Mammoetwet volgende week in eindstemming SUHIL HALEN! AGENDA en Bouw van de IJtunnel is nu werkelijk begonnen Kamuk en Tipak twee Eskimojongetjes Polle Pelli en Pinöo Laatste artikelen vandaag er door Nieuwe secretaris generaal bij Algemene Zaken Jonkheer pleegde huwelijkszwendel Carel van der Wal Politie vond vermist meisje in caravan Nederland erkent Algerije als onafhankelijke staat Het blijft buiig DONDERDAG 5 JULI 1962 Stemmen staakten Dunbevolkte streken NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Koningstr. 46, Haarlem - Tel. 20719 ZÜNDAPP - N.S.U. BROMFIETSEN Voor reis van Papoea's naar Indonesië In Zwitserland omgekomen „Kiel" gelegd voor eerste tunnelsegment Juist op tijd om met ouders te emigreren 33. „Hoe lang zal ik nog moeten lopen, voor ik mijn geliefde Mary weer zal zien; ik zou bijna uit mijn humeur raken!" „Kijk, daar is weer een hooiberg.en die heeft warempel een hoed op....! Ik heb niets geen zin er op te gaan, ik moet verder!" „Zoooo! Noem je mij een hooi berg....! Het is goed dat ik vandaag in mijn humeur ben, anders zou ik me beledigd voelen', hoort Polle opeensEn hij rent. sé SS ia Advertentie SIHDS 1838 De Tweede Kamer heeft de artikels- gewijze behandeling van het ontwerp mammoetwet, ter regeling van het voort' gezet onderwijs, bijna voltooid. Van de 117 artikelen werd gistermiddag nummer 100 bereikt, een soort mijlpaal. De rest, die vandaag aan de orde zou komen, levert vermoedelijk niet veel grote pro blemen op. Het is de bedoeling, dat van daag over een week, donderdag 12 juli, de eindstemming zal worden gehouden over het wetsontwerp, waaraan mr. Cals zijn ministeriële leven heeft verbonden. In die tussentijd zullen de Kamerfrac ties intern de balans opmaken. De be langstelling gaat vooral uit naar het definitieve oordeel van de P.v.d.A., die tegenover grote joelen van het ontwerp een welwillend standpunt heeft inge nomen, maar die in de afgelopen week enige zwaarwegende teleurstellingen heeft moeten slikken. Zoals men een brief vóór de verzen ding nog snel even doorleest om te zien of alles wel klopt, zo zal ook de Kamer nog een „tweede lezing" aan het wets ontwerp wijden. Door de langgerekte en verbrokkelde behandeling is het begrij pelijk dat sommige onjuistheden in de tekst over het hoofd zijn gezien. Voor dat dus het grote ogenblik van de eind stemming aanbreekt, zullen eventuele plooien in deze onderwijskundige lappen deken nog worden gladgestreken. Een groot deel van de middag is gis teren gewijd aan beschouwingen over de kosten van stichting, inrichting en exploi tatie van scholen voor voortgezet onder wijs. De enige sensatie was eigenlijk dat de stemmen staakten (59-59) over een amendement-Vermeer (P.v.d.A.), zodat er geen beslissing tot stand kwam en er vandaag opnieuw zou worden gestemd. Tégen het amendement waren de con fessionele groepen, terwijl de linkerzijde er voor was. De heer Vermeer had voor gesteld voor de inrichtingskosten van ge meentelijke scholen voor v.w.o., h.a.v.o., en m.a.v.o. niet alleen rente, maar ook afschrijving te vergoeden en tevens een vergoeding voor inrichtingskosten bij uit breiding van het gebouw te regelen. Al dus zou volgens hem een betere gelijk schakeling van de rijksvergoeding voor het gemeentelijk en bijzonder onderwijs worden bereikt. De heer Engelbertink (K.V.P.) trok na lang heen-en-weer-praten een voorstel in over verruiming van de vergoeding van exploitatiekosten voor meer scholen dan de minister mogelijk achtte. Na rijp beraad gaf de heer Engelber tink verder een beperking aan zijn amen dement, waarmee hij de stichting van scholen in dunbevolkte gebieden van ons land had willen vergemakkelijken. Het voorstel vroeg na de wijziging alleen nog maar een verlaging van de eisen van oprichting voor athenea en gymnasia. Hier tegen had minister Cals weinig