramer n.v. te Rotterdam stelt voor over 1961 een dividend van twaalf percent op de oude en dus van vier percent op de nieuwe aandelen uit te keren. Over 1960 werd een dividend van twaalf percent betaald, terwijl voorts een agiobonus van vier percent werd gegeven. Een scheepsexploitatie maatschappij in Rotterdam wil nog deze maand een dage lijkse passagiersdienst openen tussen Delf zijl en Embden met drie retourvaarten per dag. De dienst zal gevaren worden met „De Eemspoort" dat 300 passagiers kan vervoeren. Het schip kan geen auto's mee nemen. De zilvernotering is, blijkens een opgave van H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaalbe- drijven n.v. in Amsterdam, met ingang van 4 juli verlaagd van 118,50124 tot 117—122,50 per kg fijn, ten gevolge van groter aanbod op de hogere prijs. De goudnoteringen zijn onveranderd ge bleven, te weten veredelingsgoud 4.100 4.150 en binnenlands goud 4.250, beide per kg fijn. Volgens de landbouwtelling mei 1962 toont de oppervlakte groenten in de open grond, in vergelijking met 1961, voor au gurken, witlofwortel en zaaiuien een stij ging. Het areaal augurken onderging in de laatste jaren een voortdurende uitbreiding en heeft nu een totale oppervlakte van 2.086 ha bereikt, hetgeen in vergelijking met vorig jaar een toeneming van niet minder dan 37,1 percent (565 ha) betekent. Voor witlofwortel bedraagt thans de op pervlakte 2.731 ha met een stijging t.o.v. 1961 van 212 ha (8,4 percent). Voor zaai uien met een beteelde oppervlakte van 5.206 ha, beloopt de toeneming 768 ha (17,3 percent). Het areaal bloemkool (2.107 ha) onder ging slechts zeer geringe wijzigingen. Bij vroege aardappelen (areaal 8.452 ha) was de vermindering iets groter, nl. 268 ha 3 percent), welke voornamelijk in Noord- Aagtedijk 4 van Straat Messina n. Port Said Achiles 4 van Antwerpen naar Rotterdam Acila 5 te Trmidad verwacht Acmaea 4 te StanJow Aegis 5 te St. Croix Akkrumdijk 4 v. Everglades naar Orleans Alaimak 4 te New York Alcor 5 te Tanga Aldabi 4 van Las Palmas naar Santos Algorab 4 te Bremen Alioth 4 van Salvador naar Las Palmas Alkmaar 3 va Cardon naar Montevideo Alimdijk 3 van Brisbane naar Sydney Alpherat 4 van Kaapstad naar Dakar AlU'dra 4 te Santos Amstelkroon 4 van Geelong naar Chittagong Amstelland 4 van Rotterdam naar IJmuiend Amstelveld 4 van Rastuna naar Durban Andijk 4 van Le Havre naar Antwerpen Area 4 van Rotterdam naar Curacao Arendskerk 4 van Manila naar Legaspi Arnedijk 4 van Antwerpen naar Houston Artemis 3 van Domingo naar Taupris Attis 4 van Moengo naa Rotterdam Axeldijk 3 van Galveston naar Tarmpo Baarn 4 te Domingo Bali 4 van Bremerhaven naar Londen Balong 5 te Damman Bantam 4 van Djedda naar Djibouti Barendrecht 4 te Miranda Batu 4 te Port Said Bonita 3 van Laceiba naar Charleston Bovenkerk 4 van Bremerhaven naar Hamburg Burlswatson 4 van Philadelphia naa Rastanura Caltex Amstedam 4 van Port Said naar Goteborg Caltex Delfzijl 4 van Antwerpen n Frederikstad Caltex Leiden 4 van Aden naar Abadan Caltex Napels 4 van Suez naar Bahrein Caltex Pernis 4 van Bahrein naar Lorenzo Camphuys 3 van Durban naar Kaapstad Carebeka 4 van Loriënt naar Kovda Carrillo 3 van Ito naar Los Angeles Celebes 4 van Kaap Born naar Amsterdam Ceres 3 van Bilboa nara Guayaquil Charis 3 van Bolivar naar Moengo Cradle of Liberty 4 te Maracaibo Da Ier dijk 3 van Los Angeles