Algerijns bevrijdingsleger helt steeds meer over naar Ben Bella Comprom iszuaarsch ijnlijker dan een gewapend conflict HET WEER Weer Indonesische para's op N.-Guinea gesneuveld m Leger in Rio gealarmeerd Stammenkrijg in Roeanda IVVV wil maatregelen tegen Franco en Z.-Afrika OAS actief bij Parijs Metaalarbeiders willen fabrieken bezetten VEENO Premier Andrade weer afgetreden Britse nazi-leider als leraar geschorst Maatregelen tegen UPI-correspondent in Hollandia Dr. Arthur Ramsey naar Moskou Kroesjtsjev krijgt weer haast èeè MORRIS êeforei/ou êuij! 47e JAARGANG NUMMER 203 DONDERDAG 5 JULI 1962 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur^Simoi^Coster^ji^Adj^Io^ Het woord is aan Bittere critiek boven het feestgedruis -mmm Enkele buien Aan het strand: Ben Bella in Cairo In Brazilië lil Verzetsmen tali tei t dekwdl/te'ts- imm. «I In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11 Beeldverhalen2, 15 Van Hag tot I9ag 3 Op de Praatstoel3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 13 Topsy 4 Horen en Zien5 Kunst 5 Uit stad en omgeving7, 9 In de Vishal en op zee19 Sport 13, 19 Feuilleton 15 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Economisch nieuws17 Luidsprekers4 Dit nummer bestaal uit twintig pagina's REGEN- EN TWEEDJASSEN „Zelfbeschikkingsbelofte oorzaak van een reeks onrechtvaardigheden" IJmuider Courant BEN YOUSSEF BEN KHEDDA, de premier van de nationalistische Alge rijnse regering groet de bevolking bij zijn aankomst bij de prefectuur van Algiers, na zijn aankomst uit Tunis om het bestuur over te nemen van het onafhankelijke Algerije. In het mid den zjjn trouwe metgezel Belkacem Krim. De soldaten die hen omringen zijn leden van het Algerijnse bevrij dingsleger. (ALN). (Telefoto) BERLIN (AP) Het hoofdbestuur van het Internationale verbond van Vrije Vak verenigingen (I.V.V.V.) wenst krachtige maatregelen tegen Franco-Spanje en Zuid-Afrika. Het hoofdbestuur zal daartoe strekkende resoluties voorleggen aan het zevende wereldcongres van het I.V.V.V., dat vandaag te Berlijn is geopend. Napoleon: Verdragen worden zolang nageleefd als het eigenbelang dat eist. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) ALGIERS, 5 voor de verlichting. Men marcheert er republiek is nu twee het een baby past, brengt zij voorname lijk een ontzaglijk lawaai voort. Uit de stad Algiers spuit een onophoudelijke straal geluid, claxons, fluitjes, getrommel op autocarrosserieën en onvermoeibare menselijke stemmen, op een ritme dat voor iedereen tot een obsessie wordt: ta- ta-ti-ti-ti, dat wil zeggen „yahia el dje- zair" (Leve Algerije). Met niet meer dan een uur of drie rust in de vroege morgen- uren viert Algiers zo het carnaval van de onafhankelijkheid. Maar het is een car naval zonder alcohol en de mensen heb ben geen cent op zak, want gelijk de liefde is revolutie het „plezier der ar men". De straat en de pleinen zijn de feestzalen, de groenwitte vlaggen de ver siering en de zon en de maan zorgen PARIS (AP) Zes mannen in Fran se parachutistenuniformen hebben gisteren op de autoroute ten westen van Parijs auto's aangehouden en papieren in be slag genomen. Volgens de politie zijn de mannen lid van OAS. Vijf automobilisten hebben de politie gemeld dat zij zijn aan gehouden. De zes mannen waren bewapend met automatische geweren. Zij hebben de rij en kentekenbewijzen van de zes automo bilisten in beslag genomen met de mede deling dat deze documenten per post ge- retouneerd zullen worden. Enkele weken geleden is in de buurt van Nantes con trole uitgeoefend op het verkeer. Hierbij kregen de aangehouden automobilisten stempels in hun papieren. gewekt w< die weer t ta-ta-ti-ti-ti inzet, en het feest gaat weer verder. De enige luxe van het carnaval bestaat uit de honderden auto's waarin men rondrijdt, maar