bezwaar en de Kamer nam het voorstel aan. Tot secretaris-generaal van het ministe rie van Algemene Zaken is benoemd jhr. mr. A. J. M. van Nispen tot Pannerden, en tot plaatsvervangend secretaris-gene raai, tevens raadadviseur in algemene dienst mr. O. W. S. Josephus Jitta. Jhr. mr. A. J. M. van Nispen tot Pan nerden werd 17 juni 1914 te Didam gebo ren. Na voltooiing van zijn studie aan de r.k. universiteit te Nijmegen was hij werk zaam bij de adviescommissie defensie- schade. Daarna werd hij schadecommissa- ris voor Limburg en oostelijk Noord-Bra bant. In juni 1943 werd hij beëdigd als advocaat en procureur. Hij was als zoda nig werkzaam in Arnhem en Zevenaar. In januari 1946 werd hij verbonden aan het kabinet van de minister-president, waar hij thans ook werkzaam is in de rang van raadadviseur, belast met staatsrechtelijke, staatkundige en bestuurlijke aangelegenhe den. Jhr. Van Nispen tot Pannerden is ad junct-secretaris van de grondwetscommis sie Van Schaik geweest, stafsecretaris van de Raad voor de Burgerlijke Rijksdienst, plaatsvervangend secretaris van de minis terraad, voorzitter van de centrale ideen commissie van het rijk en voorzitter van de ideeenbuscommissie van het Nederlands Instituut voor Efficiency. Advertentie C Grote Kerk, vrijdag 20 u.: Sweelinck- concert door NCRV-vocaal ensemble. BIOSCOPEN Cinema Palace, vandaag 19 en 21.15 u.: „Rear Window", 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „De Comancheros", 14 j. Frans Hals, vandaag 19 en 21.15 u.: „Lief desavontuur in Rome", 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „De dood was sneller", 14 J. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „De rimboevech ters van Birma", 18 j. Luxor, vandaag 19 en 21.15 u.: „On the Waterfront", 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Twee mannen reden uit", 14 j. Minerva, vandaag 20.15 u.: „Het gestolen gelaat", 18 j. Vrijdag 20.15 u.: „Een snip- pemacht", 18 j. Rembrandt, vandaag 19 en 21.15 u.: „Re turn to Peyton Place", 14 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „De musketier van de koning", 14 j. Roxy, vandaag 19 en 21.15 u.: „De schrik der Oceanen", 14 j. Van vrijdag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Pijlen der Kiowa's", 14 j. Studio, vandaag 19 en 21.15 u.: „Lola", 18 j. Van vrijdag af 14.15, 19 en 21.15 u.: „A summer place", 18 j. Monopole (Zandvoort), vandaag 19 en 21.30 u.: „De gemaskerde contra Scotland Yard", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62) Frans Halstentoonstelling: 10-17 u., zondag 13-17 u., woensdag ook 20-22 u. Tot 30 sept. Teylers Museum (Spaarne 16): Tentoon stelling van Italiaanse tekeningen, 10-17, zondag 13-17 u. Tot 22 juli. Vishal (Grote Markt): Expositie van een keuze uit het moderne kunstbezit van de gemeente Haarlem, 10-17 u.; zondag 13-17 u. Tot 29 juli. Museum „Het huis Van Looy" (Kleine Houtweg)Expositie van een keuze uit het oude bezit van het Frans Halsmuseum, 10-17 u.; zondag 13-17 u. Tot 30 sept. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw-Heilig- land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van Heinz Nassner, 9-17 u., tot 22 juli. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Gedurende de maand juli ex positie van tekeningen van Ives Heude, 10-22 uur. DIVERSEN Waaggebouw (hoek Spaarne-Damstraat) Taveerne, met zang door Cobi Schreyer en poppenspel door „Merlijn". Iedere avond geopend vanaf 8 uur. „Adam en Eva" (Raamvest 5): Iedere avond van 8 uur af café-chantant. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van 29 juni). DONDERDAG 5 JULI City-theater, 20 u.: „Later zul je dansen Rex-theater, 20 u.: „Primitieve driften Veiserbeek, 20 u.: 'Ópenluchtconcert IJ- muider Harmonie. VRIJDAG 6 JULI City-theater, 20 u.: „De held van Troje Rex-theater, 20 u.: „Eddie op leven en dood". