Frans-Duits compromis over politieke unie 0* Ex-generaal Raoul Salan weigert namen te noemen Audrey's jurk Wereldnieuws^) r WACHT U VOOR NAMAAKL Van dag tot dag Zuid-Vietnam roept ambassadeur uit Laos terug Bonn wantrouwt Britse buitenlandse politiek in de Berlijnse kwestie Demonstraties in Parijs tegen dr. Adenauer Grensincident in Jeruzalem Bidault ontkent bendeleiderte zijn Kernexperiment in ploegschaar"-plan J i DONDERDAG 5 JULI 1962 Mevr. Kennedy naar Italië Oud Frans zeer W est duit se zorg NA VO-verband Let bi] aankoop van Uw LADDER VRIJE naadloze nylons op dit herkenningsembleem. U loopt dan geen enkel risico! Communistische leden van de raad: Leve de DDR Churchill standbeeld gezwachteld Elias huishoudjam 69 tot 98 ct extra jam 1.25 \NEEMT\ m/AKEIti^ ZWAARDEMAKER 2 5 2 5 3 3 3 0,2 Het militaire gezag op Nieuw-Guinea heeft, met steun van de burgerlijke auto riteiten aldaar, een zeer ernstige fout ge maakt die in de gegeven omstandigheden zowel uit taktisch als uit gezagsrechtelijk oogpunt zeer betreurenswaardig moet wor den genoemd. Het heeft namelijk de ver tegenwoordiger van het Amerikaanse pers bureau UPI International uitgesloten van al het militaire nieuws, zowel wat pers conferenties als communiqués betreft, waardoor het deze persman volslagen on mogelijk wordt gemaakt zijn taak te ver vullen. Er valt eerlijkheidshalve geen goed woord te zeggen over de jour nalistieke blunder, die deze UPI-vertegen- woordiger maakte en die de aanleiding tot bovengenoemde strafmaatregel vormde. Hij stuurde een onjuist bericht de wereld in, waarvan hij wellicht meende dat het juist was doch waarvan hij de juistheid niet voldoende had geverifieerd. Wanneer zich in de journalistiek dergelijke fouten voordoen, kan met recht een onmiddellijke en volledige herroeping van het gewraakte bericht worden geëist. Doch daar houdt het dan ook volkomen mee op. De herroeping is geschied, de onjuiste berichtgeving is gerectificeerd op gezag van de militaire overheid, die categorisch ontkende dat er sprake was van een nieu we parachutistenlanding bij de Geelvink baai. Daarmee had dit incident voor ge sloten moeten worden verklaard, waarbij uiteraard een verantwoordelij ker bericht geving van de betrokken journalist zeer uitdrukkelijk voor de toekomst had mogen worden geëist. Doch dat achteraf deze persman een straf zou kunnen worden op gelegd, die niet alleen hem doch ook zijn lezerspubliek dat zich verspreid over de gehele wereld bevindt bij de miljoenen abonnees van nieuwsorganen verhindert kennis te nemen van de feiten, en dan van de juiste feiten die door het militaire gezag worden verstrekt, is een uitoefening van willekeur die de grootste afbreuk doet aan de democratische reputatie van Ne derland. Nog steeds blijkt, vooral bij militaire overheden, een misverstand te bestaan over hun eigen machtsrecht, niet alleen tegenover de burger in het algemeen maar speciaal ook tegenover de vrije pers, die haar taak vervult in hetzelfde democrati sche stelsel als de militaire overheid. Uit drukkelijk dient te worden gesteld, dat de militaire overheid in welke omstandighe den ook geen schijn van recht tot bestraf fing van burgers of hun vertegenwoordi gers heeft. Bestraffing is voorbehouden aan de rechterlijke macht, wat de de mocratie onderscheidt van de politiestaat. Dit wil niet zeggen dat het militaire ge zag binnen de perken van zijn eigen werk gebied en op het niveau van zijn taak als militaire overheid geen geboden of verbo den zou mogen opleggen aan burgers, doch dan altijd uitsluitend als doelbewuste maatregel ten behoeve van haar eigen be- veiligingstaak; straffen als die, welke aan de UPI-vertegenwoordiger is opgelegd, zijn een duidelijke overschrijding van haar be voegdheid en deze zal als zodanig door de hoogste instantie in Den Haag zo spoe dig mogelijk ongedaan moeten worden ge maakt. Wij nemen aan dat de verhoudingen-tus sen Defensie in Den Haag en het mili taire gezag in Hollandia nog niet gekomen zijn