die zijn grotendeels „geleend" van afwezige Europeanen. De Algerijnse baby brengt ook een gerom mel van binnen voort, dat niet zo gezond klinkt. De wrijving tussen Ben Khedda's voorlopige regering en de „djounouds", de militairen van het nationale bevrijdingsle ger (A.E.N.), is eerder groter dan klei ner geworden. Van de zes wilaya's, de mi litaire departementen van het F.L.N, staat er nu nog maar een onvoorwaardelijk ach ter het G.P.R.A., de Wilaya 3 in Kabylië. De Berbers in Kabylië zijn een geval apart; hun onderlinge loyaliteit is vergelijkbaar met die van de Friezen bij ons. En zolang hun onomstreden leider. Belkacem Krim, vice-premier in het G.P.R.A. is, staan zij achter het G.P.R.A. Daar staat tegenover, dat zelfs een deel van de Wilaya 2 in Oost-Algerije, de sterkste en grootste van alle, ook onaangename geluiden begint te produceren. Nóg blijft de persoonlijke aanhang van haar voormalige commandant, de huidige minister Ben Tobbal, loyaal, maar er zijn groepen die zich solidair be ginnen te verklaren met de ontevreden mi litairen. Van die ontevredenen is de Wilaya 5 in West-Algerije nog de gematigste. Die eist alleen een bijeenkomst van het C.N.R.A., het „parlement van de revolutie", om een eind te maken aan de „crisis, geschapen door duistere ambities". Wilaya 4, in het gebied om Algiers, blijft nog steeds naar Ben Bella overhellen. Wilaya 1, in het Aurèsgebergte, waar de revolutie begon, heeft Ben Khedda zelfs een contra-revo lutionair genoemd. En het standpunt van de A.L.N.-eenhe- den in Tunesië en Marokko is bekend: zij zijn tegen het G.P.R.A. de eenheden in Tunesië zijn inmiddels met hun in tocht in Algerije begonnen. Het tempo van die intocht wordt slechts vertraagd door het geringe aantal trucks waar over zij beschikken. Wanneer men bedenkt dat het G.P.R.A. dus slechts kan rekenen op anderhalve Wilaya en de steden Algiers en Oran, Verwachting tot morgenavond: Hier en daar opklaringen en plaatselijk enkele buien. Onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige, langs de kust af en toe vrij krachtige wind tussen west en noordwest. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een nieuwe storing trekt van IJs land naar het zuidoosten, waardoor het aan het strand onbestendig en e koel weer blijft met morgen weer wat lichte regen, veel bewolking en "en matige, later vrij krachtige wordwestelijke wind. Temperatuur overdag 14 tot 15 graden, zeewater 14 graden. Vooruitzichten: Op korte termijn is geen belangrijke verbete ring in het weer te verwachten. AHMED BEN BELLA, de vice-premier van de nationalistische Algerijnse regering, die weigert zich aan te slui ten bij Ben Khedda omdat hij het niet eens is met de gang van zaken is gis teren uit Tripoli, de hoofdstad van Libië, in Cairo aangekomen. Vóór zijn ontmoeting met president Nasser had hij een onderhoud met de Egyptische minister van staat dr. Abdel Kader Hatem (rechts). Ben Khedda heeft Nasser schriftelijk een uiteenzetting gegeven van zijn standpunt in het geschil. (Telefoto) dan staat zijn machtspositie er uitein delijk niet rooskleurig meer voor. Als het tot een hardhandige uiteenzetting zou komen, zou Ben Bella, die de steun van de dissidente militairen heeft, aan het langste eind trekken. Maar zover is het nog niet. De onder linge geschillen tussen de Wilaya's ko men grotendeels voort uit de oorlogssitua tie, waarin zij meestal op eigen houtje, zonder veel onderling contact, moesten opereren en waarin veel afgunst ontstond over de verdeling van hun schaarse wa penmateriaal. Zij worden ook veroorzaakt door regionale eigenaardigheden. Hun ge zamenlijke critiek op de regering verschilt weer niet zoveel van de ontevredenheid, die de verzetsbewegingen in West-Europa jegens hun „politici" koesterden. Het is niet uitgesloten, dat, wanneer