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Cen trum, 9.30-12 en 14-16.30 uur. DONDERDAG 5 JULI Kennemer Theater: Geen voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „The misfits". VRIJDAG 6 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Meester Vlubber, de vliegende schoolmeester' (vierde week). Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De held van Troye". W.B. Theater, 20 u.: „Het geheim van Monte Christo", Advertentie De Nederlandse Staatkundige Studenten Federatie heeft medegedeeld dat thans een derde deel van de dertigduizend gulden bijeen is, nodig voor de voorgenomen oriën tatiereis van zes weken van zes in Neder land wonende Papoea's naar Indonesië. Deze Papoea's en de N.S.S.F. zijn van mening, dat deze oriëntatiereis ertoe zal bijdragen de spanningen te verminderen en een vreedzame oplossing van de kwes tie Nieuw-Guinea te bevorderen. Bij een wandeling over een sneeuwveld is de 20-jarige heer Th. Visscher uit Zwolle Een laaghartig en meedogenloos mis- I in de omgeving van Amsteg in Zwitser- drijf" zei de officier bij de Haagse recht- land in een afgrond gevallen. De heer Vis- bank in de richting van het verdachten- scher, die deelnam aan een reis van de hekje. Daarachter: een grijze, gebrilde fi- Nederlandse Reisvereniging, kwam daar- guur, het hoofd gebogen. Een telg uit een bii om het leven eeuwenoud, adellijk geslacht. Een jonkheer van 56 jaar die drie vrouwen een moe der en twee dochters had opgelicht voor een bedrag van 25 mille. „Een domme, infantiele man, met een gebrekkig gevoels leven" las de president voor uit het psy chiatrisch rapport. Anderhalf jaar gevan genisstraf eiste de officier aan het eind van zijn felle requisitoir. De jonkheer had een mooi verhaal ver teld: behorende tot een uit Frankrijk stam mend geslacht, zou hij recht hebben op oude bezittingen in Frankrijk, voor het in bezit krijgen waarvan hij zich zou heb ben verzekerd van de medewerking van Etalagedief. De rechtbank in Am sterdam heeft een 30-jarige Amsterdam mer wegens een drietal inbraken in etala ges van juweliers veroordeeld tot een jaar en negen maanden gevangenisstraf. De man wierp bij de juweliers een steen door de ruit en nam gouden ringen en horloges weg. De buit had een totale waarde van 8500,Van de opbrengst kocht hij marihuanasigaretten, waaraan hij ver slaafd was. Door dak gevallen. In Amsterdam is op de eerste etage van zijn woning aan de Prinsengracht de 84-jarige B. J. Smit door het dak van een met draadglas voor zien plat gevallen en 4,5 meter lager op de betonnen vloer van een garage terecht gekomen. Op weg naar het ziekenhuis is de man overleden. Hij heeft vermoedelijk bij het spannen van een waslijn zijn even wicht verloren. Zeven miljoen. B. en W. van Amster dam hebben de gemeenteraad voor het op hogen van terreinen in het westelijk ha vengebied, bestemd voor het inrichten van een vervoerscentrum ter vervanging van het bodecentrum aan de Pontanusstraat, het graven van de derde oostelijke zijarm van de Westhaven en het verlengen van het basiskanaal, een krediet van zeven miljoen gulden gevraagd. (Van onze Amsterdamse redacteur) - i De bouw van de Amsterdamse IJ-tunnel president De Gaulle. Maar hij moest geld is in een nieuwe fase gekomen. Gisteren hebben om dat allemaal te kunnen bekos- heeft de wethouder van Publieke Werken tigen. Dat geld kwam er. Uit het (beschei- mr. G. van het Huil, „de kiel gelegd' den) vermogen van een vrouw die hij ja- van het eerste tunnelsegment. Daarmede ren daarvoor al, een huwelijksbelofte had is een begin gemaakt met de eigenlijke gedaan en op wier kosten hij eigenlijk al tunnelbouw. Tot dusver beperkte jaren had geleefd. De jonkheer reisde met I zich tot voorbereidende werken een andere vrouw naar Parijs en hij De forensen uit het Gooi, die dagelijks stuurde een telegram: „Heb vanavond sou- per trein over de bouwput bij de spoor per met De Gaulle". dijk aan het Oosterdok rijden, zijn waar- t D®l°nkheerbadJarenlang niet gewerkt. schijnlijk beter op de hoogte van de In 1950 keerde hij uit Indië terug. Hij voortgang in de tunnelbouw dan de Am moest rondkomen van een toelage van sterdammers zelf. Zij hebben deze plaats 250,- per maand, waarvan hij nog 50 I al de naam „raketbasis" gegeven vanwe- alimentatie moest betalen. Toen hij in ken- I ge de raketvormige apparaten, die de druk nis kwam met de vrouw waren er al di- van de damwanden van de bouwput moe reet fantastische verhalen over een glo- I ten opvangen. rieuze toekomst. Aan de noordzijde van de spoordijk had De verdediger zei: „Uit de oude Cou- gisteren de korte plechtigheid plaats perus-wereld heeft hij een joyeus optre- I waarmee de bouw van het eerste tunnel den meegebracht. Hij leefde in een schijn- segment is begonnen. De wethouder gaf wereld, hij is nooit boven zijn opvoeding het sein tot het leggen van twee zo ge- uitgegroeid. Een opvoeding die hem had noemde snijranden, stalen platen van 20 ingestampt: arbeid is niet voor ons, wel bij 1,80 meter, waarop een letterraadsel tje stond geschilderd, dat na het samen Uitspraak op 17 juli. I voegen van de platen tot oplossing had Hoera niet lang meer; nog even geduld. Voor de bouw van de zeer gecompli ceerde IJ-tunnel worden drie verschillende methoden toegepast, namelijk een con structie op een paalfundering in een open bouwput, het laten zinken van complete tunnelsegmenten in de door het IJ gegra ven sleuf en het laten zakken van pneu matische caissons. Deze laatste methode Joyce Tinga, het negentienjarige meisje I 's s'nds tientallen jaren in ons land in uit Den Haag, dat sinds 31 mei spoorloos onbruik geraakt, maar de bijzondere om- was verdwenen, is gevonden en reeds naar standigheden, onder en naast de spoordijk, de Verenigde Staten geemigreerd De maken het nodig vier tunnelsegmenten op Haagse politie kreeg een tip dat het meisje deze wijze te construeren, zich in een caravan nabij de Nieuwe Ha- De kornende maanden zullen de treinfo- ven zou bevinden. Rechercheurs troffen rensen naast de dijk langzaam een com- haar inderdaad aan in een op het midden- pIeet tunnelsegment zien groeien. Daarna gedeelte van de Nieuwe Haven geparkeer- ziin zii er getuige van hoe dat'segment de caravan. Zij woonde daar met een ze- centimeter voor centimeter in de grond ventienjarige glazenwasser. Waar het zakt- Dit zakken gaat later onder de grond tweetal de kampeerwagen vandaan had is door tot circa 20 meter diepte, niet bekend. De caissonbouw zal één van de moei- De ouders van het meisje zaten de laat- UJkste onderdelen van het grote IJ-tunnel ste dagen met de handen in het haar, Pr°iect worden. want gisteren zou het gezin naar Amerika Aan de onderzijde van het tunnelseg- emigreren. Vermoed wordt, dat Joyce om ment wordt namelijk een ruimte van twee amoureuze redenen niet mee wilde en daar meter hoogte uitgespaard, waar de ar- om van huis is weggelopen. Zodra de po- beiders de grond onder het enorme ge- litie haar had aangehouden werd contact vaarte stukje bij beetje zullen weggraven, gezocht met de ouders. Die bleken al op zodat het tunnellichaam zakt tot de zand weg te zijn naar het vliegveld. Een poli- laag zal zijn bereikt. Dit houdt echter in, tieauto bracht Joyce toen snel ook naar da* deze mensen ten slotte op 20 meter Schiphol waar zij nog juist op tijd arri- diepte zullen werken onder een druk van veerde om samen met haar ouders per 2,2 atmosfeer. Zij zullen onder deze om vliegtuig naar New York te vertrekken. standigheden slechts drie uur per dag kun nen werken en moeten daarna een uur I lang in een luchtsluis wachten om gelei delijk te wennen aan de normale boven- 2829. Hoei wat begon die storm te gieren! Het