op het niveau van de recente rela ties tussen Parijs en de in Algerije opere rende Franse militairen. Wij nemen zelfs aan dat het zover nooit zal komen. Den Haag heeft dus in dit geval het recht en de macht om de militaire overheid in Nieuw-Guinea op haar bevoegdheidsover schrijding te wijzen met het dringende ver zoek zich daarvan te onthouden. De belem mering en verhindering van uit militair oogpunt publiceerbaar nieuws is een di recte inbreuk op de persvrijheid en een willekeurige wraakoefening zonder aan vaardbare argumentering. De Nederlandse journalistiek dient op dit punt zeer principieel en onvermurwbaar te zijn. De ervaring leert nu immers nog eens te meer, dat misbruik op dit gebied allerminst ondenkbaar is. Als hiertegen fel wordt geprotesteerd, gebeurt dat mede uit naam van de openbare mening, die zich eenvoudig op de Grondwet beroepen kan. Dat daarbij óók nog moet worden ge waagd van een zeer ontaktische manoeuvre tegenover de buitenwereld is, hoewel prin cipieel ondergeschikt, al even duidelijk. SAIGON (AP) Zuid Vietnam heeft bekend gemaakt dat het zijn ambassa deur in Laos heeft teruggeroepen voor over leg. Gisteren heeft de Zuidvietnamese re gering een krachtig protest ingediend te gen de plannen van de nieuwe Laotiaan- se coalitieregering om communistisch Noord-Vietnam te erkennen. Een diploma tieke breuk tussen beide landen lijkt waar schijnlijk. WASHINGTON (AP) Mevrouw Ken nedy, de echtgenote van de Amerikaanse president, zal met haar zuster, prinses Lee Radziwill, en haar vierjarige dochtertje Caroline veertien dagen in Italië door brengen. Nadere bijzonderheden over het bezoek zijn nog niet bekend. PARIJS (Reuter) Frankrijk heeft er mee ingestemd te zullen onderzoeken on der welke voorwaarden de regeringsleiders der zes E.E.G.-landen hun onderhandelin gen kunnen hervatten over het vormen van een Europese politieke unie, zonder te wachten op een besluit over de Britse aan vrage voor het lidmaatschap van de Euro pese Economische Gemeenschap, zo meldt Reuters correspondent Harold King. Dit was het antwoord van Franse rege ringszijde, toen journalisten wilden weten of president De Gaulle het voorstel had aanvaard, dat hem dinsdag met grote aan drang door bondskanselier Adenauer is ge daan. Volgens deze bron heeft de presi dent er in beginsel mee ingestemd dit overleg te hervatten, daar het gehele denk beeld voor de totstandkoming van een po litieke unie der zes E.E.G.-landen in zijn oorsprong van Frankijk zelf afkomstig is. De Gaulle en zijn ministers zijn nu even wel sterk gekant tegen elke handeling, die zou kunnen worden opgevat als het opwer pen van een nieuwe hinderpaal op de weg die leidt naar een Brits lidmaatschap van de E.E.G. en Britse deelneming aan een Europese politieke unie. De in Groot-Brittannië geuite beschuldi gingen dat het een heimelijke wens van Frankrijk is Groot-Brittannië buiten de E. E.G. te houden zit de Franse regering nog steeds hoog. Zij is evenmin de bitse afwijzing vergeten die het soort politieke unie, dat Adenauer De Gaulle thans heeft gevraagd opnieuw na te streven, in april ten deel is gevallen van de Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken Spaak, die hierbij steun ondervond van Nederlandse zijde. Van Franse zijde wordt nog vernomen dat het voorsel om de besprekingen over het vormen van een Europese politieke unie voort te zetten, afkomstig is van de Italiaanse eerste minister Fanfani, in brie ven aan De Gaulle en Adenauer. Een Westduitse woordvoerder heeft op een persconferentie in Parijs met nadruk verklaard dat Adenauer zeer zorgvuldig heeft vermeden een vorm van politieke unie voor te stellen, die een toetreding van Groot-Brittannië tot de E.E.G. of Brit se deelneming aan een latere politieke unie zouden kunnen bemoeilijken. Franse woordvoerders hebben dezelfde nadruk op dit punt gelegd. Het verschil is echter dat de Westduit sers er thans op gesteld zijn de bespre kingen over een Europese politieke unie te hervatten, terwijl dit met de Fransen niet het geval is. De Gaulle is van me ning dat Groot-Brittannië in feite al lid is van de E.E.G. en dat het daarom juist is eerst de officiële onderhandelingen met Groot-Brittannië af te sluiten, en daarna het overleg over een Europese politieke unie te hervatten. Adenauer is van mening dat de zes E.E.G.