het G.P.R.A. en de Wilaya's eenmaal bij elkaar komen, zij het toch nog betrekkelijk gemakkelijk eens zullen kunnen worden. De werkelij ke inhoud van de grieven heeft namelijk niet zoveel om het lijf. De compromissen met de Fransen en vooral met de O.A.S. hebben kwaad bloed gezet, maar Belka cem Krim zal de noodzaak ervan toch kun nen aantonen. En het andere punt is de toekomstige rol van het leger, dat een leidende rol wil spelen als „kader van Advertentie de natie in de voortgezette revolutie op sociaal en economisch gebied". Ook daar voor is een formule te vinden. Vooral wan neer de revolutionairen geconfronteerd worden met het allesoverheersende feit, dat een burgeroorlog wel het allerlaatste is dat het oorlogsmoede Algerijnse volk nu zou wensen. Tegenover deze bezadigde interpretatie staat die van een aantal waarnemers die in het geschil de kwade kans van een „Kongolisering" van Algerije zien. Onder hen is een aantal journalisten, zoals uw reisredacteur, die de Kongolese crisis heb ben meegemaakt. Er zijn inderdaad wel een paar overeenkomsten aan te wijzen. Ook Kongo kreeg op 1 juli zijn onafhan kelijkheid, al wil dat niet zeggen dat ook in Algerije op 6 juli de hel zal losbarsten. Maar ondanks een paar bekende symp tomen en zonder de kwade kans op een intern conflit uit te schakelen blijft de mogelijkheid van een verzoening der revo lutionairen, althans een niet-gewelddadige oplossing van het conflict, nog altijd ruim schoots groter. De strijd tussen de leiders wordt, naar Arabische traditie, eerder be- slecht als een partij schaak dan als een wedstrijd vrij worstelen. HOLLANDIA (ANP) Bij een aanval op Indonesische parachutisten in het ge bied van Kaimana is weer een aantal pa rachutisten gesneuveld. Dit heeft het gou vernementsbureau in Hollandia vandaag meegedeeld. Uit het verhoor van gevange nen is gebleken dat een twintigtal In donesiërs vrijwel zonder wapens door het oerwoud trekt. In het gebied van Merauke hebben Ne derlandse patrouilles met medewerking van de bevolking Indonesische parachutis ten in een hinderlaag gelokt Bij het vuur gevecht vielen aan Indonesische zijde en kele doden. Er werden wapens, waarbij een terugstootloze vuurmond, buitgemaakt. De acties nabij Teminabuan zijn nage noeg afgelopen. Tijdens een kort vuurge vecht werden daar zeer waarschijnlijk de nog overgebleven parachutisten gedood, al dus het communiqué. Ook in het actiege bied nabij Fakfak vielen aan Indonesische zijde enige doden. Een parachutist werd daar gevangen genomen. Er zijn ook enkele bijzonderheden be kendgemaakt over de twee Papoea's die op 19 juni sneuvelden. Toen Nederlandse militairen bij de Karorariyier een para chutistenbivak in het district Argoenibaai op het Onin-schiereiland overvielen, zat de 25-jarige Papoea Mesak Warfete, die doof stom is, in het bivak. Voordat de Indo nesiërs vluchtten hebben zij hem vermoe delijk neergeschoten. De andere omgeko men Papoea was de Islamitische gods dienstleraar van de kampong Tjowalama. eveneens op het Onin-schiereiland, de 35- jarige Hasan Silifefa. Samen met twee andere Papoea's uit deze kampong had hij twee parachutisten in een hinderlaag van Nederlandse militairen gelokt. Daarbij ont stond een kort vuurgevecht, waarbij Ha- san, mogelijk door een verdwaalde kogel, werd getroffen. Volgens een Reuterbericht uit Djakarta heeft het „West-Irian-commando" in Ma kassar beweerd dat Indonesische strijd krachten vijf dorpen in Nieuw-Guinea had den bezet. Genoemd werden de plaatsen Mega, Sansapor en Teminabuan in het ge bied van de Vogelkop, het dorp Sarangge en een dorp nabij Merauke. „De inwoners van deze vijf plaatsen juichten en hielpen noodbarakken voor de Indonesische troe pen bouwen", aldus werd beweerd. Naar aanleiding van deze berichten heeft het ministerie van Defensie