schuim spatte over hun kajaks heen; ze moesten met alle macht pedde len, om vooruit te komen. Dat ziet er niet mooi uit, Kamuk! riep Tipak tegen z'n vriendje. Het ministerie van Buitenlandse Zaken te 's-Gravenhage heeft gisteren bekend gemaakt dat de Nederlandse regering met voldoening kennis heeft genomen van het resultaat van het op 1 juli in Algerije gehouden referendum met de daarop ge volgde erkenning van de onafhankelijk heid van Algerije door Frankrijk. Neder land heeft besloten de nieuwe staat te erkennen en zal gaarne diplomatieke be trekkingen op ambassade-niveau met de regering van Algerije aanknopen en, in afwachting van de benoeming van am bassadeurs, tot uitwisseling van tijdelijk zaakgelastigden overgaan indien de rege- Nee we zullen moeite genoeg heb- ring van Algerije hiermede instemt, ben om thuis te komen! hijgde Kamuk. Ook de Verenigde Staten, Groot-Brittan- De stormwind raasde nu met volle nië, West-Duitsland, Italië, communistisch kracht over de bruisende zee; ze moesten China de Scandinavische landen en ande- al hun kracht gebruiken om hun kajaks re staten hebben Algerije erkend als onaf- overeind te houden 1 hankelijke staat. grondse situatie. Dit niet van risico's ont blote karwei zal worden uitgevoerd door een Duitse firma. De werkmethode met caissons is kost baar. Tot dusver is reeds 7 miljoen gul den aan hulpmiddelen uitgegeven, die de tunnelbouw mogelijk moeten maken. Daarnaast wordt voor ongeveer drie mil joen gulden aan baggermaterieel ge bruikt. Deze bijkomende werken vergen ongeveer 30 pet. van de totale bouwkosten van de IJ-tunnel. Advertentie Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie boven het zuiden van de Oostzee vult langzaam op, maar verplaatst zich maar weinig. Daardoor blijft de wind in onze streken uit noordwestelijke rich ting waaien, zodat de aanvoer van kou de lucht voortduurt. Alleen bij plaatselijke opklaringen kan de temperatuur overdag enkele graden hoger oplopen. In ver band met de onstabiliteit van de lucht zul len ook morgen plaatselijk weer buien voorkomen. Aan de grenslijn tussen de koudere lucht boven Noord-, Midden- en West-Europa en de warme lucht boven het Middellandsezeegebied viel ook de af gelopen 24 uur weer veel regen, in Noord- Italië 20 tot 40, in Noord-Joegoslavië 40 tot 60 millimeter. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen S binnen- en buitenland. •o3 d, "2 M ff C Neerslag: laatste 24 uur. g 3 Den Helder regenbui nnw 14 2 Ypenburg lichte regen nw 14 5 Vlissingen motregen nnw 14 2 Eelde zwaar bew. nw 11 5 De Bilt motregen windst. 14 3 Twente zwaar bew nw 13 3 Eindhoven motregen wzw 14 3 Zd-Limburg regen wzw 15 0,2 Helsinki zwaar bew. zzo 19 3 Stockholm zwaar bew O 15 3 Oslo regen n 19 1 Kopenhagen zwaar bew. n 15 15 Aberdeen regenbui nw 12 1 Londen geheel bew. nnw 15 1 Amsterdam regenbui nw 13 2 Brussel regen wzw 15 0,2 Luxemburg onbewolkt nw 11 2 Parijs zwaar bew. nnw 17 1 Bordeaux zwaar bew. w 21 0,3 Grenoble zwaar bew. windst. 21 0 Nice half bew. n 25 0 Berlijn geheel bew. zw 13 4 Frankfort zwaar bew zw 15 0,3 München regen z 13 0,1 Zurich regen O 14 3 Genève geheel bew zzw 18 0,1 Locarno geheel bew. ono 25 0 Wenen geheel bew. wzw 19 0 Innsbruck zwaar bew. ozo 19 0 Belgrado geheel bew nno 22 2 Athene onbewolkt w 26 0 Rome zwaar bew. zzw 26 0 Ajaccio onbewolkt no 26 0 Mallorca licht bew. windst. 30 0 Lissabon half bew. nnw 25 0 Vrijdag 6 juli Zon op 4.27 uur, onder 21.01 uur. Maan op 9.09 uur, onder 23.28 uur. Maanstanden 10 juli 0.40 uur eerste kwartier. 17 juli 12.41 uur volle maan. 24 juli 5.19 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 5 juli Hoog water 5.47 en 18.13 uur. Laag water 1.28 en 13.46 uur. Vrijdag 6 juli Hoog water 6.26 en 18.50 uur. Laag water 2.05 en 14.22 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2