-landen niet zonder meer kunnen wachten op afsluiting van de onderhan delingen, omdat het nog wel een jaar of langer kan duren voordat de zeven volks vertegenwoordigingen de overeenkomsten zullen hebben bekrachtigd. De werkelijke reden voor het hernieuw de Westduitse aandringen om voortgang te maken met de Europese politieke een wording schijnt een andere oorsprong te hebben dan een louter ideologisch verlan gen naar eenheid in West-Europa. De West duitse regering heeft zich de laatste tijd steeds bezorgder betoond over het Britse standpunt inzake Berlijn en het Duitse vraagstuk in het algemeen. Men vreest in Bonn dat Groot-Brittannië ten volle bereid is de vooruitzichten voor een Duitse her eniging op te offeren, indien dit overeen stemming tussen Oost en West zou be vorderen. Men meent te Parijs, dat Adenauer daarom op de ontvangst, die te zijner ere in het stadhuis van Parijs was ge organiseerd, heeft gezegd dat de „onmen selijke verdeling van Duitsland" tevens „een verdeling van Europa" is. Deze vrees voor de Britse houding inzake de betrekkingen tussen Oost en West heeft in bepaalde Westduitse regeringskringen het denkbeeld geboren doen worden, om Groot-Brittannië wel te doen toetreden tot de E.E.G., doch het buiten een Europese politieke unie te houden. Van de Franse regeringszijde is ech ter vernomen dat de autoriteiten te Pa rijs dit denkbeeld op geen enkele wijze willen overnemen, daar zij het niet slechts als schadelijk voor de Brits-Franse be trekkingen, doch tevens als onuitvoerbaar beschouwen. Men meent te Parijs, dat de houding der Verenigde Staten niet vreemd is ge weest aan de Westduitse uitlatingen, dat de regering te Bonn niets wil ondernemen dat toetreding van Groot-Brittannië tot de E.E.G. zou kunnen belemmeren. Men meent verder te Parijs, dat de bespreking die Adenauer woensdag met De Gaulle heeft gehad over militaire za ken en de Noordatlantische Verdragsor ganisatie, er niet toe heeft bijgedragen de verschillen tussen het Franse en het Westduitse standpunt terzake te verklei nen. De bondsrepubliek is bereid gemeen schappelijke vraagstukken der militaire verdediging met Frankrijk te bespreken, doch dan in NAVO-verband, aldus meldt Reuters correspondent. Advertentie PARIJS (DPA/Reuter) Bij de ont vangst van bondskanselier Adenauer in het Parijse stadhuis is het tot een incident gekomen. De met hun ambtssjerpen ge tooide communistische raadslieden begon nen plotseling in koor te roepen: „Geen Duitse wraakzoekers hier. Leve de Duitse Democratische Republiek". Niet-commu- nistische gemeenteraadsleden en ook an dere aanwezigen overschreeuwden de com munisten. Zij juichten Adenauer en zijn ge volg toe. Daarop gingen de communistische raadsleden naar de raadzaal en legden daar bloemen neer bij de gedenkplaats voor de gemeenteraadsleden die tijdens de bezetting door de Duitsers zijn dood geschoten. Verscheidene honderden Parijzenaars na men woensdag deel aan twee ter gelegen heid van Adenauers bezoek georganiseer de plechtigheden, waarop werd geprotes teerd tegen „de wedergeboorte van het Duitse militairisme en de aanwezigheid van voormalige nazi's in verantwoordelijke functies" in de bondsrepubliek. Ook in Straatsburg. Grenoble en Nantes werden anti-Adenauer demonstraties gehouden. Er deden zich nergens incidenten voor. De bijeenkomsten waren georganiseerd door Joodse organisaties en de Nationale bond van gedeporteerden, geïnterneerde verzet strijders en patriotten. JERUZALEM (AP) Twee Israëlische soldaten zijn om het leven gekomen en drie burgers, waaronder een 14-jarig meis je, zijn gewond, toen Jordaniërs vanuit po sities in de oude stad op het