in Den Haag meegedeeld dat geen enkele plaats '.p Nieuw-Guinea in handen van Indonesische militairen is. Het ministerie noemt deze berichten een nieuw voorbeeld van de pro paganda in het kader van de Indonesische psychologische oorlogvoering. Een Papoea komt bij de politie in Merauke melden, dat hij een para chutist heeft gezien in de kampong Koeprik aan de overkant van de Maro- rivier, waarvan de bewoners over wegend pro-Indonesisch zijn. De para chutist werd later door Nederlandse mariniers gevangen genomen. BUENOS AIRES (Reuter) De vak bond van metaalarbeiders in Buenos Ai res heeft vanmorgen de 250.000 leden van de bond opgeroepen zich gereed te maken voor het bezetten van alle fabrieken in het land. Er werd tevens een' resolutie aangenomen, waarin voortzetting van de produktie onder controle van de arbeiders en het opnieuw in dienst nemen van 30.000 werklozen wordt geëist. In Buenos Aires zijn reeds vier stilliggende fabrieken door 3.000 arbeiders overgenomen. RIO DE JANEIRO, (AFP) Bij de kabinetsformatie in Brazilië hebben zich moeilijkheden voorgedaan, omdat presi dent Goulart verscheidene kandidaten van formateur Andrade reactionair vindt en hen daarom niet wil benoemen. Andrade wiens benoeming tot premier dinsdag door het congres was goedgekeurd, heeft in verband met het meningsverschil met pre sident Goulart zijn functie neergelegd. President Goulart meent, dat de grond wet hem de bevoegdheden geeft, kandi daat-ministers af te wijzen, doch forma teur Maruo de Andrade bestrijdt dit. Dit meningsverschil heeft al tot reacties in het land geleid. Generaal Osvino Alves, de legercommandant in het gebied van Rio de Janeiro, heeft zijn troepen in alarm toestand gebracht teneinde gereed te zijn voor „de verdediging van de grondwet". Hij verklaarde dat hij de president zou ge hoorzamen. De rechtse pers beschuldigt Goulart er echter van, dat hij de demo cratische instellingen bedreigt. Zoals gemeld heeft het Braziliaanse par lement dinsdag Andrade als kabinets formateur aanvaard. De kandidaat die pre sident Goulart eerst had voorgedragen, kreeg niet de vereiste meerderheid. Deze was minister van buitenlandse zaken in het kabinet van Tancredo Neves, dat op 26 juni was afgetreden. (Van onze correspondent) LONDEN De 39-jarige Britse nazi-lei der Colin Jordan, is door de gemeente Coventry geschorst als leraar Hij krijgt tien dagen tijd op protest tegen dit besluit aan te tekenen, hetgeen hij zal doen omdat hij volhoudt dat hij op school nooit over politiek heeft gesproken. De on- derwijsautoriteiten van Coventry werden de laatste dagen overstroomd met brie ven van ouders en anderen uit het gehele land, waarin Jordan's ontslag werd geëist sinds de gebeurtenissen van zondag, toen de „nationaal-socialistische beweging" welke slechts een handjevol leden bezit, een betoging op Trafalgar Square hieid, waarbij Hitler in het gelijk werd gesteld en werd opgehitst tegen Joodse medebur gers, hetgeen tot een handgemeen heeft geleid. HOLLANDIA (Van een speciale ANP- correspondent). De commandant van de strijdkrachten in Nieuw-Guinea heeft maatregelen genomen tegen een ambte naar van het gouvernement in Nieuw-Gui nea, die met goedkeuring van de overheid optreedt als plaatselijk correspondent van het Amerikaanse persbureau UPI in Hol landia. Het betreft de Nederlander dr. P. J. van Dooren van de Dienst van Economische Zaken. Naar een woordvoerder van het gouvernement mededeelde, bestaan de maatregelen uit het onthouden van com- muniqué's over militaire acties, een ver bod tot het bijwonen van persconferenties van militaire woordvoerders en het deelne men aan militaire excursies en in het al gemeen uitsluiting van alle voorlichtings faciliteiten op militair gebied. In het officiële communiqué van woens dag in Hollandia werd reeds het