naar Cristobal Diemerdijk 5 te Rotterdam Dorestad 3 van Curacao naar Casablanca Doris 4 van Halifax naar Hamilton Echo 4 van Casquets naar Koper Eumaeus 4 van Daedalus naar Aden Eos 4 van Kaap Vincent naar Rotterdam Esso Amsterdam 4 van Umsaid naar Suez Esso Rotterdam 4 van Bone naar Port Said Fina Nederland 4 van Kaapstad naar Durban Forest Lake 4 van Suez naar Mena Forest Town 4 van Portsaid naar Willemshaven Friesland 3 van Los Angeles naar Balboa Ganymedes 3 van Cape Race naar Abadan Garoet 4 van Genua naar Port Said Geertje Buisman 4 van Bayonne naar Fax Geestland 4 te Roseau Geeststar 3 van Preston naar Cob Giessenkerk 4 van Las Palmas naar Kaapstad Graveland 4 rede Recife Groote Beer 4 van New York naar Rotterdam Gulf Hansa 5 van Finistere naar Thameshaven Gulf Swede 4 van Kaap Blanc naar Port Said Hector 3 van Curacao naar Rotterdam Helicon 4 van Amsterdam naar Fort de France Helios 4 van Londen nara Leningrad Hersilia 3 van Ponce naar Amsterdam Hilversum 3 van Charlis naar Baton Rouge Holendrecht 4 van Island naar New York Hoogkerk 3 van Bremen naar Hamburg Hydra 4 van Bremen naar Amsterdam Japara 4 te Bilboa Johan van Oldebarnevedt 3 van Oport n. Genui Johannes Frans van Bilboa naar Quintero Joseph Frering 4 van IJmuiden nara Monrovia Kabylia 4 van Stockholm naar Thameshaven Kalydon 4 van Ravenna naar Bandar Mashur Kara 4 te Bonny Keizerswaard 3 van Curacao naar Rotterdam Kenia 3 van Stanlow naar Curacao Kennemerland 4 van Wight naar Amsterdam Kerkedijk 4 van Antwerpen naar New York Kloosterdijk 4 van Rotterdam naar Vera Cruz Kopionella 4 van Rotterdam naar Bonny Korenia 4 van Fao naar Suez Koratia 4 van Thameshaven naar Stanlow Korovma 3 van Stanlow naar Curacao Kosicia 3 van Cardon naar Rotterdam Kreeft 4 van Narvik naar Rotterdam Kreon 3 te Beekhuizen Laarderkerk 4 van Snez ,naar Banda Rabbas Leiderkerk 3 van Bremen naar Amsterdam Lelykerk 4 van Port Said naar Rotterdam Libety Bell van Ceuta naar Port Said Limburg 3 van Chaleston naar Philadelphia Mainlloyd 4 van Rotterdam naar Port Said Marathon v van Lissabon naar Funchal Meerkerk 4 van Dakar naar Las Palmas Minos 4 te Helsinki Mohamed Reza Shaw 4 van Suez naar Landsend Moordrecht 4 van Genua naar Novorossisk Munttoren 4 te Rotterdam Naess Lion 3 te Em den Naess Tiger 3 van New York naar Amiuaybay Neder Elbe 4 van Suez naar Bombay Neder Weser 4 va nAmsterdam naar Port Said Nestor 4 van Napels naar Livorno Nieuw Amsterdam 4 te Le Havre Noordam 3 van Cape Clear naar New York Nijkerk 6 te Melbourne verwacht Oldekerk 5 te Hongkong verwacht Onoba 4 van Mena naar Tranmere Oostkerk 4 van Nacala naar Beira Oranje Nassau 4 van Madeira naar Barbados Oranjestad 4 van Plymaouth naar Amsterdam Ouwerkerk 4 van Hamburg naar Antwerpen Parkhaven 4 te Santos Parthenon 3 van Philadelphia naar New York Pendrecht 16 te Hamburg verwacht Philine 4 van Suez naar Fawley Philippia 4 van Mena naar Suez Prinses Irene 4 van Le Havre naar Montreal Prinses Margriet 4 van Rotterdam naar Antwerp. Prins der Nederlanden 4 te Barbados Prins Frederik Hendrik 3 v. Quebec n. Montreal Prins Frederik Willem 4 v. Zeebrugge n. Quebec Prins Maurits 4 te Muskegon Prins Willem III 3 van Detriot naar Hamilton Prins Willem George Frederik 3 van Glasgow naar Montreal Provenierssingel 3 van Rotterdam naar Orleans Purmerend 4 van Curacao naar Buenos Aires Raki 5 