Israëlische deel van Jeruzalem vuurden. Dit meldt een woordvoerder van het Israëlische le ger. Hij zei dat het vuur beantwoord werd. De Israëlische autoriteiten hebben een in scherpe bewoordingen gestelde klacht ingediend bij de UNO-wapenstilstands- commissie. Het verkeer werd geruime tijd omgeleid om de grens door de stad te vermijden. PARIJS (AP) Ex-generaal Salan heeft geweigerd de namen te noemen van de leden van de O.A.S. op wie hij zin speelde in een brief die hij uit zijn cel in de gevangenis verzonden had. Hij weiger de ook mee te delen hoe de brief uit de gevangenis gekomen was. De rechter van instructie, Jean Perez, ging naar de Fresnes-gevangenis om Salan te ondervragen over de brief. Perez ver richt het onderzoek dat kan leiden tot een nieuw proces voor Salan onder beschuldi ging van de gevangenis uit contacten te hebben met leden van de O.A.S. In de brief vraagt Salan Cimeterre, de penningmeester „honderd miljoen franc over te maken aan de man die mij nu vervangt" en die de leiding van het ge heime leger heeft. Hij schreef ook dat honderd miljoen franc overgemaakt mojst worden aan „kapitein B en dat „Au- vergnat" zou helpen met de overmakingen. Salan zou wel toegegeven hebben de schrijver van de brief te zijn en hem on dertekend te hebben, maar hij weigerde te zeggen wie „Cimeterre", „Kapitein B en „Auvergnat" zijn. Van regeringszijde werd meegedeeld, dat de voormalige premier Georges Biault be noemd was als opvolger (hoofdopvolger) van het geheime leger indien met Salan iets zou gebeuren. De regering heeft ver zocht de parlementaire onschendbaarheid van Bidault op te heffen om hem te kun nen arresteren Bidault houdt zich schuil buiten Frankrijk. De speciale commissie van de Nationa le Vergadering die het verzoek om Bi dault zijn parlementaire onschendbaarheid te ontnemen in studie heeft, heeft gezegd dat zij zelf ook nog enige vragen aan Sa lan te stellen heeft. De commissie heeft de justitiële autori teiten gevraagd Salan te vragen of Bidault LONDEN (AP) Een grappenmaker is in het standbeeld van Sir Winston Churchill te Woodford Green geklom men om een van de benen van de ste nen staatsman te spalken en te om zwachtelen. De 87-jarige Sir Winston ligt in het Middlesex-ziekenhuis in Londen met een gebroken linker dijbeen. Het stand beeld in het naburige Woodford Green, de plaats die hij vertegenwoordigt in het Lagerhuis, is echter getooid met een verband om het rechterbeen. Een poli tieagent zei: „Wij vinden dit geen leuk grapje. De bevolking van deze gemeente heeft geld bijeengebracht om een stand beeld te laten oprichten van een man op wie wij heel trots zijn." De politie mag dan niet ingenomen zijn met het verbonden standbeeld het is een grap die Sir Winston zelf waarschijnlijk wel zal vermaken. Nozems op hoog niveau Zoals iedere werkkring, heeft ook de mij ne haar bezwaren. Een der steeds zwaar der wegende is dat door de onbelangwek kendheid van de meeste onderwerpen, de schrijver van de kroniek der dagelijkse faits divers voortdurend verder verwij derd geraakt van de aangelegenheden van wereldbelang. Er gebeurt zoveel belang rijks dat ons doodgewone leven met al zijn details daarbij tot een volslagen futiliteit wordt. Het is mij evenwel tot enige troost dat de grote gebeurtenissen zo groot worden en dat zij ons zozeer zonder ophouden be stormen, dat wij voor deze dagelijkse wind stoten immuun worden. Er is niemand die zijn boterham laat staan omdat de Chine zen troepen aan hun kust concentreren, of die zijn koffie on(aan)geroerd laat omdat de heer Kroesjtsjev iets gezegd heeft dat beroering zou kunnen verwekken. Dezer dagen heb ik gelezen dat Amster damse nozems het weer bar, boos en bont hebben gemaakt door allerlei misselijke vernielingen te plegen op het terrein van de Amsterdamse lustrumviering; zinloos barbarisme van nare rotjongens. Het akeligste van dit alles dat de no zems die in de hoogste lagen van het we- reldbestier hun kattekwaad uithalen, niet respectabeler