bericht van deze correspondent over het gebied van Wandammen tegengesproken. Hierin werd melding gemaakt van niet officieel gemelde landingen van Indonesische para chutisten. De maatregelen werden ingegeven door 't feit, dat, ondanks een gemaakte afspraak, de correspondent het bericht niet bij de mi litaire autoriteiten heeft geverifieerd, aldus de woordvoerder van het gouvernement, die hieraan toevoegde, dat het gouvernement van Nieuw-Guinea zich bij de genomen maatregelen heeft aangesloten. LONDEN (AP) De aartsbisschop van Canterbury dr. Arthur Michael Ramsey, heeft meegedeeld dat hij op 30 juli naar Moskou zal gaan voor een vierdaags be zoek aan de patriarch van de Russisch orthodoxe kerk. Dit zal de eerste maal na de Russische revolutie worden dat het geestelijk hoofd van de Church of England Moskou bezoekt. Oesoemaboera, Boeroendi (AP) Gis teren zijn de eerste berichten binnengeko men over gevechten tussen stammen in het pas onafhankelijk geworden Roeanda. Een woordvoerder voor het Belgische le ger op het hoofdkwartier in Oesoemboera zei, dat moeilijkheden tot uitbarsting zijn gekomen tussen de Bahoetoe en Watotsi stammen in Nyakatale, nabij de grenzen met Oeganda en Tanganyika. De woordvoerder zei, dat tenminste een Watoetsi en twee Bahoetoes gedood wer den. Hij gelooft echter dat er „veel meer" doden gevallen zijn. De nationael garde heeft ten slotte een einde gemaakt aan de gevechten nadat deze 2 uur geduurd had den, aldus de woordvoerder. De Nederlandse regering heeft Boeroen di en Roeanda meegedeeld dat Nederland hun staat heeft erkend. De wens wordt uitgesproken dat op korte termijn diploma tieke betrekkingen tussen deze twee sta ten en Nederland zullen worden aange knoopt Advertentie Dr. Ramsey heeft zijn reis aangekon digd op een vergadering van de assemblee der kerk. Zes jaar geleden is hij ook in Moskou geweest toen hij nog aartsbisschop van York was. „Het doel van mijn bezoek", zo deelde hij in de assemblee mee, „zal zijn onze banden met de Orthodoxe kerk te verstevigen en haar aan te moedigen de leerstellige besprekingen met ons te her openen. MOSKOU, (Reuter) Premier Kroesj tsjev vindt, dat er „in de zeer nabije toekomst" een vredesregeling voor Duits land moet komen. Als de „provocaties1 tegen Oost-Duitsland voortduren, zei hij, zal de wereld dicht bij „een militaire ramp komen. Kroesjtsjev zei dit op een receptie in het Kremlin ter glegenheid van het bezoek van Oostenrijks kanselier Gorbach. De Russische premier had eerder op de dag bij een ontvangst op de Amerikaanse am bassade gezegd te menen, dat er over Berlijn enige voortgang gemaakt is. BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LE1DSESTRAAT (BIJ KONINGSPIEINI AMSTERDAM -TEL 223596 Twaalf predikanten: Twaalf Hervormde predikanten uit Am sterdam hebben een verklaring uitgegeven, waarin zij zeggen van oordeel te zijn, „dat de suggesties en beloften omtrent „zelfbe schikking", die van Nederlandse zijde aan de Papoeabevolking van Nieuw-Guinea zijn gedaan, van het begin af ongerecht vaardigd waren. Zij zijn daarom overtuigd, dat de huidige militaire maatregelen, die hiervan de heil loze consequentie vormen, evenzeer onge rechtvaardigd zijn en de toestand, aller eerst voor de Papoeabevolking, alleen maar slechter kunnen maken. Zij roepen ouderen en jongeren op, de geestesgesteldheid die van dit alles de oor zaak is, los te laten; zich van medewer king aan deze ongerechtvaardigde hande lingen te onthouden en zich alleen beschik baar te stellen voor hetgeen de betrekkin gen tussen Nederland en Indonesië gezond kan maken", aldus de verklaring die is ondertekend door de predikanten Aalbers, Hartdorff, Hinlopen, Kooij, Kroon, Meuze- laar, De Nie, Schreuler, Smit, Strijd, Tromp en Visser.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1