te Cristobal verwacht Randfontein 3 van Ternife naar Kaapstad Reza Shaw the Great 4 van Ras al Hadd naar Bander Mashur Riouw 4 van Suez naar Aden Roggeveen 3 van Accra naar Wlvisbai Rotterdam 4 van Clear naar Southampton Ryndam 4 van Southampton naar Le Havre Salatiga4 van Port Said naar Gibraltar Sarangan 4 van Malta naar Beiroet Scherpendrecht 4 van Elpalito naar Fredericia Schiedijk 4 van New York naar Antwerpen Schiekerk 4 te Marseille Schielloyd 4 van Rotterdam naar Cristobal Senegalkust 4 van Freetown naar Rotterdam Sepia 4 van Bougie naar Rotterdam Sigli 3 van Labun nar Songhakl Sinon 4 te Curacao Slamat 4 van Shangare naar New Plymouth Sloterdijk 4 van Le Havre naar Marseille Socrates 5 te Rotterdam Soestdijk 4 te Rotterdam Stad Haarlem van Antwerpen naar Napels Stad Leiden 4 van Rotterdam naar Savona Stad Vlaardingen 4 van IJmuiden naar Norfolk Steenwijk 4 van New Portnews naar Rotterdam Steven 4 van Manto naar Bilboa Straat Lombok 4 Mauritius naar Maurius Straat Shattam 4 te Tema Tacana 4 van Manto naar Bilboa Tegelberg 3 van Kaapstad naar Rio de Jainero Thuredrecht 4 van Barcelona naar Rio Tjitjarum 4 van Beira naar Meelbourne Togokust 6 te Port Harcourt verwacht Tweelingen 4 van Monrovia naar Rotterdam Ulysses 4 te Barrangquilla Utrecht 3 van San Francisco naar Hongkong Van Cloon 7 te Sydney verwacht Van Riebeeck 4 van Mukallah naar Aden W. Alton Jones 4 van Ormoes naar Rastanuara Welteveden 4 van Port Said naar Rotterdam Westerdam 4 van New York naar Rotterdam Westertoren 4 van Hamburg naar Kopenhagen Woltersum 3 te Antwerpen Zafra 4 van Pantelaria naar Thameshaven Zaria 5 te La Skhira verwacht KLEINE VAART Aerdenhout 3 van Kotka naar Shoreham Afiena 2 te Delfzijl Ali 3 te Skogmall Alja 2 van Harlingen naar Grouw Amazone 3 van Terneuzen naar Rotterdam Ambulant 1 te Runcorn Amstelborg 2 van Swansea naar Delfzijl Argonaut 4 van Sarpsborg naar Gothenburg Aspera 1 te Bridgewater Barendsz. 3 van Swansea naar Amsterdam Beekbergen 4 te Tyne Catharina 3 te Hasselt Conception 2 van Piraeus te Napels Con Zelo 3 te Dusseldorf Drenthe 2 van Delfzijl naar Bohus Fidueia 4 te Londen Glory 2 te Groningen Houtman 4 van Barking naar Hamina Huybergen 4 van Aalborg naar Gothenburg Inspecteur Melema 3 te Londen Kon/hy 4 van Kalundborg naar Londen Maaskade 3 te Preston Maluca 3 van I^remen naar Goole Marcella 4 te Jerome verwacht Margriet Anja 5 te ostende verwacht Marian 3 van Melila naar Duinkerken Martenshoek 2 te.Harlingen Mathilde 3 van Londen naar Dover Matthew 3 van Stettin naar Londen Mies 3 van Londen naar Kotka Mutatie 1 te New Lyn Oldambt 2 Hudiksvall naar Meppel Oriënt 3 van Terneuz ennaar Antwerpen Pamir 1 te Kalhmar Prosperite 3 te Hamina Rigel 2 te Frederiksvaert Sheretan 3 van Dover naar Huil Swift 4 van Ebsjerg naar Rouaan Vliestroom 2 van Rouen naar Manchester Waalborg 2 te Delftzijl Wartena 2 van Amsterdam naar Karlstad Wilca 4 van Londen naar Rotterdam Wil po 3 te Gefle Willem Fortuin 2 van Luoto naar Rotterdam Zwaluw 2 van Delfzijl naar Emden Zevenbergen 3 van Kopenhagen naar Dansk SLEEPVAART Cycloop 4 te Port Brega Friesland 5 te Malta Hector 5 van IJmuiden naar ostmahom Junior 4 te Amsterdam Noordzee 27 van Pepel naar Fahnoth Oceaan 28 te Aden Schelde 26 te Marin Tasmanzee Utreoht van Vlaardingen naar Southampton Zeeland 5 te IJmuiden Hofland plaats vond, hoewel in