zijn; integendeel: wat zij vernielen heeft heel wat kwader gevolgen. Is het niet geoorloofd te zeggen dat het, zo niet pardonabel, dan toch wel begrij pelijk is, dat die nare Amsterdammertjes zich, zij het niet met zoveel woorden en onbewust, kunnen beroepen op het voor beeld van zoveel grotere en zoveel meer volwassen mannen? Ik denk er niet aan een verzachtend woord of motief te zoeken voor de sabota gedaden van het hoofdstedelijke crapule, wanneer ik zeg dat ik in ieder geval be grijpen kan .dat de situaties in de hoogste regionen onzer noodgedwongen samenle ving zodanig zijn, dat men niet verwachten kan dat de laagste regionen daar enig idealisme uit zouden kunnen putten. Dit is geen poging tot goedpraten, doch wel een illustratie van wat ik hierboven trachtte te betogen: dat het niet gemak kelijk is zich met kleinigheden bezig te houden in het zicht van de grotigheden en de kleine nozems die een stad op stelten zetten, bestraffend toe te spreken, terwijl de grote nozems de lonten naar de, kruit vaten der wereld trachten te doen ont branden. er mee ingestemd heeft Salan op te volgen als leider van het geheime leger. Zij wil verder weten hoe dit verklaard kan wor den met het oog op de brief van Salan waarin hij sprak als commandant van het geheime leger en aandrong op een be ëindiging van de gevechten in Algerije. Vernomen werd, dat Bidault een brief aan de commissie -geschreven heeft, waar in hij zegt in feite „een politieke positie te bekleden". „Ik ben geen bendeleider," aldus Bidault. (AFP) Antoine Andros, lid van het bestuur van het „Front van het Franse Algerije" en van de O.A.S., en oud-ge meenteraadslid van Algiers, die sinds de cember 1960 werd gezocht, is gearresteerd, toen hij bij Vintimille de Italiaanse grens wilde overschrijden. Andros had tot taak, een O.A.S.- netwerk in Zuidoost Frankrijk en op Cor sica te vestigen en te pogen in Italië ba ses in te richten waarop leden van de O.A.S. zich zouden kunnen terugtrekken. Het opperhoofd der hoofd stedelijke politie heeft niet zonder innerlijke voldoening medegedeeld, dat zijn mannen in het jaar 1961 ruim vijfen zeventigduizend bekeuringen wegens verkeersovertredingen wisten te organiseren. Gezien de stijging van dit aantal per jaar mag men verwachten, dat binnen afzienbare tijd iedere Amsterdammer jaarlijks zijn eigen procesje-verbaal zal worden uitgereikt, in ruil waarvoor hij gerechtigd is het verkeer te overtreden. Ofschoon de opbrengst van deze bonnetjes een niet onaar dig sommetje vormt, mag men toch niet veronderstellen dat de overheid er veel aan over houdt. Er moet maar te veel af, klaagt zij verdrietig. En dat is waar. Wie wel eens het middelpunt van een bekeuring is geweest, weet wat er allemaal voor no dig is vooraleer de griffie de hand mag leggen op het lut tele bedragje der boete. Daar bij moet men beseffen, wat er al gebeurd moet zijn vóór het tijdstip waarop de politieman het uitvoerige proces-verbaal met zijn zwierige handtekening versiert en naar hogerop stuurt. Het begint meestal met een zogenaamde actie. Politie autoriteiten zweren bij acties. Gewoon dienstdoen verslapt de ijver der geüniformeerden en de tredmolen van alledag maakt hen bijziende voor de euvelen der samenleving. Maar het voeren van acties dat houdt de moed en de ijver erin. Acties tegen het ongeoorloofd parkeren, tegen het ongeoor loofd oversteken, tegen het ongeoorloofd inbreken, tegen het ongeoorloofd dit-of-dat-ik- weet-niet-wat, tegen het hele arsenaal van overtredingsmo gelijkheden waarin de burger zich voorzichtig tastend een weg zoekt: dat is pas écht orde-handhaven. Daarmee houdt men de geest fris en het potlood vaardig. En daarmee heeft de hoofdcommissaris van Amsterdam dan ook zijn 75.000 vol gekregen. Als de actie voorbij is en zich verplaatst naar een ander gebied van misdadige praktij ken, herstelt zich langzaam het normale leven en vervalt de burger gaandeweg weer in zijn oude, geliefde overtreding, zonder dat hem dat geld kost. Een