Friesland de teelt zich weer uitbreidde. De met appels? r beteelde oppervlakte (34.325 ha) toonde t.o.v. 1961 een kleine vermindering met 1.046 ha. Het areaal pe ren bleef vrijwel onveranderd (10.776 ha). De totale oppervlakte groenten onder glas (4.445 ha) breidde zich ook dit jaar evenals vele voorgaande jaren, verder uit met 232 ha (5,5 percent). Dit jaar werden voor het eerst alle groenten onder glas onderscheiden naar staand en plat glas en naar verwarmd of koud. Van het totale areaal blijkt ruim 83 percent onder staand glas te worden geteeld. Van dit staand glas is rond 50 percent verwarmd. Van al deze groenten nam de totale be teelde oppervlakte toe, bij aardbeien met ruim 14 ha. tot 135 ha. Zowel van staand als van plat glas neemt de onverwarmde teelt het grootste aandeel. De oppervlakte meloenen (154 ha) toont slechts weinig verandering t.o.v. 1961. De komkommer teelt (774 ha) nam sterk toe, nl. met 111 ha (16,7 percent). Evenals vorig jaar had hier een verschuiving van plat naar staand glas plaats. Het areaal tomaten (2.815 ha) steeg t.o.v. 1961 met 25 ha. De oppervlakte verwarm de tomaten (1.399 ha) verminderde enigs zins, die van de koud geteelde tomaten (1.417 ha) steeg in een wat sterkere mate. De teelt van overige groenten onder glas (556 ha) was hoger dan vorig jaar, zowel voor staand als voor plat glas. Het exploitatiesaldo, voor afschrijvingen, over 1961 van „Venco n.v." (Fabriek van drop-, gom- en suikerwerken) is een wei nig gestegen tot 310.000 (v.j. 307.000). Afschrijvingen vergden 206.000 201.000). Na aftrek van interest ad f 40.000 9.000) resteert een winstsaldo van 103.000 93.000). Voorgesteld wordt een onver anderd dividend van elf percent. Over de vooruitzichten zegt het verslag, dat het gunstige effect van een complex van maatregelen zich tot heden heeft voortgezet met als gevolg een beter be drijfsresultaat dan in de overeenkomstige maanden van 1961. Het is echter nog niet mogelijk reeds nu een verwachting uit te spreken over de resultaten van 1962. Overigens zal de noodzaak tot het doen van verdere investeringen in de komende jaren eerder toe- dan afnemen. De afzet gaf geen moeilijkheden. Het behalen van een hogere omzet werd slechts afgeremd door een tekort aan arbeids krachten. De Argentijnse peso is gisteren op een onvaste markt wat steviger geworden. De slotkoers was 121 pesos voor een Ameri kaanse dollar. De verbetering wordt in verband gebracht met het streven van de regering naar een stopzetting van de neergaande tendens van de peso. Maandag was er geen handel op bevel van het ministerie van economische za ken. Op deze dag werden nieuwe invoer beperkingen afgekondigd Vrijdag was de markt gesloten op 135 pesos voor een dollar. Drie maanden geleden was de koers nog 83 pesos voor een dollar. De minister van Economische Zaken, Alvaro Alsogaray, heeft verklaard dat zijn maatregelen voor in- en uitvoer ten doel hebben de peso te stabiliseren op ongeveer honderd peso voor een dollar. VERHANDELDE FONDSEN 4 juli 3 juli Totaal - 459 425 Hoger 332 (72,3»/») 312(73,3»/») Lager 74 (16,2«/«) 53 (12,4»/») Gelijk 53(11,5»/») 60(14,3»/») GEEN AVONDVERKEER. Aangezien de Newyorkse beuis gisteren wegens Independence Day gesloten bleef, werden in Amsterdam geen effectenkoer- sen in het telefonische avondverkeer ge noteerd. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U360 gb—364 361 Va Kon. Olie131,50 gb-131,80 131,80 Philips 168—169,40 ƒ170,20 Unilever 147,50—148,70 149,60 Hoogovens 630635 gl 634 Vorige slotkoers A'd^m Rubber. 108V» H.VA 117V« A.K.U 3633/i 138,- Hoogovens 631 Philips Gem. Bez. 168,20 Unilever 147,70 Dordtsche Petr. 608'/» K. Ned. Petr. Mij. 131,70 Holl. Am. Lijn.... 123'/» K.L.M 50,20 K.N.S.M 144'/» Ned. Stoomv. Mij. 129'/» Ommeren, Phs. v 256 Scheepv. Un. Ned. 1263/« f 175,— 201,- Unitas 470,— Ver. Bezit v. 1894 124,- Amsterd. Bank 371 Ned. Handel Mij. 331 Rotterd. Bank.... 344'/» Twentsche Bank. 311 Albert Heijn 553 Amstel Brouwerij 458 Berkei's Patent 251 Bols 765 Bührmann Papier 695 445 Ford 793'/» Gelder Kon Pap. 312 Gist Spir.f. Kon 358 Van der Heem 3193/4 Heineken's Bier 475 Hoogenbosch Sch 258 Indola 470 Kon. Zout-Ketjen 821 Mür ?r Nat. Bezit 352'A Ned. Kabelfabr. 543 Philips Pref 61,70 Sikkens Groep 745 Stokvis 228 Thomassen Dr. 680 Ver. Machinefabr 220 Wessanen 358 Wilton Fijenoord 282 Zwanenberg-Org. 900 Billiton Mij. II 517 Alum'nium Ltd... 22 American Motors 15'/4 Anaconda 43 Beth'ehem Steel.. 35'/» Cities Service 50% General Motors 493A Kennecott Copper 71»/i» Republic Steel 41'/» Shell Oil 31'/., U.S. Steel 47% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) Het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees heeft gisteren op zijn open bare vergadering in Utrecht besloten, de overnameprijs voor baconvarkens te hand haven op 2,20 per kilogram geslacht ge wicht en de gewichtsgrens op 63 kilogram. De prijzen voor de varkens uit de opvol gende gewichtsklasse zijn weliswaar in de afgelopen week met zes a zeven cent ge zakt tot 2,05 a 2,06 per kilo, maar de algemene verwachting is, dat het diep tepunt is gepasseerd. Het aanbod kan weer worden opgenomen, zodat het even wicht op de markt zich waarschijnlijk snel zal herstellen. Nu de baconprijs is gehandhaafd, ver wacht men in de komende week 8000 baconvarkens. Deze kunnen op de Engel se markt, die zich gunstig ontwikkelt, wel worden geplaatst. De n.v. Handelsvereeniging voorheen Reiss en Co te Amsterdam en de heer H. G. J. Wolke te Amstelveen hebben te zamen opgericht A. Snuif n.v. gevestigd te Amsterdam. Het maatschappelijk kapi taal bedraagt 300.000. Hiervan zijn 100 aandelen geplaatst en a pari in contanten volgestort. Beide participanten nemen voor 50.000 deel. De nieuwe n.v. heeft ten doel de han del in. de im- en export van alle handels goederen, in het bijzonder produkten, tex tiel, concentraten en conserven, het bevor deren van de uitoefening van de make laardij, zulks ter voortzetting van de door de heer H. G. J. Wolke onder de handels naam A. Snuif gedreven zaken. Tot directeuren zijn benoemd de heer Wolke te Amsterdam en de heer G. van Huizen te Haarlem. De directie van de Crediet- en Effecten- bank n.v. is over de gang van zaken in het eerste halfjaar van 1962 tevreden. De behaalde brutowinst steeg tot 970.000 (v.j. 790.000). De onkosten liepen op tot 405.000 308.000), terwijl de nettowinst vermeerderde tot f 565.000 481.000). Op het ogenblik voert een Joegoslavische economische delegatie onder leiding van de plaatsvervangend minister-president Mi- jalko Todorivic in Moskou onderhandelin gen over een uitbreiding van de handels betrekkingen tussen Joegoslavië en de Sovjet-Unie.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 17