verbetering is bij deze boosaardige, doortrapte over treder nooit te constateren. De enige verandering bij hem en die verdwijnt ook weer op den duur! is dat hij wat attenter op de nabijheid van uniformen is geworden. Men zal in politiekringen ongetwijfeld protesteren tegen de zinsnede: „het normale le ven". Men zal daar immers het begaan van overtredingen als iets abnormaals wensen te zien en vroom volhouden dat de politie ernaar streeft, een nor maal leven zónder overtredin gen te scheppen. Hoe idealis tisch dat ook klinkt, het is na tuurlijk zonder werkelijke zin. Want een leven zonder over tredingen kan men redelijker wijs slechts veronderstellen aan gene zijde van het graf en dat moet ik ook nog zien. Maar bovendien: van de 75.000 over tredingen die in 1961 in Am sterdam werden begaan, zijn er bij voorzichtige schatting 60.000 zonder opzet gebeurd dus zonder dat de delinquent zich bewust was van een mis dadig voornemen. De gehele verkeerswetgeving met alle plaatselijke politieverordenin gen en alles wat er aan voor schriften, verboden en aanwij zingen daartoe, bijhoort, is in onze tijd immers vergelijkbaar geworden met een vlakte vol verborgen voetangels en ko- nijnepijpen, waar men onver hoeds en argeloos intippelt. De 75.000 bekeuringen van Amsterdam bewijzen, dat de goede koers de Amsterdam mers boven de pet gaat en dat zij er geen touw meer aan kunnen vastknopen. In een bos van palen, borden, kleuren, cirkels, strepen en lichten ligt ergens het moeilijke pad der straffeloosheid, doch als men het vindt is men een bofferd. Een Engelsman heeft het Ne derlandse verkeer van deze tijd eens vergeleken met een dikke dame van de kermis, die men in een jurk van Audrey Hepburn wil persen, door een dik boek vol te schrijven met bepalingen en verboden daar toe. En nu kan men desnoods een hele bibliotheek volschrij ven met aanwijzingen en richt lijnen, doch het einde zal zijn dat de jurk in flarden explo deert en de dikke dame zich aan alle kanten schaamt. Men is bezig, de mensen te dwingen in een keurslijf van bepalingen, dat hun te enen male niet meer past. Behalve dat het te eng is, heeft het overal knoopjes en oogjes en haakjes waarvan de bedoelin gen niet meer te achterhalen zijn. De logica onzer verkeers regeling is reeds jaren geleden verdwenen, toen men zich be ijverde voorschriften te ont werpen op de destijds bestaande toestand, zonder de progressie en de ontwikkeling van de na bije toekomst in ogenschouw te nemen. Uit die jaren dateren de straatjes en kruisinkjes en bruggetjes en grachtwalletjes, waar we nu nog mee zitten en die met hun allen dus eigen lijk de jurk van Audrey Hep burn vormen We hebben ge zien dat onze overheden zich de laatste jaren hebben be ijverd om de naadjes wat uit te leggen en de zoompjes wat te verlengen, maar het is en blijft een hopeloze zaak. De dikke dame wordt trouwens in veel sneller tempo dikker dan de tussenpasjes van haar jurkje kunnen worden inge naaid. Dit is eigenlijk een heel bruikbare beeldspraak, want zij geeft ons gelegenheid de politie te vergelijken met de handhaver der openbare ze delijkheid, die de dikke dame niet ongekleed op straat wil toelaten en voortdurend zegt: „Ze móet erin!" Als er ergens weer een naadje berst, volgt het proces verbaal. In Amsterdam barst het van de berstende naadjes en in andere steden des lands is het niet veel beter gesteld. Nu zijn er nog optimistische overheidsfiguren, die vol ijver bezig blijven overal haakjes en oogjes aan te zetten, zodat het lijkt alsof de zaak nog behoor lijk sluit. Maar kom niet te dichtbij, want wat schemert er allemaal door! In Haarlem is nog dit jaar een kruispunt klaargekomen in de ter plaatse beruchte „Randweg", waar die haakjes en oogjes op een soort war winkel in ongeregeld goed lij ken. Een modern, eigentijds kruispunt vol palen en lich ten, waar ontelbare verkeers stromen elkander kruisen en waar verkeerslichten zo me nigvuldig zijn, dat zij bij bos jes tegelijk op groen moeten worden gezet tegen elkander in. Aan een elektrisch speel kast je staat een agent grijze haren te krijgen en knopjes om te draaien, waarbij hij nau welijks durft op te kijken om dat het kruispunt op een speel goedtafeltje van zijn jongste zoontje lijkt. Jaren geleden reeds is deze' wonderlijke doolhof ontworpen en op papier gezet. Er zijn harde woorden over gevallen, die om beurten kwalijk geno men zijn door en aan iedereen. Doch desondanks is het vreem de samenstel van wegen en paden en palen tot stand ge komen en nu eist men van ons, dat we het als een stukje „normaal leven" beschouwen. Zo wemelt het in onze steden en ons land van onbruikbare en abnormale verkeersvoorzie- ningen, die de afwezigheid van een gedegen academische op leiding van deskundigen op dit gebied verraden. Al zouden er jaarlijks mil jarden bekeuringen worden op gemaakt, dan verdwijnen daar door deze abnormaliteiten niet en krijgt men toch niet een generatie van weggebruikers, die bereid en in staat is ab normale dingen te doen om wille van de veiligheid. En wat is normaal in deze tijd? Normaal is, dat men op dit ogenblik wegen en voorzie ningen ontwerpt en bouwt die berekend zijn op verdubbeling van het verkeer binnen afzien bare tijd. En dat men eindelijk eens schoonschip maakt met die uitgezette voetangels en klemmen, doch duidelijk en eenvoudig aangeeft wat er op straat en buitenweg mag en niet mag er tegelijk voor zorgend dat het ook kan zoals het moet. Niet het astrono misch getal van bekeuringen is een streven, dat de veilig heid dient doch wel een toestand waarin de burger zou moeten verzuchten: „Ik zou graag eens een over treding begaan, maar ik zou er zó mijn best voor moeten doen dat ik het maar opgeef." Mij dunkt dat dit een te rugkeer zou zijn naar het al lereenvoudigste uitgangspunt onzer voorouders, die brug gen bouwden over de water wegen om te voorkomen, dat schepen teveel last zouden hebben van zwemmers en drenkelingen. Advertentie Stortbuien. Overstromingen op het Japan se eiland Kioesjioe hebben 19 men sen het leven gekost. Acht mensen wor den vermist en zestien zijn gewond. De overstromingen zijn het gevolg van stortbuien die dinsdag zijn begonnen. Meer dan 17.400 huizen staan in het wa ter. Talrijke huizen en boerderijen zijn door aardverschuivingen verwoest. Studenten. Het Oostduitse hooggerechtshof heeft een Westberlijnse student tot vijf tien jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens deelneming aan het graven van een tunnel onder de grensmuur in Ber lijn ten behoeve van Oostduitse vluchte lingen. Een andere student kreeg om dezelfde reden zeven jaar gevangenisstraf. Concurrenten. De Venetiaanse gondeliers hebben gisteren met hun ranke zwarte schepen de voornaamste kanalen geblok keerd. Twee uur lang lag het gehele waterverkeer voor Venetië dus alle verkeer stil. In het Canale Grande lagen 400 gondels. De gondeliers protes teerden hiermee tegen het naar hun me ning te lichtvaardig uitreiken van ver gunningen aan watertaxis met motor aandrijving. Lijdelijk. Maandag gaan in geheel Oosten rijk de artsen in staking omdat de so ciale verzekeringsmaatschappij een staatsinstelling hun honoraria niet wil verhogen. .In de provincie zal de staking 24 uur duren. In Wenen zullen de artsen de duur van hun staking be palen na een gesprek, dat hun vertegen woordigers morgen zullen hebben met de minister van sociale zaken. De art sen voeren al drie maanden een actie van lijdelijk verzet. 1» WASHINGTON (Reuter) De Verenig de Staten zullen morgen in Nevada, twee honderd meter onder de grond, een be trekkelijk „schone" warmtekernontploffing veroorzaken. Deze zal een kracht hebben van 100-kiloton of 100.000 ton T.N.T. Vol gens de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, is deze proef, die de naam „Sedan" draagt een onderdeel van het „ploegschaar" -plan, waarin de mogelijk heden voor vreedzaam gebruik van kern explosieven worden onderzocht.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3